Eerste bewoners De Mars bouwden hun eigen huis Schoudieck viert 25ste verjaardag TEXELSE J COURANT 'Kopwerk kan aanvulling bieden die wij zoeken' Zorgcentrum goed uit test f&r IN UEf IM01OM E/7 Do«p Woningnood teisterde Texel VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2008 Nadat het eerste doel, het weer gezond maken van de Vrije School, was bereikt, konden bestuur en directie zich gaan richten op het tweede doel, het waarborgen van de continuïteit. Jacco Dros: 'We zijn een éénpitter, dus helemaal op onszelf aangewe zen. Zaken als huisvesting, financiën en personeelszaken vragen veel tijd en aandacht, die we liever in de inhoud van het onderwijs steken en in het versterken van de identi teit van de school. Daarom zijn we anderhalf jaar geleden gaan kijken of er een groter organisatie was waarbij we ons konden aansluiten.' Er is intensief gezocht binnen bestaande verbanden van Vnje Scholen aan de vastewal, maar geen daarvan bracht de meen/vaarde die de Texel se school zocht. Totdat het bestuur in gesprek raakte met de Stichting Kopwerk, de overkoepelende orga nisatie van 24 protestants-christe lijke scholen in de Noordkop, van Texel tot en met Westfriesland. Op Texel zijn de Fontein en de Akker daar onderdeel van. Maar een school die op antroposo fische leest is geschoeid die samen werkt met een protestants christe lijke organisatie, lijkt geen logische combinatie. Dros: 'Dat dachten wij eerst ook, maar het bleek heel goed bij elkaar te passen. Kopwerk kan de aanvulling bieden die wij zoeken.' Bestuursvoorzitter Jan Bot van Kop werk: 'Het is ook voor ons een bij zondere stap, maar vanuit het uit gangspunt dat ouders in Nederland de vrijheid hebben zelf de school voor hun kind te kiezen, ook een logische stap. Ons uitgangspunt is dat we alle scholen die bij ons zijn aangesloten met raad en daad ter zijde staan en faciliteren op alle mogelijke gebieden, zoals perso neelsbeleid, financiën en beheer van gebouwen. Deze werkwijze is in de zeven jaar dat we bestaan effectief gebleken. Maar we laten onze scho len zoveel mogelijk ruimte om hun eigen onderwijs in te vullen en hun eigen accenten te leggen. Met de Vrije School is dat niet anders. Wij faciliteren, maar de school behoudt z'n eigen, Texelse identiteit. Die kan zelfs sterker worden, want de Vrije School knjgt straks meer tijd en mogelijkheden om daar invulling aan te geven. We kunnen ook van elkaar leren, want zo'n "vreemde eend in de bijt" kan ons een bredere kijk geven. Waar mogelijk kunnen we elkaar versterken en er kan zelfs sprake van een uitwisseling zijn. Maar het verplicht tot niets. Docenten van de ene school hoeven bij ziekte of uitval bijvoorbeeld nooit tegen hun zin in op een andere school te werken.' Vrije School-directeur Van der Gron de ziet veel overeenkomsten tussen Kopwerk en zijn school. Achter de schermen wordt op meerdere ter reinen tot ieders tevredenheid al een poosje samengewerkt. Nu de intentieverklaring is onder tekend. wordt de komende peri ode benut om de beoogde samen werking, ook in bestuurlijk opzicht, nadere invulling te geven. De kwaliteit van de verzorging die geboden wordt in Zorgcentrum Texel en door Omring Thuiszorg is over het algemeen iets beter dan gemiddeld. Dat blijkt uit cijfers op de website KiesBeter, waarop zo'n 1200 organisaties met elkaar wor den vergeleken. De website werd woensdag gepre senteerd door staatssecretaris Bus- semaker van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en biedt inzicht in de cijfers van een ruime meerderheid (62 procent) van alle zorginstellingen in Nederland. De overige instellingen hadden de gege vens niet tijdig aangeleverd of trokken zich terug omdat ze het niet eens waren met de interpretatie ervan. De door de instellingen zelf aangeleverde cijfers zijn onder controle van de universiteit Groningen verwerkt door bureau Prismant uit Utrecht. Het is