Texel betrokken bij herindeling De Graaf directeur van TexelEnergie Tracé Noord-Hollandpad gewijzigd na bezwaren Cafés in De Koog zijn weer rookvrij Angst regeert na boerderijbranden Cf roen CCmrLr Jexeh in het harL, Vooralsnog vrijblijvend Schooljaar begint met sjouwen nieuwe boeken BEDS! Na waarschuwingen VWA "c- Texelse üM.. Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12301 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag De provincie heeft Texel uitgeno digd in een ambtelijke werkgroep mee te praten over bestuurlij ke herindelingen in de Kop van Noord-Holland. De politieke par tijen moeten zich volgende week uitlaten over de vraag of ze willen meediscussiëren. Den Helder, Wieringen, Anna Pau- lowna, Schagen, Zijpe, Wieringer- meer. Harenkarspel, Niedorp en Schagen zijn eveneens voor de werkgroep uitgenodigd. Het over leg moet een beeld opleveren van de voorkeuren die de gemeente besturen (college én raad) hebben. Er worden ook randvoorwaarden voor de bestuurlijke toekomst van de Noordkop opgesteld en model len voor mogelijke herindelingen geschetst. De provincie heeft het verzoek gericht aan de burgemeester en wethouders van de negen gemeen ten. Het college van Texel legt de brief dinsdagavond voor aan de politieke partijen in een raadsbrede commissievergadering, zodat zij ook hun zegje kunnen doen. Vóór 1 oktober moet Texel laten weten of het gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden en raadsgriffier Marit de Porto afvaardigt. Volgens een woordvoerder van verantwoordelijk gedeputeerde Bart Heller (de opvolger van Albert Moens) is deelname aan de werk groep vrijblijvend. Er wordt niet Brendan de Graaf. Brendan de Graaf uit Oosterend wordt de nieuwe directeur van TexelEnergie. HÜ is de opvolger van George van Overbeeke die in juni bekendmaakte te stoppen. De Graaf is één van de oprichters van de energiecoöperatie en lid van de Raad van Commissarissen. Hij kwam in beeld toen de commis sarissen vaststelden dat de nieuwe directeur vooral ondernemend van aard moet zijn om de nieuwe orga nisatie handen en voeten te geven. 'Het oog viel op Brendan, omdat hij ondernemer is en we zagen ook wat voor werk hij als commissaris al ver zette', aldus voorzitter Rikus Kieft. De Graaf zei aanvankelijk nee, tot dat Kieft hem apart nam en duide lijk maakte dat het verzoek serieus was. De Graaf gaat half september aan de slag. Tot die tijd werkt hij aan de afbouw van zijn eigen installa- tiebednjf. Dat is niet te combineren met de fulltimebaan voor Texel Energie. De Graaf gaat zich onder meer toeleggen op het vergroten van het aantal Texelaars dat groene stroom bij TexelEnergie afneemt en het realiseren van energieopwek king op het eiland. Ook gaat hij op zoek naar permanente huisvesting voor de coöperatie. TexelEnergie zit nu tijdelijk bij de Rabobank in Den Burg. Hij stopt als commissaris. Oud-directeur Van Overbeeke werkt de komende maanden aan sub sidieverzoeken voor het Wadden fonds en doet nader onderzoek naar zonnepanelen. TexelEnergie heeft plannen om daarmee ener gie op te wekken. Op welke wij ze is nog niet duidelijk. Kieft: 'In de wereld van de zonnepanelen bestaan veel onduidelijkheden en er is niet iemand die zomaar even antwoorden kan geven.' Jacco Dros is tot de aanstelling van De Graaf interim-directeur van TexelEnergie. Hij werd daarvoor gevraagd, omdat de coöperatie ervan uitging dat het vinden van een nieuwe directeur langer zou duren. v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg alleen gesproken over herindeling, vormen van bestuurlijke samenwer king zijn ook een optie. De provincie streeft naar gemeenten die voldoen de bestuurskracht hebben. Texel heeft dat vooralsnog wel, maar naar verwachting wordt het over een paar jaar lastig als kleine gemeente op de huidige wijze de eigen broek op te houden. De provincie wil met de werkgroep bereiken dat de negen gemeenten in de Noordkop gelijk op gaan. Gedeputeerde Staten maken zich zorgen dat de gemeenten er nu teveel verschillende tempo's op nahouden. Het risico daarvan