Uit Sr Actief 'i Franse chansons op 17de eeuwse gamba TEXELSE 2 COURANT Hoogwater te Oucteschilct Zelf orgel spelen tijdens Open Monumentendag m Actie, humor en spectaculaire personages Film RpLL E Agenda TES Booming Piano's in De Toekomst Garnalenvissen en zeehonden kijken TX10 Prins Hendrik Zeehonden zien t v ?0 en wadlopen ORION VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2008 Bigbandmaand in Worsteltent In De Worsteltent in De Dennen staat september in het teken van de big bands. De komende drie zondag speelt elke keer een andere band, als het weer het toelaat buiten in de tuin. De spits wordt afgebeten door Miss Jones uit Wieringerwerf, met Robert Kap en Isabelle Braaf als zangers. Het optreden begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Jeu de boulesclub houdt open dag Jeu de boulesclub Den Burg houdt zondag open dag. Van 13.00 tot 15.00 uur zijn belangstellenden welkom op de velden naast zwembad Molenk oog aan de Slingerweg. Ook spon sors van de club zijn uitgenodigd Houtcollages in Klif ART In Galerie Klif ART is tot en met 12 oktober werk te zien van Olaf van der Beek uit Amstelveen. Van der Beek leerde verf-, teken- en druktechnieken op de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amster dam. Hij werkt met olieverf en aquarel en maakt etsen en houtsnedes. In zijn beginjaren werd hij een realistisch schilder genoemd, maar gaandeweg werd zijn stijl losser. Nu schildert hij (bijna) zonder kwast met zijn houtcol lages en bedient hij zich al meer dan veertig jaar van zijn eigen beeldtaal. In Klif ART zijn reliëfschildenjen met stillevens en Texelse landschappen te zien, houtdrukken van jazzmusici, kleine stillevens in olieverf en enkele zelfportretten. Met zijn vrouw is Van der Beek al vele jaren gast op Texel, maar dit is zijn eerste tentoonstelling op het eiland. Hij won diverse prijzen en heeft vele solo- en groepstentoon stellingen op zijn naam staan. De tentoonstelling wordt zondag om 15.30 uur geopend in aanwezigheid van de kunstenaar. De galerie is open van donderdag tot en met zondag middag. Vr. 5 00.16 en 12.14 u. Za. 6 00.17 en 12.35 u. Zo. 7 00.40 en 12.57 u. Ma 8 01.10 en 13.46 u. Di. 9 02.10 en 14.34 u. Wo. 10 03.36 en 15.50 u. Do 11 04.50 en 17.20 u. Aan het strand is het ongeveer een uu eerder hoog water. Zondag 7 september eerste kwartier. Dinsdag 9 september doodti] Zondag 7 september zon op 7.01zon onder 20 14 uur. texe!44. Rondvaarten naar de zeehonden en de marinehaven in Den Helder Vertrek om 10.30 uur en 14.00 uur voor een tocht van 2 uur, óók op zondag om 11.30 uur en 14.00 uur Reserveren: 06 -51105775 Ons schip heeft een ruime, verwarmde salon, consumpties verkrijgbaar €8,00 p.p. /3- 10 jaar €7.-/ 0 Ook voor feesten en partijen beschikbaar. Info en boeken: A Hul/es, Haven 10 Kaartverkoop bij souvenirshop 't Haventje DE ZEESTER TX35 GARNALENVISSEN EN- NAAR DE ZEEHONDEN Dagelijks om 10.30 en 14.00 uur. Zondag's om I 1.30 en 14.00 uur afvaart (haven Oudeschlld) Plaatskaarten verkrijgbaar a/h loket op de haven voor Texelaar en toerist In de serie Zomeravondconcerten van de Raad voor het Zomerwerk is dinsdag een bijzonder concert te horen in het Zeemanskerkje in Oudeschild. Dan speelt Ralph Rousseau Meulenbroeks Franse chansons op viola's da gamba uit de zeventiende en achttiende eeuw. De viola da gamba was in de Barok geliefd als het instrument dat het best de menselijke stem benaderde. Niet voor niets heet de bovenste van de zeven snaren nog steeds de chanterelle. Meulenbroek geniet bekendheid als vertolker van het barokke reper toire, maar voert de zangkunst van de gamba nog een stap verder. Waarom niet de liederen van twee honderd jaar later gespeeld op het instrument uit het Frankrijk van de zeventiende eeuw? Woorden scho ten de