Monumentaal arbeidershuisje wordt herbouwd Diefstal met geweld moeilijk te bewijzen' Zuid-Afrikaanse avonturier start reis op Texel Motie bepleit balans natuur en landbouw TEXELSE j COURANT Alleen celstraf voor mishandeling Subsidie voor Midzomerschans EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF 'We moesten ten minste één muur laten staan' DINSDAG 15 JULI 2008 Een 20-jarige man uit Den Burg heeft dinsdag in de rechtbank in Alkmaar 150 dagen celstraf tegen zich horen eisen, waarvan 50 dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Vol gens de officier van justitie heeft de verdachte zich in de nacht van 29 op 30 maart schuldig gemaakt aan mishandeling. Aanvankelijk was de man diefstal met geweld ten laste gelegd, maar dat was moeilijk te bewijzen. Ook van afpersing moest hij noodge dwongen worden vrijgesproken, betoogde officier van justitie Van Zwieten. 'Hoewel ik de overtuiging heb dat de verdachte spullen heeft afgenomen van het slachtoffer.' Probleem is dat de 'gestolen' spul len, waaronder een rijbewijs, ID- kaart en twee mobieltjes, niet zijn teruggevonden bij de verdachte, met uitzondering van een bankpas. Alleen leende het slachtoffer, die de verdachte" vóór het voorval als vriend beschouwde, zijn bankpas weieens aan zijn latere belager uit. Op de bewuste avond ging de verdachte met een vriend op stap in Den Burg, waar ze het latere slachtoffer tegenkwamen. Na een tfjdje besloten ze te gaan pinnen. Aanvankelijk nam het slachtoffer €200,- en de verdachte €30,- op bij de ABN-AMRO. Een paar minuten later pinde het siachtoffer nog eens €800,- bij de Rabobank. Volgens de verdachte vertelde het slachtof fer dat hij nog geld moest geven aan zijn kok. Het slachtoffer had een heel ande re versie van dit verhaal. Bij de eerste keer pinnen had de ver dachte gezien hoeveel geld hij op zijn rekening had en zich daarna dreigend opgesteld en gezegd dat het slachtoffer meer moest pinnen. Volgens de verdachte heeft hij niet gedreigd. Ook de vriend van de verdachte ontkent dat er sprake was van dreigende sfeer. Na het pinnen ging de vriend naar huis, maar besloten de andere twee hun avondje uit nog wat te verlengen. Tegen sluitingstijd bleek de brommer van het slachtoffer het niet meer te doen, volgens hem mogelijk omdat de ander zijn ver voermiddel onklaar had gemaakt. Samen gingen ze naar het huis van de latere verdachte, die zou kijken of hij de brommer kon maken. Wat vervolgens gebeurde, is niet duidelijk. De verdachte zei in eer dere verklaringen zich niet veel meer te kunnen herinneren. Hij had erg veel gedronken. Tijdens de rechtszaak kwam hij daar op terug. Volgens hem was hij naar binnen gegaan om zijn gereed schap op te halen en was de ander hem daarna achterna gekomen. Er ontstond een discussie, waarbij het latere slachtoffer schreeuwde dat hij spullen kwijt was. 'Ik weet dat ik probeerde hem naar buiten te bewegen. Ik heb tegen hem aan geduwd en aan hem getrokken. Hij stribbelde tegen en ik sloeg hem', aldus de verdachte. Of hij zijn vuisten had gebruikt, wist hij niet meer. Volgens het slachtoffer was een zaag tegen zijn hals gezet en was hij met een bijl geslagen. Een arts verklaarde dat het slachtoffer een gekneusde bovenkaak had en een losse tand. Volgens de officier van justitie rechtvaardigt de ernst van de beschuldigen dat er zorgvul dig naar de zaak wordt gekeken. Ondanks verklaringen van onder anderen de buurman is nog altijd niet helemaal duidelijk wat de bewuste nacht is gebeurd. 