Val in bergen leidt tot lange verbintenis Mok Statenvragen over ruimen van ganzen Aad van Gils na 40 jaar weg bij Joost Dourleinkazerne TEXELSE COURANT Geknip§<T rmale'as VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 Blauwtong Het zou goedkoper kunnen als we het zelf doen. Mensen met suiker ziekte geven zichzelf ook een prik kie. Maar wij mogen dat niet', aldus de Hoornder agrariër, die woensdag zijn dieren liet enten. Het staat overigens niet voor hon derd procent vast dat gevacci neerde dieren volledig resistent zijn tegen blauwtong. Van Vliet: 'Nor maal wordt zes jaar over de ontwik keling van een medicijn gedaan, nu is het noodgedwongen in anderhalf jaar gebeurd. Er is dus nog wei nig ervaring. In heel Nederland zijn deze zomer 150 verdachte gevallen geconstateerd. In alle gevallen was het loos alarm. Op Texel hebben we bij wijze van proef zestig geënte schapen onderzocht. Er is bloed getapt, gekeken naar knobbelvor ming en geregeld de temperatuur opgenomen. Niets wees op de ziek te.' Dat zegt nog niet alles. Vorig jaar stak blauwtong halverwege juli de kop op. En hoewel het de afgelopen weken warmer dan gemiddeld was, zijn de knutten die de ziekte overbrengen ook nog weinig actief. Van Vliet: 'Maar we hebben goede hoop dat we er van gevrijwaard blijven.' Dekbed TWO voor André André van der Wolk uit het Maarten huis is sinds vorige week de trotse bezitter van een luxe dekbed van TWO. Hij heeft dit te danken aan het feit dat hij het precieze gewicht wist te raden van een baal wol, die de dekbeddenfabriek had opge steld op het strand bij de Ronde om Texel. De baal woog precies tachtig kilo. Van der Wolk was één van zeshonderd inzenders. Het dek bed werd hem gisteren overhandigd door een medewerker van de dek beddenfabriek PHH-gebouw PvdA, GroenLinks en CDA toonden zich tijdens de raadsvergadering onder de indruk. Volgens hen val len 'de stutten' onder het PHH- gebouw weg als de gebruikers van het medisch gedeelte afhaken. Het was voor de PvdA aanleiding in een motie te vragen alle ontwikkelingen ten noorden van het PHH-gebouw (waaronder de poli) te bevriezen, maar dat ging de andere partijen te ver. Wethouder Nico Kikkert (grond gebied) reageerde geprikkeld dat de brief aanleiding tot dat verzoek had gegeven. Hij wees erop dat alles zich nog in proces is. Lupgens en Partners uit Boxtel, betrokken bij de plannen van BPL, is bezig met onderzoek naar de haalbaar heid van een polikliniek ('deze week moet een conceptrapport klaar zijn' en de briefschrijvers zitten volgende week bij hem op spreekuur. Eric Hercules (PvdA) en Henny Fes- Bruining vindt bijzondere paal Afbeeldingen op een paal hebben bij Hielke Bruining vraagtekens opgeroepen. Op Lentevreugd trof hij in het landschap een paal met vier roodkoperen ronde plaatjes en twee smeedstalen klemmen waar iets kan worden bevestigd. Op de plaatjes staat het jaartal 1706. Brui ning is benieuwd of er mensen zijn die uitsluitsel over de voorwerpen kunnen geven. ten (GroenLinks) vonden dat Kikkert te makkelijk over de impact van de brief heenstapte. 'De handte kening van Jan van Andel staat er ook onder', aldus Hercules. Met de andere partijen loofden zij de plan nen van Ploeg en Buijsman om een polikliniek op Texel te realiseren, maar de route die gevolgd wordt, is volgens hen niet juist. 'Er moet meer rekening met de professionals worden gehouden', aldus Festen. Hercules: 'Je moet eerst kijken waar zo'n poli het beste kan komen. Je moet niet eerst een plaats bepalen en dan eens bekij ken wie er inhaakt.' In de buurt van het PHH-gebouw leidden de plannen voor de bouw van een poli kliniek ook tot onrust. Zij willen dat het speelveldje, waarop het gebouw deels is gepland, behouden blijft. VRIJDAG 4 JULI 2008 goed. Onder leiding van Van Gils komt een samenwerkingsverband met Ecomare tot stand om 'ieder een die langer dan drie dagen op de Mok is' natuurlessen te geven. Medewerkers van Ecomare en Van Gils staan daarbij gezamenlijk voor de klas. Dat leidt soms tot bijzondere voor vallen. 