Brugklassers in de ban van India TIME OUT Hussel neemt afscheid met optreden en CD Programma Midzomerschans HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! Folklore zoekt nieuwe schout Fluitkwartet in Hoornder kerk VRIJDAG 20 JUNI 2008 TEXELSE 2 COURANT Informatie over dementie in Geheugenbus ledereen met vragen over het geheugen in het algemeen en geheugenproblemen in het bijzon der, kan woensdag 25 juni terecht in de Geheugenbus. Deze staat 's ochtends geparkeerd in De Koog en 's middags in Den Burg. De Geheugenbus is een gezamenlijk initiatief van de regionale afdelin gen van Alzheimer Nederland, het Zorgkantoor Noord-Holland Noord, zorgverzekeraar Univé en de zorg aanbieders in de regio Noord-Hol land Noord. De bus doet tussen april en december alle gemeenten van Noord-Holland-Noord meerdere keren aan. De initiatiefnemers heb ben de ervaring dat mensen vaak lang blijvën rondlopen met zorgen over hun geheugen, uit angst het stempel dement opgeplakt te krijgen. Maar lang niet alle geheugenproble men wijzen op (beginnende) demen tie. En als dat wel zo is, is het maar beter dat mensen zo snel mogelijk de juiste hulp en eventueel medicijnen krijgen. Want juist in het beginsta dium is er vaak nog veel mogelijk om het dementieproces te vertragen. In de Geheugenbus is allerlei informatie beschikbaar. Twee adviseurs geven advies en bieden een luisterend oor. Bezoekers kunnen ook zelf een geheugentestje doen en leren hoe ze op een leuke manier hun geheugen kunnen trainen. Verder worden in de bus diverse films over het onderwerp vertoond. De bus staat woensdag van 9.00 tot 12.00 uur bij dorpshuis De Hof in De Koog en van 13.00 tot 16.00 uur bij Albert Heijn in Den Burg. Een afspraak is niet nodig. Meer informatie staat op de website www. degeheugenbus.nl. Mevrouw Khan (van restaurant Taj Mahal) gaf de vrouwelijke brugklassers les in het maken van sari's. (Foto De scholen zijn aan hun laatste weken begonnen en die staan op OSG De Hogeberg traditiegetrouw in het teken van uiteenlopende thema's. Terwijl sommige klassen nadachten over de toekomst van Texel en andere zelf videoclips maakten, verdiepten de brugklas sers van 1C en 1D van VMBO/ HAVO zich in de gewoonten en gebruiken van India. De docenten hadden zich goed ingeleefd in de wensen van hun leerlingen, want die hadden geen reden zich te ver velen. Vooral de creatieve geesten kwamen aan hun trekken. Zo wer den onder leiding van Ger Scheeve vechtvliegers gemaakt en maakte Anneke Kikkert-Hordijk hen weg wijs in het vervaardigen van typisch Indiase tassen. Ook waren diverse deskundigen van buiten de school uitgenodigd. Uitbater Khan van het Indiaas restaurant Taj Mahal gaf kookles en zijn vrouw maakte sari's, een traditioneel kledingstuk. vervaardigd van meters lange lap pen stof. De spirituele kant van India was evenmin vergeten. Ariën van Erkelens bracht de leerlingen in andere sferen met yoga, terwijl Dharma met hen mediteerde en Klazina van der Knaap rustgevende massages gaf. Woensdag maakten alle vijftig leerlingen een uitstapje naar de Jaarsbeurshallen in Utrecht, waar de theatershow Bombay te zien was. Tangodocente terug uit Buenos Aires Net terug uit Buenos Aires, de bakermat van de dans, verzorgt Inge Bomer zondag op uitnodi ging van TexelTango een work shop tango in hotel Den Burg. Bomer heeft drie maanden les gehad in de Argentijnse hoofd stad en gedanst in de oude salons van de vervallen binnenstad. De in Amsterdam woonachtige Bömer heeft sinds de oprichting van TexelTango begin 2007 diverse lessenseries begeleid, samen met Klaas de Jong uit De Cocksdorp. Ze danst sinds vijf jaar de Argen tijnse tango en haar lichtvoetige en elegante dansstijl zijn een inspiratie bron voor veel dansers. Haar studie reis naar Buenos Aires stond al lang hoog op haar verlanglijstje. 