Aan de chefs table in de keuken van 'Consumptief' 'Waarom is hij alleen bezig met de puree?' OSG steekt asperges voor maaltijd Tevoko Buitentoernooi met 1500 volleyballers 'Dienst gewaarborgd door huidige situatie' TEXELSE COURANT EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF DINSDAG 27 MEI 2008 Met de hand wat bovengrond in de rug loswoelen, met een steek mes voldoende diep rondom los- steken en daarna een asperge van minimaal 22 cm uit de grond halen. Het klonk gemakkelijk, maar 18 leerlingen consumptief van de OSG ervoeren vorige week dat het ste ken van asperges toch niet zomaar gedaan was. De leerlingen waren op bezoek bij Bert Keijser om nader kennis te maken met het witte goed. Dat gebeurde vooruitlopend op de maaltijd die woensdagavond op school werd bereid. Met name het voldoende diep ste ken, bleek een vak apart. Als Keijser het voordeed, kwamen de asper ges mooi op lengte uit de grond. Deed één van de leerlingen het, dan wilde er nog wel eens korte sten gel tevoorschijn komen. Het bezoek was overigens geen wedstrijdje ste ken, het was vooral bedoeld om de aankomende koks te laten zien wat er met een asperge gebeurt, voor dat zij ermee in de keuken mee aan de slag gaan. Het steekwerk leerde meteen dat de 22 cm ook niet uit de lucht is gegrepen. 'Die lengte heb je op zijn minst nodig om in de keuken wat moois met een asperge te kun nen doen.' Keijser zette nauwgezet uiteen hoe het vier jaar duurt voordat een zaad je tot volle wasdom is gekomen. Dat er een paar seizoenen van afsnijden en hakselen overheen gaan, voor dat er kan worden geoogst. Aan de hand van een paar holle asperges liet Keijser de invloeden van het weer zien. 'Deze zijn de laatste dagen door het warme weer te hard gegroeid. Ze zijn daardoor niet meer geschikt voor de verkoop, maar ze kunnen nog wel in de aspergesoep worden verwerkt. Daar krijg je een mooie, volle soep van.' Binnen mochten de leerlingen proe ven hoe vers een net geoogste asperge kan zijn. Wie wilde, kon ze rauw eten. Een paar leerlingen deed dat, de rest geloofde het wel De vraag hoeveel asperges één rug op het land eigenlijk oplevert, was volgens Keijser moeilijk te beant woorden. 'Je kunt uit één rug 35 kilo halen, maar je kunt daar ook drie ruggen voor nodig hebben. Daarvoor ben je afhankelijk van dé natuur.' De schilmachine die Keijser dit jaar heeft aangeschaft, wekte bij veel leerlingen de nodige belangstelling. Opgemerkt werd dat dat een hoop schilwerk scheelt. Keijser, 'Dat klopt, er zijn ook steeds meer restaurants op het eiland die hem ontdekken en er graag gebruik van maken.' een klasgenoot doet de croutons erbij en de derde strooit de peter selie erover. De gastvrouw pakt heel secuur twee koppen tegelijk, pre cies volgens regels. De Kleijn: 'We koken hier volgens de letter van de wet. Zo is het ook met serveren. Je hebt draag- en serveertechnieken, Hoe houdt je het bord vast, onder hands of bovenhands? Je kunt de gerechten op meerdere manieren aan de gasten presenteren: je zet het gewoon in of met een bijzet tafeltje erbij en schept het vanaf het bord. Maar ze leren ook hoe ze vanaf een schaal bij de gasten het eten op het bord serveren. En hoe de tafel hoort te worden gedekt, de volgorde van het bestek en hoe servetten worden gevouwen.' Menu Het restaurant is goed bezet, onder meer door een grote groep Texelse dames, de Plattelandsvrouwen uit De Cocksdorp. 