Raadsleden tegen het licht gehouden TEXELSE J COURANT Gerbrand Poster - WD Zwaargewicht Joop Groeskamp - Texels Belang Raadslid sinds 2002 Joop Groeskamp is één van de zwaargewichten in de raad. Hij ver schijnt over het algemeen goed voorbereid ten tonele, weet waar hij over spreekt en weet ook hoe hij een betoog moet houden. Zijn inleidingen zijn soms aan de lange kant, maar hij weet luisteraars vast te houden. Mogelijk vaart hij daar bij op zijn jarenlange ervaring bij de toneelvereniging van Den Hoorn. Ook als debater weet hij zich te roe ren. Groeskamp had jarenlang de rol van 'tweede man' bij Texels Belang, maar na het vertrek van Piet Stan daart is hij sinds januari fractievoor zitter. Naar eigen zeggen heeft hij het daardoor een stuk drukker gekregen. Groeskamp is niet te beroerd een eigen koers te varen, ook niet tegen de eigen wethouder. Hij kan er min der goed tegen als coalitiegenoten CDA of GroenLinks uit eigen bewe ging een eigen koers varen of samen werken met een oppositiepartij. Dat was onder meer te merken bij het uitstapje dat het CDA en de PvdA maakten om het plan Bouwen voor Texelaars op te stellen. Dagelijkse dingen Henk Jan Klok - Texels Belang Raadslid sinds 2006 Henk Jan Klok wekt als raadslid soms de indruk als een kat in een vreemd pakhuis te zijn beland. Zo vindingrijk, ondernemend en inven tief als hij in het horecaleven van De Koog kan zijn, zo kleurloos kan hij een avond in een raadsverga dering doorbrengen. Het is alsof hij geregeld op de handrem staat. Ook tijdens de discussie over de openingstijden van de horeca speelde hij in het publieke debat geen opvallende rol, terwijl hij als horecaman een klinkende mening over het onderwerp had. Dat Klok politiek niet echt uit de verf komt, is jammer, want zijn komst in de raad wekte twee jaar geleden de nodige verwachtingen. Het is niet ondenk baar dat in zijn ogen soms onnodig veel en lang wordt vergaderd. In De Koog is Klok toch vooral de man van de korte klappen die meteen met uitvoering begint zodra een idee is geboren. Steunpilaar Goed in markt Roelie Bakker - Texels Belang Raadslid sinds 2008 Roelie Bakker is aan een tweede periode als raadslid begonnen. Ze zat van 2002 tot 2006 al in de raad. maar nam daarna afscheid waarbij ze uit waardering tot ambassadeur van Texels Belang werd benoemd. Ze bleef echter op de kieslijst staan en na het vertrek van Piet Standaart was ze de eerst aangewezene om in de raad terug te keren. Bakker is niet het type raadslid voor poli tiek ingewikkelde zaken of lange betogen, maar heeft wel oog voor de dagelijkse dingen die mensen bezighouden. Met name problemen van ouderen hebben haar aandacht. Een van haar eerste wapenfeiten als herintredend raadslid is de aanleg van de stoep langs de Keesomlaan, waarop ook vanuit het Verpleeg huis (waar ze in de cliëntenraad zit) was aangedrongen. Bakker trekt eveneens de aandacht met haar pogingen een dierenbegraafplaats te realiseren. Onopvallend Willem Vlas - Texel Belang Raadslid sinds 2002 Willem Vlas mag als één van de financiële steunpilaren in de raad worden gezien. Samen met Frans Visman, de andere financiële steun pilaar. zette hij zich in om extra geld voor dorpshuis De Waldhoorn te verwerven. Dat leidde tot een botsing met het college dat geen extra geld wilde uittrekken. Vlas en Visman sloegen zelf aan het reke nen en kwamen met een acceptabel alternatief voorstel. Vlas is geen opvallend raadslid (was hij ook niet in de vorige periode), maar wel één in die veel tijd in het raadslidmaat schap steekt. Hij is bijvoorbeeld vrijwel altijd aanwezig bij werkbe zoeken en andere bijeenkomsten waarvoor raadsleden worden uit genodigd. Teleurstellend voor hem was dat hij begin dit jaar niet als opvolger van P.iet Standaart in de Eilander Raad werd gekozen. Hij