Buurt wil meepraten over PHH 'Projectontwikkelaar BPL krijgt geen carte blanche' 1) Wachten op plan toeristische sector Brigida van Lieshout weg bij voedselbank TEXELSE J coUR/VNT Er) !T et?- Waddenhaven praat alsnog met visser Wat vindt U? Weinig reactie toeristenbelasting VRIJDAG 20 JUNI 2008 'Je moet eerst het gevoel hebben dat je serieus wordt genomen, pas dan kun je rekening houden met het algemeen belang.' Aldus nam raadslid Rikus Kieft het maan dagavond op voor bewoners van de wijk Den Burg Noordwest. Ze willen meepraten en meedenken over de invulling van het PHH- gebied. Op 24 juni gaat de buurt- commissie met wethouders Bak ker en Kikkert om de tafel. Na de tumultueus verlopen avond in de Buureton zijn de onrust en ver ontwaardiging eerder toe- dan afge nomen. Ronald Bisschop, woord voerder van de buurtcommissie, vertelde tijdens de raadscommis sie Grondgebied hoe in mei 2005 voor het laatst met de omwonenden was gesproken. 'Er was toen geen sprake van een noordelijke ventweg en ontwikkeling van overige perce len.' Sinds die bijeenkomst bleef het stil. Tot een paar weken geleden. 'Omwonenden voelen zich overrom peld door de ontwikkelingen van de afgelopen weken. Wij hebben de indruk dat het veiligheidsaspect ten onrecht wordt gebruikt om te kiezen voor een ventweg.' De plannen van ontwikkelaar BPL, onder meer voor een polikliniek, noemde hij 'zeer onvoldragen'. 'Deze zo sympathiek ogende initiatieven strooien mensen zand in de ogen en de werkelijke aanleiding tot de omslag blijft hier door onderbelicht.' Hij corrigeerde de opmerking van wethouder Mer- kelbach dat de jeugd om een voet- balkooi had gevraagd. 'Dat is niet juist. De jeugd die dagelijks op de Groeneplaats voetbalt, heeft daar om gevraagd, niet de jeugd die op het veldje speelt.' Bisschop toonde zich sceptisch over de zorgplannen en heeft de indruk dat de ventweg er niet primair voor de veiligheid komt. 'Maar om het gebied aantrekkelijker te maken voor de projectontwikke laar. Handig om daar eerst een vent weg te hebben om zo de weg vrij te maken voor andersoortig gebruik, als na grondige studie blijkt dat de mooie zorgprojecten niet uitkunnen. Ruim baan voor andere bestemmin gen, zoals kantoren, winkels...' De politiek reageerde verdeeld op de kritiek. Gerard Weijers (eigen fractie): 'Jammer dat vanuit de buurt niet wordt gedacht vanuit het alge meen belang.' Alfred Schaatsenberg (PvdA): 'De zuidelijke ventweg moet voldoende zijn en de polikliniek kan tegen het PHH-gebouw aan, zodat het speelveld behouden blijft.' Frans Visman (D66): 'Het belangrijkste is dat er een goede ontsluiting komt.' Visman becijferde de kosten van de ontsluiting op circa €3 miljoen. 'We moeten niet de deur dicht gooien en rekening houden met de mogelijkheden van het gebied en inspelen op de mogelijkheden voor de jeugd.' De voetbalkooi vond Jur Schuiringa (WD) 'niet te verkopen'. Hij opperde de mogelijkheid voor een stads park. Joop Groeskamp (TB): 'Dit is niet in mijn achtertuin in optima forma. Maar de maatschappelijke- en bedrijfsbestemming bieden wel mogelijkheden.' Hij noemde het plan voor de polikliniek zoals het in de Buureton werd gepresenteerd 'een aanfluiting'. Groeskamp herinnerde aan de voorwaarde dat alvorens over nieuwe ontwikkelingen in het PHH-gebied wordt besloten, deze eerst aan de raad moeten worden voorgelegd. 'Ik wacht de plannen van het college af.' Wethouder Nico Kikkert: 'Er zijn geen meerkosten voor de gemeen te, maar minder kosten. En er is geen keuzemogelijkheid voor een noordelijke of zuidelijke ventweg. Ze zijn beide nodig om het gebied veilig te ontsluiten. Om deze tijdig te kunnen aanleggen, wil het col lege de benodigde vrijstelling vóór 1 juli aanvragen bij de provincie. Wethouder Peter Bakker: 'We geven de projectontwikkelaar geen carte blanche, maar werken samen in een publiekprivate constructie.' Hm IK DACHT DRTEBTOCUMEEU BDZ.OWDEBE PLRhTEIt IN DO BERN GROEIOeccr Ë-RnER TjRÖ4 RNTOON GOE.S (c) IQ- O 6 -TQoS Biologisch bermbeheer De plannen van Stichting Wad denhaven Texel voor een strandje bij Oudeschild hebben de zegen van de politiek. Maar wel onder voorwaarde dat de pleziervaar- ders zelf tot een akkoord