'Bömer heeft grote stappen gemaakt in haar dansontwikkeling en TexelTango is trots haar al zo snel na haar terug keer in Nederland te kunnen ont vangen', meldt TexelTango in een persbericht. Tijdens de workshop, die om 16.00 uur begint, zal Bömer proberen haar ervaringen uit Argentinië over te brengen op de cursisten. Daar na, van 17.00 tot 21.00 uur, is er salon en kan worden gedanst op de muziek van DJ El Ruido. Deelname aan de workshop bedraagt €15,- (inclusief salon). Wie alleen naar de salon wil, betaalt €7,50. jongeren centrum Muziek en voetbal in café Samsam Café Samsam in De Koog trakteert de bezoekers zaterdagavond op een optreden van de rockband Toch Vel. Deze vijfrnansforrnatie uil Ber gambacht speelt niet alleen inter nationale klassiekers als Born to be wild en Radar love, maar waagt zich eveneens aan Nederlandstalige hits als Ben ik te min en Bloed, zweet en tranen. Het concert begint direct na de EK-voetbalwedstrijd Nederland- Rusland, die eveneens in het café te zien zal zijn. Wat ik zeggen Ganzen Na alle commotie over het ganzen beheer het volgende: als Faunabe scherming op tijd en elk jaar eieren geraapt en geprikt had, dan had dit ganzen vergassen nooit hoeven gebeuren. Maar dat prikken werd zeker ook 'zielig' gevonden? Wie de schoen past, trekke hem aan! M. van Maldegem-Benit, Den Burg. De Stichting Folklore Texel is op zoek naar een nieuwe schout. Lieuwe Visser, die deze historische figuur jarenlang gestalte gaf en een bekend gezicht was op de zomerse folkloremarkten, moet zijn functie om gezondheidsredenen neerleg gen. Dit tot verdriet van de organi satie, die zijn enthousiasme roemt en Visser 'een waardige schout' noemt Ook van zijn opvolger wordt een 'waardige uitstraling' gevraagd, evenals de bereidheid iedere woens dag in juli en augustus het schou- tenpak aan te trekken. Enige kennis over het beroep, de historie en Texel strekt tot aanbeveling. Meer informatie is verkrijgbaar bij voorzitter Gerard van der Kooi, tel. 06-20405406. Muziek en bbq in theater Klif 12 BBB - of wel Big Band Barbe cue - is de naam van de activiteit waarmee theater Klif 12 zondag de zomer inluidt. Orn 17.00 uur begint er een optreden van Big Band Texel. Bij mooi weer wordt op het terras gespeeld, anders binnen op het podium. Tegelijkertijd verzorgt Hans Zijm van slagerij Goënga een barbe cue met vlees, vis en vegetarische gerechten. De medewerkers van Klif 12 zorgen voor verder vermaak. Dementie Er zijn nog kaarten beschikbaar voor de eenakter Het Gebroken Licht van Troost, die dinsdag 24 juni door toneelvereniging 't Amateurtje wordt opgevoerd. Het stuk, dat de proble men en vragen behandelt waarmee familieleden van een dementerende kampen, werd in 1994 door Aris Bremer uit Oosterend geschreven. De voorstelling vindt plaats in dorpshuis De Wielewaal in De Waal en begint om 19.30 uur. De entree bedraagt €2,-, inclusief consump tie. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel (tel. 312696), Y. Legierse (tel. 322124, alleen 's avonds) en aan de zaal. Bibliotheek in de zomer Leden van de bibliotheek in Den Burg mogen de geleende boeken in de vakantieperiode een weekje langer houden dan gebruikelijk. De boeken worden tussen 21 juni en 17 augustus bij uitgifte 'automatisch' voor vier (in plaats van drie weken) uitgeleend. Aan de Midzomerschans, die zon dag op voormalig fort de Schans nabij Oudeschild wordt gehou den, nemen ongeveer 45 groepen mee, met in totaal meer dan 120 medewerkers. De zeer uiteenlo pende voorstellingen zijn thema tisch gerangschikt over twaalf 'podia'. Daarnaast vinden er ook voorstellingen plaats in fluister- bootjes die een rondvaart door de grachten maken. Het festival duurt zondag van 10.30 tot 18.00 uur, de toegang bedraagt €7,50. De optredens op de verschillende podia worden door de deelnemers onderling verdeeld, al zijn enkele voorstellingen aan een vaste aan vangstijd gebonden. De indeling is als volgt: Podium 1: Theatergroep Vliegens vlug met het programma Er was eens... 2.Poolse Vis met THEE (om 13.30 en 16.00 uur); volksmuziekgezelschap Serie der Zee; zanggroep De Rotte Herders; Kinky Horns, Teatro expe rimental de Artzénico met Silencio/ Stilte. 3.Eilandschutters met demonstraties boogschieten. 4.Ericka Voortman met Sirene. ö.Carla Offerhaus en cursisten (beeldhouwen); Saluutbatterij Rijden de Artillerie; levensgroot schaakbord; Trudy Grootjen (beeldhouwen). 6.Teachona Muschonga en cursisten (beeldhouwen). 7. Het podium van de singer/song- wnters. met optredens van: Hussel. Jerney Molenaar, Skald Johansson, Maaike Toirkens, Vocalgroup Hifive. 8.Annemieke Boelkens (schilderijen). 9.Klarina Combé met Voeten (tot 11.30 uur); De Rotte Herders; Kinky Horns; Ingeborg Mast met Dans is leven. 10. Het literair café, met optredens van: Car, Edith de Gilde, Frans Ter ken, Henk van Kerkwijk, Jacques Vos, Johnn, Karin Beumkes, Loes Essen, Pom Wolff, Peter Smit en Joyce Pool. 11 .Opleidingsorkest Soli (van 11.30 tot 12.00 uur); Salsadansers Texel (11.00. 12.30 en 14.00 uur) Interdans Texel (om 13.30 en 16.00 uur); Krolse Karla en Ingeborg Mast met Dans is leven. Aan boord van de fluisterbootjes vin den optredens plaats van De Rotte Herders, Kinky Horns, Maaike Toir kens, Klarina Combé, Peter Smit en Joyce Pool. Niet bij een podium ingedeeld zijn Iwan de Vries, Leny van 't Noor- dende en Blommestein en Labohm. Op het terrein zijn van diverse kun stenaars kunstwerken te zien, van onder anderen Cobie Bremer, Peter Holman en Willem Broens. Concert Zaterdagavond vindt op het ter rein een klassiek concert plaats. De Iraans/Nederlandse groep Shanidz brengt het programma A woman alone en na de pauze brengen de zangeressen Marjolein Koetsier en Maria Fiselier het programma On the light side. Dit concert begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €7,50. Het fluitkwartet Aiolos treedt dins dag 24 juni op in het Hoornder kerkje. Het betreft het tweede zomeravondconcert in de serie die wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Aiolos werd in 1982 opgericht en is nooit van samenstelling veran derd. De leden hebben hun sporen verdiend. Marion Blonk studeerde dwarsfluit aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag en dé con servatoria in Alkmaar en Tilburg. Ze trad op met onder meer het Zaans Blazers Ensemble en (als solist) met het symfonieorkest van het Brabants Conservatorium. Anke Buringa-Lont studeerde aan de conservatoria in Alkmaar en Rotterdam en speelde in diverse orkesten, waaronder de Stichting Kamer Opera Nederland, The Amsterdam Wind Orchestra en het Willem de Fesch Ensemble. Ook gaf ze meerdere concerten met het Zomerdrives klaverjassen Met ingang van maandag 30 juni verzorgt Klaverjasclub Den Burg wekelijks een zomerdrive. Deze wor den gehouden in het gebouw van Kotex aan de Abbewaal en begin nen steeds om 20.00 uur. Er wordt gespeeld met vaste