Variëteit bij straattheater Oosterend Present 'Vrijheid is niet wat je krijgt maar wat je geeft' TEXELSE 2 COURANT Blijde oPIENie Agenda E TES O Vis en Texelse producten op Skilder Kade Feest Wandelen over Groene weggetje Hoge aaibaarheid op Summer Event DINSDAG 5 AUGUSTUS 2008 Wat een blij nieuws. 'Onze' blij de heeft het Engelse record ver pulverd. En hoe! Niet van dat krenterige gepeuter om centime ters, maar op zo'n overtuigende wijze, dat je bijna denkt dat ze daar aan de andere kant van het Kanaal maar wat aan het spelen zijn geweest. 'Wij' komen in het Guinness Book of Records en de wereld weet opnieuw dat er met ons Texelaars met te spot ten valt. Natuurlijk spreek ik van 'onze' en 'wij', al is het dan een groepje Oosterenders die voor ontwerp en uitvoering tekenden, maar als Texelaar voel ik me wel degelijk ingelijfd in het gebeuren nu onze burgemeester het eerste overweldigende schot loste. Met deze blijde kunnen wij iedere aan val van de vaste wal met succes afweren. Graaft Den Helder een tunnel naar Texel? Blijde in stel ling, kogel erop, tunnel lek, weg tunnel. Texel inlijven bij Friesland? Ze komen de Afsluitdijk niet over! Werden wij voorheen gevreesd om onze verraderlijke zandban ken en misleidende vuren op het nachtelijke strand, thans, ik word hier plechtig, zal men, nu onze afschrikwekkende blijde zijn kracht heeft laten zien, zich wel twee keer bedenken om ruzie met ons te maken. Blijven wij zitten met een aantal hardleerse onrust stokers in De Koog. Maar dankzij de blijde hebben wij nu voor deze elementen een aardige attractie om hen op andere gedachten te brengen. Leren wij uit de Griekse mythologie hoe Zeus, de vader der goden, Sisyfos afstrafte toen deze het waagde hem te trot seren. Hij werd veroordeeld om in de onderwereld keer op keer een zware steen omhoog torsen, die op het laatste moment weer naar beneden viel. Zo zullen wij de relschoppers met onze blijde kogels op de Badweg aan het werk zetten. Tot zij te moe zijn om zelfs maar aan rotzooi schoppen te dénken. En rustig achter dijk en duinenrij kan ons volk voortaan blijde en in vrede zijn schapen hoeden, zijn landerijen bewerken, zijn vissersschepen uitzenden over de wateren rond het eiland en een juttertje achterover gieten op een heel terras in een schone straat. Pien Verberg Dinsdag 5 augustus Terwijl vrouwen spullen verkopen voor het goede doel. zingt koor De Zin gende Zeeman zeemansliederen in de Zeemanskerk in Oudeschild. De kerk is open van 14.00 tot 17.00 uur. In de doopsgezinde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert door Rachel Vroom-Barnard (piano). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. Cinema Texel vertoont: Wall-E (11.00, 13.30, 16.00 uur), Mummy 3 (19.15, 21.45 uur), Kung Fu Panda (11.30. 14.00 uur). Brief voor de Koning (16.15 uur), Mamma Mia (18.45, 21.15 uur). Woensdag 6 augustus Bij eetcafé De Rog in De Cocksdorp begint om 18.00 uur een optreden van jazzgroep Swingtij. De toegang is gratis. het Skilder Kade Feest gehouden. Met vandaag van 14.00 tot 18.00 uur een markt met Texelse Producten Om 18.30 uur begint de gezamen lijke maaltijd, met vanaf 19.00 uur optredens van Petyr's karaokeshow j en vanaf 22.00 uur een optreden van de band Wad zou 't. Op de Nikadel in De Koog beginnen om 15.00 en 20.00 uur voorstellingen van circus Althoff. Cinema Texel vertoont: Snuf de hond (11.00 uur). Wall-E (13.30, 16.00 uur), The Mummy 3 (19.00,21.30 uur), Kung Fu Panda (11.30,14.00 uur), Brief voor j de Koning (16.15 uur), Mamma Mia (19.15 uur), The Strangers (21.45 uur). I Zie voor een uitgebreide agenda de Vakantiekrant, die op vrijdag wordt verspreid en www.texelsecourant.nl Cinema Texel vertoont Wall-E (11.00, 13.30, 16.00 uur), Mummy 3 (19.15, 21.45 uur), Kung Fu Panda (14.00 uur), Brief voor de Koning (16.15 uur), Mamma Mia (18.45, 21.15 uur). Zomerhitte (11.30 uur). Donderdag 7 augustus In Den Hoorn wordt van 15.00 tot 21.00 uur de Hoornder Donderdag gehouden met een kramenmarkt, live muziek en een stoepenmarkt. Om 19.00 uur begint het ringsteken per solex. Om bezoekers 'op verhaal te laten komen', wordt in de Hoornder kerk van 16.30 tot 17.00 uur een bijeen komst gehouden met meditatieve stil te, muziek en een verhaal. Entree