1 Groen "Zwarts Tex els in het hart Brandweer wil loze meldingen omlaag 'Bedden' Badweg naar Pelikaanweg Hoogheemraadschap: deze Bliksem slaat in bij winter geen strandpaviljoens huis Hollandseweg Hoornder eetcafé mag voorlopig open blijven I! II Vlagvertoon bij Historisch Spel Oosterend Present 'Een daad van onbehoorlijk bestuur' texelseJcourant vakantiekrant jTEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12295 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Eetcafé Inn de Knip in Den Hoorn mag voorlopig open blijven. Uit baters Janien de Bruijn en Irene Penha zijn gistermiddag met de familie Dik overeengekomen dat ze geholpen door een mediator en in overleg met de gemeente proberen tot een oplossing van het conflict te komen. Afhankelijk van de uit komst zal de rechter zich daarna alsnog over de kwestie buigen. Het besluit tot mediation was redelijk verrassend, want toen een verslagge ver van deze krant woensdag bij de familie Dik op bezoek ging. verkeer den die stellig in de overtuiging dat de rechter hen in het gelijk zou stellen inzake hun verzoek tot schorsing van de vrijstelling van het café. Ook De Bruijn en Penha waren er niet gerust op dat ze hun koffiecafé dat ze op maandag 21 juli met toestemming van de gemeente hadden geopend, open mochten houden. De klandizie overtrof de verwachting vele malen. Vanaf het begin streken er onafge broken klanten neer en was het zó druk dat hulpvaardige dorpsgenoten bijsprongen. In de wetenschap dat er een mogelijk sluiting in de lucht hing. hadden de uitbaatsters toch veel tijd, energie en geld in het pand aan het pleintje gestoken en liepen bewust het risico dat het allemaal voor niets zou zijn. Penha: 'We had den eigenlijk geen keus. We zijn er al jaren mee bezig en hadden hoge kosten gemaakt. Het geld raakte op. we moesten wel open.' Toen tijdens de zitting bleek dat de vergunningen niet helemaal op orde waren en de raadsman van de fami lie Dik op andere onvolkomenhe den wees, leek het op sluiting uit te draaien. 'U doet dus dingen waarvoor u geen vergunning heeft', oordeelde voorzieningenrechter mr. J. Blok land. Maar tegenargumenten van de gemeente, een pleidooi van De Bruijn en juridische inzichten deden het tij keren. 'De vraag is of u niet moet wennen aan het idee dat er een café naast u is', nchtte de rechter zich tot de familie Dik. Mede op advies van hun jurist stemden ze ermee in om in september een poging tot media tion te ondernemen. Tot die tijd wor den de voorlopige voorziening en de bodemprocedure aangehouden. Dat betekent dat de rechtbank zich pas weer over de kwestie gaat buigen als de partijen er zelf niet uitkomen. Meer hierover elders in deze krant. Spanning, emotie, goed en fout, liefde en verdriet, het historisch spel Het Wapen van Amsterdam in oor logstijd heeft het allemaal. Maar ook prachtige decors, kostuums, speci ale effecten en zo'n 250 acteurs en figuranten. Stuk voor stuk Oosteren- ders die woensdag en donderdag tijdens Oosterend Present bewon dering oogstten voor hun prestaties. Er waren ook vele andere activitei ten in Oosterend. zoals de reünie en de gezamenlijke maaltijd. Een verslag hierover op pagina 7. (Foto Gerarö TimmermanlBatldbtnk Te De brandweer wil het aantal node loze brandmeldingen omlaag bren gen. Er wordt binnen de veilig heidsregio Noord-Holland Noord gewerkt aan een project om loze meldingen structureel te registeren, zodat er eventueel handhavend kan worden opgetreden, De Texelse brandweer kent jaarlijks gemiddeld zo'n 130 tot 170 nodeloze meldingen van automatische brand- meldinstallaties. Dat leidt soms tot belasting van het korps, omdat de brandweer bij elke melding (overdag en 's nachts) verplicht is poolshoogte te nemen. Volgens brandweercommandant Dick Jongeneel zou het mooi zijn als het aantal loze meldingen kan worden gehalveerd. Geregeld voor niks op pad gaan, werkt volgens hem demo tiverend voor de vnjwilligers en het roept ook wrevel op bij bedrijven als personeel voor niks het werk moet onderbreken. Het kost de gemeen schap volgens Jongeneel naar schat ting tienduizenden euro's per jaar aan mensuren en kosten voor de voer tuigen. Het team Toezicht van de gemeente gaat voor het project node