Bruidspaar stapt in huwelijksbootje Duke Faunabeheer ving 4461 ganzen Cjrotn "ZwarLr Jexeh in het harL, texelse=3courant .US Bedden naar buitengebied 'Meewerken plan Kuip gevaarlijk precedent' 'Hogere prijs haven kan aan TESO voorbij gaan' Extra vergadering over ontsluiting PHH-gebouw Aantal neemt weer snel toe OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12303 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2008 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Maquette Het Maritiem en Jutters Museum en de gemeente beleggen vrijdag 5 september een speciale dag om Texelse bedrijven en organisaties te interesseren in sponsoring van het museum. Het is daarbij mogelijk schepen op de maquette te adopte ren. Pagina 5 Schapenfokker Als jongen reisde hij met zijn leer meester heel Nederland en België door, op zoek naar geschikte ram men en ooien voor de fokkenj. Als boer specialiseerde hij zich in de rundveehouderij. Maar nu is Jaap Hin terug in de schapenfokkerij. Pagina 7 m Tweede vaderland 'Ik zou geen knip voor mijn neus waard zijn als ik nu niets zou doen.' Met dat in het achterhoofd startte Kees Dros zijn inzamelingsactie voor slachtoffers van de oorlog in Georgië, zijn tweede vaderland. Pagina 9 Tubantia niet voor jongeren Wethouder Marian Merkelbach wil appartementencomplex Tubantia aan de Pontweg niet gebruiken voor de huisvesting van jongeren. Volgens haar is dat niet nodig. CDA-raadslid Martijn Eelman had Merkelbach eind vorig jaar gevraagd de huisvesting van jongeren tot 23 jaar nader te onderzoeken. Dat deed hij omdat het complex dat voor jongeren in De Volmolen wordt gebouwd pas in 2010 kan worden opgeleverd door de tijdelijke huis vesting van de OSG. Volgens Merkelbach is Tubantia niet geschikt als permanente woonruim te. Daarnaast wil zij de 6 van de 26 appartementen die niet voor sta tushouders zijn bestemd, achter de hand houden voor de opvang van probleemgevallen. Overleg met Woontij leerde haar dat het voor de huisvesting van jonge ren geen probleem is als het appar tementencomplex in De Volmolen later beschikbaar komt. Wethouder en Woontij baseerden zich onder meer op de woonvisie waarin staat welke behoefte aan woningen er de komende jaren is. Onder invloed en zonder rijbewijs De politie heeft donderdag rond 2.50 uur op het fietspad langs de Pontweg de bestuurder van een bromfiets aangehouden op verden king van rijden onder invloed. Dat klopte. De man, c 25 jaar oud en afkomstig uit Hilversum, blies 370 ug/l. Dat is vier maal het wette lijk toegestane maximum voor een beginnend bestuurder. Hij bleek bovendien niet in het bezit te zijn van een rijbewijs of bromfietscerti ficaat. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: In De Cocksdorp e.o Openingstijden ma. - za. 8.30-18.30 uur vnjdag tot 20.00 uur Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bruidspaar in de boot Duke Faunabeheer heeft op Texel tussen 2 en 20 juni 4461 grauwe ganzen gevangen. Na die actie zaten er naar schatting nog 2200 grauwe ganzen op het eiland. Vorige week was dat aantal toege nomen tot 4200. De ILG Gebieds- commissie die het initiatief nam tot de actie wil de komende jaren een vervolg aan de actie geven. Staatsbosbeheer prijst de profes sionele aanpak van Duke Faunabe heer, die onder oortdurende contro le van inspecteurs van de provincie stonden. De onderlinge samenwer king en ondersteuning door politie verliepen naar tevredenheid. Bij de acties waren volgens de Gebieds- commissie ook leden van Faunabe scherming (FB), de Vogelwerkgroep, Landschapszorg en particulieren aanwezig. 'Betrokkenen zijn onheus bejegend (beledigen, uitschelden, bespugen, etc.)' Men heeft zich ook op verboden terrein begeven. Er zijn geen bekeuringen uitgedeeld, wel waarschuwingen. Natuurmonu menten overweegt aangifte te doen tegen mensen van FB. die na de vangacties natuurterreinen in zijn gegaan. FB is ook in de schuur geweest waar de ganzen werden vergast en op de boot naar Den Helder is de auto van Duke Fau nabeheer beschadigd. Onderzocht wordt welke juridische stappen kun nen worden ondernomen, om de weergave zoals op de website van FB te kunnen weerleggen. Om de ganzenpopulatie verder in te dammen zijn vervolgmaatregelen nodig, zo bleek uit een bespreking woensdag door de Gebiedscom- missie. Bedoeling is om ook de komende twee tot drie jaar