Vrijstelling moet voortaan anders Sfeervolle grasoogst nabij Den Hoorn Van Rijsselberghe niet naar Spelen Kabinet trekt geen geld uit voor tunnel HEMA texelseScourant LANGEVELD Einde artikel 19 procedure Diploma I Afscheid roken horeca met feestje Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg vnkantickrant Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? U kunt uw advertentie voor de editie van vrijdag 11 juli nog opgeven tot vrijdag 4 juli a.s. Klojo en Ko Ze hebben zelf geen kinderen, maar weten als geen ander hoe je peu ters, kleuters en wat oudere jeugd aan het lachen maakt. Morgen bele ven ze de première van De Grote Jubelshow, het twintigste theater programma sinds ze in 1989 als De Vantasjes voor het eerst het toneel van Klif 12 beklommen. Intervie wer Joop Rommets maakte een afspraak met Cor van Heerwaarden en Margriet de Graaff, maar trof hun alter ego's, Klojo en Tante Ko. Pagina 2 Denk weer eens aan werken- op Texel na de studie. Die boodschap gaf burgemeester Joke Geldorp vrij dagavond mee aan de OSG'ers die in de Burgemeester De Koninghal hun diploma kregen. Pagina 5 Schoenmaker 'Het is mooi om iemand met zo goed als nieuwe schoenen de deur uit te zien lopen.' Schoenmaker Kees van Osch (71) stopt na jaren vakwerk. Verzolen, gaten stoppen, het maken van nieuwe hakken en het 'gezellige geouwehoer' maken plaats voor rust en fietsen over zi|n geliefde eiland. Pagina 5 Don Kozakkenkoor In de hervormde kerk van Den Burg vindt zondag 20 juli een concert plaats van het Zwarte Zee Don Kozakken Koor. Op het programma staat, naast traditionele liederen, religieus werk van onder anderen- Rimsky Korsakow en Tsjakowksy. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW en kosten in de voorverkoop €15,-. 's Avonds aan de zaal kost een kaartje €17,-. Het verkrijgen van vrijstellingen op een bestemmingsplan met behulp van een artikel 19 procedure is vanaf vandaag verleden tijd. De nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening is van kracht geworden en daarin is geen plaats meer voor op de Texel vaak gehanteer de vrijstellingsprocedure. Met behulp van een dergelijke pro cedure kunnen toch bouwvergun ningen worden verworven wanneer een bouwplan strijdig is met een bestemmingsplan. Als een artikél 19 procedure succesvol wordt door tapen, kan vooruitlopend op een algehele wijziging van een bestem mingsplan alvast met de uitvoering van een plan begonnen worden. De gemeenteraad moet vanavond besluiten op welke wijze de vrij stellingsprocedure onder de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening een vervolg krijgt. Daarvoor liggen twee opties op tafel. De raad kan als alternatief een zogeheten project- besluit activeren of bij strijdige aan vragen overgaan tot partiële plan herzieningen (een stukje van een bestemmingsplan aanpassen). De voorkeur van het college ligt bij het laatste, al was dat gisteravond nog niet helemaal zeker omdat burge meester en wethouders vanochtend (dinsdag) nog over de opvolging van de artikel 19 procedure moes ten vergaderen. De voorkeur ligt bij planherzienin gen, omdat dat minder werk met zich meebrengt dan het nemen van een projectbesluit. Bij een plan herziening wordt in een bestaand bestemmingsplan een zogeheten 'postzegelplan' opgesteld om zaken te wijzigen. Als dat gebeurd is, kan een strijdige aanvraag alsnog wor den ingewilligd. Een dergelijke pro cedure is door de wetswijziging ver kort van 58 naar 24 weken. Wordt een projectbesluit genomen, dan wordt min of meer een hap uit het bestemmingsplan genomen en geldt het projectbesluit meteen als nieuw toetsingskader. Volgens de wet moet een dergelijk besluit bin nen een jaar worden gevolgd door een nieuw ontwerp-bestemmings- plan. Bij andere gemeenten, waar de afgelopen maanden met hetzelfde bijltje is gehakt, is veelal de voor keur gegeven aan planherzieningen als opvolger van artikel 19 pro cedures. Projectbesluiten worden meer gezien als middel voor grote projecten als woonwijken (bijvoor beeld 't Zouteland) waarbij nog met volledig vaststaat wat er allemaal gaat