nog te vroeg om een betrouwbare ranglijst samen te stellen. Daarvoor zitten er nog te veel onvolkomenhe den in het systeem. Landelijk gezien zijn het hoge aantal valincidenten en het gebrek aan inspraak (van cliënten) punten waaraan gewerkt moet wor den. In weerwil van de bedoeling is de site niet eenvoudig in het gebruik. De instellingen krijgen een boordeling met sterren. Op een schaal van 1 tot 5 scoort Zorgcentrum Texel bijvoor beeld een 4 voor het aantal valinci denten. Dit betekent niet dat er meer incidenten zijn dan gemiddeld, maar juist minder. Het lezen van de ster ren kan zo makkelijk tot venwarring leiden. Toch spreekt zorgmanager Geertje van Lingen haar waardering uit over het nieuwe initiatief. 'Het is natuurlijk lastig in cijfers onder te brengen, maar de ouderenzorg wordt op deze manier wel veel transparan ter. En daar is iedereen bij gebaat. En aan de hand van de beoorde ling en de vergelijking met andere instellingen kunnen we zelf zien waar we ons nog kunnen verbeteren.' Wel merkt Van Lingen op dat de door het Zorgcentrum aangeleverde cijfers met overal even goed worden weer gegeven. 'Daarover zal ik zeker nog contact opnemen met Prismant.' Alle cijfers zijn terug te vinden op www.kiesbeter.nl of (rechtstreeks) op www.texelsecourant.nl. UOGE" HET STIKT HIER VRN DE MUGGEN ANTOON SOES Q QÏ-03-2CO& Schoudieck viert verjaardag Reageren op website TC weer mogelijk Vanaf heden is het weer mogelijk om te reageren op berichten op de website van de Texelse Courant. Voorwaarde is dat degene die rea geert zijn volledige naam (voor- en achternaam) en woonplaats bij de reactie vermeldt. Reacties onder schuilnaam, valse naam, alleen voor- of achternaam of initialen worden door de redactie verwijderd. Voor de overige spelregels verwijzen we naar de Algemene Voorwaarden, te raadplegen rechtsboven aan de site bij Account, onder het kopje Nieuw bij de Texelse Courant? Het betreft een proef, die na afloop zal worden geëvalueerd. Doorzettingsvermogen en een lange adem kon de eerste bewoners van De Mars niet worden ontzegd. Tientallen ver gaderingen met architecten, aannemers, elkaar, gemeente en provinciebestuurders en zelfs de staatssecretaris waren er voor nodig voor de eerste schop de grond in kon. Zaterdag kijken ze tijdens een groot feest terug op de geschiedenis van hun wijk, waarvan de eerste huizen in oktober 1983 werden opgeleverd. De voormalige bestuursleden van Coöperatieve Woningbouwvereni ging De Mars hebben veel te vertel len. Elkaar voortdurend aanvullend, verhalen Peter Rijk, Ruud Groene- wegen en Swier Oosterhuis over hun plannen, het enthousiasme en de voortvarendheid waarmee ze te werk gingen, maar ook over de tegenwerking die ze ondervonden, de teleurstellingen en uiteindelijk toch het succes. Want, als ware het een verhaal van Asterix, aan het einde was er feest. In de grote romneyloods van de aannemer, die er wel voor zorgde dat zijn werk nemers en de nieuwe bewoners genoeg te drinken hadden. 'Om elf uur 's avonds was er iemand die het wel mooi vond en meende dat het feest moest zijn afgelopen. Maar de bouwvakkers zeiden: wie betaalt er hier nou? En daarna zijn we nog tot in de kleine uurtjes doorgegaan. Niet iedereen weet meer hoe hij is thuisgekomen. Gelukkig konden we het kruipend af.' Het optimisme was groot, zo vlak na de oprichting van de Texelse afdeling van Kasko. Oosterhuis: 'Ik dacht: nu gaan we bouwen en met één, hooguit anderhalf jaar zit ik in mijn huis.' Groenewegen: 'Dat gold voor iedereen. Bedoeling was het huis casco te laten opleveren en dan de kosten te drukken door het zelf af -te bouwen. Maar het timmeren en metselen bleek maar een fractie van het werk. Politiek, plannen maken en eindeloos ver gaderen was veel belangrijker. De gemeente was enerzijds welwillend, maar heeft ons anderzijds geweldig Woningnood teisterde Texel aan het eind van de jaren zeventig. De overheid gaf maar mondjesmaat toestemming om te bouwen en de huizen die verrezen, waren peperduur. 