'We zijn hier voor het eerst en heel benieuwd', aldus één van hen. Even laten marcheren de kelners naar binnen en worden de koppen met aspergesoep uitge- serveerd. De Kleijn: 'Alle scholieren leren koken en bedienen. Van Wil lem leren ze alle basistechnieken van het koken. Bijvoorbeeld hoe ze zelfstandig een gebonden of hel dere soep kunnen maken. Ik leer ze allerlei serveertechnieken. Aan het eind van de opleiding moeten ze zelfstandig een menu kunnen maken Ze moeten voor vier gasten kunnen koken, calculeren, bestellijs- ten maken, een menukaart maken en een wijnkaart samenstellen. De bedoeling dat ze zelfstandig kun nen werken.' Oosterhof: 'Daarnaast doen ze hier kennis op over bijvoor beeld wijn, bier, jenever, maar ook over vruchten, planten, enzovoorts. En wat bij wat hoort. Bijvoorbeeld dat bij wit vlees een witte wijn hoort en bij rood vlees een rode wijn. En in het voorjaar en de zomer een rosé.' De Kleijn: 'Ik leer ze ook dat ze bij de opbouw van een menu rekening houden met de jaargetijden, met de kleur van de gerechten en de bereidingwijzen. Ze hadden snel in de gaten dat dit een heel wit menu is. Met als voorgerecht asperge soep. als hoofdgerecht asperges, met komkommer, allemaal licht van kleur. Of dat wel klopte? Ik heb uitgelegd dat dat komt door het thema: asperge.' Ham Terwijl de plattelandsvrouwen zich te goed doen aan de aspergesoep, heerst in keuken koortsachtige drukte. De voorbereidingen voor het Concentratie bij het opscheppen van de soep. hoofdgerecht zijn in volle gang. Een leerling loopt met een grote schaal met ham. 'Wat hiermee gebeurt? Deze ham gaat bij de asperges. Maar eerst moeten we het in de oven zetten. Waarom? Omdat Wil lem het zegt.' Een klasgenoot: 'Ik denk dat warme ham lekkerder is.' De Kleijn: 'Bij warme ham komt de smaak van de ham wat beter naar voren, de smaak wordt wat speci fieker.' Verderop sjouwt Hidde Vos (15) met een schaal rond: 'Mijn oom werkt in de horeca en het leek mij ook wel wat. Dit is het eerste jaar en ik vind het best leuk. Koken, maar ook het tje soep, beetje van dit erbij, beetje van dat. Die ontwikkeling gaat heel snel. Wij kunnen hier in twee jaar natuurlijk geen volleerde koks van ze maken, maar wel leerlingen die gemotiveerd zijn om de horeca in te gaan. Dat is ons hoofddoel.' Al vertellend verliest hij de keuken niet uit het oog. 'Waarom is hij alleen bezig met die puree?', zet hij de manschappen in beweging. Ervaren De leermeester is een ervaren rot in het vak. 'Ik heb van mijn 16e tot mijn 48e in de horeca gewerkt. Ruim dertig jaar. Het grootste deel afdeling Consumptief. De asperges zijn klaar om te wor den geserveerd. Gastvrouw Femke Eijsmga zet een dampende schaal op onze tafel, aangevuld met aard appelpuree, komkommersalade en jus. Professioneel informeert ze of we nog iets te drinken willen. Aan haar stijl is te zien dat deze zestien jarige haar werk serieus neemt. 'In de tweede klas van het VMBO wist ik niet wat ik moest kiezen. Over Consumptief had ik leuke reacties gehoord en horeca leek me wel wat. Ik werkte in mijn vrije tijd in de bediening bij Bos en Duin. Het is hier echt hartstikke leuk. Je leert van serveren is te doen. Over welke kant ik uit wil, twijfel ik nog. De bediening lijkt me wel wat, maar de keuken ook.' Oosterhof: 'Als leerlingen hier in de derde klas binnenkomen, dan zeg ik tegen ze: alles dat je maakt moet je proeven. Dan krijg ik een storm van protest: Ja maar, ik lust geen cham pignons of hou niet van sla. Maar dan gaan ze zelf champignonsoep maken, salade en andere gerechten bereiden. Ze zien wat ze maken, wat voor ingrediënten er worden gebruikt en je ziet ze denken: hé, als ik het zó doe, dan is het toch wel lekker. Voor mij is dat het mooiste moment. Een stuk of veertien van die jongens, bezig met een panne ben ik chef kok geweest in Le Cas serole in De Koog. Ik heb in Hotel Molenbos gewerkt, in het Badho tel en in de Pelikaan. En ook nog een tijdje aan de overkant gewerkt. Sinds vijf jaar werk ik hier op school, eerst een halve baan, nu volledig. Dit is echt hartstikke leuk.' Inmid dels zijn de asperges gaar en roept hij de koks bij elkaar en doet voor hoe de asperges op de schaal wor den gelegd. 