Autobilist rijdt door en later alsnog gepakt ïïüEPL 290 hectare terug voor 'Waalenburg' 17-jarig meisje verongelukt Cjrocn Tmirtrjexeh in het hart 'Volwaardige landbouwgrond' Koelkasten gedumpt in bos t kXSSAJ Onzekerheid over kosten gebruik haveninstallaties Menigte uit haar dak op pornohouse Erick E. LANGEVELD OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12290 DINSDAG 15 JULI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Het college van b en gaat kritisch kijken of na de inrichting van Waalenburg tot één groot natuur gebied voldoende goede grond beschikbaar blijft voor de land bouw. Ook zal worden gekeken welk (beoogd) natuurgebied terug kan naar de boeren. 'Waalenburg kan niet worden afgerond voordat duidelijkheid is over plaats en omvang van compensatiehecta res voor de landbouw', aldus een motie die vorige week unaniem door de raad is aangenomen. h landbouwkringen bestaat weer stand tegen de natuurvorming in Waalenburg, waarvoor heel veel agrarische grond extra voor natuur moet worden bestemd. Daarmee :ou niet alleen in één klap de taak stelling voor de zogeheten Ecologi- xhe Hoofdstructuur zijn gehaald, op Texel zou deze taakstelling zelfs inm worden overschrijden. 'Onaan vaardbaar', vinden veel boeren, die een tekort aan landbouwgrond voor zien. Mede dankzij stijgende prijzen er onder de jeugd meer animo voor de landbouw, bedrijven willen uitbreiden, Stivas voorziet toch al een tekort en er is door andere ont wikkelingen meer grond nodig. Door dit standpunt hielden kriti sche boeren er een andere mening op na dan het bestuur van het LTO, samen met de provincie de architect van het plan Waalenburg. Bovendien worden de plannen als een bedreiging voor de aantrek kelijkheid van het eiland gezien. Er bestond ook onvrede over het feit dat de gemeente buiten het plan is gehouden. De landbouw heeft er belang bij dat voor goed bruikbare gronden die in Waalenburg in natuur worden omgezet, volwaardige landbouw grond terugkeert. In totaal gaat het om minimaal 290 hectare. Dit zal niet makkelijk zijn. De provincie heeft het oog laten vallen op de Hogeberg, gronden die nu eigen dom zijn van Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer en worden ver pacht aan boeren. Achter de scher men wordt gewerkt aan een oplos sing om de boeren in dit gebied aan een beter inkomen te helpen. Ook de naam van het voor natuur beoogde gebied Dorpzicht circu leert. Er wordt ook volop gekeken naar andere gebieden op Texel die beoogd zijn als natuurgebied of al natuur zijn. Meer hierover op pagina 5. Medewerkers van Staatsbosbe heer troffen dit weekend langs Randweg drie koelkasten en een oven aan, die daar als afval waren gedumpt. In de bosrand bij Koog werd een kapotte tent aangetroffen en langs de weg naar paal 17 werden verschil lende vernielingen gepleegd. Ook werden opengegraven bunkers aangetroffen. Het gebeurt niet vaak dat het Texel se bos als stortplaats voor afval wordt gebruikt. Erik van der Spek van Staatsbosbeheer verklaart des gevraagd dat collega's elders in het land hier veel vaker mee te maken hebben. 'Het komt nog wel eens voor dat mensen puin in het bos storten, liever dan de gemeente te bellen om het komen ophalen. Maar dit soort dingen treffen we hier gelukkig niet vaak aan. Het is ook met nodig, want bij aanschaf betaal een verwijderingsbijdrage.' Het afval is direct verwijderd, ook om te «orkomen dat er koelvloeistof in de natuur terecht zou komen, fernielmgen langs de weg naar paal 17 komen vaker voor. Maar niet op deze schaal. Borden in groot schrift en met braille langs natuurpad Alloo werden vernield, een paal met handwijzers werd uit de grond gerukt, twee van de hand wijzers afgebroken, en een folder- werd beschadigd. Ook wer- -erkeersborden uit de grond gerukt of omgedraaid. 