vrij. Op de Nikadel in De Koog begint om 20.00 uur de eerste voorstelling van circus Althoff. Cinema Texel vertoont: Wall-E (11.00, 13.30, 16.00 uur), The Mummy 3 (19.00, 21.30 uur), Kung Fu Panda (11.30,14.00 uur), Brief voor de Koning (16.15 uur), Mamma Mia (19.15, 21.45 uur). Vrijdag 8 augustus Op de haven van Oudeschild wordt Hoogwater te Oudeschild Di. 5 00.15 en 12.16 u. Wo. 6 00.46 en 12.35 u. Do. 7 00.45 en 13.04 u. Vr. 8 01.16 en 13.46 u. Za. 9 01.17 en 13.45 u. Zo. 10 01.50 en 14.36 u. Ma. 11 03.00 en 15.20 u. Di. 12 04.26 en 16.34 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water.Vrijdag 1 augustus nieuwe maan. Zondag 3 augustus springtij. Zondag 3 au gustus zon op 6.05, zon onder 21.27 uur TESO vaart deze week een halfuurs- dienst op vrijdag en zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur en op zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Desondanks worden op vrijdag wachttijden tot een half uur verwacht. De afvaarten van 10.00 uur (vanuit Den Helder) en 13.30 uur (vanaf Texel) zijn uitsluitend bedoeld voor het vervoer van gevaarlijke stof fen. Informatie over dienstregeling en wachttijden is ook te verkrijgen via tel. 369600 en via www.teso.nl. TEXELSE'SfcoiJRANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactle@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al au» advwtentocoot/acton en aantooOngen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor hel Advertenneweien van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd bs de Kamer van Koophandel en FabneKen te Amsterdam onder nummer et 19S699 Een exemplaar van de Regelen voor het Adrertentiewezen wordt op uw ventoeh Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar €37.95 36,25 (automatisch) Per jaar 74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel nl rond de Texelse kottervloot. Er wor den oude en nieuwe films over de visserij vertoond en er wordt tekst en uitleg gegeven over de Sumwing. Er wordt een expositie over TESO gehouden en vanuit Zeeland komen mosselvissers om te vertellen over deze vorm van visserij. Als de rondvaartschepen aan het eind van de middag terugkeren, sluiten zij zich aan bij de feestelijkheden. Aan boord wordt muziek gemaakt en vis gerookt, terwijl de TX94 en de TX25 hun vistuig laten zien. Met 't Sop kan een korte rondvaart worden gemaakt. Vanaf 15.00 uur verzorgt het Oude schilder Visserskoor een optreden, gevolgd door de wedstrijd ankertillen. En natuurlijk ontbreken vers gebak- Pouderoyen in Klif 12 In Klif 12 in Den Hoorn is vrijdag de voorstelling De ideale schoon zoon van Herman Pouderoyen te zien. 'De ideale schoonzoon heeft zich vermomd als Herman Pouderoyen en baant zich te vuur en te zwaard een weg door de saaiheid van de grijze middelmaat', meldt het pers bericht. 'Balancerend op de grens van kleinkunst en rock and roll, bijgestaan door kompanen Ronald de Jong en Henk-Jan van Minnen, onderzoekt en bezingt Pouderoy en schaamteloos de geheimen die iedereen kent, maar die niemand onder woorden durft te brengen.' De voorstelling begin om 20.30 uur, de toegang bedraagt €14,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren kan via tel. 319633 of e-mailadres info@klif12.nl. Strandloop Op het strand bij paal 28 gaat woensdag m 19.30 uur de vijfde Krimstrandloop van het seizoen van start. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 4 en 8 kilometer, jeugd tot en met 12 jaar loopt 1200 meter. Deelname kost €30,- voor volwas senen en €1,50 voor jeugdlopers. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur bij het paviljoen. Voor meer informatie: Cees Timmer (tel. 318512) en www.avtexel.nl. Onder de naam Skilder Kade Feest is het vrijdag en zaterdag een druk te van belang in de haven van Oudeschild. De festiviteiten vari eren van een gezamenlijke maal tijd tot een informatiestand over Zeeuwse mosselen en van een eerbetoon aan Peter Kaan tot een optreden van de Wad zou 't. Het feest begint vrijdag met een markt waar producenten en verwerkers van Texelse Producten hun waren aan bieden. Direct hierna schuiven Oude schilders die zich daarvoor hebben opgegeven, aan voor de gezamen lijke maaltijd. Geheel in stijl wordt een stevig vispotje geserveerd en wordt de maaltijd afgesloten met een