'Zeven stengels per persoon.' Collega De Kleijn komt uit de onder wijswereld: 'Ik ben bijna 25 jaar docente en ben in 1968 op de toen malige huishoudschool gekomen als docent naaldvakken.' Inmiddels geeft ze al zo'n twintig jaar les op de alles. Over draagtechnieken en hoe je moet inserveren. Van rechts en zorgen dat de gast niet per ongeluk een elleboog in zijn gezicht krijgt. Allemaal van die kleine dingetjes. Ook hoe je een tafel goed opdekt. Ik heb er al heel wat van opgestoken en merk dat ik door de dingen die ik hier leer mijn werk in Bos en Duin veel beter ben gaan doen.' Ambitie Het ontbreekt haar niet aan ambitie: 'Ik wil hierna de hotelschool gaan doen en management. Ik heb voor de meivakantie een stage gedaan in hotel Greenside. Dat is een goe de stimulans geweest. Ik kreeg een goeie beoordeling en het advies om de hotelschool te gaan doen.' Oosterhof ziet de verrichtingen van zijn pupillen glimlachend aan: 'We proberen onze lessen af te stemmen op de vervolgopleiding op het ROC. We waren bijvoorbeeld gestopt met de Franse vaktaal, maar toen bleek dat ze daar in de vervolgopleiding extra aan trokken, hebben we het hier ook weer ingevoerd. Als ze doorstro men naar het ROC kunnen ze binnen vier jaar zelfstandig werkend kok worden.' Het merendeel van de leer lingen stroomt door naar de horeca. 'Vorig jaar hadden we zestien leerlin gen in de examenklas, van hen zijn er zestien doorgegaan in de horeca.' Naast de praktijk- en theorielessen over de horeca, krijgen de leerlingen les in vakken zoals Engels, Duits, Wiskunde en Economie. Achter de schermen wordt druk nagedacht over de nieuwbouw van de school. 'We krijgen een groter restaurant, want dat is nu vrij klein en dan kun nen we wat meer gasten hebben. We zijn ook druk bezig om te kijken hoe de nieuwe keuken en het restaurant moeten worden ingericht. Ook op dat gebied moeten we zorgen dat we aansluiting bij de praktijk hou den.' Inmiddels is onze tafel afge ruimd en volgt het nagerecht: vanille pudding met zelfgemaakte slagroom en aardbeiensaus. Een smakelijke afsluiting, met tenslotte koffie toe. Wij zijn niet de enigen die van een heerlijk diner hebben genoten. Ter afsluiting worden alle koks, kelners en de gastvrouw in het restaurant ontboden. Van het luide applaus begint een enkeling te blozen. 'Oké en nu als de donder weer de keuken in', brengt de chef-kok ze weer terug in de realiteit. Want er moet wel wor den schoongemaakt. Tekst §n foto's Gerard Timmerman Wie zijn dit? In het archief van de Texelse Cou rant bevindt zich deze foto van de Sintemaartenviering van 1950. Mevrouw Rüngs uit De Koog wil graag weten wie erop staan afge beeld. Mensen die iemand denken te herkennen, kunnen contact met haar opnemen via tel. 317572. Speelweide Het Vierkante Stuk in de Dennen biedt zaterdag en zondag plaats aan het Tevoko Buitentoernooi, dat voor de 37ste keer wordt gehouden. Aan het evenement doen zo'n 1500 volley ballers mee, verspreid over 144 teams. Het niveau loopt uiteen van regiodivisie