Spektakel op kneppelharde klei Cjroen 'wartsjexels in het hart Minister Plasterk éven op het eiland Geweld in caféruzie bestraft met geldboete EP: Situatie zomers De Koog roerig maar beheersbaar' Grote schade bij brand in supermarkt Kalverboer mogelijk tijdelijk verder in tent HEMA <8> 1 1 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12300 DINSDAG 19 AUGUSTUS 2008 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Roerig', maar niet uitzonder ijk en met een openbare orde die 'beheersbaar' was. Dat rap porteerde de politie maandag 11 augustus tijdens het vierde laatste zomeroverleg tussen gemeente, politie, horeca, bewo ners en andere betrokkenen over de leefbaarheid in De Koog gedu rende het zomerseizoen. Het beeld komt overeen met dat vorig jaar. Incidenten deden ach vooral op zaterdagavond voor. Wel zijn er de laatste weken weer vernielingen op het strand iegd. Er waren enkele aan houdingen van jongeren onder de jaar die met drank op een auto Bestuurden, terwijl zich in hore cabedrijven enkele 'zedenzaken' voordeden. 'Beide ontwikkelingen paren zorgen en zullen zo nodig in de evaluatie aan de orde komen en n het driehoeksoverleg van burge meester, politie en justitie worden Besproken", rapporteert de politie, ie eraan toevoegt dat ze over de nhoud van de zaken geen mede delingen doet. Overigens worden zedenzaken via de zedenrecherche afgehandeld. In het eerste weekeinde van augus tus is een groep jeugdscouts op pad geweest. Het gaat hier om jongeren die zelf uitgaan en de verschillen de aspecten van het uitgaansleven beoordelen en daarover een rappor tage geven aan het zomeroverleg. Deze jongeren waren tevreden over aspecten als de horeca, de veilig heid op straat en de afvoer van het publiek. Er volgen nog enkele rap portages in de loop van augustus. In het zomeroverleg is ook kort het rookverbod in de horeca aan de orde geweest, maar dit was voordat de Koger horeca besloot de asbakken weer op de bar te zetten. Benadrukt wordt nog eens dat het toezicht op de naleving van het rookver bod een taak is van controleurs van de Voedsel- en Warenautoriteit. De gemeentelijke controleurs, voor bijvoorbeeld de Drank- en Horeca- wet, kunnen niet op naleving van het rookverbod controleren. Ook de politie kan dat niet. De gemeente kan pas optreden als er problemen met de openbare orde ontstaan. Liefhebbers van spektakel tijdens de autocross zijn zondag volop aan hun trekken gekomen. De ene na de andere auto ging over de kop, belandde in de greppel of eindigde tegen de muur. De 'heilige klei' van Eierland was tijdens de tweede autocross vooral harde klei waarop de crossers soms weinig grip hadden, terwijl er kei hard kon worden gereden. Door de strenge veiligheidseisen bleef persoonlijk letsel beperkt. Alleen bij Joost van Heerwaarden zag het er zorgelijk uit. Hij kreeg in de derde voorronde een paar stevige opdof fers nadat hij was stilgevallen en verliet duizelig zijn wagen. Hij werd voor de zekerheid met de ambu lance naar het ziekenhuis gebracht, waar hij een nacht ter observa tie lag. Gisteren mocht hij alweer terug naar huis. Speaker Marco van Sambeek liet op de website van de MAB weten dat het goed met hem ging en 'dat Joost alweer praatjes kreeg.' Thomas Buis beleefde hachelijke momenten in de eerste voorronde nadat zijn wagen, die op zijn kant lag, in brand was geraakt. Officials op de baan kwamen tot ontzetting van het publiek maar niet met een brandblusser, terwijl de vlammen onder uit de wagen kwamen en Buis er nog inzat. Hij wist op tijd weg te komen en kon doorgaan met racen. 'Maar hier is het laatste woord nog niet over gezegd', aldus MAB-voor- zitter Ed van der Ploeg. De coureurs zijn niet verplicht brandwerende kle ding te dragen, nlaar het kan vol gens Van der Ploeg geen kwaad daar eens verder over na te denken. 'Al ben je zo driehonderd euro kwijt voor een brandwerende onderbroek en vierhonderd euro voor een over all.' De overwinningen gingen naar bekende namen. Martijn de Veij won de Formule 1, Peter Betsema was de beste in de viercilinderklas- se en Otto Goënga en Jeffrey de Smidt waren opnieuw de besten in de Rodeoklasse en bij de junioren. Meer over de autocross elders in de krant. Zingen op de fiets Fietsen en zingen gaan bij oud-Oos- terender Eric Dros al heel lang hand in hand. 