Met behoud eigen Texelse identiteit 'Je komt niet aan je werk toe Gemeente in actie tegen schoolverzuim Cjrocn ^warLrJexels in het harL. Jubileumjaar 2007 ook financieel feest Vrije School wil verder met Stichting Kopwerk Kluis zwembad Hogere omzet en winst TESO ïfe m t JU Timmer OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12305 VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Jubileumjaar 2007 is voor TESO ook in financieel opzicht feestelijk verlopen. De omzet in boekjaar 2007/2008 groeide met 2,6 pro cent tot €17,9 miljoen, de kosten daalden met €2.430.000,- en de winst nam toe van €475.000,- tot €2.234.000,-. Voor het tweede jaar op rij groeide het vervoer van en naar Texel fors. Met 3,67 procent nam het aantal overgezette auto's toe tot 1.311.494. Het personenvervoer steeg met 3,92 procent tot 3.462.008. Deels wordt deze groei verklaard door dat er twee paasweekenden binnen het boekjaar vielen. Opvallend was ook de groei van twaalf procent in de maand augustus. Uit de cijfers blijkt dat het voertuigenvervoer zich onverminderd aan de bovenzijde van het maximale scenario voor de lange termijn begeeft. Het perso nenvervoer bevindt zich duidelijk boven de gemiddelde voorspelling voor de lange termijn. Het vervoer van niet-Texelse auto's steeg met 3,7 procent, dat van Texelse auto's met 5,6 procent. Gemiddeld werden per afvaart 260 personen vervoerd, dat waren er in 2006 252. Er wer den drie procent minder bussen overgezet en vier procent minder tweewielers. TESO vermoedt dat dit te maken heeft met de natte maand juli, waarin 42 procent min der fietsen werden vervoerd. Wel werden vorig jaar 12,8 procent meer motoren overgebracht. TESO voer 13.300 keer heen en weer, 92 keer meer dan een jaar eerder. De stij ging kwam door extra vervoersaan bod, proefvaarten en de jubileum feesten. De bezettingsgraad bleef met 33 procent gelijk. 38 afvaarten konden door storing of hoogwater geen doorgang vinden. 668 afvaar- De gemeente gaat meer doen om spijbelen, vroegtijdig school verlaten en andere vormen van verzuim onder scholieren tegen te gaan. Daarbij wordt ook ten strijde getrokken tegen het op vakantie gaan buiten de daar voor aangewezen perioden. Een belangrijke rol is weggelegd door de gemeentelijke leerplichtamb tenaar, die over extra uren gaat beschikken. De verscherpte aanpak past bij het jeugdbeleid van het kabinet en loopt ook in de pas met het beleid van andere gemeenten in de kop van Noord-Holland die zich per conve nant hebben verplicht om vroeg tijdig schoolverlaten tegen te gaan door begeleiding, inzet van zorg- teams en desnoods sancties. Alle Texelse scholen zullen zich bij het optreden tegen verzuim houden aan hetzelfde protocol. De eerste stap wordt gezet door ,de directeur van de school, die ongeoorloofd verzuim direct doorgeeft aan de leerplicht ambtenaar. Wat er verder gebeurt, kan van geval tot geval verschillen. Als een kind herhaaldelijk spijbelt, kan dat wijzen op problemen, waar bij inzet van deskundige hulp nodig is. In jargon spreekt men dan van signaalverzuim. Met name op Texel heeft men ook veelvuldig te maken met 'luxe' verzuim, waarmee wordt bedoeld dat de kinderen op vakan- Extra vergadering over PHH-gebouw De commissie Middelen komt dins dag 9 september opnieuw bijeen om over de ontsluiting van het PHH- gebouw te praten. Vorige week werd in de reguliere vergadering al over dit punt gesproken, maar diverse leden gaven toen te kennen nog geen advies te kunnen geven. Hun twijfel werd vooral veroorzaakt door de bewering van buurtvereni ging Noord-West dat Veilig Verkeer Nederland kritiek heeft op de veilig heid van de voorgestelde maatre gelen. Ook zou het schorten aan goed overleg tussen gemeente en provincie. Wethouder Nico Kikkert beloofde toen alle beschikbare informatie aan de commissieleden te overhandigen. Een week later moet de gemeenteraad beslissen of het geld beschikbaar stelt voor de voorgestelde ontsluiting. De vergadering wordt gehouden m het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. Ook anderen dan com missieleden ('insprekers') mogen het woord voeren. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ten (in 2006 593) arriveerden te laat. De gemiddelde vertraging bedroeg 2,47 minuten. Tijdens piekdrukte blijft de Dokter Wagemaker in Den Helder wat langer liggen om te kun nen laden. Hierdoor kwamen 542 afvaarten te laat aan op Texel. Daar entegen daalde het aantal afvaarten dat te laat in Den Helder arriveerde van 191 naar 126. TESO stuurt hier bewust op aan, voor een optimale aansluiting op het openbaar ver voer. Spoedeisend vervoer zorgde voor 133 vertraagde aankomsten. Het aantal auto's of andere voertui gen dat moest wachten steeg van 48.779 tot 58.194. Uit de kwaliteits monitor bleek dat de waardering van de passagiers voor de dienst verlening van TESO is gestabiliseerd op een rapportcijfer van 7,8. TESO streeft naar een 8. De grote kosten daling in 2007 (van €15,3 naar €12,9 miljoen) wordt voor een groot deel veroorzaakt door de lagere afschrij ving van de Schulpengat, als gevolg van een verlenging van de economi sche levensduur. De verkoop van de Molengat voor €1 miljoen leverde een eenmalige boekwinst op van €505.000,-. Rebotex BV boekte een omzet van €2,495 miljoen, een stij ging van 10 procent. De nettowinst bedroeg €90.000,-. Uitgaande van de aanschaf van een nieuw schip in 2015 had TESO per 31 maart van dit jaar 35 procent van de benodigde middelen beschikbaar. De omzetstijging was een belang rijke oorzaak dat de tarieven ook vorig jaar met omhoog hoefden. Maar het is twijfelachtig of TESO de tarieven kan blijven bevriezen. Door stijgende brandstofprijzen, hogere inflatie en de voorziene vervoersstij- ging van 1,5 tot 2 procent per jaar sluit de bootdienst een verhoging in de nabije toekomst niet uit. m Doorzetters Doorzettingsvermogen en een lange adem kon de eerste bewoners van De Mars niet worden ontzegd. Tien tallen vergaderingen met architec ten, aannemers, elkaar, gemeente en provinciebestuurders en zelfs de staatssecretans waren er voor nodig voor de eerste schop de grond in kon. Zaterdag kijken ze tijdens een groot feest terug op de geschiede nis van hun wijk. Pagina 5 m Zorgcentrum De kwaliteit van de verzorging die geboden wordt in Zorgcentrum Texel en door Omring Thuiszorg is over het algemeen iets beter dan gemiddeld. Dat blijkt uit cijfers op de website KiesBeter. Pagina 9 Zwaargewond bij botsing N9 Een 48-jarige vrouw uit Den Hoorn is dinsdagavond zwaargewond geraakt bij een ongeval op de N9 ter hoogte van Burgervlotbrug. Haar auto werd geraakt door een tegemoetkomende 24-jarige auto mobilist uit Bussum die te hard reed. in een slip raakte en daardoor op de andere weghelft terecht kwam. De vrouw was op weg richting het eiland. Een 31-jarige vrouw uit Den Helder die achter haar reed, liep door het ongeluk lichte verwondin gen op. De man uit Bussum raakte ook zwaargewond. Beiden liggen nog in het ziekenhuis, de Texelse op de intensive care. tie gaan buiten de daarvoor aange wezen perioden, zodat ze een deel van de opleiding mislopen en achter kunnen raken. Geen recht Op de Texelse basisscholen wordt 20 procent van de vakanties opge nomen buiten de officiële perioden en op de OSG is dat rond 10 pro cent. Veel van de betreffende ouders menen dat zij daarop recht hebben 'Dat is een wijdverbreid misver stand', zegt wethouder Marian Mer- kelbach. 