'Het is een njdlang vrij rustig geweest, maar dit keer was het helemaal mis. We denken toch aan bezoekers van Sland Samba, die nog energie over hadden. Om vernielingen te voor ramen, hebben we voor een deel de borden al steigerpalen uit de haven gebruikt. Dat moeten we maar met meer borden doen.' Schade die al van langer geleden kan dateren, zijn de opgegraven bunkers in het bos. Van een deel bleken zelfs de dichtgemetselde toegangen opengebroken. Omdat dit gevaarlijke situaties kan ople veren voor mensen en dier, zullen deze zo snel mogelijk weer worden dichtgemetseld. Kinderen die in een bunker kruipen (of erin vallen), kun nen er niet altijd weer uitkomen en ook dieren die er een schuil plaats zoeken raken er in gevangen. Volgens Staatsbosbeheer zou dit te maken kunnen hebben met de verhalen rond de schatgraverij in Zandvoort. 'Vijftien of twintig jaar geleden hebben we ook zo'n perio de gehad. Het heeft natuurlijk hele maal geen zin, want alle bunkers zijn al lang leeg en sinds de oorlog vele malen onderzocht.' Voor de zekerheid worden ook de bunkers bij Gerritsland de komende weken extra gecontroleerd. TESO definitief buiten concessie TESO valt definitief buiten de con cessiewetgeving. 'Ik ben van mening dat er voldoende reden is om aan te nemen dat het doel van een con tinue. betrouwbare en kwalitatief goede veerverbinding in het geval van Texel ook zonder concessie wetgeving wordt gehaald', schreef staatsecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat maandag 7 juli aan de Tweede Kamer. Volgens haar hebben de Texelaars voldoen de inspraak in de kwaliteit van de dienstverlening. Opruimactie De Karseboom Café De Karseboom wordt deze week leeggehaald. Volgens eige naar Frits Langeveld blijven alleen de muren en het dak staan. 'We ruimen De Karseboom op', ver telt Langeveld. Alles wordt deze week gesloopt, leeggehaald en opgeruimd. Hij kan op die manier zien wat voor ruimte er in het pand zit en zo de mogelijkheden voor de toekomst bekijken. Concrete plan nen zijn er volgens hem nog niet. Hij is in afwachting van de plannen van de gemeente voor de Groeneplaats en de Vismarkt. Eerder kan hij niet inschatten wat hij wel of juist niet moet doen met het pand. Het kale pand is ook niet aantrekkelijk meer voor krakers omdat er geen enkele faciliteit meer inzit. 'Een mooie bij komstigheid', aldus Langeveld. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg "Nee, ik~kom Alleen maar Boeskippe doen... in 't Winkeltje van DE WEDUWE EELMAN Het Rijk geeft nog geen duidelijk heid over de vergoeding voor het gebruik van de haveninstallaties. Die verantwoordelijkheid berust bij staatssecretaris Jan Cees de Jager van Financiën. Uit een reactie van zijn collega Tine ke Huizinga van Verkeer en Water staat in het overleg van 24 juni met de vaste commissie van V&W is wel op te maken dat dezelfde uitgangs punten worden gehanteerd als bij de vergoeding voor het hoofdrail- net. Er moeten variabele kosten worden betaald voor onderhoud en inspectie naar rato van het feite lijk gebruik van de aanleginrichting. 'Het tarief moet worden geheven vanwege de Europese regelgeving en moet zodanig zijn dat geen spra ke is van staatsteun', aldus Hui zinga. 