fobbte 'Met een wind kracht drie uit het noordoosten' TEXELSE J COURANT Theo Witte geeft voorzet beter literatuuronderwijs (^at ik zeggen wou... F amilieberichten Evy Romee Wötnö méïd KucVs vbn Cjjk Stdr^y de Maan wis we Uddrtcm Pien ""[exelaartjes Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Sidny van Zon, voorzit ter van de Ronde om Texel, een week lang een weblog bij. Over het opbouwen van het strand, de wedstrijdreglementen, eigenwijze zeilers en heel veel over het weer. Hieronder een bloemlezing uit zijn belevenissen. Het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. Vrijdag 30 mei: Doordat er afge lopen winter wederom veel zand is weggespoeld bij paal 17 moesten we dit jaar veel vroeger beginnen dan anders. Om alle accommoda ties veilig op het strand te plaat sen was het noodzakelijk een groot plateau te maken, zodat het water niet bij de grote tent en het contai nerdorp kan komen. We maken het ons daarbij nog eens extra lastig omdat de Ronde altijd georgani seerd moet worden rond springtij. Deze extra verhoging van de water stand is nodig om alle deelnemers langs de Vlakte der Kerken te krij gen omdat daar normaal gesproken Ie kort water staat om iedereen te laten passeren. Maar deze ver hoging zorgt ervoor dat we veel maatregelen moeten nemen bij paal 17. Het almaar lager wordende strand is dus een groot probleem en hopelijk verdwijnt er aankomende winter niet al teveel zand in zee zodat het ook volgend jaar mogelijk j is om alles weer op het strand te plaatsen. Als organisatie ben je het gehele sar door aan het vergaderen om alles weer in die ene week voor elkaar te hebben. Juist daarom is het zo jammer dat onze secretaris Marijke van Schaik er dit jaar door ziekte niet veel bij kan zijn. Als de beloning voor al het werk zich aan dient zit zij met een hernia thuis. We zullen haar dit jaar regelmatig in een auto moeten hijsen om haar zo toch nog een beetje het speciale ronde- gevoel te geven. Ganzentellingen Omdat Ard Saai van de Wildbehee reenheid (WBE) ons in zijn brief in de krant van 3 juni spijtig genoeg beticht van duimzuigerij en dromerij, irel ik me geroepen uit te leggen roe ik aan het aantal van 3126 grau we ganzen ben gekomen. Gezien de toon van zijn ingezonden stuk- <en koester ik niet de illusie de heer Saai te overtuigen, maar ik wil wel benadrukken dat onze tellers onaf hankelijk zijn. Ten eerste hebben leden van de Vogelwerkgroep in juli 2007 een wad- en watervogeltelling uitgevoerd. Omdat ganzen water vogels zijn worden ze meegeteld. Deze aantallen worden niet vermeld n ons jaarverslag. Dus geen theore tische benadering (wat dat ook mag zijn) maar een echte vogeltelling. Ten tweede is het bij het tellen van 'vogels raadzaam met meerdere tellers rond hetzelfde tijdstip een gebied (zoals Texel) af te speuren. Omdat vogels naar andere telge- Zaterdag 31 mei: Doordat we dit jaar vroeg zijn begonnen, zijn we al vergevorderd met de werkzaam heden op het strand. Vanochtend kwamen de containers met de eer ste boot en ze hadden voor het eerst zelf een telekraan geregeld. De laatste jaren is de ploeg die de werkzaamheden op het strand doet gestaag uitgebreid. Een nieuwe groep jonge vrijwilligers die vooral in het eerste weekend van de opbouw veel werk moeten ver zetten. Begonnen met een man of acht is de groep nu gegroeid naar zo'n twintig personen Juist de vrijwilligers maken het organiseren van de Ronde mogelijk. Onder hen zijn er die