was de gedoodverfde kandidaat, maar het werd Rob Heijman (Groen Links). Dat viel bij Texels Belang niet in goede aarde, omdat daar de benoeming van Vlas eigenlijk al als vaststaand feit was aangenomen. Controversieel Raadslid sinds 2006 Gerbrand Poster is zonder twijfel het meeste besproken en contro versiële lid van de raad. Hij ver gaarde in 2006 de meeste voor keurstemmen (947) met zijn strijd tegen het nieuwe raadhuis en tot de dag van vandaag blijft hij zich daartegen verzetten. Daarin is hij principieel. Zijn partij kreeg na ver kiezingen de kans een wethouder te leveren, maar Poster wilde daarvoor zijn strijd tegen het raadhuis niet opgeven. De WD-voorman neemt zeer vaak stelling tegen het college en de raad. Dat levert hem buiten de raadzaal een zekere mate van populariteit op, maar in de raad heeft hij de WD in een geïsoleerde positie gekoerst. Zijn opstelling is vaak verre van constructief en met het herhaaldelijk aanvragen van extra raadsvergaderingen is hij de verhoudingen aan het verzieken. Poster lijkt daarmee in zijn eigen voet te schieten, want hij is wel een volksvertegenwoordiger pur sang die tijdens zijn wandelingen over het eiland veel mensen spreekt en weet wat er leeft. Met het aankaarten van die punten in de raad maakt hij door de vertroebelde verhoudingen vaak weinig kans van slagen. Het opmerkelijke is dat hij zich in de raad bot kan opstellen, terwijl hij in de dagelijkse omgang vriendelijk en aimabel overkomt. Eind deze maand komen de Texelse raadsleden uit de kleedka mers voor de tweede helft van de raadsperiode. Die begon met de verkiezingen van 7 maart 2006 en loopt tot en met 2010. Een geschikt moment dus om halverwege de rit de raadsleden eens tegen het licht te houden. Hoe zijn ze tot nu toe overgekomen en hoe hebben ze gefunctioneerd? Het overzicht is gebaseerd op waarnemingen van de redactie. Jos de Wolf - WD Raadslid sinds 2006 Jos de Wolf kan worden beschouwd als het vriendelijke gezicht van de WD. Van de liberale fractie ligt hij het beste in de markt bij de andere raadsleden. Dat is goed te merken bij vergaderingen van de commissie Welzijn. Dan is de controverse tus sen de WD en de overige partijen vaak een stuk minder dan wanneer Gerbrand Poster aan een vergade ring deelneemt. De Wolf wekt wel eens de indruk het zijne te denken van zijn voorman, maar als het erop aan komt, staat hij volledig achter hem. Hij verdedigde Poster toen die vorig jaar dreigde te worden afgezet als lid van Eilander Raad en recent verdedigde hij ook het beleid van Poster om extra raadsvergaderin gen aan te vragen, terwijl die de overige raadsleden inmiddels de neus uitkomen. De Wolf geldt als een stevig criticaster van het nieuwe gemeentehuis en het PHH-gebouw. Hij woont nabij de nieuwe hulppost en was voordat hij in de raad kwam al woordvoerder namens de buurt. In die positie nam hij eveneens stel ling tegen dat project. Volger Poster tisch en neigt soms naar het wan trouwende. Die houding neemt ze aan. zodra het college iets door de raad probeert te douwen of als ze het gevoel heeft dat veranderingen in voorstellen niet duidelijk door het college worden gecommuniceerd. Eelman is een type dat wil weten welke consequenties een besluit heeft. Die houding hangt waarschijn lijk samen met haar vorige functie als lid van de rekenkamercommis sie. In die hoedanigheid zag Eelman van dichtbij dat besluitvorming in de praktijk lang niet altijd goed uitpakt. Ze is warm voorstander van betaal bare huizen voor starters. Om dat te bereiken presenteerde ze vorig jaar met de PvdA het plan voor collectief particulier opdrachtgeverschap. In 2006 kwam ze in opstand tegen de verkoop van 18 twee-onder-één- kappers aan overkanters. Minpunt was dat het CDA hoog inzette, maar. de kwestie als een nachtkaars