Historisch besluit haven 't Hoogelandt: al van voor de oorlog Coalitie wijst gemorrel aan OZB van de hand Stijging riooibelasting mogelijk minder fors Dringend beroep op minder extra raden Geen zin in de supermarkt? Doe uw boodschappen online! e EEN BETER MILIEU. .BEGINT BIJ JEZELF VVD tot de orde geroepen HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! TEXELSE j COURANT Wat vindt U? Online boodschappen doen en thuis uw levensmiddelen in ontvangst nemen. Dat kan bij de online super markt van Spar Koot uit Oosterend. Particulieren, bedrijven en de toeris tische branche kunnen ontspannen thuis op de bank hun boodschap pen doen. Binnen twee dagen wor den de levensmiddelen thuisbezorgd. Gekoeld en wel! Koot is daarmee de enige supermarkt op Texel met een dergelijke bood- schappenservice. Arno Koot: 'Je kunt bij meerdere supermarkten een bestel ling doorgeven of iets op internet bestellen, maar een complete online supermarkt was er nog niet.' Met zijn boodschappenservice vergroot hij zijn serviceniveau. Gemak Geen zin om op vrijdag aan het einde van de middag snel boodschappen te doen en lege schappen te vinden? Of wekelijks met kratten en dozen in de weer om de bedrijfskantine goed gevuld en medewerkers tevreden te houden? Kies dan voor het gemak van online boodschappen doen. 'We bezorgen al enige tijd op vakantiepar ken voordat gasten arriveren. Bij aan komst vinden ze hun biertje gekoeld in de koelkast, zoals we dat zelf ook prettig zouden vinden. Welkom op Texel.' Assortiment Vers brood, Texelse producten, taart, Nu n.ia»! de winkel in de kerkstraat ook een online si fruit, fris of wijn. Zelfs een tandenbor stel is in de webwinkel te koop. Alleen vlees en diepvriesartikelen staan niet in de webwinkel. De keuze daarvoor is bewust: 'We willen niet het risico lopen dat toeristen meer diepvriesproducten bestellen dan in het vriesvakje van hun huisje past legt Koot uit. Maar liefst 80 procent van de artikelen zijn voorzien van een afbeelding. Klanten weten zo precies wat ze bestellen. De prijzen van de producten zijn gelijk aan de winkelprijzen. 'Klanten betalen daardoor niets extra', vertelt Koot Makkelijk De webwinkel is eenvoudig in gebruik. Per productgroep is een artikelover zicht inclusief een foto. Ondertussen is aan het winkelmandje te zien hoeveel producten er besteld zijn en wat de kosten zijn. Betaling gaat via internet. Zodra de betaling binnen is, wordt de bestelling in behandeling genomen. Voordelig Voor het verzamelen en bezorgen van uw bestelling wordt €3,50 in rekening gebracht, ongeacht waar u op Texel woont, werkt of vakantie viert. Het minimale bestedingsbedrag is €40,-. Bedrijven kunnen in overleg op reke ning bestellen en een maandelijkse factuur ontvangen. Spreekt het gemak van online bood schappen u aan? Kijk dan op www. supermarkttexel.nl. Of plaats een link op uw website om uw gasten van de service op de hoogte te stellen. TexelToerist ook aan de overkant TexelToerist gaat het water over. Vanaf half juli is het eiiandmaga- zine op duizend verkooppunten van uitgever Betapress te koop. De verkooppunten van Betapress (onder andere Bruna en Primera) zijn in heel Nederland te vinden. Het magazine ligt omstreeks half juli in de schappen naast special-inte- restmagazines als Italië Magazine en Reizen.Volgens Betapress bleek uit een peiling onder de verkopers dat er voldoende interesse is voor een magazine over Texel. Met name Bruna was enthousiast. Waarschijn lijk is het blad niet direct bij alle duizend verkooppunten te krijgen, maar wordt het geleidelijk aange boden. Marijke Eelman (CDA) vonden dat wethouder Peter Bakker (finan ciën) creatief genoeg was het geld elders te vinden. 