begint te komen Geld nieuwbouw Nieuws van de provincie Geld Waddenfonds niet voor elk project Cjroen Twartsjexels in het hart. Raad wil nog overleg met dorpscommissie Goede vangst met nieuw net sumwing Helderse zeilparade trekt ook hier bekijks Waar in Noord-Holland sport jij? BESSZSi Bus schept twee fietsers Museum werft investeerders Een maquette van de nieuwbouw, bezien vanaf de Heemskerckstraat. Links ervan staat het pand van de familie Vink, rechts zit Piet van der Star. ifoio Jeroen van Harnm/Beeidoank Texel) Het geld voor de nieuwbouw van het Maritiem *en Jutters Museum begint los te komen. Het museum heeft vier miljoen euro aan harde toezeggingen binnen. Er is nog vijf ton nodig om definitief met de bouw aan de slag te kunnen gaan. Daarover zijn contacten met potentiële investeerders. Het museum, de gemeente en de provincie zijn druk bezig sponsors te interesseren in de nieuwbouw- plannen en de verdere ontwikkeling van het project de Gouden Driehoek (museum, fort De Schans, Skilsloot en Wezenputten). Een week gele den was cultuurminister Plasterk nog op bezoek in het museum en vrijdag was er tijdens Sail Den Hel der op de VOC-replica Prins Willim een manifestatie over het project, waarvoor diverse sponsors waren uitgenodigd. Er is voor de nieuwbouw 5,3 mil joen euro nodig. De inrichtingskos ten zijn geraamd op 1,1 miljoen euro en voor de Wezenputten, Skilsloot en De Schans is circa 1,3 miljoen nodig. Bedoeling is dat de Skilsloot wordt verbreed en de Wezenput ten worden opgeknapt en mogelijk uitgebreid. Ondernemers met interesse in het Waddenfonds doen er, voor ze met een aanvraag beginnen, goed aan te kijken of ze überhaupt wel voor subsidie in aanmerking komen. Dat kwam vrijdag naar voren bij een conferentie die de provincie had belegd. De bijeenkomst kende de thema's duurzame economie en duurzame energie in het Waddengebied. Een vertegenwoordiger van VROM, ver antwoordelijk voor het Wadden fonds, wist echter te melden dat subsidieverstrekking in die catego rieën aan particulieren ook dit jaar nog niet aan de orde is. Het fonds, waarvoor van 8 sep tember tot 17 oktober een nieuwe subsidie-aanvraagronde van kracht is, staat verder open dan een jaar geleden (toen waren economische activiteiten nog uitgesloten), maar de vraag rees wat ondernemers in het Waddengebied daaraan heb ben. Er is nog steeds geen duidelijk heid over het onderwerp staatssteun (verboden door Brussel), waardoor het fonds niet volledig kan worden Daarnaast moet bij De Schans, de sloot en de waterputten voor bezoe kers duidelijk worden gemaakt dat ze deel uitmaken van de maritieme geschiedenis die in het museum wordt belicht. 'Het moet zichtbaar der zijn dat alles bij elkaar hoort. Er moeten verbindingen komen, zon der dat je met borden in het land schap gaat werken', aldus directeur Esther Banki. Het museum heeft goede hoop die 1,1 en 1,3 miljoen eveneens te verwerven. Mogelijk wordt in 2009 begonnen met de bouw van het nieuwe museumgebouw aan de Heemskerckstraat. Het komt op de plek van de schuur van Broekman (waar nu de maquette staat) en de panden Heemskerckstraat 7 en 9. Het pand van de familie Vink (num mer 5) maakt geen deel meer uit van de nieuwbouwlocatie. Het Maritiem en Jutters Museum kreeg eerder dit jaar 2,4 miljoen euro uit het Waddenfonds, er stond nog een bedrag van tegen de 1,2 miljoen euro dat de gemeenteraad een paar jaar geleden reserveerde en er zijn maritieme fondsen over de brug gekomen. Bij de provincie ligt nog een aanvraag van 1,2 miljoen euro, waarvan eenderde cofinancie- opengesteld. Ondernemers kunnen via een zogeheten de-minimisregeling wel een beroep op het fonds doen, maar alleen projecten die onder de €200.000,- blijven, maken kans en dan is het voor de aanvrager nog afwachten of de aanvraag wordt gehonoreerd en in welke mate. Het rijk draagt via het fonds maximaal 40 procent bij aan economische projecten, de rest moet een subsi dieaanvrager elders als cofinancie ring verwerven. Wethouder Peter Bakker vond dat de bijeenkomst, bedoeld om onder nemers te informeren, het er niet duidelijker op maakte. 