'Heel bijzonder dit zo terug te vinden' Spijkers in opgedoken scheepskist 'Ventwegen zijn beste oplossing' Imposante klassiekers op eerste folkloremarkt Planherziening komt in plaats vrijstelling HAVO-scholiere blijkt toch geslaagd Kerkdiensten Hulpverlening Medische zorg oud Papier Radio Texel 1Q6.1 TEXELSE y COURANT Hans Betman opent onder grote belangstelling de scheepskist met tienduizend handgemaakte draadnagels. jrxoï Hans. er zit geen goud in hoor', gepiep wijst op iets anders. Het zijn zegt Jaap Kreeft als hij met zijn duizenden grote ijzeren spijkers die metaaldetector over de nog dicht tevoorschijn komen als Eelman de zittende scheepskist beweegt. Het vorige week opgedoken kist onder ruime belangstelling op het terrein van Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild opent. De handgemaakte draadnagels mogen er zijn. Liefst vierhonderd jaar hebben ze op de bodem van de Waddenzee gelegen, maar nauwelijks aangetast door de roest komen ze tevoorschijn als Eel man het deksel heeft losgetikt. 'Er heeft al die jaren waarschijnlijk weinig zuurstof bij kunnen komen waardoor ze zo goed zijn gebleven', zegt hij. De spijkers zijn wel aan elkaar geklon terd, maar met een beetje wrikken, komen ze zo los. De houten kist is ondanks het eeuwenlange verblijf op de bodem eveneens in opmerkelijk goede staat. Komt volgens Eelman door het vele ijzer. Paalwormen, die normaliter onder water hout aantas ten, hebben het daar niet op. 'Voor hen is de oxidatie van ijzer een soort gif waardoor ze uit de buurt blijven.' Het feit dat de kist goed was geble ven, had bij Eelman al het vermoe den doen reizen dat er iets inzat dat voor oxidatie zorgde. Toeschouwers reageren verrast op de spijkers. Er werd niet serieus rekening gehouden met goud en zilver, maar stiekem leeft toch de hoop op een schat. De spijkers zijn voor Eelman echter ook een schat. Ze tonen aan dat er veel historisch waardevolle spullen voor de Texelse kust liggen 'Het is heel bijzonder om dat terug te vinden Smid Jan Bakhuys van het museum laat weten dat de kans groot is dat de smeednagels door kinderen zijn gemaakt. 'Vroeger was dat kinder arbeid of gevangeniswerk. Dat ging achter elkaar door' Het maken van een spijker kostte een paar minuten. Een ijzeren staaf werd verhit waarna er op een aambeeld een punt aan werd geslagen en met behulp van een ijzeren mal een kop op werd getikt. Eelman vond de scheepskist een week geleden toen hij met Nico Tessel bij een ontzanding op de oude Rede van Texel aan het duiken was. Aan de hand van het ontbreken van kalkstenen pijpjes dateerde hij de kist op meer dan vierhonderd jaar oud. Aan boord van schepen werd pas na 1600 volop gerookt. Het wrak ligt nabij de restanten van het VOC-schip Rob. maar volgens Eelman is het uit gesloten dat de" kist daarvan afkom stig is. De spijkers waren vermoede lijk als handelswaar mee aan boord genomen. Eelman droeg de kist over aan het museum en meldde hem aan bij de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) in Lelystad. Kist en inhoud worden daar geconserveerd. Direc teur Esther Banki van het MJM wil hem daarna graag in bruikleen krijgen en opnemen in de expositie. De ontsluiting van het PHH-gebouw via twee ventwegen leidde dinsdag avond tijdens de extra raadsver gadering tot de nodige discussie. De WD, die het onderwerp op de agenda had gezet, stelde voor een extern bureau naar de verkeerscir- culatie te laten kijken. 'En het wil wat zeggen als wij daarom vragen', aldus Jos de Wolf. Hij wees erop dat de plannen voor een noordelijke en een zuidelijke ventweg voor de nodige onrust zorgen in de buurt en ook bij de brandweer. Ver schillende brandweermensen waren, in pak, aanwezig op de publieke tribune* om de discussie te volgen. Onder hen leeft zorg over het gegeven dat de ventwegen met overig verkeer naar het PHH-gebouw moet worden gedeeld. Een ventweg was aanvan kelijk bedoeld als uitwijkmogelijkheid om bij drukte op de Pontweg toch snel bij de kazerne te kunnen zijn. De gemeente heeft de ventwegen echter als algemene ontsluiting nodig, omdat eerdere plannen de post rechtstreeks via de Pontweg te ontsluiten bij de provincie spaak zijn gelopen. Door de bouw van negentien woningen op bet land van Pelgrim (waar de zuide lijke ventweg overheen gaat lopen) bestaat de kans dat dat stuk ventweg de status van woonerf krijgt, waar door er stapvoets zou moeten worden gereden. Het uitrukken gebeurt wel rechtstreeks via de Pontweg. Een meerderheid van de raad stelde zich op achter de huidige plannen. Volgens hen is daar een algemeen belang mee gediend. Wethouder Kikkert stelde dat met iedereen overleg over de plannen is geweest en dat er instemming was. 