'Nu planten om straks vruchten te plukken' Brendan de Graaf directeur TexelEnergie Nieuwe gezichten voor de klas (TSlqde 0 Aangepaste mesthandel bestemming Don Bosco Groen Bunkerarchief mogelijk digitaal Wadden ijveren voor behoud oorlogserfgoed Zwart Duivels dilemma (°TEXtL tHER&lÊ^i (VÊgPEELKPlT 'loo&gieter TEXELSE J COURANT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2008 Brendan de Graaf: 'De komende tien jaar verandert er heel veel op het gebied van energie. (Foto Jeroen ran HattumlBeeldbank Texel) Een tijdje geleden gebeurde het al min of meer een keer vanzelf. Brendan de Graaf was als instal lateur aan het werk op het dak van strandpaviljoen Paal 12 toen Jan Simon Dros hem vroeg 'of hij toevallig die jongen van de stroom was'. Of De Graaf hem dan misschien wat advies over zijn stroomvoorziening kon geven. Een kleine inspectie en navraag leerde dat het strandpaviljoen een onnodig zware aansluiting had aan gevraagd en dat het met minder ook wel toekon. 'Dat scheelde ze toch weer aardig in de kosten', aldus De Graaf. Vanaf half septem ber kan hij, als nieuwe directeur van TexelEnergie, dergelijke adviezen dagelijks gaan geven. Het meer en meer vertrouwd maken van Texe laars met duurzame energie wordt één van zijn taken. De Graaf praat er graag over. Hij verdiept zich, sinds de eerste plan nen voor de coöperatie anderhalf jaar geleden ontstonden, intensief in de verschillende vormen en moge lijkheden van energievoorziening. 'Er zijn op dat gebied zoveel ont wikkelingen gaande. De komende tien jaar krijgen we waarschijnlijk met meer veranderingen te maken dan de afgelopen honderd jaar. Wil je daar bijtijds bij zijn, dan moet je nu bomen planten om over tien jaar de vruchten te kunnen plukken.' Een van de doelstellingen van De Graaf is dat energie betaalbaar blijft en dat het eiland waar mogelijk en gewenst zijn eigen energie opwekt om die doelstelling te realiseren. De eerste slag heeft TexelEnergie dat die stroom gebruikt. Stroom 'Als je grijze stroom van de NUON hebt en je stapt over op groe ne stroom van TexelEnergie dan scheelt dat voor een gemiddeld huishouden op jaarbasis 16 euro. Als je groene stroom van de NUON afneemt en je gaat over op Texel Energie, dan bespaar je gemiddeld 73 euro per jaar.' Die verschillen worden, door de stijgende ener giekosten, naar verwachting de komende jaren alleen maar groter. Volgens De Graaf kunnen motieven om te veranderen echter verschil lend zijn. 'Je kunt het doen voor het geld, maar ook omdat je duurzame energie beter vindt.' Met een cam pagne en eventueel een dorpen ronde langs de dorpshuizen wil hij in het najaar de groene stroom meer onder de aandacht brengen. Hij hoopt, met een slag om de arm, dat TexelEnergie over twee jaar in staat is de eerste eigen energie op het eiland zelf op te wekken. Daar voor worden onder meer de moge lijkheden van zonnepanelen onder zocht en TexelEnergie is betrokken bij het verkennend onderzoek naar de warmwaterbei onder De Cock- sdorp. 'Als je een manier vindt om ("DORPS COM MISSIE») (jBEDR1.)VENTBRREiil GOEi Q -TL- 08-2008 RNTOOM Energieke directeur ledenvergadering wordt gehouden. 'Daar gaat voorbereiding in zitten, al gemaakt door groene stroom te die goed te exploiteren, kun je over Al zou maar de helft komen, dan een paar jaar heel De Cocksdorp van energie voorzien.' Getijdenen- ergie heeft eveneens de aandacht. 