'Ecomare zit in mijn bloed' Emmen oefent in Den Hoorn Kampioenen golfclub 'Verplaatsing bedden volgens voorwaarden' Doran maakt schoon in museum TEXELSE COURANT Van Katwijk snelste bij strandloop Dronken gast zorgt voor overlast en consternatie Geknipt TESO kreeg 100 jaar geleden eerste eigen schip Geen uitbreiding bungalowparkje Zortierbaantjes Beste veulen Noord-Holland VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2008 links) deelt in de feestvreugde na de derde treffer De strandloop die woensdag bij paal 28 werd gehouden, kostte de lopers veel kracht. Het water was hoog en het meester strand zacht. Doordat niet in een echte lijn kon worden gelopen, moes ten de deelnemers meer meters maken. Favorieten Jan Zijm en Quinten van Katwijk ging tot halverwege de wed strijd gelijk op. maar toen liet Zijm een gat vallen, wat van Katwijk wist uit te bouwen tot een voorsprong van 40 seconden. Hij finishte in 33.24 minuten. Coen Schoonheden kwam als derde over de eindstreep, ongeveer twee minuten na de win naar. Jaap Witte was duidelijk de sterkste op de 4 km, maar Pieter Dogger, Vincent Kobossen en Thomas Rich ter leverden ook een prima presta tie. Bij de meisjes over 1.200 meter won Amy Dulfer uit Schiedam. Met een tijd van 5.03 minuten deed ze maar weinig onder voor de toppers bij de jongens. Tweede en derde werden Noor van der Steeg uit De Cocksdorp en Noor Kikkert uit De Koog. Bij de jongens over 1200 meter leverde Joren Bakker strijd met Timo Schnitfink. Uiteindelijk won Bakker met een voorsprong van 11 seconden. Teun Eelman uit Den Burg werd derde. Ward Bak ker, de twee jaar jongere broer van Joren, liet zien uit het goede 'loop hout' gesneden te zijn en eindigde in 5.38. Er deden in totaal 67 lopers mee. De volledige uitslag is te lezen op www. avtexel.nl. Uitslagen: 1 200 meter - Jongens: 1.Joren Bakker, 4.48; 2.Timo Schnitfink (Hilversum), 4.59; 3.Teun Eelman, 5.07. Meisjes: I.Amy Dulfer (Schie dam). 5.03; 2.Noor v.d. Steeg, 5.31; 3.Noor Kikkert, 5.58. 4 km - I.Jaap Witte, 16.30; 2.Pieter Dogger. 18.51; 3,Vincent Kobos sen (Deventer). 19.24. 8 km - 1.Quinten van Katwijk, 33.24; 2.Jan Zijm, 34.04; 3.Coen Schoonheden, 35.27. De profvoetballers van Emmen strijken dit weekend voor een kort trainingskamp op Texel neer. Zaterdag 2 augustus spelen ze in Den Hoorn een oefenwedstrijd tegen het plaatselijke ZDH. Deze begint om 18.30 uur. ZDH is misschien wel de kleinste club van Nederland. Ook komend seizoen brengen de Zwaluwen Den Hoorn, zoals ze voluit heten, naast drie pupillenteams niet meer dan één seniorenteam op de been. Toch hebben de Hoornders een traditie opgebouwd in het organiseren van bijzondere wedstrijden. Zo speelde de club in het verleden tegen de oud-internationals, Volendam en (als eerste mannenteam) tegen het Nederlands Dameselftal. Twee jaar geleden kwam Excelsior op bezoek. Dat was te danken aan Excelsior-speler Sieme Zijm, die opgroeide in Den Hoorn, als pupil voor ZDH speelde en zo hoog over Texel opgaf, dat zijn teamgeno ten dat droomeiland wel eens met eigen ogen wilden aanschouwen. En inderdaad, het beviel, want een jaar later namen de Rotterdammers. toen nog spelend in de eredivisie, zelf het initiatief om naar Texel te gaan. Mede als gevolg van het volle oefen programma en de vroege competi tiestart zat de komst van Excelsior er dit jaar niet in. Toch kunnen de Hoornders opnieuw een profclub begroeten. Het is Emmen, de nieu we club van Sieme Zijm, die ken nelijk ook zijn huidige collega's - en de clubleiding - warm heeft weten te maken voor het eiland van zijn jeugd. Emmen is de laatste jaren niet meer dan een stabiele mid denmoter in de eerste divisie, maar beleeft een prima voorbereiding op het nieuwe seizoen. Zo werd vorige week eerst de Griekse kampioen Olympiakos Piraeus op een gelijk spel (0-0) gehouden en daarna het sterke Heerenveen verslagen (3-1). De wedstrijd tussen ZDH en Emmen wordt gespeeld op het terrein aan de Witteweg (de weg naar paal 9). Scheidsrechter Borst uit Bergen blaast om 18.30 uur het beginsig- naal. Een toegangskaartje kost 5 euro; kinderen t/m 12 jaar betalen 2 euro (t/m 6 jaar gratis). Wandelpad levert nieuwe koek op Oosterend heeft sinds deze week een nieuwe koek: het Ommetje. Hij is gemaakt door bakker Tim mer en vernoemd naar het wan delpad bij Oosterend. De koek is rond en gemaakt op basis van speculaaskruiden. Hij is verkrijgbaar tijdens Oosterend Pre- sent. Zondag wordt het pad officieel geopend na afloop van de kerk dienst in de feesttent. Op die manier wordt een link gelegd met het verle- De verplaatsing van de recrea tieve slaapplaatsen van de Bad- weg naar de Pelikaanweg voldoet volgens het college aan de voor waarden die bij een dergelijke verplaatsing van kracht zijn. Een van de eisen is dat er kwali teitsverbetering uit moet voortko men. Uit het beeldkwaliteitsplan dat architectenburo Louis Uriot heeft gemaakt, leidt het college af dat dit in overtuigende mate het geval is. De recreatiehuizen van elk maximaal 70 vierkante meter zien er karakte ristiek uit, staan op ruime afstand van elkaar en de erfafscheidingen worden gevormd door tuinwallen of beplanting Een waterpartij met dijk is bedoeld als buffer tussen dit parkje en het terrein van Harry de Graaf waarop onder meer een groepsverblijf en een zomerhuisje staan. De beoogde locatie voor de nieuw bouw heeft nu nog de bestemming 'opslag voor materialen' met de beperking dat deze opslag inpandig moet zijn in de bestaande bebou wing. Die bestaat nu nog uit een damwandloods die wordt gebruikt voor de opslag van materialen van een strandexploitant en voor de paarden- en autohobby van een familie uit De Koog. Om de vrijstel lingsprocedure voor zowel de Bad- weg als de Pelikaanweg mogelijk te maken, zal de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit moeten nemen. Beide bouwaanvragen zul len gelijktijdig in procedure wor den gebracht. Als het tot vrijstelling komt, zal als voorwaarde worden gesteld dat de recreatieve exploita tie aan de Badweg wordt gestaakt op het moment dat de nieuwbouw bij de Pelikaanweg wordt opgele verd. Kuip moet ook een planscha- deovereenkomst ondertekenen. Dat betekent dat hij vergoeding moet betalen aan mensen die als gevolg van de nieuwbouw in het nu nog open terrein schade lijden. De buren staan kritisch tegenover de plan- Dirk Kuip aan de Badweg foto Harry Gerdi Reijers en Thomas Wasse naar hebben het clubkampioen schap strokeplay van golfclub De Texelse gewonnen. Reijers toonde haar klasse door afgelopen weekeinde twee dagen lang bovenaan te staan. Maeike van der Schaaf kwam zondag in de buurt van Reijers, maar zij had uiteindelijk 33 slagen minder nodig dan Van der Schaaf. Marijke de Beer werd derde. Bij de heren was het stuivertje wisse len tussen Wassenaar, Jaap Waverijn en Jaap Hoogenraad. Wassenaar trok aan het langste eind doordat hij met 247 slagen 6 slagen onder Hoogenraad en 24 onder Waverijn bleef. Bij strokeplay worden alle sla gen, inclusief strafslagen, bij elkaar opgeteld. Degene met het laagste aantal is winnaar. De baan was door het weer zeer droog, wat invloed op de scores had. Er werd eveneens gespeeld om het clubkampioenschap foursome. Daarbij wordt door twee spelers om de beurt één bal geslagen. Carla Kager en Gerdi Reijers waren de beste bij de dames met 87 punten, gevolgd door het jeugdige duo Use van Zuilekom en Annabel Groothuis (96). Maeike van der Schaaf en Lot van Schelt werden derde (99). Derk Hulsebos en Jaap Hoogenraad wonnen bij de mannen met 83 pun ten. Thomas Wassenaar en Martien Bödicker werden tweede (86), Ed Eelman en Cees Boks derde (89). Er streden 54 deelnemers om de foursome bokaal. Ook zij hadden last van de gortdroge baan. Uitslagen strokeplay: Heren.:1. T. Wassenaar (247), 2. J. Hoog enraad (253), 3. J. Waverijn (271). 