'Als De Graaf waarschuwt, wat doet hij dan zelf?' 'Het zal zo'n vaart allemaal niet lopen Verbale strijd over bouwplan Kuip Sponsors adopteren schepen maquette 5 COURANT mmm Weinig zorg over herindeling Texelstroom laat geschiedenis herleven il (HeriBïï College blijft tegen suites Sponsordag maritiem museum Financiën gemeente scoren 7,2 TEXELSE VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2008 de Mexicaanse windjammer Cuauhtemoc, De roeisloep Laura G van het Loodswezen Daarachter de Texelstroom, die de loods De geschiedenis van het loods wezen herleefde afgelopen zater dag tijdens de Parade of Sail toen de Texelstroom een loods van boord van de Mexicaanse wind jammer Cuauhtemoc haalde. Dat gebeurde op authentieke wijze. Het afhalen van de loods was een bijzonder schouwspel, ook omdat de Cuauhtemoc als het parade paardje gold onder de aanwezige zeilschepen en het op zijn minst uit zonderlijk is dat een loods op deze wijze van boord wordt gehaald. Zeker een hoogtepunt voor schip per Peter Lock. 'De geschiedenis is recht gedaan.' Tijdens het uitvaren van de windjammers maakte de Texelse loodsbotter haar opwach ting bij de boei T1 in het Marsdiep, samen met de roeisloep Laura G van Loodswezen IJmond. Bij nade ring van de Cuauhtemoc bracht de Texelstroom de sloep zo dicht mogelijk bij de driemaster. Loodsen roeiden de sloep tegen de huid van het schip, waarna de loods langs de valreep afdaalde in de sloep. De noordwesten wind kracht vier. maakte het mogelijk dat de Texel stroom de manoeuvres onder zeil kon uitvoeren. Het overstappen van de loods was vanaf de Helderse dijk goed zichtbaar. Harry de Graaf benadrukte woensdagavond in de raadscom missie Grondgebied dat hij niet bij voorbaat bezwaar heeft tegen de bouw van de zes bungalows naast zijn terrein door Dirk Kuip. Positief punt is volgens hem dat een damwandschuur wordt gesloopt. De Graaf had wel problemen met de voorgenomen inrichting van het parkje zoals beschreven in het beeldkwaliteitplan. Hij verwachtte daar te zullen uitkomen tijdens een gesprek in het kantoor van architect Louis Uriot. Volgens De Graaf is dat gesprek zeer construc tief geweest. Kuip en zijn partner Corien Groenendijk bleken bereid aan de meeste van zijn wensen tegemoet te willen komen, zodat De Graaf inschatte dat het best goed zal komen. Hij vond het echter te vroeg om nu al te beloven dat hij geen bezwaar tegen het plan Kuip zal indienen. Hij wil de besproken wijzigingen eerst rustig bekijken, zonodig (juridisch) advies inwinnen en zekerheid krijgen. Zijn pogingen om de politiek ervan te overtuigen dat de regels voor beddenverplaat sing moeten worden herzien wil hij intussen kunnen voortzetten, echter niet met de bedoeling daardoor het nu aan de orde zijnde plan van Kuip om zeep te helpen. Kuip moet kun nen vertrouwen op toepassing van het beleid zoals het nu is. Boos Woensdagavond, toen de vergade ring werd voortgezet, bleek dat Kuip en zijn partner nogal boos waren over de nog niet instemmende hou ding van De Graaf. Ook hadden ze gewild dat hij het 'stimuleren van meningsvorming in de media' wilde uitstellen tot het plan de pro cedures had doorlopen. Ze denken dat hij wel degelijk gekant is tegen de nu aan de orde zijnde bouw. Corien Groenendijk: 'Alles waar De Graaf voor waarschuwt heeft hij in zekere zin ook zelf gedaan. Zijn de slaapplaatsen van zijn groepsver- blijf Fekonsieskuur ook al niet het gevolg van een vorm van verplaat sing? Zij waren destijds gelegen op het strand en als ze dat niet waren, zijn ze uit de lucht komen vallen.' Groenendijk meende verder dat De Graaf gebruik heeft mogen maken van de 25-procentsregeling terwijl zij en haar partner dat met moch ten en herinnerde eraan dat De Graafs perceel ooit een agrarische bestemming had. 