Politiek eens met overname haven Cjrozn 2warL- Jexels in het hart Mystieke sfeer op grens van land en water Lokale lasten 2009 iets verder omhoog Soap Panorama duurt voort 'Die bedden moeten daar zo snel mogelijk vandaan' - - Verscherpt toezicht op alcoholgebruik jongeren Texelse Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12283 VRIJDAG 20 JUNI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Rusten er op Panorama wel of geen 140 slaapplaatsen? Volgens eigenaars Paul Krugers en Wil liam Witte wel, wethouder Nico Kikkert beweert het tegendeel. Het college voelt niets voor ver plaatsing van de achtergebleven bedden naar De Lindeboom, maar de politiek vindt dat de slaap plaatsen zo snel mogelijk van de Hogeberg moeten. Toen de raad destijds in beslo tenheid instemde om 20 bedden op de Hogeberg te houden, ver gat de gemeente om de wijziging van 140 naar 20 bedden in het bestemmingsplan over te nemen. Dit aantal stond nog steeds op de plankaart toen Krugers en Witte de jeugdherberg een paar jaar gele den overnamen van Harry Wuis. De twee voorbereidingsbesluiten die de gemeenteraad nadien nam tegen ongewenste bouwkundige en ande re ontwikkelingen op de Hogeberg, raken de huidige eigenaren naar eigen zeggen niet. Krugers: 'Pano rama kan morgen weer open met 140 slaapplaatsen. Als het bestem mingsplan zonder medewerking van de eigenaren wordt gewijzigd, kun nen we zelfs planschade claimen.' Maar Kikkert hield vol dat er op Panorama 20 bedden zitten en dat de gemeente wat hem betreft niet meewerkt aan verplaatsing naar de Lindeboom. 'De Lindeboom heeft in het kader van de 25-procentssrege- ling in het verleden al extra bed den gehad. Dat kan op basis van huidig beleid maar één keer. Er rest daarom geen andere mogelijkheid om de bedden van Panorama terug in de pot te laten vloeien. Als de raad toch zegt dat ze toch naar De Lindeboom moeten, dan kan dat. Maar volgens de huidige regels is dan sprake van een precedent.' Maar de meeste raadsleden dach ten er anders over. Marijke Eelman (CDA): 'Die twintig bedden moeten daar zo snel mogelijk weg. Terug in de pot. Zodra De Lindeboom een plan heeft, dan mogen ze er aanspraak om maken.' Joop Groes- kamp (TB) vond dat de verplaat sing wél past in het beleid van de gemeente. Aantoonbare kwaliteits verbetering, de bedden gaan naar een concentratiegebied, het oude bedrijf wordt gesaneerd, binnen hetzelfde postcodegebied en de bedden zijn geen koopwaar, omdat ze in dezelfde handen blijven, waren enkele van zijn argumenten. De poli tici nemen in de eerstvolgende ver gadering een beslissing. Op pagina 6 geeft mr. Maurice Frantzen zijn visie op deze kwestie. De politieke partijen kunnen zich in grote lijnen vinden in een over name van de haven in Oudeschild. Dat bleek gisteravond tijdens de raadscommissie Middelen. Geen enkele partijen had onoverko melijke bezwaren tegen het college voorstel om nog dit jaar het eigen dom van het rijk over te nemen. De gemeenteraad had als strikte voor waarde gesteld dat de haven de gemeente geen extra geld mag kos ten (budgettair-neutraal) en dat is vol gens burgemeester en wethouders mogelijk. Het eigendom wordt onder gebracht in een havenbedrijf waarvan de aandelen in handen komen van de gemeente, Ooms, De Vries Van de Wiel en de Grontmij. De gemeente zou aanvankelijk 51 procent knjgen en de combinatie van beide aan nemers en de ontwikkelingsmaat schappij 49 procent, maar dat is veranderd. Wethouder Peter Bakker Eilandtest Texel scoort hoog op de eiland test van National Geographic. Daar kunnen we onszelf best mee feliciteren! In deze test zit je goed als je natuur, cultuur en tradities in ere houdt en buiten sporig toerisme buiten de deur. We hebben de zevende plaats dus te danken aan de maxi mum slaap-iplaatsengrens, de schapenhouderij en de duinen, maar ook aan fenomenen als meierblis, agrarische natuur- vereniging, luilak en werkgroep landschapszorg. Ere wie ere toekomt! Welke eilanden zaten boven ons? Faer Oer, Azoren, Shet- lands, Lofoten, Skye