'Persoonlijke kennis fokker is moeilijk over te dragen' Landbouwtentoonstelling 1908: voor de eerste keer massatoerisme Jaap Hin koopt erfenis leermeester Piet Verberne TEXELSE 7 COURANT Nieuwe spelers recreatievoetbal Wat ik zeggen wou... Tentoonstelling. Ledikanten Tentoonstelling H. M. v. L. 'Vrucht van eendrachtige samenwerking' The Imperial Bio T— r- a/ i- i o r- VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2008 een boer op bezoek waren en ik te lang keek naar een lam dat volgens hem niet goed was. Kun je niet meer Aan de Schapenfokdag, die maan- Schapenfokdag Jaap Hin: 'Ik wil er alles aan doen om de schapenfokkerij in stand te houden en te versterken. Als jongen van nog geen twintig reisde hij met zijn leermeester heel Nederland en België door, op zoek naar geschikte rammen en ooien voor de fokkerij. Als zelfstandig boer specialiseerde hij zich later vooral in de rund veehouderij. Maar nu is Jaap Hin terug in de schapenfokkerij. Met de dieren van de vorig jaar overleden Piet Verberne, van wie hij veertig jaar geleden het vak leerde. Met de voortzetting van het bedrijf gaat vooral een lang gekoesterde wens van Verberne zelf in vervul ling. "Niet zo lang voor zijn dood gaf hij te kennen dat hij graag wilde dat zijn bedrijf zou blijven bestaan. Hij vond de fokkerij belangrijk voor Texel en zou het jammer vinden als die verloren zou gaan', vertelt Hin, die samen met zijn overkantse col lega Tony de Zwart door Verberne gevraagd werd de mogelijkheden te onderzoeken. Het was een eervol, maar moeilijk verzoek. 'Verberne noemde zelf een paar kandidaten: de mensen die hem altijd terzijde hadden gestaan. Maar hoezeer we het ook hebben geprobeerd, dat bleek niet mogelijk.' Toen de vraag rees of hij zelf niet Verbernes opvolger wilde worden, moest Hin lang nadenken. 'De fok kerij is niet bedrijfsgebonden, maar persoonsgebonden. Ik bedoel daar mee dat Verberne er zijn eigen ken nis en inzichten in heeft gelegd. Dat is heel persoonlijk en kun je niet zomaar overdragen. Maar ik heb toch besloten het te doen, omdat ik altijd heel nauw bij zijn fokkerij betrokken ben geweest. En ik ga ook proberen de specifieke ken merken van zijn schapen te hand haven.' Verberne heeft in de fokkerij altijd een bijzondere positie ingenomen. 'Hij was geen trendvolger, maar hield vast aan zijn eigen visie. In de loop der jaren heeft hij een heel specifiek schaap ontwikkeld, dat overal wordt herkend als een product uit de stal Verberne, of het nu op de keuring op Texel of in België was. Zijn schapen hebben een blanke, heldere kop, met een mooie belijning, waarbij de functionaliteit aan de buitenkant zichtbaar is.' Zijn eigenzinnig heid bezorgde hem niet alleen succes. 'Verber nes fokkerij was commercieel niet altijd even aan trekkelijk. Toen de rammen korter en breder werden, ging hij daar niet in mee. Toch haal de hij veel prijzen, maar dan vooral in het vrouwelijk materiaal. En dan weer niet bij de ooilammeren. Zijn ooien zijn wat later geslachtsrijp, maar behouden langer hun vitaliteit. Een ooi kan gemiddeld drie tot vier keer aflammen. Verberne had bees ten die wel acht of negen keer haal den. Daardoor had hij in de jaren tachtig en negentig een dominerend bedrijf.' Hin beschouwt zichzelf schatplich tig aan de legendarische fokker uit Spang. 'Ik voel me leerling van hem. Ja, helemaal. Van jongs af aan ben ik bij zijn fokkerij betrokken geweest. Samen hebben we heel veel uitstapjes naar bedrijven in den lande gemaakt. Hij zag het kennelijk wel in me zitten. Ik was nog geen twintig toen hij bij mijn vader kwam en zei dat hij wilde dat ik met hem mee ging. Klaas Zuidewind en Klaas Mantje, toen de fokkers in deze omgeving, waren er ook bij. De laat ste plaats in de auto was voor mij.' Het waren geen alledaagse uit stapjes, herinnert Hin zich. 