nxm Hoogheemraadschap versterkt waddendijk 1 wim Cjrocn ZwartsJexeh in het harL, Studie zelfstandig Gemeentewerken Hoeveelheid regels gemeente gesnoeid Laatste poetswerk voor schapenfokdag Geen steun kabinet in tunnelonderzoek Deregulering verder opgepakt Vermiste duikers terecht l.f? 'in fc&t^ LANGEVELD HEMA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12304 DINSDAG 2 SEPTEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De afdeling Gemeentewerken gaat onderzoeken of het in de toekomst losser van de gemeente kan komen te staan. De afdeling bestudeert in hoeverre 'interne verzelfstandiging' of privatisering mogelijk is. Dat was één van de uitkomsten van een debat waarin de politieke par tijen twaalf taken van de gemeente onder de loep namen (de zogeheten kerntakendiscussie). Een deel van die taken (bijvoorbeeld straatreini ging en onderhoud van wegen) zit in het pakket van Gemeentewer ken, één van de zes gemeentelijke afdelingen. De centrale vraag was of ze Gemeentewerken in eigen beheer moet blijven uitvoeren of dat er werkzaamheden uitbesteed kunnen worden. De afdeling doet nu veel zelf. Het onderzoek werd tegen het eind van het debat toegezegd door afde lingshoofd Peter van Ree, nadat enkele partijen verzelfstandiging hadden geopperd. Binnen Gemeen tewerken gaan daar al enige tijd geluiden over op. Bij 'interne ver zelfstandiging' zou de afdeling eenzelfde soort status krijgen als De Bolder. Dat staat te boek als gemeentelijk bedrijf met een eigen directie en eigen bedrijfsvoering dat gemeentelijke taken uitvoert (werk bieden aan Texelaars die niet in staat zijn aan de reguliere arbeids markt deel te nemen). Op financieel gebied heeft de gemeenteraad er het laatste woord. Bij privatisering zou Gemeente werken een compleet zelfstandige organisatie worden met een eigen bestuur die zijn diensten op de markt aanbiedt. Het onderzoek moet begin 2009 klaar zijn, zodat de poli tieke partijen beter te kunnen bepa len of taken bij Gemeentewerken moeten blijven of toch uitbesteed kunnen worden. De afdeling houdt zich naast straatreiniging en weg onderhoud onder meer bezig met groenvoorziening, afvalinzameling, het strand, rioolwerkzaamheden en beheer en onderhoud van openbare gebouwen. Bedoeling is dat er effi ciënter en goedkoper kan worden gewerkt. Onder medewerkers leeft zorg over de diverse ideeën, omdat het voor hen tot nu toe onduidelijk is wat de veranderingen arbeidsrech telijk betekenen. Lees verder op pagina 3 De gemeente zet het mes in de hoeveelheid regels rond het aan vragen van vergunningen, ont heffingen en subsidies. Er is een lijst opgesteld met 45 gemeente lijke producten die in aanmerking komen. Bouwvergunningen, aangiften van toeristenbelasting en subsidieaan vragen zijn enkele onderwerpen op de lijst. Die vermeldt verder aan vragen in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, parkeerontheffingen, kap- en sloop vergunningen, urgentieverklaringen en reclamevergunningen. Dertig producten zijn van toepassing op bedrijven, de overige vijftien op bewoners. De lijst is samengesteld aan de hand van opmerkingen van Texe laars en de werkgroep Deregulering die zich al een iijdje over het snoei en in gemeentelijke regels buigt. Een oproep in de krant leverde 44 reacties op, waarbij in totaal 280 gemeentelijke producten wer den genoemd. Het verminderen van regels moet volgens de gemeente leiden tot kortere doorlooptijden bij aanvragen, het verlenen van vergun ningen voor meerdere jaren tegelijk (zodat een aanvrager niet elk jaar op herhaling hoeft) en mogelijk het loslaten van de verplichting ergens vergunning voor aan te vragen. SIRA Consulting, een adviesbureau in Nieuwegein, neemt de lijst de komende tijd onder te loep om te zien waar bij de 45 producten kan worden gesnoeid zonder dat de gemeente zich wettelijk in de vin gers snijdt. Ook wordt bekeken bij welke producten het schrappen van regels het meeste soelaas biedt. Als het advies klaar is, gaat het col lege daadwerkelijk aan de slag. De gemeente verwacht dat in 2009 de eerste resultaten zichtbaar zijn. Het snoeien is een verantwoorde lijkheid van burgemeester en wet houders. Als het leidt tot aanpassin gen in verordeningen moet ook de gemeenteraad ermee instemmen. De complete 'snoeilijst' is te vinden op de website van de gemeente (www.texel.nl). De Helderse reddingboot Joke Dijkstra heeft zondag rond het middaguur twee vermiste dui kers uit de Noordzee ten westen van Texel opgepikt. Dit gebeurde nadat hun begeleiders aan boord van een