'Opvang zeehonden vooral voor educatie' 'Om in te spelen op de toekomst' TESO wil snel duidelijkheid over toekomst Helderse haven Pelagia maakt reis over wereld Man krijgt werkstraf na greep uit kassa Onvoldoende bewijs voor mishandeling Pleidooi 'afblijfplicht' wilde dieren Vredespad in Oosterend TEXELSE J COURANT Rechter spreekt verdachte vrij Volle winst voor dames Tevoko openbaar blijft. DINSDAG 23 SEPTEMBER 2008 De Pelagia is vrijdag vertrokken voor een reis van een jaar over de wereld. (Foto niozi De Pelagia is vrijdagavond van Texel vertrokken voor een reis van een jaar over de wereld. Het onderzoeksschip van het NIOZ vaart langs Afrika, Zuid-Amerika en IJsland. De Pelagia wordt ingezet voor diverse onderzoeksprogramma's. De eerste is een Europees project waarin apparatuur is ontwikkeld om de zeebodem gedetailleerd in kaart te brengen. Ten westen van Spanje wordt de apparatuur met de Pelagia getest. Daarna wordt het schip ingezet voor wetenschappelijke onderzoeken in de Middellandse Zee, de Westelijke Nijldelta bij Egypte en de Oostelijke Arabische Zee. De onderzoeken worden verricht door buitenlandse instituten, de Universiteit Utrecht en de Nederlandse Wetenschappelijke Organisatie (NWO) waar het NIOZ een onderdeel van is. In maart 2009 stapt NlOZ-geoloog Geert-Jan Brummer als expedi tieleider aan boord voor studie in de Straat van Mozambique. In dat gebied zijn in het verleden grote klimaatsprongen geweest. Sedi ment op de zeebodem kan meer vertellen over met name de over gangen tussen ijstijden en warme perioden daartussen. Daarna vaart het schip naar Zuid-Amerika waar NlOZ-onderzoekers Hein de Baar en Corina Brussaard expeditielei ders worden. Brussaard doet onderzoek naar de wijze waarop algenbloei in oceanen kan worden beëindigd door een virusaanval. De Baar houdt zich bezig met opname en afgifte van broeikasgassen door de oceaan. Hun werk is onderdeel van een groot onderzoek naar kust, zee en oceanen dat onder de vlag van het NWO wordt gehouden. Het moet nadere kennis over de kringloop van koolstof opleveren. De Pelagia vaart vanaf Zuid-Ame rika door naar Reykjavik en keert naar verwachting augustus 2009 terug in de thuishaven op 't Horntje. Het onderzoeksschip is te volgen via www.nioz.nl/cruises. Politierechter Vos heeft maandag een 25-jarige inwoner van Den Burg veroordeeld tot een werkstraf van 40 uur. De man is schuldig bevonden aan het verduisteren van een bedrag van €1600,-. Dat deed hij vanuit zijn functie als medewer ker van een winkel in zijn woon plaats. De man werd betrapt nadat camera's waren geïnstalleerd. De leiding van de winkel ontdekte op 16 oktober vorig jaar een onverklaar baar kastekort. De volgende dag was er opnieuw sprake van een tekort, waarna werd besloten camera's te installeren. Op de zo gemaakte beel den was duidelijk te zien dat de ver dachte geld uit de kassa pakte en dit in zijn broekzak en sokken stopte. Op 5 november vorig jaar werd hij met de beelden geconfronteerd. De man gaf de diefstal ruiterlijk toe en verklaarde extra geld nodig te hebben voor repa raties aan zijn auto. De man woont nog thuis, maar zat na een zake lijk fiasco erg krap. Op dit moment onderhoudt de zoon het gezin met geld dat hij verdient in de bediening. Na de ontdekking van de diefstal werd de medewerker op staande voet ontslagen. Bovendien werd een schuldbekentenis getekend voor het bedrag van €1600,-. Ruim €500,- werd direct ingehouden van zijn laatste salaris en het bedrijf besloot justitie in te schakelen. Officier van Justitie Van Zwieten noemde de zaak 'erg vervelend voor het bedrijf'. 