'De rente voor een hypotheek lag eind 1978 op 12,5 procent. Er was geen sprake van dat ik een huis zou kunnen kopen. Ik kon de rente niet eens betalen', vertelt Ruud Groenewegen, die als NlOZ-medewerker destijds een appartementje in logeerge- bouw De Potvis bewoonde. Niet iedereen legde zich bij de situatie neer. Landelijk werd de bouwvereniging Kasko opgericht. De leden hanteerden het principe dat wie betaalbaar wilde wonen, dat niet aan projectontwikkelaars moest overlaten, maar zelf actief moest worden. Dat kon door als woningzoekenden de krachten te bundelen en samen te gaan bouwen. Om geen logge, bureau cratische organisatie te worden, stimuleerde de vereniging de oprichting van lokale afdelingen, die het lot in eigen hand namen en hun eigen rechtsvorm kozen. 'De startersvergadering op Texel was geïnitieerd door de FNV. Vooral Dirk Terpstra, de latere wethouder, speelde daarin een actieve rol. Er waren meteen al zestig belangstellenden. Genoeg voor een eigen afdeling. Probleem was dat er niemand in het bestuur wilde. Dan ik maar, dacht ik', ver telt Groenewegen, die een verga dering later gezelschap kreeg van vier andere leden, onder wie Peter Rijk en Swier Oosterhuis. dwarsgezeten. Geweldig!' De conflicten met de gemeente lij ken de mannen nog steeds hoog te zitten. Telkens gaan de verhalen dezelfde kant op en worden nieuwe voorbeelden aangedragen waaruit de onwil van bestuurders en amb tenaren moet blijken. Maar vóór het zover was, moesten de eigen plannen nader vorm krijgen. Het enige dat min of meer vast stond, was de locatie. Groenewegen: 'Ze waren bij de gemeente net bezig met het bestemmingsplan van De Mars. Hier hebben jullie een hoekje, zeiden ze. Ik vraag me af of ze ons wel helemaal serieus namen of dat ze dachten: laat maar spelen. Later kregen ze spijt en wilden ze ons een ander stuk geven. Deze plek is veel droger dan het zuidelijke deel van de wijk.' 'Er was bij ons onderling ook gekra keel', glimlacht Rijk. 'ledereen had zijn eigen ideeën en die strookten niet of nauwelijks met die van de anderen. En soms ging het al over de tegeltjes, terwijl we daar nog lang niet aan toe waren.' Oosterhuis: 'In eerste instantie hebben we zelf een wijkindeling gemaakt. Zo, met een schetsje. Maar daar bleek niets van te kloppen, het was amateuristisch en bood geen enkele basis voor de verdere plannen. We hebben elkaar diep in de ogen gekeken en gezegd: we moeten een architect zoeken.' Groenewegen: 'Dat was het eerste keerpunt en een grote stap die we zetten. Want nu ging het écht geld kosten. We waren op dat moment al zeker een jaar bezig.' Toen dat besluit eenmaal was geno men, werden binnen de vereniging werkgroepen geformeerd, die zich allemaal met een eigen onderdeel van het project gingen bezighouden. Eén ging op zoek naar een archi tect. 'Een belangrijke taak, want we wilden iemand die het zag zitten in onze plannen en wilde luisteren en die niet zelf wel even zou bepa len hoe onze huizen eruit zouden gaan zien.' Vele gegadigden werden benaderd, ook de Texelse architec ten, maar na tal van gesprekken werd gekozen voor ir. Jef Reintjens uit Amsterdam. 'Hij had veel in de Swier Oosterhuis, Peter Rijk e vereniging. Ruud Groenewegen: 'Het was niet het project v s of andere bestuurders, n (Folo Joop fic renovatie van oude wijken gedaan. Samen met de bewoners. Hij was wars van het traditionele architec- tendom. Hij wilde eerst met alle mensen praten, om te weten wat ze wilden. En als ze dat niet wisten, leerde hij ze waar ze op moesten letten. Want het ging er om wat wij wilden. Ik ben jullie potlood, zei hij steeds.' Eén ding was direct duidelijk: geen van de bewoners wilde een huis als op de Schilpbanck, even verderop. 