'Bij mariniers is het gebruike lijk om tijdens een les te gaan staan als je voelt dat je begint te knik kebollen. Het is een manier om bij de les te blijven. Arthur Oosterbaan, Jaco Spek en Dick Schermer, die namens Ecomare voor de klas ston den, moesten daar in het begin aan wennen. En we hebben eens iemand gehad die zich afvroeg waarom de lepelaar zo'n gevaarlijke vogel was. Die had niet gehoord dat het een beschermde vogel is, maar dacht dat je tegen die vogel moest worden beschermd.' Volgens Van Gils slaan de natuurlessen aan. 'Je merkt dat jongeren geïnteresseerd zijn. En het aantal incidenten in de natuur is gedaald naar hooguit één per twee jaar. Eerder dit jaar werd Van Gils tot zijn verrassing zelfs uitgenodigd bij een bezoekerscentrum in Rotter dam een lezing over strandbroeders te geven. 'Ik dacht eerst dat ze me in de maling namen, maar toen ik de gang opliep zat niemand te lachen. Een dag later werd ik teruggebeld en bleek het echt serieus te zijn.' Na de lezing kwam Van Gils in contact met iemand van een stichting die een paar jaar geleden had gemeld dat de Mok na oefeningen allerlei troep de Hors zou hebben achtergelaten. Dat verhaal werd geïllustreerd met de foto van een oude verroeste tank op de Vliehors. 'Die heb ik meteen even toegesproken en uitgelegd dat ze wel met juiste informatie moeten komen.' Texel Het creëren van een goede band tussen kazerne en eiland is voor Van Gils altijd een belangrijk onder werp geweest. 'Je kunt het eiland steunen door voor klussen mensen van het eiland in huis te hal9n. Dan wordt je niet zo'n geheim plekje op de zuidpunt. Het werkt ook goed als je elkaar kent. Jan Kamperman van de politie belt bijvoorbeeld wel eens op als er elders problemen met mensen van de Mok zijn geweest. Die worden dan intern toegesproken en op die manier hebben we soms erger kunnen verhoeden.' Goede onderlinge contacten leidden er in de loop der jaren ook meerma len toe dat groepen verregende kampeerders makkelijk op de Mok konden worden opgevangen (zoals vorig jaar nog gebeurde). 'En we zijn in 2001 meteen in actie gekomen bij de brand op Loodsmansduin. Toen hebben we het zwembad tot blusvijver bevorderd en zijn we aan de slag gegaan.' Persoonlijk is Van Gils ook actief op het eiland. Hij is bestuurslid en handboogschutter bij de Eilandschutters en bestuurslid van Odysseus. Hij gaat zich ook bezig houden met het Kontakt Oud- Mariniers afdeling Texel dat maan delijks een kaartavond op de Joost Dourleinkazerne heeft om geld in te zamelen voor het Emma Kinderzie kenhuis. Van Gils verwacht het werk te gaan missen. 'Vooral het omgaan met grote groepen mensen, dat heb ik altijd erg fijn gevonden. Maar ik zal straks niet stil blijven zitten.' Jeroen van Hattum Hij mag zich het bekendste gezicht van de Joost Dourlein kazerne op het eiland noemen. En de langstdienende marinier. Sinds 1969 bekleedde hij verschil lende posities op de Mok. Maan dag komt daar een einde aan. Dan neemt majoor Aad van Gils, die sinds kort ook op het eiland woont, afscheid. het aanbod weer naar de Joost Dourleinkazerne te gaan. Dat wilde ik in eerste instantie met omdat dat ik dan weer twee jaar lang in het water zou staan. Ik kreeg echter het aanbod een opleiding tot bootbe stuurder te worden en dat wilde ik niet laten lopen.' Acht jaar lang is Van Gils werkzaam op de kazerne als bootbestuurder, zijn zo goed en zo kwaad als het ging vliegtuigen met hulpgoederen gaan binnenloodsen. Er stond een jongen op de landingsbaan die con tact hield met vliegtuigen en als de piloten zeiden dat ze de landings baan konden zien, mochten ze lan den. Zo moest dat toen maar even gebeuren.' Een nabijgelegen casino wordt als litair steunpunt) totdat hij begin dit jaar het commando daarover neer legt. Dat gebeurt onder meer omdat door reorganisatie het op de Mok gelegerde Amfibisch Ondersteu ningsbataljon wordt opgeheven en doordat de Mok weer volledig een opleidingscentrum wordt. 'Er was voor mij daardoor helaas geen pas sende functie meer.' 