'Er is niet alleen sprake van geld dat is weggenomen, het is ook beschaming van vertrouwen tussen werkgever en werknemer. Ik vind dit een ernstig feit en €1600,- uit de kassa is ook best een flink bedrag. Normaal gespro ken is dit alleen al voldoende voor celstraf', aldus de officier. Dat het toch niet tot de gevangenis kwam, had de verdachte te danken aan zijn lastige persoonlijke omstandigheden. De officier stelde voor de zaak af te doen met 40 uur taakstraf. Een eer der voorwaardelijk opgelegde celstraf van een maand werd omgezet in een taakstraf van 60 uur. In totaal moet de man dus 100 uur werken. Nadat de verdachte had laten weten er enorm veel spijt van te hebben en zijn advocaat had opgemerkt de voorgestelde straf redelijk te vinden, besloot rechter Vos het voorstel van de officier te volgen. Verschil is ook dat wij een maat schappelijke onderneming zijn. We houden onze boot ook buiten de reguliere dienstregeling standby, voor ziekenreizen en andere nood gevallen, we verzorgen schouwbur- greizen en opze aandeelhouders laten de winst in de onderneming.' Om de Haagse politiek bewust te maken van deze en andere argu menten, steekt de Waal regelmatig zijn licht op in de hofstad. Brandstof De politierechter in Den Helder heeft maandag een 34-jarige man uit Zaandijk vrijgesproken van mishandeling. De rechter was van mening dat er - nadat de officier van justitie de tenlasteleg ging had gewijzigd - onvoldoende bewijs was. De Zaandijker was in april vorig jaar samen met een collega naar Texel gekomen om een avondje te stappen. Ze logeerden bij een ken nis in De Koog en gedurende de avond ging er heel wat drank naar binnen. 'Ik dronk eigenlijk van alles door elkaar', gaf de verdachte toe. Na het stappen kwam het op hun logeeradres tot een mishandeling. De Zaandijker zou zijn collega een kopstoot en enkele trappen tegen het lichaam hebben gegeven. 'Ik weet wel dat we een woordenwis seling hadden, maar volgens mij is er niet geslagen', vertelde de ver dachte maandag aan politierechter Vos. Opmerkelijk genoeg besloot officier van justitie Van Zwieten de tenlas telegging te wijzigen. Dit had er mee te maken dat er geen getuigen waren van de vermeende mishan deling. 'Er is alleen de aangifte van het slachtoffer, verder heeft nie mand iets gezien. Bovendien is er later door de politie ook geen licha melijk letsel geconstateerd', aldus de officier. Om de zaak toch rond te kunnen krijgen, had het slachtoffer Sportvissen De wind zat zaterdag voor de vis sers van Sportvisclub Texel in de verkeerde hoek. Op het strand bij paal 17 sloeg alleen Theo Buren eigenlijk als getuige moeten wor den gehoord tijdens de rechtszaak. Dat vond Van Zwieten niet nodig. De verdachte zelf had echter wel gemeld dat hij zijn collega bij de nek had vastgepakt. Daarom besloot de officier de kopstoot te laten vallen en uit te gaan van het vastpakken bij de nek. Bijkomend voordeel van deze wijzi ging was dat iemand bij de nek pak ken minder ernstig is dan het geven van een kopstoot. En aangezien de politierechter in Haarlem de ver dachte kort na het Texelse incident voor andere feiten had veroordeeld, vond de officier dat er nu geen straf hoefde te worden opgelegd. 'Als de rechter in Haarlem dit feit namelijk had meegewogen in zijn oordeel, was zijn straf waarschijnlijk niet hoger uitgevallen. Daarmee kan dus worden gesteld dat verdachte al gestraft is.' De advocaat van de Zaandijker was het er niet helemaal mee eens, ondanks dat zijn cliënt er zeer gena dig van af leek te komen. 'Dit is een ander feit, waar bovendien door de aangever niet over wordt gespro ken. Dan kan het niet zo zijn dat mijn cliënt wordt veroordeeld puur op basis van een eigen opmerking. Dat is dan echt te weinig bewijs voor een mishandeling', aldus de advocaat. De rechter was het met hem eens en sprak de verdachte vrij. een vis aan de haak. Hij werd met 27 cm winnaar van de (tiende) wed strijd in de wintercompetitie. De volgende wedstrijd wordt gehouden op 4 oktober, vanaf 18.00 uur bij paal 15. TESO-directeur Cees de Waal (rechts) s (onderhoudstechnicus) en Wilfred Vendel (r TESO, en daarmee Texel, heeft er groot belang bij dat Den Hel der in 2009 een besluit neemt over de toekomst van de veer haven. 