mm, De Krim koopt 't Hoogelandt 'Collega's elders staan versteld' Cf roen ^warLr Jexels in het harL, Poli leidt tot onrust bij gebruikers PHH Natuurgebied terug naar de landbouw Bijna hele veestapel geënt tegen blauwtong Brandbrief aan gemeenteraad Voorstel Gedeputeerde Staten Urinoirs laten op zich wachten OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12287 VRIJDAG 4 JULI 2008 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Bekende marinier Hij mag zich het bekendste gezicht van de Joost Dourleinkazerne op het eiland noemen. En de langst- dienende marinier. Sinds 1969 bekleedde hij verschillende posities op de Mok. Maandag komt daar een einde aan. Dan neemt majoor Aad van Gils, die sinds kort ook op het eiland woont, afscheid. Pagina 6 Brandweer rukt uit voor kampvuur De brandweer is in de nacht van woensdag op donderdag even na half één voor niets uitgerukt. Er was een melding binnengekomen van 'een binnenbrand' op het adres Ruijslaan 19 in De Koog. Eenmaal ter plekke bleek daar geen sprake van. Mogelijk is or verwarring ontstaan door een kampvuurtje dat acht jon geren even daarvoor bij paal 19 hadden gestookt. Het gezelschap werd door de politie gesommeerd het vuur te doven en de rommel op te ruimen. Ze werden bekeurd. Onder invloed De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag, rond 5.00 uur. op de Elemert in Den Burg een 23-jarige automobilist betrapt op rijden onder invloed. De man, een inwoner van Middenmeer, trok de aandacht doordat de verlichting van zijn vouwwagen niet in orde was. Een blaastest wees uit dat hij 255 ug/l alcohol in zijn adem had, waar 90 nog net is toegestaan. Hij kreeg een bekeuring en een rijverbod voor een paar uur. Hardnekkig Omdat ze betrokken waren bij een vechtpartij in De Koog is aan drie Texelse jongeren zowel een lokaalverbod als een gebiedsver- bod opgelegd. Tot 1 september mogen ze zich niet vertonen in de Koger uitgaansgelegenheden of op straat. De drie horen tot een groep die al eerder een lokaal- en gebieds- verbod kreeg opgelegd wegens het herhaaldelijk verstoren van de openbare orde in het uitgaansleven van de badplaats. Na overleg en het maken van afspraken waarbij de daders beterschap beloofden, werd de maatregel opgeschort. Toch gin gen drie van hen opnieuw in de fout wat voor de horeca, respectievelijk de burgemeester reden was om als nog tot 'verbanning' over te gaan. texelseJcourant Zgrt-Jf'' i" *«- De plannen voor een polikliniek naast het PHH-gebouw hebben onrust veroorzaakt bij de toekom stige gebruikers van het medi sche gedeelte van de hulpverle- ningspost. De Texelse apotheek en de verloskundigepraktijk zien mogelijk af van verdere deelname als de plannen voor een polikli niek worden voortgezet. De gebruikers hebben gezamen lijk een brief aan de gemeenteraad gestuurd om hun zorgen te uiten. Die zorg zit vooral in het feit dat zij niet betrokken zijn bij de plannen die BPL (Paul Buijsman en Wim Ploeg sr.) heeft ontwikkeld. Volgens hen doet BPL voorkomen alsof in de beoogde kliniek 'op eenvoudige wijze invulling aan poliklinische zorg <an worden gegeven', terwijl allerlei besprekingen in de loop der jaren eerden dat aan poliklinische zorg op Texel de nodige hobbels en struikelblokken kleven. De briefschrijvers vinden het jam mer dat met potentiële gebruikers als de apotheek en het Gemini Zie- Dierenarts Frank Gorter druk bezig met het enten van de schapen van Jaap Lap. De gevaccineerde dieren krijgen een streep met een Woelmuis merkstift. Rechts de veehouder zelf, links diens hulp Christa Lap. rmo joop Por^mer- vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. kenhuis tot op heden geen enkele afstemming heeft plaatsgevonden. Volgens de schrijvers is het ook beter eerst samen met patiënten te bekijken waar de behoefte aan zorg ligt. Daar heeft een projectont wikkelaar volgens hen inhoudelijk niets mee van doen. 'Die kan wel in ondersteunende zin optreden.' De wijze waarop vorige maand de schetsplannen voor de polikliniek werden gepresenteerd, stelde de gebruikers niet gerust. 