w mm Nieuwe sumwing stabiel op bodem Toekomstvisie verdeelt inwoners van Oosterend 'We dachten dat er een parasol in het zand lag' Toeristen vinden verloren kite terug M Laatste beeld van Vondel Voortzetting met aangepast net TEXELSE J COURANT Felle discussie over nieuwbouw De Akker EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF Tcr#r Voorproefje Sail te bewonderen door de Christian Radich uit Oslo, die korte tijd op de Voor de Oudeschilder haven was Texelse reede voor anker ging. gistermorgen al de sfeer van Sail (Foto e«t koto De boerderij die in de nacht van donderdag op vrijdag afbrandde, kreeg in 1902 de naam Vondel. Het Boerderijenboek beschrijft hoe de hoeve bij een boelhuis werd verkocht aan dr. Timmer uit Amster dam, die met de nieuwe naam een ode bracht aan de grote Amster damse dichter. De hoeve werd op dat moment bewoond door Antje Kuiper-Zijm. die tot 1914 huurder bleef. De boerderij stond er toen al ruim 150 jaar: al in 1742 woonde Cornells Kuijper er met zijn gezin en dienstbode. I In de jaren zeventig verloor het pand de agrarische bestemming en was sindsdien als woonhuis in gebruik. Twee dagen voor de fatale brand werd (een gedeelte van) Vondel op aquarel vastgelegd door Jacques de By uit Amsterdam. Als trouw Texelganger is hij momenteel bezig met een serie Texelse landschap pen. De By komt al sinds 1960 op het eiland, verblijft in een bungalow op Vredelust en is frequent bezoe ker van diverse bridgedives. Zijn aquarellen worden mogplijk binnen kort geexposeerd. De TX36 heeft" de proeven met de nieuwe sumwing een stap opgevoerd. Gisteren is voor het eerst gevist met een net dat speciaal voor de draagvleugel is gemaakt. De eerste ervaring met de ver beterde sumwing, waarmee sinds een week wordt proefgevaren, zijn goed. De vleugel blijft volgens Jaap van der Vis, één van de initiatiefne mers, stabiel boven de zeebodem zweven, ook als die onregelmatig is. Er doet zich evenmin torsie (verbuigingen) voor zoals bij de eerste versie. 'Daaruit blijkt dat de constructie deze keer recht is. Ook Het nieuwe sumwingnet waarmee de TX36 Jan van Toon sinds gisteren vist. als het schommelt, blijft hij mooi recht zweven.' Gisteren werd, met het nieuwe net, voor het eerst zonder wekkerkettin gen gevaren. Dat scheelt volgens Van der Vis circa twee ton en moet in de toekomst, gecombineerd met pulsvisserij, forse brandstofbespa ringen opleveren. De opbrengst van de eerste trek viel vooralsnog tegen. 'Dat was de helft minder dan normaal', aldus Van der Vis. 'Je kunt wel mooi licht trekken, maar er moet toch ook wat in die net ten kruipen.' Het is deze week een reguliere visweek voor de TX36 die wordt gecombineerd met de proef. Van der Vis vermoedde gisteravond dat het net verkeer gestoken zat, waardoor de vangst tegen viel. De komende dagen moeten meer dui delijkheid geven. Het nieuwe net heeft vier monden en is anders van vorm, zodat het onderwater goed open blijft staan. Anton van der Vis, Martin Visser en Piet Zandee maak ten het vorige week bij de CIV. De verrichtingen worden onder water gevolgd met camera's. In oktober gaat de TX36 twee wéken met de TX38 vissen, zodat een weten schappelijke vergelijking tussen het vissen met en zonder sumwing kan worden getrokken. Harmen Klein Woolthuis, de ingenieur die de sumwing ontwierp, is momenteel bezig met berekeningen voor nog wat aanpassingen. Een mentor vertegenwoordigt de betrokkene langdurig op het gebied van zorg- en dienstverlening (niet op het gebied van financiële beslis singen). Vrijwilligers worden door de stichting begeleid en opgeleid. Ook zoekt de stichting naar een cliënt die bij hen past. Dat kunnen oude ren zijn, mensen met een handicap of chronische ziekte, mensen met een functiebeperking of mensen met psychiatrische problemen. Een mentor wordt officieel benoemd door de kantonrechter, die ook een onkostenvergoeding vaststelt. Ver volgens is de mentor verantwoor ding schuldig aan de rechtbank. Ook hierin bemiddelt de Stichting Mentorschap. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met directeur Ingeborg van der Cingel in Alkmaar, tel. 072- 5140800 of 06-52497051, e-mail ivdcingel@meenwh.nl. Gemeentegids In opdracht van de gemeente is De Kleine Media gestart met de acqui sitie voor de gemeentegids (Wie, Wat, Waar op Texel) die in oktober verschijnt. In deze gids, die huis aan huis wordt verspreid, staat een overzicht van verenigingen, instel lingen en organisaties op Texel Ondernemers worden binnenkort benaderd door De Kleine Media over het plaatsen van advertenties is de gemeentegids. De vertegen woordiger is in het bezit van een opdrachtbrief van de gemeente. n der Vis, Martin Visser en Piet Zandee zetten vorige week bij de CIV het nieuwe Meer informatie is te vinden op www.dekleinemedia.nl. DINSDAG 19 AUGUSTUS 2008 van het bedrijventerrein buiten de bebouwde kom wordt niet toege staan door de provincie, maar als de school wél buiten de dorpsgrens mag worden gebouwd, kunnen ook ondernemers, de gemeente én Wim Ploeg hun plannen realiseren, ter wijl de rest van het dorp daar niet bij gebaat is. Volgens Hart zijn de bestuurders van zowel de provincie als de gemeente 'knettergek'. Hij kreeg weerwoord van wethouder Marian Merkelbach. Meer ruimte voor bedrijven en woningen (er zijn er volgens onderzoek 72 nodig om in de behoefte te voorzien) zijn vol gens haar reden genoeg om de plannen serieus te bestuderen. 'En we zijn niet bezig met zakkenvullen', zei ze boos. Eerder al had Ploeg uit gelegd dat hij aanvankelijk helemaal niet zo enthousiast was geweest over de plannen, maar dat hij en zijn zoons na uitleg van de wethou der over het belang van het dorp alsnog hadden besloten mee te werken. De beoogde locatie aan de Schoolstraat is eigendom van hem en zijn familie, maar volgens Ploeg spelen de financiën een onderge schikte rol. Ook alternatieven werden aange dragen. Zo klonken er plannen om de ruimte te benutten die vrijkomt wanneer garage Rentenaar uit het dorp verdwijnt, terwijl ook de moge lijkheid van bouw op de ijsbaan of het A-veld van SVO werd geop perd. Wethouder Kikkert legde uit dat andere oplossingen denkbaar zijn en dat de beslissing nog niet is gevallen, maar dat er goed over de plannen is nagedacht en dat dit de beste optie lijkt. Een paar maal benadrukte hij de samenhang. Hij zei te vrezen dat de provincie geen toestemming geeft als het plan voor een nieuwe school wordt ingetrok ken. Terwijl er in het dorp verder wordt gesproken, zijn de plannen in Oosterend maandag 25 augus tus onderwerp van gesprek in de raadscommissie Grondgebied. De gemeenteraad moet op dinsdag 16 september een besluit nemen, waarna ook de goedkeunng van de provincie nodig is. Pas als gemeen te én provincie hun fiat hebben gegeven, kunnen de plannen nader worden uitgewerkt. Kitesurfer Richard Straatman uit Den Helder (rechts) kwam woensdagmiddag naar de Hemmerkooi om de verloren kite op te halen die toeristen Piet van Rooij en Paul Graper bij paal 12 hadden gevonden. (Foto Jemen var Harnm/Beeidbank r«eo Kitesurfer Richard Straatman uit Den Helder kon het niet geloven. Toeristen vonden vorige week op het strand bij paal 12 een kite die hij zondagavond op zee was verloren nadat hij bij de Razende Bol in de problemen was geraakt. Met