Hoofdrolspeelster met Texelse wortels Geen overgangsrecht voor 'Razende Bol' 'Dit is een film waar je echt voor gaat zitten' Winkel bollenteler in strijd met regels Drukkerij Texelse Courant in 1924 TEXELSE g COURANT Motorrijder uit de bocht VRIJDAG 6 JUNI 2008 Het besluit van b en w is bij Theo Kooiman (die met zijn vrouw en twee dochters een maatschap vormt) slecht gevallen. 'Onbegrij pelijk dat de bewijzen die ik op tafel heb gelegd zomaar opzij worden geschoven. Er kan geen enkele twij fel over zijn dat we hier al meer dan twintig jaar op deze manier bezig zijn'. De bollenkweker zegt met een oppervlakte van 50 vierkante meter niet uit de weg te kunnen. Dat de verkoopruimte ruim 250 vierkante meter is, komt ook doordat Kooiman zijn winkel heeft gecombineerd met een collectie oude landbouwwerk tuigen en gereedschappen. Voor de in cultuurhistorie geïnteresseerde klanten levert dat gespreksstof op en het verkooppunt dankt er een groot deel van zijn aantrekkelijkheid aan. De negatieve boodschap van het college kwam extra hard aan omdat de pers eerder op de hoogte werd gesteld dan de familie zelf. Dat gebeurt overigens vaker, ondanks de regel dat collegebesluiten pas openbaar mogen worden gemaakt nadat de direct betrokkenen zijn geïnformeerd. Een groep Georgische soldaten loopt verborgen onder strandstoelen voorbij. strand. Een van de medewerkers van de productie moest hals over kop voor Duitse soldaat spelen, nadat een figurant had afgehaakt. Dat ging zonder pardon ten koste van zijn haardos, omdat de sol daat weinig haar moest hebben. De medewerker had geen zin wat meer te vertellen. 'Ik doe geen inter views.' Later moest hij tijdens het spelen alsnog een pet dragen. De filmploeg was woensdag voor het laatst op het eiland. De komen de vier weken wordt in de omgeving van Rotterdam gefilmd. 'Daar doen we veel binnenopnamen', aldus Vandevorst, 'op Texel hebben we vooral de buitenopnamen gedaan.' De ploeg was actief in de Slufter, op het strand bij de vuurtoren, de molen van Het Noorden en in en om het kerkje van Den Hoorn. In totaal liep zo n zeventig man rond. 'Dat was exclusief figuranten.' Volgens Blanken was vooral de Slufter een mooie plek om te filmen. 'Het is daar zo tijdloos, je hebt er zo het gevoel dat het nog 1945 kan zijn.' Na Rotterdam wordt ook nog een week in Georgië gefilmd. De Vliege nierster van Kazbek gaat in 2009 in première. Tekst en foto's Jeroen van Hattum De verkoopruimte van Theo Kooiman is voor een deel gevuld met oude machines, gereedschappen en andere gebruiksvoorwerpen die met de bloembollenteelt te maken hebben. (Foto Hany de GmallBeeldDenX Texel Hulp Leidse school aan Voedselbank wekt verbazing Het aanbod van een basisschool in Leiden om producten in te zamelen voor de Texelse voed selbank heeft tot verbazing onder de bestuurders geleid. 'Het is te gek voor woorden', betoogde Gerbrand Poster (WD) dinsdag in de gemeenteraad. Poster verwees naar een artikel in het Noordhollands Dagblad van maandag, waarin staat dat volgende week ruim zevenhonderd producten worden overgevaren. De actie is opgezet door de protestants-chris telijke school De Zwaluw uit Leiden, die jaarlijks met groep 8 kamp houdt op Texel. 'Op tv had ik iets over de voedselbanken in Nederland gezien en dat er armoede op Texel heerst. Dat verbaasde me. We hebben de hele school gemobiliseerd voedsel in te zamelen, van groep 1 tot en met 8', tekent de krant op uit mond van Willemien Diks van de ouder raad. Wethouder Marian Merkelbach had het bericht ook gelezen. 