is dat een herindeling niet één keer tegelijk kan plaatsvonden, maar dat er meerdere achter elkaar volgen, waardoor lange tijd bestuurlijke onrust ontstaat. De provincie is ook bezorgd dat gemeenten die geen vaart met herindeling willen maken, straks weinig meer te kiezen heb ben. Begin 2009 wil de provincie een discussiebijeenkomst houden waarin duidelijk moet worden of er voldoende animo voor fusies is. Bedoeling is dat die bijeenkomst leidt tot concrete herindelings- voorstellen, zodat die per 1 januari 2011 hun beslag kunnen krijgen. In juni heeft de provincie al een keer met collegeleden en fractievoorzit ter van de negen gemeenten over de bestuurlijke toekomst van de Noordkop gesproken. Het was dinsdag sjouwen voor leer lingen van de OSG. In de gym zaal van het schoolgebouw aan de Haffelderweg moesten de boeken voor het nieuwe schooljaar worden opgehaald, 's Morgens waren de hogere klassen aan de beurt, 's middags mochten de brugklassers voor het eerst hun stapel komen ophalen. Klas voor klas werden ze de gymzaal ingelaten om, na over handiging van de kwitantie, hun pakket op te halen. De OSG kent al jaren een boekenfonds waar ouders en leerlingen tegen betaling de tijdens de zomervakantie per leer boeken in bruikleen kunnen afne men, zodat ze niet alles zelf hoeven te kopen. Onderwijsondersteunend personeel zamelde aan het eind van het schooljaar de boeken weer in, kocht nieuw werk bij en stelde ling een nieuwe stapel samen. Er werden 930 boekenpakketten uit gedeeld. Woensdag begonnen de lessen. B en w hebben wijzigingen aange bracht in de route van het aan te leggen Texelse gedeelte van het Noord-Holland wandelpad. Ze zijn daarmee deels tegemoet gekomen aan bezwaren die tegen de oor spronkelijk beoogde route waren ingediend. De artikel 19-proce- dure die nodig is om de aanleg mogelijk te maken, zal nu worden voortgezet, waarbij de provincie het laatste woord heeft. De twee etappes van het Noord- Hollandpad lopen van noord tdt zuid over Texel en zijn elk ongeveer 16 kilometer lang. De routes gaan bijna helemaal over agrarisch terrein en onderscheiden zich daarmee van andere wandelroutes op het eiland. Dat feit maakte het echter ook nood zakelijk vnjstelling te regelen, want een wandelpad is strijdig met de agrarische bestemming. Er waren vier bezwaarschriften (ziens wijzen) binnengekomen. Staatsbos beheer vreest dat het pad over de binnendijk bij Zeeburg onrust zal betekenen voor de daar grazende rotganzen. SBB heeft daarom een alternatieve route voorgesteld (via het bestaande wandelpad) waarmee de aanvragers akkoord zijn gegaan. Door die aanpassing moeten de wan delaars wel het Eierlandse kanaal oversteken via een brug of (goedko per en nog leuker) met een touwtrek pontje. De aanvragers hebben voor het pontje gekozen. De bewoners van Eendrachtweg 4 en 2 hebben er bezwaar tegen dat de route ter hoogte van hun woningen over de kruin van de dijk loopt, waardoor zij last kunnen hebben van inkijk. Door de route naar de weg te verleggen, is dat probleem verholpen. Claim Landschapszorg Texel ventileerde diverse bezwaren. Voor zover het traject geen bestaande verharde wandel-, fiets- of autoroutes volgt, zal het nadelig zijn voor de foura- geer-, verblijf-, vlucht- en rustplaat sen van tal van vogels en andere dieren. De voorgenomen plaatsing van richting- en informatiebordjes is met in het belang van het landschap. Verder twijfelt Landschapszorg over de noodzaak van een nieuwe wan delroute. want er zijn al diverse wan delpaden. ook in noord- zuidelijke richting. Als het toch moet, zou het pad uitsluitend langs bestaande wegen, fietspaden, bermen en des noods slootkanten op agrarische grond moeten lopen. Landschaps zorg deponeert zelfs een claim: voor de 500 hectare die het totale pad beslaat, zou als compensatie dezelfde oppervlakte nieuw rust- en natuurgebied moeten worden aan gewezen. De Vogelwerkgroep Texel onderschrijft de bezwaren van Land schapszorg. B en w menen dat met de belangen van natuur en landschap voldoende rekening is gehouden, mede door de