hekel aan ruzie 'Bruggenbouwer stuurde aan op eensgezindheid' Aimabele en amicale burgemeester had een Vierde ringsteektitel De Graaf I \n Memoriam rhXhLSb COURANT 'In Venhuizen heb ik het de afge lopen tien jaar echt naar mijn zin gehad. Maar Texel is altijd onze hartewens geweest', vertelde Jo Engelvaart in de Texelse Cou rant van 9 mei 1978, vlak nadat bekend was geworden dat hij er burgemeester werd. De nieuwe burgervader was al meer dan 25 jaar lang een trouw gast op het eiland en zei nog vóór zijn aan treden dat hij er nooit meer zou weggaan. kunnen aantrekken', herinnert Harry de Graaf, toenmalig hoofdredacteur van de Texelse Courant, zich. 'Ook voor het personeel op het gemeentehuis was hij gemakkelijk benaderbaar. Van Sprenger, zijn voorganger, bestond het beeld dat die afstandelijk was. Dat viel erg mee, maar daardoor leek het ver schil met Engelvaart groot', zegt zeggen dat hij een bruggenbou wer was, die een hekel aan ruzie had en probeerde contrasten te overbruggen. Binnen het college had hij een hekel aan minderheids standpunten. Liever stuurde hij aan op compromissen waarin iedereen zich kon vinden.' Dat had soms ook nadelen, vindt Nauta. 'Er werden wel eens compromissen gesloten waarover niemand echt tevreden was. Dat was bestuurlijk niet altijd even sterk. Zelf voerde ik liever een werd weer vrijgelaten. Toen Engel vaart op Dolle Dinsdag een NSB'er uitlachte, schoot die uit woede een pistool op hem leeg. Het liep goed af, want de man was een slecht schutter. In 1952 werd Engelvaart secretaris penningmeester van het hoogheem raadschap Waterland. Vanaf 1958 combineerde hij die functie met het raadslidmaatschap in Monnicken- dam. Hij deed dat voor het plaatse- VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2008 Wout Stam, die als hoofd Algemene Zaken, kabinetschef en plaatsver vangend gemeentesecretaris zeven jaar lang bijna dagelijks met Engel vaart te maken had. Jook Nauta, die van 1978 tot 1982 wethouder was, roemt naast Engel- vaarts toegankelijkheid ook diens niet-aflatende pogingen eensge zindheid te kweken. 'Je kunt rustig De details zijn na een kwart eeuw wat vervaagd, maar iedereen die hem als burgemeester goed heeft gekend, roemt direct zijn vriendelijk heid en toegankelijkheid. 'Meteen nadat zijn aanstelling bekend was geworden, ben ik naar Venhuizen gegaan om hem te interviewen. Het viel me op dat hij erg hartelijk en amicaal was. Bijzonder in die tijd, waarin de omgangsvormen nog een stuk formeler waren en men elkaar vooral met u aansprak. Later heb ik hem menigmaal aangetroffen in een trui. Voor de Oudejaarskrant heb ik hem zo ook eens gefotogra feerd. Dat leidde tot opmerkingen. Mensen vonden dat hij voor de foto wel even een overhemd had n de honderdste verjaardag van de molen v. stevige discussie, om na een afwe ging van zakelijke argumenten tot een besluit te komen. Maar het was meer Engelvaarts stijl eensgezind heid na te streven. Hij kon zich ook mateloos ergeren aan ambtenaren die hun eigen gang gingen.' Zowel De Graaf als Nauta noemt de schrik bij Engelvaart toen boze boe ren een tank drijfmest tegen de gevel van het gemeentehuis leegspoten om hun ongenoegen over de dis cussie over het landschapspark tot uiting te brengen. De Graaf: 'Hij was geschokt en heeft ter plekke gere geld dat er een motie van afkeuring werd ingediend. Die werd unaniem gesteund, ook door raadsleden die stiekem wel sympathie voor de boe ren hadden.' Nauta noemt het een 'dieptepunt' in Engelvaarts carrière. 