Toeristenbelasting boven één euro' Rioolheffing stijgt tientallen euro's (jtocn ^wartr jexeh in het hart. Buurt in opstand tegen plan rond PHH-gebouw Avondvierdaagse: genieten van eigen omgeving Gemeente legt toe op toerist Wethouderschap na verkiezingen fulltime Opnamen film opstand beëindigd Parkeerproef Thijsselaan krijgt definitief vervolg Kantoorvakhandel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12279 VRIJDAG 6 JUNI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v i v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Boosheid, scepsis, onbegrip en verontwaardiging overheersten gisteravond op de voorlichtings avond in de Buureton waarop de gemeente de plannen presen teerde voor de omgeving van het PHH-gebouw. Een bizarre verto ning, waarbij de buurt geen enkel begrip kon opbrengen voor de geplande ventweg, de mogelij ke komst van een polikliniek, de aanleg van een voetbalkooi en andere aanpassingen. Wethouder Kikkert, BPL en andere betrokkenen hadden zich de avond anders voorgesteld. In hun visie presenteerden ze een plan dat in de kern een optimale ontsluiting van het PHH-gebouw biedt zonder dat de achterliggende woonbuurt daar hinder van ondervindt, ontwik keling en kwaliteitsverbetering van het gebied langs de Pontweg, extra mogelijkheden voor zorg, zoals een polikliniek, en mogelijkheden voor woningbouw. Maar oude emoties rond het PHH- gebouw, het gevoel buiten de plan nen te worden gehouden en ook doordat het gisteravond tergend lang duurde alvorens het daad werkelijke plan op de beamer ver scheen. werd ongewild voeding gegeven aan het ongenoegen in de buurt. Die nam in een meer dan vol le zaal geen blad voor de mond: 'U kletst uit uw nek', 'De oude situatie was veel beter', 'Er zijn grote fouten deze krant, gemaakt', 'Dit is bijna provocerend', 'Heel erg duister' en 'Ik krijg een parkeerplaats en een benzinepomp in mijn achtertuin', waren verwijten die vielen te horen. Kikkert had veel uit te leggen aan bewoners van de wijk Noordwest, die met protestborden hun beklag deden over de heersende ondui delijkheid. Over de ontsluiting van het PHH, over de aankoop van de woning ernaast, over de verplaat sing van benzinepompstations en over de bemoeienis van BPL (Paul Buijsman en Wim Ploeg sr.) die het terrein gaan ontwikkelen. De commotie was voor de gemeen te, BPL en andere betrokkenen, die 19 maart tot een akkoord kwamen, reden versneld met de plannen naar buiten te komen. Maar een exact plan kon Kikkert de buurt gister avond nog niet voorschotelen, wel een schets van mogelijke ontwik kelingen die de opzet in grove lij nen weergeeft. 'Veiliger, beter en rustiger', typeerde de wethouder. 'Waarbij het algemeen belang voor op staat, niet dat van individuen of emoties.' Maar emoties waren er volop. Buurtbewoners vrezen waar deverlies van hun woningen, afname van de verkeersveiligheid, minder woongenot en willen behoud van het speelveldje, waarop deels een polikliniek was getekend. Meer over het schetsplan en de reacties van de bewoners elders in Leerlingen van basisschool De Fontein vierden gisteravond met spandoeken de terugkeer in de Avondvierdaagse. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel Niet te warm. niet te koud en elke avond droog. Ideale omstandighe den tijdens de 48ste editie van de Avondvierdaagse die deze week •rond Den Burg werd gehouden. Met 671 wandelaars, 117 meer dan vorig jaar, was de organiserende wandelsportvereniging Het Gouden Boltje uitstekend te spreken. De meevaller was vooral te danken aan de terugkeer van basisschool De Fontein, die goed was voor 124 lopers. Nadat maandag het Hoge- berggebied werd verkend, dinsdag De Mars en omstreken en woens dag opnieuw de Hogeberg, wer den de wandelaars die donderdag onder meer over de Rozendijk had den gelopen gisteravond feestelijk onthaald in Den Burg. Met bloe men. fanfaremuziek en een vergulde De toeristenbelasting stijgt in 2009 mogelijk met liefst €0,20 naar €1,05. Het college wil de heffing verhogen om kosten die de gemeente voor het toerisme maakt beter te dekken. Volgens een onderzoek dat afge lopen jaar is gehouden, steekt de gemeente jaarlijks meer geld in voorzieningen voor toerisme dan de toeristenbelasting oplevert. Het gaat volgens een doorrekening van de gemeentelijke begroting om een bedrag van 1,7 miljoen euro en dat is het college iets te gortig. 'We wil len dat bedrag de komende jaren omlaag brengen naar 1,2 miljoen euro', aldus wethouder Peter Bak ker (financiën). Daarnaast wil het college vanaf vol gend jaar geld storten in het nieuwe toeristische investeringsfonds en dat rpoet ook via de verhoging van de toeristenbelasting worden ver worven. Bedoeling is dat in 2009 €817.000,- in het fonds wordt gesto ken en in de jaren daarna achter eenvolgens €649.000,-, €534.000,- en €441.000,- zodat tegen 2012 in totaal €2.441.000.- in het fonds is gestort. Het fonds is bestemd voor éénmalige en eventueel ook struc turele uitgaven voor zaken die direct met het toerisme te maken hebben. Doel is het eiland aantrekkelijker te maken. Van de verhoging is €0,04 nodig om kosten die voortvloeien uit de nieu we strandnota te dekken. Over die €0,04 werd vorig jaar bij het vast stellen van de nota ook al gespro ken, maar de raad wilde toen nog niet extra verhogen. Het geld is vol gens de nota bestemd om de kwa liteit van het strand te verbeteren. Voor een trendmatige verhoging is €0,02 nodig. Lees verder op pagina 3 De rioolheffing gaat volgend jaar fors omhoog. Het college wil per aansluiting tussen de €85,- en de €110,- extra in rekening brengen. Texelaars betalen nu €159,- voor een rioolaansluiting. De stijging is het gevolg van veran derende regelgeving. De gemeente heeft door veel investeringen in het riool de afgelopen jaren een negatief saldo van €1.6 miljoen opgebouwd in het zogeheten rioolegalisatiefonds en dat mag niet meer. Het college wilde dat fonds pas tegen 2015 in de zwarte cijfers laten komen, maar volgens de accountant moet het saldo eind dit jaar al positief zijn. Dat betekent dat de gemeente de gemaakte kosten niet meer over langere tijd kan uitsmeren, maar ineens moet doorberekenen. De verhoging komt eveneens voort uit nieuwe kosten die de gemeente tussen 2009 en 2012 voor groot onderhoud aan het riool moet maken. Uit een voorlopige bereke ning blijkt dat het groot onderhoud de komende jaren leidt tot een stij ging van €75,- tot €85,- per aan sluiting, Daarvoor wordt momenteel het Basis Rioleringsplan herzien. Het niet meer negatief mogen staan leidt tot een extra stijging van €10.- tot €25,- per aansluiting waardoor het totaal op €85,- tot €110,- euro komt. Volgens wethouder Peter Bakker moeten de tarieven wel omhoog als wordt uitgegaan van het standpunt dat de heffing volledig kostendek kend moet zijn. 'Het is een zure appel waar we even doorheen moe ten bijten.' Volgens het college is het ■een optie de verhoging niet ineens door te voeren, maar te verspreiden over een paar jaar. 