'Dat wak kerde eerder een gevoel van twijfel aan.' De brief is ondertekend door de apothekers Jan Klok en Henri Venema, verloskundigen Theda Nie- hoff en Petra Kolkman, de huisart sen Robbert van der Bent, Frank Haasdijk, Marnix de Witte, Rik van Hattem en Ad Waverijn (toekom stige huurders) en directeur Jan van Andel van de Stichting Woon- tij. Woontij wordt eigenaar van het medisch gedeelte en is coördinator van de bouwwerkzaamheden aan de Pontweg. Lees verder op pagina 6 Het aan de Califomiëweg gelegen deel van bungalowpark 't Hoogelandt in vogelvlucht, gezien in westelijke richting. Uiterst linksboven Residentie Califomiè. Het kleinere deel aan de Pelikaanweg gaat schuil achter de begroeiing op de achtergrond. lFo!o To„ zeom\ Het aantal natuurgebieden op Texel kan met 290 hectare worden verminderd. Dat hebben Gede puteerde Staten van Noord-Hol land besloten. De te ontgrenzen latuurgebieden kunnen volledig voor de landbouw beschikbaar worden gesteld. De provincie had zichzelf de taak opgelegd op Texel 1340 hectare extra natuur te realiseren. Als het project Waalenburg rond komt, stijgt het aantal natuurhectares boven de 1340 waardoor kan worden gecom penseerd. Volgens GS komt elders op Texel 180 hectare vrij als 180 hectare grond in Waalenburg alsnog natuurgebied wordt. In totaal komt de provincie op 290 hectare uit, omdat er bij de Dlannenmakerij 110 hectare meer was begrensd dan nodig was. De provincie wilde op die manier een zogeheten 'ruime jas' creëren, maar is bij de herziening van het jebiedsplan Texel niet meer nodig. GS heeft de ILG-gebiedscommissie verzocht uiterlijk 15 november met «oorstellen te komen. De Hogeberg is een plek die in oeeld is om het aantal natuurhecta- •es te minderen, maar dat gaat niet zomaar. Volgens voorzitter Jaap Hin van LTO Texel moet eerst zorgvuldig iaar het vergoedingssysteem voor natuurbeheer worden gekeken, voordat besluiten kunnen worden genomen. ian de hand van de gebieden die voor compensatie worden aan gewezen, wordt uiteindelijk het definitief aantal natuurhectares in Waalenburg vastgesteld. Dat moest natuurgebied worden in verband met de ontwikkeling van de Eco logische Hoofdstructuur, een lang gerekt lint van aaneengesloten natuurgebieden. Volgens Hin zit er schot in de besprekingen rond Waalenburg. Dat er landbouwgebieden kunnen bij komen, is volgens hem een goede zaak. 'Het is goed als er een even wicht tussen natuur- en landbouw gebieden is.' De NV Exploitatiemaatschappij De Krim heeft per 1 juli het bun galowpark 't Hoogelandt bij De Koog overgenomen van de fami lie W.E. van der Werf. De exploita tie zal voorlopig op de bestaande voet worden voortgezet. Dat het terrein zou worden overge dragen, was al maanden een publiek geheim. De partijen wilden er echter geen bekendheid aan geven voordat alle direct belanghebbenden waren geïnformeerd, de onderhandelin gen definitief waren afgerond en de handtekeningen waren gezet. Dat laatste gebeurde dinsdagmiddag op het kantoor van de notaris. In het bondige persbericht dat directeur Iwan Groothuis van De Krim daags daarna verspreidde, wordt gemeld dat bij de transactie het hele 140 recreatiebungalows tellende park met een aantal centrumvoorzienin gen is betrokken. De overdracht kwam tot stand met bemiddeling van Makelaardij Texel Vastgoed. Meer hierover op pagina 5 Het blijkt moeilijk te zijn om in De Koog voor de start van het hoogseizoen openbare urinoirs te installeren. Wegens problemen bij de levering staan de vaste urinoirs er nog steeds niet. Het (zelfreini gende) toilet is wel geplaatst, maar kampt met technische problemen. De gemeente meldt dat het voorsei zoen overigens relatief rustig is verlo pen. Het hoogseizoen is nu een week aan de gang, maar de grootste drukte moet nog komen. De dorpswacht is weer dagelijks actief, in elk geval tot 23 augustus. De politie is versterkt met gedetacheerden. De maatrege len waarmee vorig jaar is begonnen, zijn ook dit seizoen van kracht, zoals het werken met gele en rode kaarten in de strijd tegen misdragingen. Het bureau Halt is weer beschikbaar om zonodig jongeren tussen 12 en 18 jaar straf op te leggen in samen werking met de Brijderstichting die zich met verslavingszorg bezig houdt. Er wordt ook aan preventie gedaan zoals de inzet van drugs- en alco- holinformatieteams van en voor jon geren. Intussen zijn er ook op de OSG informatielessen en workshops geweest in het kader van het project 'Nuchter Besef'. De burgemeester roept het publiek op eventuele ordeverstoringen, ver nielingen, mishandeling en dergelijke direct te melden bij de politie via 0900-8844 of (als het spoedeisend is) via 112. Meldingen kunnen ook worden gedaan bij het politiebureau in Den Burg dat in juli en augustus maandag tot en met vnjdag open is van 9.00 tot 17.00 uur. Dat kan met bij het bureau in De Koog want dat heeft geen publieksfunctie meer. De dierenartsen hebben de afge lopen weken overuren gemaakt om de Texelse veestapel tegen blauwtong te vaccineren. Inmid dels is ongeveer 95 procent van de schapen, koeien en geiten ingeënt. 