al dertig jaar bij de Ronde zijn betrokken. Zondag 1 juni: Vanaf vandaag komen we dagelijks even bijeen om alle lopende zaken te bespreken en op elkaar af te stemmen. Alle bestuursleden hebben een eigen onderdeel waarvoor ze verantwoor delijk zijn. Zo is er een onderdeel wedstrijd, veiligheid, transport, strand, public relations, relatiebe heer, financiën, secretariaat en een voorzitter. De gehele organisatie wordt ondersteund door de ron decoördinator, die zelf als hoofd taak PR en sponsoring heeft. Ver der moet ieder bestuurslid iemand hebben die hem kan vervangen. De rondecoördinator is de enige binnen de organisatie die betaald wordt, Bij de fourage wordt iedereen voorzien van zijn natje en droog je. Alle medewerkers kunnen daar overdag een broodje eten en er is 's avonds een warme hap. Voor de zaterdag worden er meer dan 400 lunchpakketten gemaakt voor alle bieden kunnen vliegen, is de kans op dubbeltellen zo het kleinst. Texel is opgedeeld in meerdere gebieden waar met de ganzentellingen twaalf of meer mensen op hetzelfde tijdstip de daar aanwezige ganzen tellen. Overigens mist de heer Saai de clou van de door mij genoemde aantallen. Hij stelt dat de door hen in augustus getelde 10.400 grauwe ganzen standvogels zijn. Maar waar waren deze vogels dan in juli en september? Of wordt de volgende kwaadsprekerij van zijn kant het feit dat wij. de Vogelwerkgroep, ondanks onze jarenlange ervaring geen ganzen kunnen tellen? Tevens daag ik hem uit de door de WBE gehanteerde telwijze openbaar te maken? Overigens ben ik persoonlijk niet tegen een beheersplan voor grauwe ganzen, maar dan wel een plan gebaseerd op een op Texel uitge voerd onafhankelijk onderzoek. Laurens van Kooten, (al 16 jaar ganzenteller), De Koog. medewerkers die de hele dag op het water vertoeven. Maandag 2 juni: De startlijn wordt gevormd door twee schepen die haaks op de kust liggen. In het midden op beide schepen hangt een vlag waartussen de startlijn is. Omdat de startlijn zo'n 500 meter breed is, vliegt de wedstrijdheli- copter steeds over de lijn zodat die voor de zeilers duidelijk zichtbaar is. Precies tien minuten voor tijd geeft de helicopter een blauw rooksignaal en wordt er op beide startschepen een blauwe vlag getoond. Deze vlag wordt zes minuten voor tijd weer gestreken, waarna vijf minuten voor tijd op beide schepen een zwarte vlag wordt getoond. Deze vlaggen worden één minuut voor de start gestreken. De start is een rood rooksignaal vanuit de helicopter. Om er zeker van te zijn dat iedereen die finisht in de uitslag staat, wordt er gewerkt met meer dere teams die de binnenkomers onafhankelijk van elkaar registreren. De catamarans varen vlak voor de container door de lijn waarbij de mensen in de container een goed zicht op alle boten. Het grote pro bleem is als een grote groep catama rans gelijktijdig over de finish gaan. Omdat de zeilen elkaar afschermen zijn de zeilnummers moeilijk te lezen en juist aan het zeilnummer weten we wie er finisht. Ondanks dat er drie teams zijn die de boten finishen kan soms de groep zo groot zijn dat het toch onoverzich telijk is. Daarom wordt bij paal 15 een voorregistratie gedaan van de boten die daar passeren en worden VERVOLG VAN PAGINA 1 Toeristenbelasting Hoeveel cent van de overige €0,18 naar het toeristisch fonds en de verlaging van de gemeentelijke toe ristische uitgaven gaat, is volgens een woordvoerder moeilijk te zeg gen. Dat verandert elk jaar, Fr