'Wij vullen echter een kleine lacune in een toeristisch gebied tussen het bedrijf van De Graaf en het reeds lang bestaande bungalowpark Het Hoogelandt. Als de heer De Graaf daartegen meent te moeten waarschuwen, wat doet hij daar dan zelf?' De Graaf mocht weerwoord leve ren, maar liet het bij de opmerking dat hij nooit gebruik heeft gemaakt van de 25-procentsregeling. Zijn groepsverblijf kreeg bij de vaststel ling van het vorige bestemmings plan 40 slaapplaatsen en dat is zo gebleven. Commissielid Marijke Eelman (CDA) informeerde nog in hoeverre de toe gangsweg (waarover de gemeente en Kuip elkaar wegens te gerin ge breedte in de haren hebben gezeten) een probleem zou kun nen zijn. De Graaf en Kuip lie ten weten dat dit probleem niet meer bestaat. Door een wijziging van de bouwverordening moet de weg 'voldoende ruimte' bieden voor (hulpverlenings)verkeer, zonder dat daarbij een exacte minimum breed te is aangegeven. De politieke partijen lijken zich niet echt druk te maken over de plannen van de provincie om Texel te betrekken bij gesprekken over gemeentelijke herindeling van de Kop van Noord-Holland. Tijdens een vergadering over het onderwerp heerste het gevoel 'dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen.' Frans Visman (D66) uitte als enige zijn zorg dat een herindeling op een gegeven moment 'met gro te sprongen op Texel afkomt'. De brief van de provincie waarin Texel is uitgenodigd, klonk volgens hem vnendelijk, maar hij vond dat de teneur dwingender was omdat 1 januari 2011 enn wordt genoemd als datum waarop eventuele her indelingen hun beslag moeten krij gen. Andere raadsleden vonden dat hij een te negatief beeld schetste. Volgens Eric Hercules (PvdA) wordt de soep niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend. Het beeld heerste dat rekening wordt gehouden met de bijzondere positie van Texel als eilandgemeente. De partijen stemden er unaniem mee in dat gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden en raads- griffier Marit de Porto de komende maanden worden afgevaardigd naar een ambtelijke werkgroep om met vertegenwoordigers van de acht andere gemeenten in de Noordkop te werken aan een paar model len voor eventuele herindelingen. 'Je kunt je niet permitteren daar weg te blijven', aldus Jos de Wolf (WD). Met soms een slag om de arm sprak iedereen zich uit voor het behoud van Texel als zelfstandige gemeente. Hercules vond het uitspreken van uitgangspunt alleen niet voldoende. Er moet volgens hem ook aan wor den gewerkt de zaken goed op orde te hebben, zodat Texel sterk genoeg is om zelfstandig te blijven. Een zelfde geluid ventileerde Rikus Kieft (GroenLinks). 'Herindelingen moe ten een reden hebben. Texel moet denken vanuit zijn eigen kracht en zorgen dat alles op orde is Hij wees erop dat Texel planologisch niet interessant is voor gemeenten aan de overkant. Belastingtechnisch kan het eiland wel interessant zijn, omdat op Texel de lokale lasten nog fors opgeschroefd kunnen worden. De partijen besloten een avond met Van Wijngaarden en De Porto te beleggen om nader over hun inbreng in de werkgroep te spre ken. Burgemeester Joke Geldorp adviseerde de raadsleden ook eens met de bevolking te spreken. De dorpenronde die burgemeester en wethouders in het najaar houdt, is daar volgens haar een geschikte gelegenheid om te horen hoe Texe laars over herindeling denken. Voor Den Burg zou dan een aparte avond moeten komen. Wethouder Marian Merkelbach wist te vertellen dat Texel bij de andere gemeenten in de Noordkop niet echt goed in de markt ligt. Dat had een gezamenlijke bijeenkomst van de negen gemeenten in juni geleerd. 'We mogen wel de love baby voor Gedeputeerde Staten zijn. we zijn niet de love baby voor de Kop van Noord-Holland.' Op de vraag wie met wie samen zou kunnen gaan, zei slechts één politicus dat Texel ook wel een optie zou zijn. Texel was volgens Merkelbach onaantrek kelijk voor de andere gemeenten in de Noordkop, omdat het van hen uit bezien zo'n beetje verstopt achter Den Helder ligt. Geldorp stelde de politieke partijen voor het model Ten Boer nader te bestuderen. Dat is een gemeente van zevenduizend inwoners in de provincie Groningen die vrijwel al zijn taken heeft uitbesteed aan de stad Groningen. 