'Wij hebben heel veel moeite met dit voorstel', aldus Eelman. 'De lasten worden volgend jaar al trendmatig met 4 procent verhoogd (was eerst 2,5) en niet elk huishouden krijgt er 4 procent bij.' De coalitiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks hebben een plan om de Onroerend Zaakbe lasting volgend jaar meer dan trendmatig te laten stijgen ver worpen. Ze vonden het strijdig met het coalitieakkoord. Burgemeester en wethouders had den voorgesteld de OZB-tarieven vanaf 2009 niet meer aan te pas sen aan de stijging van de huis waarde (WOZ). Tot nu toe gebeur de dat wel en werden de tarieven verlaagd als huizen veel in waarde stegen, zodat over het algeheel de OZB nooit meer dan trendmatig werd verhoogd. Het college wilde dat systeem los laten, zodat er €39.000,- extra kon worden opgehaald om een gat in de begroting te dichten. De coa litiepartijen, fervent tegenstander meer dan trendmatige verhoging van de OZB, vonden dat het col lege dat geld maar ergens anders moet zoeken. Willem Vlas (Texels Belang) opperde dat er misschien minder geld in het Toeristisch Investeringsfonds (TIF) kan wor den gestort. Henny Festen (GroenLinks) en Het grootste deel van 't Hoog elandt ligt aan de Californiëweg: de rest aan de bosrand bij de Peli- kaanweg. Het nieuw verworven bezit van De Krim ligt dus vlakbij Residentie Californië. een com plex van zestig luxe appartemen ten aan de Californiëweg, dat de EMK sinds de bouw in exploitatie heeft. De bungalows van 't Hoog elandt zijn grotendeels in handen van tientallen particulieren die de ondergrond in erfpacht hebben, 't Hoogelandt hoort tot de oud ste recreatieterreinen van Texel. Al voor de oorlog begon de familie Van der Werf hier met het 'houden' van gasten naast en in plaats van hun agrarisch bedrijf. Het was het begin van een toeristische con centratie die vooral in de vijftiger en zestiger jaren uitgroeide tot de grootste van Texel. Nog verdere uitbreiding, waarbij grote stukken van Everstekoog en iGerritsland betrokken zouden worden, stuitte op het gemeentelijke recreatieba- sisplan, waarin onder meer werd vastgelegd dat de toeristische capaciteit van Texel niet groter mocht worden dan 47.000 slaap plaatsen. Dit in het belang van de natuur, de toeristische kwaliteit en de leefbaarheid voor de eigen inwoners. De aankoop van 't Hoogelandt past in de zakelijke strategie die de EMK hanteert bij de verdere ontwikkeling van vakantiepark De Krim aan de Roggeslootweg. Nadere informatie daarover kon nog niet worden gegeven. Ze wees erop dat Texelaars vol gend jaar ook al duurder uit zijn door de forse stijging van de riool- lasten (met tientallen euro's per aansluiting) en dat de afvalstof fenheffing mogelijk ook duurder uitvalt. Het college moet daarvoor nog voorstellen presenteren. Frans Visman (D66) kon zich wel vinden in het collegevoorstel. Vol gens hem schept het meer dui delijkheid om de tarieven en de stijging van de WOZ-waarde van elkaar los te koppelen. Hij wees erop dat niet uitgesloten moet wor den dat huizen na jarenlange stij ging weer in waarde gaan dalen en dan hebben huiseigenaren er een voordeel bij als de tarieven hetzelfde blijven. sleutel, als symbolische overdracht v; fwóriioe uiflcht A^TOOH GOES Dokter Kikkert houdt spreekuur De rioolbelasting stijgt volgend jaar mogelijk minder hard dan verwacht. Volgens wethouder Peter Bakker kan de stijging tot €65,- per aansluiting worden beperkt door minder geld in het nieuwe Toeristisch Investerings fonds te steken. Het college presenteerde vorig maand een plan om de rioolbelas ting te laten stijgen naar rond de €250.