wordt geleidelijk minder geld in het toe ristisch fonds gestoken en er gaat geleidelijk meer geld naar de alge mene reserves om de gemeente lijke lasten van 1,7 miljoen naar 1,2 de zeilnummers doorgeseind naar de finishcontainer zodat ze weten welke boten eraan komen. Voor zaterdag voorspellen ze nu een windkracht 3 uit oostelijke richting. Dinsdag 3 juni: Als er iets veran derlijk is, is het het weer. Gisteren een prachtige warme dag met een noordenwindje en vandaag een stuk koeler met wind uit het zuiden. Ik had aan het eind van mijn weblog gisteren de lange termijn weers verwachting voor zaterdag gege ven die op dat moment sprak van windkracht 3 uit oostelijke richting. Vier uur later spraken ze van een westenwind. Van deze weersver anderingen zullen we aankomende dagen nog wel meer krijgen, want alles is vrij instabiel. Maar we heb ben in ieder geval wel steeds een lekker windje en zolang het onweer maar weg blijft kan iedereen naar harte lust zeilen. Met elke TESO-overtocht komen er nu steeds meerdere catamarans mee en er zullen aan het eind van de dag toch zeker zo'n 110 cats naar het strand zijn gebracht. Ook komen er elke dag wel boten aan die zeilend van een van de kust plaatsen naar paal 17 zeilen. Vooral de boten die naar paal 17 komen zeilen geven nog wel eens hoofd brekens, omdat ze zich niet altijd van te voren aanmelden dat ze naar ons onderweg gaan. Juist dat aanmelden is belangrijk, want dan kunnen we er beter op letten. Als de wind wegvalt of ze hebben schade en wij weten dat ze eraan komen kunnen we als het te lang duurt miljoen euro af te bouwen. Het voorstel staat in de kadernota die dinsdag 17 juni in de raadscom missie Middelen wordt besproken. Die nota is een voorloper van de begroting die 11 november wordt vastgesteld. Er is een kans dat alles anders uitpakt dan voorgesteld omdat de toeristische sector en het Toeristisch Kennisinstituut aan het broeden zijn op de vraag of de toe ristenbelasting ook op een andere manier kan worden geheven. 'Dat kan nog van invloed zijn op de hoogte', aldus Bakker. daarop aktie ondernemen. O ja en ik moest toch ook nog even melden dat ik heel gezellig met Erna en Karin een bakje soep heb gegeten. En ook vandaag wil ik toch weer proberen om de weersverwach ting van zaterdag te geven. Op dit moment verwachten ze een wind kracht 3 uit noordelijke richting. U ziet de windkracht blijft gelijk, maar de richting is weer veranderd. Woensdag 4 juni: De kop is eraf. Onder prachtige weersomstandig heden zijn de eerste wedstrijden gezeild. 81 boten zijn vanmiddag aan de start verschenen en draai den met een licht windje hun rond jes. Langzaam maar zeker is ook de pitstraat volgestroomd en heerst er een gezellige bedrijvigheid. Als organisatie word je telkens weer voor nieuwe problemen maar ook uitdagingen gesteld. Toen gis teravond plotseling een zeemist kwam opzetten werd er in verband met de veiligheid besloten dat het niet meer verantwoord was om te gaan zeilen Toch vond een zeer bekende wedstrijdzeiler dat hij nog een aantal zaken op zijn boot wou uitproberen en nadat hij zijn boot bij de waterlijn had gelegd verdween hij op zee in de mist. Vanmiddag was er ook een gezamenlijk overleg met de politie, tentbeveiliging en onze eigen bewa king om alle punten nog even op een rij te zetten en af te spreken hoe we om gaan als er zich problemen voordoen. Dit overleg wordt vanaf vandaag dagelijks gevoerd en heeft ook vorig