wijzigingen waartoe al is besloten. Verder is het pad in overeenstem ming met het beleid om het publiek zoveel mogelijk van natuur en land schap te laten genieten. De claim wordt van de hand gewezen omdat het pad over agrarisch terrein loopt of over bestaande wegen, dus niet door natuurgebied. TKT Over de plannen voor het Noord- Hollandpad is positief advies uitge bracht door het Toenstisch Kennisin stituut Texel (TKT). Wel vindt het TKT dat het pad in beide richtingen toe gankelijk moet worden gemaakt, dat alle voorzieningen duurzaam moeten worden uitgevoerd en dat het zeker moet zijn dat deze goed worden onderhouden en in de omgeving passen. De informatieverstrekking zou uitgebreid en actueel moeten zijn met inzet van moderne com municatiemiddelen. Het pad zou verboden moeten worden voor hon den en wandelaars in grote groepen. Voor de eigenaars/beheerders zou er een vergoeding moeten zijn. Het TKT stelt enkele wijzigingen voor in het tracé en ziet graag rustpunten (tevens picknickplaatsen) aangelegd, bijvoorbeeld bij Alexanderhoeve en fort Lunette. Ook worden enkele wij zigingen in de route voorgesteld. De meeste wensen van het TKT zijn in overleg met de aanvragers vervuld. De bebording wordt bescheiden en passend, de informatieverstrekking gaat (ook) via www.noord-holland. com/noordhollandpad, er komt een groepsverbod (hoewel dat moeilijk is te handhaven), honden zijn op de onverharde gedeelten verboden, ook als ze zijn aangelijnd, de beheerders krijgen een vergoeding van €0,75 per meter en zorgen voor de bordjes en overstapjes. De door TKT voorge stelde routewijzigingen zijn echter van de hand gewezen. Voor alle bezwaren geldt: voor zover er niet aan tegemoet is gekomen, zijn ze door b en w ongegrond ver klaard. Het wachten is nu op de verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten. Raadsleden De gemeenteraad is halverwege haar termijn van vier jaar. Aanleiding voor de redactie van de Texelse Courant de volksvertegenwoordi gers eens tegen het licht te houden en te kijken hoe ze tot nu toe uit de verf komen. Pagina 7 a Niet zinloos 'Laat de dood van Afira niet zin loos zijn geweest, ledereen moet weten dat alcohol en verkeer niet samengaan.' Aldus de boodschap van Geeske, Louis, Ariëlle en Joran Hof, de ouders, zus en broer van Afira Hof, het meisje dat op 17 juli verongelukte doordat een dronken automobilist op haar inreed. Pagina 9 m Zomerbaantje Met de laatste aflevering van de serie Zomerbaantje. zit ook het vakantiewerk van Michelle de Grave als freelancer bij de Texelse Courant er op. Ze pakt haar studie maat schappelijk werk weer op. In haar laatste aflevering schrijft ze over Fleur Souverein (18), di§ werkt bij Cinema Texel. Pagina 9 Hennink uit bestuur horeca Ingrid Hennink, uitbaatster van café De Kombuis, is woens dagavond teruggetreden uit het bestuur van Horeca Neder land, afdeling Texel. Ze nam dat besluit in overleg met de rest van het bestuur. Haar positie was niet meer te handhaven nu ze, zeker nadat ze een boete heeft gekregen, blijft toestaan dat er in haar café wordt gerookt. Die houding staat haaks op het standpunt van Horeca Nederland, dat haar leden juist oproept om hun zaken rookvrij te houden. Hennink vertegenwoor digde cafés en aanverwante hore ca in het bestuur. Haar opvolger zal in de vergadering van novem ber worden gekozen. Het bestuur van horeca Texel sprak ook haar afkeuring uit over de actie van de cafés in De Koog om het roken tijdelijk toe te staan. 