fc*fl Onthaasten boven Texel in luchtballon Cjrocn kwartsJexels in het harL. Eenrichtingsverkeer Volmolen voor OSG Gep den Braven honderd jaar <8> HEMA School informeert omwonenden Bouwplan Waalderstraat loopt flinke vertraging op Weer een Spar in Oudeschild Steun voor komst van volkshuisvestingsfonds HEE OPA, ZO SPECTA CULAIR HOEFT NOU OOK WEER NIET! De toekomst van De Cocksdorp Verenigingen, bedrijven en instan ties, maar vooral ook particulieren die ideeën hebben over de toe komst van Eierland en De Cocks dorp, kunnen donderdag meepra ten tijdens een daarvoor belegde avond van de dorpscommissie. Alle belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur welkom in het Eierland- sche Huis, waar gesproken wordt over de toekomst van de kerk, de school, het dorpshuis, het al dan niet verdwijnen van de huisarts en de midgetgolfbaan en de komst van windmolens en een parkeergarage Centraal staan de ontwikkelingen van de komende 25 jaar (tot 2033) en de inbreng van de bewoners op die ontwikkelingen. Met bijstaande fotomontage schetst de dorpscom missie een fantasierijke variant. (Advertentie) T E X E LS E Sfcoil RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verkeersregelaar Jarenlang stond Jaap Dijker tij dens de ATB-toertocht op zijn vaste plekje langs het Westerslag bij de Fonteinsnol. Dijker zag erop toe dat mountainbikers vanaf de ter reinfietsroute door de Dennen vei- OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12310 DINSDAG 23 SEPTEMBER 2008 Langs de Vuurvlinder in De Vol molen moet tijdelijk éénrichtings verkeer komen als een deel van de OSG daar in een appartemen tencomplex wordt gehuisvest. Dat heeft rector Henk de Vries aan de gemeente verzocht. Ook zouden maatregelen op de Hal- lerweg genomen moeten worden om het verkeersveilig te houden. De Vries vertelde dat gisteravond op een informatiebijeenkomst voor omwonenden van het in aanbouw zijnde appartementencomplex. Bedoeling is dat eind dit jaar zo'n 'driehonderd leerlingen van de HAVO en het VWO daar onderdak vinden als het schoolgebouw aan de Haffelderweg plaatsmaakt voor de nieuwe school. De komst van de scholieren leidt tot nieuwe verkeers stromen in de nieuwbouwwijk van Den Burg. Het éénrichtingsverkeer zou vol gens de OSG moeten lopen van de Kadijksweg, óver de Vuurvlinder, in de richting van de Hallerweg. Wat de school betreft, wordt het alleen doordeweeks ingesteld. De gemeente en de politie hebben don derdag verkeerskundig overleg over het voorstel. De Vries heeft goede hoop dat het éénrichtingsverkeer komt, met name omdat aan de andere kant van de weg de bouw van een stel twee-onder-éénkap- pers gepland staat. De school wil tussen de Vuurvlinder en het gebouw met betonplaten een extra verharding aanleggen, zodat ouders daar kunnen parkeren als ze kinderen bij slecht weer met de auto halen en brengen. Rondom het gebouw komen betonplaten en fiet senrekken, zodat de leerlingen daar de fietsen kunnen parkeren. Bij de noodbrug tussen de Korf- baeck en De Volmolen worden sla lomhekken geplaatst. De school heeft de gemeente verzocht de brug de status van fietspad te geven, zodat er geen brommers overheen kunnen rijden. Of dat gebeurt, is volgens De Vries afhankelijk van het college. Wat voor maatregelen er op de Haffelderweg moeten komen, is nog de vraag. Lees verder op pagina 3 lig de weg konden oversteken. In november wordt hij tachtig en dat is volgens hem een mooie leeftijd om te stoppen als verkeersregelaar. Pagina 2 mVeerhaven TESO, en daarmee Texel, heeft er groot belang bij dat Den Helder In 2009 een besluit neemt over de toe komst van de veerhaven. 