'Het is inderdaad te gek voor woorden. Het zou niet nodig moeten zijn. En het is ook niet nodig', stelde ze kort en bondig. Bouw kazerne spoedig van start Als de bestemmingsprocedure voorspoedig verloopt, kan bin nen enkele maanden worden begonnen met de bouw van de nieuwe brandweerkazerne bij De Cocksdorp. Het gekozen terrein ligt aan de Postweg tegenover de Hollandseweg en werd door de gemeente aangekocht van de familie Wijtten. De veiligheidsre gio Noord-Holland Noord vindt deze locatie de beste en omwo nenden en de dorpscommissie gaan akkoord. Dat betekent het eind van een langdurige probleemsituatie. De bestaande kazerne in de Kikkert- straat staat daar ongelukkig, levert lange opkomsttijden op en voldoet niet aan de ARBO-eisen. De nieuwe kazerne wordt een sober en vooral praktisch gebouw, maar beant woordt toch aan hoge eisen van beeldkwaliteit, wat ook geldt voor de inrichting van het omringende terrein. De locatie heeft nu nog een agra rische bestemming. Die wordt ver anderd in de bestemming 'maat schappelijke doeleinden', waartoe een vrijstellingsprocedure nodig is nadat de gemeenteraad een voor- bereidingsbesluit heeft genomen. Ook de provincie komt eraan te pas, maar van die kant is al vernomen dat de kazerne van groot maat schappelijk belang wordt geacht en dat de procedure zo snel mogelijk wordt afgerond. Het bouwbestek moet 1 juli klaar zijn. De kazerne zal niet alleen onderdak bieden aan brandweermaterieel, maar mogelijk ook een ambulance. De Georgische soldaat Goga (Zura Jgenti) probeert Marie (Madelief Blanken) v duidelijk te maken. 'De persoon wiens mobieltje afgaat, betaalt een fles cham pagne.' De opnameleider van De Vliegenierster van Kazbek is onverbiddelijk. Telefoons moe ten uitstaan op de set. Praten is eveneens uit den boze als er een scène wordt gedraaid. Behalve onverbiddelijk is de opna meleider ook duidelijk als er dins dag wordt gefilmd op het strand bij de vuurtoren. Consequent roept hij elke keer als een scène opnieuw wordt gespeeld met luide stem in het Engels of er nog wordt geoe fend of dat er daadwerkelijk wordt gefilmd. Een assistente herhaalt consequent een 'stilte op de set' waarna automatisch een stilte onder de aanwezigen neerdaalt. Zodra ook de geluidsman heeft geroepen dat het geluid loopt, klinkt het bekende 'actie' en beginnen de filmploeg en de acteurs hun werk. De ploeg begon twee weken gele den met filmen op Texel. De Vliege nierster van Kazbek gaat over een eigenzinnig Texels meisje (Marie) dat in 1945 in contact komt met de Georgische soldaten. Het klikt, het meisje heeft het gevoel dat de Georgiërs haar liefde voor muziek, dans en zang begrijpen in tegen stelling tot haar eigen familie en een aanstaande schoonfamilie waar ze al helemaal niet op zit te wachten. Het verhaal, geschreven door Arthur Japin, speelt af tegen de Georgi- hij met veel gebaren en tekenwerk in het zand duidelijk maken wat er te gebeuren staat. De scène is een kleine beproeving van de conditie van Jgenti, want keer op keer moet hij een sprintje door het mulle zand trekken. 'Ik heb een goede conditie, maar dit voel ik toch wel', zegt hij enigszins vermoeid als de scène er eindelijk goed op staat. 'Maar voor de film vind ik het niet erg moe te worden.' Voor tegenspeelster Madelief Blan ken (18) is spelen op Texel spelen op bekend terrein. Zij is een klein dochter van Fridt en Mary Blanken uit Den Burg (dochter van Jeroen Blanken die in Utrecht woont) en komt geregeld naar het eiland. De rol van de eigenzinnige Texelse Marie is haar eerste grote rol in een film. 