'Daar zitten nog twaalf regie-ambtenaren op het gemeentehuis als schakel tussen burgemeester en wethouders en het ambtelijk apparaat in Groningen', aldus Van Wijngaarden die in zijn vorige functie gemeentesecretaris van buurgemeente Winsum was. Hij wilde de gemeentesecretaris van Ten Boer wel eens uitnodigen over zijn ervaringen te komen vertellen. Volgens Van Wijngaarden zou Texel zich echter ook op andere opties voor de bestuurlijke toekomst moeten focussen. 'Je kunt den ken aan het afstemmen van de bedrijfsprocessen op Den Helder.' Geldorp merkte op dat Texel niet tot Den Helder veroordeeld hoeft te zijn. 'Laat hier de zakelijkheid de boventoon voeren. Je kunt ook samenwerken met Alkmaar, Leeu warden of desnoods een gemeente in Zuid-Limburg.' Ze adviseerde de politieke partijen nader met andere politieke partijen in de Noordkop te overleggen. h\«B2Ü fl tfTOOti GOEsQw-zoqS Roelies boekentransport B en w blijven afwijzend staan tegen de drie hotelsuites in 't Pak huis op de haven van Oudeschild omdat het gemeentelijke beleid geen vrijstellingsmogelijkheid biedt. De kwestie dateert uit 2004 Eige naar Grootjen van 't Pakhuis vroeg toen vergunning voor de bouw van drie grote hotelkamers met com plete keukenmnchting. Het college vond dat door de grote keuken en de eigen trapopgang geen sprake meer was van een hotelkamer, maar van een zelfstandig appartement. Dat was strijdig met het bestem mingsplan. zodat de vergunning werd geweigerd. Grootjen tekende beroep aan bij de bestuursrechter Deze stelde de gemeente gedeeltelijk in het gelijk: er was inderdaad sprake van een appartement, maar de rechter gaf tegelijk aan dat het argument dat de gemeente had gebruikt, niet deugde. Dat luidde dat de Verlening van de vrijstelling ongewenste gevolgen zou hebben voor de beheersing van het aantal recreatieve slaapplaatsen op Texel. B en w hanteren daarom bij de nieuwe weigering een andere reden, namelijk dat er nog geen beleid is dat vrijstelling rechtvaardigt. Dat wordt mogelijk anders, want het zou kunnen dat het project 'Ruimte voor Ontwikkeling' leidt tot een nieuw bestemmingsplan dat appartemen ten binnen een horecabestemming wel mogelijk maakt. Gewijzigd beleid op dat punt zou kunnen bijdragen aan een grotere diversiteit en hogere kwaliteit van het verblijfsaanbod op het eiland. Grootjen is intussen in beroep gegaan bij de Raad van State, in de hoop dat die zal uitspreken dat de suites toch als hotelkamers kunnen worden beschouwd. De zaak zou dienen op 23 oktober, maar Grootjen probeert een andere datum te rege len omdat hij dan met vakantie is TX36 sumwingt voor eigen risico De TX36 gaat volgende week voor het eerst op eigen risico naar zee met de nieuwe sumwing. Afgelo pen week werd nog testgevaren met behulp van de subsidie van het ministerie van LNV. Dat leverde onder meer een ver betering van het gebruik van de sumwing op, doordat de trekpunten van de sumwing aan bakboord zijde werd aangepast. Dat leidde Het Maritiem en Jutters Museum en de gemeente beleggen vrijdag 5 september een speciale dag om Texelse bedrijven en organisaties te interesseren in sponsoring van het museum. Het is daarbij moge lijk schepen op de maquette te adopteren. De gemeente en het MJM willen met Texelse sponsoring bij inves teerders aan de overkant aantonen dat het eiland betrokken is bij het maritiem museum. 'We krijgen van hen nu vaak de wedervraag hoe het museum bij de Texelaars leeft', aldus wethouder Peter Bakker. Het museum heeft vier Texelse sponsorpakketten ontwikkeld waar bij bedragen tot €20.000, kunnen worden gedoneerd. Sponsoring van gehele expositieruimten is even eens mogelijk. Het idee voor een speciale Texelse sponsoractie werd eind februari voor het eerst uit de doeken gedaan op de TX44 toen de Stichting VOC Fonds de maquette formeel overdroeg aan de gemeen te Er is nu verdere invulling aan de plannen gegeven. Bedrijven en organisaties die er een afnemen, kunnen als tegenprestatie een schip van de maquette adop teren (exclusief voor Texel), krijgen vrijkaarten, gratis jaarkaarten en op diverse manieren naamsvermelding bij het museum. De adoptie van een schip (de soort is afhankelijk van het pakket) wordt bevestigd met een certificaat en een foto van het schip. 