Nederlandse pers tekort om het nieuwe fenomeen te beschrijven toen Meulenbroek liederen van Jean Ferrat, Edit Piaf, Jacques Brei en Michel Legrand speelde. Marcel Bij- lo introduceerde in Klassieke Zaken het woord 'gambomaan'. Justus van Oei componeerde voor hem het stuk De Gambamaniak. Meulenbroeks speelde op 8-jarige leeftijd piano, gitaar en basgitaar en combineerde later zijn conser vatoriumstudie contrabas (bij Henk Guldemond) met een universitai re studie en een promotie in de natuurkunde. Hij behaalde zowel zijn doctorstitel als zijn diploma 'uit voerend musicus' cum laude. Als bassist werd hij gevraagd voor het Koninklijk Concertgebouworkest en werkte hij met dirigenten als Riccardo Chailly, Bernard Haitink, Nikolaus Harnoncourt en sir Georg Solti. Hij trad daarnaast veelvuldig op als solist, zowel in recitals als met orkestbegeleiding en maakte diverse radio-, TV- en CD-opnamen. Bovendien vond hij nog tijd om zich in diverse bands bezig te houden met jazz-, pop- en rockmuziek. Zijn kennismaking met de viola da gamba in 1996 gaf hem de gelegen heid zich verder als solist te profile ren. Hij studeerde viola da gamba bij Jaap ter Linden en heeft een uitgebreide concertpraktijk, waar in solo-optredens een belangrijke plaats innemen. Daarnaast is hij een veelgevraagd solist in passies en cantates. Hij speelde op diverse festivals en trad op met musici van (internationale naam en faam. Bui ten Nederland was hij als solist te horen in Frankrijk, Engeland, Duits land, Polen, België, Zwitserland, Zweden, China, Thailand en de VS. Meer informatie is te vinden op www.ralphmeulenbroeks.com. Het concert in Oudeschild begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Tijdens de Open Monumenten dag, die zaterdag 13 september wordt gehouden, is het mogelijk de orgels van de rooms-katho- lieke en hervormde kerk van Den Burg te bespelen. De eigen orga nisten zijn aanwezig om uitleg te geven over het instrument en om waar nodig hulp te bieden. De orgels zijn doorgaans alleen tij dens de zondagse dienst en tijdens concerten te horen. Slechts een enkeling heeft de mogelijk er zelf eens op te spelen. In de hervormde kerk aan de Binnenburg staat een orgel met één klavier en een aan gehangen pedaal, in 1818 gebouwd door orgelmaker Garstenhouer uit Monnickendam. Vaste organist is Dyo Wassink. De rooms-katholie- ke kerk bezit een orgel uit 1879, gebouwd door Ypma uit Alkmaar. Dit instrument heeft twee klavieren en een aangehangen pedaal. Vaste organist is Rachel Vroom. Beide organisten zijn van 14.00 tot 16.00 uur aanwezig. Belangstellenden kunnen zich tevoren opgeven bij de Muziek- en Dansschool, te. 313493 of e-mailadres info@mdt-texel.nl Ook de vuurtoren is open tijdens de Open Monumentendag, die dit jaar in het teken staat van 'sporen'. In verband met de veiligheid zijn niet meer dan vijftien mensen tegelijk op de toren toegestaan. Er kan dus sprake zijn van een wachttijd. In Den Burg, Oudeschild en Den Hoorn worden excursies verzorgd langs bijzondere sporen in de dor pen en het landschap. In Den Burg vertrekt Gelein Jansen om 10.00 uur en 16.30 uur bij de hervormde kerk, Jaap Bakker vertrekt om 11.00 en 14.00 uur bij de Zeemanskerk in Oudeschild en Marcel Drenth ver zorgt excursies vanaf het rustpunt bij de kruising van de Watermo lenweg en de Stolpweg nabij Den Hoorn. Archeologische vondsten zijn te zien in de hervormde kerk van Den Burg en de voormalige timmerwerkplaats aan De Naai in Den Hoorn. De vondsten worden toegelicht door Govert van Noort en Willem Kik kert. In de Eiland Galerij in Zuid-Eierland kunnen bezoekers meezingen uit de bundel Kun je nog zingen, zing dan mee. De begeleiding wordt verzorgd door Jan Beijert. Verder zijn alle dorpen kerken te bezichtigen en houden schapen boerderij De Waddel