'Hij vond het heel erg, buitenpro portioneel erg. Het frustreerde hem vooral dat hij de situatie niet in de hand had gehad, dat er niet door middel van overleg tot een oplos sing was gekomen.' Johannis Adriaan Engelvaart werd op 28 februari 1927 geboren in Oud Vossemeer op het Zeeuwse eiland Tholen. Zijn vader was kleermaker annex gemeentebode, zijn moeder de dochter van een keuterboer. Na zijn schooltijd werd hij gemeen teambtenaar in Stavenisse. Nadat de Duitsers Tholen onder water hadden gezet, evacueerde hij naar familie in Monnickendam, waar hij ook zijn latere vrouw ontmoette. Als 17-jarige raakte Engelvaart betrok ken bij het verzet. Hij verrichtte koe- rierswerk, pikte radio's van NSB'ers, hielp onderduikers en werkte mee aan sabotage-acties. In zijn ken nismakingsinterview met de Texelse Courant was hij bescheiden: 'Ik was een snotneus en het stelde weinig voor, dus schrijf daar maar niet over.' De Duitsers vonden het ken nelijk echter geen kinderspel, want ze pakten hem op en onderwier pen hem aan een verhoor. Vergeefs, want de arrestant liet niets los en lijke Gemeentebelangen. Na de his torische Nacht van Schmelzer, toen de Katholieke Volkspartij de samen werking met de PvdA opzegde en daarmee een einde aan het kabinet Cals maakte, werd Engelvaart lid van de PvdA. Tegelijkertijd bedank te hij voor zijn raadslidmaatschap, omdat hij dat als principieel en soli dair zag. Later werd hij opnieuw raadslid en direct ook wethouder, de eerste van PvdA-signatuur in het overwegend CHU stemmende Monnickendam. In 1968 werd Engelvaart burge meester van drie gemeenten tegelijk: Venhuizen, Wijdenes en Schellinkhout. Een ongebruikelijke situatie, maar op dat moment werd al aan een fusie gewerkt, die twee jaar later een feit werd. Dat ging niet zonder slag of stoot. In de eerste jaren van zijn bewind leidde Engelvaart wekelijks een vergade ring van de gemeenteraad en zelfs drie keer per week een bijeenkomst van het college. Later vertelde hij toen al belangstelling te hebben gehad voor het burgemeesterschap op Texel. Hij had echter niet durven solliciteren, omdat die functie als een stuk zwaarder bekend stond. In 1978 voelde hij zich er wél rijp voor en werd hij tot zijn grote geluk - en dat van zijn vrouw - aangenomen. In zijn nieuwe gemeente kreeg hij te maken met enkele voor hem nieu we facetten van het burgemeester schap. Stam: 'Er was geregeld over leg over de openbare orde. Een hot item, dat was toen niet anders dan nu. In de jaren,zestig was het soms heel heftig, daarna een tijd wat minder, maar aan het einde van de jaren zeventig was er opnieuw nogal wat geweld. In de zomer sprak hij wekelijks met de politie over de problemen in De Koog. Onder zijn voorgangers was er natuurlijk ook al contact, maar onder Engelvaart is dat een vast gegeven geworden.' Als andere verdiensten noemt hij Engelvaarts inspanningen het zelf was er ook kritiek. De Graaf: 'Vooral van de slachtoffers, die von den dat de burgemeester te aardig was geweest voor de Georgiërs.' Ook Stam herinnert zich de afkeu rende reacties: 'Maar je moet dat ook zien in die tijd. Later zijn de verhoudingen met de Georgiërs in een ander daglicht komen te staan. Engelvaart dacht dat hij er goed aan deed. Zoals hij naar beste weten en kunnen heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van Texel.' Zoals hij al in zijn eerste interview met de Texelse Courant had aan gekondigd, is Engelvaart altijd op Texel blijven wonen. Ook dat we: bijzonder, want de burgemeester; vóór en na hem stierven in he: harnas of kozen na hun pensioe- een andere woonplaats. Ook natte hij in 1985 afscheid had genomer vermaakte Engelvaart zich prima o; het eiland. Veel tijd besteedde h' aan zijn grootste hobby, het zeiler Op de voorgrond trad hij niet mee Ook dat paste bij zijn karakter. 