nagerecht met Tesselschadeli- keur. De muziek wordt verzorgd door Petra's Karaokeshow, publiek wordt tijdens de pauzes uitgenodigd mee te zingen. Ook speelt het draaiorgel van Rinus Kuiper, die met zijn mansbak rondgaat ten bate van de KNRM. Dit als eerbetoon aan de overleden Peter Kaan, die jaar en dag geld voor de reddingmaatschappij ophaalde. Van af 22.00 uur speelt de Texelse band Wad zou 't. Het programma van zaterdag draait Oosterend heeft zondag officieel een oude traditie nieuw leven ingeblazen: een wandeling over het Groene weg getje. Menig wat oudere Strender weet zich het kronkelende pad over de landerijen tussen Zevenhuizen en Oost nog goed te herinneren. Met de ruilverkaveling verdween het, maar mede dankzij inspanningen van de agrarische natuur- en landschapsver eniging De Lieuw is het weer in ere hersteld. Met dank aan de gemeente en Landschap Noord-Holland voor financiële bijdragen kon Henk (de Baron) Witte aan de slag met het bouwen van tuinwallen en konden bordjes worden gekocht. Die ver wijzen naar de namen van aanlig gende landerijen, zoals Bassekoog, Mosseland, het Hoppie en andere stukjes land. Met dank aan Kees Bas, Herman Barhorst en Piet van der Vis, de grondeigenaren die heb ben toegestemd in de aanleg. Het Groene weggetje is onderdeel van het Boerenommetje, een wandeling van ongeveer een uur via het Waage- jot naar de oude Waddendijk en de Mosselweg terug naar Oost. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) Ouderen en minder validen dagje uit Stichting de Zonnebloem orga niseert op woensdag 10 septem ber een zonnedag, speciaal voor ouderen en minder validen. Op het programma staan een rond rit over het eiland, een bezoek aan het Maritiem en Jutters Museum en een uitgebreide lunch bij Vakantie park De Krim. Tussen 9.30 uur en ken en gerookte vis niet op het pro gramma. De dag wordt afgesloten met een optreden van coverband Kink. Het Skilder Kade Feest begint beide dagen om 14.00 uur, de toegang is gratis. Het volledige programma staat elders in deze krant en is te lezen op www.texelcatering.nl. 10.00 uur kunnen gasten opstappen in de rolstoelbus bij garage Kaczor. De bus doet verschillende mooie plekken op Texel aan. Om 16.00 uur is de bus weer terug bij de garage De zonnedag biedt mensen die niet meer zo mobiel zijn de kans om uitgebreid van het eiland te genie ten. Ook is het een kans om oude bekenden te spreken. Vrijwilligers van de Zonnebloem zijn gedurende de dag aanwezig om te helpen. Ook een verpleeggroep gaat mee. Rollators en rolstoelen kunnen mee in de bus. De dag kost €10,- per persoon. De kosten zijn laag gehouden om de toegankelijk heid te vergroten, dit is mede moge lijk dankzij de Raboton. Opgeven kan tot 20 augustus, vol is vol. Grote drukte aan de Westerboers- hazenwindhonden, bezoekers kon- met name voor de kleintjes wellicht weg waar zondag het Eagles Sum- den een ritje op de mechanische bul, de leukste bezigheid mer Event werd gehouden. Er vielen er was een natje en een droogje, live tal van activiteiten te bezichtigen, muziek en ander vermaak. Maar het troto Goon rmmermen/Beeidbar* a* zoals westernrijden en rennende aaien van een van de paarden was Mulderstraat: Kinderen voer een lintenspel uit 1921 op. 'Hee, het is een toegift hoor', roept één van de zangers van de groep Peperstraat/Bijenkorf- weg als accordeonist Cor van der Knaap het zoveelste extra num mer inzet. De toegift lijkt inder daad even lang als het optreden zelf te worden, maar dat maakt niet uit. Er is veel publiek, dus de groep gaat nog mooi even door. Het straattheater was donderdag en vrijdag één van de belangrijke ingrediënten van Oosterend Pre sent. Negen voorstellingen werden, verspreid door het dorp en op het feestterrein, gegeven en die wer den goed bezocht. Het weer zat ook mee, zodat er niet in de regen hoefde te worden opgetreden. De bewoners van de Peperstraat en de Bijenkorfweg zongen oud- Hollandse liederen op de open plek voor de voormalige gereformeerde kerk. Zij hadden daarvoor het boek 'Kun je nog zingen, zing dan mee' goed geraadpleegd. De Oranje straat had, conform een oproep van de organisatie, het Oosterend Presentlied uit 1993 opgepimpt en van een nieuwe tekst voorzien. Het werd met verve gezongen, onder