jaar geweldig gewerkt, waarbij er gelijk op eventuele pro blemen ingesprongen kon worden. Dit overleg heeft er vorig jaar voor gezorgd dat er niet of nauwelijks problemen waren en de sfeer onder de bezoekers geweldig was. Donderdag 5 juni: Over het weer kun je niet uitgesproken raken Konden we gisteren heerlijk op een terrasje naar de wedstnjden kijken, moeten we vandaag een jas aan en is er telkens een miezerig regentje. De wind is wel wat aangetrokken en onder prachtige windomstandighe den waren er vanmorgen weer twee wedstrijden voor het Texels Dutch Open. De feesttent heeft gisteren zijn vuurdoop beleefd en op dit moment is de bekende band Leaf bezig met de soundcheck. Er wordt voor van avond veel publiek verwacht. Ook de wagen van de TROS radio staat op zijn plaats. De weersverwachting voor morgen is vrijwel onbewolkt met een noordoos tenwind kracht 3 en voor de zaterdag wordt het lichtbewolkt met een wind kracht 3 uit het noordoosten. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nlkadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36 25 73.360 Theo Witte. De literaire ontwikkeling van HAVO- en VWO-leerlingen laat te wensen over en dat wordt onder meer veroorzaakt doordat het lesprogramma niet goed is opge bouwd. Dat zegt oud-Texelaar Theo Witte (1952), die afgelopen week aan de universiteit van Gro ningen promoveerde tot doctor in de letteren. Witte liet het niet bij kritiek, maar ontwikkelde een instrument ter ondersteuning van het onderwijs. Dat moet helpen voorkomen dat leerlingen een boek kiezen of krijgen voorgeschoteld dat ver boven of juist onder hun niveau ligt. Belang rijk, volgens hem, omdat docen ten doorgaans niet goed kunnen VERVOLG VAN PAGINA 1 Wethouderschap Deze wethouders wisten waar ze aan begonnen, ze hebben er zelf voor gekozen. Nu hun salaris ver hogen, is niet kies naar de kiezers', vond Eric Hercules (PvdA). Gerard Weijers (fractie Weijers) vertelde te hebben begrepen dat het rijk het aantal wethouders en raadsle den wil terugdringen en vond het verstandiger het voorstel later nog eens te bespreken. Een meerderheid, bestaand uit Texels Belang, CDA, GroenLinks en VERVOLG VAN PAGINA 1 Parkeerproef In de praktijk blijken er overdag veel lege parkeerplaatsen te zijn en dat de parkeerdrukte in de straten die grenzen aan de wijk Thijsselaan is toegenomen. Er wordt intensiever gecontroleerd. Wel is gebleken dat er een duidelijke bebording moet komen en dat het verstrekken van informatie beter moet. De prijs voor een parkeerkaart voor Maagstichting Collectanten van de Maag Lever Darm Stichting gaan volgende week langs de deuren voor de jaarlijkse collecte. Dit jaar ligt de nadruk op slokdarmkanker, waardoor ieder jaar 1500 mensen worden getroffen. Dit inschatten welk niveau hun leer lingen hebben. Zo stelt de onder zoeker vast dat bijna de helft van de leerlingen met aan de startnorm voldoet als zij aan de vierde klas HAVO/VWO beginnen. Ook bleek bijna de helft van de VWO-leerlm- gen aan het eind van de zesde klas niet aan de eindnorm te voldoen. Verder pleit Witte onder meer voor een landelijke catalogus van zo'n 200 titels, op alle niveaus. Zo'n lijst zou gezien kunnen worden als een 'literatuurdidactische canon Deze biedt docenten houvast en is voor leerlingen een toegankelijke, betrouwbare en inspirerende gids, aldus de onderzoeker. Overigens is Wittes eigen carrière in het onderwijs weinig doorsnee. Hij groeide in Den Burg op