eieren te prikken en grauwe ganzen te van gen. Gekeken wordt of de provincie hiervoor een meerjarige vergunning kan afgeven. In hoeverre dit werke lijk gaat lukken kan ook afhangen van het nieuwe Faunabeheersplan, dat de basis vormt voor de onthef fingen. In het huidige plan staat een doelstelling van 750 tot 800 ganzen (200 broedparen). Natuur monumenten wijst erop dat het van gen en prikken alleen waarschijnlijk niet afdoende zal zijn. De moge lijkheid bestaat dat ganzen vanuit populaties rond het Amstelmeer of van elders makkelijk vrijgekomen plekken innemen. Daarom zullen ook beheerders uit die gebieden in het overleg worden betrokken. SBB steunt de vangacties op Texel vooralsnog, maar wijst er wel op als landelijk beleid verandert, dat ook effect kan hebben op de aanpak op het eiland. SBB, Natuurmonumenten en de gemeente zijn in verlegenheid gebracht door de golf van negatieve publiciteit. 'Opvallend is de hoge mate van onjuistheden in de krant. De Texelse Courant heeft als enige nieuwsblad hoor- en wederhoor toegepast', aldus Hans Ghijsels van LTO-Noord. Discussie was er over de vraag bij wie de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de actie ligt en wie in de toekomst het woord moet voeren. De Gebiedscommissie houdt het op de provincie, omdat die heeft bepaald dat 200 broed paren het maximum is. Om deze en mogelijke nieuwe acties te bespre ken, gaat de commissie binnenkort in gesprek met de Vogelwerkgroep. De consumptie van het vlees van de gevangen grauwe ganzen heeft overigens geen hoge vlucht geno men. Hans Zijm van slagerij Goën- ga: 'Na al die publiciteit leefde de vraag even op, maar daarna is het weer ingezakt. De zomer is er niet de goede tijd voor. Maar we maken er wel lekkere producten van.' Zijm zegt overwegend positieve reacties te hebben gekregen. 'Een enkele negatieve of kritische, maar als we uitlegden waarom de ganzen wor den gevangen, was er meestal wel begrip.' 'Een gevaarlijk precedent.' Aldus omschreef Harry de Graaf het meewerken van de gemeente aan het verzoek van Dirk Kuip om toe ristische accommodatie van de Badweg naar zijn terrein aan de Pelikaanweg te verplaatsen. Kuip wil op de plek van zes recre atieappartementen aan de Badweg woningen bouwen en twee winkels. De toeristische slaapplaatsen ver huizen naar de Pelikaanweg, waar hij zes vakantiewoningen wil bouwen. Zelfstandig Texel moet zelfstandig blijven, uiter aard! We kunnen namelijk alles zelf het beste. Alle Texelaars maken bij het denken aan hun gemeente spontane vreugdesprongetjes en juichkreetjes. Onze krachtdadige en standvastige raad, onze minzame burgemeester, onze kranige wet houders, onze nijvere ambtenaren, ze weten van aanpakken. Na tien jaar stug doorvergaderen, is er wel iswaar nog niets concreet gebouwd aan de nieuwe OSG of het nieuwe gemeentehuis, maar er wordt toch aan gewerkt. Ze luisteren ook zo goed naar ons bij de gemeente en gaan geweldig met de tijd mee. Een email, toch een hypermodern medium, wordt binnen zes maan den stipt beantwoord. Kom daar in Zijpe eens om, of op Wieringen. En we hebben de laagste gemeentebe lastingen ter wereld. Dus: Leve de gemeente Texel! Jullie zijn geweldig, en heel Texel staat als een blok ach ter jullie... Woelmuis Deze locatie heeft nu de bestem ming opslag, die via een artikel 19. lid 2 WRO-procedure wordt omgezet in kleinschalige recreatie. Het college van b en w baseert de medewerking op de nota Toerisme en Recreatie op Texel - kwaliteit en ontwikkeling. Maar volgens De Graaf hanteert of interpreteert de gemeente dit beleid veel te ruim. 'Het maakt het blijkbaar mogelijk dat verouderde toeristische accommodatie in een (dorps)kern wordt verplaatst naar nog open bui tengebied. Hoewel dit in dit specifie ke geval kan dat tot een overwegend positief resultaat leiden, levert het een gevaarlijk precedent op. Er zijn meer recreatieondernemers die hun "kippenhokken" willen vervangen en die zouden dan terecht kunnen in het buitengebied, als'dat maar aansluit bij een toeristische concen tratie. En er is véél agrarisch gebied dat aansluit bij een bungalow- of kampeerterrein. Het hek is van de dam. Volkomen strijdig met het stre ven om de nog open ruimte op Texel zoveel mogelijk open te houden en ook strijdig met de concentratiege dachte.' De Graaf noemde het ook kwalijk dat bij de verplaatsing blijk baar niet wordt gerekend in bedden, maar in eenheden. 