'Als die vergoeding er moet komen, geldt voor iedereen- gelijke monniken, gelijk kappen', reageerde kamerlid De Rouwe (CDA). Gelet op het exploitatieresultaat, de financi ële reserves en het ontbreken van langlopende verplichtingen van 'het gezonde bedrijf TESO' kan par lementariër Krom (WD) zich niet voorstellen dat dit zal leiden tot tariefsverhoging. TESO-directeur De Waal becijferde eerder dat het om een extra kostenpost van jaar lijks circa zes ton gaat, die wel degelijk moet worden doorbere kend in de tarieven. De Waal staat op het standpunt dat geen sprake is van staatssteun. Hij onderzoekt momenteel de mogelijkheden die hij kan aangrijpen om te voorkomen dat TESO in de toekomst wordt belast met de zogeheten marktcon forme vergoeding. De verwachting is dat hierover na het zomerreces meer duidelijkheid komt. TEXELSE COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Historisch Spel Tijdens Oosterend Present maken 250 dorpelingen hun opwachting in het Historisch spel Het wapen van Amsterdam in oorlogstijd. Met bijpassende kleding en kapsels. Pagina 2 m Lombok Hoewel de bouwvak deze week is begonnen, wordt aan de Stuif weg in polder Het Noorden hard gewerkt aan de herbouw van Lom bok. Dit voormalige arbeidshuisje, dat al sinds 1926 niet meer werd bewoond en de laatste jaren tot een bouwval was geworden, keert terug in vrijwel dezelfde staat als waarin het in 1880 werd gebouwd. Pagina 5 Auto snijdt fiets: jongetje gewond De politie is op zoek naar de bestuurder van een zwarte per sonenwagen die maandagavond rond 19.00 uur een ongeval ver oorzaakte op de rotonde Bern- hardlaan-Schilderend in Den Burg. Daarbij liep een vijfjarig kind hoofdletsel op. Het dansfeest Island Samba op paal 17 was uitverkocht De bezoekers hadden wederom geluk met het weer. (foto Hvry oe Graan Het jongetje uit Den Burg zat voorop de fiets van zijn moeder, die van uit het centrum van Den Burg de rotonde op was gereden en recht door wilde. Ze werd gesneden door een auto, die vanaf de rotonde de Een stevige wind, Texelse wol kenluchten en af en toe een zon netje. Bezoekers aan dansfeest Island Samba konden zich weder om gelukkig prijzen met het weer. De dansende menigte ging door tot in de kleine uurtjes. De weersvoorspellingen voor afge lopen weekend hielden de gemoe deren van organisatie en bezoekers van Island Samba goed bezig. Een wolk met regen en bliksem sier de de verschillende websites van weervoorspellers en weigerde van het scherm te vertrekken. Op inter net was een update met de Texelse voorspellingen te lezen en een stel Texelaars hield via sms-berich- ten de overkantse vrienden op de hoogte van het weer. Uiteindelijk bleven regen en onweer uit en werd op het uitverkochte feest door 2000 mensen uitbundig feestgevierd. Het feest ging om 18.00 uur van start, op dat moment waren 1820 kaarten verkocht. Medeorganisator Michael Driessen was aan het begin van de avond vol vertrouwen dat de overige kaarten snel verkocht zouden worden. En hij had gelijk: om 22.00 uur werd de verkoop gestaakt, toen was het maximum aantal bezoekers bereikt., Het feest ging, zoals inmiddels gebruikelijk, rustig van start en kwam rond 20.00 uur op gang. Veel bezoekers kwa men tijdig zodat ze de muziek van DJ Roog niet hoefden te missen. De internationale DJ had getekend voor een vroege set en daarmee bepaalde hij al vroeg op de avond de stemming. Bij de eerste klanken van zijn muziek stapte het publiek de dansvloer op. De handen gingen de lucht in, de slippers werden in een hoek gegooid en de been spieren werden in het mulle zand getraind. Roog draait over de hele wereld maar hij heeft Island Samba altijd in zijn agenda staan. Hij was vanaf het allereerste uur aanwezig en noemt zichzelf een fan van het evenement. Een ander hoogtepunt van de avond was de set van Erick E. Zijn aankomst op het strand bleef niet onopgemerkt en werd rond gefluis terd onder het dansende publiek zodra hij een voet in het zand had gezet. 