'Ver berne interesseerde zich voor wei nig anders dan de schapenfokkerij. Samen hebben we op de slikvelden in de Dollard gelopen, maar ook op zien?, zei hij dan.' Hin, die met alleen de veestapel, maar ook de gebouwen en de lan derijen van Verberne heeft over genomen, heeft zich de afgelopen vijfendertig jaar nauwelijks met de schapenfokkerij bemoeid. Hij en zijn broer Theo richtten zich in hun bedrijf aan de Nesweg vooral op het houden van koeien. 'Door de mest- ziet Hin niet alleen als verplichting wetgeving was er geen plaats meer jegens Verberne. 'Ik wilde graag dag op de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden, doen negentien fokkers mee. Zij brengen, verspreid over diverse (leeftijds)rubrieken, ruim tweehonderd rammen en ooien ter keuring. Het evenement begint om 9.00 uur. De kampioenskeurin gen staan rond 12.30 uur gepland. voor schapen. Bovendien werden schapen commercieel steeds min der interessant en de laatste jaren is het hollend achteruit gegaan. Met alleen schapen kun je je brood niet meer verdienen.' Gevolg van hun keuze om de scha pen van Verberne over te nemen, is dat de melkveestapel niet verder mijn hobby weer oppakken. En ver der wil ik er alles aan doen om de schapenfokkerij in stand te houden en te versterken.' Hin ziet vooral kansen in het versoepelen van de regelgeving, waardoor de rentabi liteit in de bedrijfstak kan groeien. 'Als we geen kentering weten te bewerkstelligen, ziet het er somber uit. Maar ik heb wel hoop. Als je met goede rede nen aankomt, is de overheid altijd te overtuigen.' de hellingen van Oost-Vlaanderen. Ik kon daar wel van genieten, maar hij had geen enkele interesse in zijn omgeving, 's Ochtends, op de heenreis, hoorde je hem niet. Als ik jureerde, lette hij met een scherp oog op wat ik deed. Op de terug weg gaf hij commentaar en dan was de kritiek soms niet mals. Als ik in zijn ogen een foute beoorde ling had gemaakt, dan werd mij dat onomwonden duidelijk gemaakt. Dat gebeurde ook wel als we bij kan groeien. 'We hebben ongeveer honderd koeien. Door wat meer pootaardappelen te verbouwen en beide takken wat efficiënter te ont wikkelen, kunnen we de fokkerij in ons bedrijf integreren. Het gaat om tachtig tot honderd fokschapen. Dat is niet de hele veestapel. Een deel van de anderhalfjarige ooien is naar Verbernes vroegere helpers gegaan.' Het voortzetten van de fokkerij Gevraagd naar zijn kansen op de Schapenfokdag, die maandag in Den Burg wordt gehouden, reageert Hin aarzelend. 'Ik moet bescheiden blijven. De betrokkenheid van Ver berne bij de fokkerij was door zijn slechte gezondheid al een paar jaar niet zo groot. De dieren zijn goed verzorgd, maar er is niet specifiek meer gefokt. Het bedrijf moet weer worden opgebouwd. Daar ben ik sinds een paar maanden actief mee bezig.' Joop Rommets De recreatieteams van Oosterend, De Koog, Texelse Boys en Texel trappen zondag 7 september om 10.30 uur af voor een nieuwe com petitie. Het is de bedoeling dat er tot aan de winterstop negen wed strijden worden gespeeld. Gewoonlijk wordt drie weken achter elkaar gevoetbald - één keer tegen elke tegenstander -, waarna er een vrije week is. Deze kan eventueel in onderling overleg worden gebruikt om een afgelaste wedstrijd in te halen. In de tweede helft van decem ber wordt het traditionele Snert- toernooi gespeeld. Voor de tweede seizoenshelft staan opnieuw negen wedstrijden op het programma. Het afgelopen seizoen