'Marie is een personage dat wel bij me past. Ze wordt gezien als een vrijbuiter, maar dat vindt ze niet erg. Het geeft haar een gevoel dat vrijheid dat de Georgiërs haar begrijpen.' Blanken kreeg de afge lopen twee weken haar opa en oma nog op bezoek op de set. 'Er waren speciaal stoelen voor ze klaargezet begint te kijken of met zijn vinger in de lucht wijst, is het foute boel. Dat Sil Boon een eindje verderop met de Vriendschap voorbij vaart, is geen probleem, die weet de filmploeg buiten beeld te houden. Aanwezig zijn op een filmset leert altijd dat filmen vooral heel veel wachten is. Het kost tijd voordat alles in orde is. Dat de omstandig heden perfect moet zijn, blijkt als het zonnetje onverwacht doorbreekt. Meteen worden grote witte borden uit de gereedstaande vrachtwagens gehaald en in de buurt van de camera geplaatst om het licht te corrigeren. Er klinken wat minder fraaie woorden als regisseur Ineke Smits na een paar keer draaien opmerkt dat Goga een jas draagt die hij helemaal niet aan moet heb ben. De opnamen kunnen weer van voor af aan beginnen. Acteur Jack Wouterse (in de film strandjutter en leider van het verzet) is het gewend en wacht geduldig in een stoel tot hij aan de beurt is. Volgens hem wordt De Vliege nierster van Kazbek een film waar iemand echt voor moet gaan zitten. sche Opstand. Het is geen histori sche vertelling, maar een verfilming van de gebeurtenissen zoals Marie ze zich herinnert als ze oud is. Gebaren Op het programma staat dinsdag een scène waarin de Georgische soldaat Goga (Zura Jgenti) Marie (gespeeld door Madelief Blanken) uitlegt dat de opstand onder de Georgiërs aanstaande is. Omdat ze elkaar niet kunnen verstaan, moet en er lagen jassen klaar voor het geval ze het koud zouden krijgen.' Vliegtuig De mobiele telefoons heeft de opnameleider onder de duim, maar vliegtuigen in de lucht zijn een ander verhaal. Een paar keer is bij voor baat duidelijk dat het geluid van een vliegtuig te luid in de microfoon klinkt en dat een scène over moet. Het is te zien aan het gezicht van de geluidsman, Zodra hij moeilijk 'Dit wordt geen film die je met een blokje kaas en borrelnootjes op tafel moet bekijken. Dit is een mooi ver haal dat mooi wordt verfilmd. Ik kijk er naar uit hem te zien.' Lovend Producenten Els Vandevorst (Isa bella Films) en San Fu Maltha (Fu Works), ook een dagje op Texel om de verrichtingen te volgen, wach ten geduldig mee. Vandevorst toont zich lovend over Blanken. 'Zij was het eerste meisje bij de eerste audi ties op de eerste dag. Ineke (Smits, red) en ik kregen de rillingen toen we haar hoorden zingen. Dat was zo mooi. We hebben daarna nog ver schillende andere meisjes op audi tie gehad, maar onze gedachten bleven toch telkens naar Blanken teruggaan.' Zij speelde eerder mee in de VPRO-serie De Daltons en deed mee aan het TV-programma Man bijt Hond. Ze begon haar car rière als 8-jarige in de musical Annie. 'Het afgelopen jaar heb ik voorop leidingen gedaan voor de toneel school en het conservatorium, maar ik wil nu vooral kunnen spelen.' Jgenti is ook enthousiast over Blan ken. 'Het is prettig om met haar te acteren', zegt hij via zijn tolk. 'We verstaan elkaar niet, maar we begrij pen elkaar wel.' De Georgiër vindt het bijzonder een rol te spelen in een verhaal over de opstand, 'leder een in Georgië kent het verhaal over Texel. Het waren dappere mannen die, hoewel ze zich bij hen hadden aangesloten, tegen de Duitsers in opstand kwamen.' In publicaties van de productiemaat schappijen wordt overigens vermeld dat de opstand gevoelig ligt op het eiland en dat niet iedereen de Geor giërs als helden beschouwd. Figuranten Volgens Vandevorst was Texel een prachtige plek om het verhaal te filmen, maar viel het de filmploeg tegen er voldoende figuranten te vinden. 