'Verlof buiten de reguliere vakanties wordt alleen gegeven als er bijzondere omstandigheden zijn'. De schooldirectie kan een keer per jaar voor maximaal 10 dagen verlof geven als de aard van het beroep van een van de ouders het onmo gelijk maakt om tijdens een school vakantie twee weken aaneengeslo ten gezinsvakantie te nemen. De strikte voorwaarden waaronder dat mogelijk is, worden beschreven in de gemeentelijke folder Vrij van school, die via de scholen wordt verspreid. Daarin staat ook wat géén redenen zijn voor verlof buiten de vakantie, zoals het in een goedkope periode op pad willen gaan, het ontlopen van verkeersdrukte, het meedoen aan sportieve of culturele evenemen ten buiten schoolverband en omdat andere kinderen uit het gezin al of nog vrij zijn. Lees verder op pagina 7 Een gezonde school met een ste vig basis voor de toekomst met behoud van de eigen identiteit. Dat is kort gezegd de doelstel ling van de verklaring die de Vrije School en de Stichting Kopwerk woensdag hebben ondertekend. Daarin wordt de intentie uitge sproken om te komen tot verre gaande samenwerking. Het gaat goed met de Vrije School. De kwaliteit van het onderwijs is op niveau, In de school heerst enthou siasme, kinderen hebben plezier, ouders zijn tevreden, de lessen slui ten beter aan op het middelbaar onderwijs en het aantal leerlingen zit in de lift. Het resultaat van een periode waarin grote inspanningen zijn verricht om de school weer gezond te maken. Want nog niet zo lang geleden zag het er minder flo rissant uit en kwam het zelfs zover dat de onderwijsinspectie de school als 'zeer zwak' beoordeelde. Het tij kenterde toen in 2002 een nieuw bestuur aantrad, met Jaccö Dros als voorzitter. 'Het eerste doel dat we ons stelden was zorgen dat de school er weer bovenop komt en dat de inspectie hem weer gezond verklaart. Tweede doel was de con tinuïteit te waarborgen. Vijf jaar later is het eerste doel bereikt. Onder leiding van direc teur Keympe van der Gronde is de school er onder meer in geslaagd het onderwijs inhoudelijk op een goed niveau te krijgen. Eind vorig jaar verloste de inspectie de school van het predikaat zeer zwak, maar hield nog wel wat intensiever toe zicht. Maar bij een laatste controle werd tot ieders vreugde besloten dat de Vrije School aan de maatstaven voldoet en in het 'reguliere traject' kan meelopen. Dros: 'We zijn op de goede weg, er heerst enthousiasme bij de kinderen, we zijn weer een echte vrije school waarin ruimte is voor specifieke vrijeschoolvakken, zoals euritme (bewegingskunst) en handvaardigheid. Het aantal leerlin gen is met vijftig procent gegroeid en dit schooljaar gaan we voor het eerst met hetzelfde team verder als vorig jaar. Dat is voor ons een mijl paal en een bewijs van stabiliteit.' Meer hierover op pagina 5 Jl A X trm Bm m - dat de onderwiisinsDectie de school hield noa wel wat intensiever tne- Q©StOl©n Texelse basisscholen doen mee aan een landelijke actie van de onderwijsvakbonden om conciër ges en administratieve krachten terug te krijgen. De scholen heb ben ouders gevraagd handteke ningen te zetten op petities die de Algemene Vereniging van School leiders dinsdag aan de Tweede Kamer overhandigt. Diverse basisscholen op het eiland hebben voor een paar dagen in de week een conciërge, maar volgens Albert Hoven van het Overleg Texels Onderwijs is het de vraag hoe lang dat nog duurt. De meeste con ciërges werken op basis van een ID-baan die voor 60 procent door dé gemeente wordt betaald en voor 40 procent voor de scholen. Stopt de conciërge, dan moet een school die taak daarna volledig binnen de eigen formatieplaatsen opvangen, omdat de gemeentelijke subsidie persoonsgebonden is. Het rijk heeft volgens Hoven echter geen ruimte voor conciërges en administratieve krachten ingebouwd. 