'Als er vol gend jaar geen duidelijkheid komt, wordt het heel moeilijk ons goed op de toekomst te kunnen voorberei den', roept TESO-directeur Cees de Waal de buurgemeente op zich te houden aan de deadline Pagina 5 Menwedstrijd Spetterend door de waterbak, sier lijk op de dressuur en snel tijdens de marathon. Ingrediënten tijdens de samengestelde menwedstrijd die Wad en Duin het afgelopen weekend hield, met als één van de blikvangers een Knapstrupper, een Deens ras dat werd herkend uit de tv-serie Pipi Langkous. Pagina 7 Je ziet ze maar zelden boven Texel, waar het vrijwel altijd waait. Maar vrijdagavond en zaterdagmorgen, toen de omstandigheden ideaal waren, zorgden twee kleurige lucht ballonnen voor een ongebruikelijk beeld. Op initiatief van Texelaar Jan Haag waren ze naar het eiland gehaald. Ze stegen op vanaf het land van de familie Rodenburg, nabij De Cocksdorp en landden nabij Den Burg en De Waal. Een buitenkansje voor de liefhebbers, die vrijdag en zaterdag konden ervaren hoe het is om boven het eiland te zweven. Dankzij de matige wind, die uit de goede richting kwam, bestond er geen risico dat de ballonnen naar Vlieland of in zee zouden drijven. Als de weersomstandigheden het volgend jaar weer toelaten, is de kans groot dat het schouwspel zich herhaalt. Een verslag over de tocht staat elders in de krant. te realiseren. En contractueel heb ben we ons trouwens verplicht een winkel te bouwen.' Die had eigenlijk ai geopend moeten zijn. In maart 2007 nam de Weikoop zijn intrek in de schuur, een situatie waarover toen werd' gezegd dat het een jaar zou duren. Ook modern materiaal 'Niet alleen oude spullen in musea' 'Waarom zetten we iets pas in het museum als het oud is? Ook moderne technieken zijn hartstik ke interessant.' Een stelling van Henk Brugge, die bij zijn afscheid van Ecomare pleitte voor het ten toonstellen van moderne land bouwmachines en een bezoe kerscentrum voor de visserij. 'Laat zien wat je aan het doen bent.' Een locatie voor het bezoekers centrum had Brugge al gevonden: het gebouw van de CIV. En wat hem betreft zouden gasten een kijk je moeten kunnen nemen op een schip. 'Het is fantastisch om zo'n nieuwe kotter te bekijken. Dat komt ook die stilligregeling nog van pas. Gooi het open, beken soms schuld, maar vertel vooral zoals het is. En maak gebruik van kortingsbonnen voor de viswinkel verderop.' Ook voor de landbouw had hij een bood schap. 'Waarom alleen die oude dorsmachine? Zet er een nieuwe combine naast. Een gemiste kans,' Over cultuurhistorie: 'We hebben prachtige sphilderijen van Bakels en Blok van der Velden, die een prachtig beeld geven van het Texel van vroeger. Maar waar hangen ze? In de gang van het gemeente huis. En er zijn veel verzamelaars van oude foto's en prenten, met prachtige collecties. Koppel het aan een verhaal.' Een locatie voor het Texelse Cultuurcentrum had Brugge al gevonden: het raadhuis aan de Groeneplaats. De inwoners van Oudeschild kun nen vanaf komende vrijdag weer beschikken over een eigen winkel. Sinds de brand in de supermarkt van Erik Kalverboer aan de Ruyter- straat moest Oudeschild het zon der winkel stellen. Omdat het zeker nog anderhalf jaar duurt voor de nieuwe winkel - die deel uitmaakt van het plan Parkeren en meer - gerealiseerd is, besloot Kalverboer tot een tijdelijke oplossing. Via het Sparconcern kon hij de beschikking krijgen over een mobiele winkel, die tot de nieuwbouw is gerealiseerd een plek heeft op het pleintje aan de De Ruyterstraat, vlakbij de huidige su permarkt. <foio bm Kanna Plannen voor de bouw van wonin gen voor starters en senioren en een nieuwe winkel voor de Wel- koöp zijn flink vertraagd door dat het project financieel niet uit kan. Volgens de stichting Woontij die het terrein in eigendom heeft zoekt het bouwteam naar een oplossing om het plan alsnog te realiseren. Begin oktober 2006 presenteerden Agrifirm en de stichting Woontij een plan voor de bouw van twaalf tot veertien appartementen voorstarters en een hofje met dertig woningen voor senioren. Dit zou in combinatie met een nieuwe winkel die de Wei koop gaat huren van Woontij. Maar volgens Jan van Andel van Woontij vallen de kosten tegen, onder meer door gestegen bouwkosten, hogere eisen voor de welstand en andere tegenvallers. 'De kosten zijn hoger dan de opbrengsten. Dat kan dus niet.' Het nieuwe plan zal vrijwel zeker anders van opzet zijn dan het eerder gepresenteerde, maar de doelstelling om zowel huur- als sociale koopwoningen te bouwen, in combinatie met commerciële bouw, blijft volgens Van Andel overeind. 