tot en met derde klasse. Dankzij internet en e-mail was het toernooi sneller dan ooit volgeboekt. Ook dit jaar kent het evenement een reservelijst, met potentiële deelne mers die hopen op een afzegging van één van de andere teams. Het eerste damesteam van het organi serende Tevoko is al verzekerd van deelname en speelt onder de naam Zal het gebeuren mee in de regi- odivisie op veld 2. In deze klasse strijdt ook Abrissbirne uit Duitsland mee om de prijzen. In één van de lagere klassen zijn er weer de vaste bezoekers van Lowestoft uit Enge land. Texel wordt vertegenwoordigd door zestien teams, waaronder vier van Tevoko. Onder hen veel vas te deelnemers, die ook door het meereizen van partners en kinderen voor een hoog reüniegehalte zor gen. Zoals de laatste jaren gebrui kelijk kamperen veel teams (zo'n vijftig) op Kogerstrand. Maar anders dan anders hebben veel volleybal lers ook elders op het eiland een verblijfplaats gevonden. De eerste wedstrijden beginnen zaterdag om 10.00 uur. Elk team komt zeven keer in actie. Een wedstrijd bestaat uit twee sets van veertien minuten. Zondag wor den rond 16.00 uur de prijzen uit gereikt. Toeschouwers zijn op beide dagen welkom. Voor kinderen wor den diverse activiteiten georgani seerd, met onder meer een springr kussen en een goochelaar. Ook kunnen ze zich laten schminken. Op de Ploegelanderweg is op zater dag en zondag eenrichtingverkeer. Bezoekers worden naar de parkeer plaatsen geleid. Wie geen zin heeft in opstoppingen, doet er goed aan op de fiets te gaan. Over de voor bereidingen op dit evenement houdt organisator André van der Vliet een weblog bij, te bezoeken via www. texelsecourant.nl. TESO speelt in de nota aan de Tweede Kamer in op een brief van staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer en Waterstaat) waarin zij stelt dat de instandhouding van de veerdiensten dusdanig moet zijn gewaarborgd dat 'deze ver bindingen voor publiek en eiland bevolking toereikend zijn.' In de nota wordt uiteengezet dat TESO door de huidige situatie die waarborgen inmiddels kent en dat concessie-wetgeving daar alleen maar afbreuk aan kan doen. Uitge legd wordt hoe TESO in handen is van 3097 aandeelhouders (voor het overgrote deel Texelaars en eige naren van recreatiewoningen) die belang hebben bij kwalitatief hoog waardig, betrouwbaar en betaal baar vervoer tussen Texel en Den Helder. Doordat de dienst in handen is van de gebruikers hoeft niet te worden gevreesd dat TESO misbruik maakt van de ontstane monopoliepositie. Ook wordt in de nota aangegeven dat TESO uitstekend functioneert in de huidige open markt waarin concurrentie mogelijk is. 'Daar waar in een reguliere openbare vervoers concessie de overheid een door commerciële prikkels gedreven monopolist allerlei kwalitatieve rand voorwaarden dient te stellen, is op Texel sprake van een situatie waar bij zonder overheidsinterventie een door kwalitatieve prikkels gedreven aanbieder functioneert binnen de randvoorwaarden van efficiëntie en kostenbeheersing.' Dat wordt onderschreven in het rap port van Ecorys uit 2005 dat even eens in de nota wordt aangehaald. Op basis van dat rapport conclu deerde oud-minister Karla Peijs van Verkeer en Waterstaat in 2006 dat voor Texel in verband met de speci fieke situatie een uitzondering bin nen de concessie-wetgeving zou kunnen worden gemaakt. Er wordt stilgestaan bij twee Duitse veerdiensten naar vier Duitse Wad deneilanden die een soortgelijke structuur als TESO hebben (aan delen grotendeels in handen van de gebruikers). De