SIPS® Vergroten pizzeria roept bezwaren op Rechter haalt streep door straatverbod Blazer terug in haven Kerkdiensten Hulpverlening jVJcdische zorg oud Papier Radio Texel .1061 TX68 'Vertrouwen' naar nieuwe toekomst Esther Kikkert fokt bont veenweideschaap Geknip^cr Onrust moeilijk kop in te drukken rausamer Gansetod auf Tex Geknipte? TEVCT CP VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2008 cAtLac y COURANT Zondag 3 augustus 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. mw. K.M. Di)kerman uit Ooste rend. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijkse dienst in her vormde kerk, mw. K.M. Dijkerman uit Oosterend. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: zie Interkerkelijk Den Hoorn: 10.00 u. drs. H.J. Boon uit Zelhem; 11.15 u. instuderen Taizé-lied. PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 11.00 u. Waddendienst, dienst voor iedereen in de feesttent van Oosterend Present, ds. P.C. Barnard en ds.der Nederlanden; mmv Excelsior De Cocksdorp: 19.30 u. zangdienst olv K. Keyzer, mmv organist J. Rijnders, INTERKERKELIJK: 9.30 u. RK-kerk De Koog, ds. C.F. Klaas- sen; mmv Wout Stam (orgel), koor Joy! en David van Kwawegen en Lo van der Wulp (trompet) DEUTSCHE EV. GOTTESDIENST: 11.00 u. NH-kerk De Koog, pf. P. Holdt ui Nümbrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw Maartenskerk, Oosterend: 11.30 en 16.30 u. stud. J. van Rijswijk; woensdag 6 augustus: 19.00 u, stud. J. van Rijswijk, in eigen gebouw aan de Schoolstraat. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. ds. J Luiten; 17.15 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 10.00 u. ds. J. Glazema. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev P. Emans uit Apeldoorn, viering Heilig Avondmaal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. De Cocksdorp; 9.30 u. DEUTSCHE H. MESSE: De Koog: zon. 11.00 u.; woe. 19,30 u.. vrij. 19.30 u. De Cocksdorp; zat 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: 'Blijf staan en ziet de redding van Jehovah'; Wachttorenstu die, 11.20 u.: Maak geestelijke vorderin gen door Paulus' voorbeeld te volgen. Wees present bij Oosterend Present Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisartsen Post. tel 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via eén van de vol gende telefoonnummers informatie te knjgen over het pijnspreekuur op zater dagen. zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086: 314727; 314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar viatel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemim-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 16.00 tot 19.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde- Meldpunt Thuis zorg 0223-650222. Voor hulp bij het huis houden: Omring Thuisservice, Schoon oordsingel 44, Den Burg. tel. 321461 Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 0900-4636549 Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17 00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Omring Thuiszorgwinkel Schoonoord singel 44. Den Burg. tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13,00-14.00 u. - Omnng diëtist: voor afspraken elke werkdag van 3.30-17.00 uur, tel 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1- 1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland- noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900- 8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpen- siontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of ande re verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vra gen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; peter.molenaar@brijder. Psychologenpraktijk: M. Spijkeren Y Olthof, Ruijslaan 88. 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u.. De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Alzheimer café: elke laatste dinsdag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43. Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereikbaar Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel. 0900- 2345566 (€0,10/minuut), www.huiselijk- geweldkopvannoordholland.nl. In verband met de vakantie haalt Scou tmg Texel geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bemhardlaan. TEXELSE^COU RANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie©texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl AratetSam onder nummer 41198699. Een exemplaar van e Regelen voor het Advertentieseion wordt op uw vercoek osteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) aar €74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 17.00 u. Wegdromen met een boek 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit doopsgezin de gemeente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlands talig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 17.00 u Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van. 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Musette (volksmuziek) 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden "^■dandischeT^sind j ."Leeuwarder Jasesze<- I "et, dass sivT. CoUfanr" I u Gafije/ebeJ'n'cr 311 de- tw»* - NahrunfsqtrtUe., «I fa, vide Vtgdt De vernieuwde TX68 liep woensdag tegen de avond voor het eerst de haven van Oudeschild binnen. (Foto Many o. Graaf/Boewoonk w) Na een 12 weken durende reno vatie op de werf van Visser in Den Helder keerde de TX68 'Vertrou wen' woensdagmiddag terug in Oudeschild. Het schip heeft een hogere mast gekregen en langere gieken. De lier is tientrommeiig en de tunnel waarin de schroef draait is vervangen door een type dat een hoger rendement geeft. Verder is zo ongeveer alles wat daarvoor in aanmerking kwam vernieuwd of gereviseerd waar door de in 1993 bij Haak in Zaan dam gebouwde kotter zo goed als nieuw is. Meest opvallend is de kleur van de romp die in de Texelse visserijvloot nog niet eer der is vertoond: bordeauxrood. Het heeft allemaal te maken met een nieuwe start van de firmanten Cor Daalder en Pieter Aris van der Vis en vooral met de nieuwe, op duurzaamheid gerichte vistechnie ken die zij gaan toepassen. Als reactie op de sombere toe komstperspectieven voor de traditi onele boomkorvisserij sloegen bei de vissers dit jaar de handen ineen en richtten de VOF 'Vertrouwen' op, die het eigendom verwierf van de gelijknamige kotter, oorspronkelijk van de firma P.A. van der Vis. In de aanloop daarvan verkocht Cor Daalder zijn eurokotter TX45 naar Scheveningen. De eerste tijd zal met de TX68 nog op de bekende wijze worden gevist, maar al spoedig zal worden over gestapt op het outrig-systeem met borden vanuit de giek. Daarnaast - afhankelijk van het seizoen - wordt de visserij met electropulsen toege past en op iets langere termijn zal op de TX68 ook de veelbelovende Sumwing zijn intrede doen. Dit alles maakt vangsten mogelijk tegen aanzienlijk lagere brandstofkosten. Het motorvermogen (thans 2000 PK) kan namelijk worden terugge bracht naar 1200 PK, waardoor het gasoliegebruik wordt gehalveerd. Beide firmanten, die elkaar weke lijks als schipper afwisselen, zien het als een veelbelovende uitdaging en hebben er alle vertrouwen in dat zij op deze wijze een bijdrage zul len leveren aan de redding van de platvisserij. De ervaring die zij in de praktijk opdoen, zullen zij binnen een 'kenniskring' voortdurend uit wisselen met andere visserijbedrij ven die de nieuwe technieken toe passen, waaronder drie van Texel. Ook de overige opvarenden (Marcel Kooger, Louis van der Vis, Martijn van den Berg, Herik de Lugt en Dennis Boom) voelen zich meer dan normaal betrokken. Allen hebben de afgelopen maanden hard mee gewerkt aan de renovatie van de kotter. Morgenmiddag spelen zij de rol van gastheer want dan houdt de VOF 'open schip' en is belangstel lend publiek van half twee tot vier uur welkom aan boord. Het straatverbod (gebiedsverbod) dat de burgemeester oplegde aan drie Texelaars die zich in het uit gaansleven van De Koog had den misdragen, is onrechtmatig. Dat heeft de Alkmaarse voorzie- ningenrechter uitgesproken. Hij schorste de maatregel per direct. Het gaat om het gebiedsverbod dat de burgemeester op 30 mei opleg de aan een drietal Texelaars die her haaldelijk - ondanks eerdere waar schuwingen - de openbare orde verstoorden. Directe aanleiding was een vechtpartij in de nacht van 23 op 24 mei. De daders mochten zich tot 1 september niet meer 's nachts vertonen in de Dorpsstraat en op de Nikadel. Een van de jongens maakte bezwaar tegen dit besluit van de burgemeester en vroeg om een voorlopige voorziening bij de bestuursrechter in Alkmaar. Die behandelde de zaak op 11 juli en deed vier dagen later uitspraak. Het komt erop neer dat het opleg gen van een gebiedsverbod wel mogelijk is, maar dan van