maat, deelname kost €3,50 per koppel. Er wordt iedere keer een verloting gehouden, waarbij leuke prijzen zijn te winnen. Het festival Midzomerschans is het (voorlopig) laatste podium voor de muziekgroep Hussel. Nel Bruin, Jan Beijert en Janka van den Brink gaan elk hun eigen weg en zijn daarna alleen nog te beluisteren vanaf de CD Opko mend tij, die het trio afgelopen winter opnam en die zondag wordt gepresenteerd. Hussel ontstond bij toeval en als experiment in november 2006. Aan leiding vormde de ontmoeting tus sen zangeres Nel Bruin en gitarist Jan Beijert bij de kassa van Albert Heijn. De twee speelden eind jaren zestig als eens een zomer lang in een bandje dat verder bestond uit Henny Kok en Piet Kingma en dat geregeld op camping Dennenoord optrad. Ter plekke besloten ze weer eens samen muziek te maken. Direct voor de hand lag dat niet, want Beijert had zich vooral in de klas sieke muziek verdiept, terwijl Bruin in de bands Tjazzel en Make me Smile vooral een jazzy ontwikkeling had doorgemaakt. Na een maand of twee kwam percussioniste Janka van den Brink de gelederen verster ken. Bruin en Van den Brink kenden elkaar sinds 1993, toen ze samen in de drum- en dansgroep Soulou ma Nani speelden. Hussel, zoals het nieuwe trio zich noemde, werd 'vooral een muzi kale bezinning', vertellen ze. 'Een zoektocht naar de basis van onze eigen muzikale motivatie. De con touren daarvan ontwikkelden zich al spelend, als opkomend tij.' Dat leidde tot een interessant repertoire, is geproduceerd door Het Open bestaand uit modern-klassieke bal- Boek. Zondag is het schijfje voor lads, Zuid-Amerikaanse ritmes en €9,50 te koop op Midzomerschans nummers met zowel Nederlands als en daarna in de boekwinkel in de Texelse accenten. Dat laatste is Binnenburg. mede te danken aan Gelein Jansen, die enkele buitenlandse songtek sten in Texels dialect omzette. Com ponisten wier werk wordt gespeeld zijn onder anderen Leonard Cohen, Loreena McKennitt, Sting en Nynke Laverman. De groep heeft een paar keer opge treden, onder meer in de bibliotheek en tijdens het jazzfestival vorig jaar. Zondag zijn ze voor het laatste 'live' te beluisteren. Een troost voor de liefhebber is dat het kleine reper toire in de studio van Rikus Kloos terhuis is vastgelegd op Opkomend tij, een CD die in een kleine oplage Het hoesje Yvy Trio. Rieneke Weber bekwaamde zich in haar vak aan de conservatoria in Alkmaar en Rotterdam. Ze dirigeert het Oude Muziek Ensemble Limbon- barde, is lid van harmonieorkest Noor denwind en verzorgt concerten met uiteenlopende pianisten. Ook Marijke Bos, die in Alkmaar studeerde, is lid van Noordenwind. Ze geeft geregeld concerten in combinatie met piano en gitaar en heeft samen met haar man een atelier voor reparatie en revisie van dwarsfluiten. Allevier zijn ook als docent actief. Aiolos speelt werken van onder anderen Mozart, Joop Voorn, Fauré en Debussy. Het concert in het Hoornder kerkje begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Na afloop wordt gecollecteerd voor een bijdrage in de kosten. Extra optreden Jochem Myjer Fans van Jochem Myjer die geen kaartje hebben weten te bemachti gen voor de voorstelling op 6 maart in schouwburg De Kampanje krijgen een herkansing. Op aandringen van de culturele organisatie Windkracht 7 (de organisator van de schouw- burgreizen) is er een extra optre den gepland op 8 oktober volgend jaar. De cabaretier heeft laten weten de tocht naar Den Helder graag te maken voor 'zijn' Texelse fans. Kaarten kosten €21,-, plus €3,- voor het busvervoer van de schouwburg