liet uitgaan. Kort na de verkiezingen liet Eelman de derde zetel van het CDA wel erg makkelijk lopen toen Weijers uit de fractie stapte en voor zichzelf verder ging. Minder regels Frank Kingma - WD Raadslid sinds 2006 Kingma stond in 2006 op een vijfde onverkiesbare plaats, maar kwam toch in de raad nadat de hoger geplaatsten Marie-José Koevoets en Geert Bosscha afzagen van een raadszetel. Kingma wekt de indruk na twee jaar vol wantrouwen in de raad te zitten. Dat is niet verwonder lijk, want hij ziet vrijwel niet anders dan dat voorstellen van de WD worden verworpen. Dat ondervond hij zelf toen hij op basis van gege vens uit het kadaster (Kingma was jarenlang makelaar) voorrekende dat projectontwikkelaar BPL goed ver dient aan de koop van het huis naast het PHH-gebouw. Het verhaal werd niet serieus genomen. Kingma kon er in 2006 met de pet niet bij dat de coalitiepartijen op basis van een niet volledige berekening besloten 7,8 miljoen euro in de kale bouw van het nieuwe raadhuis te steken. Hij kwa lificeerde dat toen als 'onkundig en ondeskundig bestuur'. Mogelijk uit vrees niet serieus te worden geno men, trekt hij minder vaak zijn mond open dan verwacht. Kingma geldt als een trouw volger van Poster. Martijn Eelman - CDA Raadslid sinds 2006 Martijn Eelman, dé jongste van de raadsleden, is de man van minder regels en ruimte voor de onderne mer. De gemeente moet volgens hem meer vertrouwen hebben in ondernemers en hun bewegings ruimte niet teveel met regels dicht timmeren. In de praktijk heeft die instelling echter nog niet veel opge leverd. Eelman is een zoon van oud-wethouder Nel Eelman, maar heeft de afgelopen twee jaar nim mer de indruk gewekt als een soort opvolger in de politiek te zitten. Hij vaart zijn eigen koers en was in 2006 ook niet te beroerd kritiek te leveren op ontwikkelingen in de Volmolen die onder het beleid van wethouder Eelman in werking waren gezet. Hij baarde opzien met het plan voor een nieuwe rondweg om Den Burg dat hij in 2007 met Edzard van Abs presenteerde. Eelman kan fel zijn als er in zijn ogen onno dig beslag wordt gelegd op de tijd van raadsleden, bijvoorbeeld met de extra raadsvergaderingen van de WD. Hij steekt graag veel tijd in het raadslidmaatschap, maar dan moet het in zijn ogen wel effectief zijn. Als ondernemer heeft hij het al druk genoeg. Rust zelve Kritisch Alfred Schaatsenberg - PvdA WSSÊ Raadslid sinds 2002 Alfred Schaatsenberg is als raads- I r' -jM licJ vaak de rust zelve. Hij is niet iemand die zich verliest in lange p W 'ISgjBr;betogen, maar het voldoende vindt om zaken °p k°rte wiize aan cie j orde te brengen. Het is Schaatsen- berg op die manier meerdere malen Marijke Eelman - CDA gelukt zaken op de agenda te zet- Raadslid sinds 2006 ten. Hij kaartte vorig jaar onder meer aan dat Texelaars wel erg lang op Marijke Eelman is een raadslid dat bouwvergunningen moesten wach- niet snel iets aanneemt. Ze is kri- ten, uitte zijn vraagtekens bij de Airstreamcaravans aan de Eenden kooiweg en vroeg ook opheldering over de uitbreiding van het terras bij de Visspecialist. Het waren punten die meer mensen bezig bleken te houden. Hij is kritisch op het functi oneren van de gemeente (met name de gevolgen van de reorganisatie), maar zorgde er samen met raads lid Eric Hercules ook voor dat het wegbezuinigde kerspakket voor de ambtenaren terugkeerde. Schaat senberg vormt inmiddels zes jaar een fractie met Hercules. De twee zijn eikaars tegenpolen, maar vullen elkaar kennelijk goed aan, want als fractie functioneren ze prima. Hoe wel Schaatsenberg fractievoorzitter is, verdwijnt hij soms in de schaduw van Hercules, maar hij lijkt daar geen punt van te maken. Grens zoeken Eric Hercules - PvdA Raadslid sinds 2002 Hercules is in zijn tweede raads periode minder onstuimig