en IJsland. Lokale gebruiken die aan de overkant omstreden zijn, zoals het ambachtelijk afslachten van walvissen, vormen ken nelijk geen bezwaar bij deze test, eerder een aanbeveling. We hoeven ons geen zorgen te maken over de ganzenver- gasactie. Kunnen we ze niet wat traditioneler aan hun einde helpen, niet met gas maar met knuppels of in een eendenkooi of zo? Dan komen we vast nog wat hoger uit! Woelmuis Een bijzonder beeld op het strand gaven. Ze deden dat niet onvoorbe- resultaat was een hechte groep de Jong, Camilla Haag en Fleu- bij paal 17, waar vier jonge dan- reid, want onder leiding van docen- meiden die op de grens van land en rine Brouwer verzorgden meerdere seressen onder de naam 'Ga toch te Erica Voortman hadden ze vanaf water voor een wat mystieke sfeer voorstellingen, wieberen' een dansimprovisatie september vorig jaar geoefend. Het zorgden. Amber de Wolf, Laura iFotojsnHaagi maakte bekend dat de verhouding 50/50 wordt. 'Anders zou de haven een overheids-BV worden en dan zou het voor hen minder aantrekkelijk zijn aandelen te hebben.' Tijdens de onderhandeling hadden Ooms, De Vries Van de Wiel en de Grontmij ook al op 50/50 aangedrongen, maar toen hield de gemeente nog vast aan 51 procent om een sterkere positie te hebben. De partijen maakten er geen punt van dat de gemeente toch geen meerderheidsbelang krijgt. Volgens Bakker kan de raad ontwikkelingen in de haven ook nog voldoende sturen met behulp van het bestemmings plan. Volgens hem is het voor alle partijen goed dat ze als gelijkwaar dige partners kunnen optrekken. 'Het college vindt 50/50 verantwoord en we hebben er alle vertrouwen in.' Gerard Weijers (Fractie Weijers) vond dat na een overname de vissers met met extra kosten mogen worden opgezadeld omdat zij al in zwaar weer zitten. Vissers moeten straks lig geld gaan betalen. Zolang de haven nog van het njk is, hoeft dat niet. Bak ker liet weten dat de gemeente echter weinig invloed heeft op de situatie van de vissers. 'Er is vanuit de visserijsec tor ook gevraagd niet voor de benen te lopen.' In het stuk wordt overigens wel voorgesteld de €170.000,- die de vissenj ooit voorschoot voor de ver lenging van de kade terug te betalen uit de opbrengsten van de liggelden. Rikus Kieft (GroenLink) drong erop aan dat al meteen in een vroeg sta dium het overleg met gebruikers goed tot stand komt. Volgens Bak ker is dat de bedoeling. Er komt een gebruikersoverleg waarbij ook de dorpscommissie van Oudeschild welkom is. Het gebruikersoverleg moet gaan functioneren als advies commissie voor het havenbedrijf. Ver tegenwoordigers van de visserij en de Waddenhaven krijgen een zogeheten 'bestuurszetel zonder zeggenschap' in het havenbedrijf. Streven is dat de raad op 1 juli een besluit neemt, zodat de overname nog dit jaar kan worden beklonken. Een speciale toezichthouder gaat er de komende zomer op toezien dat er geen alcohol onder de leef tijdgrens wordt geschonken of dat er zonder vergunning wordt getapt. En hij gaat kijken in hoe verre jongeren zich op straat aan drankgebruik te buiten gaan. Als dat vaak het geval is, dan wordt het voor hen op bepaalde plekken verboden om zich met drank op straat te geven. Die waarschuwing liet burgemees ter Joke Geldorp donderdag horen bij de ondertekening van de pilot Toezicht Drank- en Horecawet. Dit is een samenwerking tussen de gemeentes Texel en Den Helder. Speciale toezichthouders nemen voor een proef van twee jaar de controles over die tot dusver door de Voedsel- en Waren Autoriteit (VWA) werden uitgevoerd. De con troles, waarbij stevige boetes kun nen worden uitgedeeld, zullen met grotere regelmaat dan voorheen worden uitgevoerd. De pilot op Texel en in Den Helder is er één van de vijftien die door de overheid wor den gesteund. Naast de controles starten ook voorlichtingsprojecten op scholen en voor ouders. Volgens Geldorp is een mogelijk verbod voor jeugdigen om met kratten bier of andere drank de straat op te gaan niet bedoeld om de supermarkten te pesten. 