Gemengde gevoelens over Hoonder eetcafé Zitting kent verassende afloop 'Moet u er niet aan wennen dat er naast u een café is?' Ww}OT Waddenfonds voor tweede keer open 'Als ik dit naast me krijg, zou ik ook bezwaar maken' Het is nieuw, maar alsof het er altijd al is geweest' TEXELSE J COURANT DE k/y/p VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2008 Eltekij en drinKE'RI) Weoere. de- rechb donderdag dfaaiea Wij dié daq Geen Keuken, maar wé( Wijn lekkere^ hofjes! Een dienstmededeling voor de gasten. Gespannen gezichten donderdag in de Alkmaarse rechtbank. Uitba ters en naaste buren van het kof- fiecafé in Den Hoorn hoorden aan hoe mr. S.A.B. Boer, raadsman van de familie Dik, en mr. Cees Witte, sprekend namens de gemeente, voorzieningenrechter mr. J. Blok land van hun gelijk probeerden te overtuigen. De een met de bedoe ling om het eetcafé te sluiten, de ander om het open te houden. Blokland had eerder dit jaar al vraag tekens gezet bij de ruimtelijke onder bouwing van het cafe en ook de gemeentelijke beroeps- en bezwaar- commissie oordeelde dat het café niet strookte met het bestemmings plan. Toch kregen de dames na lang wachten groen licht van het college, waarna het café op 21 juli open mocht. Tijdens de zitting betoogde de raadsman van de buren onder meer dat de ruimtelijke onderbou wing voor nog steeds niet deugt, dat het bedrijf zich met aan de regels, afspraken en vergunning houdt en dat het college van b en w het effect van de activiteiten, met name in de keuken, niet goed heeft getoetst. 'De gemeente neemt het met zo nauw met de regelgeving en is op zijn minst heel passief met het con troleren. Er is de gemeente blijkbaar alles aan gelegen om de zaak open te hebben en te houden.' Volgens Boer was de bouwaanvraag verre van compleet. 'Er is vergunning ver leend voor een koffiecafe, maar het is een restaurant geworden', ver wees hij naar de menukaart waarop ook warme gerechten staan. Maar Witte legde uit dat sprake is van een horeca-dagzaak en dat dit volgens gemeentelijk beleid afwijkt van een restaurant. 'Wat is dan het verschil?', informeerde de rechter. Volgens de gemeente bestaat een maaltijd in een restaurant uit tenminste vijf bestanddelen en hoeft dat in een bijvoorbeeld een eetcafé niet zo te zijn. Behoudens de 'schijf van vijf', had de rechter deze versie nog nooit gehoord. 'Welke bestanddelen?' Hier begaf de gemeentelijke spreek buis zich op glad ijs. Veel verder dan aardapppels, groente, vlees, een voorafje en dessert kwam hij niet. De rechter maakte uit de 'culinaire' verhandeling op dat een restaurant meergangenmenu's serveert en een horeca-dagzaak niet. Loodsenplan Wat betreft de onderbouwing van de vergunning was er volgens Wit te geen vuiltje meer aan de lucht. Het Loodsenplan waarin het café is opgenomen, is dan wel niet in zijn geheel vastgesteld door de gemeen teraad. de politiek heeft het volgens Witte tijdens een zitting begin mei wel als basis voor toekomstig beleid en ruimtelijke procedures bestemd en daarmee de weg vrijgemaakt voor het horecabedrijf. Het café mag vol gens de gemeente geen stankover last of andere hinder voor de buren veroorzaken. Maar dat gebeurde wel. De uitbaatsters reageerden na een klacht direct met de montage van een meterslange afvoerpijp uit de keuken. De rechter kwalificeerde dit als een 'verbetering'. Maar vol gens de raadsman van Dik was het slechts een 'verandering' en stonk het nog steeds. Wel een aanpas sing die volgens hem niet volgens de bouwvergunning is. De gemeen te beloofde een opnamerapport te maken en zonodig een aanschrijving te sturen. Tijdens de zitting bleek ook dat het terras