naar de boot. Er zijn 200 kaar ten beschikbaar. Reserveren kan bij Windkracht 7, tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. Niedorps Fanfare in De Worsteltent Het Niedorps Fanfare geeft zon dag een optreden in restaurant De Worsteltent. Dit veertigkoppige gezelschap beheerst vele stijlen en beschikt over een uitgebreid repertoire. Gastheer Alfons Griffi oen hoopt dat het Nederlands Elf tal zaterdagavond de halve finale bereikt en dat de Niedorpers dan ook het Wilhelmus ten gehore zul len brengen. Het optreden begint om 14.00 uur. Bij mooi weer wordt buiten gemusiceerd. E Agenda Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Vrijdag 20 juni: Na bijna 30 jaar legt Frits Agter zijn functie bij de Dorpscommissie van De Koog neer. Van 17.00 tot 19.00 uur is er een afscheidsreceptie in Dorpshuis De Hof. Leden van Wielervereniging Texel strij den twee dagen lang om de clubtitels. Om 19.00 uur beginnen wedstrijden op het oude clubparcours op Zuid- Haffel. In de NH-kerk in Den Burg begint om 20.00 uur een optreden van het Texels Vrouwenkoor en een speciaal project koor. Entree €8,- (kaarten bij Nauta Boek en aan de zaal). In café De Kuip in De Koog begint rond 23.00 uur een optreden van de nieuwe Texelse bluesband Skrep. Cinema Texel vertoont Horton nl (13.30), Chronicles of Narnia mara thon (deel 1 17.00, deel 2 20.45), Zomerhitte (13.45), Indiana Jones (16.00) en Sex and the City (20.15). Zaterdag 21 juni: De bewoners van het gezinsvervan gend tehuis aan de Burgerhoutstraat in Den Burg houden van 10.00 tot 16.00 uur open huis. De boerderij van het Maartenhuis bij De Koog houdt van 11.00 tot 16.00 uur open dag. Op de wielerbaan in Den Burg begint om 13.30 uur het tweede en laatste deel van de clubkampioenschappen van Wielervereniging Texel. Op camping Loodsmansduin (en bij slecht weer in dorpshuis De Wald hoorn) begint om 17.00 uur een optre den van fanfarekorps DEK en harmo nieorkest Soli uit Driehuis. Op het circuit van de kartingbaan houdt Model Racing Texel het club kampioenschap. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Op fort De Schans bij Oudeschild begint om 20.30 uur een concert van de Iraans/Nederlandse groep Shandiz en de zangeressen Marjolein Koetsier en Maria Fiselier. Toegang €7,50. Café Samsam in De Koog trakteert de bezoekers op een optreden van de rockband Toch Vet. Het concert begint na het EK-voetbal, dat even eens in het café te zien zal zijn. Cinema Texel vertoont Horton nl (13.30), Sex and the City (15.30, 20.45), Zomerhitte (13.45), Indiana Jones (16.00) en vanaf 20.45 uur live voetbal (Nederland-Rusland). Zondag 22 juni: Op fort De Schans bij Oudeschild begint om 10.30 uur het cultureel festival Midzomerschans, met zang, dans, muziek, theater, literatuur en beeldende kunst. Toegang €7,50. Hoogwater te Oudeschild Vr. 20 10.15 en 22.14 u. Za. 21 10.44 en 22.45 u. Zo. 22 11.24 en 23.30 u. Ma. 23 11.54 en 23.55 u. Di. 24 12.34 u. Wo. 25 00.25 en 13.14 u. Do. 26 01.10 en 13.54 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 26 juni laatste kwartier. Vrijdag 20 juni springtij Zondag 22 juni zon op 5.20. zon onder 22.04 uur. t e s o TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vandaag (vrij dag) nog tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Christian Moullec tijdens zijn vorige demonstratie boven Texel in 2006. (Foto Mlko de Bmfn) Ganzenvliegenier geeft demonstratie EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF n de CD van het trio. De bekende vliegenier Christian Moullec verzorgt zondag 22 juni twee