de bezielende leiding van Els Whyte die als dirigent optrad. Gezongen werd er ook bij de andere optredens. De bewoners van polder Het Noorden hadden, op het num mer Zuster Ursula van Rob de Nijs, een polderlied gemaakt. Bezongen werd dat de polderbewoners 'echt weten wat vrijheid is' omdat niets meer vrijheid geeft dan wonen op het land waar je 'van dijk tot dijk kunt kijken met de wind door de haren'. De zang werd afgewisseld met een stuk toneelspel en er werd, tegen de achtergrond van een replica van de molen van Het Noorden, gedanst i accordeonist Cor van der Knaap worden oud- op zonnige Caraïbische klanken. De bewoners van Oost presen teerde zich als vrijheidsparels van Texel. Zij hadden een verhaal over zeemeermin Sandra (Sandra Bre mer) die voor de oorlog op de Schorren leefde en tijdens de oorlog tot groot verdriet van walrus Jaap (Jaap Verhoeven) door een neerge storte Lancaster werd verjaagd. Met de nodige mimiek toonde walrus het publiek zijn verdriet, totdat zijn geliefde zeemeermin na de oorlog elders op het wad werd teruggevon den. De hereniging leidde tot een nieuwe bewoner voor Oost: één met de staart van een zeemeermin en de slagtanden van een walrus. De Ankerstraat en het Wulkpad deden het spelletje Kroontje op, kroontje af, gelijk aan het spel 'Petje op, petje af' van het TV-programma Holland Sport. De toeschouwers kregen allemaal een kroontje en dat moesten ze op doen of juist niet om vragen van presentators Gerda Bloem en Nico Derks te beant woorden. De vragen werden onder steund door een groot uitgeval len poppenkast waarin look-a-likes van Willem-Alexander en Maxima, Sjoukje Dijkstra, Evert van Benthem en Henk Angenent, Pieter van den Hoogenband en twee voetballers opdoken om de vragen kracht bij te zetten. De Mulderstraat, Botterstraat, Rob- bepad en 't Hof hadden het over een heel andere boeg gegooid. Daar voerden de kinderen een lintenspel op, gebaseerd op een lintenspel dat een groep schoolmeisjes uit Delft op 30 april 1921 voor prinses Juliana had opgevoerd in de tuin van paleis Noordeinde. Net ais de meisjes toen waren de kinderen in het wit gekleed en voerden ze het spel op met rood. witte en blauwe linten. De Achtertune zat wat verderop in de tijd en het had het thema vrijheid aangegrepen om een plein voor café De Wereld On Wageningen) te maken. Aan een lange tafel zaten aan de ene kant echte Oosteren ders en aan de andere kant Ooste renders die in het buitenland waren geboren. Betty Boks, die optrad als burgemeester, verklaarde dat het tijd werd een vredesverdrag tussen beide groeperingen te tekenen. Veel was daar niet voor nodig. Bij elke presentatie van een dorpeling uit het buitenland werd luid gejuichd en er hoefde ook niet veel te wor den onderhandeld. Gezamenlijk het nummer 'Vriendschap, liefde, broe derschap' uit Het Schaap met de Vijf Poten zingend, ging het gezel- Oranjestraat: de gepimpte uitvoering van het Oosterend Presentlied werd uit volle borst meegezongen. Oost: Walrus Jaap kan zijn zeemeermin Sandra weer in de armen sluiten. schap van tafel. De groep had gebruik gemaakt van het leegstaande terrein van Koop man (omgedoopt tot Koopmanplein) en het aangekleed met huizen die al meerdere edities van Oosterend Present meegaan. Café De Wereld was voor de gelegenheid nieuw gebouwd, inclusief een afdak met dakpannen erop. De naam Achter tune was omgedoopt in 'Wereld straat', omdat er echt diverse nati onaliteiten wonen. 'Dat leidde nog tot een klein probleem bij een paar Duitse toeristen', vertelde Fulp Zegers. 'Die konden de Wereld straat maar niet op hun plattegrond vinden. Die hebben we maar even geholpen.' De Kotterstraat, Slotskolk en Verlo- renkost hadden het thema vrijheid gekoppeld aan een koning die zich, op het schoolplein van De Akker, wellustig opstelde en het allemaal wel geloofde met de belangen van zijn volk. Aris Bremer, die het stuk geschreven had, droeg voor hoe het volk uiteindelijk in opstand kwam, de koning tot inkeer kwam en de teugels moest laten vieren. De les die eruit volgde: vrijheid is niet wat iemand krijgt, maar wat hij geeft. Tekst en foto's Jeroen van Hattum Het Noorden: voor de molen wordt gedanst op vrolijke, Caraïbische klanken.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2