behulp van een paar tele foontjes wisten ze hem nog te achterhalen ook. Straatman, afkomstig uit Den Hel der, had het surfzeil zondagavond in het Molengat moeten achterlaten, nadat er een hoofdlijn was geknapt en hij niet meer kon zeilen. Door dè opkomende ebstroom moest hij zichzelf in veiligheid brengen en daarbij zat het circa duizend euro kostende zeil hem in de weg. Reddingboot Francine Kroesen uit Oudeschild zocht er 's avonds nog geruime tijd naar, maar de kite was spoorloos. Piet van Rooij uit het Brabantse Budelschoot en Paul Graper uit Heerlen betraden de volgende och tend rond 7.00 uur nietsvermoedend het strand bij paal 12 om te gaan vissen, toen ze opeens een stuk zeil onder het zand zagen liggen. 'We dachten dat het een parasol was', vertelt Van Rooij, 'totdat we begon nen te graven en zagen dat het een compleet zeil met touwen en een Personeelsverblijf in bollenschuur In de schuur van bollenkwe- ker Axel Lap aan de Witteweg bij Den Hoorn mag een verblijf voor seizoenspersoneel worden gemaakt. B en w willen de ver bouwing - die strijdig is met het bestemmingsplan - mogelijk maken met een artikel 19-pro- cedure. Lap wil in de schuur twaalf werk nemers onderbrengen die tijdens de arbeidspieken nodig zijn. trapeze was.' De twee besloten het materiaal mee te nemen naar Lap aan de Hemmerkooi waar ze met hun families de bivak hadden opge slagen. Toen ze woensdag in de Texelse Courant een artikel lazen over een kitesurfer die zijn kite bij de Razende Bol was verloren, ging er een lampje branden. Een telefoontje naar de redactie van de Texelse Courant leidde naar schipper Sidny van Zon van de Francine Kroesen die ver volgens het contact met Straatman tot stand bracht. 'Van Zon vroeg meteen of het een geel zeil was dat we hadden gevonden en dat was zo. Toen was het wel duidelijk dat het het zeil van die kitesurfer moest zijn.' Anderhalf uur na het eerste telefoontje stond Straatman al op Texel om zijn zeil op te komen halen. Hij was aangenaam verrast door de vondst, 'ik had eigenlijk de hoop al opgegeven dat het ooit nog terug zou worden gevonden', aldus Straatman. 'Het is fantastisch dat deze mensen het niet alleen gevonden hebben, maar ook hun best hebben - gedaan de eigenaar te achterhalen.' Volgens Van Rooij was dat niet meer dan logisch. 'Als je een portemonnee van een ander vindt, is die ook blij als je hem eer- Omdat deze hulpkrachten op Texel zelf niet zijn te vinden, wordt gebruik gemaakt van scholieren die veelal afkomstig zijn uit Gro ningen en Drenthe. In verband met de reisafstand moeten zij op het bedrijf overnachtingsmogelijk heid hebben. Omdat het gaat om een inpandige wijziging van een bestaande schuur, zijn er geen gevolgen voor het landschap. De welstandcommissie is al akkoord gegaan met het bouwplan en Lap heeft zelfs al de planschadeover- eenkomst getekend die tegen woordig bij artikel 19-procedures gebruikelijk is. lijk terug brengt.' De families had den het zeil al schoongemaakt en Graper had de lijnen zoveel mogelijk terug op hun plek proberen te krij gen. 'Die zaten volledig in de war toen we de kite vonden.' Straatman had op het water nog kans gezien de kite tot een klein pakket te vouwen. Doordat hij daar bij de luchtkamers vol lucht had gelaten, was het materiaal blijven drijven. 'Ik moest het helaas achter laten, omdat het anders een soort sleepanker zou worden.' Een surfer, die in de buurt was, bracht Straat man naar de Razende Bol. nadat hij al anderhalf uur in zee had liggen ploeteren. De KNRM haalde hem daar op. De volgende ochtend informeerde Straatman meteen de politie, de Kustwacht, Vlieland en Terschelling dat er een zeil van hem ronddreef. 