- per aansluiting. Er moet nu nog €159,- per aansluiting worden betaald. De stijging is grotendeels nodig voor onderhoud. De heffing wordt ook verhoogd omdat een gemeentelijk fonds, waarmee de kosten werden gedrukt, niet meer rechtmatig is. Dat fonds stond negatief en dat mag niet meer volgens boekhoudkundige regels. Daarnaast heeft de raad bepaald dat de heffing kostendekkend moet zijn. Het voorstel, dat Bakker tijdens de raadsvergadering bekendmaakte, werd wisselend ontvangen. Gerard Weijers (Fractie Weijers) was er blij mee. De stijging is hem een doorn in het oog Henny Festen (GroenLinks) was er ook blij mee en verder werd meer afwachtend gereageerd. Bakker liet weten dat de cijfers alsnog anders kunnen worden, voordat de gemeentelij ke begroting in november wordt behandeld. Frans Visman (D66) vond het ver standiger de verhoging in één keer door te voeren. 'Zeg gewoon dat we een paar jaar te goedkoop zijn geweest en dat dat nu niet meer mogelijk is. Je moet één keer door een zure appel heen bijten, maar dan is dat ook weer gebeurd.' Eric Hercules (PvdA) wilde van de wethouder weten welke kosten plaatje op tafel komen te liggen als de rioolheffing in fases wordt verhoogd. Volgens het college zijn Texelaars daarmee duurder uit dan wanneer de heffing in één keer omhoog gaat. Een meerderheid kon zich vinden in een nieuwe verhoging van circa €15,- per aansluiting vanaf 2010. De gemeente mag dan van het rijk de kosten voor straatreiniging voor 60 procent doorberekenen in de rioolbelasting omdat het schoon houden van de straat bijdraagt aan een goed riool. ten nu met het PHH-gebouw nog midden in een proces.' Eric Her cules (PvdA), Gerard Weijers (Frac tie Weijers) en Frans Visman (D66) vroegen de WD eveneens te min deren. De Wolf merkte op dat het aanvra gen van extra raadsvergaderingen een recht is en dat de WD daarvan gebruik maakt als ze het nodig vindt. Volgens de wet moet een burge meester een extra raadsvergadering beleggen als minimaal eenvijfde van de raad zo'n verzoek steunt en met drie raadsleden beschikt de WD over dat percentage. De politieke partijen hebben een dringend beroep op de WD gedaan minder extra raadsverga deringen aan te vragen. Dat gebeurde tijdens de extra raads vergadering over het PHH-gebouw. Het was de vijfde extra raad die de WD in korte tijd had aangevraagd. Volgens de overige politieke partijen gaan de liberalen te ver daarmee en kunnen ze zaken beter eerst bij commissievergaderingen op de agenda zetten. 'Mensen wordt met extra raden ook de gelegenheid ontnomen om in te kunnen spreken', aldus Henny Fes ten (GroenLinks). Bij raadsverga deringen mogen alleen raadsleden het woord voeren, bij commissies kan iedereen inspreken. Zij kreeg bijval van Joop Groeskamp (Texels Belang) die ook belang hechtte aan de commissievergaderingen. Jos de Wolf (WD) voerde aan dat de grote opkomst op de publieke tribune de noodzaak van de extra raad bewees. Volgens Festen was dat geen argument. 'Bij een onder werp als het PHH-gebouw heb je altijd een volle tribune, ongeacht wanneer je het bespreekt.' Marijke Eelman (CDA) kaartte aan dat extra raden alleen bij 'actuele, dringende en urgente' kwestie een gepast middel zijn. 