'Als je maar niet denkt dat ik ga zegge hoe mijn opvolger het moet doer daar ben ik principieel tegen', ver kondigde hij bij zijn afscheid. Joop Rommels Op de wagen van mevrouw Stiggelbout-Witte, die de tweede prijs won bij het Concours Hippique van de Vrienden van het Paarde 1978. karakteristieke Texelse landschap te bewaren en het leggen van contac ten met andere gemeenten en orga nisaties, om van eikaars ervaringen te leren. 'Onder hem is ook de func tiewaardering op het gemeentehuis ingevoerd. Je kunt rustig zeggen dat hij de eerste aanzetten heeft gege- geven tot de verdere professionali sering van het ambtelijk apparaat. Wat ook opviel, was dat de wet houders meer verantwoordelijkheid voor hun eigen portefeuille kregen. In raadsvergaderingen was vroeger soms alleen de burgemeester aan het woord.' In zijn afscheidsinterview in de Texelse Courant van 27 augustus 1985 wees Engelvaart ook zelf op het belang van een goede organi satie op het gemeentehuis, evenals op de toen nieuwe ontwikkeling om het beleid vast te leggen in nota's. 'Ze nemen een hoop werk uit handen, want je hoeft alleen nog maar beslissingen te nemen in uitzonderingsvallen, verder ligt vast wat er gebeuren moet. Bovendien is de controlemogelijkheid voor de burgers veel groter. Dat is goed, het beleid wordt daardoor veel objec tiever.' Een veelbesproken hoogtepunt was de door hem geleide reis met tweehonderd Texelaars naar Geor gië, waar contact werd gezocht en gevonden met de oud-soldaten die in april 1945 tegen hun Duitse supe rieuren in opstand waren gekomen en daarmee Texel hadden meege sleept in een bloedige oorlog. Net als de deelnemers was Engelvaart erg enthousiast, maar op het eiland Tijdens de demonstratie van Texelaars voor een goedkoop TESO-jaarabonnement op: juli 1980 wordt burgemeester Engelvaart geïnterviewd door een radioverslaggever nr de TROS. Amy Groenewegen en José de Graaf zijn zaterdag Texels kam pioen ringsteken geworden. De dames, die gedeeld eerste ston den, verzaakten niet in het cen trum van Den Burg door alle rin gen raak te steken. Voor De Graaf is het de vierde keer op rij dat ze het kampioenschap pakt. Eerder deed ze dat met Anna Sprenkeling en Joyce Groenewe gen. Voor Amy Groenewegen is het de eerste keer. Het was een spannende finale, omdat de vijf hoogst geklasseer de aanspanningen dicht bij elkaar stonden. Betty en Tamara Kingma, vooraf ook gedeeld eerste, werden uiteindelijk tweede. De derde plaats was voor Eva Witte en Elles Bous- ma. Omdat zij na de drie reguliere ronden gelijk stonden met Betty en Tamara Kingma moest een barrage (extra ronde) uitsluitsel geven. Frits Agter overhandigde De Graaf en Groenewegen de Jan Agter Bokaal, vernoemd naar zijn vader. De finale werd gehouden op een deel van de Groeneplaats en in de Parkstraat. Dat laatste was voor het eerst. De organisatie had het parcours verlegd, omdat sommige wagens bij het oude parcours over de Zwaanstraat en de Groeneplaats moeite hadden met een keerpunt. Het steekspel, waar zestien fraai opgetuigde wagens aan meededen, trok de nodige belangstelling. Zowel in de Parkstraat als op de Groene plaats stond veel publiek, waaron der veel toeristen Een jaar geleden viel de opkomst nog tegen, maar toen was het evenement in verband met de