'Als er volgend jaar geen duidelijkheid komt, wordt het heel moeilijk ons goed op de toekomst te kunnen voorberei den', roept TESO-directeur Cees de Waal de buurgemeente op zich te houden aan de deadline. TESO volgt de uitwerking van de Helderse studie Gaan voor Goud of Behoud, dat voorziet in een toekomstplan voor de Helderse haven, op de voet. Naast de op Texel impopulaire tunnelvariant zit hier ook de door TESO gewens te verplaatsing van de haven in noordoostelijke richting. De Waal onderhoudt wekelijks contact met betrokkenen om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen en zo mogelijk invloed te kunnen üit- oefenen. Uitgangspunt is om in juli 2009 tot een besluit te komen. De Waal: 'Het is belangrijk dat er dan duidelijkheid komt, zodat ook wij op de toekomst kunnen inspelen. Tot 2020 houden we bijvoorbeeld rekening met een jaarlijkse ver- voersgroei van 1,5 procent. Om dat aan te kunnen moeten we tij dig onze voorbereidingen treffen, zoals voor de vervanging van de Schulpengat in 2015. Daarnaast hebben we te maken met allerlei andere partners, zoals Rijkswater- lekt aan boord zijn licht op bij medewet achinist staat. De bruggen zijn in 2014 vijf tig jaar oud en afgeschreven. RWS gaat deze niet eerst vervangen en tien jaar later nog eens de haven verplaatsen.' 2040 Om goed voorbereid te zijn op wat president-commissaris Kees Dros als 'overmorgen' omschrijft, treft TESO voorbereidingen voor een toekomstvisie die een beeld moet geven van wat de bootdienst tot 2040 kan verwachten. Deze prog nose moet volgens De Waal verder strekken dan scenario's over het te verwachten vervoersaanbod, maar ook toekomstige ontwikke lingen over juridische zaken, poli tiek, planologie, milieu, toerisme, technische zaken, brandstof en andere ontwikkelingen. 'Een brede visie waarvoor we gebruik wil len maken van expertise op aller lei terreinen.' Het moet resulteren in meerdere toekomstscenario's waarop TESO de besluitvorming tijdig kan afstemmen. Dat de werkelijkheid zelfs de meest extreme verwachting kan overtreffen, blijkt uit de scenario's waarvan TESO sinds 1999 gebruik maakt. Die van de vervoerde voer tuigen beweegt zich sinds 2006 in toenemende mate boven het maximumscenario. De sterke groei van het aantal auto's (in twee jaar tijd tien procent) verklaart De Waal ers Jan Keizer (machinist), Ramon Staal (Foto Pieter de Vries) door groei van de mobiliteit, afna me van het aantal inzittenden per auto en seizoensverbreding, waar bij TESO de laatste jaren ook een graantje meepikte' van het gun stige economische tij. Met het oog op de toekomst reageert Dros met tevredenheid op de aanstelling van oud-TVL-voorzitter Bart Robbers als onafhankelijke 'kwartiermaker' voor invulling van het Meerjarig Toeristisch Investeringsfonds waar TESO ook een bijdrage aan zal leveren. Hierover zal binnenkort duidelijkheid komen. Aanleginrichting Mocht het rijk aansturen op een hoge vergoeding voor de aanlegin- richtingen, dan heeft De Waal een scala aan tegenargumenten op de plank liggen. Met experts die hem ten dienste stonden ten tijde van de succesvolle strijd over de con cessie, boog hij zich ook over dit mogelijke besluit dat ertoe kan leiden dat TESO de tarieven moet verhogen. Dat zou een verkeerde beslissing zijn. 