'Dat is jullie nieuwe walhalla', krijgt een lichting jonge mariniers-in-spé in 1969 te horen van een officier als ze net op Texel zijn gearriveerd. Staand op het Molwerk kijken ze naar het 'walhalla' aan de andere zij de van de Mokbaai. Een kazerne die uit een stel oude gebouwen bestaat en waar de omstandigheden primi tief zijn. De mariniers-in-spé hebben er nog niet naar gekeken of ze wor den subiet de Mokbaai ingejaagd. Lopend door de prut kunnen ze zich een weg naar de Joost Dourleinka zerne banen. Onder die lichting van februari '69 bevindt zich een 16-jange jongen uit Rotterdam die aan de LTS tot schil der is opgeleid, maar geen schilder kan worden omdat hij een aller gie voor verf heeft ontwikkeld. Een nieuwe opleiding bij het Korps Mari niers, dat hij al enigszins kent omdat het hoofdkwartier in de Maasstad is gevestigd, is het alternatief. 'Zo ben ik destijds voor het eerst op de Mok gekomen', vertelt Aad van Gils. 'We begonnen er met een basisopleiding van zes weken. Een paar dagen per week op Texel voor amfibische oefeningen en een paar dagen in Den Helder om te sporten.' De jonge Van Gils, marinier derde klasse, mag nog niet overal aan meedoen, maar wordt al wel gedrild om vanuit een landingsvaartuig het Texelse strand te bestormen. Dat gebeurt in die tijd vanuit een type landingsvaartuig dat hij tientallen jaren later als bestuurslid van de Stichting Keep them Landing mee helpt renoveren. 'In die tijd waren er ook nog oefeningen met echte muni tie. Dan was je dagenlang bij een bunker in de duinen bezig je eigen prikkeldraadversperring te bouwen die daarna werd opgeblazen.' In de jaren zeventig is de jonge Van Gils nog niet veel op Texel te vinden. Hij volgt- onder meer een opleiding tot commando in Roosendaal, is één van de eerste mariniers van de W-compagnie ('het koudweer- peleton van het Korps Mariniers dat trainde onder koude omstandighe den in Noorwegen') en is een tijdje in Den Helder gelegerd. Hij vaart op de torpedojager Hr. Ms. Holland, het fregat Hr. Ms. Van Galen en is provoost op het KIM. 'Dat was een periode waar ik minder trots op ben. Daar was ik een veredelde huis meester en moest ik ervoor zorgen dat de jongelui recht in hun bed bleven liggen en dat ze hun kleding netjes hielden. Bergen De nauwere betrokkenheid van Van Gils met de Mok begint ironisch genoeg in 1979 in de bergen van Engeland. Met de W-compagnie volgt hij een opleiding tot mountain- leader totdat het noodlot toeslaat. 'Ik maakte een val van 45 meter waaraan ik 17 botbreuken overhield. Na mijn herstel wilde het bergbe klimmen niet meer lukken. Ik kreeg Majoor Aad van Gils neemt maandag afscheid van de Joost Dourleinkazerne. opvolgend commandant van een bootgroep en drie jaar als toege voegd hoofd opleidingen. In 1988 verkast hij voor anderhalf jaar naar Rotterdam naar een in opkomst zij nde afdeling automatisering. 'Dat was nog het tijdperk met de Com modores 64 die een geheugen van maar liefst 64 kilobyte hadden. Ik heb daar onder meer een muni- tiebeheerplan opgesteld dat nog hoofdkwartier ingericht ('wil je goed werk kunnen leveren, dan moet je eerst bij jezelf de zaken organise ren'), waarna de hulpverlening ver der op gang komt. Saillant detail, Joop Groeskamp uit Den Hoorn (van wie Van Gils tegenwoordig een dorpsgenoot is) vertoeft destijds ook op Sint Maarten. Hij sprak een paar jaar geleden in een interview met deze krant nog zijn bewondering uit Van Gils is eind jaren negentig betrokken bij de oprichting van het Amfibisch Ondersteuningsbataljon. Dat schepte volgens hem destijds veel duidelijkheid, omdat de beide bootcompagnieën en de amfibische strandeenheid onder leiding van de commandant van de Mok kwamen, waardoor er uiteindelijk één com mando is. 'Daarvoor moest telkens tussen verschillende hoofden wor- steeds wordt gebruikt.' Na Rotterdam keert Van Gils weder om terug op de Mok om testvaarten te houden met een nieuwe type landingsvaartuig (de Mark III waar voor hij in de aanloopfase diverse adviezen opstelt) en wordt chef de equipage (spil in de organisatie) van de kazerne. Van 1993 tot 1996 zit hij op Curagao vanwaar hij in sep tember 1995 betrokken raakt bij de hulpverlening op Sint Maarten nadat de orkaan Luis daar huis heeft gehouden. 