zonder de benodigde exploi tatievergunning draait. Deze is wel aangevraagd, maar nog niet afgege ven. Samenvattend concludeerde de rechter over de activiteiten in en rond het café: 'U doet dus dingen waar voor u geen vergunning heeft.' De Bruijn: 'Wij gaan ervan uit dat alles in orde is.' Blokland: 'Heeft u dat gecontroleerd?' De Bruijn: 'Ik heb meerdere keren naar het gemeente huis gebeld en mij is verteld dat we open konden gaan.' Volgens Witte Het terras aan het pleintje in Den Hoorn is in trek. is de benodigde exploitatievergun ning voor het terras volgende week een feit. Aan het plaatsen van fietsen tegen de gevel van de buren kunnen de café uitbaters volgens De Bruijn weinig doen. 'We melden dat het niet mag, maar het zijn dok bezoekers van de supermarkt die er hun fiets neerzet ten. Wij kunnen toch niet zeggen wie waar zijn fiets mag neerzetten. We doen onze uiterste best om aan alle ongemakken voor de buren een eind te maken. Maar we zitten nu in een heel drukke periode, lopen tegen van alles aan en kunnen met alles tegelijk.' 'Worst case scenario' Toen rechter mr. Blokland de familie Dik vroeg of die niet aan het idee moet wennen dat er een café naast haar is, kreeg hij weerwoord van Ellen Dik: 'Alles waarvoor we vooraf heb ben gewaarschuwd is uitgekomen', doelde de buurvrouw op overlast door stank- en geluid. Ze sprak van een 'worst case scenario'. Ze gaf zelf aan dat ze een poging had onder nomen tot mediation, maar was er met de buren niet uitgekomen. De Bruijn: 'Zo'n mediator kost een hoop geld en als beginnend ondernemer hebben we dat niet.' In de raadszaal circuleerde een uurtanef van €275,-. De rechter vond hoge kosten geen excuus om het niet te doen: 'Onder nemen is ook risico nemen. Je bent nooit een goede dokter voor jezelf', adviseerde Blokland er een onafhan kelijke deskundige bij te halen. Na twee schorsingen bleek er bij de betrokkenen voldoende draagvlak te zijn om het er op te wagen, met als pleister op de wonde dat de recht bank de eerste sessie betaalt. Deze poging tot mediation start medio september. Tot die tijd wordt het ver zoek tot schorsing aangehouden en kan de zaak open blijven. Opgeluchte gezichten bij De Bruijn en Penha, maar duidelijk was dat Ellen en Jaap Dik nog moesten wen nen aan het idee. Maar het alterna tief was volgens hun raadsman een langdurige en kostbare procedure, [EK ZIT ëem HAAR irt WHjöep]fc Rnrvon goê£ Q Oi- 08- xooS 'Inn de Rats' Texelaars die een beroep willen doen op het Waddenfonds kun nen van 8 september tot en met 17 oktober voorstellen indienen bij de Uitvoeringsorganisatie Wadden fonds in Leeuwarden. Het is de tweede keer dat het fonds, dat een looptijd van twintig jaar heeft, wordt opengesteld. De landbouw en visserij komen deze keer ook voor waarbij zijn cliënten uiteindelijk toch wel aan het kortste eind zouden trek ken. Mr. Boer: 'Als de gemeente het café wil, komt het altijd voor elkaar. Elk gat zal worden gedicht. Op deze manier houdt de familie een vinger in de pap en kun je tot goede afspra ken komen.' Ellen Dik vond het wel frustrerend. 'Het gemak waarmee de gemeente recht maakt wat krom is.' Haar echtgenoot berustte: 'We hebben ons best gedaan, het is niet gelukt. Soms win je, soms verlies je.' Ze vatten het wel sportief op. De dames van het café kunnen een bos bloemen verwachten. subsidie in aanmerking. Beide sec toren konden vorig jaar nog geen beroep op het fonds doen. omdat het ministerie nog moest onderzoe ken in hoeverre er anders sprake zou zijn van door Brussel verbo den staatssteun. VROM en Brussel zijn daarover nog steeds in gesprek over dat onderwerp, maar door het verruimen