Texelse Apotheek staakt uit protest Cjrocn ThwartsJexels in het harL, 'Eerst duidelijkheid vervangende grond' Oude tijden herleven bij opening Havensluis Geld provincie voor zaken Waddenfonds Schepen met motorpech Waterleiding Marsdiep gedeeltelijk ontbloot TB kritisch over Waalenburg Motorrijder komt ten val OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12283 DINSDAG 17 JUNI 2008 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Bluesband Skrep is hun naam, just blues hun motto. 'Dat heeft twee betekenissen: het is alleen maar blues én het is de echte blues. We spelen oude. traditio nele blues, zonder opsmuk. Pagina 3 m Tussenbalans B en W Iets meer dan de helft van de bestuurstermijn heeft het huidige college van burgemeester en wet houders erop zitten. Op 24 april 2006 kwamen de wethouders Mari an Merkelbach (CDA), Nico Kikkert (Texels Belang) en Peter Bakker (GroenLinks) in het zadel naast bur gemeester Joke Geldorp. Tijd voor de Texelse Courant om een tus senbalans op te maken. Wat is er sindsdien met collegeprogramma gedaan en hoe brengen de college leden het er tot nu toe vanaf. Pagina 5 NlOZ-visser Iedere dag, ook op zaterdag en zon dag, vaart Sieme Gieles 's ochtends met een vlet van het NlOZ-haventje naar de kop van de stuifdijk tussen de Hors en de Mokbaai om er de fuik te legen. De vangst is bestemd voor het onderzoek dat zijn werkge ver al sinds 1959 naar de visstand op die plek verricht. Pagina 6 Centrum als strand 'Een mooie nieuwe traditie.' Dat viel te horen op het eerste Beach- volleybaltoernooi dat zondag werd gehouden. Midden in Den Burg, terwijl Texel gezegend is met vele kilometers strand is opmerkelijk te noemen. Het toernooi trok wellicht mede daarom veel bekijks. Pagina 7 Dronken Durper aangehouden De politie heeft in De Koog afge lopen nacht een 23-jarige Cock- sdorper aangehouden nadat hij een agent voor 'homo' had uitge maakt. De man die in kennelijke toestand verkeerde werd rond 2.00 uur aan gehouden in de Dorpsstraat. Nadat een agent hem eerst vermanend had toegesproken en gewaar schuwd, bleef de Cocksdorper doorgaan met beledigen. Daarop werd hij aangehouden. Hij gedroeg zich nogal opstandig, maar de poli tie kreeg hulp van omstanders. Die hielden een vriend van de verdachte die de aanhouding wilde beletten uit de buurt. Op het bureau spuug de de Cocksdorper de ophoudka- mer onder. Maar later toonde hij berouw over zijn gedrag, bood de agent excuses aan en bploofde de schoonmaakkosten van de ophoud- kamer te zullen betalen. Met een bekeunng op zak mocht hij vertrek ken. (Advertentie) TEXELS E0COURANT gr*. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bij de herinrichting van Waalen burg tot een robuust natuurgebied is geen rekening gehouden met het belang van agrarisch natuur- en landschapsbeheer en cultuur historie. Dat vindt Texels Belang, dat gisteravond in de raadscom missie Grondgebied een motie over deze zaak heeft ingediend. De partij vindt dat alvorens er verder wordt ontwikkeld, eerst duidelijkheid moet komen over grond waarmee de landbouw wordt gecompenseerd. Verspreid over het eiland was op 11 juli 2007 nog 203 hectare van de afgesproken 1340 hectare natuur grond nog niet gerealiseerd. LTO. de provincie, SBB en Natuurmonu menten hebben afgesproken hier voor tot een versnelde ontwikkeling te komen, waarbij in Waalenburg 244 hectare zal worden geclusterd. Hierdoor hoeven beoogde gebieden elders öp Texel niet in natuur te worden omgezet. Maar TB becij fert dat de landbouw hier minimaal 42 hectare bij inschiet. Bijkomend probleem is dat enkele boeren in Waalenburg naar elders moeten verhuizen. Naar verluidt lijkt dit in de meeste gevallen te gaan lukken, maar soms verloopt het ook moei zaam. TB signaleert 'onrust en onze kerheid' bij de betreffende boeren en dat de grondprijs op Texel extra wordt opgedreven, ook doordat de vraag naar landbouwgrond toch al hoog is. Daarnaast wordt het verlies van Waalenburg als landbouwge bied betreurd, omdat hier voor de akkerbouw hoogwaardige gronden liggen, terwijl de compensatiegrond van mindere kwaliteit zou zijn. TB vreest bovendien dat er onvoldoen de vervangende grond is en dat er op Texel onvoldoende steun is voor het project en onvoldoende aandacht voor andere ontwikke lingen in het buitengebied. 'Texel heeft behoefte aan een evenwichtig totaalpakket, met een goede balans tussen landbouw, natuur en land schap.' TB pleit voor behoud van de opper vlakte landbouwgrond, met toe komstmogelijkheden voor schaal vergroting en verbreding van de landbouw. 