loze meldingen structureel bijhouden. Daarbij wordt telkens bekeken wat de oorzaak was en hoe herhaling kan worden voorkomen. De ervaring teert dat het een klein aantal instal laties is dat voor het merendeel van de loze meldingen zorgt. Jongeneel: 'Bij sommigen schiet het onderhoud er bij in, maar er zijn ook bedrijven die stinkend hun best doen de nodeloze meldingen omlaag terug te brengen, maar de pech hebben dat het toch niet lukt.' Bedoeling is dat installa ties op het gebied van onderhoud en beheer voldoen aan eisen die het Nederlands Centrum voor Preventie in 2002 heeft gesteld. Voor oudere apparatuur geldt een overgangsre geling. De brandweer streeft er ook naar dat bedrijven iemand aanwij zen die verantwoordelijk is voor een brandmeldinstallatie. 'Het gebeurt nu soms dat er niemand is om de boel te resetten of een logboek bij te houden als we ergens komen.' Texel kent ongeveer tachtig bedrijven met een brandmeldinstallatie die doorverbon den staat met de meldkamer van de veiligheidsregio in Alkmaar. De brand weer wil ook bekijken in hoeverre bij elk bedrijf de automatische doormel ding naar Alkmaar nodig is. Bedrijven waar het aantal loze mel dingen hoog blijft, kunnen volgens de brandweer op termijn rekenen op bestuursdwang. Dat kan een boete inhouden of intrekking van de gebruiksvergunning. 'Maar dan praat je al wel over de uiterste middelen. We hopen dat het zover allemaal niet hoeft te komen.' De brandweer heeft geen hard aantal waar de grens ligt. Dat is per bednjf verschillend en afhankelijk van het aantal melders. Een paar jaar geleden ondernamen de brandweer en de gemeente ook al actie om het aantal loze meldin gen omlaag te krijgen. Dat zette wat zoden aan de dijk, maar het is volgens Jongeneel toch weer nodig actie te ondernemen. Aan de overkant wordt eveneens gewerkt aan vermindenng van de loze meldingen. Dirk Kuip uit De Koog mag wat b en w betreft zijn recreatiewoningen aan de Badweg verplaatsen naar een terrein in het buitengebied bij de Pelikaanweg. Op de vrijgeko men locatie aan de Badweg wil hij twee kleine winkels en zes wonin gen realiseren en bij de Pelikaan weg wil hij zes luxe zomerwonin gen bouwen. Beide plannen zijn strijdig met het bestemmingsplan, maar b en w zijn van mening dat er goede gronden zijn om daar vanaf te wijken en werken daarom mee aan een vrijstellingspro cedure volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Daardoor zal het mede afhangen van bezwaren of voor de twee nauw samenhangen de plannen bouwvergunning wordt verleend. Het huidige recreatieparkje aan de drukke Badweg voldoet met meer aan de hedendaagse kwaliteitsnormen en staat ook met op een toplocatie. Kuip wil wat beters neerzetten op het ter rein van ongeveer een hectare dat gelegen tussen de woonboerderij en het groepsverblijf van de familie De Graaf en een deel van het bunga lowpark 't Hooge Landt dat onlangs eigendom werd van De Krim. Aan de Badweg zullen twee woningen boven de twee winkels worden gesitueerd; de overige vier woningen komen ach ter het winkelpand. Kuip wil eerst de recreatie-eenheden verplaatsen naar de Pelikaanweg. Pas als de exploita tie daar van start is gegaan, wil hij de gebouwen aan de Badweg slopen en de winkels en woningen bouwen. Het college vindt dat de winkels en woningen aan de Badweg passen in de centrumgedachte voor De Koog. 'Het gaat hier in feite om een inbreid- locatie'. De vier woningen op het ach terterrein beschouwt Kuip als starters- womngen die hij voor 215.000,- tot 250.000,- wil verkopen. hij in bezit heeft bij de Pelikaanweg, Lees verder op pagina 6 Stamboom Waar komen wij vandaan? DNA kan het zeggen. Zo'n onderzoek roept bij mij wel pijnlijke vragen op. Wie mag meedoen, wie is eigenlijk een echte Texelaar? Laten we onze bestuurders als voorbeeld nemen. Joke Geldorp is zeker geen Texe laar en valt af bij dit onderzoek. We weten trouwens al waar ze vandaan komt. Marian Merkelbach komt zo te horen ergens uit Duitsland. Maar ja, ze is een vrouw en mag 'sowie so' niet meedoen. Ze is nu nog te duur. Blijven over Bakker en Kikkert. Nico is ook al een twijfelgeval, want hij is nog steeds tamelijk groen en groene kikkers kwamen hier vroeger toch niet voor? Maar Peter heeft Sderdaad wel iets van iemand die oor de ijstijd verdreven is uit de Kaukasus. Dus meedoen, Peter! Dan weten we waar we vandaan komen. Woelmuis Strandexploitanten zijn onaange naam verrast nu bekend is gewor den dat van hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier deze winter geen paviljoens op het strand mogen blijven staan. Mogelijk zou dit ook op langere termijn niet mogen. De houding van het hoogheem raadschap is een domper voor de paviljoenhouders. Nadat eerder de provincie groen licht had gegeven, gingen zij er van uit gegaan dat ze komende winter open mochten blij ven. 