4.W. Homan (274), 5.J. Pameijer (279), 6.E. Eelman (280), 7.C. Boks (281), 8.K. van Zuilekom (282), 9..P. Schuijl (288), 10.H. de Beer (293), 11.T. Dijkstra (295), 12.J. Kohnhorst (295), 13.J. v.d. Werf (305), 14.J. Kager (310), 15. H. de Leeuw (311), 16.S v.d. Schalie (323), 17.J. van Andel (348). Dames: 1.G. Reijers (242), 2.M. van der Schaaf (275), 3.M. de Beer (283), 4.H. Bödicker (290). 5.L. van Zuilekom (292), 6.C. Kager (302). den toen een deel van het pad als kerkepaadje werd gebruikt. Het boerenommetje begint bij Zevenhuizen en loopt door het land schap naar Oost en daarna langs de weg terug naar Oosterend. Op elf plekken zijn naambordjes aan hek ken van percelen gemaakt, zodat wandelaars kunnen zien langs wel ke stukken land ze lopen. Volgens Corry Heijne van De Lieuw, betrokken bij de realisatie van het vernieuwde wandelpad, is het de bedoeling dat op termijn een bro chure wordt uitgegeven waarin wandelaars meer kunnen lezen over het land waar ze langs lopen. - Het veulen Dimigemma Texel van de familie Garritsen uit Eierland mag zich komend jaar het best gefokte tuigpaard van Noord-Hol land noemen. Het veulen kwam zaterdag als beste uit de bus bij de jaarlijkse keuring van het Koninklijk Warmbloed Paar denstamboek Nederland (KWPN) in Middenbeemster. Dimigemma, geboren op 21 maart, was in eerste De huidige recreatieve opstallen Een 40-jarige man uit Amsterdam zorgde maandagavond voor con sternatie op de veerboot die rond 19.45 uur van Den Helder naar Texel voer. De man was dronken en agressief en het kostte perso neel en politie de grootste moeite hem te overmeesteren. Hij viel enkele vrouwen lastig door hen een tik tegen de billen te geven en stond te schreeuwen op het salondek, liet zijn geslachtsdeel aan een vrouw zien op het fietsendek en bedreigde de stuurman met de dood toen deze ingreep. De ver dachte werd in bedwang gehou den door de stuurman en enkele horecabeveiligers die op weg naar het eiland waren. Hij kon worden overgedragen aan agenten op het eiland die naar de haven kwamen. Ook tegen die overname verzette de man zich hevig. Eenmaal in de politiedienstauto beukte hij met zijn hoofd tegen het achterportier en daarna met zijn voeten. De autodeur raakte daardoor beschadigd en ont zet. De agenten moesten ook zijn voeten boeien om hem onder con trole te houden. De verdachte werd ingesloten in verband en is dins dagmorgen in verzekering gesteld. Hem wordt ondermeer bedreiging, openbare schennis, vernieling en verzet ten laste gelegd. Bij het eer ste verhoor woensdagmorgen wist de verdachte nergens meer van. Hij wilde alleen met een advocaat spreken. Donderdag 17 juli Texel. •- Onlangs zijn op dit mooie eiland 6.000 ganzen vergast Zoiets heet 'SchadebestrydingL Nu,-ik weet nog wel een soort waar er te veel van zijn en die de ganse aardbol continu scha de berokkent. Van schapen zien grazen word ik ook al niet meer gelukkig, omdat ik dan denk aan de transporten naar de slachthuizen waar ze vaak omwille van een religie, die een wrede god moet hebben, onverdoofd de keel wordt doorgesneden. Ik was .vandaag "dus fop Texel voor een' interview. ZoiedrSöuTk niet ge daan hebben als het niet om de ezels van Theun de Winter ging. Ik was er ojn te vertellen' waarom ik ezels zo bijzonder vind eh met een van hen. Oscar, op de foto te gaan. De inter viewster, de fotografe, haar even vriendelijke hondje Splinter, Theun, en zijóUprafchfige dieren met hun donzen óren en aandoenlijke onder- iip, wisten me aardigaf te leiden. In de rubriek Hollands Dagboek in NRC Handelsblad van 20 juli spreekt schrijver Mensje van Keulen zich uit over het vangen van ganzen en de ezels van Theun de Winter. I Het eerste eigen stoomschip van TESO, De Dageraad, werd op 4 augustus 1908, deze week honderd jaar geleden, feestelijk in gebruik