kende een rommelig verloop. Oorzaak waren de vele afgelastingen, vaak ver oorzaakt door het chronisch tekort aan spelers bij de Texelse Boys. Omdat de spoeling met drie teams wel erg dun zou worden en de meeste Boys-spelers graag blijven voetballen, is er naarstig gezocht naar nieuwe krachten. Met succes. Nieuwkomers zijn Jacco Kager en Joop Rommets, beiden oudgedien den van ZDH, en Jan Pierre van de Biggelaar, die op hoog niveau heeft gespeeld en voorbestemd lijkt om spelmaker te worden. De vaste kern bestaat daardoor uit dertien spe lers. Dat is nog steeds aan de krap pe kant. zodat versterking gewenst blijft. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Gerard Veeger. tel. 315765. Aanmelden voor NK tijdrijden Zogenoemde vnje renners, die niet zijn aangesloten bij de wielerunie, rijden zaterdag 6 september op Texel het Nederlands kampioen schap tijdrijden. Wie wil meedoen, kan zich nog tot en met zondag 31 augustus aanmelden bij Dirk Vinke, tel. 313814. De limiet voor dit jaarlijkse wielerevenement is 180 deelnemers, maar er zijn nog enkele plaatsen vrij. Inschrijven op de wed strijddag is niet mogelijk. De tijdrit wordt dit jaar voor het eerst ver reden op een volledig verkeersvrij parcours, over een afstand van 28,5 kilometer. Start en finish zijn op de IJsdijk bij Oudeschild. Meer infor matie staat op de website www. wvtexel.nl. Tennessee Studs in Worsteltent Bij De Worsteltent aan der Smits- weg in de Dennen vindt zondag een optreden plaats van de Tennessee Studs. Deze band brengt country, americana en bluegrass. De ver scheidenheid aan instrumenten die de band gebruikt, staat garant voor een gevarieerd optreden. Blikvanger daarbij is de 'pedal steel'. De band bestaat uit: Jeroen Schmohl (dobro, gitaar, mandoline, zang), Pieter Loman (banjo, autoharp, zang), Wessel van der Wal (bas, zang). Roland van Beveren (pedal steel. Schilderen in Zelfpluktuin Door Dogger houdt woensdag in de Zelfpluktuin aan de Middellandsewetj een schildermiddag voor kinderen van 5 tot 10 jaar. De kinderen kunnen zich laten inspireren door wat ze zien in de tuin of zelf iets bedenken. Deel name kost €7,50 per persoon, inclu sief doek, verf en limonade. Tussen 13.30 en 14.45 uur kunnen kinderen van 5 tot 7 jaar meedoen. Van 14.45 tot 16.00 uur zijn kinderen van 8 tot 10 aan de beurt. Voor meer informa tie: Door Dogger, tel. 321351. telecaster, bluesharp, zang). Het optreden begint om 14.00 uur en vindt als het weer het toelaat bui ten plaats. De toegang is gratis. Zingende Zeeman in Zeemanskerk Het gelegenheidskoor De Zingen de Zeeman, dat afgelopen zomer geregeld in het Zeemanskerkje in Oudeschild te beluisteren was, geeft ook dinsdag 2 september nog een concert. Dat gebeurt tijdens de verkoping die de Oudeschilder Vrouwengroep in de kerk houdt. Het koor bestaat uit zo'n tien zangers, die allemaal lid van één of meer Texelse koren zijn, en wordt op accordeon begeleid door Jan Bak ker. De algehele leiding is in handen van vlootvoogd Cornelis Tromp, in Sterren kijken met Volkssterrenwacht Volkssterrenwacht De Jager ver zorgt de komende maanden gere geld avonden waarop met een telescoop vanaf het buitenterrein van Ecomare naar de sterren wordt gekeken. Speciale aandacht is er voor sterhopen, nevels, melkweg stelsels en de planeten Jupiter, Ura nus en (eind oktober) Venus. Er zijn avonden op donderdag en 4 en 25 september (aanvang 21.30 resp. 20.30 uur) en donderdagen 2, 23 en 30 oktober (aanvang 20.00, 19.30 en 18.30 uur). Deelname kost €2 en is gratis voor donateurs. Sterren kijken kan alleen bij hei wie sommigen misschien wel Rinus Kuiper zullen herkennen. Op