komen met Dirk Slik. De stichting had er niet aan gedacht om de vis ser die nabij het beoogde strand met fuiken en staandwant vist over de plannen te informeren. Dit gaat volgens voorzitter Jook Nauta alsnog gebeuren. Het strandje is bedoeld als extra voorziening voor gebruikers van de jachthaven. Met zijn TX 54 vist Slik nabij de beoogde plek al jaren op harder en zeebaars. Hij weet niet precies wat hem te wachten staat. Nauta: 'We hebben wel con tact gehad met enkele garnalen- vissers, maar bij Slik is dat ach terwege gebleven. Niet opzettelijk, het is gewoon vergeten. We zullen hem zo snel mogelijk benaderen. Als er problemen zijn, dan moe ten we daar een oplossing voor bedenken.' De raadscommissie Grondgebied adviseerde maan dag positief over de aanleg van het strandje. Alfred Schaatsen berg (PvdA) voorziet parkeerpro blemen, maar volgens wethouder Nico Kikkert ligt er binnendijks een groot parkeerterrein dat nauwe lijks wordt gebruikt. De aanvraag wordt pas doorgestuurd naar de provincie als is gebleken dat het plan niet op gespannen voet staat met de NB-wet. Nauta verwacht hierover binnenkort positief uit sluitsel te krijgen. De aanleg kost naar schatting €3,5 duizend, geld waarvoor een aanvraag uit het Waddenfonds zal worden gedaan. Een eerste toets noemt Nauta bemoedigd. Nieuwe stelling: De toehstische slaapplaatsen in Panorama mogen worden ver plaatst naar De Lindeboom. Geef uw mening op www.texelsecourant.nl Vorige vraag: Er zijn plannen voor een polikli niek in Den Burg West. Omwo nenden zijn daar met blij mee. Moet het individuele belang van bewoners wijken voor het alge meen belang van Texel? Ja (58%) Nee (42%) Dirk Slik vist nabij het beoogde strandje bij Oudeschild al jaren op harder en zeebaars. Dros maait bermen Ook voor dit jaar is het loon- en aannemersbedrijf van Werner Dros uit Oosterend belast met het maai en van de gemeentelijke bermen, tuinwallen en greppels. Het bedrijf was met €97.000,- exclusief BTW de laagste van de drie aannemers die voor de op 30 mei gehouden aanbesteding waren uitgenodigd. Het werk is intussen in volle gang. De politieke partijen reageren vooralsnog afwachtend op plan nen van het college om de toeris tenbelasting in 2009 op te trekken van €0,85 naar €1,05. Ze willen eerst wachten op plannen waar de toeristische sector binnenkort mee komt. Binnen de toeristische sector wordt momenteel de laatste hand gelegd aan voorstellen om de toeristenbe lasting op een andere manier te hef fen. Die kar wordt getrokken door het Toeristisch Kennisinstituut. Een werkgroep met voorzitter Nel Eel- man van het instituut, Cees de Waal (lid Toeristisch Kennisinstituut), Ria Manse en medewerker Pieter Duin van De Krim heeft ideeën op papier uitgewerkt. Die worden deze maand besproken met de achterbannen (onder meer TVO, TVL, VW en Horeca Texel). Eelman wilde gisteren vooruitlopend op die besprekingen nog niet nader ingaan op de inhoud. Bedoeling is dat na de interne besprekingen concrete voorstellen aan de poli tieke partijen worden voorgelegd, zodat zij een definitieve keuze kun nen maken. De sector stelt de voorstellen op verzoek van het college op. Bur gemeester en wethouders stelden ondertussen zelf ook plannen voor de toeristenbelasting op (de verho ging naar €1,05) om iets concreets Brigida van Lieshout stopt met de coördinatie van de voedselbank. Ze vertrekt in september naar Australië waar ze bij een bedrijf van haar broer aan de slag kan. Van Lieshout was initiatiefneemster van de voedselbank. Ze ondernam actie nadat de Texelse Courant in voorjaar van 2006 meerdere keren over armoede op het eiland had gepubliceerd. In die publicaties opperden meerdere personen dat een voedselbank op Texel geen kwaad zou kunnen. Dat leidde in de zomer tot de oprichting van de Stichting Broodnodig op Texel die de voedselbank beheert. Volgens Van Lieshout hebben sinds dien in totaal zo'n 180 Texelaars voor langere of korte tijd gebruik gemaakt van de voorziening. 'Na verloop van tijd zien we de mensen weer afvloeien, maar er komen er ook telkens nieuwe bij.' Gemiddeld worden per week iets meer dan twintig voedselpakketten verstrekt met onder meer etenswaar om ten minste twee keer per week een warme maaltijd te kunnen maken. Van Lieshout zegt de voedselbank met een gerust hart achter te laten. 