'Het wordt googlen om de voorwaarden door te nemen. Ondernemers moeten die goed doornemen, want je ziet dat het fonds neigt naar bureaucra tisering.' De provincie Noord-Holland doet volgens Bakker wel zijn best. Gede puteerde Peter Visser liet weten dat belangstellenden voor een subsidie aanvraag hulp bij de provincie of het ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord kunnen aanvragen. Hij zei ring is voor de bijdrage uit het Wad denfonds. Over de overige acht ton moet Provinciale Staten van Noord- Holland in november een besluit nemen Mecanoo Architecten gaf tijdens de bijeenkomst* op de Prins Willim een nadere toelichting op de drie lagen tellende nieuwbouw. In het defini tieve ontwerp komt de maquette in de kelder, op de begane grond komen de entree, expositieruimte, museumwinkel en kantoorruimten en op de bovenste verdieping wordt een expositieruimte voor onderwa- terarcheologie ingeruimd. Er is voor gekozen de maquette in de kelder te huisvesten, omdat daar de meeste ruimte komt (548 vierkante meter) en omdat dat klimatologisch het beste is. De kelder is volgens Man gewond na klap van giek Een Duitse zeiler is gisteren op het Malzwin gewond geraakt toen hij op volle vaart de giek van zijn schip tegen zijn hoofd kreeg. Dat gebeurde nadat zijn boot en een ander schip waren gebotst. De reddingboten Francine Kroesen uit Oudeschild en Joke Dijkstra uit Den Helder rukten uit om hulp te verlenen. Ook een reddingshelikop ter zette koers naar het ongeval. Daaruit kwamen twee hulpverleners om aan boord van het zeiljacht, de Hommeta, de gewonde man te verzorgen. Daarna werd de man op een brancard aan boord van de Joke Dijkstra gebracht en met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Naar het zich later liet aanzien, viel zijn verwonding mee. Lees verder op pagina 3 dat hij daarvoor op zijn emailadres (visserp@noord-holland.nl) kan wor den benaderd. De provincie is bereid om, bij eco nomische projecten, de helft van de benodigde cofinanciering van 60 procent van een project voor haar rekening te nemen. Banki eveneens de beste plaats om de 'beleving' van de maquette (bij voorbeeld met licht- en geluid) tot zijn recht te laten komen. De nieuwbouw en verbetering van de bijbehorende delen in de omge ving van Oudeschild moet leiden tot een stijging van het aantal bezoe kers. Het museum rekent onder meer op een stijging van het aantal dagjesmensen dat speciaal voor het Maritiem en Jutters Museum naar Texel komt. Ook wordt gerekend op meer bezoekers uit de groep toe risten die langer op het eiland ver blijft. Banki waagt zich nog niet aan getallen. Op het moment ontvangt het museum gemiddeld 60.000 tot 70.000 bezoekers per jaar. Jonge bestuurder levert rijbewijs in Na te zijn betrapt op rijden onder invloed heeft een 28-jarige "auto mobilist uit Den Burg zijn rijbewijs moeten inleveren. Hij werd zondag ochtend rond 4.45 uur op de Boodt- laan in De Koog aangehouden en blies 420 ug/l, ruim drieënhalf keer zoveel als de toegestane hoeveel heid van 90 ug/l voor beginnende bestuurders. Zij raken hun rijbewijs kwijt vanaf 350 Kikkert sprak tegen dat het apparte mentengebouw met op de begane grond acht winkels van 120 vierkante meter door toevoeging van een extra bouwlaag (ongeveer even hoog als het raadhuis) massaal zal ogen. 