'Anders zou je nog het risico lopen dat iemand het ziet drijven, denkt dat er een surfer in nood is, waar door de reddingboten voor niets zouden uitvaren.' Hij beloonde de families Graper en Van Rooij met een vindersloon. De families hielden er ook een mooi verhaal aan over. Graper: 'Bij ons in Limburg weten we eigenlijk niet eens wat kitesurfen is.' VVD vraagt actie tegen roken cafés De raadsfractie van de WD roept het college op maatregelen te nemen tegen het op grote schaal negeren van het rookverbod door horecabedrijven in De Koog. In een open brief noemt de WD de overtreding 'een kwalijke ont wikkeling, want als de gemeente Texel niet op zijn tellen past krijgt ons eiland een rokersstempel en dat lijkt ons nogal strijdig met de door ons begeerde kwalificatie van natuureiland met het Wad- De toekomst van Oosterend lijkt het dorp in tweeën te verdelen. Dat werd vrijdagavond duidelijk tijdens een openbare bijeenkomst in dorpshuis De Bijenkorf, waar beheerder Willem Witte stoelen moest bijzetten om iedereen een zitplaats te bieden. Het voorstel om basisschool De Akker nieuw te bouwen aan het einde van de Schoolstraat werd zowel beju beld als fel bekritiseerd. Aan de orde was het rapport met de naam Toelichting toekomstvisie Oosterend. opgesteld door steden bouwkundigbureau BügelHajema, naar aanleiding van diverse plannen die in het dorp leven. De bijeen komst was georganiseerd door de vier belangrijkste partijen: christelij ke basisschool De Akker, de dorps commissie, de gemeente en Wim Ploeg, die eigenaar is van vakan tiepark De Verrassing en bovendien nogal wat grond in en rond het dorp bezit. Belangrijkste punt op de agenda was de toekomst van De Akker. In het rapport wordt voorgesteld een nieuwe school te bouwen aan het einde van de nu doodlopende Schoolstraat. Daardoor ontstaat op de huidige locatie aan de Kotter- straat ruimte voor woningen en de uitbreiding van het bedrijventerrein. Door het nabijgelegen vakantiepark De Verrassing in de richting van de Koningsweg te verplaatsen, wordt het bovendien mogelijk de Mulder straat door te trekken naar de Kot- terstraat en Slotskolk. Wethouder Nico Kikkert legde uit dat het op het oog om losse projecten gaat, maar dat ze 'in samenhang' moet worden beoordeeld. Vooral de verplaatsing van de school is essentieel. Gebeurt dat niet, dan is het ook niet goed mogelijk de andere plannen te rea liseren. De school zelf heeft een sterke voorkeur voor een nieuw gebouw. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan wordt teruggegrepen naar het oor spronkelijke plan om het huidige (verouderde) gebouw te renoveren. Namens bestuur en directie hield Jan Bot van de Stichting Kop- werk een enthousiast pleidooi voor nieuwbouw aan het einde van de Schoolstraat, tussen de Nesweg en de voetbalvelden van SVO. Dat is volgens hem een mooie plek, met een fraai uitzicht, veel zonlicht en ruimte om te spelen. Bovendien kunnen de doelen van de school er beter worden verwezenlijkt. Bot legde uit dat het onderwijs aan het veranderen is, met meer aandacht voor natuur en techniek, dat de school graag wil aansluiten bij de maatschappij en dat het ook de bedoeling is een gebouw te reali seren dat energiezuinig is. Hij liet in het midden of daarvoor in de toekomst nog meer moet worden gebouwd. Nadat Bot had verteld dat de plan nen de komende maanden nader worden uitgewerkt en dat in decem ber de presentatie mag worden ver wacht, werd hem vanuit de zaal gevraagd of het niet verstandig is ook de openbare basisschool Jacob Daalder bij de plannen te betrekken. Bot reageerde aarzelend, zei dat