'Maar het is zo dat de leden bepalen verkopen die de Huisvuilcentrale in Alkmaar opwekt uit de verbranding van onder meer Texels huisvuil. De coöperatie is tot nu toe de enige moeten we toch ergens zevenhon derd man zien onder te brengen.' De coöperatie telt momenteel 1500 leden die tot nu toe gezamenlijk brug vormen naar andere instal lateurs op het eiland om duurzame energie steeds meer als gemeen goed ingevoerd te krijgen Daar bij wordt een voorbeeld genomen nodige aandacht van grote bedrij ven gehad. Volgens voorzitter Rikus Kieft staan, wat voor plannen ande ren ook hebben, voor TexelEner gie telkens twee zaken voorop: de aan het Deense eiland Samso waar coöperatie wil zelf de regie in han- niet-gemeentelijke organisatie die stroom bij de HVC (eigendom van 55 gemeenten) kan inkopen. Als het aan De Graaf ligt, groeii de komende tijd het aantal Texelse huishoudens welke vormen van energieopwek king gewenst zijn, zodat we weten dat er draagvlak is voor wat we doen', aldus De Graaf. Streven is dat 'diep in het najaar' de eerste 4500 aandelen van 50 euro per stuk hebben gekocht. Brug Als directeur wil De Graaf ook een installateurs een paar jaar geleden een belangrijke rol speelden bij de overgang naar duurzame ener gie. Zij werden goed op de hoogte gebracht van duurzaamheid, zodat ze de bewoners goed konden advi seren over duurzame voorzienin gen. Dat leidde er daar toe dat veel mensen de oliekachel de deur uitdeden en overstapten op duur zame verwarming. Sören Herman- sen, de aanjager van duurzaamheid op Samso. komt binnenkort twee weken naar Texel om De Graaf nader bij te staan. Dat is mogelijk door een subsidie uit een Europees fonds voor duurzaamheid De coöperatie heeft inmiddels de den houden en projecten moeten de werkgelegenheid op Texel ten goede komen. 'Dat is voor grote bedrijven wel eens wennen, maar met die uitgangspunten ben je op lange termijn toch het beste af.' Op andere plaatsen beginnen soortgelijke initiatieven te ontstaan. 'Bijvoorbeeld op Ameland en Ter schelling, daar zijn ze ook bezig met het opzetten van energieco- operaties.' Eigen energiecoöpera ties zijn mogelijk geworden door de liberalisenng van de Energiewet een paar jaar geleden. Texel is de eerste plaats in Nederland waar sindsdien een particulier initiatief van de grond is gekomen. 0m de mesthandel op hoeve Don Bosco aan De Zeshonderd te lega liseren, zal dit bedrijf wat b en w betreft een aangepaste bestem ming krijgen: agrarisch handels- en toeleveringsbedrijf. Eigenaar Arie van Zuilen moet nog wel aantonen dat het een volwaardige bedrijfsvoering betreft en hij moet alsnog zowel een bouwvergun ning als een aanlegvergunning aanvragen voor de mestzak met omwalling, de mestkelder en de silo die hij al in gebruik heeft. Mede met het oog op het nabu rige kwetsbare lapdschap van de Hogeberg zal het bedrijf beperkt in omvang moeten blijven. De mestop- slag mag niet groter worden dan nu het geval is. Van Zuilen had aanvan kelijk ambities die verder gingen. Hij vroeg vrijstelling voor het plaatsen van een mestzak van 4000 kubieke meter, een silo van 540 kubieke meter en een kelder van 460 kubieke meter. De voor een mestzak van die omvang benodigde milieuvergun ning werd door de gemeente ver leend. Omwonenden vreesden voor stank en andere overlast en vochten de vergunning aan tot in hoogste instantie. De Raad van State stelde hen in het gelijk en de vergunning werd vernietigd. Het bedrijf heeft toen een mestzak van 2500 kubieke meter geplaatst, omringd door een wal van 1,80 meter hoog. Daarvoor is volgens het Besluit Landbouw en Milieubeheer geen milieuvergunning nodig; volstaan kan worden met een milieumelding. Die melding kwam op 4 december vorig jaar bij de gemeente binnen. Het bedrijf is daarom niet strijdig met de milieuwetgeving, maar nog wel met het bestemmingsplan waarin Don Bosco een agrarische bestem ming heeft. De exploitatie van een mesthandel is geen agrarische acti viteit. dus op deze plek verboden. Aanpassing van de bestemming is echter onder voorwaarden mogelijk. Onder meer moet de nu nog strij dige activiteit bedrijfsmatig nood