'Die zijn wel op een andere manier te bereiken.' De lokale lasten gaan in 2009 iets meer omhoog dan aanvankelijk aangenomen. Het college wilde een inflatiecorrectie van 2,5 pro cent op de tarieven toepassen, maar dat wordt 4 procent. De aanpassing is ingegeven door de laatste cijfers uit het Gemeente fonds. De zogeheten mei-circulaire van dat fonds adviseert gemeen ten een trendmatige verhoging van 4 procent door te voeren. Volgens wethouder Peter Bakker, die de wij ziging dinsdag bij de bespreking van de kadernota bekendmaakte, zijn de loonstijgingen (4,75 procent) en de prijsstijgingen (2,75 procent) de belangrijkste oorzaken. De verdere tariefverhoging heeft gevolgen voor onder meer het aan vragen van paspoorten, rijbewij zen en andere bescheiden bij de gemeente Ook voor andere lasten (bijvoorbeeld marktgelden en pre cariorechten) moet volgend jaar iets meer worden betaald. De verhoging werkt eveneens door in de tarieven voor de onroerendzaakbelasting. Om hoeveel euro's het gaat, moet duide lijk worden als de begroting wordt gepresenteerd. Wat de tanefverho- ging betekent voor de reinigings rechten, is vooralsnog niet bekend. Daar stelt het college nog aparte voorstellen voor op. De rioolrech ten gaan met tientallen euro's fors omhoog, maar dat is weer het gevolg van veranderde financiële regels. De politieke partijen maakten het het college dinsdagavond bij de bespre king van de kadernota (opmaat begroting 2009) niet echt lastig. Er was wat gemor over de nieuwe tariefstijging en de forse stijging van de rioolrechten, maar daar bleef het bij. Er werd geopperd de forse ver hoging van de rioolbelasting te ver zachten door de verhoging over een paar jaar uit te smeren. Bakker hield vast aan de gedachte het in één keer te doen. 'Het is een bittere pil, maar die moet toch even worden door gebeten.' Gisteravond liet hij weten dat misschien toch enige verlichting mogelijk is. Texels Belang en D66 vonden dat bezuinigingen op de budgetten van de ambtelijke afdelingen geen gevol gen mogen hebben voor subsidies die de gemeente aan derden ver strekt. Volgens Bakker is dat bij de structurele subsidies niet het geval. De budgetten voor incidentele sub sidies vallen wel ten prooi aan de interne bezuinigingen. Daar wordt geen prijscompensatie in doorbere kend Door de interne budgetten met aan te passen, wil het college geld overhouden om de begroting slui tend te maken. Bij een trendmatige tanefverhoging van 2,5 procent had dat €240.000,- moeten opleveren. Door de verhoging naar 4 procent wordt dat een bedrag van €430.000.- In totaal wordt zeven ton op de interne budgetten bespaard Wel of geen stolpen op plek Panorama? Over de vorm en uitstraling van de te bouwen woningen op de plek van Panorama zijn de meningen verdeeld. Het college 'adviseert' twee stolpen, maar eigenaars Paul Krugers en William Witte willen de vorm zelf bepalen. B en w spreken over twee woningen in de vorm van een stolpboerde rij, met een bebouwingsoppervlak van maximaal 250 vierkante meter (exclusief serre). Kikkert: 'Vanuit cul tuurhistorisch oogpunt past op die plek een stolp (voordat Panorama werd gebouwd stond er ook een stolpboerderij), anders val je terug op kleinschalige bebouwing.' Maar vol gens Krugers en Witte sluit een stolp niet aan bij de eigentijdse woon wensen. Ze willen zelf'bepalen hoe ze bouwen en ervaren de stolp als 'een dictaat' van de gemeente. Maar Kikkert sprak van een weloverwogen advies. Volgens Krugers geeft de te voeren procedure voldoende garan ties dat ook bij een groot bouwvo lume volgens een 'passend ontwerp' wordt gebouwd. Frans Visman (D66) vond dat het college niet moeilijk moet doen: 'De eigenaars zijn er zelf ook bij gebaat om er iets moois neer te zetten.' Midzomerschans 'Zoveel positieve energie maak je maar zelden mee. Vandaag meer mensen gesproken dan anders in weken, en iedereen straalt van enthousiasme. Zelfs het feit dat je op de Schans met dit weer uit je vestje waait, was geen domper. Wat de