'Het is niet de geëigende manier om intensievere controle te bewerk stellingen. Bovendien is het slech te publiciteit.' Reddingboot haalt Duitsers van zee Reddingboot Francine Kroesen uit Oudeschild is woensdag een Duits stel te hulp geschoten dat met hun zeilschip bij de Bollen in de problemen was gekomen. De 15 meter lange Charlotte had rommel in de schroef, waardoor ze niet meer kon varen. Omdat de opvarenden in paniek raakten, werd de Joke Dijkstra uit Den Helder erbij geroepen om hen aan wal te bren gen. De Helderse reddingboot was al in de buurt voor een botter die ter hoogte van de NlOZ-haven zijn roer was verloren. Nadat de Duitsers van boord waren, maakte de Francine Kroesen de Charlotte in orde, zodat de Joke Dijkstra het schip naar Den Helder kon slepen. De bofter, de Lis uit Warns, ging in de NlOZ-haven aan wal voor een noodreparatie. Het schip was voor de Tall Ship Races op weg naar Den Helder. Gisteravond werd de Francine Kroe sen gealarmeerd voor een zeiljacht dat bij de Bollen aan de grond was gelopen. Dat gebeurde bij laag- water. Omdat het schip goed lag. besloot de schipper te wachten tot het water weer opkwam. Cafés in De Koog zijn weer rook vrij. Dit nadat controleurs van de Voedsel en Warenautoriteit (VWA) dinsdagavond waarschuwingen hebben uitgedeeld en één bekeu ring van €300,-. Ook Ingrid Hen nink van De Kombuis in Oude schild kreeg een boete. Maar bij haar mag op bepaalde tijden wel worden doorgerookt. De controleurs waren volgens Hen nink dinsdagavond 'undercover'. 'Woensdag zijn hier mensen van de VWA langs geweest. Ze zeiden dat een overtreding was geconsta teerd.' Hennink heeft de bekeuring gemeld bij de stichting Red de klei ne horeca, die de boete (de eerste) via de rechter gaat aanvechten. Ze is vastbesloten haar bezoekers het rokertje met te onthouden. 'Maar alleen op bepaalde tijden en als ik zelf achter de bar sta.' Daarmee riskeert ze een nieuwe boete. 'We zullen wel zien. Ik hoop dat ik op tijd word gewaarschuwd. Dinsdag kwam het telefoontje nét te laat.' Paul van Dijk van De Toekomst is opgelucht dat er controle is geweest. 'Ik had er meteen spijt van dat we het roken weer hadden toegelaten, want het stond hier na een kwartier al vol rook. Maar de actie was een verzoek van een van mijn collega's. Dan ben je solidair. Lees verder op pagina 3 Brandblussers, rookmelders, bewakingscamera's en zelfs bouwlampen om de boerderijen 's nachts in het licht gehouden. Menig bewoner of eigenaar/huur der van een stolp met rieten kap heeft maatregelen genomen en slaapt licht of misschien helemaal niet. De schrik zit er goed in na de twee recente boerderijbranden. Ze praten er liever met openlijk over - zeker niet met de krant-want nie mand met een rietdek op zijn stolp wil nu de aandacht op zich vestigen. Angst regeert, dat is duidelijk. Maar er heerst ook boosheid en veront waardiging en de geruchtenmolen draait volop. Zoals over die verdachte tegen wie de politie geen bewijs zou hebben, maar die van agenten wel het advies zou hebben gekregen om het eiland tijdelijk te verlaten, omdat ze met voor zijn veiligheid kunnen instaan. Politievoorlichter Petrie Koenen wil het bevestigen noch ont kennen. 'Ook wij horen dat allerlei geruchten de ronde doen. Mensen vertellen van alles tegen elkaar, het zou goed zijn als ze dat ook tegen ons doen. Hoe meer we weten, hoe beter dat is voor het onderzoek. En als je iets verdachts ziet, meldt dat aan de politie.' Dat Texel waakzaam is, ondervond een jonge bromfietser, die van een afstandje toekeek hoe een boer een klamp graszaadhooi opstapelde. Zijn kenteken werd aan de politie doorgegeven. Vrijwel ieder een is waakzaam en - zolang de dader niet is opgepakt - misschien zelfs verdacht. De vraag of de politie een mogelijke dader op het spoor is, levert geen concreet antwoord op. Koenen: 'Het onderzoek loopt.' Hoe veel mensen er aan dat onderzoek werken, wordt niet duidelijk. 'Er zit geen vast team op. Maar we zijn er volop mee bezig.' Bezorgdheid ook bij de brandweer, laat brandweercommandant Dick Jongeneel via de voorlichting weten. 'Brandweerlieden zijn ook Texelaars en vinden het jammer dat er stolpen verdwijnen. We doen er alles aan om de brand te bestnjden en iedere brand krijgt maximale aandacht.' Naast het impregneren van het riet wordt ter preventie venwezen naar maatregelen die voor alle gebouwen gelden, zoals het aanbrengen van rookmelders en het verwijderen van brandbaar materiaal in en rond de stolp. TEXELSE-'COURANT <jna (govjoidi Hhékm. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Woonkrant vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1