2 Landschapselementen maken oude situatie 'leesbaar' Haringparty wordt jaarlijks evenement COURANT E Agenda E TESO Open dag bewoners gezinsvervangend huis oPIENie Artzénico en Poolse Vis in weblog Brakenhoff in Tusse de Banke i m DINSDAG 17 JUNI 2008 TEXELSE Texelse band in de race voor concert in Londen De Texelse band Plinn is in de inter nationale wedstrijd Supajam na een positief juryrapport doorgedrongen tot de laatste dertig. De organisatie had enkele duizenden aanmeldin gen gekregen. Elke groep mocht één nummer instu ren. De beste vijf worden uitgenodigd vooreen optreden, dat op 1 juli in Lon den plaatsvindt. Welke bands dat zijn, wordt bepaald door het publiek, dat via internet een stem mag uitbrengen. Plinn bestaat uit Doran Pauka (cello), Daniël de Boer (gitaar en zang) en Renske van Raaphorst (dwarsfluit). Ondanks de nogal 'klassieke' bezet ting hebben de drie zich toegelegd op pop, met uitstapjes naar folk en jazz. Ze spelen zowel eigen nummers als van artiesten als Amy Winehouse en Paolo Nutini. Your world in G, waar mee wordt meegedaan aan Supajam. is geschreven door De Boer. Een stem uitbrengen kan tot 20 juni. Op de website van Plinn (www.plinn. nl) wordt uitgelegd hoe dat moet. Bloedinzameling In samenwerking met het Rode Kruis houdt Sanquin Bloedbank Regio Noordwest woensdag 18 juni een bloedinzameling. Deze vindt plaats in OSG de Hogeberg (gebouw Haffelderweg) in Den Burg en duurt van 16.45 tot 19.15 uur. De vaste donors hebben inmiddels een oproep gehad. Ook nieuwelingen die één of enkele malen per jaar een halve liter bloed willen afstaan zijn zeer welkom. Voor de ontvanger is het soms een zaak van levensbe lang. Dat geldt bijvoorbeeld voor verkeersslachtoffers en kankerpa tiënten. Wie contact opneemt (via het gratis telefoonnummer 0800- 3666736 of website www.sanquin) krijgt een informatiepakket een aan- meldingskaart thuisgestuurd. Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 25 tot en met vrijdag 27 juni schietoefenin gen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden duren deze dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur. Acrylschilderen op locatie Beeldend kunstenaar Majo Homburg geeft zaterdag 28 juni een workshop acrylschilderen op een bijzondere locatie. Het thema is Corneille, maar vrij schilderen, eventueel met de prachtige omgeving als onderwerp, is ook mogelijk. Een uitstekende lunch is bij de workshop inbegrepen. Deelname kost €50,-, inclusief lunch. Voor materialen (doek en acrylverf) kan gezorgd worden; de kosten daarvan bedragen €15,-. Aanmelden via tel. 06-48173700. Tips voor levensboek Bij de SWOT zijn formulieren te verkrijgen voor het samenstellen van een levensboek. Dit formulier is opgesteld door Alzheimer Café Texel en biedt een handvat voor het samenstellen van een boek over het leven van een persoon met Alzheimer. Een levensboek bevat foto's en verhalen over belangrijke fasen en gebeurtenissen uit iemands leven. Bijvoorbeeld de kindertijd, de lagere of middelbare school, de eerste baan, het huwelijk, het gezin en hobby's. Het bekijken ervan is een manier om een gesprek te beginnen en ook het samenstellen kan zeer bevredigend zijn. Een verzorgende kan in het levensboek lezen wie iemand is, wat hij belangrijk vond en welke waarden en normen hij heeft. Zo kan de zorg goed worden afgestemd op de persoon zelf. Het formulier, met 49 vragen, is gratis te verkrijgen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Open dag Maartenhuis Het Maartenhuis bij De Koog houdt zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur open dag. Dit in het kader van de landelijke open dag van zorgboer derijen. Bezoekers maken kennis met leven en werk op een zorgboer derij en krijgen uitleg van de deel nemers zelf Er worden begeleide rondleidingen over het terrein gege ven en een puzzeltocht gehouden. Ook zijn er speciale activiteiten voor kinderen. Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Dinsdag 17 juni: Leerlingen van Ericka Voortman ver zorgen vanaf 17.00 uur ieder uur een dansimprovisatie van tien minuten op het strand bij paal 17. Publiek heeft gratis toegang. Op het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.00 uur een commissievergadering over de kader nota (voorloper begroting). De IVN verzorgt een wandeling langs de Horsmeertjes. Een gids vertelt over de planten en vogels in dit gebied. Start om 19.30 uur vanaf het parkeer terrein. Deelname is gratis. Zomeravondconcert in het Zeemans kerkje in Oudeschild Met medewer king van Jeanny Beerkens (cello), Jus- si Paananen (viool) en Carmen Keijser (piano) Aanvang 20.15 uur, toegang vrij, collecte na afloop. Cinema Texel vertoont Sex and the City (15.30), Made of honour (20.45), Indiana Jones (16.00) en het 'Galgen- maal' (vanaf 19.00 uur diner, live-voet- bal en een film). Woensdag 18 juni: In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt vanaf 13.15 uur bridge gespeeld onder leiding van J. Hoogerheide, tel. 313557. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 18.00 uur een maaltijd voor inwo ners van het dorp. Deelname kost €7,-, opgeven via tel. 315224 In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Aanmelden aan de zaal of bij Anja Koot (tel 318705) of Jean Vaillant (06-52492321). In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 20.00 uur de raadscommissie Welzijn. Cinema Texel vertoont Horton (13.30), Sex and the City (15.30, 20.00), Zomerhitte (13.45) en Indiana Jones (16.00, 20.30). Donderdag 19 juni: In De Lindeboom in Den Burg begint om 10.00 uur een excursie per fiets Hoogwater te Oudeschild over de VOC en fort De Schans, ver zorgd door Gelein Jansen. Deelname €7,-, incl. koffie en gebak. Het Hoornder kerkje is van 14.00 tot 16.00 open voor bezichtiging. Vrijwil ligers vertellen over de historie In het raadhuis aan de Groeneplaats begint om 19.00 uur een vergadering van de raadscommissie Middelen. Cinema Texel vertoont Sex and the City (15.30, 20.15) en Indiana Jones (16.00, 20.30). Vrijdag 20 juni: Na bijna 30 jaar legt Frits Agter zijn functie bij de dorpscommissie van De Koog neer. Van 17.00 tot 19.00 uur is er een afscheidsreceptie in dorpshuis De Hof. Leden van Wielervereniging Texel strij den twee dagen lang om de clubtitels. Om 19.00 uur beginnen wedstrijden op het oude clubparcours op Zuid- Haffel. In de NH-kerk in Den Burg begint om 20.00 uur een optreden van het Texels Vrouwenkoor en een speciaal project- koor, Entree €8,- (kaarten bij Nauta Boek en aan de zaai). Cinema Texel vertoont Horton nl (13.30), Chronicles of Narma marathon (deel 1 17.00, deel 2 20.45), Zomerhit te (13.45), Indiana Jones (16.00), Sex and the City (20.15). TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vnjdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Er worden geen wacht tijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE'iScOURANT Di. 17 08.17 en 20.20 u. Wo. 18 08.55 en 21.00 u. Do. 19 09.34 en 21.30 u. Vr. 20 10.15 en 22.14 u. Za. 21 10.44 en 22.45 u. Zo. 22 11.24 en 23.30 u. Ma. 23 11.54 en 23.55 u. Di. 24 12.34 Wo. 25 00.25 en 13.14 u. Do. 26 01.10 en 13.54 u. Aan het strand is het ongeveer een uu eerder hoog water. Donderdag 26 juni eer ste kwartier. Donderdag 20 juni springtij. Woensdag 18 juni volle maan. Zondag 22 juni zon op 5.20, zon onder 22.04 uur. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Mieke Smid Telefoon 06 - 48 34 43 74 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Stichting ROTA. gevestigd tc Amsterdam tooi1 Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar €37.95 €36.25, Per jaar €74,10 71.75 lautomansch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Aan de Burgerhoutstraat wordt in het gezinsvervangend huis van de Stichting Blied op vrijdag 21 juni een open dag gehouden. Sinds 2005 worden zes bewoners door hun begeleiders geholpen met zelfstandig wonen. Na drieënhalf jaar willen de bewoners zelf laten zien hoe het gaat. Tussen 10.00- en 16.00 uur kun nen mensen binnenwandelen en een rondleiding krijgen. Er is kof fie en thee en een kunst kitsch marktje. Er zijn schilderijen, knut- Buiten-kamer Mijn tuin kan niet meer. Zelf ben ik er heel gelukkig mee, maar volgens de folders is-ie uit. Wat nou simpele rechte heten stoel? Wat nou opgelapt krakkemikkig tafeltje, gered van het oud-vuil9 Een luxe loungeset moet het wezen. Een comfortabele drie zitsbank met zware fauteuils en dikke kussens. Liefst in wit, zodat je alle ellende er direct op kunt zien. Een designtafel met glazen doorkijkblad en een hangparasol in megaformaat als plafond er boven. Je kamer buiten zogezegd. Een andere folder showde een complete buitenkeuken, weer een andere een tuinkachel en als klap op de vuurpijl buitenschildehjen op canvas. Alsof mijn vlinderstuik niet goed genoeg is. Ik keek naar de lucht en dacht aan storm en regen. Waar moest ik bij een bui met mijn kussens naar toe? Met de attnbuten van mijn kookgeval? Met mijn parasol? Waar moest de troep in de winter blijven? Ik zou in het schuurtje mijn kont niet meer kunnen keren. Ik zou een veranda moeten bouwen die dicht kon. Had ik zoveel ruimte in mijn tuin? Waar moesten de wanden komen, hoe moest het dak? Ergens in mijn achterhoofd kriebelde het gevoel dat iets dergelijks al eens eer der was uitgevonden en opeens viel het kwartje: mijn huis, mijn eigen, lieve, veilige, droge, luwe huis. Toen de eerste druppen vielen, liet ik mijn oude stoelen, mijn gammele tafeltje voor wat ze waren, ging naar binnen, deed de deur achter me dicht, de folders bij het oud papier en voelde me eindeloos tevreden. Pien Verberg 'Het schoot me te binnen dat ik al een paar keer heb gesproken over mensen die nog op de lijst met deelnemers geplaatst moeten worden', schrijft Pip Barnard, die deze week het weblog De week van... bijhoudt. Barnard houdt het weblog bij in ver band met de Midzomerschans, het cultureel festival dat komend week end plaatsvindt op de Schans bij Oudeschild. Hij tobt daarbij met tech nische problemen en afzeggingen, tijdgebrek, administratieve proble men en late aanmeldingen. 'Zoals bijvoorbeeld theatergroep Artzénico uit Guatemala, die een podium deelt met de dames van Poolse Vis en in een mengeling van Engels, Spaans en een beetje Nederlands experi menteel-absurdistisch theater brengt. Of kinderboekenschrijver Henk van Kerkwijk, meervoudig griffelwinnaar, die jarenlang het middenverhaal in de Donald Duck schreef.' Problemen zijn er ook gerezen rond de geluidsversterking van het concert van de Iraans/Nederiandse groep Shandiz, dat zaterdagavond wordt gehouden. 'Maar het concert van zaterdag zal prachtig klinken, dat beloof ik', schrijft Barnard. 'Proble men zijn vermomde oplossingen.' Het weblog De week van... is te vinden via de website van de Texel se Courant, www.texelsecourant.nl. Mensen die zich tevoren willen verze keren van een toegangskaartje voor de Midzomerschans, kunnen via de website kaartjes bestellen. KTF treedt op bij Maritiem Museum Het Koninklijk Texels Fanfarecorps geeft maandag 23 juni een zomer avondconcert op het terrein van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Het optreden begint om 19.30 uur. De entree is gratis. In Tusse de Banke op de Groene plaats zijn van 3 tot en met 9 juli werken te zien van beeldend kunstenaar Roel Brakenhoff uit Sint Maartensbrug. Hij toont koe le Noordhollandse landschappen in combinatie met warme Portu gese schilderijen. Brakenhoff maakt in zijn werk gebruik van twee, tamelijk uiteenlo pende, inspiratiebronnen. Wonend en werkend in het vlakke Noord hollandse land komen zijn groen gekleurde, maar vooral verstilde landschappen tot stand. Daarnaast werkt hij van tijd tot tijd in de rui ge, onvoorspelbare natuur van het bergachtige Noord-Portugal, waar bij uiterst gloedvolle en expressieve schilderijen ontstaan. Ook Texel maakt duidelijk