'We hebben er toch veel van de vastewal moeten laten komen. Misschien dat er wat filmmoeheid op Texel was zo kort na Zomerhitte.' Er waren onder meer veel figuranten nodig om Duitse soldaat te spelen. Die oefenden in marcheren bij het voormalige kampeercentrum van Jan Keijser in Den Burg, waar de pakken hingen. Dat kwam op voor bijgangers soms wat verbazend over. Dat figuranten lastig te vinden waren, bleek ook dinsdag op het Bloembollenteler Theo Kooiman ligt met de gemeente in de clinch over de detailhandel bij zijn bedrijf aan de Pelikaanweg. Ben w vinden dat de winkel De Razende Bol, die hij in een van de gebouwen heeft ingericht, niet voldoet aan de regels, vooral omdat hij veel groter is dan het maximum van 50 vierkante meter. Kooiman beroept zich echter op het overgangsrecht. nan ngt mei ae gemeenie ndel bij zijn bedrijf aan de dat de winkel De Razende touwen heeft ingericht, niet omdat hij veel groter is dan te meter. Kooiman beroept 'echt. het hoofdbedrijf, qua omvang en uitstraling. Anders zouden gewone winkels kunnen ontstaan, die in het ze sindsdien onafgebroken, maar zonder uitbreiding zijn voortgezet. Uit een van de door Kooiman over gelegde verklaringen blijkt dat hij regelmatig kleine partijen bloembol len heeft aangekocht op de vei ling in Lisse voor winkelverkoop. Maar volgens b en w is dat geen onomstotelijk bewijs voor de aan wezigheid van detailhandel, temeer omdat de bijgevoegde facturen niet verwijzen naar detailhandelsactivi- Hij exploiteerde zijn winkel al in de jaren tachtig, lang voordat het hui dige bestemmingsplan van kracht werd. B en w wijzen dat van de hand, omdat het gemeentebestuur niet op de hoogte was van deze overtreding. Een vrijstellingsproce dure volgens artikel 19 zou voor Kooiman de enige mogelijkheid zijn om zijn winkel voort te zetten, maar dan in sterk afgeslankte vorm: met meer dan 50 vierkante meter. Dat is een fractie van de huidige omvang en de familie Kooiman voelt niets voor zo'n inkrimping. Ondergeschikt De kwestie sleept al meer dan een •jaar en vloeit voort uit een controle op naleving van de beperkende regels waaraan agrariërs moeten voldoen als zij op hun bedrijf producten ver kopen aan particulieren. Belangrijk is dat deze vorm van detailhan del ondergeschikt moet zijn aan buitengebied niet thuis horen. Kooiman meent dat hij harde bewij zen heeft geleverd dat zijn detail handel al sinds begin tachtiger jaren bestaat en daarom onder het overgangsrecht valt. Volgens dat overgangsrecht mogen met het bestemmingsplan strijdige opstal len en activiteiten geheel of gedeel telijk worden voortgezet als ze er al waren op het moment van het in werking treden van het plan en als teiten. Andere verklaringen werden evenmin overtuigend gevonden omdat ze achteraf zijn gegeven. Dat gold ook voor de brief van een buurman die schreef dat Kooiman zijn verkooppunt al ver voor 1997 exploiteerde. Foto's Meer indruk maakte een van de oude foto's die Kooiman overlegde. Daarop is de schuur te zien met duidelijk het bordje 'bloembollenverkoop'. Een in 1994 gebouwde loods staat er nog niet op, een bewijs dat de foto is gemaakt voor de inwerkingtreding van het huidige bestemmingsplan. Toch levert dat volgens de gemeente nog geen overgangsrecht