van de regelingen is een omweg gevonden. Subsidieaanvra gen die onder de €200.000,- blijven, zijn vrijgesteld van verplichte aan melding bij de Europese Commissie, waardoor dat geen problemen hoeft op te leveren. Ondernemingen uit andere sectoren kunnen voor soort gelijke 'beperkte steun' eveneens bij het fonds terecht. Voor de landbouw geldt de voorwaarde dat een bedrijf met meer dan 250 werknemers heeft en dat de jaaromzet lager is dan 50 miljoen euro. Voor de visserijsector gelden geen restricties. Het Waddenfonds beoogt het ver beteren van de kwaliteit van het Waddengebied. Innovatieve ontwik kelingen, projecten om de natuur te verbeteren, de kennis te verhogen of de veiligheid van het gebied te vergroten, komen in aanmerking. Er wordt alleen subsidie verstrekt aan nieuwe projecten. Zaken die onder regulier beheer en onderhoud vallen, komen niet in aanmerking. Projecten moeten ook passen binnen de PKB Waddenzee. Bij de provincie Noord-Holland kan tegelijkertijd een beroep op co-finan- ciering gedaan worden. Het Wad denfonds subsidieert met voor de volle 100 procent, maar eist dat meer partijen subsidie verstrekken. Eco nomische projecten worden voor maximaal 40 procent gesteund, de rest voor maximaal 90 procent. Er is dit jaar 33 miljoen euro beschikbaar, waarvan één miljoen voor de zoge heten kleine projecten. Onder dat begrip vallen initiatieven die minder dan €200.000,- kosten. Aanvragers kunnen kleine projecten bundelen om boven dat drempelbedrag aan subsi diabele kosten uit te komen. De Dienst Landelijke Gebied onder zoekt na 17 oktober of aanvragen ontvankelijk zijn. Die worden daarna beoordeeld door een adviescommis sie in Den Haag en, voorzien van extra advies van een regiocommis sie, voorgelegd aan de minister van VROM (Cramer) die de subsidies toe wijst. Texel viel vorig jaar met vier projecten in de prijzen, wat een paar miljoen euro opleverde. Maar zelden zal een onderneming zó snel succesvol zijn geweest als recent in Den Hoorn. Vanaf het moment dat Janien de Bruijn en Irene Penha hun 'koffiecafé' Inn de Knip op maandag 21 juli openden is het een aanhoudende drukte en hebben stoelen nauwelijks kans gehad om af te koelen. De drukte is zodanig groot dat dorpsbewoners zelfs bijspringen in de bediening. Maar niet iedereen is er blij mee. Woens dag, daags voor de zitting in Alkmaar, peilden we de stemming. Dc stemming zit er goed hei dorpsplein in Den Hoorn. Irene Penha serveert drankjes op het terras. Heftige gevoelens in Den Hoorn, waar de buren tot dusver geen juridisch middel onbenut lieten om de vergun ning aan te vechten. Een opstelling die tot felle reacties uit het dorp heeft geleid. 'Kutwijf', is één van de scheld woorden die de buurvrouw naar haar hoofd heeft gekregen. Een dorps- genote schreef in een emotionele brief dat van 'buitenlanders wordt verwacht dat die zich aanpassen. En wat doen jullie...' In een ingezonden brief die de redactie deze week kreeg aangeboden staat: 'Of denkt deze arrogante familie met de aanschaf van een tweede huis soms het hele dorp in hun macht te hebben of te tiranniseren?' Omdat op de persoon werd gespeeld, is deze ingezonden brief ovengens geweigerd. Ook De Bruijn ging stemmingmakerij niet uit de weg. Verwijzend naar de aan Jaap en Ellen Dik toegeschreven rijkdom schreef zij: 'Het frustrerende is dat geld macht geeft, want zij kunnen eenvoudig advocaten inhuren.' Aan roddels en achterklap heerst in het dorp geen gebrek: de familie Dik zou ook bij hun woning in Amsterdam een horecabedrijfje gedwongen heb ben te sluiten en Dik zou een proces voeren tegen het ziekenhuis waarin hij voor een hartkwaal is