demonstraties met ganzen boven vliegveld Texel. De Fransman bestudeerde als klei ne jongen al het gedrag van ganzen en andere vogels. Hij leerde vliegen op een ultralight en voelde zich één met de vogels. Zo fungeerde hij als gids en leider van vogels, die van het ene naar het andere gebied trokken. Tegenwoordig geeft Moul lec demonstraties in heel Europa. Twee jaar geleden was hij al eens op Texel. Directie en havendienst van het Texelse vliegveld melden trots te zijn dat hij terugkeert naar het eiland. Hij doet dat na demonstra ties te hebben verzorgd bij de open dagen van de Koninklijke Lucht macht. De demonstraties staan gepland om 13.00 en 15.00 uur, maar zijn nogal weersgevoelig. Bij te veel wind, wordt er niet gevlogen. De website www.texelairport.nl geeft de laatste stand van zaken. Belangstellenden wordt verzocht per fiets te komen. Meer informatie over Moullec staat op de (Franstalige) website www. vol-avec-les-oies.com. De bekende vliegenier Christian Moul lec uit Franknjk verzorgt twee demon straties met ganzen boven vliegveld Texel. Alleen bij goed weer. Aanvang 13.00 en 15.00 uur. In restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van het Nie dorps Fanfare. Bij mooi weer wordt buiten gemusiceerd. Entree gratis. In de kerk van Den Hoorn begint om 14.30 uur een concert van blazersen semble Nieuwe Maten, met werken van o.a. Mozart en Strauss. De toe gang is gratis, inzameling na afloop. Op vakantiepark De Knm begint om 14.30 uur de eerste wedstrijd om het Texels kampioenschap nngsteken. In hotel Den Burg begint om 16.00 uur een workshop tangodansen. Deelna me €15,-, incl. bezoek aan de salon, die van 17.00 tot 21.00 uur wordt gehouden (entree salon €7,50). In theater Klif 12 begint om 17.00 uur een optreden van Big Band Texel. Tegelijkertijd verzorgt slagerij Goènga een barbeque. Cinema Texel vertoont Horton nl (13.30), Sex and the City (15.30, 20.15), Zomerhitte (13.45), Indiana Jones (16.00, 20.30) Maandag 23 juni: In zwembad Molenkoog in Den Burg wordt deze week de Zwemvierdaagse gehouden; dagelijks van 18.00 tot 20.00 uur (vrijdag is een inhaaldag). Deelname kost €3,15. Op de atletiekbaan in Den Burg begint om 19.00 uur een estafetteloop voor bedrijfs-, school- en familieteams. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps geeft een zomeravondconcert op het terrein van het Maritiem en Juttersmu- seum in Oudeschild. Aanvang 19.30 uur. De entree is gratis. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 19.30 uur een open bridge drive. Deelname kost €2,50 per per- In café De Twaalf Balcken aan de Weverstraat in Den Burg begint om 20.30 uur een schaaktoernooitje. ledereen kan meedoen. Cinema Texel vertoont Sex and the City (15.30, 20.15), Indiana Jones (16.00) en een sneak preview (20.30). Dinsdag 24 juni: Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog worden van 14.30 tot 16.30 uur zelfgemaakte producten verkocht. In zwembad Molenkoog in Den Burg wordt deze week de Zwemvierdaagse gehouden; dagelijks van 18.00 tot 20.00 uur (vrijdag is een inhaaldag). Deelname kost €3,15. Toneelvereniging 't Amateurtje speelt 'Het Gebroken Licht van Troost', een eenakter over dementie. Locatie is dorpshuis De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.30 uur. Het fluitkwartet Aiolos treedt op in het Hoornder kerkje. Aanvang 20.15 uur. Entree gratis, met na afloop een inzameling voor een bijdrage in de kosten. Cinema Texel vertoont Sex and the City (15.30, 20.15) en Indiana Jones (16.00, 20.30).

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2