'Je kunt het vergelijken met de actie van Ecomare om een zeehond te adopteren', aldus directeur Esther Banki. De twee grootste pakketten (met sponsorbedragen tot €10.000,- en tot €20.000,-) bieden de gelegen heid op het museum te vergaderen, er kan een keer gratis met de Texel stroom worden gevaren en naams vermelding bij tijdelijke exposities is mogelijk. Tijdens de sponsordag, die van 15.30 tot 18.00 uur in het museum wordt gehouden, wordt nader ingegaan op de plannen het maritieme verleden te belichten. 'We moeten er bewust van wor den hoe uniek het verleden is dat zich hier voor de Texelse kust heeft afgespeeld', aldus wethouder Peter Bakker. Hij hoopt dat er een brede inte resse is het museum te steunen. 'De kottervloot zou bijvoorbeeld iets kunnen sponsoren, maar ook rondvaartboten of ambachtelijke bedrijven of ondernemersorganisa ties. Voor scholen kan het eveneens een interessante gedachte zijn.' Het bedrijfsleven kan volgens Bak ker met sponsoring zijn voordeel doen bij relaties. 'Het is mooi als je vrijkaartjes kunt geven voor het museum waar je als bedrijf mee verbonden bent.' De sponsortermijn loopt vijf jaar. Verwerven Naast het aantonen van betrok kenheid is de Texelse sponsoractie bedoeld om de benodigde 1,1 mil joen euro voor de inrichting te ver werven. Die kostenpost is nu nog met gedekt. Voor de nieuwbouw, begroot op 5,3 miljoen euro, is inmiddels vier mil joen toegezegd. Als er nog eens vijf ton bijkomt, wordt het licht op groen gezet om met de bouw te beginnen. Voor de resterende bedragen zijn contacten met potentiële investeer ders. Banki en Bakker hebben goede hoop dat veel Texelaars het museum wil len steunen. 'Er is veel betrokken heid als we kijken naar het aantal spullen dat wordt geschonken en de hoeveelheid vrijwilligers die we hebben', aldus Banki. De gemeente en het museum heb ben inmiddels uitnodigingen rond gestuurd. Organisaties die er geen hebben gekregen, maar wel inte resse hebben, kunnen zich nog aanmelden bij de gemeente, tel: 362121 (vragen naar Elly Rutten). Bosma en Krafft samen verder Jos Bosma van Bosma Woning inrichting en Twan Krafft van De Tegelboet en Tegelzetbedrijf Twan bundelen hun krachten en begin nen samen de winkel Woonkracht 7. De compagnons handelen onder meer in vloerbedekking, wand- en vloertegels, sanitair, gordijnen en luxaflex, die ze desgewenst ook aanbrengen. De winkel, gevestigd aan de Vogelenzang in Den Burg, is vanaf donderdag 4 september open. BanKreKeping 12.08.86.308 nodig@texel.co volgens Jaap van der Vis tot een trekkrachtvermindering van gemid deld 900 kilo ten opzichte van het tuig dat aan stuurboordzijde hing. Door de aanpassing van de trek punten oefent het voorste punt van de sumwing minder druk uit op de zeebodem. Het nieuwe net dat speciaal voor de sumwing is gemaakt, is afgelopen week opgeborgen en vervangen door een gebruikelijk net. Volgens Van der Vis was de vangst hoop gevend, maar stond het nieuwe net goede vërgelijkingen in de weg. 'Maar er zal in de toekomst verder mee worden geëxperimenteerd. Van maandag 29 september tot en met vrijdag 10 oktober gaat de TX36 synchroon vissen met de TX38 (boomkor) zodat Wageningen IMARES het verschil in brandstofge- bruik en vangsten kan vaststellen. ROC verhuisd Het ROC Kop van Noord-Holland is met langer gehuisvest in con tainers naast OSG De Hogeberg in Den Burg. Met ingang van het nieuwe seizoen heeft het cursus centrum een onderkomen gevon den in dorpshuis De Wielewaal in De Waal, waar volgende week de eerste lessen worden gegeven. Het telefoonnummer is ongewijzigd, 0223-611215. Raad Texel Vitaal geen Adviesraad De Gemeenschapsraad van Texel Vitaal wordt niet ingezet als Adviesraad voor de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). Dat liet wethouder Marian Merkelbach woensdag weten tij dens de raadscommissie Welzijn. De Gemeenschapsraad, waarin Texelaars uit diverse takken van de maatschappij over het vitaal hou den van het eiland vergaderen, was een tijdje in beeld als Adviesraad. Interne discussie leerde dat het toch niet verstandig zou zijn dat te doen. Merkelbach: 'Er zitten in de