'Maar we zit- VRIJDAG 4 JULI 2008 met dekking De politieke partijen hebben, op de WD na, ingestemd met plan nen van het college om volgend jaar een gat van acht ton in de begroting te dekken. Politiek eens Burgemeester en wethouders heb ben extra geld (5 ton) nodig voor extra personeel, er moet nog een financieel nadeel van 2 ton uit de Voorjaarsnota worden weggewerkt en er was nog een openstaande post uit 2007. Het gat wordt voor een belangrijk deel gedicht door te korten op budgetten van de gemeentelijke afdelingen. De politieke partijen stemde daar mee in, maar stelden dat die bezui nigingen geen gevolgen mogen hebben voor gemeentelijke subsi dies aan derden. Wethouder Peter Bakker (financiën) liet weten dat structurele subsidies niet onder de interne bezuinigingen te lijden heb ben. Incidentele subsidies wel. Er wordt ook twee ton bezuinigd op het budget voor de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Een trendmatige verhoging van de gemeentelijke lasten met 4 procent kon eveneens op instemming reke nen. Het college wilde aanvankelijk met 2,5 procent werken, maar ver hoogde het percentage in verband met loon- en prijsstijgingen. Gerard Weijers (Fractie Weijers) vond de 4 procent aan de hoge kant. 'Dat hebben niet alle Texelaars in hun loonzakje.' Voor de WD was de belastingver hoging aanleiding de gehele kader nota af te keuren. Wethouder Bakker merkte op dat de liberalen daarmee een gat van 4 procent in de begro ting schoten. Hij zei benieuwd te zijn met wat voor alternatieve voor stellen de WD tijdens de begro- tingsraad in november komt. Frisse lucht op scholen Het binnenmilieu van de basis scholen op het eiland is beter dan gemiddeld. Dat is een van de conclusies uit het rapport Frisse scholen op Texel, samengesteld in opdracht van de GGD. Ondanks dat de Texelse scholen goed scoren, is nog verbetering mogelijk. De bestaande problemen zijn echter vrij eenvoudig op te lossen, veelal door ander gedrag, aangevuld met kleine bouwkundige aanpassingen. Opvallend is dat alle scholen typisch eilandgerelateerde ventilatieproblemen hebben, die samenhangen met de relatief vaak aanwezige harde wind. Daar zou bouwkundig meer rekening mee gehouden kunnen worden. Ook is op het gebied van algemene hygië ne en veiligheid nog kwaliteitswinst te behalen. De GGD hoopt dat de gemeente naar aanleiding van het onderzoek aandacht gaat besteden aan het binnenmilieu van de scholen. Het rapport wordt maandag overhan digd aan wethouder Merkelbach. Vanaf dat moment is de volledige tekst te vinden op www.ggdhol- landsnoorden.nl. De haven keert, zoals het er nu naar uitziet, eind dit jaar terug in de schoot v aannemers Ooms en De Vries Van de Wiel eigenaar wordt. De gemeenteraad heeft, op de WD na, ingestemd met een over name van de haven van Oude- schild. 'Een historische beslis sing', aldus burgemeester Joke Geldorp. Het besluit was geen verrassing, omdat de meeste politieke partijen anderhalve week geleden al hun steun hadden uitgesproken. De PvdA deed dat dinsdagavond ook. De sociaaldemocraten wilden nog wel tekst en uitleg van wethouder Peter Bakker (havenzaken) over het aanbesteden van werk. Bakker liet weten dat Ooms, De Vries Van de Wiel en de Grontmij, die samen met de gemeente eige naar worden, bij havenwerkzaamhe- den niet kunnen meedingen. 