als zoon van Willem Witte (de voormalige koster van de RK kerk) en Marie Rutten en werkte na de middelbare school een tijd als schilder bij de firma Z. Graaf. Witte wilde zich toeleggen op het vak van reclameschilder, maar besloot zich na diverse avondstu dies in te schrijven voor een studie Nederlands aan de universiteit van Groningen. Hij studeerde in 1986 af als letterkundige, waarna hij als docent in dienst trad van de uni versiteit. Zeven jaar geleden begon hij aan zijn onderzoek naar het lite ratuuronderwijs in het voortgezet onderwijs, dat vorige week resul teerde in zijn promotie. Het proefschrift is onder de naam Het oog van de meester uitgegeven door Eburon in Delft. D66, vond dat wethouders wél een ruimere vergoeding moeten krijgen. 'Als je kwaliteit wil, moet je daar voor betalen', sprak Frans Visman (D66) zijn steun uit. 'Er hangen nu eenmaal prijskaartjes aan bepaalde functies', vond ook Henny Festen (GroenLinks). Burgemeester Gel dorp sprak haar dank uit voor de steun en verzekerde de WD dat ook de leden van het college de politiek als een roeping beschou wen. 'Anders waren we er niet aan begonnen.' Ovengens moeten ook Gedeputeer de Staten nog akkoord gaan met het voorstel. vergunninghouders wordt verhoogd naar €29,80. De twee gratis par- keerkaarten voor gasten komen te vervallen. In plaats hiervan kunnen bewoners een gastenkaart kopen. De prijs van een parkeerkaart voor particulieren wordt verhoogd naar €74,40. Hiermee kan. naast op betaalde parkeerplaatsen, ook op de plaatsen voor vergunninghou ders worden geparkeerd. Bedrijven en scholen komen straks in aan merking voor een parkeerkaart voor bezoekers. Deze maatregelen gaan vanaf 1 januari in. aantal neemt de laatste jaren toe en er is geld nodig voor wetenschap pelijk onderzoek en voorlichting. De Maag Lever Darm Stichting is geheel afhankelijk van giften en ontvangt geen subsidie van de overheid. Wie de collectant misloopt, kan een donatie doen via giro 2737 De week van- Hans van Zeijlen De 60-jarige Hans van Zeijlen uit Den Burg is de derde blogger in de serie De Week van... Van Zeijlen is als secretaris van Wan delsportvereniging Het Gouden Boltje betrokken bij alle wandel tochten van die vereniging en dus ook bij het Rondje om Texel, dat volgende week wordt gelo pen. Over deze ronde - en met name over de voorbereidingen daarvan - vult hij deze week het weblog met lezenswaardige (achtergrond)informatie. De wan delronde om Texel gaat zaterdag Lussen 6.30 en 7.00 uur van start in het wachtlokaal van TESO op de veerhaven. De te lopen afstand is zestig kilometer, deelname kost €7,-. Het weblog is te bezoeken via www.texelsecourant.nl. Bedroefd hebben wij kennis genomen van het overlijden van Andreas Schraag In de jaren dat Andreas bij ons gewerkt heeft, hebben wij hem ervaren als een zeer gewaar deerde en prettige collega. Wij wensen Miranda en de familie veel sterkte met dit grote verlies. Marcel, Toon, Aad, Adri, Paul, Rodi, Petra. Robert. Michael, Jonas, Rienk, Arthur, Toon, Ronald, Anja, Henk, Paula, Paul, Gerrit, Rody, John, Silvia VEM Elektrotechniek Lieve Andreas Zeer tot mijn grote spijt mocht onze kennismaking maar kort duren. Tante let van der Werf Lieve Andreas Altijd maar positief... Altijd maar blijven geloven. Maar uiteindelijk verloren... We zullen je nooit vergeten. Miranda en familie wensen we veel sterkte toe. Veel liefs, je vrienden voor altijd, Bob Vincent An Eef Niek en Lilian