zakelijk en volwaardig zijn. Als dat is aangetoond, de bouw- en aan legvergunning aangevraagd en als Van Zuilen een planschadeovereen- komst heeft ondertekend, gaat de wijzigingsprocedure van start. Hoewel de verschijningsvorm daar aan niet doet denken is een mest zak volgens de regels wel degelijk een vergunningsplichtig bouwwerk, want 'een plaatsgebonden construc tie die steunt op of in de grond'. Themaochtend over kanker In De Koploper in Den Helder wordt donderdag 18 september een thema-ochtend gehouden voor patiënten met kanker. Begeleid door Marijke Geerse, medisch maatschappelijk werker in het Gemini Ziekenhuis, en Joke de Wit, oncologie-wijkverpleegkundige van Omring, wordt gesproken over het onderwerp 'wat betekent kanker voor mij en voor mijn naasten'. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, wel is het nodig zich van tevoren aan te melden. Dat kan via het Patiëntenservicebureau van het Gemini Ziekenhuis, tel 0223- 696346 of e-mailadres psb@gemini- ziekenhuis.nl. Afgelopen voorjaar schoven Just van den Broek (directeur van de Stichting Texels Museum) en oorlogskenner Gerrit Gerrits daarom bij de verte genwoordigers van de andere eilan den aan om hun zegje te doen. Volgens Van den Broek zijn er nog weinig concrete plannen en houdt de groep zich vooralsnog bezig met het inventariseren van de mogelijkheden. Daarbij worden ook de financiële mogelijkheden in kaart gebracht. Op de andere eilanden leven ideeën om onder het zand begraven bunkers op te graven, te restaureren en open te stellen, al dan niet met expositie ruimte. 'Maar een vertegenwoordiger van het ministerie vertelde ons dat daar geen subsidie voor beschikbaar wordt gesteld. Er is waarschijnlijk wel geld voor, maar dat moet uit andere potjes komen. Eerst moeten zulke subsidietechnische zaken wor den uitgezocht.' Wél goede kansen lijken er voor het digitaliseren van archiefstukken. Interessant is onder meer het bun kerarchief, dat in de jaren vijftig is opgesteld door het landelijk Bureau Registratie Verdedigingwerken en door Gerrits in de loop der jaren belangrijk is aangevuld. 'Er heb ben ongeveer 550 bunkers op Texel gestaan. Bijna allemaal heb ik ze op tekening. Verder heb ik heel veel oude en nieuwe foto's. Alles is er nu nog, verzameld in tien dikke multo- klappers. Ik heb alles uitgeleend aan iemand in Fnesland, die er een boek over maakt. Maar het lijkt me goed dat als het weer terug is het in de computer wordt opgeslagen', vertelt de verzamelaar. De Waddeneilanden hebben een projectgroep opgericht die streeft naar behoud van het erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog. Gedacht wordt aan het fysieke erfgoed (bunkers), oral history (opgete kende herinneringen) en het digi taliseren van archiefstukken. De projectgroep komt voort uit plan nen op Vlieland om de infanteriestel- ling 12 H te restaureren en open te stellen voor publiek. Op initia tief van de provincie Friesland vond begin dit jaar een eerste bijeenkomst plaats, waarin werd gesproken over het behoud van meer erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog. Al snel bleek dat op alle eilanden nog fysiek erfgoed aanwezig is in de vorm van onder meer bunkers, stellingen en bestrating. Ook hebben particulieren en organisaties grote hoeveelheden materiaal uit deze periode verza meld, zoals foto's, boeken, kaarten en gegevens over neergestorte vlieg tuigen en oorlogsgraven. Tegelijker tijd bleek ook het ministene van VWS zeer geïnteresseerd. Zo worden sub sidiegelden beschikbaar gesteld voor het optekenen van verhalen van eilanders over deze periode, het digi taliseren van bestaand materiaal en het via een website voor een breed publiek beschikbaar stellen van deze gegevens en verhalen. Al snel