beperk te duur moet zijn en een directe reactie op onmiddellijk dreigende ordeverstoringen. Een verbod dat pas enkele dagen later wordt opge legd. is meer een sanctie dan een openbare-ordemaatregel. Voor een gebiedsverbod zoals de burgemees ter nu oplegde, biedt de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) van Texel geen ruimte. Verzuimd is de APV door de gemeenteraad te laten aanpassen, hoewel daar genoeg gelegenheid voor is geweest. Vorig jaar werd al besloten notoire rel schoppers met een straatverbod op afstand te houden. De burgemeester heeft het straat verbod direct ingetrokken, ook voor de twee Texelaars die 'geen bezwaar hebben gemaakt. Ze heeft de finale behandeling van het bezwaarschrift dus niet afgewacht en bekijkt overleg met de politie hoe het nu verder moet. De bedoeling is het straatverbod te blijven gebruiken als ordemaatregel, maar dat zal dus moeten gebeuren direct na de orde verstoring en met een maximum van vier weken. Verder wordt nagegaan in hoeverre de APV moet worden gewijzigd. Uitbreiding van pizzeria Bella Tos- cana aan de Nikadel in De Koog heeft bezwaar opgeroepen bij de bovenburen. Zij hebben er moei te mee dat de gemeente horeca onder hun woning heeft toege staan. De zaak diende woensdag bij de commissie Bezwaarschrif ten. Bella Toscana heeft de ruimte, waar eerst lingeriezaak Djoki zat, bij het restaurant getrokken Het college verleende daar in juni toestemming voor. Dat viel verkeerd bij de boven- wonende familie. De wrevel zat hem vooral in het feit dat zij een paar jaar geleden lang op een huisvestings vergunning moesten wachten, voor dat zij de woning konden betrekken. De verlening duurde lang, zo kregen zij destijds van de gemeente te horen, omdat er geen horeca maar detailhandel onder hen zat. De familie moest een huisvestings vergunning hebben, omdat het huis toen nog een dienstwoning was, In Het Schaap, vakblad voor de schapenhouder, is deze maand een groot verhaal te vinden over Esther Kikkert, die in Steenwijks- moer bonte veenweideschapen fokt. Het begon 'met een paar leuke bon te schaapjes op het land', schrijft verslaggever Jacques Engelen. Kik kert kwam veel in Alphen aan den Rijn en zag daar de bonte schapen Zulke had ik nog nooit gezien. Ik bleef ernaar kijken, zo mooi vond ik ze.' In Groenekan vond ze een groot koppel bij een boer en ze kocht vijf gedekte enters en nam er een ram als logé bij. Dit jaar had ze zestien ooien lopen, samen goed voor 35 lammeren. Ze houdt van een fors schaap. 'Met een brede neusrug, een mooie achterhands- en voor- handshoeking. Geen steil dier dus. Ik zie niet graag witte koppen. En de poten moeten ook bont zijn. En ja, ik houd van een geblokt dier. Er moet niet teveel wind onderdoor kunnen.' Dit jaar wil ze maximaal twaalf ooien aanhouden. Liever had ze er meer, maar ze heeft er geen tijd en ruimte voor. 'Als je eraan begint, denk je: leuk een paar bontje schaapjes op het land. Dan ga je je erin verdiepen en zie je dat er veel diversiteit is. Dan wordt te simpel om niet te fokken onderliggende ruimte was. In april 2007 werd de betreffende woning op basis van gewijzigd gemeente lijk beleid omgezet in een reguliere woning waardoor de koppeling werd losgelaten. Tot verrassing van de familie werd daarna ook nog horeca op het type dat je zelf wilt. Voor mij onder hen toegestaan, terwijl ze zelf althans. Ik fok voor mezelf, niet voor in de veronderstelling waren geraakt een ander. Zoiets boeit me. Daar zie dat dat daar niet mogelijk was. ik uitdaging in.' De familie liet weten niks tegen de pizzena te hebben. Met het bezwaar willen ze naar eigen zeggen vooral de gemeente op haar fouten wijzen. Sinds de uitbreiding ondervindt de familie onder meer overlast van het terras onder hen. 'Alles is letterlijk te verstaan en dan hoeft er helemaal met hard te worden gesproken.' Een collegewoordvoerder betoogde dat het bestemmingsplan De Koog in het betreffende pand zowel winkels als restaurants toestaat. Dat het geven van een huisvestingsvergun ning voor de toenmalige dienstwo ning lang duurde, staat volgens het college los van het geven van de bouwvergunning aan Bella Toscana. 