'Door de vertraging van onze plan nen werden daar de eerste woningen gebouwd Door de woningbouwver eniging, zes stuks, eenheidsworst.' Maar afgezien van die gezamenlijke opinie leefden er vooral veel ver schillende wensen, die alleen al uit oogpunt van de kosten onmogelijk allemaal konden worden gereali seerd. Om in aanmerking voor steun van de overheid te komen, moch ten de (premie A-)woningen maxi maal ƒ152.000,- kosten. Uiteindelijk werd gekozen voor houtskeletbouw. 'Indianenwoningen, werden ze op Texel genoemd. Daarvan stond de buitenkant vast, maar binnen was bijna alles mogelijk en konden de bewoners zoveel mogelijk hun eigen wensen realiseren.' De plannen hadden enkele opmer kelijke eigenschappen. 'Alle huizen werden 65 centimeter boven het maaiveld gebouwd. Idee daarvan was dat je vanuit de keuken de straat in kon kijken en andersom niet, zodat je privacy was gewaar borgd. De voordeuren kregen alle maal een klink. De architect had serieus rondgekeken op Texel en ontdekt dat veel oude huizen dat hadden.' De gemeente toonde weinig enthou siasme. Vooral het plan om de hui zen geschakeld te bouwen, met de gevels naar elkaar toe en de tuinen naar buiten, stuitte op weerstand. Rijk: 'De gemeente had een steden bouwkundige in de arm genomen met heel andere ideeën. Die wilde bijvoorbeeld grachtjes en een groot dienstencentrum.' Groenewegen spottend: 'Die man wilde Den Burg een beetje optillen. Hij had het heel stadse ideeën. Daar is niet veel van terechtgekomen. Waar het dien stencentrum had moeten komen, is nu het speeltuintje.' De initiatiefnemers vonden dat ze met een kluitje in het riet werden gestuurd. 'De eerste reactie was dat het plan er prima uitzag, maar dat er nog wel een paar kleine wij zigingen in moesten worden aange bracht. Was dat eenmaal gebeurd, dan moest er nog een kleinigheidje worden veranderd. En zo ging dat maar door.' Oosterhuis: 'Dat was een moeilijke periode. We hadden allemaal ai veel geld geïnvesteerd, terwijl het er niet naar uitzag dat onze huizen er snel zouden staan. Veel leden zijn toen afgehaakt. Onze groep slonk in die periode van zes tig naar veertig. De meesten woon den niet bepaald rooskleung. Ik zat zelf in een klein huurhuisje in de Kogerstraat.' Uiteindelijk kwam het bericht dat er géén contingenten beschik baar kwamen. Groenewegen: 'De gemeente had haar eigen projec ten. zoals De Krakeling in Den Burg Noord-West, en die kregen voor rang. Wij mochten misschien twee woningen bouwen. En het jaar erop nog eens twee. Daarop besloten we - en dat was de tweede mijlpaal - dat we zelf maar naar de provincie i 'Indianenwoningen' aan de Schoudieck werden in oktober 1983 opgeleverd. moesten. Daar kregen we te horen dat contingenten bij voorkeur naar gemeenten gingen die er iets mee deden.' Groenewegen: 'Toen werd het tijd voor actie. We zijn met een comité naar staatssecretaris Langedijk-de Jong gegaan en heb ben haar "uitgelegd dat we al jaren bezig waren te doen wat de rege ring wilde, namelijk als particulieren participeren in woningbouw, maar dat we geen enkele medewerking kregen.' Hoewel het een goed gesprek was, bleef het daarna lang stil. 'Later heb ben we begrepen dat ze de kwestie wel had aangekaart bij minister Mar cel van Dam, maar dat de provincie niet meewerkte.' Toen ze vonden dat ze wel lang genoegen hadden gewacht, toog opnieuw een delega tie naar Den te noemen vind ik dat iedereen in die jaren wel één of meer keren heeft geschitterd. Er viel zó veel uit te zoeken en te regelen en dat gebeurde iedere keer door anderen. Het was niet het project van ons of andere bestuurders, maar van de hele vereniging.' Een aannemer werd gevonden in de firma Kingma uit Lelystad. 