'Daardoor komen er voor de leer krachten allerlei taken bij die naast het lesgeven nog eens moeten wor den verricht.' Op de Bruinvis is dne dagen in de week een conciërge, maar als hij er niet is, moet het per soneel of Hoven zelf geregeld extra in de weer komen. Bijvoorbeeld om kopieerapparaten van nieuwe toner te voorzien, losgeraakte zon neschermen te repareren, verstop pingen in we's te verhelpen of tele foontjes aan te nemen. 'Niet dat we er moeite mee hebben om dat zelf te doen', aldus Hoven, 'maar het werkt een stuk beter als n actie komen v je dat aan een concierge kunt uit besteden. Dat geeft zoveel rust. Anders ben je telkens met andere zaken bezig en kom je niet aan je eigenlijke werk toe.' De Algemene Vereniging van School leiders streeft ernaar dat elke basis school de beschikking krijgt over één voltijds arbeidsplaats voor een concierge dan wel een administra tieve kracht. De vereniging benadert de Kamer volgende week met het oog op Prinsjesdag en de daaruit voortvloeiende algemene beschou wingen op de rijksbegroting. Hoven: 'Het is van de gekke dat de regering wel onderschrijft dat er meer conciërges moeten zijn, maar er geen cent extra voor wil uittrek ken.' De vereniging van schoollei ders hoopt landelijk 500.000 hand tekeningen in te zamelen. Beleidsnota WMO ligt ter inzage De nieuwe beleidsnota voor de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO) ligt van 8 tot 26 september ter inzage bij de gemeente voor inspraak. In de nota staat beschreven wat de gemeente van 2009 tot 2013 wil doen op het gebied van huishou delijke zorg. welzijn, jeugdbeleid, vrijwilligersbeleid. mantelzorg en verslavingszorg De nota is tot stand gekomen met hehulp van de interactie avonden eerder dit jaar in het kader van het project Ruimte voor Ontwikkeling. Hij wordt woensdag 12 november besproken in de raadscommissie Welzijn waar insprekers monde ling reacties kunnen indienen. Het stuk wordt naar verwachting op 2 december door de gemeenteraad besproken. Onbekenden zijn er in de nacht van zaterdag op zondag vandoor gegaan met de geldkluis van zwem bad Molenkoog. Ze forceerden een deur en hebben de kluis waar schijnlijk met de kruiwagen van het zwembad vervoerd. De lege kluis en de kruiwagen zijn teruggevonden in het skatepark. Er wordt €400,- ver mist en nog eens €100,- die uit de geldla in de kiosk werd gestolen. Er is aangifte gedaan, de politie heeft de zaak in onderzoek. Met beenletsel naar ziekenhuis Bij een aanrijding op de kruising Beatrixlaan-Emmalaan in Den Burg is een 14-jarige inwoner van Den Burg donderdagochtend gewond geraakt. Dat gebeurde toen hij, op de fiets rijdend, vanaf het fietspad langs de Emmalaan afsloeg naar de Beatrixlaan en daarbij een 77-jange Hoornder in een brommobiel over het hoofd zag. De man kon niet meer op tijd remmen en schepte de fietser. Het slachtoffer werd met beenletsel naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. TEXELS E SlcOU RANT gnn ZWrt Jn.h m ha Ion, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De Echte Bakker Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1