'Collega's elders in het land staan versteld van dat cijfer. Geen enkele praktijk in Nederland haalt dat', vertelt Loek van Vliet trots. De vier leden van de Texelse die renartspraktijk en freelancer Frank Gorter hebben sinds half mei in totaal ruim 45.000 prikken gege ven, verdeeld over 33.000 schapen, 6000 koeien en enkele honderden geiten. De schapen hebben aan één injectie genoeg, de koeien en geiten krijgen er drie weken na de eer ste nog eén. Een omvangrijke klus, aldus Van Vliet 'We zijn erg blij met de hulp van Gorter. We kwamen net allemaal uit de lammenj gerold en zaten eigenlijk niet op zoveel werk te wachten.' Dat het zo druk werd. was overi gens vooral een gevolg van hun eigen beleid. 'We wilden een ent deken over Texel leggen en om dat te bereiken hebben we ons actief opgesteld. We hebben eerst alle veehouders een brief gestuurd met uitleg over de vaccinatie en daarna gebeld om een afspraak te maken. Die aanpak heeft gewerkt.' Ondanks het voorspoedige verloop van het programma, verwacht Van Vliet met alle dieren te kunnen enten. 'Som mige veehouders hebbenkalveren die altijd binnen staan. Of het gaat om dieren die in de duinen lopen en moeilijk bij elkaar te krijgen zijn. Er is één ondernemer die veel dieren Respect Zwelgen in je eigen gelijk. De feiten verdraaien, mensen zwart maken sn intimideren en daarna overgaan lot geweld. Dat doet mij nou aan nazi's denken. De schade die de ganzen in de landbouw- en natuur gebieden hebben aangericht, de schade en verstoring, die de slecht beargumenteerde ganzenvergasac- tie zelf heeft aangericht, het valt in bet niet bij de ravage die dit soort idealisten aanricht in de hoofden en harten van mensen. Dat komt ervan als je niet meer bereid bent eaar elkaar te luisteren. Beschaaf de mensen halen hun gelijk met argumenten, niet met gescheld, dreigementen en benzine. Ik ben iog steeds tegen, maar vanaf deze olaats betuig ik respect en mede leven aan de mensen van Duke Faunabeheer. aan Spanje levert en daar is enten voorlopig verboden, zodat hij nog even wil wachten. En natuurlijk heb je altijd mensen die denken dat het aan ze voorbij gaat. Als alle anderen wél enten, hebben ze waarschijnlijk nog gelijk ook.' De situatie op Texel is niet karakte ristiek voorde landelijke. 'In Brabant en Utrecht wordt nog steeds gedis cussieerd over de noodzaak van enten. Onbegrijpelijk, want bedrij ven in die gebieden hebben vorig jaar wel dertig tot veertig procent van hun dieren verloren. Ik begrijp niet goed dat ze zo lang aarzeien, vooral ook omdat het de boeren mets kost.' Dat laatste is maar ten dele waar. vindt Jaap Lap. 'We betalen €1.50 per schaap en €4,- voor een koe en dat bedrag knjgen we terug. Maar dat geld komt uit het calamiteitenfonds, dat de boe ren zelf vullen. Als dat straks leeg is, gaat ongetwijfeld onze jaarlijkse bijdrage omhoog. De compensatie is dus eigenlijk een sigaar uit eigen doos. Lees verder op pagina 6 Eilandschutters krijgen buitenbaan Handboogvereniging De Eiland- schutters wil bij de clubaccom modatie bij de Emmalaan een buitenbaan met schiettoren aan leggen. Dat is strijdig met de hui dige bestemming van dit terrein (groenvoorziening en maatschap pelijke doeleinden) maar b en w zijn bereid mee te werken aan een artikel 19-procedure. Met een buitenbaan kunnen de leden zich bekwamen in het schieten over lange afstand en ter plaatse ook wedstrijden organiseren. B en w vin den dat het plan goed aansluit bij de andere sportvoorzieningen in deze omgeving. Probleem is wel dat met de aanleg van de baan vooruitge lopen wordt op de bestemming en inrichting van deze omgeving nadat het schoolgebouw is verdwenen. De nieuwe bestemming staat nog aller minst vast en De Eilandschutters lopen dus het risico de boel weer te moeten afbreken als de grond (eigendom van de gemeente) een andere bestemming krijgt. Ze nemen dit risico echter voor lief. Gemeente Texel Minder regels bij de gemeente Texel. Geregeld hoort de gemeente Texel dat de hoeveelheid regels en de wijze van uitvoering ervan wordt ervaren als een grote last. Vergunningen zijn lastig te verkrijgen, het duurt vaak lang.en het is niet duidelijk waarvoor je allemaal een vergunning nodig hebt. Kan het niet makkelijker, sneller, goedkoper en eenvoudiger? De gemeente Texel denkt van wel. Laat uw mening horen! Vul voor 1 augustus 2008 het formulier in via de website www.texel.nl Meer informatie zie bekendmakingenadvertentie elders in deze krant. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: EP: Voordeelland

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1