'Want in afwijking van de bootdiensten op de andere eilanden, die onder de concessie het exclusieve recht op het gebruik van de aanleginrichting hebben en akkoord zijn gegaan met de ver goeding, mogen bij ons ook ande ren ondernemingen er gebruik van maken. Het zou niet fair zijn dat TESO zou moeten betalen voor het gebruik van infrastructuur die Dat ook de recente geschiedenis interessant is, blijkt uit het bedrag dat TESO in het afgelopen boek jaar uitgaf aan energie (€2 miljoen). In een periode dat de brandstof prijzen rriet circa veertig procent stegen, spendeerde de bootdienst 'slechts' tien procent extra. 'De Dokter Wagemaker is een stuk groter en vaart toch zuiniger dan de Schulpengat, door elektrische brandstofinjectie en andere aan passingen nam het verbruik ver der af en ook de toevoeging van Soltron aan de gasolie levert een besparing van drie procent. Het scheelt ook dat de naar verhou ding dure Molengat uit de vaart is. Maar we gaan ervan uit dat we de komende jaren niet nóg zuiniger kunnen varen, dus als de brandstof verder in prijs stijgt, komen die extra kosten er volledig bovenop.' Opmerkelijk was de toename van het aantal keren dat TESO 's avonds en 's nachts uitvoer. Vorig boekjaar gebeurde dat 97 keer, een jaar eerder nog 73 keer. Ver grijzing van toeristen is volgens De Waal een belangrijke oorzaak. 'Een flinke stijging en om de druk niet teveel te laten oplopen, kijken we hier heel kritisch naar. Het moet echt nodig zijn. Daarover voeren we constructief overleg met de Alarmcentrale, onze bemanning en de ondernemingsraad, ledereen ziet het belang van deze maat schappelijke taak.' Punt van zorg voor De Waal is de druk vanuit Den Helder om betaald parkeren in te voeren bij de haven. 'Het zijn vooral forensen die daar hun auto's parkeren, zij worden er de dupe van. Niet de toeristen die naar Texel komen. Die nemen, mede dankzij onze lage tarieven, doorgaans hun auto mee.' In de Burgemeester De Koning hal begint vrijdag om 20.00 uur de algemene vergadering van aandeelhouders van TESO. De zaal is open vanaf 19.00 uur. Het damesteam van volleybalver eniging Tevoko is zaterdag het sei zoen goed begonnen door in Uit geest met 4-0 van Voluit te winnen. Tevoko verkreeg met een goede opslagserie een ruime voorsprong in de eerste set. Daarna werden aan beide kanten veel fouten gemaakt, het spelniveau was erg laag. Tevoko liet slechts bij vlagen goed spel zien, en dan vooral met harde aanvallen van Ivet Former. Door een toch wel eenvoudige setwinst (25-17) begon het Texelse team minder geconcen treerd aan de tweede set. Dit leidde tot onnodige fouten, waardoor Voluit punten kon scoren. De score bleef tot het eind van de tweede set gelijk op gaan. Pas bij een achterstand van 22-19 ging Tevoko scherper spelen. Uiteindelijk werd de set met 25-22 gewonnen. De derde set vertoonde hetzelfde spelbeeld (25-21) en pas in de vierde set begon Tevoko gecon centreerder te spelen. Met snoeiharde services en uitgespeelde aanvallen werden punten gescoord, tot een voorsprong van 12-3. Hierna zakte de concentratie weer en door fouten van Tevoko kwam Voluit op gelijke hoogte. Een wissel pakte echter goed uit. En met Tamar Lok nieuw in het veld herkreeg het team het vertrouwen. Zij scoorde met haar blok diverse punten en de set werd met 25-17 gewonnen. Mede doordat dit de enige wedstrijd van het weekend was staat Tevoko dankzij deze overwinning op de eer ste plaats. Volgende week staat de uitwedstrijd tegen het gedegradeerde NIVO uit Hoorn op het programma. 'Zeehonden redden zich goed, maar opvang blijft nodig.' Dat zei Henk Brugge vrijdag bij zijn afscheid bij Ecomare. De vertrek kende dierenverzorger doelde onder meer op de vele meldingen die Ecomare krijgt, ook over aan gespoelde zeehonden. De dieren zijn dermate aandoenlijk dat pas santen het niet kunnen laten zich erover te ontfermen. 