Gemeenschapsraad ook bestuur ders van instellingen die zorg leve ren en er zou een vreemde toestand ontstaan als zij in een Adviesraad over zichzelf zouden moeten praten en adviseren.' Volgens de wethouder wordt nu een afzonderlijke Adviesraad in het leven geroepen. De gemeente plaatst daarvoor binnenkort advertenties Volgens menig borrelpraatje staat de gemeente er in financi eel opzicht belabberd voor. B en w maken daarom graag bekend dat het best meevalt. De pro vincie heeft de financiële positie gewaardeerd met het cijfer 7,2, wat geldt als 'redelijk'. In 2007 kwam de waardering niet verder dan 5.7. Wethouder Nico Kikkert verwacht dat de positie de komende jaren nog beter zal wor den. Veel meer dan nog een punt erbij is echter bijna niet mogelijk, wat te maken heeft met het feit dat de bebouwing op Texel voor een naar verhouding groot deel uit recreatieve gebouwen bestaat. Om de financiële weerstand van Texel te versterken zijn de afgelo pen jaren maatregelen genomen, zoals het vergroten van de alge mene reserve. De beoordeling door de provincie was gebaseerd op de programmabegroting 2008-2011, de jaarrekening 2006 en gesprek ken met de financiële adviseurs van de gemeente. Wat betreft weerstandsvermogen en begroting scoorde Texel relatief laag. Het incidentele weerstands vermogen is afhankelijk van de algemene en stille reserves, uitge drukt in een bedrag per woonruimte. Omdat recreatieve gebouwen ook worden meegerekend, ontstaat een minder gunstig beeld. Wat betreft de begroting werd aangemerkt dat deze nog niet geheel materieel slui tend is, doch incidenteel sluitend wordt gemaakt. Texel zou een hoger cijfer kunnen halen door flinke algemene reser ves aan te houden, maar het col lege blijft liever in de buurt van de voorgeschreven ondergrens om zoveel mogelijk ruimte te bieden voor investeringen die goed zijn voor burgerij en bedrijfsleven. Verbouwing Scouting kost twee ton Scouting Texel heeft plannen voor uitbreiding van het groepsgebouw aan de Bernhardlaan in Den Burg. Aan de achterkant en zijkant van het pand komt een uitbouw op terrein dat van de gemeente is overgenomen. Het is bedoeling de nieuwbouw in het komende voorjaar in gebruik te nemen. De kosten worden geraamd op €200.000,-. De stichting Scou ting Texel betaalt daarvan €75.000,- uit eigen middelen De rest komt van de gemeente, die een lening van €125.000,- heeft toegezegd. Scouting heeft ook een gemeente lijke investeringssubsidie gekregen, die zal worden gebruikt als versnel- in de Texelse Courant. Bedoeling is dat de WMO-Adviesraad burge meester en wethouder gevraagd en ongevraagd advies geeft over het WMO-beleid. De meest in het oog springende takken daarvan zijn de huishoudelijke zorg, gehandicap tenbeleid, mantelzorg, verslavings zorg en jeugdparticipatie. Gezocht wordt naar mensen die daarmee te maken hebben Volgens de Gemeenschapsraad zou het geen kwaad kunnen als één of meerdere raadsleden in de WMO-Adviesraad plaatsnemen. de aflossing van de lening. De op handen zijnde uitbreiding van het groepsgebouw hangt samen met de groei van het aantal leden. Er zijn nu tachtig jeugdleden en ongeveer vijftig oudere leden en vrijwilligers onder wie bestuursleden en leiding gevenden. De recente campagne om het tekort aan leiding op te heffen, was een succes. Er zijn nu voldoende mensen die zich met dit jeugdwerk willen bezig houden. De verschillende (leeftijd)categorieën waaruit de scouting is opgebouwd, wil men zoveel mogelijk een eigen onderkomen geven binnen het groepsgebouw. De nieuwbouw moet daarin voorzien. Spaanse les Voor het derde achtereenvolgende jaar biedt de Stichting Welzijn Oude ren Texel een cursus Spaans, gege ven door Isabel Gonzalez. De eerste les wordt gegeven op maandag 8 september van 16.00 tot 17.30 uur Gezien het feit dat veel 'overwinte raars' in januari vertrekken, eindigt de cursus in december. De cursus wordt gegeven in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg, deelname kost €75,-. Opge ven kan bij de SWOT, tel. 312696, emailadres swot@texel.com.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5