'Aannemers waren geregeld en er zijn investeringen gedaan', vertelt Jur Schuiringa, voorzitter van de Texelse vereniging van strandexploi tanten. Zelf heeft hij onder meer geïnvesteerd in de units van Catalpa, waarvan delen door collega's zijn overgenomen. 'De fundering is het grootste probleem. Er moeten palen van tien tot twaalf meter lang wor den geplaatst en daarvoor is een gespecialiseerde aannemer nodig. De strandtent komt op 5,5 meter hoogte, ongeveer hetzelfde als nu.' Schuiringa: 'Ik heb begrepen dat Hol lands Noorderkwartier een uniforme regeling wil voor de hele Noord-Hol landse kust. Maar de situatie elders langs de kust, waar de paviljoens plaatselijk achter één duinenrij staan, is heel anders dan de superkering hier. Hier zit wel een kilometer duin tussen. Waarom dan wel een unifor me regeling? ledereen was er van uit gegaan dat we komende winter kon den blijven staan. Het hoogheem raadschap wist heel goed dat dit eraan zat te komen. Dit is voor ons een grote tegenvaller. Een daad van onbehoorlijk bestuur.' Woordvoerder Marjolein Kisjes van het hoogheem raadschap: 'De paviljoenhouders kunnen er wel van uit gaan dat het al rond is, maar als hoogheemraad schap zijn wij verantwoordelijk voor de duinen. Wij moeten de vergun ning verlenen. Daar komt heel wat voor kijken en we willen dat zorg vuldig doen. Het strand in Beverwijk ziet er bijvoorbeeld heel anders uit dan op Texel. Door weer en wind vin den er steeds veranderingen aan de kust plaats. Mede daarom inspec teren we elke vijf jaar de kustlijn. Dit jaar is zo'n inspectie gepland. We moeten ook kijken hoe en waar de paviljoens precies komen te staan. De winter is voor ons de periode om de kust te herstellen en dan is het lastig als zo'n paviljoen in de weg staat. We moeten maatwerk leveren. Daarvoor gaan we ook met de kust- gemeenten in overleg om te zien hoe die er tegenaan kijken. En we gaan natuurlijk met de paviljoenhouders praten. Dus eerst kijken en praten en daarna besluiten over de vergun ning, niet andersom. Daarom kan ik nu ook nog niet zeggen of de winter- paviljoens er op langere termijn wel komen.' Deze besluitvorming heeft overigens geen betrekking op de twee paviljoens die tot dusver al jaar- rond open zijn. De strandexploitanten en de gemeente oefenen volgens Schui ringa momenteel druk uit om het hoogheemraadschap op andere gedachten te brengen. 'We staan er voor eigen rekening en nsico en als er grote waterstaatkundige werken zijn, zoals een grote zandsuppletie, dan moet je kunnen verkassen.' Loco-dijkgraaf Tjerk Doornenbal dis tantieert zich van term onbehoorlijk bestuur. Dat de provincie besluiten neemt, betekent met automatisch dat het hoogheemraadschap volgt. Het getuigt van goed bestuur om zelf eerst alle ins en outs te bekij ken. Daar hebben ze meer tijd voor nodig. Strandpaviljoenhouders zul len daardoor nog een jaar moeten wachten. Voor het hoogheemraad schap zijn er meer belangen in het spel dan alleen die van de paviljoen- houders. Grootste belangen zijn de kustverdediging en de veiligheid van het achterliggende land. Het hoog heemraadschap wil eerst bekijken welke effecten net laten staan van een strandtent heeft op bijvoorbeeld duingroei. Ook zaken als natuuront wikkeling mogen niet in het geding komen. Volgens Doornebal hebben het hoogheemraadschap en de pro vincie niet tegelijkertijd hetzelfde tra ject gelopen. Hij vraagt zich af of dat het hoogheemraadschap te verwijten valt. Er was volgens hem wel wat te zeggen geweest voor betere onder linge afstemming. Hij noemt het heel vervelend dat de strandtenthouders langer moeten wachten. 