'Mijn beste liedjes heb ik op de fiets gemaakt.' Zijn gitaar die hij een jaar of twintig niet had aan geraakt, pakte hij onlangs weer op. Het resultaat is zaterdag te horen op Strenderpop Pagina 2 Oosterend De toekomst van Oosterend lijkt het dorp in t,weeën te verdelen. Dat werd vrijdagavond duidelijk tijdens een openbare bijeenkomst in dorpshuis De Bijenkorf. Het voorstel om basis school De Akker nieuw te bouwen aan het einde van de Schoolstraat werd bejubeld en bekritiseerd. Pagina 5 Aangifte van brandstichting Eigenaar W. Rutte van de vrijdag door brand verwoeste boerderij op Bargen heeft aangifte gedaan van brandstichting. De technische recherche heeft volgens een woord voerder overigens geen bewijs voor brandstichting gevonden, maar naspeuringen hebben ook geen andere oorzaak opgeleverd. Ook het technisch onderzoek naar de brand van 15 op 16 juli van stolpboerderij De Wael aan de Laagwaalderweg heeft geen oorzaak opgeleverd. Meer dan dat de politie de bran den in onderzoek heeft, wilde een woordvoerder gisteren niet vertel len. Het gerucht dat in verband met de branden recent een aanhouding is verricht, speekt de politie tegen. is pas een hoed die u draagt!' Minister Plasterk arriveert bij het Maritiem e lutlersmuseum en wordt in stijl ontvangen. (Foio h anderhalf uur tijd is Minister Ronald Plasterk van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de cul- ïiurhistorische waarde van het eiland duidelijk gemaakt. Plasterk na zijn bliksembezoek maan dagmiddag vooral 'verrast te zien "Jat onderwaterarcheologie op Texel zo bloeiend leefde'. Meer dan de wil om het archeologische onderwateronderzoek zwaarder san te zetten in zijn plannen kon hij echter niet toezeggen. De minister deed het onderzoek- schip Navicula van het NIOZ, fort De Schans en het Maritiem en Jutters Museum aan. Vooral de maquette van de Texelse Reede en de onderwaterschatten die de Waddenzee herbergt, konden zijn waardering wegdragen. Tijdens een informeel gesprek tussen de minis ter en een paar generaties Texelse duikers bleek de passie van de dui kers voor het vak en de wil om hun vondsten zo goed mogelijk te ber gen. Duiker Gerrit Jan Betsema was tevreden over zijn korte gesprek met de minister. 'Ik denk dat we duidelijk hebben kunnen maken dat er een belangrijk verschil is tussen archeologie op het land en op de zeebodem. We moeten snel wat doen. anders gaat het verloren.' Hij hoopt op actie vanuit Den Haag, maar beseft dat dit nog wel even op zich kan laten wachten. Lees verder op pagina 3 Erik Kalverboer onderzoekt tijdelijke oplossing na de brand in samenwerking met de Spar- die in de nacht van zaterdag op organisatie de mogelijkheid zijn zondag grote schade aanrichtte supermarkt in Oudeschild voort in het bedrijf en waarbij de hele te zetten in een grote tent. Dit als winkelvoorraad verloren ging. Twee Texelaars moeten een geld boete van €350,- betalen. Dat besliste de politierechter in Den Helder gisteren. De twee - een 21 - jarige man uit Den Burg en een 23-jarige uit Oudeschild - hebben zich schuldig gemaakt aan open lijke geweldpleging. Dat gebeurde in de nacht van 30 april op 1 mei 2007 in een café in De Koog. Nadat er op Koninginnedag vorig jaar flink gedronken was, stonden de twee verdachten 's nachts rond een uur of één in het betreffende café. Eén probeerde een biertje te bestellen, maar een man aan de bar, het latere slachtoffer, deed vol gens de verdachte stomvervelend. Volgens meerdere getuigen zijn er daarna klappen uitgedeeld, kwam het slachtoffer op de grond terecht en kreeg hij vervolgens nog wat schoppen toe. De zaak was op 31 maart ook al behandeld, maar werd toen op het laatste moment aangehouden om getuigen te horen. Drie personen werden opgeroepen, waaronder het slachtoffer, maar gisteren kwam alleen een medewerker van het café opdagen. Die kon niet heel veel vertellen, maar wist wel zeker dat een van de verdachten het slachtof fer niet de bril van het gezicht had geslagen, zoals werd beweerd. 'Ik stond toen namelijk vlakbij de ver dachte en het slachtoffer stond een stuk verder weg', aldus de getuige. Politierechter Vos hechtte er echter niet al te veel waarde aan. 'U kunt ons dus eigenlijk niets vertellen, want u heeft niets gezien', conclu deerde hij na de verklaring te heb ben gehoord. Dat de twee andere getuigen niet waren komen opda gen, was een teleurstelling voor de verdachten. Volgens hen vertelt het slachtoffer nu ook zelf dat hij zeker weet dat de 23-jarige verdachte hem niet heeft geslagen. 