'Ik heb er het volste vertrouwen in dat de ventwegen de beste oplossing zijn.' Door verkeer naar het PHH- gebouw via de ventwegen te laten rijden, wordt vermenging met verkeer op de Pontweg voorkomen. Martijn Eelman (CDA) kaartte aan dat daar door voor hulpdiensten echter een niet wenselijke situatie ontstaat. De plannen worden nog voorgelegd aan Veilig Verkeer Nederland. Joop Groes- kamp (Texels Belang) vond dat er veel op de muziek vooruit werd gelopen. Hij wees erop dat er vooralsnog alleen een raadsbesluit ligt om het perceel Pontweg 110 (het huis ten noorden van het PHH-gebouw) van BPL te kopen. Er komen nog collegevoorstel len voor de aanleg van de ventwegen en de verdere ontwikkeling van het noordelijk gebied. Als die in com missieverband worden behandeld, kan volgens hem het beste worden ingesproken. Frans Visman vond dat er te weinig in het openbaar over het PHH-gebouw is gecommuniceerd. Kikkert reageerde dat er dan wel 'wat te communiceren' moet zijn, waarna Eric Hercules (PvdA) stelde dat de communicatie gebrekkig is geweest. 'De mensen daar maken zich zorgen.' Burgemeester Joke Geldorp zei zich in te spannen dat de communicatie alerter wordt. De publieke tribune was dinsdagavond grotendeels gevuld met brandweermensen die d, extra raadsvergadering over het PHH-gebouw volgden. (Foto j»mm var, HmjmtBa*Sbv* Text De aftrap van de folklore werd opgeluisterd met een tiental impo sante klassieke auto's. Woens dagochtend stonden de oldtimers op de Groeneplaats te glimmen in de zon. Diverse oude Bentleys en Rolls Roy- ces trokken met alleen veel bekijks van bezoekers van de markt, ook verschillende standhouders keken hun ogen uit. De auto's waren stuk voor stuk in perfecte staat en glom men de toeschouwers tegemoet. Volgens Gerard van der Kooi van de Stichting Folklore Texel was het toeval dat de oldtimers op de fol kloremarkt stonden. 'De VW bena derde ons omdat een rallyclub uit Noord-Holland op 2 juli naar Texel zou komen en graag met de auto's het centrum van Den Burg in wilde. Dat was mooi te combineren en vanmorgen hebben ze de auto's de Groeneplaats op gereden. Nu staan ze tot een uur of èén midden op de bult. Daarna toeren ze het eiland over. Het levert veel aandacht op. mensen vinden het prachtig en het kost ons bovendien helemaal nietS.' Zondag 6 juli 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in hervorm de kerk. ds. J. Glazema. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in hervorm de kerk, ds. J Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: zie: interkerkelijk Den Hoom: 10.00 u. ds. C.F. Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P.C. Bar nard. INTERKERKELIJK: RK-kerk De Koog, 9.30 u. dhr. M.D. Kuiper uit Oosterend, mmv The Mes sengers en organist Fokke Walstra uit Kootstertille; woe. 9 juli: NH-kerk De Koog, 20.30 u. Interkerkelijk internatio naal avondgebed met liederen uit Taizé. GEREFORMEERDE GEMEENTE: In gebouw Maartenskerk, Oosterend' 11.30 en 16.30 u. ds. G.J.N. Moens: VRIJDAG 4 JULI 2008 dinsdag 8 juli: 19.00 u. ds. G.J.N. Moens (in kerkgebouw Schoolstraat). GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11.30 en 17.15 u. ds. A Koster DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. Y. Brandenburg. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: 10.00 u ds. H.A. Wesseling, viering Heilig Avond maal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. De Cocksdorp: 9.30 u. DEUTSCHE H. MESSE: De Koog: woe. 19.30 u.; vrij. 19.30 u.; zon. 11.00 u. De Cocksdorp: zat. 19.30 u JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.; Wachttorenstudie, 11.20 u. Als het donker is, kun je de sterren zi Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post. tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669. 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A. Den Burg Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemini-ziekenhuis.nl: bezoektijden dagelijks van 16.00 tot 19.30 uur. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol- land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tele foon: 0900-8844. In spoedeisende geval len: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel. Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpen- siontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11 Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vra gen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia. Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel. 0223-620541 of In verband met de zomervakantie haalt Scouting Texel geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meld punt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden: Omnng Thuisser- vice, Schoonoordsingel 44. Den Burg. tel. 321461. Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg. tel. 0900-4636549 Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Omring Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44. Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Omring diëtist: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur. tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor- 06-30215211peter.molenaar@brijder nl Psychologenpraktijk: M Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog. tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmenng, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, ver- steldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u.. De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Alzheimer café: elke laatste dinsdag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222- 321001dag en nacht bereikbaar. Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel. 0900-2345566 (€0,10/minuut), www.huiselijkgeweldkop- vannoordholland.nl, Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10, 1793 EH De Waal, tel- 312983. Dorpsservicepunten: De Cocksdorp (maandag), Den Hoom (dinsdag). De Koog (woensdag). Oosterend (donder dag); steeds van 10.00 tot 12.00 uur in het dorpshuis. TEXELS E 3cOU RANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mall info@lenr.nl Op al onze advertenlioconlraclon en aanbiedingen daartc zijn van toepassing de Regelen voor het Advenentiawaze van de Stichting ROTA, gevestigd te Amstotdam, zoa --Jr van Koophandel en Fabriekt er 41198698. Een exemplaar va )or het Advertentiewezen wordt op uw verzot Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar €37.95 36,25 Per Jaar €74,10 71,75 Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 17.00 u. Wegdromen met een boek 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit Maartenskerk Oo'sterend 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poézie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Radio Noordholland 17.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (her haling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 19.30 u. Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) I 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen I 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Muziek Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden De raad heeft dinsdagavond inge stemd met een voorstel van het college de artikel 19 procedure te vervangen door herzieningen van een bestemmingsplan. De politieke partijen moesten een alternatief vaststellen voor de op Texel veel gehanteerde vrijstellingsproce dure omdat die door de invoering van een nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening sinds dinsdag is vervallen. De besluitvorming ging met van harte. Texels Belang en het CDA vonden het jammer dat alles op het laatste moment moest gebeuren. 'Dit is een veel te belangrijk onderwerp om snel af te doen', aldus Marijke Eelman (CDA). 'Het is niet in een commissie vergadering behandeld en er is ook geen informatieronde over geweest waardoor de gevolgen niet te overzien zijn.' Joop Groeskamp (TB) kon het billijken omdat het pas kort geleden duidelijk werd dat de nieuwe wet op 1 juli geldig zou worden, maar had ook liever eerst behandeling in een com missievergadering gehad. Voordat andere partijen de kans kre gen hun zegje te doen, bepaalde burgemeester Joke Geldorp dat het voorstel in augustus in een commis- sievergadenng alsnog nader kan wor den besproken. 'Dan kunt u met een nota van wijzigingen aanpassingen in het raadsbesluit aanbrengen.' De raad stemde ook in met een herziening van de legesverordening (nodig door de nieuwe wet) omdat de gemeente anders formeel geen leges meer voor diensten had kunnen vragen. Met behulp van een planherziening kan een bestemmingsplan straks deels wor den aangepast als een bouwaanvraag in strijd is met het bestemmingsplan. Dan ontstaan er zogeheten 'postze gelplannen' waar de raad nooit zo happig op is geweest. Vrijstellingen die vóór 1 juli zijn aangevraagd worden nog op oude wijze afgehandeld. Witte blijft keizerschutter Henk Witte blijft de keizer van handboogvereniging De Eiland- schutters. Bij de dinsdag gehou den verschieting schoot hij in zes tien beurten met twee pijlen 280 punten bij elkaar. Vijf meer dan Gert-Jan Schoor), die de afgelopen drie jaar de koningverschietingen had gewonnen en daarmee het recht had verworven de keizer uit te dagen. De strijd ging lange tijd gelijk op, maar in de slotfase slaagde Witte, ook wel bekend als de Baron, er het beste in zijn zenuwen onder con trole te houden. Dat was enigszins een teleurstelling voor Schoor), die tijdens een training een paar dagen eerder nog tot een score van 296 was gekomen. 