deel uit van zijn inspiratie. Hij verbeeldt de rust en de ruimte van het eiland op geheel eigen manier in geabstraheerde voorstellingen, waarbij de eenvoud regeert. Dat is goed te zien in Eiland zonder woorden, een serie van zes tien schilderijen over Texel, waarbij de kunst van het weglaten trefzeker is toegepast. Onder dezelfde titel is een boek over deze serie versche nen, waarin naast de schilderijen korte, poëtisch getinte teksten. Dit boek is tijdens de expositie te ver krijgen. De tentoonstelling is te zien van donderdag 3 tot en met woensdag 9 juli van 11.00 tot 17.00 uur (behal ve op maandag). selwerken en rommeltjes te koop. De bewoners Mark van der Vliet, Mark Westerlaken, Roos van der Ploeg, Petra Eelman, Herbert Bouw en Lissa Wiering verzorgen de dag zelf. De dag wordt afgesloten met een loterij. Bridge in De Hof De wekelijkse drive van bridgeclub Groot Slem wordt vanaf maandag 30 juni niet meer in De Wielewaal gehouden, maar in dorpshuis De Hof in De Koog. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl T A O A T i IJ N E E IJ IJ T D E N O A D R N J E A T N E IJ Deze sudoku wordt aangeboden ter gele genheid van het 20-jarige bestaan van theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn Oplossing van de vorige sudoku: zeiltocht. De officiële opening van hel project Oude Hoom werd opgeluisterd door muzikanten Rommelweel. DEK. Links op de achtergrond de herstelde Waar aan de Stolpweg nu de tuin- wallen domineren, lag ooit het oude Den Hoorn. Een havenplaats je waar de bewoners zich richtten op landbouw, visserij, handel en loodsen. Een dorpje gebouwd op de punt van een zogeheten vloed- haak, een drooggevallen zand bank waarvan één kant verbon den was met het eiland. In 1398 werd het dorp door de Friezen verwoest, landschapselementen uit die tijd zijn nu in ere hersteld. Bij de officiële opening vrijdag nam Corry Heijne, voorzitter van initiatief nemer natuur- en landschapsvereni ging De Lieuw, de genodigden terug in de tijd. Er werd stilgestaan bij het stukje dijk dat in ere was hersteld en waar nabij een zitje een fraai informatiepaneel is geplaatst. In het Veldnamenboek van Sjaak Schraag staat het betreffende weiland op de hoek Stolpweg-Watermolenweg te boek als Hoorntje, een naam die met de nodige symboliek door Dick Drijver en Kees Bakker van De Lieuw op het hek werd bevestigd. De sfeer werd opgeluisterd door muzikanten van DEK. vanaf een ereplaats ach terin de autobus waarmee het gezel schap naar het volgende landschap selement werd gebracht. Het betrof de Rommelweel nabij de Mokweg. Willem Kikkert vertelde hoe deze poel is ontstaan na de oudste dijk doorbraak bij Den Hoorn, zo'n 600 jaar geleden. Nadien stortten Hoorn- ders eeuwenlang hun afval in het gat, vandaar de naam Rommelweel. In de loop de jaren verdween de weel uit het landschap, maar werd in 2005 opnieuw gegraven. Kikkert legde uit hoe nog steeds aan het landschap is te zien dat er in de loop der jaren meerdere vloedhaken zijn ontstaan. 'Zo'n cyclus duurt onge veer 150 jaar.' Kikkert en professor Kees de Jager, die historisch onder zoek naar Den Hoorn en omstreken hebben gedaan, gaan er van uit dat de Noorderhaaks halverwege de 21ste eeuw met Texel versmelt. Rezienewied De Rommelweel was niet de enige dijkdoorbraak bij Den Hoorn, boch ten in de Hoornderweg en Grieweg zijn stille getuigen van andere dijk doorbraken. Langs de binnendijk tussen Alexander Hoeve en de Ama- liaweg werd ook zo'n weel uitgegra ven. Tijdens de rondrit stopte het fanfare met blazen bij de Reziene wied, een landje dat volgens Kikkert ooit in gebruik moet zijn geweest om tropische vruchten die per schip werden aangevoerd op te slaan. Vondsten versterken volgens Kik kert het vermoeden dat het belang van Oude Hoorn als handelsplaats veel groter is geweest dan wel wordt aangenomen. Hoe dat er wellicht aan toe is gegaan werd getoond bij de symbolische opening van de gerestaureerde Havensluis