'We kiezen voor een speelse aanpak, het kolossale gebouw dat er nu staat keert niet terug.' De wethouder sprak van een 'stedenbouwkundige uitda ging'. Kikkert was niet gevoelig voor kritiek van onder meer Frans Vis- man (D66) en Jur Schuiringa (WD), dat er meer appartementen wor den gebouwd dan op grond van de woningbehoefte nodig is. Op basis van onderzoek van ontwikkelaar OPP met wie de gemeente samen werkt verwacht Kikkert de apparte menten van €310.000 en €340.000,- (penthouses) wel te kunnen slijten. Maar hij sloot niet uit dat overkanters appartementen zullen kopen. Vol gens Visman moest de wethouder zich met het becijferde overschot van bijna €1,8 miljoen op het pro ject niet njk rekenen. 'De gemeente onderneemt, dus daar gaat nog ven nootschapsbelasting van af.' Kikkert kon dat bevestigen noch ontkennen. Het indirecte bod van Schuiringa, die niets voor samenwerking met een ontwikkelaar voe& en voor €1,5 miljoen een koper voor de grond wist, had geen kans. 'Met dit plan hebben we het zelf in de hand', zei Joop Groeskamp (TB). Rikus Kieft (GL), die de appartementen aan de dure kant vond. stelde voor met de winst elders woningen voor starters en senioren te bouwen. TEXELSE'^COURANT ttobt Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Noord-fTïolland Kijk in deze krant! Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v£ v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12302 DINSDAG 26 AUGUSTUS 2008 Waardering voor plannen Oosterend i Zeilkampioen Plannen om in Oosterend woningbouw en uitbreiding van het bedrijventerrein mogelijk te maken en basisschool De Akker de mogelijkheid te bieden een nieuw gebouw te realiseren, zijn in de raadscommissie Grondge bied gisteravond met flink wat enthousiasme ontvangen. Wél vinden de raadsleden dat het col lege nog eens goed naar de wen sen van de dorpscommissie moet luisteren. Er werd gisteravond uitvoerig gesproken over de plannen, die zoveel hebben losgemaakt in Oos terend zelf. De publieke tribune was tot de laatste stoel bezet en diverse dorpelingen maakten gebruik van de mogelijkheid hun mening opnieuw over het voetlicht te brengen. Net als vorige week in dorpshuis De Bij enkorf werd duidelijk dat er voor- en tegenstanders zijn. Voorstanders, onder wie Brendan de Graaf van de dorpscommissie, wezen erop dat het hoog tijd wordt woningen te bouwen en ondernemers de ruimte te geven. Gebeurt dat niet, dan trekken niet alleen de onder nemers weg, maar ook veel jonge en oudere Oosterenders. 'Ik ben bang dat Oosterend dan net als De Waal wordt', betoogde Cor Bremer namens de ondernemersvereniging. Tegenstanders wezen erop dat het niet duidelijk is waarom De Akker naar het einde van de Schoolstraat moet en vroegen zich af waarom niet kan worden gebouwd op de plaats waar nu nog De Verrassing is. Dat vakantieparkje staat toch al op de nominatie te verhuizen naar een andere plek, vlakbij de Koningsweg. Een criticaster miste de onderbouwing van de plannen en zei de indruk te hebben dat de dorpscommissie niet het hele dorp vertegenwoordigt. Opvallend was dat de dorpscom missie niet alleen lof had, maar ook een 'grondig onderzoek' naar de beste locatie voor De Akker vroeg. De Graaf brak een lans voor de huidige plek van De Verrassing. Is dat niet mogelijk, dan is het volgens hem beter de school met aan het einde van de Schoolstraat te bouwen, maar verderop, nabij het trainingsveld van SV Oosterend. Bovendien vroeg De Graaf goed te onderzoeken op welke manier De