genomen. Vanaf de oprichting van de vervoersonderneming (in 1907) had men gebruik gemaakt van de gehuurde Baron Rengers van de Gebr. De Groot uit Kampen. De Texelsche Courant schrijft op 8 augustus 1908: 'Het is thans een feit dat de Vereeniging, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 17 december 1907, een eigen Stoomboot in de vaart heeft gebracht. De nieuwe boot draagt de naam De Dageraad, een zeker symbolische naam waarvan in de loop van lange tijd moge blijken, dat zij goed gekozen is. Over de aankomt van het schip in de haven van Oudeschild meldde de krant: 'Het was alreeds in den morgen van gisteren te ontdekken, dat het een feestelijke intocht van De Dageraad deel te nemen. Velen hadden voldaan aan de uitnodiging welke tot hem was gericht; het waren er van alle dorpen, en uit alle klassen der maatschappij welke de Rengers vulden.' Bij het lezen van de lovende beschrij ving van het nieuwe schip moeten we constateren dat er sindsdien bij TESO erg veel veranderd is. Nie mand zal destijds hebben vermoed hoe geperfectioneerd de veerdienst naar het eiland honderd jaar later zou zijn. 'Het deed ons genoegen', ver volgt de krant, 'te mogen constateren dat voor de 2e klas kajuitsreizigers uitstekend is verzorgd, boven flinke ruimte met zonnetent, beneden een goed ingerichte kajuit, alles voorzien van nodige gelegenheden. Dat de 1 e klas kajuit met zijn promenadedek en rooksalon er niet minder comfortabel uitziet, behoeven wij zeker niet te Ook het fanfare was bij de dag van bijzondere betekenis was, de feestelijke overtocht van de partij. uitgestoken vlaggen verkondigden dit alom. En met den middag werd zulks duidelijk, toen velen per as, per fiets, of te voet, zich naar de haven bega ven om te drie uur met de Rengers over te steken en vervolgens aan de 'Het fanfarecorps speelde enige lie deren, een feestlied werd gezongen en toen zette tegen vijf uur De Dage raad koers naar Texel.' De aankomst in Oudeschild was bij zonder feestelijk: 'Toen De Dageraad de haven binnenkwam, ging er een luid gejubel uit de menigte op, ter wijl het fanfarecorps er lustig op los speelde. Toen de genodigden het schip verlieten, werd het publiek gele genheid gegeven het te bezichtigen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt en er ging maar één roep, van ze is prachtig. De Raad van Beheer en alle Texelaars kunnen trotsch zijn op deze vrucht van hun solidariteit.' De Dageraad werd voor ƒ74.000,- gebouwd door Hubertine in Haarlem en ging op 27 mei 1908 te water. Na de indienststelling van de Marsdiep (op 14 mei 1926) voer het schip ver der als reserveboot. Tussen 1927 en 1931 werd met De Dageraad boven dien een zomerdienst onderhouden met Harlingen. Ook werden rond vaarten gemaakt naar de werkzaam heden aan de Afsluitdijk. Op 30 mei 1934 werd het schip opgelegd en op 6 december 1935 voor 2250,- ver kocht aan Fa. G. van Praag uit Den Helder. De Dageraard werd in het voorjaar van 1936 gesloopt. Tekst Dirk Kuiter Foto Beeldarchief TESO De heer Steenvoorden in De Cocksdorp krijgt geen vergun ning voor het uitbreiden van zijn bungalowparkje aan de Molen laan. De regels van het bestem mingsplan staan het niet toe en aan de voorwaarden voor een eventuele vrijstelling wordt niet voldaan. Steenvoorden kwam enkele jaren bouwen en die speciaal geschikt maken voor ouderen en gehandi capten. Aanpassen van de bestaan de bungalows is kostbaar en tech nisch problematisch. Onder bepaalde voorwaarden kan een kleinschalig recreatieterrëin met 25 procent uitbreiden als dat bij draagt aan kwaliteitsverbetering. In dit geval zou dat een extra bunga low mogelijk maken, maar omdat geleden in het bezit van de huidige die kwaliteitsverbetering tot die ene zes bungalows. Hij wil er twee bij bungalow beperkt blijft, kan ook die niet worden toegelaten. In ambtelij ke taal: 'De strekking van het beleid is dat bij