'Erick met zijn pornohouse is gearriveerd!' De menigte was inmid dels opgewarmd en ging compleet uit haar dak op de opzwepende klanken van Erick E. Meer hierover op pagina 2. Emmalaan opreed. Daarbij kwam ze ten val, waarbij het hoofd van haar zoontje hard met het wegdek in aanraking kwam. Hij is per ambu lance naar een huisarts gebracht en houdt waarschijnlijk een paar flinke builen aan de val over. De automobilist reed door, de politie vraagt hem contact op te nemen, tel. 09-008844. vakantiekrant Een 17-jarige meisje uit Wierin- gerwerf is zondagavond rond 21.30 uur op de Krimweg over leden nadat ze op haar fiets was aangereden door een 20-jarige Duitse automobilist. De man die teveel had gedronken reed door, maar kon later worden aange houden. Het meisje, werkzaam bij strand paviljoen paal 28. fietste met haar vriendin uit Schagen over de Krim weg en kwam uit de richting van het strand. De Krimweg is ter plaatse vrij smal en bochtig. Uit de andere richting kwam de 20-jarige Duitse automobilist met naast hem in de auto zijn 21-jarige Duitse vriend, beiden uit Ratingen. De automo bilist reed met hoge snelheid en verloor de macht over het stuur. Hij kwam op het voor hem rechts gele gen fietspad terecht en raakte het meisje uit Wieringerwerf, die aan de buitenkant fietste, met de rechter zijkant van zijn auto waardoor zij en haar vriendin gelanceerd werden. Ze kwamen in een weiland naast de weg terecht. Het meisje uit Wie ringerwerf was vrijwel direct overle den. Reanimatie door omstanders en later hulpverleners mocht niet baten. Haar vriendin uit Schagen was in shock en werd behandeld door ambulancepersoneel. Zij liep nauwelijks lichamelijk verwondin gen op. Politie, beide ambulances en de traumaheli uit Nijmegen kwa men in actie. Doorgereden Na de aanrijding reed de bestuur der door in de richting van het strand. De weg loopt daar echter dood, waardoor hij moest keren en opnieuw langs de plaats van het ongeval moest rijden. Omstan- ders probeerden hem tot stoppen te dwingen, maar moesten opzij springen want de bestuurder reed met hoge snelheid door. Zij doen aangifte. Getuigen zagen wel kans het kenteken van de auto door te geven aan de politie. Een agent in een onopvallende auto ging in De Waal achter de verdachte rijden Hij volgde de auto en deze stopte op de Keesomlaan in Den Burg. nadat de opvallende politieauto een stop teken had gegeven. De bestuurder en zijn passagier zijn aangehouden. Een blaastest wees uit dat hij 540 ug/l alcohol in zijn bloed had, voor een beginnend bestuurder zesmaal de toegestane hoeveelheid. Er is bloed van hem afgenomen, om te controleren of hij ook andere stoffen had gebruikt. De uitslag volgt over veertien dagen. Het rijbewijs van de bestuurder is ingenomen en zijn auto is in beslag genomen. Omdat ook de passa gier zich (wellicht) schuldig heeft gemaakt aan het verlaten van de plaats van het ongeval is ook hij aangehouden. Ze blijven in hechte nis en worden donderdag voorge leid voor de rechter-commissaris in Alkmaar. Het ongeval heeft ook in Duitsland voor beroering -gezorgd. Een verslaggever van Bild deed gis teren navraag. De twee fietsen liggen als stille getuigen in de berm. In het weiland ontfermen hulpverleners zich over het slachtoffer. ifoio m** Layan) Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg U kunt uw advertentie voor de editie van vrijdag 25 juli nog opgeven tot vrijdag 18 juli a.s.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1