'Maar per saldo zijn de burgers hierdoor duurder uit door de toegerekende rente.' De kans bestaat dat het tarief over anderhalf jaar nog verder stijgt, omdat gemeenten wettelijk de mogelijkheid hebben gekregen straatreiniging deels door te bereke nen in de rioolheffing. Geredeneerd wordt dat het schoonhouden van de straat bijdraagt aan een goede werking van het riool. Texel bere kent de straatreiniging nu nog niet door, maar het college stelt voor die kosten vanaf 2010 voor 60 procent via de rioolheffing te verrekenen. Dat betekent een stijging van circa €15,- per aansluiting. Het levert de gemeente een structureel voordeel van €161.000.- op. De gemeente raad moet nog een besluit over de voorstellen nemen. Ventweg 'Dit moet groen blijven! Schapen weg, ventweg alles weg!' Zo staat het er. Dan denk ik: Nou, nou, nou. Je kunt ook overdrijven. Mensen die zich tientallen jaren geleden mis schien wel erg druk maakten over de Amerikanen in Vietnam, de vrou- wenstrijd en het milieu, staan nu weer dapper op de bres. Ze voeren actie tegen de waarde->vermindering van hun eigen huis. Keiharde actie! Hun strijd, onze strijd! Waarom moest die ventweg er ook al weer komen? Voor het nieuwe ambulance-, brandweer- en politie- gebouw. Daar is toch wel een alge meen belang mee gemoeid. Maar als je niet verder kijkt dan tien meter om je huis zie je dat natuurlijk niet. Dan geef je de politiek de schuld. En als die ventweg een stukje verderop zou komen te liggen ten koste van drie keer zoveel groen en schapen, was dat buurtje gezapig door blijven soezen. rijdende camera op het strand hoe soldaat Goga Texelse Mane wat komt duidelijk maken Als het aan de meerderheid van de politieke partijen ligt, wordt het wethouderschap na de verkiezin gen in 2010 een fulltime functie met een overeenkomstig salaris. 'Je kunt iemand niet voor 27 uur aantrekken, als je weet dat hij 60 uur moet werken', betoogde Marijke Eelman (CDA) dinsdag in de gemeenteraad. Het voorstel was om het aantal uren in twee stappen te verhogen: op 1 januari 2009 van 75 procent (de huidige situatie) naar 90 procent en een jaar later naar 100 procent. Argument was dat wethouders het steeds drukker krijgen en veel meer tijd nodig hebben om hun taken adequaat te kunnen uitvoeren Gerbrand Poster (WD) noemde het voorstel 'te pijnlijk voor woorden' Volgens hem krijgen wethouders 'een meer dan adequate' vergoe ding en moet 95 procent van de Texelaars met een minder salaris zien rond te komen. 'Het politieke ambt behoort een roeping te zijn', meende hij. Anderen toonden meer begnp. 'Ik begrijp de argumenten, maar het is nu de verkeerde tijd voor zo'n maatregel. Lees verder pagina 3 De filmploeg filmt met behulp van Rennend komt de Georgische Vliegenierster van Kazbek waarvoor soldaat Goga (Zura Jgenti) als de de afgelopen twee weken op het Texelse Marie (Madelief Blanken) eiland werd gefilmd. Woensdag was aan om haar te vertellen over de de laatste draaidag, De komende naderende Georgische Opstand, weken wordt verder gefilmd in de Woelmuis Het is één van de scènes van De buurt van Rotterdam en Georgië. De film heeft een opmerkelijk Texels tintje, hoofdrolspeelster Madelief Blanken is een kleindochter van Fridt en Mary Blanken uit Den Burg Meer over de film elders in deze krant. De parkeerproef in de Thijsselaan en omstrèken, waarbij bewoners met een speciale parkeerkaart hun auto in de hele straat mogen neerzetten, is geslaagd. De gemeente heeft daarom beslo ten dat deze opzet vanaf 1 janu ari 2009 definitief wordt en dat zelfs in de hele wijk mag worden geparkeerd. Klachten van bewoners van de Thijsselaan. Bindsbergenstraat, Brouwerstraat, Starkenburg. Drijver