'Zo'n verplaat sing kan leiden tot een aanmerkelijk groter aantal slaapplaatsen. Want de zes kleine huisjes aan de Badweg worden vervangen door zes grote aan de Pelikaanweg. En in die grote zitten meer bedden.' De commissie ging desondanks akkoord met het voorbereidingsbe- sluit dat nodig is om de procedure tot bestemmingsverandering aan de Pelikaanweg mogelijk te maken. Het toekomstige beleid voor het ver plaatsen van bedden zal op redelijk korte termijn in een bredere toeris tische perspectief door de politiek worden besproken. Meer hierover op pagina 5. In het huwelijksbootje. Maar dan over het strand liepen om een letterlijk. Het overkwam het pas- champagnetoost uit te brengen, getrouwde stel Bianca en Mike hadden ze niet in de gaten wat Gillebaard-Kaercher gisteren op zich achter een haag van brui- paal 17. Toen ze nietsvermoedend loftsgasten afspeelden. In de verte naderden badmeesters Floris van Looshoek en Maurits de Gou van het Utrechts Studenten Werkkamp in hun reddingvlet. Het liefdespaar kreeg argwaan toen ze met zachte maar dwingende hand naar het afgemeerde bootje werden geleid, waarna de bruidegom stijlvol zijn plicht deed en de bruid met een sierlijke zwaai in het vaartuig tilde. Dat er een flinke deining stond weerhield de strandwachten er met van een tochtje te maken. Drijfnat maar dolgelukkig zette het paar na afloop voet aan wal. 'Gewel dig', aldus een stralende bruid na afloop. De geschiedenis herhaalde zich, want toen haar ouders Frans en Henme Kearcher 41 jaar gele den trouwden, maakten ze ook een tochtje in een bootje van de reddingsbrigade, zoals blijkt uit bij staand knipsel. Toen bij toeval, nu was er opzet in het spel. Nieuw juridisch onderzoek TESO Het berekenen van marktcon forme prijzen voor de veerha vens en de walinrichtingen kan mogelijk aan TESO voorbij gaan. Dat zegt directeur Cees de Waal in een reactie op een brief van staatssecretaris Jan Kees de Jager van Financiën. Die schreef deze week in een ant woord op Kamervragen dat hij doorgaat met zijn plannen markt conforme prijzen te vragen voor de havens en walinstallaties van Rijkswaterstaat. De gebruikskos ten daarvan worden verrekend via Domeinen, De huidige kleine bijdrage staat volgens De Jager haaks op de Europese regelgeving over staatssteun. Het berekenen daarvan is volgens hem vergelijk baar met subsidiëring en dat is geen taak van zijn departement. De Waal houdt er een andere visie op na. Volgens hem kan er bij de huidige vergoeding (symbolisch een paar euro per jaar) in de situatie van Texel niet zo stellig over staats steun worden gesproken zoals tot nu toe is gebeurd. De TESO-direc- teur heeft dat recent laten nazoe ken door een team van juristen en advocaten. 'We hebben, nadat we juridisch onderzoek naar de con cessie-wetgeving hadden gedaan, ook meteen het onderwerp van de marktconforme vergoedingen nader bekeken. Dan hadden wij ons huiswerk gedaan als ook dit onderwerp weer op de agenda zou komen Met dat juridische onder zoek naar de concessie-wetgeving en de steun van veel gebruikers wist TESO eerder dit jaar hard te maken dat voor Texel een uitzon dering kon gelden. Volgens De Waal ontstaat de indruk dat het ministerie van Financiën onder het mom van staatssteun geld probeert te verdienen. Als TESO een zogenaamde 'marktcon forme' prijs zou moeten betalen, De commissie Middelen komt nog vóór de volgende raadsvergade ring bijeen om opnieuw over de ontsluiting van het PHH-gebouw te praten. Dat is gisteravond in de reguliere vergadering besloten, toen de twijfelende leden con cludeerden dat ze over te wei nig informatie beschikten om een goed advies te kunnen geven. De twijfel werd gezaaid door Roland Bisschop, die namens de buurt vereniging Noord-West zijn beklag deed over de besluitvorming Vol gens hem is Veilig Verkeer Neder land er nel zomin ais de omwo nenden van overtuigd dat het plan van de gemeente de veiligheid van weggebruikers en buurtbewoners voldoende garandeert. Ook zette hij vraagtekens bij de communicatie tussen de gemeente en de provin cie. Het gemeentelijke plan bestaat eruit dat het hulpverleningsgebouw bereikbaar wordt gemaakt met parallelwegen (ventwegen) vanaf de Gasthuisstraat en de rotonde bij Akenbuurt. Na de woorden van Bisschop ver keerden de commissieleden dui delijk in verwarring. 