'Tel je zegeningen, dat hebben we achteraf bekeken wel geleerd', zegt Piet Bolier uit De Cocksdorp. Zijn huis aan de Hollandseweg werd dinsdag vol door de bliksem getroffen. De schade is omvang rijk, maar persoonlijk letsel bleef uit. Gerri Bolier was net bezig uit voor zorg de stekkers uit de stopcontac ten te halen toen de bliksem via de vonkenvanger op de schoorsteen het huis trof. 'Ze had net de stekker van de computer uit het stopcon tact gehaald en was op weg naar de modem', aldus Piet Bolier. 'Je moet er niet aan denken wat er had kun nen gebeuren als ze net daarvan de stekker in haar handen zou hebben gehad.' Door het lostrekken bleven de audiovisuele apparatuur en de wasmachine een inslag bespaard. Schade was er wel aan de CV-ketel, de schoorsteen en de meterkast. 'We hebben twee groepen moeten laten vervangen. En. de telefoon lag eruit, maar dat gold ook voor de rest van de omgeving. We moe ten nog onderzoeken of de pijpen van de schoorsteen moeten worden vervangen. Dat kunnen we zo niet zien.' Dat de klap hevig was, bleek bij een stopcontact dat niet in de buurt van de schoorsteen zat. Daar was een groot gat gebrand. In de bijkeuken was door inslag een tegel in de muur gesprongen. Er hing een brandlucht in de woning, maar de familie bleef brand bespaard. De brandweer doorliep het huis met een warm- tebeeldcamera om er zeker van te zijn dat er nergens wat smeulde. 'De schrik zit er nog in', zegt Bolier, 'maar we hebben achteraf bekeken toch heel veel geluk gehad.' Vuurtoren Het is de bedoeling dat de vuurto ren eind dit jaar voor publiek wordt geopend. De toren is nog steeds eigendom van het rijk, maar wordt door Domeinen via de gemeente aan Ecomare verhuurd. Het cen trum voor wadden en Noordzee werkt inmiddels aan een expositie voor in het gebouw. Pagina 2 m Profs uit Emmen De profvoetballers van Emmen strij ken dit weekend voor een kort trai ningskamp op Texel neer. Zaterdag 2 augustus spelen ze in Den Hoorn een oefenwedstrijd tegen het plaat selijke ZDH. Deze begint om 18.30 uur. Pagina 6 Bordeauxrood Na een 12 weken durende renovatie op de werf van Visser in Den Hel der keerde de TX68 'Vertrouwen' woensdagmiddag terug in Oude- schild. Meest opvallend is de kleur van de romp die in de Texelse visse rij vloot nog met eerder is vertoond: bordeauxrood. Pagina 9 Drankrijder slaat advies in wind De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 24-jari- ge Amsterdammer aangehouden voor rijden onder invloed. De man was in De Koog door agen ten gewaarschuwd dat hij niet moest gaan rijden, omdat hij gedronken had. Hij kon de auto beter laten staan. De man sloeg het advies in de wind en stapte toch achter het stuur. Korte tijd later werd hij op de Pontweg aangehouden en mee naar het bureau genomen. Daar bleek uit een ademanalyse dat hij teveel op had. De man kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal Jongens schieten met luchtbuks De politie heeft dinsdagavond op het strand bij De Cocksdorp een luchtbuks in beslag genomen. Een groep van vijf jongens was daarmee, ter hoogte van de duin rand, op blikjes aan het schieten. Een voorbijganger zag dat en waar schuwde de politie. Toen die arri veerde, had net een 18-jarige jon gen uit Hardinxveld-Giessendam het wapen in handen. Hij was de eigenaar van het wapen. Hij kreeg een bekeunng in verband met het schieten en moest de luchtbuks inleveren. Waar de andere jongens vandaan kwamen, is niet bekend Alsnog verknjgbaar op Spinbaan 6 Gemeente Texel Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Folder niet gehad?! Minder regels bij de gemeente Texel. Geregeld hoort de gemeente Texel dat de hoeveelheid regels en de wijze van uitvoering ervan wordt ervaren als een grote last. Vergunningen zijn lastig te verkrijgen, het duurt vaak lang, het is niet duidelijk waarvoor je allemaal een vergunning nodig hebt. Kan het met, makkelijker, sneller, goedkoper, eenvoudiger? De gemeente Texel denkt van wel. Laatste kans! Laat de gemeente uw mening horen! Vul voor 15 augustus 2008 het formulier in via de website www.texel.nl. Ook kunt u een formulier ophalen bij de balie van het gemeentehuis.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1