'Henk was dit keer beter. Jammer, maar het is niet anders. Het is hem gegund.' Mocht Schoorl er volgend voorjaar opnieuw in slagen de koningverschieting te winnen, dan mag hij een nieuwe poging wagen Witte te verslaan. Geen subsidie voor plafond De dorpscommissie van Oude schild krijgt van de gemeente niet de aangevraagde subsidie van €5.560,- voor het vervangen van het plafond van de toestellenber- ging in het dorpshuis. B en w vin den dat deze uitgave gedekt moet worden uit eerder verstrekte mid delen. Twee jaar geleden verhoogde de gemeente de jaarlijkse waarde ringssubsidie voor de gymzaal met €4.964.- met de bedoeling dat dit geld wordt gereserveerd voor groot onderhoud aan de gymzaal en ver vanging van de inventaris volgens een onderhoudsplan waarin ook de vervanging van het plafond was opgenomen. Het nieuwe plafond moet dus uit deze reserve worden betaald. Christa Lap tussen de schapen van Jaap Lap (een neef van haar vader), die ze in haar vrije tijd helpt op de boerderij. Ook na een herkansing voor natuur kunde leek ze aanvankelijk gezakt voor het eindexamen HAVO. Maar nadat duidelijk was geworden dat twee correctoren een juist ant woord hadden gemist, kon Christa Lap (18) uit De Hemmer donderdag alsnog haar diploma in ontvangst nemen. Het is een curieus geval, dat zich waarschijnlijk niet vaak zal hebben voorgedaan. Dat ze aanvankelijk was gezakt, was een flinke teleurstel- Sng voor Christa Lap. die hard had gewerkt om haar diploma te behalen. Benieuwd waar het nu precies was misgegaan, meldde ze zich op school voor een kopietje van de door haar gegeven antwoorden. Toen ze deze vergeleek met de juiste antwoorden (gegeven op www.eindexamen.nl) ontdekte ze tot haar verbazing dat er één met was meegerekend. 'Ik wist antwoord met zo gauw en heb eerst de andere opgaven gemaakt. Later wist ik het wel, maar toen was er niet zoveel ruimte meer om te schrijven en heb ik het naast een ander antwoord gezet.' Met 'een dubbel gevoel' zat ze vrij dagavond bij de diploma-uitreiking, waar haar jongere broer Kees wél het fel begeerde papiertje in ont vangst mocht nemen. 'Als die vraag was goed gerekend, had ik ook mijn diploma gekregen. Want het goede antwoord leverde drie punten op en ik kwam er twee tekort.' Conrector en natuurkundeleraar Henk van Atteveldt, die de antwoorden had nagekeken, kon aanvankelijk niet geloven dat er iets was misgegaan. 'Na mij had nog een tweede correc tor het werk van Christa nagekeken. Het zou wel erg toevallig zijn als twee mensen hetzelfde over het hoofd had den gezien.' Maar toen Van Atteveldt het zekere voor het onzekere nam en de volgende ochtend nogmaals de antwoorden bekeek, moest ook hij constateren dat Lap wel degelijk een antwoord had gegeven en dat het bovendien goed was. 'Omdat het naast een ander antwoord stond, leek het op de berekening die bij de andere vraag hoorde. Was het een voetbalwedstrijd geweest, dan had ze na het laatste fluitsignaal genoe gen moeten nemen met de beslissing van de scheidsrechter, ook als die fout was geweest. Maar in dit geval kon het nog in orde worden gemaakt. Christa had er gewoon recht op.' Van Atteveldt belde zijn bevindingen direct naar zijn leerling door. die een gat in de lucht sprong. Nadat woens dag de tweede corrector akkoord was gegaan, kwam de bevestiging dat ze de volgende dag inderdaad haar diploma in ontvangst mocht komen nemen. 'Ik ben wel even boos geweest, maar Van Atteveldt heeft het goed opgelost en daar ben ik erg blij mee', vertelt Lap, die na de zomer een vervolgopleiding aan de Hogere Landbouwschool in Leeu warden begint. Haar bedoeling is het propedeuse-examen en enkele beno digde deelcertificaten in de wacht te slepen, om te worden toegelaten tot de studie vetennaire geneeskunde aan de universiteit in Utrecht. 'Uitein delijk wil ik graag dierenarts worden. Ik heb nog een lange weg te gaan, maar het duurt tenminste met nóg een jaar langer.' De spijkers waren door een gebrek aan zuurstof in honderden jaren tijd nauwelijks aangetast, ze zaten alleen aan elkaar geklonterd.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7