dan in zijn eerste. Toen streek hij andere raadsleden of het college soms recht tegen de haren in, wat niet iedereen goed beviel. Hij houdt zich meer aan de kaders in de raad, maar zoekt ook graag de grenzen daarvan op. Hercules is evenmin bevreesd de confrontatie aan te gaan. Hij gedraagt zich als een echt oppositielid door met alternatieve plannen te komen (vaak ingewik keld, maar wel doordacht) en hij is niet te beroerd een wig te slaan als hij enige frictie bij de coalitie partijen bespeurt. Hij is wisselend in zijn contacten. In de kwestie van de manege trok hij met de WD op en op het gebied van huizen bouw werkte hij intensief met het CDA samen (voor het plan Bouwen voor Texelaars). De verhouding met GroenLinks, is over het algemeen goed, maar bij Hercules is rancune te bespeuren geweest toen die par tij een wethouder mocht leveren in plaats van de PvdA. Dat zat hem behoorlijk dwars omdat de PvdA bij de verkiezingen meer stemmen dan GroenLinks had gekregen (de partij greep zelfs net naast een derde zetel). Bindmiddel Henny Festen - GroenLinks Raadslid sinds 2002 Henny Festen ontwikkelt zich tot een raadslid dat als bindmiddel tus sen verschillende partijen opereert en voor eenheid zorgt. Dat werd onder meer duidelijk tijdens een extra raadsvergadering waarin een motie van de WD tegen de tun nelplannen van Den Helder dreigde te worden verworpen. Onder aan voering van Festen kwam het toch tot een gewijzigde motie die door iedereen werd gesteund, waardoor de raad naar de buitenwereld een zeperd bleef bespaard. Bij de laat ste vergadering van de Eilander Raad, waarin de Friese eilanden een appeltje met Texel te schil len hadden, voerde Festen namens Texel het woord, wat rust bood in de verhoudingen. Achter de scher men helpt ze ook mee de onder- Rikus Kieft - GroenLinks Raadslid: niet meer Rikus Kieft heeft de meest opmer kelijke politieke loopbaan van alle raadsleden achter de^ rug. Hoewel hij inmiddels geen raadslid meer is, is hij daarom toch in dit over zicht opgenomen. Kieft was na de verkiezingen aanvankelijk commis sielid, maar na het plotselinge ver trek van Arthur Oosterbaan werd hij in november 2006 raadslid voor GroenLinks. Zes maanden later schoof hij door naar het college om de zieke wethouder Peter Bakker tijdelijk te vervangen. Opmerkelijk aan Kieft was dat hij zowel als raadslid en als wethouder moei teloos het roer overnam en geen inwerkperiode leek nodig te heb ben. Achter de schermen maakte hij echter de nodige uren om zich in alle materie te verdiepen. Een smet op zijn wethouderschap was het plan om via TESO eerstedagheffing aan toeristen op te leggen. Daarbij had Kieft onvoldoende oog voor de verhoudingen op het eiland (het plan werd echt met gepruimd en hij ging voorbij aan TESO), waardoor het college het idee moest terug trekken. Ongelukkigerwijs gebeurde dat allemaal op het moment dat het 100-jarig bestaan van TESO werd gevierd Pluspunt voor Kieft was dat hij tegen het eind van 2007 onder een lastig gesternte (bezuinigingen en extra geld voor personeel nodig) de begroting door de raad wist te loodsen. Hij is tegenwoordig weer commissielid en houdt zich bezig met TexelEnergie (waar hij tijdens zijn wethoudersperiode ook nog de tijd voor vond) en zijn eigen advies bureau. Foto's Daan Koopman VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2008 linge relaties tussen coalitiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks goed te houden. Zorg is nog steeds haar favoriete onderwerp, maar ze steekt als fractievoorzitter ook veel tijd in ruimtelijke ordening. Tijdens de eerste mislukte aanbesteding van het PHH-gebouw dook ze diep in de regels en voorwaarden om duidelijkheid te krijgen. Als fractie voorzitter heeft ze de opmerkelijke eer dat ze sinds 2006 drie verschil