'Maar dat betekent niet dat de verdachte overal meteen vanaf is. Hij heeft het slachtoffer wel mishandeld.' Het letsel was dusdanig, dat de verdachte de bijl en zaag wel moet In vijf jaar tijd negentig landen bezoeken. Met dat doel is de Zuid-Afrikaan Charel Schreu- der op Texel neergestreken. Hij start zijn reis vanuit Hotel Ouwe Dijkstra in De Koog, van zijn Texelse vriend Peter Agter en diens vriendin Patricia, en is van plan om op zijn motorfiets 350.000 kilometer af te leggen, ongeveer de afstand van de aar de tot de maan. Schreuder en Agter leerden elkaar kennen in Kaapstad, waar Agter in de horeca heeft gewerkt en de Zuid-Afrikaanse avonturier neer streek na een van zijn verre reizen door Afrika, Azië en andere delen van de wereld. Hij reed bijvoor beeld twee keer heen en weer naar de berg Kilimanjaro in Tanzania, maar bezocht per motorfiets ook tal van andere landen in Afrika en Azië. 'Duizend kilometer per dag afleggen over stoffige en hobbelige wegen is voor hem geen uitzonde ring', vertelt Agter over zijn vriend. Schreuder: 'Afrika heb ik nu wel gezien, nu wil ik door Europa. Mijn vrouw woont in Londen, dus dan zit ik ook wat dichter bij haar.' Agter: 'Charel heeft altijd geroepen dat als hij zijn reis in Europa zou begin nen, hij eerst Texel zou aandoen. Bovendien ben ik al vijf keer in Zuid-Afrika geweest, dus is hij nu aan de beurt om mij te bezoeken.' Agter omschrijft zijn vriend als een vriend Peter Agter Hotel Ouwe Dijkstra Wereldreiziger Charel Schreuder temidden echte overlever, die duikt ('en daar bij oog-in-oog met een haai heeft gezwommen'), jaagt ('hij behoort tot de beste boogschutters van de wereld') en karate beoefent. Dank zij deze sport en via motororgani saties beschikt hij over een wereld wijd netwerk van mensen die hem onderdak kunnen verschaffen. Hij heeft berekend dat hij voor de reis. waarvoor hij bijna negen keer de aarde rond moet, 22.500 liter ben zine nodig heeft en daarvoor 682 keer moet tanken. De kosten voor zijn reis hoopt hij via sponsoring bijeen te krijgen. Aan zijn voorgenomen trip heeft hij een goed doel gekoppeld. Motor cycle Outreach, een organisatie die in Indonesië per motorfiets genees middelen brengt naar gebieden die niet per vliegtuig of auto zijn te bereiken. Zijn reis is te volgen via zijn eigen website Charel Schreu der www.globalbiketravels.com. De site van Motorcycle Outreach www.motorcycleoutreach.org is te bezoeken via Motorcycleoutreach. Hij hoopt dat ook Texelaars geld doneren voor dit goede doel. Een goede balans tussen natuur en landbouw, waarbij het Texelse landschap zijn diversiteit behoudt. Dat beoogt de motie 'Herinrich ting van landbouw, natuur en landschap op Texel' van TB, CDA en GL die vorige week door de gehele politiek werd omarmd. De raad spreekt daarmee uit dat als de landbouw niet voldoende wordt gecompenseerd met vol waardige grond, de omvang van natuurgebied Waalenburg hier aan moet worden aangepast. Met een soortgelijke motie had Texels Belang in juni al een voor schot genomen, maar toen andere fracties op verschillende punten kri tiek uitten, werd deze teruggeno men. In samenwerking met Dick Drij ver, Dirk de Lugt en Rikus Kieft werd een aangepaste versie gemaakt, die na te zijn voorgelegd aan de coalitiegenoten met succes in stem ming werd gebracht. Uitgangspunt is dat natuurvorming, compensatie, kavelruil en behoud van diversiteit, nauw met elkaar samenhangen en dus als totaal (integraal) moeten worden benaderd. De gemeente en De Lieuw moeten bij de plannen worden betrokken. De motie behelst onder meer dat Texel voldoende mogelijkheden krijgt voor agrarisch natuur- en landschapsbeheer. Bij voorkeur in de vorm van een gebiedscontract. als maatwerk voor Texel. Verder pleit deze ervoor om instrumenten aan te reiken om een goede kavel ruil te bewerkstelligen en voor een passende regeling ter ondersteu ning van de schapenhouderij op de Hogeberg. LTO, dat aanvankelijk sceptisch tegenover de motie stond, heeft inmiddels gezegd de motie een goed signaal te vinden Van de coalitiepartijen stelde het CDA zich bij monde van Marijke Eelman het meest gereserveerd op. 