in de dijk nabij Alexander Hoeve. Deze werd omstreeks 1465 aangelegd, tijdens de inpoldering van de polder Buitendijk. De zeezijde van de sluis diende als haventje van Den Hoorn en stond in verbinding met de vroegere Kagehaven. de ligplaats van zogeheten kaagsche pen. De kreek vormde een natuur lijke verbinding met de Waddenzee. Deze kreek kon dankzij medewer king van grondeigenaar Jan Bakker deels worden hersteld, vrijdag stond er zelfs voldoende water om er met een bootje doorheen te varen. Oude tijden herleefden toen proviand aan land werden gebracht en overgela den op paard en wagen. Dick Drijver, die als oud-voorzitter van De Lieuw ooit het initiatief nam tot dit pro ject, vertelde hoe de herstelde land schapselementen de vroegere situ atie 'leesbaar' maken. Drijver pleitte ervoor om bij de voorgenomen her verkaveling van het Texelse cultuur gebied de kansen voor natuur- en landschap te benutten. 'Een inte graal plan voor Texel, dat heeft ook economische waarde.' Daarbij is het volgens Drijver van groot belang dat de Texelaars de regie houden over hun eigen landschap. 'Daar worden we gelukkiger van.' Tekst en foto's Gerard Timmerman Op zijn eigen uitgelaten wijze veilt Martin Trap het vaatje haring. Folklorevoorzitter Gerard van der Kooi (rechts) beleeft er duidelijk plezier aan. r- "any oe Graai/Beoidb., Te.en Ondanks dat hij werd gehou den op vrijdag de dertiende is de Texelse Nieuwe Haringparty prima verlopen. Zo'n zestig geno digden deden zich in de Schou tenzaal van hotel De Lindeboom tegoed aan 'Texelse' Nieuwe, die ook volgens kenners onder het gezelschap van uitzonderlijk goe de kwaliteit was. Mede door de korenwijn die erbij werd geschon ken en de accordeonmuziek van Jan Bakker was het geanimeerd en gezellig. Voor de organisa toren (hotels De Lindeboom en Greenside en reclamebureau Zilte Zaken) staat dan ook vast dat het een jaarlijks terugkerend evene ment wordt. Het waren vooral ondernemers die voor deze proeverij waren uitgeno digd, met het oogmerk er ook een zakelijke ontmoeting van te maken voor mensen die zich bij de BV Texel betrokken voelen. De organi satoren willen de volgende keer nog wat meer toeloop; circa honderd mensen. Nu waren de uitnodigin gen per email verstuurd. Volgende keer gebeurt dat (ook) per papieren post. Tijdens de party werd een vaatje nieuwe haring geveild ten bate van een goed doel: de Stichting Folklore Texel. Deze organisatie verzorgt al sinds begin jaren zestig de weke lijkse folkloremarkten en trekt daar mee veel toeristen, dus bestedend publiek naar Texels residentie. Voor zitter Gerard van der Kooi vertelde dat zijn stichting echter altijd krap bij kas zit zodat elk extraatje met vreugde wordt begroet. Hij hoopte dat de veiling genoeg zou opbren gen voor het uitgeven van een flyer, dat via de logiesverstrekkers bij de gasten wordt bezorgd, zodat nog meer publiek naar Den Burg wordt getrokken. Die wens leek niet in vervulling te gaan, want hoe veiling meester Martin Trap zijn best ook deed, het finalebod op het vaatje was niet hoger dan €320,-. Maar het kwam toch nog goed, want toen een collectebus voor hetzelfde doel was rondgegaan kwam er nog €350,05. bij zodat Van der Kooi met 670,05 naar huis ging, waar schijnlijk genoeg voor de flyer. De hoogste bieder was overigens niet een 'onbekende die per telefoon zijn bod had uitgebracht', zoals werd beweerd, maar de organisatie zelf. Die mocht het vaatje dus houden, maar bezorgde het onmiddellijk bij verzorgingstehuis De Gollards om er de bewoners mee te verrassen. De haringparty werd door sponso ring of dienstbetoon mede mogelijk gemaakt door Hanos Texel. Echte Bakker Timmer, Slijterij De Wit, de Texelse Bierbrouwerij en de Texelse Visspecialist, die de haring aan voerde en bereidde. Jaap Zijm, bewoner van De Gollards, wordt door Manjn Beumkes van hotel De Lindeboom getrakteerd op een nieuwe haring.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2