gebeuren. Het college wil er in beginsel geen gebruik van maken, maar het wil het projectbesluit voor de zekerheid wel achter de hand houden. Lopende artikel 19 procedures wor den nog volgens het oude systeem afgehandeld Hetzelfde geldt voor artikel 11, 15 en 17 procedures waarmee eveneens in afwijking van een bestemmingsplan kan worden gebouwd. Volgens een woordvoer der waren er de afgelopen dagen nog de nodige Texelaars die voor- Eilanden boos Op TEXEL... Tja, TEXEL is Inderdaad Ver weg! uitlopend op de wetswijziging nog een vrijstellingsprocedure oude stijl indienden. Voorbereidingsbesluiten en het zogeheten artikel 10-overleg blijven onder het nieuwe regime bestaan. Met behulp van voorberei dingsbesluiten kunnen ongewens te ontwikkelingen in een gebied worden voorkomen. Het artikel 10- overleg biedt belanghebbenden de mogelijkheid in te spreken bij de wij ziging van een bestemmingsplan. De raad moet vanavond door de komst van de nieuwe wet ook alle legesverordeningen opnieuw vast stellen, omdat de gemeente anders wettelijk geen kosten voor gele verde diensten meer kan bereke nen. Het is allemaal op het laatste moment dat dat nog moet gebeu ren. Volgens het college worden er geen tarieven gewijzigd. In de nieuwe verordening zijn onder meer leges voor planherzieningen en pro jectbesluiten opgenomen. Lees verder op pagina 5. Rommelmarkt In Oosterend wordt zaterdag de eerste rommeltjesmarkt van het seizoen gehouden. Publiek is van 10.00 tot 14.00 uur welkom in de straatjes rond de Maartenskerk. Er volgen dit seizoen nog drie markten, op 12 en 26 juli en op 9 augustus. Een ouderwets plaatje bij Den Hoorn, de laatste dagen kan de grasoogst is van wateroverlast, zit er op het droogte te lijden. De weersverwach- waar landbouwer Frans Bakker zijn vroeg naar binnen. Aan de andere eiland door de langdurige droogte ting spreekt van regenbuien tegen tweespan voor de acrobaat heeft kant zouden vooral aardappeltelers nauwelijks groei in het gewas. Ook het weekend, maar ook de afge- gespannen om het gras te keren, wel wat water kunnen gebruiken, de snijmaïs en - in mindere mate lopen weken zijn heel wat buien Door het warme en droge weer van Terwijl elders in het land sprake - de suikerbieten hebben van de overgewaaid. Dorian van Rijsselberghe gaat niet naar de Olympische Spelen. Zijn directe concurrent Casper Bouman uit Den Haag heeft op de Kieler Zeilweek alsnog zijn nominatie verzilverd. Van Rijsselberghe had lang uitzicht op deelname aan de Spelen, omdat Bouman een tijdje onder zijn kun nen presteerde en zich daardoor niet definitief wist te plaatsen. Van Rijsselberghe had zich al wel voor de Olympische Spelen gekwalifi ceerd, maar was afhankelijk van de prestatie van Bouman, omdat deze bij het NOC/NSF de eerst aange wezen surfer was om Nederland m China te vertegenwoordigen. Er kan er maar één worden afgevaar digd. Kiel was de laatste kans voor de Hagenaar, maar door een derde plaats in het eindklassement ver zekerde hij zich op de valreep als nog van een ticket. Bouman moest minimaal zesde worden. Vooraf bestond al de verwachting dat dat zou gaan lukken, omdat er in Kiel geen al te zwaar deelnemersveld was en de omstandigheden gun stig waren. Van Rijsselberghe werd vierde. Hij noemde het achteraf wel jammer dat het toch niet was gelukt. 'Maar ik kan er nu weinig meer doen.' De Texelaar had er al rekening mee gehouden dat het Bouman zou worden. Volgende week vertrekt Van Rijs selberghe met hem naar Valencia om drie weken lang te trainen voor de Spelen. Plannen om daarna mee te gaan naar China zijn van de baan. Trainingspartners worden met toegelaten. De rest van het jaar heeft Van Rijs selberghe geen wedstrijden meer op het programma staan. 'Kan ik het even rustig aan gaan doen en dan zijn volgend jaar het EK en de WK er weer.' De Texelaar hoopt er wel bij te zijn op de volgende Olympische Spelen in Londen in 2012. Daar werkt'hij al langere tijd naar toe. Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden donderdag 10 juli van 9.00 tot 16.00 uur en vrijdag 11 juli van 9.00 tot 12.00 uur schietoefeningen gehouden. Met een 'rokersfeest' is gisteravond in eetcafé De Kroonprins in Oos terend afscheid genomen van het roken in de horeca. Dat werd gevierd met hapjes als rookvlees, rookkaas en rookworst en er werd zolang het nog mocht menig peuk in de brand gestoken. Vanaf vandaag mag met meer in de horeca worden gerookt, zodat per soneel rookvrij kan werken. Het ver bod geldt voor hotels, restaurants, kroegen, discotheken, bioscopen, feesttenten en sportaccommoda ties. Roken blijft wel mogelijk in afgesloten rookruimten waar de rest van een gelegenheid geen tabaks rook van ruikt en waar niet wordt bediend. Buiten kan ook gewoon worden doorgerookt. Het kabinet voelt er weinig voor geld te besteden aan een tunnel tussen Den Helder en Texel. Dat heeft minister Eurlings (Verkeer en Waterstaat) laten weten tijdens overleg met de Tweede Kamer. SP-Kamerlid Emile Roemer stelde de minister donderdag vragen over de tunnelplannen. De minister kon er niet diepgaand op reageren omdat er geen officieel verzoek ligt, maar liet doorschemeren dat Den Helder wat het kabinet betreft niet op geld hoeft te rekenen. Op vragen van een GroenLinks-Kamerlid of 'Den Helder de tunnel de grond in kan boren' Brand bij Duke Faunabeheer 'De schrik zit er wel in', zegt Arie den Hertog van Duke Faunabe heer. Bij het bedrijf in Lelystad dat de afgelopen weken ganzen ruimde op het eiland werd vrij dagochtend brand gesticht. Op de muur was een verwijzing naar Texel gekalkt. Den Hertog: 'Je schrikt ervan als je privé wordt aangevallen terwijl je uitvoerder bent van beleid dat ook nog door de rechter is goed gekeurd.' Den Hertog woont met zijn gezin naast zijn bednjf. Spo ren wezen erop dat de brandstich ters een grote brand hadden wil len veroorzaken. 'Gelukkig is het brandalarm afgegaan zodat erger is voorkomen.' Medewerkers waren gisteren bezig de roetschade te verhelpen. Op de muren van het pand was 'kil ling goose texel' geschreven. Ook waren de letters ALF achtergela ten. ALF is de afkorting van Animal Liberation Front, een beweging van activisten die opkomen voor die renrechten en geweld en brand stichting niet schuwen. De politie onderzoekt of er dierenactivisten bij de brandstichting waren betrokken. Het bedrijf wordt sinds vrijdag extra bewaakt. Het ruimen van de ganzen is twee weken geleden al beëindigd. Hoe veel dieren er zijn vergast, is nog niet bekendgemaakt. Duke Fauna beheer kreeg op basis van het Fau- nabeheerplan ontheffing de popu latie tot tweehonderd broedparen terug te brengen. Er waren duizen den ganzen. zei hij dat dat 'goed begrepen was'. Eurlings ging daarmee verder dan staatssecretaris Huizinga (Verkeer en Waterstaat) die een paar weken geleden, bij de behandeling van de concessiewetgeving, nog niet nader op de tunnelplannen wilde ingaan Roemer stelde het onderwerp opnieuw aan de orde. omdat de Kamer en de minister spraken over grote infrastructurele projecten van het rijk. Tijdens dat overleg kwam zijdelings de eventuele verplaatsing van de veerhaven in Den Helder aan de orde, al bleef dat beperkt tot de opmerking dat twee jaar geleden in de PKB Waddenzee planologisch de ruimte is geschapen om de haven te kunnen verplaatsen. Het Kameriid heeft ook schnftelij- ke vragen over de tunnel aan het kabinet gesteld, maar daar moeten de antwoorden nog op volgen. De SP vindt het idee alleen al onzalig Gewezen wordt op de Westerschel- detunnel (eigendom van rijk en pro vincie) waar jaarlijks miljoenen euro's op moeten worden bijgelegd. PvdA- Kamerlid Lia Roefs sprak zich eerder ook al tegen de tunnelplannen uit. De aanleg van een tunnel is een onderdeel van de havenvisie die Den Helder heeft opgesteld. Tot de zomer van 2009 wordt nader bekeken welke delen van die visie wel en met haal baar zijn. Bij het idee van de tunnel wordt uitgegaan van samenwerking tussen overheid en private partijen. Bedoeling is ook dat een lobbyist voor Den Helder aan de slag gaat om geld in Den Haag en Brussel te verwerven, maar die persoon is tot nu toe nog niet aangesteld.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1