'We doen mee om een signaal af te geven. Maar de belangen van de boeren in Waalenburg mogen hierdoor met in gevaar worden gebracht.' Eelman vond wel dat de raad niet over dit onderwerp gaat. Maar volgens Joop Groeskamp (TB) pleit de motie er juist voor dat de Texelse volksver tegenwoordigers wél een inbreng krijgen. 'En niet achteraf als de plannen in het bestemmingsplan moeten worden goedgekeurd.' Jos de Wolf (WD) instemmend: 'Niet slikken of stikken.' Landbouwer Dirk de Lugt is blij met de raadsbrede steun voor de motie. 'Het dreigde de verkeerde kant op te gaan. Texel geeft hiermee een krachtig signaal af. We respecteren de natuurdoelstelling en als we het zorgvuldig aanpakken, kan dit tot een goed einde worden gebracht waarbij met ieders belangen reke ning kan worden gehouden hebben gebruikt, concludeerde de officier. Van Zwieten eiste 150 dagen cel straf, waarvan 50 dagen voorwaar delijk, en een proeftijd van twee jaar. In deze periode moet hij doen wat de reclassering hem opdraagt. Daar hoort ook een gesprek bij met Exodus, een instantie die zich bezighoudt met de opvang en reso cialisatie van ex-gedetineerden. De man is al eerder veroordeeld voor geweldgerelateerde delicten. Vol gens zowel de reclassering als de psycholoog, die met de verdachte hebben gepraat, heeft hij een dui delijk agressieprobleem. De reclas sering wil hem alleen helpen als hij zelf het probleem hiervan inziet. Op het moment van de zitting zat de verdachte precies honderd dagen vast. Daarom vroeg de offi cier van justitie de rechtbank de man vrij te laten. De advocaat van de verdachte, Ivonne Leenhou wers, zag liever dat haar cliënt nog een week vast bleef zitten. 'Hij kan vandaag nergens naartoe. Als hij nog wat langer vastzit, geeft mij dat de gelegenheid te kijken of hij een plaats kan krijgen in de crisis opvang of wellicht toch weer bij zijn ouders.' De rechtbank besloot een week later uitspraak te doen. Het uitstel heeft alleen met de ernst van de zaak te maken en niets met het huisvestingsprobleem. 'Hoewel we het begrijpen, is dat jouw pro bleem', aldus de rechter. Belaagd De 42-jarige Texelaar in De Koog over wie vrijdag werd bericht dat hij werd belaagd, is geen politieauto ingevlucht, maar is ontzet door de politie, zo blijkt uit een getuigenver klaring. Hierna is hij per politieauto naar het bureau overgebracht, tot de gemoederen tot bedaren waren gekomen. Het door Pip Barnard georga niseerde cultureel festival Mid zomerschans dat op 20 en 21 juni werd gehouden, krijgt van de gemeente een bijdrage van €4.600,-, het maximum dat vol gens de subsidieverordening mogelijk is. B en w volgen daar mee de adviescommissie Kunst en Cultuurbeleid die unaniem positief was over dit evenement. Ook het poëziefestival Circus van de geest van de Stichting Beleven uit Arnhem, dat volgende maand in De Waal wordt gehouden, kan rekenen op gemeentelijke steun. Het college zegde €1.047,50 toe als bijdrage in het geraamde tekort. De Karavaan zal het zonder sub sidie moeten doen. De organisatie had om €8.000,- gevraagd, maar de adviescommissie stelde in meerderheid voor geen bijdrage te verstrekken met als argument dat de Karavaan weinig toevoegt aan het Texelse cultuuraanbod, vooral gericht is op toeristen en met hoge toegangsprijzen werkt. Ook het project Nederlandse