Akker kan samenwerken met open bare basisschool Jacob Daalder. Meer hierover op pagina 5 Wederom ging Dirk Pool er op de Texelse Kampioenschappen Cata maranzeilen met een eerste prijs vandoor. Waardige tegenstanders waren Robbert de dong en Ramon Noorlander. Lang leek het alsof zij serieus aanspraak maakten op de titel, tot de mast het begaf. Pagina 3 Graanoogst lager Iets later dan normaal is de graan oogst op het eiland in volle gang. De opbrengst valt wat tegen, wat enerzijds te wijten is aan de droge zomer en anderzijds aan de regen die begon te vallen op het moment dat de oogst van start ging. Pagina 5 a Nederlanden Aannemer Jo Vermaire Zn. uit Breezand heeft groot materiaal ingezet voor het afplaggen van natuurgebied De Nederlanden. Ver spreid over het gebied werken zes graafmachines, zeven dumpers, een shovel en een grote klepelaar om 65 hectare voormalig weiland van de zode te ontdoen. Pagina 7 Politiek slikt plan 'hart' Verder gaan met de ontwikke ling van 29 appartementen op de plaats van het gemeentehuis, met daaronder een parkeerkelder en zeven woningen aan de Burg wal. Aldus luidt het advies van de raadscommissie Grondgebied aan wethouder Nico Kikkert. Op de Ruijslaan in De Koog zijn ten beiden per ambulance naar het gisteravond twee fietsers geschept ziekenhuis worden gebracht. De door een bus van Connexxion. De aard van hun verwondingen is niet twee reden vanuit een bospad de bekend. De voorruit van de bus ver- weg op. De buschauffeur kon ze toonde een redelijk grote beschadi- niet meer ontwijken. De twee moes- ging van de botsing. De TX36 heeft opnieuw een goe de week met de verbeterde versie van de sumwing achter de rug. Er werd voor het eerst met een nieuw type net gevist. Het net, speciaal voor de sumwing bij de CIV gemaakt, bevat vier mon dingen in plaats van één. Er werd, vooruitlopend op pulsvisserij, mee gevist zonder zware wekkerkettin gen. Bij de eerste trek ving de TX36 nog weinig (de helft minder dan gebrui kelijk), maar na bijstelling van het nieuwe net verbeterde de vangst van tong en schol. Volgens Jan van der Vis was de vangst daarna gelijk aan de vangst met een conventio neel net. 'Maar het scheelt 400 tot 800 ton bij het trekken.' Hoeveel brandstof het gebruik van de sumwing ten opzichte van de reguliere boomkorvisserij scheelt, moet duidelijk worden als de TX36 en de TX38 een week tegelijk opgaan, zodat wetenschappers van Wageningen IMARES de verschillen kunnen vaststellen. De verwachting is dat de sumwing, gecombineerd met pulsvisserij, veel brandstof bespaart. Bij die vorm van visserij wordt de vis op de bodem opge schrikt met stroomdraden in plaats van de wekkerkettingen. Deze week voert de TX36 opnieuw testen uit. Ingenieur Harmen Klein Woolthuis heeft aanpassingen aan het trekpunt van de sumwing ver richt, zodat de stand van de draag- vleugel verandert. 'Hij ving nog teveel modder.' Directeur Arie Bal van Bal Las- en Machinebedrijf uit Heteren, dat de nieuwe sumwing in elkaar zette, voer vorige week mee op de TX36 om de constructie in de praktijk mee te maken. Gaffelschoeners, barken, briks, bri- en 't Horntje een ongekende drukte het Helderse evenement The Tall Meer over het evenement op pagina gantijnen en andere bijzondere zeil- heerste De tientallen dwarsgetuig- Ships Race 2008, waren ook vanaf 7. schepen zorgden er zaterdag voor de zeilschepen die deelnamen aan Texel goed te zien, een buitenkansje dat op de dijk tussen Oudeschild de Parade of Sail, onderdeel van dat velen zich niet lieten ontnemen. (Foto Ben Korvng) TEXEL EN Herindeling Noord-holland

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1