op. Vol gens vaste jurisprudentie kan dat overgangsrecht namelijk op enkele manieren worden doorbroken. Een van die manieren is dat het gemeen tebestuur niet op de hoogte was van de overtreding en dat redelijkerwijs ook niet hoefde te zijn. Dat laatste is volgens b en w het geval. Weliswaar is het bedrijf in 2002 bij een milieu controle bezocht en werd in de rap portage melding gemaakt van de ver koopruimte, maar die verkoopruimte wordt niet genoemd bij de door het bedrijf in 1994 ingediende milieu melding op grond van het Besluit Akkerbouwbedrijven en Milieubeheer. Naar aanleiding van die melding is het bedrijf op 8 november 1994 geïn specteerd. In de naar aanleiding van die inspectie door b en w verzonden bnef wordt een omschrijving van de bedrijfsruimte gegeven, maar ook daarin wordt de aanwezigheid van een verkoopruimte met genoemd. Conclusie is dat de gemeente pas vanaf 2002 met het bestaan van de detailhandel bekend was. Vrijstelling? Volgens de gemeente kan de bloem bollenwinkel van Kooiman alleen worden gelegaliseerd via een artikel 19-procedure, maar dan moet wel worden voldaan aan de voorwaar den zoals die in het algemeen gelden voor ondergeschikte detailhandel in buitengebied en kernen. Dat levert een probleem op, want een van die voorwaarden is dat de verkoopruim te maximaal 50 vierkante meter mag zijn, terwijl die nu vijf keer zo groot is. Als hij toch vrijstelling wil hebben, moet hij binnen drie maanden een verzoek indienen, anders gaat de gemeente tot handhaving over. B en w zullen Kooiman erop wijzen dat vrijstelling een voordeel heeft boven het toekennen van overgangsrecht. Vrijstelling geeft meer rechtszeker heid, omdat deze in een volgend bestemmingsplan wordt vastgelegd, terwijl overgangsrecht is gericht op het uiteindelijk laten verdwijnen van de activiteit. Op de voorgrond de motorfiets die bij het ongeval schade opliep. Op de achtergrond krijgt de berijder eerste hulp. (Foto Geren) TrnnermanlBeeiMank Texel, Een motorrijder die op de IJsdijk werd afgeleid door de schapen op de dijk, is donderdag kort na 11.00 uur ten val gekomen. Vanaf Oude- schild, belandde hij in een bocht naast de weg, reed een stuk in de berm en maakte daarna een flinke schuiver. Daarbij liep hij onbekend letsel op. Niemand zag het ongeval gebeuren, passanten ontfermden zich over de onfortuinlijke motor rijder en waarschuwden de ambu lance. De man is met pijnklachten naar het ziekenhuis overgebracht. Uit de nalatenschap van de familie Flens in Alkmaar ontvingen wij dezer dagen een foto van onze eigen geschiedenis. De fraai ingelijste foto toont personeel van drukkerij en boekhandel, voor het toenmalige gebouw aan de Parkstraat. Hoewel we ons eigen archief behoorlijk op orde denken te hebben en tamelijk goed de namen weten wie er bij ons bedrijf gewerkt hebben, kennen we bij veel namen niet de gezichten. Zo ook niet bij deze foto. De krant in het kastje rechts is de editie van zaterdag 29 september 1924, zodat de foto tussen die dag en de dag van het verschijnen van de vol gende editie (woensdag 3 oktober) gemaakt zal zijn. Op de achter kant van de foto staat geschreven 'Boekhandel Den Burg; in het mid den Gerbedine Koorn.' Deze naam - waarschijnlijk van een in de boek handel werkzame vrouw - hebben we niet kunnen terugvinden. Wie meent mensen op de foto te herkennen, kan dat doorgeven aan de redactie, tel. 362620 of redactie@texelsecourant.nl. Op het strand wordt rails aangebracht om goed met de c,

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 8