gemeenten en hun sagen krijgt geen steun van Texel. Het project wil door middel van een website een beeld geven van traditionele sagen van alle Nederlandse gemeenten De adviescommissie vond in meerder heid dat de gevraagde bijdrage van €850,- per gemeente moet worden afgewezen, omdat de informatie ook via het Meertens instituut, andere instellingen en lokale organisaties is te verkrijgen. Bovendien vond de commissie dat het gevraagde bedrag niet in verhouding staat tot de te leveren prestatie. Echtpaar Vos kampioen Op de banen bij zwembad Molenk oog in Den Burg hebben zaterdag Dinie en Nico Vos het Texels kam pioenschap jeu de boule behaald. Tweede werden Rob Verpaalen en Gerrit Spanhaak. Er namen 24 equipes mee aan het kampioenschap, dat begon met een ogenblik stilte voor de onlangs overleden Biem Bremer, een trouw medespeler. Dinie en Nico Vos, lid van de orga niserende vereniging Den Burg, behaalden de eerste plaats met 108 punten. Rob Verpaalen en Gerrit Spanhaak, ook lid van Den Burg, werden tweede (93). Derde werden Lucia Baumgartner en Piet van der Vis (88). Zij zijn lid van zowel Den Burg als Strend. De poedelprijs ging naar Tormie Kleinveld en Peter Der- nison van Den Burg en naar Hennie Amsing en Dorien Haastrecht van Strend. Dansen op het wad Klarina Combé van Udjat verzorgt vrijdag en zaterdag bij laag water de workshop Dans je stem. Op de drooggevallen wadplaten in de buurt van Oosterend dansen de deelne mers op zelfgezongen muziek. De workshop begint vrijdag om 15.00 uur, zaterdag om 15.30 uur. Dinsdag en woensdag worden in het ate lier aan de Achtertune workshops beeldhouwen en schilderen gege ven. Voor meer informatie: tel. 06- 12765670 ofwww.udjattexel.nl. Autocrossers snel in Sint Maarten Texelse autocrossers hebben zon dag uitstekend gepresteerd in een wedstrijd in Sint Maarten. Klaas-Pie- ter Zuidewind veroverde de tweede plaats in de Formule 1Pieter Dog ger de derde. Pablo Brandenburg en Peter Koorn waren ook goed op v/eg, maar raakten met elkaar in de clinch, waardoor de sloot het eind punt voor beiden werd. Dat meldt MAB-voorzitter Ed van der Ploeg op zijn weblog, dat hij bijhoudt op verzoek van de Texel se Courant en waarin hij de lezer tevens bijpraat over de voorberei dingen op de autocross die zondag in Eierland wordt gehouden. Het weblog is bereikbaar via www.texel- secourant.nl. Strandloop Op het strand bij paal 28 gaat woensdag om 19.30 uur de tweede strandloop van een serie van zes van start. Deelnemers kunnen kie zen uit de afstanden 4 en 8 kilome ter, voor de jeugd is een traject van 1200 meter uitgezet. Deelname kost €3,- voor volwassenen en €1,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. De inschrijving start om 19.00 uur. Na afloop dingen alle deelnemers mee in de verloting. Ook op 23 en 30 juli en 6 en 13 augustus wordt een strandloop gehouden. Voor meer informatie: Rita Dogger, tel. 313387. Vuilcontainers onder de grond Het afval van Landal Slufterval lei wordt sinds kort ondergronds ingezameld. Op zeven punten zijn roestvrijstalen bakken geplaatst die voor tweederde onder de grond staan. Het inzamelingssy steem is voor glas, papier en restafval. Het nieuwe systeem vervangt de diverse gekleurde vuil- en papier containers en glasbakken. De glas containers hebben een inhoud van drie kubieke meter, de containers voor restafval en papier 5 kubieke meter. In totaal heeft het onder grondse systeem een inhoud van 118 kuub. De capaciteit in het park is daarmee niet veel vooruit gegaan. Volgens Wim Westdorp, parkmana ger, was dat ook niet de reden voor de overstap. Het grootste voordeel van een semi-ondergronds inzame lingssysteem zit volgens hem in de uniformiteit op het park. 