behandeld, om maar wat te noemen. Reuring Tijd om neer te strijken op het terras van dat omstreden café. Woensdag morgen zijn alle tafeltjes bezet en zodra er eentje vrijkomt, wordt de lege plek tamelijk snel ingenomen. Het moet gezegd, je zit er prachtig. Het terras ademt sfeer, de stoelen zit ten lekker, het uitzicht op het pleintje en Diek is prachtig, er heerst reunng, het is er gezellig en de koffie smaakt goed, al lijkt de bediening nog wat onwennig, maar dat zal met de drukte te maken hebben. Ook binnen ziet het er mooi, sfeervol en gezellig uit. Zichtbaar is dat de dames er hun hele ziel en zaligheid in hebben gestoken en complimenten komen van alle kanten. 'Het is nieuw, maar alsof het er altijd al is geweest, zo vanzelf sprekend', vertelt een dorpsgenote. Velen zien het als een verrijking van het dorp Laagdrempelig en exploi tanten die goed aanvoelen wat er in het dorp leeft. Sommigen kunnen er geen genoeg van krijgen en hebben er al drie keer warm gegeten. Warm gegeten? Het zou toch een koffiecafe worden. Maar de menukaart vermeldt dat er ook warme gerechten wor den geserveerd. Mits de gasten tijdig bestellen, want om 21.00 uur sluit de zaak Aan klanten geen gebrek. Kok Jacob Blaauboer: 'Ik kom de keu ken met meer uit.' Janien de Bruijn: 'Eerst dachten Irene en ik dat we het met z'n tweetjes konden doen. Maar vanaf dag één lopen we over van het werk. Een half uur voordat we open gingen, zaten de eerste mensen al op het terras. Gelukkig krijgen we volop hulp uit het dorp. Ze vinden het allemaal prachtig.' Een groot deel van het dorp leeft mee en volgt de. ontwikkelingen met argusogen. Een Hoornder die de verslaggever na een interview uit het huis van de familie Dik heeft zien komen, drukt hem op het hart hen niet al teveel aandacht te geven. Stank In de tuin van het aangrenzende huis blijkt de opening niet onopgemerkt te zijn voorbijgegaan. De familie Dik kan volop 'meegenieten' van de verrich tingen in de aangrenzende keuken. In de tuin hangt woensdagmorgen een doordringende baklucht. Ellen Dik: 'Aan de geur weten we precies wat hiernaast wordt gekookt.' Op het moment dat de verslaggever op bezoek is blijkbaar een uiengerecht. 'Maar ook kroketten, patat, pannen koeken. gehakt en noem maar op. Als de wind onze kant op staat, dan zitten we er de hele dag midden in.' Terug naar het koffiecafé: De Bruijn: 'We hebben één klacht over stank gehad. De afzuiging hebben we met een aangepast. Een grote pijp erop.' Kennelijk zonder veel effect, zoals de verslaggever heeft kunnen ruiken. Zou de deur van de keuken soms openstaan? En dan is er irritatie over het veroorzaakte geluid. Niet zozeer door de gesprekken op het terras, want veel meer dan wat geroeze moes dringt niet door. Maar regel matig hoor je wel het gerammel van flessen in kratjes. Ellen Dik: 'Kratjes en afvalbaken zouden binnen staan, maar het is er klein en daarvoor is geen ruimte. Nu staan die naast het café en horen wij de hele dag de her rie. We horen nu ook vaker de claxon van bijvoorbeeld de bus, die er door de drukte niet doorheen kan. We hebben hier een prachtige tuin waar we graag en vaak zitten. Maar de stank en de herrie verpesten het. We worden er gewoon Gallisch van.' Ze klaagt ook over de vele fietsen voor hun woning. 'Ze hebben maar éen fïetsenrekje.' Onverschillig Wéér naar het terras: 'Het is een prachtig initiatief en goed voor het dorp. Het zou zonde zijn als dit op gezag van de rechter gesloten moet worden. Maar aan de andere kant kan ik de buren goed begrijpen. Als ik zoiets naast me zou krijgen, dan denk ik dat ik ook bezwaar zou maken', vertelt een Hoornder aan een kop koffie. Volgens een analyse van Jaap Dik wordt deze Hoornder gerangschikt in de tweede van de drie categorieën die hij onderscheidt. 