deelnemers betreft, is het feest van zondag nu al geslaagd. Organi sator Pip Barnard blikt in De Week van vooruit op het zondag te cul tuurfestival Midzomerschans. Pagina 3 PHH-gebied 'Je moet eerst het gevoel hebben dat je serieus wordt genomen, pas dan kun je rekening houden met het algemeen belang.' Aldus nam raadslid Rikus Kieft het maandag avond op voor bewoners van de wijk Den Burg Noordwest. Ze willen meepraten en meedenken over de invulling van het PHH-gebied. Pagina 5 i Frits Agter Fnts Agter heeft na bijna dertig jaar besloten te stoppen als bestuurslid en voorzitter van de dorpscommis sie. Dorpsbewoners en commis sieleden typeren hem als gedreven, eigenzinnig en als iemand met een ongekende gemeenschapszin. Pagina 7 Raad vergadert extra over PHH Burgemeester Joke Geldorp heeft een extra raadsvergadering uitge schreven voor dinsdag 1 juli. Dit op verzoek van de WD-fractie, die al voor de vijfde keer in deze raads periode gebruik heeft gemaakt van dit recht. 'De voorzitter van de raad schrijft deze vergadering uit omdat de Gemeentewet niet toestaat dat verzoeken als deze, gedaan door 1/5 van de raad, worden gewei gerd', meldt raadsgriffier Marit de Porto namens Geldorp. Aanleiding voor de WD is de onrust die in Den Burg Noord-West is ont staan over het PHH-gebouw en het ontbreken van een gedragen ver keerscirculatieplan. (Advertentie) TEXELSE--COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Halve ton extra voor subsidies De politieke partijen zijn bereid €53.000,- extra uit te trekken voor investeringssubsidies. De extra uitgave is volgens het college nodig om aan verzoeken van de scouting. Kustzeilveremging Westerslag. het Oudeschilder Vis serskoor en SVC te kunnen vol doen. Die hadden gezamenlijk voor circa €73.000,- aan subsidies aan gevraagd, terwijl het college nog maar €20.000,- beschikbaar had in het budget voor investeringssubsi dies (€62.000,- in totaal). De extra €53.000,- wordt uit de algemene reserve gehaald. Die staat, mede door het overschot van vorig jaar, momenteel stevig in de plus. De scouting krijgt €64.000,- voor de bouw van een nieuw gedeelte aan het scoutinggebouw aan de Bernhardlaan. De Kustzeilvereni- ging krijgt €4967,- voor het ver nieuwen van de accommodatie, het Visserskoor €2300,- voor een aan hangwagen en een geluidsinstallatie en SVC €1800,- voor de aanschaf van lichtmasten rond het voetbal veld. Normaliter handelt het college investeringssubsidies zelf af. maar omdat het allemaal even anders dan anders ging, werd het deze keer aan de partijen voorgelegd. Dat gebeurde volgens het college ook omdat voor investeringssub sidies voor nieuwe accommoda ties afwijkende regels gelden ten opzichte van 'normale aanvragen'. Er geldt dan geen maximum per subsidiebedrag en als dat leidt tot een overschrijding van het budget moet de raad de knoop doorhak ken. De al bestede €42.000.- kwam ten goede aan andere aanvragen. De toekenningen moet nog formeel in de raad worden bekrachtigd. Gemeente Texel Gewijzigde openingstijden Op donderdagmiddag 26 juni is het gemeentehuis gesloten. Tijdens de sluitingsperiode en op vrijdag 27 juni kan er geen aangifte van geboorte en overlijden worden gedaan. Een geboorte wordt door de verloskundigen gemeld bij de entadministratie; een aangifte van geboorte kan op maandag 30 juni bij de Publieksbalie worden gedaan. Bij een overlijden kan contact worden opgenomen met een van de begrafenisondernemers. Voor storingen en calamiteiten in riolering e.d. kunt u het nummer van de servicebalie (362111) bellen. U wordt dan automatisch doorverbonden met de storingsdienst. Routewijziging ophalen huis- en bedrijfsafval Het tijdstip waarop uw container op donderdag 26 juni wordt geleegd kan afwijken. Zet daarom uw grijze en/of groene container 's morgens vroeg aan de straat Burgemeester Joke Geldorp van Texel en haar Helderse collega Stevan Hulsman ondertekenen in het atrium van de Dokter Wagemaker de overeenkomst.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1