Oosterend gezamenlijk aan maaltijd TEXELSE 7 COURANT - --- --- 2500 rollers voor ouderwets watergolven VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2008 De vrouwen breien tijdens de bezetting het woord vrijheid, onderwijl worden vrijheidsliederen gezongen. De bezetters nemen de fietsen van de Oosterenders in beslag. Publiek, al dan niet met camera, aanschouwde het historisch spel vanaf de tribune. Druk was het woensdagmiddag in dorpshuis De Bijenkorf. Tus sen één uur en half zes werden ruim tachtig dames gekapt voor de feestelijkheden van Ooste rend Present. Met mooi golvend haar liepen de dames weer naar buiten. 'Nu maar hopen dat het drie dagen goed blijft', werd bij de uitgang gemompeld. De sfeer zat er goed in, muziek uit vroeger tijden schalde uit een CD-speler en Hanneke Drijver, van De Kapper, was keurig op schema. 'Het is productie draaien, maar het gaat goed. We hebben kappers uit Amsterdam, Zaandam en Purme- rend en hebben zelfs meer vrou wen gekapt dan op de planning stond.' Naast een kaptafel was er een wachttafel en meerdere dames zaten geduföig onder de kap te wachten op het ouderwetse resultaat. Door een van de kappers werd snel gerekend: 'Gemiddeld 30 rol lers per hoofd en dat zo'n 85 keer, dat zijn 2500 rollers op een mid dag!' Het Wapen van Amsterdam herleefde tijdens het historische spel. De familie De Waard De boer vent tijdens een ruilmarkt met de fiets melk uit. zwaaide er de scepter. Spanning, emotie, goed en fout, liefde en verdriet, het historisch spel Het Wapen van Amsterdam in oorlogstijd heeft het allemaal. Maar ook prachtige decors, kostuums, speciale effecten en zo'n 250 acteurs en figuranten. Stuk voor stuk Oosterenders die woensdag en donderdag tijdens Oosterend Present bewondering oogstten voor hun prestaties. Een bijzondere vertoning op het tot toneelveld omgetoverde land van Cees Bas aan de Koningsweg. De kerk, vissershuisjes, een schapen- boet (die vijftien jaar geleden ook al werd gebruikt) en de wierschuur zijn nagebouwd. De mannen heb ben platte petten op het hoofd, de vrouwen zijn gekapt volgens de mode uit die jaren veertig en de kostuums maken het historische plaatje compleet. Het is duidelijk dat er bergen werk is verzet. Decor bouwers, kostuummakers, kapsters en andere betrokkenen hebben zich uit de naad gewerkt en hoewel al die honderden spelers maar vijf keer hebben gerepeteerd, lijkt iedereen zijn rol te kennen. Toeschouwers zien het fictieve ver haal over Oosterend in oorlogstijd. Schrijvers Ina Schrama en Arjen Trap hadden alle denkbare elemen ten er in verwerkt. Historische gebeurtenissen, zoals Het Wapen van Amsterdam, het logement dat echt heeft bestaan, de komst van de bezetters, een foute agent, en noem maar op. Het Oosterender verhaal draait om de waard van het hotel en zijn gezin. De ene zoon, Hendrik, sympathiseert met het verzet, zijn broer Gerrit lonkt naar de Duitser en zus Geertje vrijt in een schapenboet met een onder gedoken Engelse piloot. Hendrik, inmiddels opa, vertelt zijn klein dochters over de gebeurtenissen in de oorlogsjareh. Hoe het eiland wordt bezet, de sfeer grimmiger wordt, het verzet zich ontwikkeld en razzia's worden gehouden. Als bekend wordt dat de fietsen worden gevorderd, wordt als afleidingsma noeuvre een varken losgelaten. Gil lend rent het tussen de huisjes door. achtervolgd door een hele meute. Het publiek schatert als blijkt dat het varken een kind is op een fietsje, dat in een varkenspak is gehesen Ander speciaal effect symboliseert het neerstorten van een bommen werper in zee. Uit de luidsprekers klinkt geknal en boven het veld cirkelt een miniatuurvliegtuigje, dat even later neerstort, vlakbij de plek waar een inktzwarte rookkolom al enige tijd opstijgt. Duitse solda ten met geweren rennen heen en weer, maar de piloot ontsnapt en Honderden Oosterenders heb ben donderdag gezamenlijk de brood- en vismaaltijd genuttigd. Gezeten aan lange tafels in de Peperstraat en gehuld in de kledij uit de jaren veertig aten zij vis. brood en fruit onder het genot van een goed glas wijn of een glas water. Het was de achtste keer dat de gezamenlijke maaltijd werd gehou den. Het eten ging gepaard met zang en het roepen van 'leve de De mannen uit Oosterend en Oost wordt door Strenders in een boet verstopt. Een vrijage met de doch ter van de waard blijft met zonder gevolgen. 'Ik moet op dieet, want ik ben al over tijd', zegt ze tegen haar moeder. Natuurlijk zwanger. Dan klinkt er sombere muziek uit de speakers. De mannen uit het dorp verschijnen met koffers, ze worden gedeporteerd naar Assen. Vrouwen en kinderen blijven wenend ach ter. De Georgiërs hebben dan hun opwachting al gemaakt en komen in opstand. Het speelveld veran- Als afleidingsmanoeuvre laten de Oosterenders een varken ontsnappen, dat werd uitgebeeld door een kind in varkenspak op een dert in een bloedig schouwspel fietsje. Op de foto rennen de Oosterenders er achteraan. en de Gerrit, de zoon die enkele dorpsgenoten heeft verraden, sterft door een verdwaalde kogel. Dan klinkt uit de speaker de authentieke radioboodschap over de bevrijding. 'Landgenoten, Nederland is vrij.' De driekleur verschijnt op de kerk en met de fanfare voorop viert het dorp het vrijheidsfeest. Stilte voor de storm koningin.' De dames met het drin ken liepen af en aan, want het was warm. De vis was belangeloos beschik baar gesteld door Strender vissers. Er werden zo'n 2500 vissen gebak ken. Naast een paar toeristen op de fiets, was er woendagmiddag slecht een handjevol Oosterenders in Ooste rend. Absolute rust heerste er in het dorp. Na maanden van voor bereiding waren de straten strak versierd, gevels glommen in de zon en een enkeling veegde nog snel de stoep. Het dorp was in afwachting van de drukte, die vanaf woensdag avond met de reünie en het histo risch spel van start zou gaan.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7