'Dit is de formule die het best past bij de kwaliteit van het eiland. Lees verder op pagina 5 Dick Drijver, gadegeslagen door Kees Bakker van De Lieuw, draait de gerestaureerde havensluis open. Daarachter de herstelde kreek die vroeger de verbinding vormde met de (Toto Gerard TimmermenlBeeldbank Te De Texelse Apotheek in Den Burg is gistermiddag een paar uur dicht geweest uit protest tegen het nieuwe medicijnenbeleid van de overheid, Landelijk sloot circa tweederde van de apotheken de deur om te protesteren. Volgens het nieuwe beleid hoeven zorgverzekeraars vanaf volgende maand alleen nog de goedkoop ste varianten van tientallen soorten medicijnen te vergoeden. Dat moet leiden tot lagere prijzen voor de gebruikers (tot 90 procent), maar apothekers zien de zorg onder druk komen omdat de inkomsten met gemiddeld €160.000,- per jaar drei gen terug te vallen. De apothekers zeggen zijn niet tegen lagere prijzen te zijn, maar vinden dat de over heid wel een eerlijke vergoeding tegenover de gederfde inkomsten moeten zetten. Apothekers Jan Klok en Henri Vene- ma gebruikten de staking gisteren voor spoedoverleg met het perso neel. Op de deur hing een briefje om te zeggen dat de apotheek tussen 12.00 en 14.00 uur dicht en bezoekers werden 's morgens met een brief op de hoogte gesteld. 'We hebben veel begrip gehad', aldus Klok. 'Er waren ook mensen die de afgelopen dagen al vroegen of we nog met de staking meededen.' Het besluit daarover viel pas gis terochtend. Mensen die met spoed medicijnen nodig ha'dden, konden gewoon blijven komen. Het is voor het eerst dat bij de Texelse Apo theek is gestaakt. Volgens Venema en Klok kan het nieuwe medicijnenbeleid een behoorlijk negatieve invloed krijgen op de serviceverlening als er niets verandert. 'Dan moet je toch gaan nadenken over het bijvoorbeeld thuis bezorgen van medicijnen en de 24-uurs-berejk.baarheid Op lan gere termijn kan het ook leiden tot mindering van personeel. 'En dat heeft weer zijn gevolgen op de kwa liteit van de dienstverlening' Het nieuwe beleid kent eveneens logistieke nadelen, omdat een zorg verzekeraar na verloop van tijd kan overstappen op vergoeding van een ander geneesmiddel. 'Dan kun je opeens met een voorraad medi cijnen komen te zitten die niets meer waard is. Dat betekent dat je minder in gaat huis halen en vaker nee moet verkopen.' De zorgverze keraars hanteren diverse termijnen om eventueel van de te vergoeden medicijnen te wisselen, waardoor het volgens Klok en Venema op een gegeven moment ook ondui delijk gaat worden welke patiënt welk geneesmiddel vergoed krijgt. De apothekers hopen door de sta king de aandacht van Den Haag te krijgen. Oude tijden herleefden vrijdag bij de afronding van het project Oude Hoorn, waarvoor meerdere histo rische elementen in het landschap rond Den Hoorn in ere zijn hersteld. Zoals de oude sluis in de dijk bij Alexander Hoeve, waardoor ooit polderwater naar buiten stroomde. Er is een stukje oude dijk hersteld en meerdere oude dijkdoorbraken, zoals de Rommelwèèl aan de Mok- weg. In oorspronkelijk staat is ook de Rezieneweid, een stukje land waar ooit Oude Hoorn was geves tigd. Voor de officiële opening had den initiatiefnemers en vrijwilligers van de agrarische natuurvereniging De Lieuw zich in historische kle derdracht gehesen. Meer hierover verderop in deze krant. De toekenning van €3,5 miljoen uit het Waddenfonds voor vier pro jecten op Texel, legt het eiland geen windeieren. In navolging van die subsidiëring komt de provincie naar verwachting met nog eens bijna vier ton subsidie over de brug. Noord-Holland toonde zich vong jaar, toen de aanvragen moesten worden ingediend, bereid op te treden als co-financier. Dat moe.st de verzoe ken meer kans van slagen geven. Elk project dat gehonoreerd zou wor den. zou voor tien procent door de provincie worden medegefinancierd. Dat was ook een eis van het Wad- Gut Roelie, met ZOVEEL DOOIE GANZEN... WORDT HET DIERENKERKHOF EEN DAVEREND SUCCES De Beursplein 5 uit De Cocksdorp heeft gisteren een catamaran met negen personen aan boord in vei ligheid gebracht. Het 12 meter lange en 7,5 meter bre de schip (Bejo 2) had tussen Texel en Vlieland de grond geraakt, waar door het roer kapot was gegaan. De reddingboot schoot het schip, dat uit Makkum kwam, te hulp en heeft het naar Den Helder gesleept. De Francine Kroesen uit Oudeschild moest vrijdag en zaterdag twee keer in actie komen om schepen met motorpech te helpen. Vrijdag moest de reddingboot eruit voor een stalen zeilboot (Ouwe Daan) die vlak voor de haven van Oudeschild proble men had gekregen. De motor wilde niet starten. Het