Wat ga jij deze zomer doen? oord TEXELSE g COURANT watkiesiiilnut - 4> j I Noord-Holland heeft record Blauwe Vlaggen Wat doet Statenlid Anna van Heijst? De 'andere kant' van Het Twiske Win een arrangement voor Tall Ships' Races Den Helder juni 2008 DINSDAG 24 JUNI 2008 De aanloop naar de zomer is veelbe lovend geweest. Uitgelezen weer om te zwemmen of een bezoek te bren gen aan een van de vele festivals en andere activiteiten in de open lucht. Of het nu gaat om zwemplekken of- om evenementen: in Noord-Holland is volop keuze. De provincie zorgt ervoor datje onbezorgd kunt zwemmen door het zwemwater regelmatig te controleren. Op de site www.noord-holland.nl vind je een overzicht van alle gecontroleerde zwemlocatie^in Noord-Holland. Klik daarvoor op de banner Veilig Zwemmen op de homepage. Enkele malen per dag melden we hoe dë kwaliteit van het zwemwater op die 68 gecontroleerde plekken is. Je kunt jeïook abonneren op de elektronische berichtenservice (RSS), die je automatisch op de hoogte houdt. Of bellen naar de (gratis) Zwemwatertelefoon: 0800-9986734. Via de website én deZwefhwatertelefcfon kun je de folder 'Veilig Zwemmen 2008' opvragen. Je vindt er informatie in óver de officiële zwemgelegenheden, het voorzieningenniveau éjndë kehmerkenwan schadelijke bacteriën. Ook lees je wat een zwemmer kan doen bij gevaarlijke situaties, zoals onderkoeling of kramp. De tweetalige (Nederlands en Dibits) brochure ligt ook bij onder andere gemeentehuizen, bibliotheken' en de plaatselijke VW. Wat is jouw keuze? Van jou horen we graag waar je het fiefste zwemt. Iri een recreatiegebied? In zee? Of liever in het IJsselmeer? Laat hét ons weten op opze vftebsitevyatkiesjij'.nu. En waar kunnen we jou verwachten in het publiek? Op de Uitmarkt? Of bij een van de vele voorstellingen van de Karavaan? Het zijn twee van de evenementen die financiële steun krijgen van de provincie. Stem op de activiteit van jouw keuze. Favoriete zwemplek: Texel - Strand Zandvoort - Strand Bloemendaal - Strand Bergen aan Zee - Strand Twiskë - Blauwe Poort IJmeer - Muiderberg Recreatiegebied Haarlemmermeersebos Loosdrechtse Plassen - Eiland Marcus Pos Halfweg - Strand Houtrak Enkhuizen - Enkhuizerzand Zowel voor je favoriete zwemplek als voor je favoriete festival kun je stemmen tot 11 augustus. We hebben alvast twee lijstjes gemaakt met suggesties Staat jouw favoriet er niet bij? Je kunt ook zelf nomineren. Favoriete evenement: Amsterdam - Uitmarkt Den Helder-Tall Ships Races Spaarnwoude - Dance Valley Noord-Holland - Karavaan Hoofddorp - Zandsculpturen Festival Amsterdam - De Parade Mijzenpolder - Mijzenfestival Amsterdam - Over het IJ-festival Hargen - Sail Andijk - 25e Dijkpopfestival Deze zomer wapperen er 28 Blauwe Vlaggen in de provincie Noord- Holland. Kom je een recreatieplek tegen met zo'n vlag, dan weetje dat die schoon en veilig is. OanaarWatKieSjlJ-nU en maak jouw favoriet nummer De Blauwe Vlag wordt toegekend aan stranden en jachthavens die voldoen aan strenge eisen op het gebied van milieu en veiligheid. Dat betekent bijvoorbeeld dat stranden en kades schoon zijn en de water kwaliteit uitstekend is. Verder moeten er goede sanitaire voorzieningen zijn en voor zieningen voor gehandicapten. Met 28 van de 85 vlaggen die in Nederland zijn toegekend, is Noord-Holland record houder. Aan het hoofd van de provincie staat het algemeen bestuur: Provinciale Staten. De 55 leden van Provinciale Staten zijn direct gekozen door de inwoners van de provincie Noord- Holland. Een van hen is Anna van Heijst, Statenlid voor GroenLinks Wat doet de provincie op het gebied van de waterkwaliteit? "Heel veel. We hebben te maken met de Europese Kaderrichtlijn Water. Europa schrijft voor dat het oppervlaktewater in 2015 schoon moet zijn. Daar zijn we samen met de water schappen en de gemeenten hard mee bezig." Dat klink alsof er nog heel wat moet gebeuren. "Nee, dat is niet zo. De waterkwaliteit in Noord-Holland is over het algemeen goed en wordt nog steeds beter. Dat merk je al als je om je heen kijkt. Ik woon zeifin een landelijk gebied en het valt me vaak op hoeveel schoner de sloten zijn geworden. Een paar jaar geleden zag ik nog wel eens dingen drijven