'Ik moet eerst weten of de informatie die wij krijgen juist is. anders kan ik niet adviseren', meende Gerard Weijers. Ook ande ren hadden vragen waarop ze geen voor hen bevredigend antwoord kregen Henny Festen (GroenLinks) stelde ten slotte voor er nogmaals in commissieverband over te spreken. 'Op die manier heeft iedereen de kans er in de steunfractie nog eens over te praten en kunnen de buurt bewoners inspreken in de commis- sievergadenng. in raadsvergaderin gen kan dat niet.' Haar voorstel werd niet direct overgenomen, maar nadat wethouder Peter Bakker zich bij haar woorden had aangesloten en 'alle beschikbare informatie' had toegezegd, gingen ook de andere commissieleden akkoord. Wanneer de vergadering wordt gehouden, was gisteravond nog met bekend. kost dat de veerdienst naar ver wachting enkele tonnen extra. De extra kosten zouden in het boot kaartje moeten worden doorbere kend. Volgens De Waal valt uit de brief van De Jager op te maken dat zijn uitspraken over de marktconforme vergoeding alleen gelden als op basis van een concessie wordt gevaren. 'De concessiewetgeving is voor Texel met van toepassing omdat er door de unieke structuur van TESO een uitzondering kon worden gemaakt.' Hij wijst erop dat op dat de veer diensten op de andere eilanden het alleenrecht op de havens en instal laties krijgen als ze een concessie van de overheid ontvangen. De havens en installaties op Texel en in Den Helder blijven door het ont breken van concessie-wetgeving in principe ook voor andere veerdien sten toegankelijk. Domeinen komt naar verwachting niet eerder dan in het najaar naar TESO om over de gebruiksover- eenkomst te praten. De Waal: 'Wij hebben er geen behoefte aan om de bestaande overeenkomst te wij zigen. Die is rechtsgeldig en de staatssecretaris kan nu niet opeens doen alsof dat niet meer zo is.' TESO blijft op het standpunt dat de havens, opstelterreinen en bruggen als deel van de openbare infrastruc tuur moet worden beschouwd. Woeste chauffeur voor de rechter Een voorwaardelijke straf van drie maanden en verplicht contact met de reclassering. Dat hoorde een 61-jarige Texelaar tegen zich eisen nadat hij eind vorig jaar uit razernij een Texels echtpaar van de weg reed. De man reed op de Pontweg de auto van het echtpaar de berm in en reed er daarna nog drie keer tegenaan. De actie kwam voort uit een jarenlange 'obsessie' tegen de man in de auto. Zijn echtgenote kampt nog steeds met nekklachten en ernstige hoofdpijn. De man in het beklaagdenbankje had dit jaar twee maanden vastgezeten en zich aan gemeld bij de daklozenopvang. Offi cier van Justitie Van Zwieten vindt dat hij lang genoeg heeft gezeten en hecht er belang aan dat de hij niet opnieuw de fout in gaat. Hij eiste vorige week dat de man via reclas sering wordt verplicht de daklozen- opvang te ondersteunen. 'Boeken brengen naar kinderen' Met verbazing zag Roelie Bakker (Texels Belang) vorige week hoe kinderen van de OSG soms liepen te zeulen bij het ophalen van de boeken pakketten. Dat kan anders, bedacht Bak ker, en ze vroeg woensdag avond tijdens de raadscom missie Welzijn of de boeken volgend jaar niet bij de kinderen thuis kunnen worden gebracht. Dan hoeven ze niet meer met grote stapels op de fiets naar huis. Bakker zei het thuisbezor gen desnoods zelf wel op zich te willen nemen. Rector Henk de Vries hield de boot een beetje af. maar zei het idee te onthouden en sloot niet uit Bakker over een jaar eens te bellen. Hij wees erop dat de uitgifte van boeken volgend schooljaar in ieder geval anders gaat in verband met de verbou wing van de school Gewonde fietsers komen uit Leiden De twee fietsers die maandag avond in De Koog door een lijnbus van Connexxion werden aangere den, waren een 15-jarige jongen en een 15-jarig meisje uit Leiden. Hun identiteit en aard van de venwon- dingen waren kort na het ongeluk nog niet bekend. De jongen liep volgens de politie een hersenschudding op en een scheurtje in zijn milt. Het meisje, dat bij hem achterop de bagagedra ger zat. had een gebroken kaak. De twee werden aangereden, nadat ze vanaf een bospad ter hoogte van het Tesselhuus de Ruijslaan waren opgereden. De 58-jarige buschauf feur kon ze niet meer ontwijken. De twee werden na het ongeval overge bracht naar het MCA in Alkmaar.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1