het programma staan zeemansliederen en bijbelse liederen die betrekking hebben op de zee. De kerk is open van 14.00 tot 17.00 uur. De optredens beginnen rond 14.30 en 15.30 uur en duren onge veer twintig minuten. Wad Zou T in De Kuip De Texelse band Wad Zou 'T opent zaterdag 6 september het winterseizoen met een optreden in café De Kuip in De Koog. Door drukke werkzaamheden heeft de band in de zomer weinig kun nen optreden, zodat de leden van Wad Zou 'T reikhalzend uitzien naar het nieuwe seizoen. De band heeft inmiddels versterking gekregen van toetsenist Jan Sieme Dros, bekend van legendarische Klapband. Wad Zou 'T bestaat verder uit Ad Har man, Peter Bongaard, Bart Ruij- selaar en Rutgert Oosterhuis en brengt bekende Nederlandstalige nummers, die op geheel eigen wijze worden vertolkt. Het optreden begint om 23.00 uur, de toegang is gratis. Sinterklaas Wie speciaal naar Texel komt om Sinterklaas te zien binnenvaren in de haven van Oudeschild, doet er goed aan de datum te contro leren. De Goedheiligman maakt zijn opwachting op zaterdag 22 november en niet, zoals enkele logiesverstrekkers op hun website vermelden, al op 15 november. Er heerst op het internet enige ver warring rond de juiste datum, maar de officiële website (www.sinter- klaasoptexel.nl) geeft uitsluitsel. Ook de sites van gemeente en VW heb ben het bij het juiste eind. Dat ande ren een andere datum in het hoofd hebben, komt waarschijnlijk door de vuistregel dat de intocht plaatsvindt op de zaterdag na Sint Maarten. Daar hoort echter de restrictie bij dat de twee evenementen nooit in dezelfde week plaatsvinden. Met Sint Maarten op dinsdag, vindt de intocht dus een week later plaats. Bollekamer Het IVN houdt dinsdag een wande ling door de Bollekamer. Een gids vertelt over het gebied en de flora en fauna ter plaatse. De wandeling duurt twee uur en gaat om 19.00 uur van start bij de ingang op de weg naar paal 9. Deelname is gratis. Geslaagd Dorpsontwikkeling der weer. Bij twijfel kan rond 18.00 uur worden gebeld naar tel. 06- 45552708. Sanne Lap (20) uit Den Hoorn is aan het Horizon College geslaagd voor de kappersopleiding. Ze is werkzaam bij Cocky's Kapsalon in De Koog. Een veelgebruikt argument voor het dorpsontwikkelingsplan Oosterend is dat groei noodzakelijk is voor het behoud van winkels. Nu waren er amper dertig jaar geleden zo'n vijf tien winkels in het dorp. Sindsdien zijn er straten bijgekomen, enkele tientallen huizen gebouwd en is het aantal winkels verminderd tot vijf. Het toenemen van het aantal woningen heeft blijkbaar mets te maken met het aantal winkels in het dorp. Plannen maken is goed, maar dan wel onder bouwd met valide argumenten. Pip Barnard, Oosterend. Hoewel het weer niet meewerkte en de Texelsche Courant ach teraf wel wat kritiek uitte op de organisatie, lijdt het geen twij fel dat de vijfdaagse Landbouw tentoonstelling van 1908 een gedenkwaardig evenement was. Meer dan anderhalf jaar voorbe reiding en vergaderen kreeg zijn beslag in het vijfdaagse feest ter gelegenheid van de 'Algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw', deze week precies honderd jaar geleden. Het was al vaker ter sprake geweest tijdens de vergadering van de afde- Tentoonstelling. Alle inzendingen voor de tentoonstel ling moeten uitsluitend worden aan gevoerd door de poort n.b. het Gesticht van Weldadigheid. De Tonroon«telline»-OommiB»ie. Eene vrouw gevraagd, voor de bediening der W. C. op het terrein AdresBureau dezer courant. mg. Plaatsing voor paarden a 25 cent. per paard. Bij K. UPS, Woaldorstrnnt. te koop ofte huur bij J LKE\. Logies aangeboden godurondo do