Uit Actief TEXELSE 2 COURANT Klimaat centraal op Dag van het Platteland Mannenkwintet in Maartenskerk cursus bridge Mannenkoor in laatste interkerkelijke dienst Hoogwater te Oudeschild TXEL44 Klunzige Agent 86 op missie naar Rusland Film Agenda TESO Zeehonden zien TX20 en wadlopen ORION Prins Hendrik Gamalenvissen en zeehonden kijken TX10 EMMIE VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2008 Bijzondere tocht Duurzaam Texel De Stichting Duurzaam Texel gaat donderdag op excursie naar een bijzonder kantoorpand in Amster dam. Dat levert meer energie op dan het gebruikt. Texelaars die belangstelling hebben, kunnen mee. Het gaat om het nieuw kantoor pand van Search BV, een bureau voor onderzoek, advies en project management. Het pand, duurzaam gebouwd, wekt zelf stroom op met verticale windmolens en zonnepa nelen en bevat een klimaatbeheer singssysteem dat de lucht schoner uitblaast dan hij is binnengekomen. Er wordt ook spaarzaam met water omgegaan, door water uit de kraan alleen als drinkwater te gebruiken. Volgens Duurzaam Texel wordt het een bijzondere rondleiding, omdat Search die normaal niet meer geeft. Het bedrijf zegt overstelpt te worden door verzoeken. Voor Duurzaam Texel is een uitzondering gemaakt, omdat de twee een goede band hebben. De excursie is in eerste instantie bestemd voor aannemers, installateurs en andere onderne mers die zich beroepsmatig met duurzaam bouwen bezig houden. Andere belangstellenden kunnen zich ook opgeven bij Duurzaam Texel via marleen@duurzaamtexel. nl of faxnummer 321160. Deelname is gratis. De groep vertrekt met de boot van 11.00 uur. Texelaars te zien op Nederland 3 Op Nederland 3 wordt woensdag het nieuwe TV-programma Eet Sma kelijk uitgezonden waarvoor omroep Llink vorige maand opnamen op Texel maakte. Te zien is hoe chefkok Leon Maizarac met twee bekende Nederlanders op bezoek gaat bij Marc van Rijsselberghe, Carlo Vee- ger, Aad van Heerwaarden, Hans Zijm en Janka van den Brink om ingrediënten te verzamelen voor een Texelse maaltijd met lamsvlees, zilte groenten en kokkels. Te zien is ook hoe de etenswaar worden geoogst en geslacht. De uitzending begint om 21.50 uur. voor Texelaar en toerist Onder het motto 'Beleef het weer en proef het buitenleven' wordt zaterdag 6 september in Den Burg voor de tweede keer de Dag van het Platteland gehouden. Dit landelijke evenement wordt geor ganiseerd door Weikoop en Vrienden van het Platteland. missie van de Texelse landbouw willen duidelijk maken dat het weer veel méér is dan alleen Nederlands meest besproken onderwerp en van invloed op ons aller humeur. Belangrijk zijn ook de gevolgen voor het werk en producten in de tuin en op het land. Ook in de stand van Stichting Duurzaam Texel en Ecomare wordt aandacht aan het klimaat besteed. Daarnaast zijn er vele stands met informatie over bedrijven, instellin gen en ambachten. Er staan trac toren en (boerderij)dieren laten zich aaien. 'Ook worden fruit, bloemen en planten aangeboden. 'Zo van het land', promoot de organisatie. Voor kinderen zijn er allerlei spelletjes, waaronder boerengolf en spijker broekhangen. Bezoekers worden getrakteerd op koffie en limonade. De Dag van het Platteland duurt van De Dag van het Platteland staat dit 9.00 tot 16.30 uur. Meer informatie keer in het teken van het klimaat, is te vinden op www.dagvanhetplat- Weerman Fred Kolk en de PR-com- teland.nl en www.welkoop.nl. Vocaal mannenkwintet La Notte geeft dinsdag 2 september een concert in de Maartenskerk in Oosterend. Het is het twaalfde in de serie