'Maar als hij dat hier komt vertellen, blijkt dat hij een valse aangifte heeft gedaan', reageerde de verdachte. De twee ontkenden ook dit keer geslagen te hebben. Dat er getuigen zijn die zeggen van wel, heeft vol gens het duo een goede reden. Bij de vorige behandeling eind maart merkten ze al op: 'De getuigen zijn allemaal bekenden van elkaar en het slachtoffer is de voorzitter van de voetbalclub. De getuigen spelen allemaal bij die club, dus misschien dat ze daarom dit verklaarden.' Ook de medewerker van het café die maandag kwam getuigen, liet door schemeren dat hier best een kern van waarheid in kon zitten. Hoezeer de twee ook bleven ont kennen, officier van justitie Hane- veld werd niet op andere gedach ten gebracht. De vorige keer heb ik, voordat de zaak alsnog werd aangehouden, een geldboete van €350,- geeist en daar blijf ik bij.' De rechter noemde het een 'behoorlijke caféruzie' en was het wel met de officier eens. Hij nam de gevraagde geldboete over. Als de twee die niet willen betalen, dan krijgen ze zeven dagen celstraf. De verdachten zei den zich te zullen beraden over een eventueel hoger beroep. Kalverboer, nadat de brandweer het Experts van de verzekenng hebben gisteren de schade opgenomen. Er is een schoonmaakbedrijf ingescha keld en woensdag en donderdag zal de afgekeurde winkelvoorraad worden vernietigd. Als vervangende winkelruimte heeft Kalverboer, die over anderhalf jaar een nieuw bedrijf in het project Parkeren en Meer opent, gisteren een alternatieve ruimte bekeken. Maar die was min der geschikt dan eerst gedacht. Meest kansrijk is volgens Kalver boer het plaatsen van een grote tent, die wordt ingericht als een supermarkt, inclusief koeling, ver warming en andere voorzieningen. Als de gemeente daar medewerking aan verleent, verwacht de onderne mer zijn bedrijf binnen drie tot vier weken te kunnen heropenen. De locatie van de tent houdt hij nog even voor zich. De brand werd zaterdagnacht tegen kwart voor twee ontdekt door de buren. Zij hoorden een knal van ver moedelijk knappend glas, waarna ze zagen dat er brand was. Daarna werden meteen Kalverboer en de brandweer gealarmeerd. De eige naar, die er als één van de eersten was, en anderen probeerden nog met emmers water en tuinslangen te blussen, maar door de rookont wikkeling viel weinig uit te richten. De brandweer ging met perslucht naar binnen om het vuur van bin nenuit te bestrijden. Dat ontstond op de begane grond, maar ver spreidde zich al snel naar de zol der. Met behulp van de hoogwerker lukte het de brandweer het pand te behouden. Op het moment dat de eerste vlammen door de dakpannen sloegen, werd een straal water erop gezet, zodat het vuur kon worden beteugeld. Lees verder op pagina 3 Oud-burgemeester Jo Engelvaart gisteren overleden Oud-burgemeester Jo Engelvaart is gisteren op 81-jarige leeftijd overleden. Engelvaart was van 1978 tot 1985 burgemeester van Texel. Daarvoor was hij burge meester van Venhuizen. Engel vaart gaat de geschiedenis in als een van de vriendelijkste en meest toegankelijke burgemees ters die Texel heeft gekend. Al ver vóór Engelvaart naar Texel kwam, was hij verknocht aan het eiland. Zijn hoop om hier zijn burgemeestersloopbaan te kun nen afsluiten, kwam uit. Texelaars noemde hij mensen met een pret tig en open karakter, het omgaan met de gemeentelijke organisatie omschreef hij als 'indnngend'. De vervelendste kant van zijn baan beleefde hij als de harmonie op het eiland werd bedreigd, bijvoorbeeld door vechtende jongelui, wat ook in de jaren zeventig en tachtig wel eens voorkwam. Hij voerde in zulke situaties veel overleg met de poli tie, met wie hij intens meeleefde. Terugblikkend zei hij het op Texel niet echt zwaar te hebben gehad en een mooie tijd te hebben beleefd. Na zijn pensionering bleef hij op het eiland wonen. Een uitgebreid In Memoriam over burgemeester Engelvaart in de krant van vrijdag. I l \l IM- -(OI.RWI I Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: 1 Super deBoer Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Thomas Buis beleefde hachelijke momenten toen zijn auto in de brand vloog, terwijl hij er nog inzat. Er werd niet meteen alert op gereageerd. BUURT HAAKS OP PARALLELWEG PSST, HAAL DIE VENT DAAR WEG

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1