Vreselijk... zó gestreden en dan toch verloren. Wat oneerlijk! Onze oud-collega Andreas Schraag Onze innige deelneming gaat uit naar alle nabestaanden. Richard Rijk Martijn Ellen Léon Goossen REGT Witgoed Service Vol ongeloof hebben wij het bericht ontvangen van het overlijden van Andreas Schraag Wij wensen de familie veel sterkte toe met dit grote verlies. De Spinbaanbedrijven Te vroeg weg. Andreas We zullen je missen. Andreas we zullen je missen en nooit vergeten. We wensen Miranda en de familie veel sterkte toe. Martin en Melanie Vanuit Frankrijk: Ben Onze lieve broer, zwager en oom is door de Here thuisgehaald Sibe Knol Lieve man van Nelly Knol-Eelman 28-12-1929 f 04-06-2008 Minnie de Vries-Knol l.l.h. Lolke de Vries Piet en Janneke Gea en Henk Boukje Nicolai-Knol Joop Nicolai i.i.h. Nely en Geert Wij wensen Nelly, kinderen en kleinkinderen veel sterkte en Gods nabijheid toe. Voor uw blijken van belangstelling en medeleven die wij van u mochten ontvangen na het overlijden van onze moeder, oma en ouwe oma EBRINA CORNELIA VAN DEN BRINK - VAN TATENHOVE Zeggen wij u hartelijk dank. Namens de familie, J. Pieterse - v.d. Brink A. Dros - v.d. Brink Texel, juni 2008 In onze gedachten zul je altijd blijven Uw overweldigende belangstelling, de vele kaarten en lieve warme woorden bij het afscheid van onze lieve moeder en fijne oma CORNELIA CATHARINA VAN DER SLIKKE - KOORN hebben ons als familie diep ontroerd en waren voor ons allen een grote steun. Wij willen u hiervoor hartelijlc bedanken Kinderen klein- en achterkleinkinderen Texel, juni 2008 J Martin en Door Boogaard 50 jaar getrouwd 14 juni 2008 Jan Dirksoord 24 - 1791 GR Den Burg Dolbly z(jn wü met de geboorte van onze dochter en mjjn zusj e Ujuni2008, zij weegt 3M20 gram en is U9 cm lang Barry, Marieke Sanna de Vries-Koom Wilhelminalaan 69 1791 AM Den Burg 0222-310160 stapel verltefd Zjjh wTJ op or,2ê 2£ rr£T P. M£4- gcurr\ cm Geboren onze mooie dochter en zusje 2 juni 2008 Margriet van Beek Alexander 5erton Mirre 5erton Dolblij en heel gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon Denzell Hij is op 5 juni 2008 om 11.08 uur geboren, weegt 3360 gram en is 51 cm lang. De trotse ouders zijn: Erwin Daalder en Mariska Betsema Cor Bremerstraat 18 1794 AX Oosterend Wilt u vingertjes en teentjes komen tellen? Dan graag even bellen: 06-13944894. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,00 tot en met 3 regels. Per regel meer €2,00 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Bedrijfsruimte te huur. bedr.terrein Oudeschild, tel. 06-50528702. Auto Service Centrum. Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Stretch- jeans 2 voor 50,= Rabbit Habit. We- verstraaat 39 Den Burg. AB Noord-Holland zoekt voor op Texel diverse nieuwe collega's zoals hoveniers medew. groen voorziening, agrarisch me dew. veehouderij en stra tenmakers. Kijk voor meer info over onze actuele va catures op www.abnoord- holland.nl of bel met onze vestiging op Texel: 0222 -319621. Voor reparatie leren jas sen of nieuwe voering naar Schoenmakerij Van Osch Open van 08 00 - 12.30 uur Zaterdags ge sloten Tel. 313901. Cooky's Kapsalon is maandags gesloten. Verder kunt u vijf dagen per week zonder afspraak terecht De Koog. tel. 317575. Vanaf nu bij manege El zenhof: rijkleding, o.a. rijbroeken v.a. 25,- chaps 27,50. Bosrand weg, De Koog, tel.0222-317469. Steun ons. Giro 2502

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3