'We heb ben geen openbare aanbesteding gehouden, maar iemand gezocht die in onze plannen paste. Er is gewerkt met een open begroting. Daarin was duidelijk wat het budget was en waar eventueel kon worden bezuinigd door zelf werk te ver richten. Dat ging allemaal in nauw overleg.' Een moeilijk karwei dreigde de ver deling van de huizen te worden. Haag. Rijk: 'Het was erg spannend, de regering stond op het punt te val len. Maar we hadden succes. De dag voordat dat daadwerkelijk gebeurde, gaf Van Dam de provincie persoonlijk opdracht 43 contingenten aan Texel te geven, met daarbij de voorwaar de dat de gemeente deze alleen aan ons mocht geven.' Oosterhuis: 'Ik herinner me nog dat de telefoon op mijn werk ging. Toen ik opnam, zei een ambtenaar met grafstem: er lig gen 43 contingenten klaar.' Daarna kreeg de vereniging het druk, want de provincie stelde als voorwaarde dat de ledenadmini stratie, alle bouwtekeningen, bank garanties en andere harde bewijzen dat de bouw kon beginnen binnen een paar weken zouden worden ingeleverd. Het was inmiddels eind 1982, ruim dne jaar na de oprich ting. Rijk: 'De vertraging was enorm. Maar daar zat ook een gunstige kant aan, want de rente was inmid dels gezakt naar acht procent.' In rap tempo werd het project daar na naar een goed einde gevoerd. Daarbij was opnieuw een hoofdrol gereserveerd voor de werkgroe pen. Groenewegen: 'Belangrijk om maar in de praktijk viel het toch mee. Rijk: 'ledereen diende een eerste en tweede keuze in en dat werkte prima. De één wilde de tuin op het zuiden, de ander had een voorkeur voor een weids uitzicht en een derde wilde juist besloten wonen. Dat werkte pnma.' Oos terhuis: 'Heel belangrijk was ook we elkaar inmiddels door en door Dat kwam ook door de aannemer. oh, oh. Binnen een paar minuten zat ik met de directeur zelf om tafel. Uiteindelijk hebben we een heel gunstige afspraak kunnen maken met Jos Kager.' Een flinke puzzel was ook de geschikte betalingswijze. De keuze viel op het betalen van de aanne mer in termijnen. 'Uit een grote pot die werd gevuld door iedere maand een bedrag uit de hypotheek van de leden te halen. Dat gebeurde volgens een eerlijk systeem, waarbij je betaalde op basis van wat er aan jouw huis was verricht.' Slotonderdeel van het hele project was het afbouwen, van de huizen, waarbij de aankomende bewoners flink konden besparen op de kos ten. In oktober 1983 waren de eer ste huizen klaar, in februari 1984 de laatste. Oosterhuis: 'Er waren verschil lende afbouwpak- ketten. Je kon bij voorbeeld alleen schilderen en de deuren afhangen. Dan kreeg je niet zo veel terug. Maar er waren ook mensen die zelf het elektra aanlegden en de plafonds plaatsten. Als je handig was en er veel tijd in wilde stoppen, kon je wel ƒ12.000,- besparen.' Rijk: 'Het leuke was dat mensen elkaar hielpen en vaak samen stonden te timmeren, ledereen liep bij ieder een binnen. De sfeer was geweldig. kenden. Natuurlijk, er was wel eens wat, maar het werd altijd opgelost. De sfeer was vriendschappelijk en iedereen stelde zich inschikkelijk op.' Een ingewikkelde kwestie was wei het vinden van een hypotheekver strekker. Besloten werd een geza menlijke lening af te sluiten, om zodoende een sterke onderhande lingspositie te hebben. Oosterhuis: 'Ik weet nog dat ik een bank bin nenliep en vertelde dat ik graag informatie over hypotheken wilde. Ik liep in die tijd in een militaire jas en met haar tot op mijn schouders. Zei de baliemedewerkster: daar staan de foldertjes. En ik: nee, ik wil graag 39 hypotheken afsluiten. Zij weer: Dat was een prima vent. Bovendien waren de onderaannemers allemaal Texelaars. Die vonden het leuk wat hier gebeurde.' Hoewel ongeveer de helft van de oorspronkelijke bewoners - onder wie Groenewegen en Oosterhuis - zijn verhuisd en vervangen door anderen, is het nog steeds goed wonen in de Schoudieck. Rijk: 'In de beginjaren stond er plotseling zomaar een kerstboom in het mid den van de straat. En met Oud en Nieuw was er snert voor iedereen. Dat is wel wat veranderd. Maar het is hier nog steeds erg gezellig.' Joop Rommets

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5