werd besloten ook vertegen woordigers van Texel uit te nodigen. Achterliggende gedachte was dat zou kunnen worden geprofiteerd van de ervanngen die hier al zijn opge daan, onder meer met het Lucht vaart- en Oorlogsmuseum Texel. Opleiding koordirectie Bij Artiance in Alkmaar start op 19 september de basiscursus I en II voor koordirigenten. Beginnende en meer ervaren amateurdirigenten ontdekken tijdens deze cursussen wat nodig is om vakkundig en geïn spireerd voor een koor te staan. Op 12 september wordt een introduc tieles gegeven. De lesonderdelen zijn praktijkge richt en bestaan uit slagtechniek, stemvorming en muziektheorie. Meer informatie is te vinden op www.dekunst.net. Redactioneel commentaar Er zijn geen plannen om Texel bij een herindeling te betrekken. Dat waren woorden die commissaris van koningin Harry Borghouts begin 2006 sprak nadat zijn nieuwjaarstoespraak over de vorming van grote gemeenten beroering op Texel had veroorzaakt. Tweeenhalf jaar later zijn de woorden van de commissaris van de konin gin achterhaald en wordt Texel wel bij een herindeling in de Noordkop betrokken. Het klinkt als een uitnodiging mee te praten in een ambtelijke werkgroep, maar de kans dat iedere gemeente na afloop vrolijk zijns weeg kan gaan. is klein. De provincie wi| bestuurskrachtige gemeenten en dat geldt voor iedereen, dus ook voor Texel. Dat heeft als kleine gemeente nog voldoende bestuurskracht, maar de vraag is voor hoe lang. Voor het eiland zijn de kaarten ook anders geschud dan tweeënhalf jaar geleden. Toen was intensievere samenwerking met de Friese Wad deneilanden een reële optie. De dreiging van burgemeester Geldorp (na de gewraakte nieuwjaarstoespraak) Noord-Holland te veriaten en aan sluiting te zoeken bij Friesland had een serieuze ondertoon, waardoor Borghouts er snel bij was om de 'love baby' van Noord-Holland gerust te stellen. Maar door het Texelse 'nee' van een paar maanden geleden is de weg naar het oosten definitief afgesloten waardoor Texel weinig anders rest dan aansluiting bij de Noordkop. Daar is niks mis mee, er zijn al diverse vormen van samenwerking en een meerderheid van de politieke partijen heeft de blik naar de overkant gericht. Maar de vraag is in hoeverre Texel de regie in eigen hand kan houden. Op het oog ziet de situatie er goed uit, omdat de provincie een eventuele herindeling 'van onderaf' wil laten komen en dus niet wil opleggen. Maar de provincie dringt tegelijkertijd zachtjes aan op tempo en noemt 1 januari 2011 als datum waarop henndelingen hun beslag moeten krijgen Dat is al over tweeënhalf jaar. Zonder namen te noemen, merkt de provincie op dat de negen gemeen ten in de Noordkop verschillende tempo's aanhouden en dat het risico bestaat dat de langzame gemeenten straks over blijven en weinig meer te kiezen hebben. Het is niet ondenkbeeldig dat Texel wordt bedoeld, want dat moet na het Waddenavontuur nog welhaast beginnen met een oriëntatie op het zuiden. De gemeenteraad inschattend zal de neiging bestaan het onderwerp herindeling eens rustig te bekijken, maar het risico is aanwezig dat er op een moment weinig meer te kiezen valt en dat Texel de regie kwijt raakt De politieke partijen doen er daarom goed aan deel te nemen aan de ambtelijke werkgroep en mee te praten over de bestuurlijke toekomst van de Noordkop. zodat er niet over de hoofden van Texelaars hoeft te worden beslist. De politieke partijen doen er eveneens goed aan een krachtig standpunt in te nemen over bestuurlijke zelfstandigheid van het eiland. Texelaars hechten als geen ander aan hun zelfstandigheid en zullen die niet zonder slag of stoot uit handen geven. Maar de groeiende regelgeving maakt het Texel op den duur onmogelijk op de huidige voet verder te gaan. dus