in Wester geest, de Oudheidkamer in Den Burg. de schilderwerkplaats aan de Pèperstraat en het wijnhuis aan de Kerkstraat in Oosterend en molen De Traanroeier in Oudeschild open huis. ]\[atuurwijzer Goedemondt in Klif 12 Zijn eerste twee programma's, Spek en Ze bestaan echt, wer den met lof ontvangen. En ook in Dedication laat Ronald Goede mondt geen moment onbenut om zijn publiek te boeien en te verras sen. De komiek is zondag te zien in Klif 12. Eenmaal in de greep van het verhaal kan het publiek niet meer ontsnap pen uit de droogkomische wereld van schoonheid, paranoia en paniek die Goedemondt op het toneel neer zet. De cabaretier staat bekend als talentvol en origineel en zoekt zijn humor op plaatsen waar anderen niet kijken. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €14,- Diner vooraf is mogelijk. Reserveren kan via tel. 319633 of e-mailadres info@klif12.nl. Ter gelegenheid van de duizend ste uitzending van het programma Natuurwijzer van Radio Texel, wordt in samenwerking met de Texelse Courant een quiz gehouden. Tot aan de jubileumuitzending op 7 september worden elke vrijdag twee vragen gepubliceerd. De ant woorden kunnen per e-mail worden gestuurd naar Adriaan en Sytske Dijksen, e-mailadres ruigehoek@cs. com. Vermeld hierbij naam en adres en de tekst Natuurwijzer. Wie de meeste van de in totaal acht vragen goed heeft, wint. De winnaar wordt in het jubileumprogramma bekend gemaakt. Hieronder nogmaals alle acht vra gen. Vraag 1: Het programma Welke prijs heeft het programma Natuurwijzer gewonnen en wanneer was dat? Vraag 2: Sterrenkunde Uitgaande van het volgende: Er gaan twintig zandkorrels op een rijtje in een centimeter. Op en onder Texel ligt een laag zand van twee kilometer dik. Mijn vingerhoed heeft een inhoud van een kubieke centimeter Twee vragen: A. Gaan er meer of minder zandkor rels in mijn vingerhoed dan het aantal sterren dat ik kan zien aan de nachte lijke hemel? B. Ligt er meer of minder zand op en onder Texel dan het aantal sterren in het heelal? Vraag 3: Vogels Twee cryptische omschrijvingen: a. Twee vissen in één en hij haalt ze van ver; b. Deze broeder overwintert op Texel. Vraag 4: Dieren Welk dier staat afgebeeld op foto A? Vraag 5: Dieren Tot welke diergroep horen het hon- gerlijdertje, wandelend geraamte en teringlijdertje? Vraag 6: Planten Welke plant staat afgebeeld op foto? En wat klopt er niet? Vraag 7: Vogels Welke vogelsoort komt het meest op Texel voor? Is dat: a. de scholekster; b. de kleine mantelmeeuw of c. de huismus? Vraag 8: Dieren Welk dier staat afgebeeld op foto C? 'Hilarische komedie met Adam Sandler als geheim agent die een carrière-switch maakt naar haar- stylist.' Aldus de wervende aan kondiging van de film You don't mess with the Zohan, die deze week in Cinema Texel draait. Het verhaal gaat over Zohan, een agent van de Israëlische geheime dienst Mossad, die besluit zijn eigen dood in scène te zetten en in New York een ander leven begint. Wanneer zijn identiteit bekend dreigt te worden gemaakt, raakt hij diep in de problemen. The Golden Army is het vervolg op Hellboy en wordt gekenmerkt door dezelfde mix van actie, humor en spectaculaire personages. Nog grotere krachtpatsers, helsere wapens en onzaligere schurken duiken op in de heroïsche fanta sievisie van de voor een Oscar genomineerde regisseur Guillermo del Toro, die naast Hellboy ook Pan's Labyrinth maakte. Een deel van de andere films is geprolongeerd. Eddie Murphy is de hoofdpersoon in de komedie Meet Dave. Hij speelt Dave, ogen schijnlijk een mens, maar in werke lijkheid een technologisch mees terwerk, dat van binnenuit wordt gecontroleerd door buitenaardse wezens. Terwijl de kapitein van deze wezens model heeft gestaan voor het uiterlijk, is elk beman ningslid verantwoordelijk