TESO-feesten een week uitgesteld, waardoor veel toeristen al weg waren. De dagprijs ging ook naar Groene wegen en De Graaf. De familie King ma werd tweede, Witte en Bousma derde. De prijs voor het schoonste geheel was voor de jarige Frans Bakker die met vier paarden door het centrum reed. Op de wagen zaten, uitgedost in stijlvolle kledij, zijn kinderen. Publiek was onder de indruk van Mania Hartmann en Audrey Kou- wenhoven van wie drie beagles voor en achter op de wagen zaten. Veel aandacht ging eveneens naar de boerenwagen van Marieke van Liere en Linda Koolhof met kinderen die juichten bij elke ring die gesto ken werd. De competitie telde dit jaar 21 deel nemende aanspanningen. De win naars worden zondag om 16.00 uur in manege Akenburg gehuldigd. Amy Groenewegen en José de Graaf werden Texels kampioen ringsteken. (Foto Jaroan van HatturmBe&dbank Ta Capoeira In de aanbouw van sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt woensdag de training capoeira hervat, verzorgd door Menno Sie- binga. Capoeira is een kruising tus sen dans en vechtsport en vindt z'n oorsprong bij de negerslaven in Brazilië, ledereen vanaf 5 jaar kan meedoen. Siebinga's jongste pupil is zeven, de oudste zestig. De les sen duren van 16.00 tot 17.30 uur. Deelname kost €60,- per kwartaal. Het is mogelijk vrijblijvend aan een (kennismakings)les mee te doen. Informatie via tel. 315331. Van der Zwaag vangt meeste vis Map van der Zwaag heeft zater dagavond de derde bootviswed strijd van de watersportvereni ging gewonnen. In drie uur tijd wist hij elf vissen met een totale lengte van 235 centimeter te vangen. Er deden zeven boot jes met dertien vissers mee, die hun geluk beproefden tussen de steentjes bij het gemaal van de Prins Hendrikpolder. Zes verschillende soorten vis wer den verschalkt: bot, knorhaan, tor ntjes, zeebaars, makreel en steen- bulk. Het betrof in totaal 43 vissen met een lengte van 1604 centime ter. Van der Zwaag had veruit het meeste succes. Achter hem legde Nico Tessel met acht vissen (169 centimeter) beslag op de tweede plaats. Jeroen Rouwenhorst werd met vier vissen (118 centimeter) derde. De vierde en laatste bootviswed strijd van deze zomer wordt zater dag 6 september gehouden. De deelnemers varen om 13.30 uur de haven uit en vissen tot 17.00 uur. Aansluitend wordt in clubhuis De Kajuit de Jan Snelbokaal uitgereikt en is er tijd voor een hapje en een drankje. Wie mee wil varen en vis sen en in het bezit van een boot is, wordt verzocht contact op te nemen met Map van der Zwaag. tel. 06-23680101. Fairplaymethode voor De Mareis Basketbalvereniging De Mareis speelt vanaf komend seizoen volgens de fairplaymethode. Ver enigingen die zich hierin kunnen vinden, ondertekenen een docu ment van de NBB (Nederland se Basketbalbond) waarmee ze aangeven elkaar voor, tijdens en na de wedstrijd met respect te behandelen. Tijdens de afgelopen competitie maakte De Mareis enkele verve lende incidenten mee, zodat het aansluiten bij de fairplaymethode een logische stap lijkt. De vereniging, die met drie teams deelneemt aan de competitie, begint dinsdag 26 augustus weer met de trainingen. Deze worden gegeven door Nico Waerts en Ruu: Verstraaten. De jeugd van 10 tot en met 14 trair van 18.30 tot 19.30 uur, de ouder: jeugd (tot en met 16 jaar) van 19.31 tot 20.30 uur. De heren trainen var 20.30 tot 21.45 uur. Het wedstrijd- seizoen begint in de derde wee- van september. Meer informatie 6 te vinden op www.demarels.nl. Dartcompetitie Inschrijven voor de competitie van de Texelse