een ruimtelijke kwalitatieve verbetering van een bestaand recre- atiebedrijf een beperkte uitbreiding van het aantal recreatie-eenheden mogelijk is om deze verbetering te vergemakkelijken. Het enkel plaat sen van nieuwe recreatie-eenheden bij een bestaand recreatiebedrijf is in dit opzicht onvoldoende om toe passing te kunnen geven aan de wijziging van het bestemmingsplan volgens artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijkje Ordening'. Natasja Garritsen met het winnende tuigpaard veulen Dimigemma. instantie eerste in de categorie voor merrieveulens. Later won ze ook een onderlinge wedstrijd met het hengstveulen Denmar van een fami lie uit Heerhugowaard. Dimigemma is een dochter van het paard Simi- gemma van de familie Garritsen en de hengst Reflex uit Zwolle. Simi- gemma zette al twee keer eerder prijswinnende veulens op de wereld. Het dier is opnieuw drachtig. Doran Pauka (18) werkt deze zomer drie weken bij Ecomare. Hij maakt vijf halve dagen per week schoon en werkt twee halve dagen achter de kassa. Hij vindt het erg gezellig bij Ecomare: 'Mijn moeder werkt hier ook, dus ik ken bijna iedereen hier.' springen als je rinkelt met je fietsbel. Je krijgt een beter beeld van hun ontspanning.' Er is ook veel aan spraak van bezoekers. 'Laatst stond ik kauwgum te schrapen en kreeg ik advies van een mevrouw dat ik er beter pindakaas op kan smeren. Maar ja, dan wordt het zo vies, hè.' Er zijn ook genoeg bezoekers die gestressed zijn. 'Soms zijn er men sen die hun kind kwijt zijn, daarvan Als driejarige knul kwam hij al bij zijn vader en moeder op bezoek in Eco mare. 'Je kunt dus wel zeggen dat Ecomare in mijn bloed zit. Toen ze hier nog een baantje vrij hadden, heb ik gelijk ja gezegd.' De dagindeling is vaak hetzelfde: er moet worden gestofzuigd, de we's moeten minimaal tweemaal per dag worden schoongemaakt en Doran moet flink met de fles Glassex aan de slag. 'Daar begin ik elke dag mee. Met mijn flesje en vaatdoek ga ik op jacht naar vettige afdrukken van kinderhandjes.' Vooral in het museum blijkt dit een ramp: 'Daar zitten de afdrukken op de meest rare plaatsen: ik kwam er laatst nog één tegen in de binnenkant van een aquarium.' Daarnaast speelt Doran ook af en toe oppasser: veel kinderen vinden het leuk om aan alles te zitten. 'Vooral aan de wolharige neushoorn in het museum hangen vaak een hoop kinderen en ze steken hun handen nu en dan in de bassins bij de zeehonden. Dat laatste kan gevaarlijk zijn omdat een zeehond geen verschil ziet tussen een kin derhandje en een makreel, dus daar ben ik erg alert op Ik moet er niet aan denken dat een kind wordt gebeten.' Kauwgum Doran is tijdens zijn werk bij Eco mare anders tegen toeristen aan gaan kijken. 'Hier is een heel relaxte sfeer, met mensen die op vakantie zijn en niets hoeven. Ik snap nu wel waarom ze niet gelijk aan de kant kunnen ze echt in paniek raken. Dan gaan we samen zoeken.' Naast zijn vakantiebaantje heeft hij zijn eigen bedrijfje. 'Met een vriend heb ik een computerbedrijf opgericht. We repareren gecrashte computers.' Ook steekt hij veel tijd in zijn eigen bandje Plinn, met wie hij recent heeft opgetreden in de Philharmonie in Haarlem. 'Dat gaat allemaal erg goed. we hebben laatst onze eerste CD opgenomen.' Hoe het volgend jaar zal gaan met het bandje en zijn bedrijf weet hij nog niet, want hij is van plan om een jaar te gaan reizen. 'Voor ik ga stude ren, wil ik een jaar rondreizen. Mis schien dat ik een vriendin ga helpen met haar stichting in Peru, anders ga ik rondtrekken.' Na dat jaar zal Doran waarschijn lijk Interactieve Media gaan stu deren in Amster dam. 'Dat weet ik nog niet zeker, ik wil me nu eerst gaan richten op een jaar reizen. De rest zien we daarna wel!' Tekst en foto Michelle de Grave vaatdoek ga ik op jacht naar vettige afdrukken van

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6