fcostua voor 2 portonen Adres Bureau vnn dit lda<l. Archiefstuk ling Texel, maar steeds stuitte W.H. Keesom, die het een goed idee leek de vergadering op Texel te houden, op weerstand. De overige leden zagen op tegen de enorme kosten die het organiseren van een derge lijk (inter)nationaal evenement met zich zou meebrengen. Maar nadat hij in de halfjaarlijkse vergadering van januari 1906 tot voorzitter was gekozen, stond Keesom niets meer in de weg. Tijdens de nationale vergadering van 1907 werd zijn voorstel aangenomen dat Texel het jaar daarna gastheer zou zijn. Het organiseren van een vijfdaags feest zou zelfs in 2008 geen sine cure zijn, laat staan op het Texel van 1908. De Texelsche Courant schrijft in haar verslag: 'Hoe groot het geheele aantal personen is geweest, dat Texel in de afgelopen week heeft bezocht is moeielijk na te gaan, doch naar gissing bedroeg dit alleen j.l. Vrijdag pl.m. 8000.' (Ter vergelijking: volgens officiële cijfers telde Texel op 31 december 1909 6255 inwoners.) Het is lastig ons een voorstelling te maken van de logistieke probleem waarvoor de organisatie zich gesteld zag. Al in een vroeg stadium vroegen criticasters zich af of het eiland wel in staat zou zijn in zoveel slaapplaatsen te voorzien. De hoop was echter gevestigd op een goe de verbinding met het vasteland, zodat vele bezoekers 's avonds weer huiswaarts konden keren. Die verbinding kwam er. Het affiche, dat in de zomer van 1908 op het eiland werd verspreid, maakt daar melding van. 'Extra-treinen zullen loopen naar Den Helder. Extra booten varen van Den Helder naar en van Texel. Booten van af Enk huizen en Medemblik via Wierin- gen naar Texel en eveneens van en naar Friesland.' 97 rijtuigen Een probleem was ook het ver voer van de vele honderden bezoe kers van de haven in Oudeschild naar het feestterrein in Den Burg. Het bestuur van de afdeling Texel hoopte daarvoor op medewerking van de leden, alsmede op die van de mede-organiserende afdeling Eierland. Die hoop was niet ver geefs. want voor de geplande rij toer over het eiland - onderdeel van het feestprogramma - waren 97 rijtuigen beschikbaar. 'Men stelt zich voor dat in ieder der rijtuigen met den koetsier 2 afgevaardigden zullen plaats vinden en 1 lid van de afdeeling die hen zal voorlich ten omtrent hetgeen belangrijk is.' De rijtoer, speciaal voor bezoekers van de vergadering, werd als een belangrijk onderdeel van de fes tiviteiten gezien. Op die manier SEPT. 1908. Door de Cumnmsio van Huisvesting wordt gevraagd bij particulieren te den Burg, gelegenheid voor logies (mot ol zonder bedden) Opgavo worden gnarno spoedig ingewacht bij don secrotnris der commissie Huisvesting. Inliohtingon worden gegeyen door do Commissieleden. immers zouden landbouwers uit heel Nederland kennis kunnen maken met de landbouw op Texel, in 1907 de belangrijkste bron van inkomsten. Ook op zondag werd een rijtoer gemaakt, dan met andere belang stellenden. Deze voerde naar De Koog, waar al ruim voor aankomst van de 45 rijtuigen 'een onafzienba re schaar menschen' op de duinen en op het strand aanwezig was, in afwachting van de reddingsdemon stratie van de KNZHRM. Onder de belangstellenden ook 'den beroem den menschenredder Dores Rijkers van den Helder, die meer dan 500 menschen van den wissen dood uit de woeste golven heeft gered.' De demonstratie, afgewisseld met muziek van het Leidsch Stedelijk Muziekkorps, werd een succes, al spoedden allen zich na afloop terug naar het dorp om daar te schuilen voor de regen. 