Dart Organisatie (TDO) kan tot vrijdag 29 augustus 20.00 uur. Teams dienen uit minimaal voer spelers te bestaan, maar nieuwe darters kunnen zich ook individueel inschrijven. Inschrijfformulieren zijn te vinden op www.texeldarts.nl en kunnen worden ingeleverd bij René Koopman, Hollewal 41Den Burg. Kampioenschap catamaranvaren Bij de Cocksdorper zeilvereniging CKZ wordt komend weekend het Texels kampioenschap catama ranzeilen gehouden. Deelnemers verzamelen zich zater dag om 10.30 uur bij het clubhuis bij paal 33 waar, na de briefing, om 11.30 uur de eerste manche van start gaat. Om mee te dingen naar het kampi oenschap moeten ten minste vier manches worden uitgevaren. Deel name kost €5,- per dag (inclusief lunch), deelname aan de barbecue op zaterdag kost €15,-. Zondag begint de briefing om 10.00 uur. Kampioenschap catamaranzeilen Bij paal 33 wordt dit weekend het open Texels kampioenschap cata maranzeilen gehouden. De wed strijden starten zaterdag en zondag om 10.00 uur. Titelverdediger is Dirk Pool die twee jaar geleden met zijn zoon Albert Texels kampioen werd. Eilandcompetitie volleybal Bijna veertig teams beginnen per 2 september weer aan de Rand stad eilandcompetitie volleybal. Zij gaan met elkaar de strijd aan in de klassen dames, heren en gemengd. Nieuwe teams, maar ook begin nende en minder ervaren volley ballers, kunnen zich nog tot 26 augustus opgeven via e-mailadres eilandcompetitie@tevoko.nl. Ook teams die nog spelers te kort komen en nieuwe spelers die nog geen team hebben, kunnen zich aanmel den. De organiserende Tevoko li dan proberen spelers en de teams met elkaar in contact te brengen. Het speelprogramma is binnenkort te vinden via www.tevoko.nl. Ook uitslagen en standen worden deze site gepubliceerd. Daarnaas! zijn zij wekelijks in deze krant te vinden. Beschermd De recreatie is een belangrijke bron van inkomsten voor Texel. Daar voor zijn honderden bungalows gebouwd, soms op plaatsen waar landschapsschoon is opgeofferd aan het toerisme. De mogelijkhe den zijn nu bijna uitgeput. Aan de Rozendijk, waar voor de Tweede Wereldoorlog nog een bouwstop van kracht was, is het zicht op de bosrand ingrijpend veranderd. Met name tussen de Bakkenweg en de Fonteinsweg is op basis van twee woonhuizen uitbreiding op uitbrei ding gebouwd en een park ontstaan van minstens tien recreatie-eenhe den. Nu wacht ons aan de Westerweg op korte afstand van het Torenhuis een nieuwe verrassing. Waar enkele jaren terug naast het onder monu mentenzorg staande Torenhuis tij delijk een vierkant stond, is toen gelukkig geen tweede schapenboet met roodwitte luiken gebouwd. Maar blijkbaar gaat het nu het gezegde de aanhouder wint in vervulling. De fundenng voor een flinke schuur \\Lit ik zeggen is gestort, de profielen gesteld, gebikte rode stenen staan klaa' Wie stopt deze op handen zijnde misstap? Vervolgen we onze tocht ove1 de Westerweg naar Den Hoorn (beschermd dorpsgezicht), dan wordt het uitzicht vlak voor dorp rechts van de weg al gehin derd door een verzameling van wel vijftien enorme houten schuren, die sterke gelijkenis vertonen me' een failliete Russische collectieve boerderij, terwijl links van de wee enige jaren geleden nog een grote landbouwschuur verrees, nu doe' veel rommel omringd, waartegen de gemeente - net als in de hui dige situatie van het Torenhuis - met heeft kunnen optreden. Wie stopt deze onstuitbare bestuu'- lijke vergissing in de gemeentel# politiek? Michel Binsberger Den Burc

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6