'Die moest worden verleend, omdat de aanvraag niet in strijd was met het bestemmingsplan.' Volgens het college had de fami lie of hun makelaar zich vóór de koop goed op de hoogte moeten stellen van het bestemmingsplan, zodat ze hadden geweten wat er in de onderliggende ruimte allemaal mogelijk was. De eigenaar van Bella waardoor er een koppeling met de Toscana mag daar volgens het col lege niet de dupe van worden. Dat het huis nu een reguliere woning is, is volgens het college ook nog in het nadeel van de pizzeria. Bij gewone woningen gelden voor onderlig gende horeca striktere eisen op het voorkomen van geur- en geluid hinder dan bij dienstwoningen. De Bezwarencommissie geeft over zes weken een advies aan burgemees ter en wethouders. Ondanks alle maatregelen blijkt afgelopen weekend verliep een stuk het onmogelijk nachtelijke onrust rustiger. in De Koog volledig uit te bannen. Hoewel de situatie tot dusver niet ernstiger is dan in het vorig sei zoen, moet de politie toch her haaldelijk mensen aanhouden die overlast of vernielingen veroor zaken. Wat dat betreft was het weekend van 18 juli een topper: er werden toen 13 mensen aangehouden. Het worden al gauw vernield of meege nomen. Ook het 's avonds aan de weg zetten vap volle vuilcontainers is vragen om moeilijkheden: dat is bovendien verboden. Dit jaar is sprake van overlast van winkelwagentjes die in het bos of De gemeente vindt het belangrijk dat het publiek niet onverschillig staat tegenover diefstal, vernielin gen en ordeverstoringen. Wie aan gifte doet, kan rekenen op serieuze op straat worden achtergelaten. De aandacht. Aangifte doen kan via www.politie.nl. Geadviseerd wordt geen losse voorwerpen (zoals stoe len. parasols en beelden) onbe heerd in tuinen achter te laten. Die gebruikers van de wagentjes en de supermarktexploitanten zijn verant woordelijk en het genoemde mis bruik is strafbaar (boete €60,-) maar in de praktijk is optreden moeilijk. Pijlen en lichten geven onrust De Kustwacht heeft een beroep gedaan op strandpaviljoenhou ders geen feestballonnen met brandertjes op te laten. Ook is het verzoek gedaan geen vuurpijlen af te schieten. r.r,.- Plaje [folo' Koranm 0n 'ogelmord. Nach sc gaben sullen ir Wochen bei sechs Fangak- en bercits mnd 3000 Tl ere zusammengetricben, ii wagen verladen und ai unbekannten Ort verfrachtct worden sein Sogar im Vogel- schulzgebiel bei Den Burg se' den Tieren nachgeslellt v Het vangen van grauwe ganzen op het eiland heeft ook in Duitsland de gemoederen bezig gehouden, getuige deze collage uit Duitste kranten die wij deze week kregen toegezonden. De gerestaureerde blazer TX 33 i even terug in de haven van Oude schild geweest. Het voormalige Texelse visserschip, de laatste authentieke blazer in Nederland, meerde van het weekend af. Penningmeester Rolf Gerssen van de Stichting Behoud Blazer, die de blazer opknapte, was met het schip aan het varen en vond dat Texel niet ton worden overgeslagen. De blazer was van 1918 (het bouw jaar) tot 1937 in gebruik als de TX33 van Cornelis Drijver en had Oudeschild als thuisbasis. Het was de eerste keer sinds de vorig jaar afgeronde restauratie dat de blazer terug op Texel was. Momenteel worden er trainingsvaar ten mee gehouden om schippers en bemanningsleden aan het schip te laten wennen. Bedoeling is dat er vanaf volgend jaar commerciële tochten mee worden ondernomen. 'Dan kan hij worden gehuurd en we denken eraan ook opstappers mee te laten gaan', zegt secretaris Lies- beth Gadron Overgaag. Makkum is sinds vorig jaar de nieu we thuishaven. 'Ais de werkzaam heden in de haven daar klaar zijn, krijgt de blazer een mooie, vaste plek bij de ingang.' Feestballonnen en vuurpijlen zijn al een paar keer aangezien als nood signalen van schepen, waarna de KNRM urenlang voor niets aan het zoeken was. Op Texel is de KNRM de afgelopen dagen in ieder geval één keer voor niets gealarmeerd, nadat een feest ballon was opgelaten. Het hoefde niet tot een uitruk te komen, omdat strandtenthouder Kees Bakker (zelf lid van de KNRM) op tijd zag dat er een feestballon boven het water hing. De Kustwacht heeft het verzoek niets meer af te schieten of op te laten ook aan partyschepen en andere feestlocaties langs de Nederlandse kust gericht. Het ver zoek wordt onderschreven door de reddingsmaatschappij en de Red dingsbrigades. 'Het is nutteloos en kostbaar als de hulpdiensten voor niets uitrukken', aldus de Kustwacht. 'En er is ook het risico dat de diensten bij een echt noodgeval niet beschikbaar zijn.'

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9