'In plaats van aparte containers in verschil lende formaten en kleuren voor je restafval, glas en papier, heb je nu één systeem. Dat ziet er veel beter en netter uit.' Een ander voordeel is de vermindering van zwerfvuil. Het afval verdwijnt ondergronds en kan niet door meeuwen of de wind worden meegenomen. Sluftervallei werkt nu ruim drie weken met het nieuwe afvalsysteem. Niet alleen de organisatie maar ook de gasten zijn tevreden. 'De gasten zijn positief en vinden het netter op het park', vertelt Westdorp. Het afval wordt twee keer per week met een speciale vrachtwagen opgehaald door Tatenhove Met een kraan wordt het binnenwerk van de container opgetild en in de vrachtwagen geleegd. Vervolgens wordt het direct teruggeplaatst in de ondergrondse container. Een uniforme uitstraling door het semi-ondergrondse inzamelsysteem TcxBomvl RAB stort beton voor de begane grond. Hoewel de bouwvak deze week is begonnen, wordt aan de Stuif weg in polder Het Noorden hard gewerkt aan de herbouw van Lombok. Dit voormalige arbeids- huisje, dat al sinds 1926 niet meer werd bewoond en de laatste jaren tot een bouwval was geworden, keert terug in vrijwel dezelfde staat als waarin het in 1880 werd gebouwd. Het plan om Lokbok te herbou wen, was oorspronkelijk van Bert en Meina Keijser van Ongeren, die daarvoor in 2005 vergunning kre gen. Toen het project, mede om belastingtechnische redenen, te duur dreigde te worden, besloten ze de grond, het bouwvallige huisje én het plan te verkopen. Derk van Schoten en Boris Hololtcheff uit Amsterdam werden vorig jaar de nieuwe eigenaren. Omdat Lombok op de gemeente lijke monumentenlijst stond, belooft de herbouw een tijdrovende klus te worden. 'We moesten met de vertelt aannemer Jan Commandeur, die het werk samen met metselaar Stefan Hin en grondwerker Hans Veeger hoopt te klaren. Inmiddels is het betreffende muurtje 'zwevend' geworden. Een ingenieuze con structie - met ijzeren haken, beves- sloop ten minste één muur van het oorspronkelijke gebouw laten staan. Lastig, omdat onze opdrachtgevers een kelder onder hun huis wilden. Ik heb nog voorgesteld de muur steen voor steen af te breken, te numme ren en weer op te metselen, maar dat mocht niet van de gemeente', tigd aan een brugligger op palen - moet voorkomen dat het in de kelder valt. Commandeur: 'Zo kan het ook. Maar het kost een hoop tijd extra. We hebben met twee man zeker twee weken aan deze oplos sing gewerkt.' Blik vanaf de Stuifweg: achter de bouwplaats is inmiddels een houten schuur verrezen. Commandeur en zijn collega's zijn vorige maand met het werk begon nen. Hoewel het dak was inge stort en het gebouw ook verder als bouwval oogde, was de aannemer verbaasd over de kwaliteit. 'Als je nagaat dat er misschien wel zestig jaar niets aan was gedaan en het nog steeds overeind stond, moet het stevig gebouwd zijn. Het is een tijd lang in twee gedeelten bewoond geweest. De bedsteden zaten er nog in.' Bedoeling is dat het voormalige arbeidershuisje, in 1880 gebouwd in opdracht van het Vennootschap van Ontginning en in Cultuur bren gen van Gronden op Texel, in vrij wel exact dezelfde staat wordt her bouwd. 'Inclusief de kleine ramen en de ophanging van de dakgoot. Alleen aan de achterkant komt een kleine aanbouw.' In andere opzich ten ondergaat het terrein aan de Stuifweg wél een metamorfose. Achter het nieuwe huis is afgelopen voorjaar een houten opslagschuur gebouwd. In dezelfde tijd werd een flinke zwemvijver gegraven. De totale oppervlakte is ongeveer een halve hectare.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5