'Je hebt de fanatieke voorstanders van het café, die tegen ons zijn. De tweede groep, en volgens mij de grootste, is redelijk onverschillig. Ze vinden het café een leuk idee, maar hebben ook begrip voor ons standpunt. En de derde categorie is tegen het café. Daar zitten ook felle tegenstanders bij. Die zeggen bijvoorbeeld tegen ons dat we onze rug recht moeten houden of steken ons met een kaartje een hart onder de riem.' Optimist Maar wie zijn oor te luister legt, hoort dat veel caféfans het verzet tegen het café de familie Dik niet in dank afne men. Hoe ervaren zij dat zelf? Ellen Dik: 'Niet prettig natuurlijk, maar we hebben niet het gevoel dat Hoorn- ders ons uit de weg gaan. De meeste praatten normaal met ons. een enke ling uitgezonderd.' Jaap Dik: 'Door al het commentaar zijn we het laatste half jaar wat gehard geraakt. Maar men moet goed beseffen dat wat wij doen allemaal strikt binnen de wet is. We proberen het zo netjes moge lijk te doen. Ik vind zelf dat wij geen onredelijke mensen zijn. Conflicten ga ik als het kan uit de weg. Ik durf te zeggen dat ik het vleesgeworden harmoniemodel ben. Die geruchten dat ik een proces voer tegen het zie kenhuis of dat we in Amsterdam een zaak hebben weggeprocedeerd zijn volslagen onzin. Wij voeren ook geen rechtszaak tegen onze buren, maar tegen de gemeente. Als-die zijn werk goed had gedaan, hadden wij geen poot om op te staan. Maar het colle ge van b en w is in deze kwestie veel te soepel en meegaand geweest Dat hadden we ze graag zelf ver teld en we hebben de burgemees ter uitgenodigd voor een gesprek, schriftelijk zelfs. Maar ze heeft niets van zich laten horen. Er woont hier een raadslid in het dorp, maar ook die hebben we hier nooit gezien. Er zijn ons teveel knollen voor citroe nen verkocht. Het is strijdig met het bestemmingsplan en het Loodsen plan waarin het café is opgenomen, is geen officieel beleidsstuk.' Ellen Dik: 'Het zou alleen een koffiecafé worden, maar als je de menukaart bekijkt, is het een volwaardig restau rant.' Jaap Dik: 'Het is een compleet opgetuigde horecazaak geworden. En dan het terras. Dat is zómaar neergezet. Ook dat is strijdig met het bestemmingsplan en ook daar zullen we bezwaar tegen aantekenen. De rechter heeft uiteraard het laatste woord. Ik ben optimist en ga ervan uit dat wij in het gelijk worden gesteld. Maar als de rechter anders oordeelt, dan zullen we ons sportieve verlie zers tonen en krijgen de dames een grote bos bloemenEllen Dik- 'We hebben niets tegen ze, met name Irene heeft zich de laatste tijd suf gewerkt.' Janien de Bruijn: 'Jaap en Ellen zijn aardige mensen en houden van gezelligheid. We hebben alleen een zakelijk conflict met ze.' Rijk? Over het verwijt dat zij als 'rijke bui tenstaanders' het dorp hun wil pro beren op te leggen. Ellen Dik: 'Wij buitenstaanders? We hebben deze woning al sinds 1983. Aanvankelijk als tweede woning, waar we vaak verbleven. Ik woon hier nu al geruime tijd permanent en ben hier zeker 300 dagen per jaar. Jaap heeft zelfs een Hoornder familieverleden. Zijn groot vader. Jacob Drijver, een broer van de beroemde vogelwachter Jan Drijver, is op Texel geboren. Hij kwam hier al als kind.' Over hun vermeende rijkdom: 'Hoe zit dat dan met onze buren? Ze bezitten een kapitale woning in Den Hoorn, een kapsalon, inclusief pand, in Den Burg en nu dit café. Wie is er nou rijk?' Tekst en foto's Gerard Timmerman De tuin van Jaap en Ellen Dik, pal achter het café.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5