'Mijn eerste taak was het weer ope rationeel maken van het vliegveld en ik moet eerlijk zeggen dat ik van voren niet wist waar ik van achter moest beginnen. Er zaten honder den vluchtelingen, dus we hebben in eerste instantie op Curagao zoveel mogelijk drinkwater laten inslaan om naar Sint Maarten te brengen en we voor het werk dat de mariniers ver richten om plunderingen tegen te gaan en de veiligheid te herstellen. Van Gils: 'Op Curapao en terug in Nederland heb ik nog diverse inza- melacties gehouden om goederen aan Sint Maarten te leveren. Dat heeft containers vol opgeleverd. Onafgebroken Sinds 1996 is Van Gils nagenoeg onafgebroken op de Mok gelegerd. Eerst opnieuw als hoofd opleidin gen, later als eerste officier (twee de man naast de commandant). In februari 2005 beleeft hij zijn hoog tepunt als hij voor zes maanden tot waarnemend commandant van de kazerne en het Amfibisch Onder steuningsbataljon wordt benoemd, omdat commandant Bas van Rijs wijk naar Irak wordt uitgezonden. Na zijn terugkeer wordt Van Gils hoofd van de kazerne (door een reorganisatie omgedoopt tot faci- den overlegd wat het er soms niet makkelijker op maakte.' In 2003 start de operatie Samson waarbij veel structuren binnen de krijgs macht worden herzien. Het Korps Mariniers moest transformeren van een hiërarchische organisatie tot een procesgerichte organisatie. 'Dat is heel erg wennen geweest voor een organisatie die getraind is om zijn zaakjes zelf te regelen.' Natuur is door de lange aanwezig heid op Texel een bijzondere rol gaan spelen in de loopbaan van Van Gils. Hij maakt de tijden mee dat defensie en natuurorganisaties lijn recht tegenover elkaar staan ('aan beide zijden heerste onbegrip en we hadden geen interesse in elkaar'), maar ook dat defensie toetreedt in werkgroepen over de natuur (het BOGT) en de deelname aan het nationaal park in 2002. Duinen van Texel is sindsdien het enige nati onaal park in Nederland met een militaire kazerne en dat functioneert De Partij voor de Dieren in Noord- Holland heeft Statenvragen gesteld over het ruimen van de ganzen. In een serie van der tig vragen wordt Gedeputeerde Staten om welhaast minutieuze uitleg gevraagd. De partij wil onder meer weten op welke plekken ganzen zijn gevan gen. hoeveel en hoeveel er daar nog over van zijn. De Statenleden 'willen ook inzicht in de kosten en wie wat betaald heeft. Ze vragen op basis van welke regelgeving een vergassinginstallatie kon worden toegestaan en er zijn vragen over de Petten. Volgens de politieke par tij is daar tijdens het ruimen het broedgebied van de grote stern verstoord. Een camera van Vogel bescherming Nederland zou tijdens het vangen zijn uitgezet. De partij wil opheldering over toe zicht door provinciale handhavers. Die zouden mensen hebben ver hinderd bij het ruimen te komen. De Statenleden zijn benieuwd wat de handhavers hebben gedaan bij overtredingen van de Flora- en Faunawet en de Natuurbescher- mingwet. Volgens hen hebben die zich voorgedaan. 'Er zijn ganzen gevangen op locaties waar dat niet was toegestaan, is er met ganzen gesmeten, ze zijn geschopt en in grote dichtheden bijeen gedreven.' Ook wordt gerefereerd aan onder de voet gelopen ganzen. De partij hekelt het feit dat in het vyeekend van 31 mei/1 juni al 478 ganzen zijn vergast, terwijl de rech ter zich pas op maandag 2 mei kon buigen over een zaak die de Faunabescherming tegen de vrijdag 30 mei verleende ontheffing van de provincie had aangespannen. 'Strikt formeel-juridisch kon volgens de regels al worden gewerkt, maar het is verre van chique om onomkeer bare acties te starten voor de rech ter zich heeft kunnen uitspreken.' De partij stelt de vragen op een moment dat het ruimen al voorbij is, maar volgens de Statenleden Peter van Poelgeest en Rob van Oeveren waren de Statenvergaderingen van 16 en 23 juni te belast om ook nog het onderwerp ganzen op de agen da te zetten. Volgens hen was er op dat moment ook geen meerderheid in Provinciale Staten te vinden om de ontheffing ongedaan te maken. De PvdA op Texel wil volgende week dinsdag in de gemeenteraad opnieuw over de ganzen praten. Raadslid Eric Hercules kondigde een motie aan met de strekking