schip, met drie man aan boord, was afkomstig uit Enge land en wilde de motor aanzetten om Oudeschild binnen te varen. Dat gebeurde even later alsnog, maar dan met behulp van een sleepver- binding van de Francine Kroesen. Een dag later ging de reddingboot om hulp te verlenen aan het Texel se motorbootje Skye dat door een motorstoring ten oosten van Oude schild in de problemen was geko men. Ook de Skye, met aan boord twee opvarenden en een hond, werd de haven ingesleept. denfonds dat voor natuurprojecten een maximale subsidiering van 90 procent van de totaalbedragen in het vooruitzicht stelde. Er werden vorig jaar alleen natuurprojecten gehono reerd. De provincie heeft gisteren laten weten dat de provinciale bijdrage inderdaad wordt toegekend. Bedra gen konden volgens een woord voerder nog niet worden genoemd, omdat de provincie nog de exacte gegevens van het ministerie van VROM (verantwoordelijk voor het Waddenfonds) moet krijgen. Sinds eind april is al wel bekend hoeveel geld de in totaal 19 gehonoreerde projecten uit het Waddenfonds kun nen verwachten. Het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild krijgt €2,4 miljoen voor de verdere ontwikkeling van het pro ject Gouden Driehoek (nieuwbouw museum), Ecomare krijgt €891.000,- om de komende zeven jaar edu catieve lesprogramma's over het Waddengebied te ontwikkelen (Wad- denzeeschool), Natuurmonumenten kan rekenen op €226.000,- voor het opknappen van de steunforten Lunette en Redoute en de gemeente €72.000,- voor onderzoek naar een getijdenenergiecentrale. Een kleine berekening leert dat het Maritiem en Jutters Museum op basis van de verdeling 90/10 circa €260.000,- van de provincie kan verwachten, Ecomare €99.000,-, Natuurmonumenten €24.000,- en de gemeente €8.000,-. Noord-Holland zette in 2007 in totaal €4,8 miljoen opzij om als co-financier op te kun nen treden. Er gaat dit jaar naar ver wachting ook nog drie ton aan pro vinciale subsidie naar twee projecten in Noord-Holland die eveneens in de prijzen vielen (aanleg van een Waddenwandelpad met een netwerk van historische wandelroutes en de inrichting van een natuurgebied op Wieringen). De provincie hielp aanvragers vorig jaar eveneens ideeën om te zet ten in kansrijke projectaanvragen en er werd samenwerking tussen verschillende partijen bevorderd. De gemeente had twee weken lang een adviseur in huis om Texelaars te helpen aan de criteria van het Wad denfonds te voldoen. Een 27-jang motorrijder uit De Koog is maandag gewond geraakt bij een aanrijding op de Beatrixlaan. Toen hij kort na het middaguur de kruising met de Gasthuisstraat passeerde, kreeg hij geen voorrang van een 57- jarige automobilist uit Landsmeer. Volgens getuigen schampte hij de auto en ging onderuit. Bij het onge val liep de motorrijder onder meer botbreuken op. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Den Helder Een van de twee waterleidingen van waterleidingbedrijf PWN die door het Marsdiep naar Texel lopen, is gedeeltelijk bloot komen te liggen. Het gaat om een lengte van circa 200 meter van de totale leiding. De controle op het verbod om in de zogeheten leidingstraat te vissen of voor anker te gaan, is versterkt. Bij de jaarlijkse controle van de waterleidingen bleek een leiding boven het zand te liggen. Volgens Gerbrand Corbee, voorlichter van PWN, worden de leidingen regel matig gecontroleerd in verband met de sterke stroming in het Marsdiep. Volgens Corbee is er geen direct gevaar. Het is voor vissers en sche pen verboden om in het geDied van leidingen en kabels, de leiding straat, voor anker te gaan of te vis sen. Dit verbod was al van kracht, maar de controle is aangescherpt. Bovendien is de scheepvaart via berichtgeving extra geïnformeerd De tweede waterleiding garandeert de waterlevenng, mocht er onver hoopt wel iets gebeuren. Deze lei ding ligt op zo'n 30 meter diepte. PWN gaat binnen een maand tot maatregelingen over. Voor half juli wordt de met behulp van sonarap- paratuur weer onder een pakket zand bedolven. Voorleesfunctie op website gemeente De gemeente heeft op haar website, www.texel.nl, een voorleesfunctie toegevoegd. Mensen die moeite hebben met lezen, of gewoon liever luisteren dan lezen, krijgen door een druk op de knop de tekst op de voorliggende pagina voorgele zen. Ook kan een gedeelte van de tekst worden geselecteerd. De pagina's die worden ondersteund, zijn herkenbaar aan de 'lees voor'- button bovenaan de tekst. Met deze functie wil de gemeente de digitale dienstverlening uitbreiden en ver beteren.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1