'Maar zij kunnen voor aanbestedingen wel een aparte bv oprichten. Het wordt nog verder uitgezocht hoe dat juri disch zit.' Raadslid Eric Hercules (PvdA) vond dat er voor de gemeente bij de onderhandelingen meer had inge zeten, maar stemde toch in met de overdracht. Bakker zegde de raad toe dat hij verder wordt geïnfor meerd de resultaten van het juri disch onderzoek en aanbestedings procedures. Voor de WD waren de bereikte resultaten niet voldoende. Bij een hoofdelijke stemming stemden raadsleden Jos de Wolf en Frank Kingma daarom tegen. De rest van de raadsleden stemde vóór. Gevoelig punt voor de WD (en ook de PvdA) was de verdeling van de aandelen. De gemeente zou aan vankelijk 51 procent krijgen en de combinatie Grontmij/De Vries Van de Wiel/Ooms 49 procent, maar dat werd op de valreep gecorrigeerd naar 50/50, omdat de haven anders een overheids-bv zou worden. Het eigendom wordt ondergebracht in een havenbedrijf dat als rechts vorm een besloten vennootschap wordt. Er worden nog afspraken gemaakt over arbitrage voor het geval de gemeente en de partners het ergens niet over eens kunnen worden. De visserij en Waddenha ven Texel krijgen in het havenbedrijf een bestuurszetel zonder zeggen schap. Wethouder Bakker liet weten dat er brieven worden gestuurd naar par tijen die bij de haven zijn betrokken om te inventariseren wat zij voor onderhoudspunten hebben. Bekend is dat gebruikers van de haven al jaren om de aanleg van voorzienin gen voor gas en water vragen. Er wordt een schouwing uitgevoerd en betrokkenen worden uitgenodigd voor een nieuwe adviescommis sie. Bedoeling is dat de gemeente, Ooms, De Vries Van de Wiel en de Grontmij op 1 oktober definitief de knoop doorhakken, zodat de overname eind dit jaar formeel kan worden bekrachtigd. Schoot Dan keert de haven na ruim 75 jaar terug in de schoot van de gemeen te. Die was tot 1925 ook al een tijd eigenaar, maar sindsdien was het eigendom volledig in handen van het rijk. In 1853 deed zich even eens een eigendomswissling voor. In het boek Effies Beursen over 225 jaar haven wordt beschreven dat de toenmalige havenmaatschappij was failliet was gegaan, waardoor het eigendom en het beheer aan gemeente, provincie en rijk moesten worden overgedragen. Zo'n twintig jaar geleden besloot het rijk onder aanvoering van staatsse cretaris Gemt Brox dat havens die niet van rijksbelang waren, moes ten worden afgestoten. Er volgde een lang onderhandelingsproces met de gemeente Texel, waarbij de gesprekken meerder keren wer den afgebroken. Het rijk draagt de haven over met een bruidschat van 21,6 miljoen euro voor toekomstig onderhoud. Subsidie voor natuurbeheer Particulieren of organisaties die maatregelen willen treffen waar door een bedreigde plant- of dier soort beter kan floreren, kunnen daartoe subsidie aanvragen bij de provincie. De provincie Noord-Holland sub sidieert beheersmaatregelen voor dertig soorten planten en dieren, uiteenlopend van de bittervoorn en de graafwesp tot de gewone dot terbloem en de groene glazenma ker. Om een betere biotoop voor deze soorten te scheppen, kan vaak worden volstaan met kleine maat regelen, zoals het afvlakken van oevers of het uitdiepen van sloten en vijvers. De maatregelen hebben veelal betrekking op het vergroten van het aantal schuil- en voortplan- tingsplaatsen. Een overzicht van de te subsidiëren soorten en de te nemen maatrege len is te vinden op www.landschap- noordholland.nl. Via de website zijn ook de aanvraagformulieren te downloaden. Geef uw mening op www.texelse- courant.nl. Vorige stelling: Nu de energieprijs snel stijgt, moe ten de regels voor het bouwen van windmolens op Texel worden ver soepeld. Ja (43 procent); nee (57 procent); totaal 122 stemmen. Stelling van deze week: De WD moet ophouden met het bijeenroepen van extra raadsverga deringen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5