van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse ker ken. La Notte bestaat uit counter-tenor Olphaert den Otter, tenoren Jan Krimp en Paul Blommaert, bariton Jan Nobel en bas Willem Bouwman. Zij worden op luit en gitaar begeleid door Frits Sandkuijl. La Notte werd in 1989 opgericht als kwartet. Aanvankelijk putte het ensemble uit vroeg-romantisch repertoire, van componisten als Schubert en Mendelssohn. Aan dit repertoire, waarin de maan en de nacht een belangrijke rol spelen, werd de groepsnaam ontleend. Gaandeweg legde La Notte zich meer toe op muziek uit de Renais sance. In 1996 werd het ensemble uitgebreid met een counter-tenor. Het repertoire werd daarna nog gevarieerder en bestaat inmiddels uit muziek van de zestiende tot en met de twintigste eeuw. De leden van La Notte zijn toege wijde zangers, die naast hun dage lijkse werkzaamheden al jarenlang actief zijn in de kamerkoorwereld Bridgeclub Alert uit Oosterend begint eind september met een beginnerscursus. Mensen die ken nis willen maken met dit klassieke spel, of hun kennis ervan willen opfrissen, kunnen zich aanmelden bij Frida Timmer (tel. 329601) en Anja Koot (tel. 318705). Vr. 29 07.45 en 20.56 u. Za. 30 08.55 en 21.44 u. Zo. 31 09.44 en 22.47 u. Ma. 1 10.46 en 23.26 u. Di. 2 11.04 en 23.51 u. Wo. 3 11.45 u. Do. 4 00.05 en 12.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 30 augustus meuwe maan. Ma 1 september springtij Zondag 31 augustus zon op 6.50. zon onder 20.30 uur. De katholieke kerk in De Koog biedt zondag onderdak aan de laatste interkerkelijke dienst van het seizoen. Deze wordt opge luisterd door het Texels Christe lijk Mannenkoor, dat onder leiding staat van Piet Bakker. Voorganger is Rinus Kuiper, Wout Stam speelt op het orgel. De dienst begint om 9.30 uur. De dienst vormt de afsluiting van een druk seizoen, waann de vele activiteiten van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken nog steeds in een behoefte ble ken te voorzien. Hoogtepunt vormde de jubileumviering van het bisdom Essen, dat (Duitse) toeristen op camping Kogerstrand al veertig jaar geesteszorg biedt. Overigens zijn nog niet alle activiteiten van het Zomerwerk afgelopen. Nog tot eind september is er iedere week een concert, terwijl de dia-avonden zelfs nog tot en met de herfstva kantie doorgaan. Ondanks het wat belegen imago waren deze avonden erg in trek. 'Ik hoorde een kind aan z'n ouders vragen wat een dia is. Dia's zijn inderdaad niet flitsend, met muziek en in elkaar overlopende beelden, maar dat heeft z'n charme. Veel mensen vinden zulke avonden erg leuk', vertelt Maartje Guiljam, één van de drijvende krachten achter het interkerkelijke zomerwerk. Guiljam benadrukt de betrokkenheid van de vele vrijwilligers. 'Zonder hen kunnen we dit werk met doen.' Kitesurfweekend Op het strand bij paal 17 wordt zaterdag en zondag een kitesurf weekend gehóuden met wedstrij den en demonstraties. Meerdere bekende kiters uit heel Nederland hebben deelname toegezegd. Het evenement duurt beide dagen van 11.30 tot 16.00 uur. Inschrijven voor deelname kan via www.surfclub- texel.nl. Aan de wedstrijden kunnen maximaal vijftig kiters deelnemen. en in diverse ensembles hun spo ren hebben verdiend. Ze treden geregeld op bij gelegenheden van uiteenlopende aard. De afgelopen jaren werd meegedaan aan festivals voor oude muziek in Antwerpen, Hoorn en Utrecht. Ook in Oosterend brengt het ensem ble gevarieerde muziek ten geho re, van onder anderen Schubert, Mundy, Sandrin, Certon, Dowland, Woods en de Comedian Harmo nists. Ook is er een luit-solo. Het optreden begint om 20.15 uur. De toegang is gratis, maar na afloop wordt gecollecteerd voor een bij drage in de kosten. Gospelkoor Messengers Gospelkoor The Messengers her vat vanaf maadag 1 september de repetities. Dat gebeurt van 19.30 tot 21.30 uur in de gereformeerde kerk aan de Elemert. Nieuwe leden zijn welkom. 