'Als wij het niet doen, dan komen er elders allerlei kleine opvangcentra.' Maar Brugge was realistisch genoeg om aan te geven dat zeehonden in het algemeen met rust moeten worden gelaten. 'Geniet ervan', zei hij wel tegen mensen die ongerust melden dat er een zeehond voorbij komt. Als voorbeeld noemde hij zeehond die een aantal jaren gele den wekenlang toevlucht zocht op de dijk bij 't Horntje. Ondanks de moeite die het kostte om het dier met rust te laten, maakte dit het uitstekend en nadat hij een tijdje op zijn vet had geteerd, verliet het dier, weliswaar wat kilo's lichter, op eigen kracht kerngezond de dijk. Het bracht Brugge ertoe te pleiten voor meer natuurlijke 'vluchtheu vels voor zeehonden', waarop ze bij extreem hoogwater ongestoord hun toevlucht kunnen zoeken, zeker gezien de voorziene stijging van de zeespiegel. Peter Reijnders van Imares, autori teit op het gebied van zeehonden en gastspreker, pleitte zelfs voor een 'afblijfplicht' voor wilde dieren. Zijn stelling was dat noch de natuur, noch de zeehond gebaat is bij het verlenen van zorg aan individuele dieren. Maar met een zekere vorm van opvang had hij geen moeite. 'De educatieve waarde hiervan is In dezelfde kist waarin Brugge zelf honderden zeehonden heeft vervoerd, werd de verzorger ook zelf Ecomare 'uitgezet'. heel belangrijk.' En als onderzoeker maakte hij ook dankbaar gebruik van de dieren uit Ecomare. De soort kan volgens heiji wel op eigen kracht overleven, mits de natuur lijke omstandigheden dit mogelijk maken. 'Ik denk dat er toekomst zit in de natuur, maar dan moeten de gebieden wel voldoende groot zijn en zodanig zijn ingericht dat natuur lijke processen kunnen plaatsvin den.' Maakbare natuur? De vraag hoe 'wild' Nederland is en of natuur maakbaar is, beantwoord de onderzoeker en gastspreker Theunis Piersma van het NIOZ aan de hand van twee voorbeelden. De kanoetstrandloper omschreef hij als een natuurvogel, die het moet heb ben van schelpdieren die van nature voorkomen in de Waddenzee, waar bij hij de afname van de soort toe schreef aan het mechanisch oogs- (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) ten van kokkels en .mossels. De grutto noemde hij een cultuurvogel, die het best gedijt op weiland waar extensief wordt geboerd, dus cul tuur wordt bedreven. Alleen trekt de grutto door intensivering van de landbouw inmiddels aan het kortste eind. Zijn bewering dat de grauwe gans extreem in aantal is toegeno men door de overdadige aanwe zigheid van gras en water, bracht hem in aanvaring met Jan Koolhof. 'Dat is te simpel geredeneerd. Gan zen eten ook aardappels.' Volgens Koolhof is de gans vooral in aantal gegroeid nadat de beheersjacht in 2002 is beperkt. Brugge omschreef de gans als Texels eigen 'schaamvogel'. 'Als je dan toch iets wilt doen, laat de gemeente dan elk voorjaar eier- zoekers op pad sturen.' Hij zag commerciële mogelijkheden voor de ganzeneieren. 'Je kunt er fantas tische gerechten mee bereiden.' Een groep jongeren heeft vrijdag avond een vredespad aangelegd door Oosterend. Het pad loopt van de voormalige doopsgezinde kerk in de Peperstraat langs de Maartenkerk in de Kerkstraat naar de katholieke kerk in de Vliestraat. Het is gemar keerd met tegeltjes die de jonge ren hebben versierd en waarop zij persoonlijke vredeswensen hebben gezet. Het pad is een initiatief van VonK, het gezamenlijk jeugdwerk van de kerken op Texel. Het loopt voor uit op de internationale dag van de vrede die zondag wordt gehouden. Er zijn die dag drie kerkdiensten waarin alle Texelse kerken samenwerken en dezelfde liturgie volgen. Jongeren legden vrijdag met versierde tegeltjes een vredespad aan door Oosterend.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5