dat schept een duivels dilemma Het hoeft echter met zo te zijn dat het eiland over een paar jaar vanaf de overkant wordt geregeerd. In den lande hebben kleine gemeen ten (bijvoorbeeld het 7000 zielen tellende Ten Boer in Groningen) de bestuurlijke zelfstandigheid bewaard door delen van hun takenpakket uit te besteden aan grotere gemeenten. Met internet is dat tegenwoor dig een stuk makkelijk dan pakweg tien jaar geleden. Dat zijn zaken om te bespreken in zo'n werkgroep, want het is Texel een lief ding waard de zelfstandigheid te behouden. De nieuwe bovenbouwploeg van De Fontein met directeur Gea Koops. Van links naar rechts: Anoek van der Feen, Jefke van Popta, Merel van der Linde, Floor Daemen en Pepijn Kolthoff. (Foio Jemen ran Hatium/Beaidbank Texel) Feen en Jefke van Popta zijn de andere aanwinsten. Van der Linde komt uit De Cocksdorp en is een dochter van Willem en Annemarie van der Linde. Van Popta, die uit Den Helder komt, gaf vorig jaar al les op De Akker in Oosterend. Van der Feen komt uit Leeuwarden waar ze lesgaf op een basisschool. Volgens Koops is het fantastisch met een nieuwe ploeg te kunnen beginnen. De vijf, die allen een opleiding aan de PABO hebben gevolgd, wor den bijgestaan door Hilda Bus en Denise Bakker die al langer in de bovenbouw werken. De vertrokken leerkrachten zijn Marianne Amende, Ruth Brouwer, Hanna Kramer, Alisa Blijerveld en Lianne Gerritsen. Zij vertrokken om persoonlijke redenen (zwanger of werk dichterbij huis). Carla Bareman verlaat eveneens De Fontein, omdat ze met pensioen gaat. De Fontein telt in totaal 14 leerkrachten en 4 groepsondersteu- ners (klassenassistenten). De nieuwe leerkrachten krijgen klassen van gemiddeld 20 tot 22 leerlingen. De Fontein heeft een groepsverkleining doorgevoerd (door van 10 naar 11 groepen te gaan) waardoor meer aandacht aan de kinderen kan worden gege ven. 'Dat wordt financieel gesteund door Kopwerk, anders was het niet mogelijk geweest', aldus Koops. De school heeft het aantal leerlingen het afgelopen jaar zien afnemen, maar minder snel dan vorig week in een artikel in deze krant werd gesteld. Het aantal kinderen is niet één jaar van 260 naar 230 gedaald, daar ging drie jaar overheen. Er heeft over het algemeen een daling plaats, omdat het aantal school gaande kinderen op Texel aan het afnemen is. De Fontein kreeg vorige week te horen dat de onderwijsinspectie de school niet meer als 'zeer zwak' bestempelt, omdat het beleid voor rekenen, taal en lezen beter is uit gewerkt. Het komend schooljaar is op De Fontein nog een zogeheten 'speciaal arrangement' van kracht waarbij de inspectie erop toeziet dat de verbeteringen blijvend zijn. 'Maar daar hebben we alle vertrouwen in', aldus Koops. De kinderen van de hoogste groe pen van de Fontein hebben alle maal nieuwe gezichten voor de klas. De protestants-christelijke basisschool in Den Burg heeft een vrijwel volledig nieuw team voor de bovenbouw. De Fontein zag vorig schooljaar vijf leerkrachten vertrekken en een zesde gaat binnenkort met pensi oen, waardoor in korte tijd opvol gers moesten worden gevonden. Het lukte de school een groep van vijf twintigers in huis te halen. Op één na komen ze van de overkant, maar de meesten waren al actief op het eiland. Twee van hen. Floor Daemen en Pepijn Kolthoff. werkten als vakan- tiekracht op De Krim. Het afgelopen schooljaar stonden ze tijdelijk op de Lubertischool in De Koog voor de klas. Zij maakten de overstap naar De Fontein omdat ze daar een volledige baan konden krijgen. 'We hebben daarover gesproken met de - Luberti', aldus directeur Gea Koops "j van De Fontein, 'want zij raakten toch twee krachten kwijt.' i Merel van der Linde, Anoek van der

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5