dat 'niet direct de bedoeling' was, maar dat er wel 'geregeld' overleg was. Hij ontlokte daarmee een spotten de opmerking van schooldirecteur Albert Hoven (die zijn collega Henk Dekker van de Daalderschool ver ving), die vertelde dat er slechts één keer overleg was geweest. Hoven betoogde dat er 'een historische mogelijkheid' was om 'één school voor alle kinderen in Oosterend te bouwen' en dat 'nu het moment is'. Volgens de schooldirecteur zijn er dit jaar in heel Oosterend negen nieuwe leerlingen, te verdelen over drie scholen, omdat ook de kleine reformatorische school Timoteus Tijdelijke paden De Nederlanden In verband met werkzaamheden van Staatsbosbeheer zijn de wan delroutes door De Nederlanden aangepast, zodat wandelaars en werkverkeer elkaar niet in de weg zitten. De gebruikelijke route van De Koog dengoud'. De fractie is zich er van bewust dat handhaving van de Tabakswet een taak is van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA), maar verzoekt met klem deze zaak met de Texelse horeca te bespre ken om 'negatieve beeldvorming' voor te zijn. naar de Slufter is in gebruik voor werkverkeer en daarom afgesloten voor wandelaars. Er is tijdelijk een alternatief pad aangelegd, westelijk van de oorspronkelijke weg. Dit pad is niet geschikt voor mensen die slecht ter been zijn. Fietsen is er niet toegestaan. -Het 's Hertogenboschpad blijft tij dens de werkzaamheden beschik baar, met uitzondering van de peri ode dat aan de nieuwe afwatering wordt gewerkt. De groene wandel route tussen de Muydijk en het Oor logsschip is gedurende de werk zaamheden afgesloten. Mentoren gezocht De Stichting Mentorschap Noord west-Holland is dringend op zoek naar vrijwilligers die de belangen willen behartigen van (gedeel telijk) wilsonbekwame mensen. Een mentor onderhoudt contac ten met hulpverleners, maar biedt bovenal persoonlijke aandacht. moet worden meegeteld. Hoven oogstte een klaterend applaus met zijn pleidooi. Nadat ook zijn col lega Gea Koops van De Akker had verteld 'overtuigd te zijn van het nut van samenwerking' en Hoven had geantwoord 'dan ook' samen in de werkgroepen te willen die de toekomstplannen gaan uitwerken, gaf Bot toe: 'We kunnen ons niet permitteren nog vijf jaar te discussi eren, maar ik neem de handschoen op. Wij gaan in gesprek.' Net toen een buitenstaander het idee kon knjgen dat er veel animo voor de plannen is, kwamen er ook kritische opmerkingen. 'Het slopen van de bestaande school, die hele maal zo slecht nog met is. is kapi taalsvernietiging. Straks moeten de belastingen weer omhoog', consta teerde iemand. Na zijn vraag of het met beter is het bestaande gebouw op te knappen, werd er opnieuw enthousiast geapplaudisseerd Volgens Andn Binsbergen zijn de bewoners van de Schoolstraat 'collectief' tegen de plannen. Door nieuwbouw raken veel mensen hun mooie uitzicht kwijt, terwijl het aan gezicht van Oosterend vanaf de Nesweg ernstig wordt geschaad. Bovendien zei hij te vrezen voor overlast van auto's. Volgens hem zijn er betere locaties te bedenken, bijvoorbeeld op de plaats waar nu nog De Verrassing is. Binsbergen kondigde bezwaren aan, die de plannen jaren kunnen tegenhouden. Opnieuw klonk er applaus Daarna klonk er steeds meer kritiek. 'Aantasting van het dorpsbeeld, een waardeloos plan', meldde iemand kort maar krachtig Willem Hart smaalde dat het hele project 'een landjepikshow' is. Volgens hem is de behoefte aan nieuwe bednjven nooit aangetoond en de verplaatsing van de school slechts een excuus om de plannen van de onderne mers erdoor te drukken. Uitbreiding - =5fev--;

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5