'Er is een organisatie opgebouwd die professioneel in elkaar steekt en kan rekenen op consequente donaties van Texelse ondernemers en particulieren en we krijgen sub sidie van de gemeente. Het was geweldig om te doen en het heeft veel voldoening gegeven. Het is mooi om te zien dat we elke week vers fruit krijgen voor de pakketten en dat we er ook broodbeleg bij kunnen doen.' Van Lieshout blijft aan tot september om opvolgers te kunnen inwerken. Ze stopt even eens als secretaris. Ze zegt erop te vertrouwen dat de juiste personen naar voren komen om haar op te volgen. 'Er is ook een draaiboek in de maak.' De stichting kan rekenen op een structurele subsidie van de gemeen te. Dat liet een meerderheid van de politieke partijen dinsdagavond weten bij de bespreking van de kadernota voor 2009. De voedsel bank kreeg de afgelopen twee jaar al twee keer eenmalig €12.000,- om de kosten van de bezorgau- to te betalen. Wethouder Marian Merkelbach (welzijn) zei dat een subsidievoorstel wordt voorbereid. De hoogte van het bedrag is nog afhankelijk van de jaarcijfers die de stichting bij de gemeente heeft ingeleverd. Merkelbach toonde zich de afgelo pen jaren ge'en groot voorstander van subsidie aan de voedselbank, omdat het geld volgens haar beter kan worden besteed aan initiatieven om Texelaars niet in de schulden te laten komen. Volgens Van Lies hout verdient de wethouder echter een groot compliment omdat zij en haar ambtenaren het nodige doen voor de minima. 'Dat moet gezegd worden.' Van Lieshout hoopt nog altijd dat de voedselbank op termijn overbodig wordt. 'Maar tot die tijd is het goed dat die er is om mensen met problemen voor enige tijd ver lichting te bieden.' in de kadernota (voorloper begro ting) voor 2009 te hebben staan. Bij de presentatie van dat plan liet wet houder Peter Bakker (financiën) al weten dat de sector zelf ook bezig is met plannen en dat dat nog tot veranderingen kan leiden. Dinsdagavond, bij de behandling van de kadernota in commissie verband, spraken de politieke par tijen alleen over de achterliggende gedachten om de toeristenbelasting te verhogen. Het college wil kosten die de gemeente voor het toerisme maakt in de toeristenbelasting gaan doorberekenen. Een rekensom leer-* de dat de gemeente jaarlijks €1,7 miljoen op het toerisme toelegt (na aftrek van toensten- en forensen belasting) en het college wil dat bedrag omlaag brengen naar €1,2 miljoen. Daarvoor is bekeken op welke vlakken de gemeente kosten voor het toerisme maakt en in welke mate die kosten (voor 20/40/60/80 procent) aan toeristen kunnen wor den doorberekend. De meeste politici konden zich vin den in die gedachtegang al werd de kostenverdeling meerdere keren 'arbitrair' genoemd. 'Zestig procent van de kosten voor grondgebied aan toeristen doorberekenen vind ik toch wel veel', aldus Jos de Wolf (WD). Wethouder Peter Bakker beaamde dat de verdeling arbitrair is. 'Maar het is geen berekening die op een achternamiddag is gemaakt. Daar heeft de afdeling zo goed mogelijk over nagedacht. Je ziet dat de gemeenschap verdient aan het toerisme, maar de gemeente kost het geld.' De verhoging van de toe ristenbelasting moet eveneens lei den tot inkomsten voor het nieuwe toeristische investeringsfonds (€2.4 miljoen in vier jaar tijd) en geld om de kwaliteit van het strand te verbe teren (voortvloeiend uit de nieuwe strandnota). De partijen deden, in afwachting van de plannen van de toeristische sector, nog geen uitspraken over de hoogte van de toeristenbelasting. Henny Festen (GroenLinks) liet zich in eerste instantie ontvallen geen probleem met €1,05 te hebben, maar stelde zich later behoedzamer op. Alfred Schaatsenberg (PvdA) zei geen moeite met één euro te heb ben. 'Dat staat ook in ons verkie zingsprogramma.' Bij TVO, de VW en TVL werd de afgelopen dagen eveneens afwachtend gereageerd. Ook zij wachten op de ideeën die de werkgroep van het Toeristisch Ken nisinstituut op papier heeft gezet. TVO-voorzitter Ries Swanink en waarnemend TVL-voorzitter Iwan Groothuis konden zich vinden in de gedachtegang van het college om gemeentelijke kosten aan toe risten door te bereken. 