lende fracties heeft geleid. Eerst met Arthur Oosterbaan, daarna een half jaar met Rikus Kieft en sinds dien met Rob Heijman. Principiële solist Kritische geest Frans Visman - D66 Raadslid sinds 2001 Frans Visman was bij de verkiezin gen van 2006 in zijn eentje goed voor bijna anderhalve zetel. Hij ging daarmee voorbij aan de neergaan de trend waarin D66 landelijk was beland. Visman is een gewaardeerd raadslid dat veel vertrouwen geniet en geldt als één van de financi ële steunpilaren in de raad. Dat blijkt onder meer als stukken voorbij komen waar rekenfouten inzitten. De kans is groot dat Visman ze eruit haalt. Kenmerkend is dat hij niet alleen zaken aankaart, maar tegelijkertijd ook (financiële) oplos singen aandraagt, zoals bij de finan- cienng van De Waldhoorn. Met zijn droge humor heeft hij meermalen de lachers op zijn hand, al kan hij ook lang van stof zijn. Dat levert hem soms de kritiek op dat hij her haalt wat anderen ook al hebben gezegd. Voor Visman is dat ook een manier om duidelijkheid in kwesties te scheppen. Begin 2007 moest hij een veer laten toen hij tevergeefs probeerde het referendum, een van de kroonjuwelen van D66, in te voeren. Visman stond in 2006 ook alleen bij de besluitvorming rond het gemeentelijk archief Als enige gaf hij er destijds de voorkeur aan dat bij het Regionaal Archief in Alkmaar onder te brengen. Gerard Weijers - eenmansfractie Raadslid sinds 1994 Rekenmeester Rob Heijman kwam in 2007 onver wacht in de gemeenteraad doordat Rikus Kieft wethouder Peter Bak ker verving. Het was de bedoe ling dat Heijman weer plaats zou maken voor Kieft maar die zag eind 2007 af van terugkeer, waardoor Heijman vast raadslid werd. Al bij zijn aantreden wekte Heijman niet de indruk slechts op de winkel te willen passen, maar verdiepte zich meteen in de materie en begon het raadswerk steeds leuker te vinden. Heijman kan worden beschouwd als een kntische geest die de zaken overdenkt en niet zomaar wat roept. Veel wapenfeiten heeft hij nog niet, maar hij kaartte vorig jaar onder meer de dreigende achteruitgang van het openbaar vervoer aan (ten tijde van de provinciale aanbeste ding). Ook opperde hij het plan van de Laanweg of de Smitsweg een fietspad te maken, zodat fiet sers veiliger tussen de Dennen en het fietspad langs de Hoornderweg heen en weer kunnen pendelen. Gerard Weijers, het langst zittende raadslid, is bezig met zijn derde politieke leven. Hij was lid van Texels Belang, zat van 2002 tot 2006 voor het CDA in de raad en kort na de laatste verkiezingen stapte hij uit onvrede (over de verdeling van de commissies) uit de partij en ging verder als de eenmansfractie Fractie Weijers. De wisselingen wekken de indruk dat Weijers niet de makkelijk ste is om mee samen te werken. Hij is altijd zeer principieel geweest en daar is de afgelopen twee jaar mets aan veranderd. Anderen moeten van goede huize komen om hem te laten terugkomen op een eenmaal ingenomen standpunt. Weijers is op de penning en protesteert geregeld als ergens de kosten stijgen, zoals bij de rioolheffing of de aansluiting van percelen in het buitengebied op de riolering. Ook zodra de drei ging van een beperking in de lucht hangt, komt Weijers in het verweer. Bij de discussies over de sluitings tijden in de horeca toonde hij zich van de oude stempel door voor te stellen dat cafés om 24.00 uur dicht gaan. Dat kwam hem op een terechtwijzing van de burgemeester te staan. Volgens haar zou dat een vorm van onbehoorlijk bestuur zijn. Weijers wekt de indruk het niet erg te vinden als eenmansfractie op te treden. Hij is immer aanwezig bij vergaderingen, klaagt niet over hoge werkdruk en is altijd goed voorbereid. Overal inzetbaar Rob Heijman - GroenLinks Raadslid sinds 2007

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7