'We zien wel mogelijkheden om het Coalitiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks steunen de gedachte om winst die bij de her inrichting van de Groeneplaats wordt gemaakt in een volkshuis vestingsfonds te steken. Het geld moet ten goede komen aan soci ale woningbouw elders. Dat bleek tijdens de raadsvergade ring waar een meerderheid ermee instemde voor de herinrichting van het centrum van Den Burg met OPP in zee te gaan. OPP, een dochter van de Bank Nederlandse Gemeenten, is landelijk actief bij de ontwikkeling van risicodragende projecten van gemeenten en investeert daar ook in.De organisatie heeft een haalbaar heidsonderzoek gemaakt waarin wordt gesteld dat de herinrichting 1,7 miljoen moet kunnen opleveren. Het geld moet onder meer komen uit de 29 appartementen (waarvan 3 penthouses) die op de plek van het raadhuis worden gerealiseerd en de 7 nieuwe huizen aan de Burgwal. Lees verder op pagina 3 Brusselse politica komt naar Texel Europarlementariër Kathalijne Buitenweg (GroenLinks) brengt zaterdag een bezoek aan Texel om te spreken over Europese regelgeving. Buitenweg komt op uitnodiging van de Texelse afdeling van GroenLinks praten over de vraag wat Europa voor Texel kan betekenen. Groen Links wil aan de orde stellen dat Texel als eiland geen 'gemiddeld stukje Europa' is, waardoor het geregeld voorkomt dat algemene wetgeving niet passend is. De vraag is op welke manier Euro pa Texel kan helpen met regelge ving die ontwikkelingen steunt en niet afremt. Daarbij wordt onder meer gekeken naar het thema om vanaf 2020 volledig zelfvoorzienend in duurzame energie te zijn. Vol gens GroenLinks komt Texel op dat gebied ook nog wel eens in botsing met bestaande regels (bijvoorbeeld planologisch) door zowel de eiland positie als het feit dat Texel voorop loopt. De bijeenkomst wordt vanaf 14.00 uur gehouden in de Waagzaal van De Lindeboom aan de Groeneplaats in Den Burg en is voor iedereen toegankelijk. Mevrouw Gep den Braven-Jorna heeft zaterdag haar honderdste verjaardag gevierd. Dat deed ze samen met haar familie in De Gol- lards in Den Burg. Den Braven is de dertiende bewoner van het verzorgingshuis die zich een eeuwling mag noemen. Ze kreeg van De Gollards een door Leny van 't Noordende gemaakt portret dat in de eregalerij van honderdjari gen komt te hangen. Zorgmanager Tamara Kuijper merkte op dat het getal dertien bij Den Braven niet als ongeluksgetal kan worden gezien. Mevrouw Den Braven staat bekend als de Texelse die in 1940 en 1941 de Elfstedentocht reed. Ze komt oorspronkelijk uit het Friese Wei- dum, maar verhuisde naar Texel nadat ze in 1941 met Piet den Bra ven uit Eierland was getrouwd. Daar is ze onder meer betrokken geweest bij de oprichting van een eigen VW voor De Cocksdorp en ze was een van de voorvechters van de komst van een HBS (nu VWO) naar Texel. Kuijper vertelde hoe Den Braven tot voor kort nog 's morgens over de gangen liep om bij andere bewo ners kranten te bezorgen. De lift liet ze links liggen, zolang het nog ging pakte ze de trap 'De lift vond zij iets voor oude mensen', aldus Kuijper. 'Ze bleef liever in beweging omdat dat goed voor haar was.' De honderdjarige werd geroemd voor de vele slofjes die ze breide voor medewerkers die in verwachting waren. Een paar maanden geleden was Den Braven nog behoorlijk ziek, maar op haar verjaardag zat er stra lend en kwiek bij. Haar schoonzoon liet weten dat ze op een paraceta mol in de ochtend na nog steeds zonder medicijnen kan. Mevrouw Den Braven heeft één dochter, twee kleindochters en drie achterkleinkinderen. Zij waren alle maal naar het eiland gekomen om haar vërjaardag te vieren. Nico Kik kert kwam langs als loco-burge meester om Den Braven namens de gemeente te feliciteren. Mevrouw Gep den Braven-Joma bekijkt samen met haar dochter Riet en achterkleindochters Anouk en Samantha het portret dat Leny van 't Noordende van haar maakte. (Foto jomon van HattumiBeeidbank Tenet) 'springer

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1