'Vooral mannenstemmen kunnen we goed gebruiken. We zijn een enthousiast koor en repeteren in een gezellige sfeer. Wie van zin gen houdt, kan zich aanmelden of eens langs komen', vertelt Marja Dros, tel. 317172. Naar 50PlusBeurs In samenwerking met Texeltours verzorgt de Stichting Welzijn Oude ren Texel donderdag 18 september een bezoek aan de 50PlusBeurs in Utrecht. Deze biedt in ruim 600 stands 50.000 vierkante meters informatie, amusement en voordeel. Daarnaast zijn er exposities en vele optredens met muziek, show en dans. Inclusief de boot, de entree en een maaltijd onderweg, kost de reis €43,- per persoon. Opgeven kan tot 10 september bij de SWOT, tel. 312696, emailadres swot@texel.com. ww.texel44.nj Rondvaarten naar de zeehonden en de marinehaven in Den Helder om 11.30 uur en 14.00 uur Reserveren: 06 -51105775 Ons schip heeft een ruime, verwarmde salon, consumpties verkrijgbaar 8,00 p.p. /3 -10 jaar 7,- n va. 20 personen kon.no H Ook voor feesten en partijen beschikbaar. Info en boeken: A Hutjes, Haven 10 Kaartverkoop bij souvenirshop 't Haventje GARNALENVISSEN EN- NAAR DE ZEEHONDEN Dagelijks om 10.30 en 14.00 uur. Zondag's om I I.30 en 14.00 uur afvaart (haven Oudeschild) Plaatskaarten verkrijgbaar a/h loket op de haven In Cinema Texel draait deze week de komedie Get Smart, geba seerd op de bekende gelijknamige Amerikaanse televisieserie uit de jaren zestig. Het verhaal gaat over Maxwell Smart (een rol van Ste ve Carell), die als analist bij een spionagebureau werkt. Wanneer het bureau wordt overvallen en de identiteit van de medewerkers bekend wordt, komt zijn droom uit: hij wordt gepromoveerd tot geheim agent. Dat lijkt niet zo'n goed idee, maar gelukkig krijgt de klunzige Agent 86 op zijn moeilijke missie naar Rusland steun van Agent 99, gespeeld door Anne Hathaway, bekend van The Devil Wears Prada. Zij is niet alleen erg mooi, maar ook veel handiger dan haar collega. De meeste andere films zijn gepro longeerd. Eddie Murphy is de hoofdpersoon in de komedie Meet Dave. Hij speelt Dave, ogenschijn lijk een mens, maar in werke lijkheid een technologisch mees terwerk, dat van binnenuit wordt gecontroleerd door buitenaardse wezens. Terwijl de kapitein van deze wezens model heeft gestaan voor het uiterlijk, is elk beman ningslid verantwoordelijk voor één deel van het lichaam. Dat geheel coördineren blijkt niet gemakkelijk, zeker niet wanneer Dave gecon fronteerd wordt met onze realiteit. In de minuscule controlekamer van Dave zorgen elke ontmoeting en elke situatie voor paniek en verwarring. Nog een weekje te zien is ook Dark Knight, het vervolg op Batman begins. Daarin moet de held (een rol van Christian Bale) het opne men tegen The Joker, de laatste rol van de onlangs overleden Heith Ledger, die door de critici alom wordt getipt voor een postume onderscheiding bij de uitreiking van de Oscars. The Joker ont popt zich tot een meedogenloze moordenaar met een vreemd soort humor. Verder zijn er belangrijke rollen weggelegd voor topacteurs Michael Cain, Gary Oldman en Morgan Freeman. Iedere maandag is er een sneak preview in de Texelse bioscoop, de voorpremière van een film die nog niet officieel uit is. Om welke film het