begeleidend motorjacht om 11.21 uur alarm hadden gesla gen toen twee duikers niet op tijd boven water kwamen. De twee vermisten waren met een gezelschap zo'n tien kilometer uit de kust ter hoogte van paal negen bij het wrak dat bekend staat als de 'graanboot' aan het duiken. Toen ze na anderhalf uur nog niet boven waren gekomen, werd alarm gesla gen. Er kwam een grootscheepse zoekactie op gang. Direct werd alarm geslagen en werd een Lynx helikopter van de Koninklijke Marine en de Bristow Search end Rescue helikopter ingezet als ook de red dingboot Heek van De Cocksdorp en de Francien Kroesen uit Oude- schild. De Texelse sportvisboot Het Sop was toevallig in de buurt en vol gens de schipper als eerste ter plek ke. De reddingboot Joke Dijkstra uit Den Helder kreeg de leiding en voer met hoge vaart via het Molengat richting opgegeven positie. In open zee werden vrij spoedig twee klei ne boeien waargenomen. Bij nader onderzoek bleken dit de duikers te zijn. Deze werden aan boord geno men van de Joke Dijkstra en veilig aan land gebracht. Het hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier werkt aan een plan voor versterking van de dijk langs de Waddenzee. Binnen kort gaat een onderzoek van start naar de beste manier om de dijk op de gewenste hoogte en sterk te te krijgen. Bij het opstellen van het plan wordt nauw overleg gevoerd met gemeente, bewo ners en belangenorganisaties. Het streven is dat de dijk in 2015 weer voor minstens vijftig jaar op sterkte zal zijn. De dijken en andere primaire waterkeringen worden elke vijf jaar getoetst om te zien of ze nog aan de gestelde veiligheidsnorm vol doen. De norm is dat de dijk extre me omstandigheden moet kunnen doorstaan, die gemiddeld eens per 4000 jaar voorkomen. Door de toe genomen kennis over de kracht van golven, de klimaatverandering, de stijging van de zeespiegel en het dalen van de bodem, bleek dat delen van de Texelse dijk niet aan deze norm voldoen. Op plaatsen is de bekleding niet sterk genoeg, soms heeft de dijk onvoldoende stabiliteit en hier en daar is hij met hoog genoeg. Afhankelijk van het probleem, kan de dijk op verschillende manieren worden versterkt. De verschillende mogelijkheden worden na onder zoek vastgelegd in een startnotitie, die vervolgens wordt getoetst aan de omgeving. Dan komen zaken als landschap, cultuurhistorie, archeo logie, flora en fauna, woon-, werk en leefmilieu en kosten en tech niek aan de orde. Dit mondt uit in een dijkversterkingsplan, dat in 2011 gereed moet zijn. De werk zaamheden die aan de hand van dit plan worden uitgevoerd, moeten Het kabinet ziet voor zichzelf geen rol weggelegd in het onderzoek van Den Helder naar de tunnel. Dat antwoordt staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer en Waterstaat) op Kamervragen van SP'ers Emile Roemer en Hans van Leeuwen. Het is de derde keer dat het kabi net zich neutraal en afzijdig opstelt ten opzichte van de plannen. Hui zinga deed dat eerst mondeling in de Kamer, in juli zei minister Camiel Eurlings geen geld aan een tunnel te willen spenderen en nu reageert Huizinga nog eens schriftelijk. Ze stelt dat het Den Helder vrij staat onderzoek te doen. Omdat zij daar als bewindspersoon niets mee te maken heeft, wil ze er geen oordeel over geven. Huizinga laat weten dat Verkeer en Waterstaat verder niet voor het onderzoek is benaderd. Het tunnelplan is onderdeel van een brede toekomstvisie van Den Helder op de haven. Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag of het überhaupt haalbaar is een tunnel aan te leggen. Als een vergelijking wordt getrokken met de Westerscheldetunnel kost de aanleg naar verwachting honderden miljoenen euro's. De Zeeuwse tunnel draait met verlies en redt het dankzij de overheid die jaarlijks veel geld in de exploitatielasten pompt. De staatssecretaris is het niet eens met een suggestie van de twee SP- Kamerleden dat Texel haar waarde als eiland verliest als de boot weg valt. Volgens haar zou dat tekort doen aan de bewoners en de natuur. 