straat, Burdetstraat. Meester Kraai- straat, Wilhelminalaan, Achterom, Julianastraat en Hof van Geus (wijk Thijsselaan en omstreken) dat ze hun auto met kwijt konden, waren aanleiding tot de proef. Hierbij i Ganzen Eensgezindheid was ver te zoe ken, maar een meerderheid van de gemeenteraad heeft zich dinsdag uitgesproken vóór het provinciale beleid om de overlast van grauwe ganzen aan te pakken, inclusief het vergassen van de dieren, dat overigens afgelopen maandag op gezag van de rechter (tijdelijk) werd gestaakt. Er nogmaals uitgebreid over debatteren, waarop PvdA en D66 in een motie hadden aange drongen, vonden de meeste raads leden niet nodig. Pagina 5 i Zeilfamilie medaille. Eervolle vermeldingen zijn er voor mevrouw Broersma van 't Horntje die voor de 35ste keer liep en voor Corrie Visser die alle 48 edities heeft gelopen. De familie Wijnand uit Oudeschild is goed vertegenwoordigd tijdens de 31ste editie van de Ronde om Texel. Twee gezinsleden verschijnen morgen aan de start, ieder op een eigen catamaran. Zoon Joep (20) racet mee met een Hobie 16 met spinnaker en dochter Julié (16) vaart de race met een Dart 16. Pagina 7 Razende Bol Bloembollenteler Theo Kooiman ligt met de gemeente in de clinch over de detailhandel bij zijn bedrijf aan de Pelikaanweg. Ben w vinden dat de winkel De Razende Bol, die hij in een van de gebouwen heeft inge richt, niet voldoet aan de regels, vooral omdat hij veel groter is dan het maximum van 50 vierkante meter. Kooiman beroept zich echter op het overgangsrecht. Pagina 8 Buurt moppert over opruimen asbest De omgeving van Starkenburgh/ Bernhardlaan klaagt dat de gemeente al vanaf dinsdag niks aan de asbest van de brand bij Hans Hoep heeft gedaan, terwijl die zo snel mogelijk zou worden opgeruimd. Maar de voorlichter van de gemeente liet gisteravond weten dat een gecertificeerd bedrijf donderdagmiddag was begonnen met schoonmaken. Bij de brand was een dak van asbestplaten van circa 15 vierkante meter betrokken. Meerdere buurt bewoners belden deze krant dat ze meerdere keren de gemeente hadden gebeld, dat er asbest in de tuin lag en dat er niets aan werd gedaan. Sommigen van hen moch ten niet in hun eigen tuin komen en bijvoorbeeld het gras met konden maaien. Een van hen zei de 'vlok ken met asbest' te zien liggen. Een redacteur van deze krant zag dat een stukje straat achter de verbran de schuur donderdagmiddag nog steeds was afgezet, de rommel in de schuur nog niet was opgeruimd en de tuin vóór Starkenburgh nog steeds is afgezet en niet schoon gemaakt. Volgens de gemeente kon niet eerder met schoonma ken worden begonnen, omdat het gespecialiseerde bedrijf eerst een inventarisatie moest maken. Maar gistermiddag zou volgens haar een begin moeten zijn gemaakt. Maaien bermen De firma Dros uit Oosterend heeft in opdracht van de gemeente een begin gemaakt met het maaien van de bermen in het buitengebied. Weggebruikers wordt verzocht hun snelheid aan te passen en de maai- machines de ruimte te geven. In september worden de bermen voor de tweede keer gemaaid en aanslui tend de greppels en tuinwallen mochten vanaf 1 juni 2007 alleen vergunninghouders daar parkeren. Uit de proef blijkt dat er meer par keerruimte is ontstaan, dat bewo ners tevreden zijn over het parkeren voor vergunninghouders, maar dat ze ook de vnjheid willen hun auto in de hele wijk neer te zetten. Lees verder pagina 3 TEXELSE - COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: LenR Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1