'Maar het hotel en de cafés konden de groote massa niet herbergen, vandaar dat de meesten zoo spoedig mogelijk huiswaarts keerden.' Bal Champêtre Muziek was een belangrijk onder deel van het programma, dat naast de vergadering en de tentoonstel ling, ook spreekt van 'groote festi viteiten en kermis, opstijging van den Aëronaut W. Pottum, optre den van den Hoogdraadkunste- naar Cronjé Boston, Schitterende Parkverlichting, brilliante vuurwer ken' en concerten van het volle dig Stafmuziekcorps der Konink lijke Marine. Dames Capelle, het Leidsch Stedelijk Muziekcorps en het Texelsch Fanfarecorps. Boven dien werd iedere avond een Café Chantant gehouden en meermalen een Bal Champêtre. Op het tentoonstellingsterrein - op land van Joh. Roeper aan de Koogerstraat - bevonden zich 'ver schillende gebouwtjes, waaronder de restauratietent' en het aangren zende feestterrein werd ingenomen door een 'stoomcarroussel, kine matograaf, beignetskraam, foto grafietent, ververschingskraam en palingkraam.' In de aankondigingen en versla gen worden heel wat bedragen genoemd. Zo werd de bouw van de restauratietent (20 bij 40 meter) aanbesteed aan de gebroeders Smit, die met 575,- de laagste inschrijven waren. De exploitatie van de restauratie werd gegund aan de firma Geus-Vlessing en 'de heeren P. Jonges en S. Semeins van Purmerend.' Stalling van paar den kostte bij K. Lips aan de Waal- derstraat 25 cent per paard en de commissie die belast was met het vinden van 450 slaapplaatsen had daarvoor een budget van 3625,-. Texel zelf bracht zo'n ƒ5000,- bij een, de rest kwam uit fondsen en subsidies. De verwachtingen waren dan ook hoog gespannen. Toch was het feest niet de financiële meevaller waarop zovelen hadden gerekend. Mede door het weer, dat roet in het eten gooide. 'Er werd een goud regen verwacht', concludeert de Texelsche Courant, 'en die bleef weg door de heusche regen.' Maar het verslag eindigt positief: 'Het [feest] was de vrucht van een drachtige samenwerking welke hier steeds een vasteren zetel moge verkrijgen.' Honderden bezoekers Hoe het ook zij, het eiland had laten zien wat het waard was en zich in de kijker gespeeld. Voor het eerst bezochten vele honderden mensen tegelijk het eiland, waar hen een gastvrij onthaal wachttte. Texel had de tentoonstelling ver overd op Hoorn, die het feest al eerder had georganiseerd en waar veel meer geld beschikbaar was voor de organisatie. En in 1907 werd de vergadering gehouden in Den Haag, waar naar verwachting ook een hoger budget beschikbaar was. Hoewel de krant in een voorbe schouwing uitlegde dat een ten toonstelling geen wedstrijd was, werden na afloop de uitslagen van de meest uiteenlopende keurin gen gepubliceerd. De twee gouden medailles, voor de meest bekro- nmgswaardige inzending wolvee van Texelsche inzenders vielen ten deel aan Jb. Jbz. Roeper (voor de beste springram) en aan K. Mantje Dzn. (voor de vier bes te fokschapen van Texelsch ras, geboren in 1907). En met schapen van Texelsch ras werd niet bedoeld het Texels kortstaart ras, 'doch het schaap, dat op Texel algemeen wordt geproduceerd.' De medailles waren beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin-Moeder. H.M. de Koningin en Z.K.H, Prins Hendrik. Landbouwtentoonstelling. Y«r Meert te Tori. Stui^üi lag,lerEiterti. Gruml Cinematograph vnn levende beel den, opnamen Min dc gelieele wereld. Lln ulKtiitr n Titrgepta im U Iwceje. De grootste gclxmrtenissen van den blutsten tijd kan mep hier zien. lederen dag nieuw programma. met nieuwe beelden, Bijzonder /.uilen uitmunten: Wil men een gezellig uurtje doorbren gen gaat dan naar de Bioscope, iintonluj Dirtctli JEAU DES HET. granUtt. jndbouw Temoons'.c

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7