'Texel is een eiland met grote waar de, maar die wordt mijn inziens niet alleen bepaald door het feit dat Texel slechts bereikbaar is per boot of vliegtuig.' uiterlijk in 2015 zijn afgerond. Ver tegenwoordigers van de gemeente en belangenorganisaties zijn bij het voortraject betrokken en mensen die langs 'de dijk wonen, worden regelmatig geïnformeerd over de stand van zaken. Daartoe worden persberichten verstuurd en informa tieavonden belegd. Mochten uit deze inspraak extra plannen en wensen naar voren komen, bijvoorbeeld op het gebied van natuurontwikkeling of recreatie, kunnen deze in het versterkings plan worden opgenomen, mits zij de werkzaamheden niet hinderen. Voorwaarde is ook dat eventuele extra kosten niet voor rekening van het hoogheemraadschap komen. De werkzaamheden worden zoveel mogelijk in grond uitgevoerd, dat de voorkeur heeft boven andere methoden zoals een damwand, ook met het oog op mogelijke aanpas singen in de toekomst. De aanwe zige bebouwing, cultuurhistorische elementen en de huidige verkeersin frastructuur op en naast de dijk wor den zoveel mogelijk behouden. Het hoogheemraadschap zegt boven dien toe natuur en watergangen die door de werkzaamheden worden aangetast te zullen compenseren. 'Nog geen groei in aantal ganzen' Natuurmonumenten onderneemt geen juridische stappen tegen de mensen van Faunabescherming die zich bij de ganzenacties in juni op verboden terrein hebben begeven of zich op andere wijze hebben misdragen. Ze zijn wel op heterdaad betrapt, maar de betreffende boswachters hadden geen opsporingsbevoegdheid. Uit een nadere toelichting is bekend geworden dat alleen mensen van Faunabescherming zich tijdens de vangacties schuldig hebben gemaakt aan belediging, uitschel den, bespugen op het op andere wijze onheus bejegenen van de ganzenvangers. Mensen van de Vogelwerkgroep of Landschapszorg, die de acties wel hebben gevolgd, treft dus geen blaam. Het aantal van 2200 ganzen dat na de vangactie was overge bleven en dat vorige week door de ILG Gebiedscommissie naar buiten werd gebracht, blijkt bij nader inzien met te kioppen Dit betrof volgens Erik Menkveld van NM een voorlo pige telling. 'Bij de definitieve telling bleken er eind juni nog 4200 ganzen te zitten. Ongeveer net zoveel als vorig week, dus er is geen toename. Dat is ook niet logisch, want de trek komt nu pas op gang.' vakantiekrant Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? U kunt uw advertentie voor de edi tie van vrijdag 12 september nog opgeven tot vrijdag 5 sept. a.s. Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg Van heinde en verre kwamen fok- gehouden. De Texelse fokkers kun- de hokken op de Groeneplaats goed toen in de loop van de morgen de kers, handelaars en vooral veel lief- nen terugkijken op een geslaagd gevuld. De jury was lovend over de zon doorbrak, kon het helemaal niet hebbers af op de schapenfokdag evenement. Met vele honderden kwaliteit, de dieren trokken veel meer stuk. die maandag in Den Burg werd rammen, ooien en lammeren waren bekijks, de prijzen zitten in de lift en Familiehuizen Vakantiepark De Krim bij De Cocks dorp is begonnen met het realiseren van 30 familiehuizen. Die komen op het laatste nog te bebouwen stuk grond waar tot voor kort het maïs- doolhof was gevestigd. De nieuwe huizen tellen gezamenlijk 260 bed den. Pagina 3 m Bijenkorf Wie zich het oude dorpshuis van Oosterend voor de geest haalt, ziet een wat hokkerige verzame ling gebouwen voor zich, die in de loop van de jaren aan elkaar waren geplakt. Sinds de verbouwing en renovatie oogt het als één geheel. Pagina 5 m Natuurwijzer 'We praten over natuur, maar nemen geen keihard standpunt in. We geven informatie en doen op een leuke manier aan voorlichting, dat is mijn manier van natuurbe scherming', vertelt Hans Witte, één van de presentatoren van radiopro gramma Natuurwijzer dat zondag voor de 1000ste keer wordt uitge zonden. Pagina 7 CDA ziet wel iets in verkoop kunstcollectie Zes jaar nadat toenmalig WD- wethouder Annie Hin opschudding veroorzaakte met het voorstel kunstwerken uit de gemeentelijke collectie te verkopen om het gat in de begroting te dichten, trekt het CDA de aandacht met soort gelijke geluiden. Bij de behandeling van het inves teringsplan 2009-2012, donderdag in de raadscommissie Middelen, plaatste Ben Zegeren kanttekenin gen bij het uittrekken van €250.000.- voor het aanpassen van het bouw plan voor het nieuwe gemeentehuis in verband met de opslag van de kunstcollectie. Zegeren sprak van 'veel geld' en opperde 'eventueel' een deel te verkopen. Ook zag hij wel iets in uitlenen. Als bijkomend argument noemde hij dat de kunst werken nu maar in opslag liggen en door niemand worden gezien. Lees verder op pagina 5 TFXFI SP OI.RWt Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer zUUOOnHUYS nnj.mii Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. i Bedden-uittocht Terwijl bezoekers van de Texelse schapenfokdag de inspecteren haalt fokker Kees Kikkert nog

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1