gaat, wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Het volledige programma staat elders in de krant én op de website www. texelsecourant.nl. Afslanken met betere voeding 'Afslanken is niet alleen minder wegen, maar ook bewust worden van een gezonde levenswijze.' Onder dat motto verzorgt mevrouw J. Zeeman van de organisatie EGA een cursus Gezond afslanken. Deelnemers leren de waarde van goedkope en gezonde voedings producten, zonder eetprogramma met punten of andere gekunstelde dieetwijzen. EGA stelt dat wie een maal via de cursus op gewicht is gekomen, dat met gezonde voeding ook kan blijven. De cursus wordt gegeven in Bosch en Zee aan de Dorpsstraat in De Koog en begint dinsdag 2 septem ber. Er zijn bijeenkomsten van 10.00 tot 11.00 uur, 14.00 tot 15.00 uur en 20.00 tot 21.00 uur. Deelnemers betalen €10,- inschrijfgeld en €5,50 cursusgeld per week. Eenmaal op gewicht kunnen cursisten de rest van hun leven maandelijks gratis op controle komen. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. 06-40848049. Bridge-evenement op Schulpengat Aan boord van de veerboot Schul pengat wordt zondag 7 septem ber een bridgewedstrijd gehou den tussen Texel en Den Helder. De organisatie is in handen van de samenwerkende bridgeclubs Alert uit Oosterend, Groot Slem uit Den Burg en BK84 uit Den Helder, de prijs voor de Marsdiep Bridge Challenge is beschikbaar gesteld door TESO. Bijna honderd kaarters vullen tij dens het evenement de salon van de veerboot. Verdeeld in vier vaar digheidsklassen ('lijnen', in bridge- termen) gaan 24 Helderse en 24 Texelse paren de strijd met elkaar aan. De wedstrijd duurt vijf over tochten, van 14.30 tot 19.00 uur. Na afloop wordt de prijs uitgereikt door Cees de Waal, directeur van TESO. De organisatie verwacht dat het evenement, dat jaarlijks zal wor den gehouden, zal leiden tot een hernieuwde belangstelling voor de sport. Publiek is dan ook van harte welkom. Linedancen Bij Bosch en Zee in De Koog wor den in september vier inloopavon den linedance gehouden. Tijdens die avonden staan dansen op het programma die linedancers op het eiland de afgelopen jaren hebben geleerd. De inloopavonden worden gehouden op de dinsdagen 2, 9, 16 en 23 september van 19.45 tot 22.15 uur. Deelname is gratis. Op zoek naar vleermuizen Tijdens de Nationale Nacht van de Vleermuis, zaterdag 30 augustus, wordt ook in Den Burg een vleer muisexcursie gehouden. Deze gaat om 20.00 uur van start bij de Thijsseschool in Den Burg. Er komen slechts zeventien soor ten vleermuizen voor in Nederland, waarvan de meeste heel zeldzaam of bijna uitgestorven zijn. Heel wat overwinteringplaatsen zijn onbekend en worden soms onwetend afge broken of verstoord. Alle vleermui zen en hun verblijfplaatsen genieten wettelijke bescherming, maar dat alleen is onvoldoende. Bijkomende, meer actieve beschermingsmaatre gelen, zijn nodig. Om mensen meer bewust te maken van de vleer muizen in hun omgeving, wordt in heel Europa de European Bat Night gehouden, waaraan elk jaar meer dan 30 landen deelnemen. Meer informatie over de Neder landse vleermuizen is te vinden op www.vleermuis.net. Deelname aan de excursie is gratis, maar deelnemers dienen zich wel van te voren op te geven. Dat kan bij Saskia Roselaar via e-mailadres excursies@vzz.nl. Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Vrijdag 29 augustus: In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur een voorstelling van kin dertheatergroep De Vantasjes. In yogacentrum De Aleph in de Wever straat in Den Burg wordt van 20.00 tot 21.15 uur een mantra-avond gehou den. Deelname kost €7,-. Tropical Street Festival in De Koog. Live muziek op straat en in de hore cagelegenheden, van 22.00 tot 3.30 uur. Passe-partouts verkrijgbaar in De Koog. In de Beeldentuin aan het Oudedijkje nabij De Koog speuren kenners bij goed weer van 22.00 tot 0.30 uur naar nachtvlinders. Belangstellenden zijn welkom. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00, 16.15). Mamma Mia (19.00), Get Smart (21.30), Kung Fu Panda (13.30), Brief voor de Koning (16.00). Meet Dave (18.45), Dark Knight (21.15). Zaterdag 30 augustus: Bewoners van de Vloedlijn (nummers 17 tot en met 21) houden van 10.00 tot 14.00 uur een garageverkoop ten bate van Afrika. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn er bij paal 17 wedstrijden en demonstraties kite- surfen. Voor informatie en deelname zie www.surfclubtexel.nl In het theater op vakantiepark De Krim begint om 16.00 uur een goo- chelshow van Wouter Weerman. Bij de Thijsseschool in Den Burg gaat om 20.00 uur een vleermuizen- excursie van start. Deelnemers die nen zich vooraf aan te melden via excursies@vzz.nl. Op het circuit van de kartingbaan houdt de Model Racing Texel een competitieavond. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Tropical Street Festival in De Koog. Live muziek op straat en in de horeca gelegenheden, van 22.00-3.30. Pas- se-partous verkrijgbaar in De Koog. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00,16.15), Mamma Mia (19.00), Get Smart (21.30), Kung Fu Panda (13.30), Brief voor de Koning (16.00). Meet Dave (18.45), Dark Knight (21.15). Zondag 31 augustus: In de katholieke kerk in De Koog begint om 9.30 uur de laatste interker kelijke dienst van het seizoen. M.m.v. het Texels Christelijk Mannenkoor. Voorganger is Rinus Kuiper. Bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van bluegrassgroep Tennes see Studs. De toegang is gratis. Op het voetbalveld aan de Boodtlaan begint om 14.30 uur de bekerwed strijd De Koog-Oosterend. In Galerie 14-16 aan de Brink in De Koog wordt om 15.00 uur een nieuwe expositie geopend. Zwemclub TX'71 houdt vanaf 16.00 uur en zwemtocht van de NlOZ-haven naar Dijkmanshuizen. Onderweg kan ook worden gestart bij Ceres en de haven. Ervaring is vereist. Tropical Street Festival in De Koog Live muziek op straat en in de horeca gelegenheden, van 22.00-3.30. Pas- se-partous verkrijgbaar in De Koog. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00,16.15), Mamma Mia (19.00), Get Smart (21.30), Kung Fu Panda (13.30), Brief voor de Koning (16.00). Meet Dave (18.45), Dark Knight (21,15). Maandag 1 september: Op de Groeneplaats in Den Burg wordt vandaag de Schapenfokdag gehou den. De eerste keuringen beginnen om 9.00 uur, de kampioenskeuringen om 12.30 uur. In het centrum van Den Burg vindt van 9.00 tot 13.00 uur een uitgebreide kramenmarkt plaats. Tijdens de koffie-inloopochtend in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp leest Nettie van de Brake voor uit haar boek 'Leene, ons moeders' In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 19.30 uur een open bridge drive. Deelname kost €2,50 per per- Schaakclub En Passant houdt een inloopavond, waarop naast leden ook andere belangstellenden welkom zijn. Locatie is hotel Den Burg, aanvang 20.00 uur. Cinema Texel vertoont Wall-E (16.15), Mamma Mia (19.00), een sneak pre view (21.30), Brief voor de Koning (16.00), Meet Dave (18.45), Dark Knight (21.15) Dinsdag 2 september: Tijdens de koffie-inloopochtend in De Waldhoorn in Den Hoorn leest Net tie van de Brake voor uit haar boek 'Leene, ons moeders'. Terwiil vrouwen er spullen verkopen voor het goede doel, zingt koor De Zingende Zeeman zeemansliederen in de Zeemanskerk in Oudeschild. De kerk is open van 14.00 tot 17.00 uur. Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog worden van 14.30 tot 16.30 uur zelfgemaakte producten verkocht. Bij Bosch en Zee begint om 19.45 uur de eerste van inloopavonden voor linedancers. In de Maartenskerk in Oosterend begint om 20.15 uur een concert van mannenkwintet La Notte. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzame ling gehouden. Cinema Texel vertoont Dark Knight (14.30), Mamma Mia (15.00), Get Smart (20.00), Meet Dave (20.30). In verband met de verwachte drukte zet veerdienst TESO vandaag (vrijdag) en zondag tussen 9.30 en 16.00 uur een tweede boot in. Zaterdag wordt tussen 14.30 en 20.00 uur met twee boten gevaren. Er worden alleen vrij dag wachttijden verwacht. Meer infor matie is te verkrijgen via tel. 369600 en te vinden op www.teso.nl. Open theaterles Om belangstellenden kennis te laten maken met de verschillende toneel- en theateropleidingen ver zorgt de Muziek- en Dansschool de komende weken meerdere open lessen voor zowel jongeren als voor volwassenen. Kinderen van 9 tot en met" 12 jaar zijn donderdag 4 september vanaf 16.00 uur welkom voor de probeer- les Jeugdtheater II. In deze cursus leren zij al improviserend theater maken. Jongere kinderen, van 6 tot en met 9 jaar, kunnen vrijdag 5 september kennis maken met de cursus Jeugdtheater I, die iedere les een nieuw spannend toneelavon- tuur belooft. Voor volwassenen wordt een mas terclass theater gegeven, een korte cursus voor zowel beginners als gevorderden. Kennis maken met deze opleiding kan op maandag 8 september vanaf 19.30 uur. Jon geren kunnen dinsdag 9 septem- Vanuit haven Oudeschild vr 29 12 00 uur wo 03 15.30 uur za. 3013.00 uur do. 04 16.00 uur ma 01 14.30 uur vr. 05 16.30 uur di. 02 15.00 uur za. 0616.30 uur Kaartverkoop bij het loket van de TX10 Info&reserveren: 06-51044235 bgg. 0222-313639 Prinsheerlijk a la carte dineren Reserveren govensl Stuifweg IJ. nabij Oosterend tel 0222 3t>3020. www prlns-hendrik nl Afvaart dagelijks (behalve zondag) m 10.30 en 14.00 uur. 8,50 per persoon, kinderen 3-9 jr 7,5( kaarten verkrijgbaar ber vanaf 16.15 uur kennis maken met de opleiding Jongerentheater, waarbij samen aan een voorstelling wordt gewerkt. Zowel volwassenen als jongeren zijn welkom op de cur sus musical. Deze opleiding voorziet in zowel dans-, acteer- als zangles sen. Een open les wordt gehouden op woensdag 10 september vanaf 16.15 uur. Voor de probeerlessen is aanmelden niet noodzakelijk. Meer informatie is te verkrijgen bij de Muziek- en Dansschool, tel. 313493 en te vinden op www.mdt-texel.nl. Lezing ayurveda Massage-therapeut Klazina van der Knaap verzorgt zater dag 6 september een lezing over voeding en ayurveda, een ruim vijfduizend jaar oud holistisch gezondheids- en geneeskundig systeem uit India. Volgens de ayurveda is het men selijk lichaam opgebouwd uit vijf elementen, waaruit drie energieën ontstaan. Door op een bepaalde manier te denken, te leven en te eten kunnen dè verhoudingen tus sen deze energieën veranderen. In deze lezing wordt de rol van voe ding belicht. De lezing wordt gehouden in buurt huis Bethel in Zuid-Eierland en begint om 14.00 uur. De toegang bedraagt €6,-, inclusief koffie of thee. Voor informatie en reserveren: Nelda Hillen, tel. 311486, email adres neldahillen@texel.com.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2