'Daar zijn we in beginsel met tegen', aldus Groothuis, 'maar het moet wel goed duidelijk zijn dat het geld dat wordt opgehaald ook aan het toerisme wordt besteed. Logiesverstrekkers moeten toeristen een goed verhaal kunnen vertellen.' Marijke Eelman (CDA) vroeg zich nog af in welke mate Texel er toe ristisch voordeel van ondervindt dat de gemeente door het grote aantal toeristen hoger is geclassifi ceerd. Texel staat te boek als een gemeente van 14.001 tot 18.000 inwoners. Zonder toeristen had het te boek gestaan als gemeente van 8001 tot 14.000 inwoners. Volgens burgemeester Joke Geldorp heeft dat niks met de discussie te maken. Texel krijgt weliswaar extra geld uit het Gemeentefonds (een Wadden specificatie van €2,2 miljoen), maar dat is gerelateerd aan de eilandpo sitie en de extra kosten die daaruit voortkomen. Verwarring was er nog even tijdens vergadering omdat er ook nog een getal van 30.000 inwo ners in omloop was. Dat is afkom stig uit een onderzoek van Bureau Berenschot, waaruit bleek dat Texel (13.617 inwoners) qua taken te ver gelijken is met een gemeente van 30.000 inwoners. Dat vertaalt zich echter niet in extra inkomsten uit het Gemeentefonds. KWS herstelt asfaltwegen Nog voor het begin van de bouw vakvakantie zullen diverse stukken weg op Texel van een nieuwe asfalt- laag worden voorzien. Het werk is gegund aan aannemingsbedrijf Koninklijke Wegenbouw Stevin (KWS) uit Heerhugowaard, dat bij de op 20 mei gehouden aanbesteding inschreef voor €305.000,- exclusief BTW en daarmee deklaagste was van de totaal drie deelnemende bedrijven. Voor de gemeente was het een meevaller, want er was rekening gehouden met een aan zienlijk hoger bedrag. Huizen rond een binnentuin, oftewel een hofje. Op initiatief van de stichting Woontij zal dat binnenkort verrijzen bij de Wil- helminalaan in Den Burg, op het grotendeels braakliggende terrein waar ooit het bouwbe drijf van de Gebroeders Bruin was gevestigd. De zeven wonin gen zijn bestemd voor bege leid wonen en worden daartoe gehuurd door stichting De Waer- den. Het complex met een oppervlakte van ruim 500 vierkante meter is ontworpen door Architektenburo Texel, dat zich liet inspireren door oude hofjes in Noord- en Zuid- Holland die van oudsher werden bewoond door groepen gelijk gestemde alleenstaanden, zoals wezen en ouderen. Deze levens gemeenschappen boden bescher ming en beslotenheid en hadden de gemeenschappelijke binnen tuin als ontmoetingsplaats en als terrein waarop men uitzicht had. De tekenaar heeft in het bijzonder gedacht aan het Hoogeveenshofje in Leiden, dat bestaat uit twee rijtjes tegenover elkaar staande huisjes met daartussen de binnen tuin, die aan een kant is afgesloten door een tuinmuur. Volgens die structuur wordt ook het 'Wilhel- minahofje' tussen Wilhelminalaan en Thijsselaan opgezet, zij het in hedendaagse architectuur. De tuinmuur komt aan de zuidoostelij ke kant van het hofje. Er tegenover is de ingang, die is gemarkeerd met een toegangspoort met een afdakje van pannen. Elke (gelijk vloerse) woning bestaat uit een entree, toilet, woonkamer/keuken, badkamer en berging. Het hofje is vanaf de Wilhelminalaan bereik baar via het weggetje tegenover de Aldi-supermarkt en vanaf de Thijsselaan via een voetpad. Ten behoeve van het complex zijn vijf parkeerplaatsen aangewezen aan de Thijsselaan. Die zijn er vooral voor bezoekers en ondersteunend personeel, want de betreffende categorie bewoners beschikt door gaans niet over een auto. In planologisch opzicht moet nog wat worden geregeld, want het gaat hier om een zogeheten uit- werkingsgebied met een globale bestemming voor woningbouw. Het hofje zoals het nu is ont worpen voldoet echter niet aan de regels die voor zo'n gebied gelden, zodat een artikel 19-pro- cedure moet worden gevoerd. De buurtbewoners hebben ingestemd met het bouwplan. Gezicht op de ingang van het hofje aan de noordwestelijke zijde van het complex. Het bouwterrein zoals het er nu bijligt. Rechts de toegang vanaf de Wilhelminalaan. (Foto Harry da Graal/Beeldbank TenO

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5