dat vanaf 2009 anders met de ganzen moet worden omgegaan. De raad sprak een paar weken geleden ook al over de ganzen, maar toen waren en bleven de standpunten verdeeld. Frans Visman (D66) wilde van bur gemeester Joke Geldorp weten hoeveel ganzen er zijn geruimd, maar kreeg nog geen aantallen te horen. Volgens de burgemeester wordt dat eind augustus bekend als de ruiming door de ILG-gebieds- commissie wordt geëvalueerd. Fusie GGZ De raden van bestuur van GGZ Noord-Holland-Noord en GGZ- centrum Westfriesland hebben een eerste stap gezet in de richting van een fusie. De twee organisaties voor geestelijke gezondheidzorg willen per 1 januari 2009 bestuurlijk samengaan. Binnenkort wordt een intentieverklaring tot fusie voorge legd aan de ondernemingsraden, de (centrale) cliëntenraden en de raden van toezicht van beide orga nisaties. De plannen voor een fusie komen voort uit de overtuiging dat de organisaties elkaar aanvullen en dat een samenwerking leidt tot kwaliteitsverbetering en een com pleter aanbod. Sieme Zijm naar Emmen Sieme Zijm speelt het komend seizoen bij Emmen. De 30-jari- ge oud-Texelaar was de afge lopen drie seizoenen in dienst van Excelsior, dat hem in januari uitleende aan Dordrecht. Toen zijn contract bij het naar de eerste divisie gedegradeerde Excel sior vorige maand afliep en Dor drecht ook niet het geld op tafel wilde leggen voor een verbintenis, moest Zijm op zoek naar een ande re club. Die vond hij in Emmen, dat afgelopen seizoen op de negende plaats in de eerste divisie eindigde. Kennelijk heeft Zijm direct al zijn invloed bij Emmen aangewend, want voorzitter Jaap Lap van ZDH kreeg woensdag een telefoontje met de mededeling dat de club in het eerste weekend van augustus een trainingskamp op Texel wil beleg gen, inclusief een oefenwedstrijd tegen ZDH. Lap had daar wel oren naar, maar is er nog niet in geslaagd onderdak voor de Drentse selectie te vinden. Wie een tip heeft, kan hem bellen (tel. 319419). Excelsior, dat de afgelopen twee jaar een paar dagen op het eiland was, komt in verband met het drukke oefenpro gramma niet. Het werd oorlog en in Amsterdam werd het leven steeds moeilijker. Ir 1944 ben ik samen met mijn twee jaar oudere broertje op fietsen zon der banden naar opa en oma op Texel gefietst. Daar was het grandi oos: geen honger en geen last van de oorlog. Op vier mei 1945 werd door trom petters op de toren van de kerk van Den Burg, waarvan de spits in de kerk lag, het Wilhelmus geblazen. Ik heb erbij staan huilen. Opeens leek alle spanning voorbij. Daarna was ik mijn stem kwijt. Pas twee weken later kon ik weer iets gaan zeggen en nog vijfjaar lang heb ik gestotterd. Dat was de naschok." Aad Jesse, lid van de doopsgezinde vredesgroep en demonstrant voor het grenshospitium bij Schiphol, vertelt in Trouw over zijn ervaringen in mei 1945, toen hij als Amster dammertje op Texel de opstand van de Georgiërs meemaakte. MAB-club leent €240.000,- De Motor- Auto- en Bromfiets club Texel krijgt van de gemeente een lening van €240.000,- voor de bouw van een nieuwe kantine bij de crossbaan in Eierland. De lening loopt dertig jaar tegen een rente van 4,8 procent. De kosten van de nieuwbouw zijn geraamd op €270.000,- Het ver schil van €30.000,- betaalt de MAB- club uit eigen middelen. In januari vorig jaar zegde de gemeenteraad de MAB-club al een subsidie toe van €103.334,- die in vijf gelijke jaarlijkse termijnen wordt uitbetaald. Voorwaarde bij de nu verstrekte lening is dat deze subsidie wordt gebruikt voor extra aflossing van deze lening. De eerste vijf jaar wordt dus naast de reguliere rente over het restant van de hoofdsom en de aflossing van €4.566,- telkens €20.667,- extra afgelost. Minipaardje op Beeresteyn Bij Beeresteyn aan de Schilderweg nabij Den Burg in een minimimpony geboren. Barbara is een nakome ling van de mini-Shetlandermerrie Loesje en een Vallabella minipaard. De hengst was zelfs zo klein, dat de merrie in een sleuf van een halve meter diep moest worden gezet om het dekken mogelijk te maken. Het veulen is vanaf de weg te zien.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6