deelstaat Slees- wijk-Holstein ziet geen reden zich met die twee rederijen te bemoeien, omdat de aandeelhouders voldoen de oog hebben voor de belangen van de eilanders. De twee rederijen hebben daar door de laagste tarieven op de Duitse Waddenzee. De ene rederij (N.P.D.G.) bestaat sinds 1902 is in handen van 108 aandeelhouders op het Waddeneiland Pellworm. De andere rederij (W.D.R.) bestaat sinds 1885 en onderhoudt de ver binding tussen het vasteland en Föhr, Amrum en de eilandengroep Hallig. Die rederij is in handen van de lokale overheden en particulieren op de eilanden. Gemeente in TexelEnergie De gemeente is aandeelhouder in TexelEnergie geworden. Ze wil daarmee het streven om tot een energie-onafhankelijk eiland te komen onderstrepen. Dat is een doel dat zowel de gemeente als de vorig jaar opgerichte energieco- operatie nastreeft. De gemeenteraad stemde donderdagavond tijdens de extra raad in met de aankoop. Gerard Weijers stemde uit principe tegen (het voorstel was niet in een commissie vergadering aan de orde geweest) en de WD onthield zich van stemming. Directeur George van Overbeeke van TexelEnergie overhandigde wethou der Peter Bakker tijdens de Energie- beurs in de hervormde kerk in Den Burg het gemeente-aandeel. 'Is alles naar wens?', vraagt onze gastvrouw. Dat is beschei den uitgedrukt. We zitten heerlijk te eten, boterzachte Texelse asperges met warme ham en ei, aardappelpuree en komkom mersalade. En een glaasje rosé binnen handbereik. Gerech ten die we zojuist hebben zien bereiden. We dineren namelijk aan de chefs table, in de keuken van de afdeling Consumptief van OSG De Hogeberg, waar we ons culinair laten verwennen door leerlingen van de derde klas. Zoals het maken van een vanil- lepuddinkje en het schillen van de asperges. Van de schillen en kontjes hebben we een bouillon getrokken. Gisteren hebben we ook de aard appels geschild. En de aardbeien saus gemaakt. Eerst voorbereiden en dan afmaken, net als in een echt bedrijf. De soep bereiden, aardap pels koken, puree maken en de asperges koken. In de keuken is geen echte taakverdeling. Ze maken allemaal soep, allemaal pudding en allemaal aardbeiensaus, want die technieken moeten ze leren.' 'Heren, de soep gaat uit', roept Oosterhof de wat rumoerige keu kenbrigade tot de orde. Als het moment is aangebroken om de gas ten in restaurant het Proefkonijn de soep te serveren, verdwijnt de jolige sfeer en wordt onder toeziend oog van de docenten de grootste zorg vuldigheid in acht genomen. De ene leerling schept de soep in een kop, 'We zien piepjonge kelners met ser viesgoed rondsjouwen en jeugdige koks in opleiding het ene moment in de soep roeren, het volgende de aardappelpuree stampen, ham in de oven zetten, asperges koken en noem maar op. En een gastvrouw die ons beleefd naar onze tafel heeft begeleid, een drankje heeft aangeboden, de gerechten volgens het boekje serveert en glimlachend informeert of alles wel naar wens is. Kortom, het ontbreekt ons aan niets. En dat allemaal onder de bezielende leiding van chef-kok en docent koken Willem Oosterhof en docente llian de Kleijn, die de leer lingen wegwijs maakt in het vak van gastheer of -vrouw. Dat het bereiden van een driegan gen diner met iets is dat je op een achternamiddag doet, is snel dui delijk. Oosterhof: 'We zijn gisteren al begonnen met de voorbereidingen. Vooruitlopend op de maaltijd van woensdag staken de leerlingen consumptief vorige week asperges op het land van Bert Keijser.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6