die er niet hoorden. Nu zie ik meer diertjes in het yvater en hoor ik steeds vaker Met hun kinderen Ruben (11), Jesse (10) en Elisa (6) gaan Filip en Margot uit Amsterdam-Noord graag naar recreatiegebied Het Twiske. Niet naar de drukst bezochte strandjes bij Oostzaan, maar naar de 'andere kant', bij Den lip. "Dit jaar zijn we nog niet geweest, maar we gaan er elk seizoen wel een paar keer naartoe", vertelt Filip. "Bij Den lip heb je de Speelsloot, waar de kinderen veilig kunnen spelen en zwemmen. Ik denk dat Ruben, de oudste, er niet zo veel meer te zoeken heeft. Het is voornamelijk voor kleinere kinderen leuk. kikkers kwaken. Maar als ik het heb over op orde hebben, bedoel ik ook dat we alles goed in kaart moeten brengen. De eis van Europa is dat de waterkwaliteit na 2015 nooit meer slechter mag worden. Dan moetje dus goed weten hoe de situatie op dat moment is." Doet de provincie genoeg? "Eigenlijk is het nooit genoeg, natuurlijk. Maar de provincie is wel heel actief. Wijk aan Zee en Bergen hebben nog een riooloverstort in zee. Het kost veel geld om daar iets aan te doen. De provincie betaalt nu mee. Zo wordt het water daar voor de kust ook schoon." Bemoeit de provincie zich ook met waterrecreatie? "De provincie wil dat er zo veel mogelijk plekken zijn waar je kunt zwemmen in de vrije natuur. Als GroenLinks zijn we het daar natuurlijk helemaal mee eens." Waar zwemt u zelf het liefst? "Ik hou erg van het strand. Ik woon dicht bij het strand van Heemskerk. Daar kun je alleen met de fiets komen. Het is er altijd lekker rustig en je kunt er heerlijk zwemmen." Meer dan 70 tall ships leggen op 20 augustus hun loopplank uit in de haven van Den Helder. Daaronder minstens 45 dwarsgetuigde zeilschepen van de A- en B-klasse, de Zwanen van de Oceaan. Er komen daarom ook wat minder jongeren op brommertjes dan op de andere strandjes, in de buurt van de Blauwe Poort." De Speelsloot heeft een strandje en er zijn een paar speeltoestellen. Een pontje waarmee kinderen zich zelf over het water kunnen trekken en een kabelbaantje door het water. Dat het zwemwater wordt gecontroleerd is voor Filip niet doorslaggevend om op deze plek te gaan zwemmen. "Maar het is wel een prettig gevoel. Twee jaar geleden waren er vaak besmettingen met blauwalg. Dan is het goed om te weten dat er geen melding is voor dat gebied." Colofon jouw provincie Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal Noord-Hollandse huis-aan-huisbladen. Eindredactie: Annoesjka Brohm, sector Communicatie, postbus 3007. 2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 3832. e-mail: jouwprovincie@noord-holland.nl Grafische verzorging-.Thieme GrafiMedia Groep Wil je kans maken op een speciaal arrangement op 20, 21, 22 of 23 augustus? Beantwoord dan onderstaande vraag. Je prijs geldt voor twee personen. Daarbij horen een treinkaartje naar Den Helder, een rondvaart en een lunch. In welk land ligt de thuishaven van de legendarische, 91 meter lange driemaster Cuauhtémoc? a) Mexico b) Duitsland c) Noorwegen Meer informatie: www.thetallshipsraces2008denhelder.nl Stuur je antwoord voor 28 juli naar jouwprovincie(a)noord-holland.nl. Van de juiste inzenders zullen vijf winnaars samen met hun gast van dit speciale arrangement gaan genieten. Winnaars ontvangen uiterlijk 1 augustus bericht. Het maritiem festival The Tall Ships' Races, dat van 20 tot 23 augustus wordt gehouden, is vergelijkbaar met de andere Sail-evenementen in Nederland. De schepen meren af aan de kaden van het Helderse Nieuwediep, de Koopvaarders binnenhaven en in het Natte Dok van de Oude Rijkswerf Willemsoord. Naast de majestueuze drie- en viermasters zullen ook gaffelschoeners, barken, yawls en briks present zijn. De armada loopt Den Helder binnen op woensdagmorgen 20 augustus met aan boord 1.500 trainees. Het vertrek valt op zaterdag 23 augustus met een imposante Parade of Sail op het Marsdiep. In de dagen daarvoor is het drie dagen spetterend feest met onder andere een drakenbootfestival, diverse optredens en vuurwerk langs de kaden en in de binnenstad van Den Helder. De provincie Noord-Holland is sponsor van de Tall Ships' Races.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 8