voor één deel van het lichaam. Dat geheel coördineren blijkt niet gemakkelijk, zeker niet wanneer Dave gecon fronteerd wordt met onze realiteit. In de minuscule controlekamer van Dave zorgen elke ontmoeting en elke situatie voor paniek en verwarring. Iedere maandag is er een sneak preview in de Texelse bioscoop, de voorpremière van een film die nog niet officieel uit is. Om welke film het gaat, wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Het volledige programma staat elders in de krant én op de website www. texelsecourant.nl. Ruilbeurs De verzamelaars van de Historische Vereniging houden donderdag de eerste ruilbeurs van het seizoen. Belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur welkom in Tusse de Banke op de Groeneplaats, waar allerlei (Texelse) objecten en boekjes van eigenaar zullen wisselen. Ook zijn er veel prentbriefkaarten te zien, zoals bij voorbeeld het hiernaast afgebeelde panorama van rond 1940. Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Vrijdag 5 september: Bij Vliegveld Texel wordt tot en met zondag de European Akydiving Leaue gehouden. Gedeputeerde Sascha Baggerman verricht om 15.00 uur de opening van het vernieuwde dorpshuis in Ooste rend. ledereen is welkom vanaf 14.15 uur en 's avonds vanaf 20.30 uur. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00), Brief voor de Koning (16.15), Don't mess with the Zohan (19.00), Hellboy 2 (21.45), Kung Fu Panda (13.30), Mamma Mia (16.00, 21.15) en Meet Dave (18.45). Zaterdag 6 september: In het theater op vakantiepark De Krim begint om 16.00 uur een goo- chelshow van Wouter Weerman. Klazina van der Knaap verzorgt in buurthuis Bethel in Zuid-Eierland een lezing over ayurveda en voeding. Aan vang 14.00 uur, toegang €6,-. Op het circuit van de kartingbaan aan de Akenbuurt nabij Den Burg houdt Model Racing Texel een competitie avond. De wedstrijd begint om 19.00 In restaurant Bosch en Zee, Pontweg 233 in De Koog wordt vanaf 20.00 uur een 501-darttoernooi gehouden, ledereen is welkom en deelname is gratis. Informatie tel. 317610. Volleybalvereniging Smash'68 uit Oos terend bestaat 40 jaar en houdt vanaf 20.30 uur een feest in De Bijenkorf. Leden en oud-leden zijn welkom. De Texelse band Wad Zou 'T verzorgt vanaf 23.00 uur een optreden in café De Kuip in De Koog. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00), Brief voor de Koning (16.15), Don't mess with the Zohan (19.00), Hellboy 2 (21.45), Kung Fu Panda (13.30), Mamma Mia (16.00, 21.15) en Meet Dave (18.45). Zondag 7 september: Op de parkeerplaats van Calluna aan de Schumakersweg wordt van 9.00 tot 13.00 uur kofferbakmarkt gehou den. Een standplaats kost €7,-. Voor meer informatie: tel. 317652. Van 11.00 tot 15.00 uur wordt via Radio Te el de 1000ste uitzending van het programma 'Natuurwijzer' ver zorgd. De opname is in Ecomare. Bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van Big Band Miss Jones. De toegang is gratis. Aan boord van veerboot Schulpengat wordt van 14.30 tot 19.00 uur een bridgewedstrijd gehouden tussen Den Helder en Texel, waaraan bijna hon derd bridgers deelnemen. Big Band Texel verzorgt een optreden op TESO-boot Dokter Wagemaker. Deze vertrekt om 15.00 uur vanuit de haven van 't Horntje. Ronald Goedemondt treedt in theater Klif in Den Hoorn op met het pro gramma 'Dedication' Aanvang 20.30 uur, entree €14,-. Cinema Texel vertoont Wall-E (14.00), Brief voor de Koning (16.15), Don't mess with the Zohan (19.00), Hellboy 2 (21.45), Kung Fu Panda (13.30), Mamma Mia (16.00, 21.15) en Meet Dave (18.45). Maandag 8 september: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 19.30 uur een open bridge drive. Deelname kost €2,50 per per soon. Cinema Texel vertoont Brief voor de Koning (16.15), Don't mess with the Zohan (19.00), een sneak preview (21.45), Mamma Mia (16.00, 21.15) en Meet Dave (18.45). Dinsdag 9 september: Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog worden van 14.30 tot 16.30 uur zelfgemaakte producten verkocht. Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een extra vergadering van de raadscommissie Middelen. Op de agenda staat de ontsluiting van het PHH-gebouw. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.15 uur een concert van Ralph Rousseau Meulenbroeks (viola da gamba). De toegang is gratis, inza meling na afloop. Cinema Texel vertoont Don't mess with the Zohan (15.00), Hellboy 2 (20.00), Mamma Mia (14.30), Meet Dave (20.30). TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vandaag (vrijdag) en maandag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. In De Toekomst in De Koog vindt zondag een gala-avond plaats met de Booming Piano's, een formatie van vier pianisten die, ondersteund door een drummer, twee aan twee bekende hits spe len. Het concept van 'dueling piano's' is al langer bekend. Steeds probe ren twee pianisten elkaar met zang en spel de loef af te steken. Het publiek krijgt daardoor niet alleen de muziek, maar ook de interactie voorgeschoteld. Doordat de pianis ten elkaar afwisselen, kan non-stop muziek gemaakt worden. Het pro gramma duurt 31/2 uur. De Booming Piano's bestaat uit Marco Hoogland, Sven Manshande, Judith Wognum en Marsha Stel tenpool. Hoogland is toetsenist bij verschillende bands en bekend van optredens bij Barend en Van Dorp, in Paradiso en op Lowlands, Manshande speelde bij Hou Vast, Remedy, Bert Heerink, Erik Mesie en Peter Groot Kormelink. Wognum heeft naast haar optredens een les praktijk en doceert op projectbasis aan het conservatorium in Alkmaar en ook Steltenpool heeft podiumer varing met de meeste uiteenlopende bandjes, variërend van akoestische bands tot rock en pop. Drummer is Joeri de Jong. De avond duurt van 21.00 tot 0.30 uur, de toegang kost €37,50. Dit inclusief een buffet met medewer king van de Texelse Oesterman. Reserveren kan via www.texel-pla- za.nl. Open les salsa en stijldansen De Muziek- en Dansschool begint volgende week aan een nieuw sei zoen danslessen. Als opwarmertje worden enkele open lessen gege ven, waarvoor opgave niet nood zakelijk is en die geheel vrijblij vend zijn. Maandag beginnen de Afvaart dagelijks (behalve zondag) om 10.30 en 14.00 uur €8.50 per persoon kinderen 3-9 jr. 7,50 kaarten verkrijgbaar EMMIE Prinsheerlijk a la carte dineren Reserveren gewenst Stuifweg 13 nabij Oostcrcnd lel 0222 363020. www.prins-hendrik.nl Vanuit haven Oudeschild vr. 05 16.30 uur wo.10 09.00 uur za. 0616.30 uur do. 11 10.00 uur ma.0818.00 uur vr. 12 11.00 uur di. 0918.30 uur za. 13 12.00 uur Kaartverkoop bij het loket van de TX10 Info&reserveren: 06-51044235 bgg. 0222-313639 liefhebbers van Zuid-Amerikaanse dansen met een proefles salsa en merengue. Deze les, die om 19.00 uur begint, is bedoeld voor begin ners en halfgevorderden. Liefheb bers van stijldansen kunnen vrijdag terecht, dan begint om 19.30 uur een les voor halfgevorderden en om 20.30 uur een les voor beginners. Bigband Texel op Wagemaker Bigband Texel geeft zondag een concert op de Dokter Wagema ker. De TESO-boot vertrekt om 15.00 uur uit de haven van 't Horntje. De Bigband, met Roos Bakker als zangeres, speelt zowel oude beken de (bigband)jazznummers als de wat modernere, plezierig in het gehoor liggende muziek van onder anderen Norah Jones. 'In elk geval is het gezellig en meeslepend', beloven de muzikanten. Het buffet is voorzien van verschil lende soorten koffie en een ruime sortering gebak. 'Dus wat let u om een uurtje, of langer, aan boord te komen', nodigt de band uit. Het optreden duurt tot 18.00 uur.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2