ÏÏH» Paardenexpres als een trein over Texel (jrotn "ZwartsJexels in het hart Lap kandidaat voor bestuur waterschap Brug over Pontweg voor oversteek hardlopers Boot visserman Dirk Slik gezonken I?» Hoornder vierde op lijst CDA VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2008 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12311 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Dominostenen 'Een mooi voorbeeld van totaalon- derwijs', prees docent Jan Joustra het omgooien van zoveel mogelijk dominostenen door de groepen 6 en 7 van christelijke basisschool De Fontein in Den Burg. 'Het is méér dan een recordpoging. De kinde ren hebben het zelf bedacht, alles zelf gepland, samengewerkt en zijn zelf naar de pers gestapt om aan dacht te vragen. Dat vind ik wel een applaus waard.' Pagina 2 Bestaand gebruik De Dienst Landelijke Gebied heeft een lijst opgesteld met zogeheten 'bestaande gebruiken' op de Wad deneilanden. De beschrijving van activiteiten als 'bestaand gebruik' moet ervoor zorgen dat ze in de toekomst gevrijwaard blijven van vergunningplicht als eind dit jaar de nieuwe Natura 2000-gebieden in het Waddengebied definitief worden aangewezen. Pagina 5 m Martin Koorn 'Van de buitenkant lijkt het zo mooi, maar het profvoetbal is een fake wereld. Spelers slijmen en liegen en laten elkaar vallen om hun positie veilig te stellen. En je mag niet zeg gen wat je denkt. Daar was ik niet zo goed in en daardoor heb ik heel wat akkefietjes met trainers gehad. Nee, het voetbal mis ik wel, het wereldje niet.' Een uitspraak van Martin Koorn, de eerste Texelaar die van voetballen zijn beroep maakte. Pagina 7 Redoute en Lunette Natuurmonumenten gaat de for ten Lunette en Redoute, ooit twee steunvestingen van de Schans die bij de dijkverhoging in de jaren der tig zijn afgegraven, weer zichtbaar maken in het landschap. De vereni ging heeft hiervoor €251.000,- uit het Waddenfonds gekregen. Pagina 9 Voedselbank Josje van den Berk uit Den Hoorn is de nieuwe coördinator van de Stichting Broodnodig op Texel. Ze volgt Brigida van Lieshout op die naar Australië is vertrokken. Van den Berk hielp al een paar maanden als vrijwilliger bij de voedselbank. Ze heeft de coördinatie op zich genomen omdat het in haar zit om zaken te regelen en voor anderen te zorgen. Van den Berk deed ook al ander vrijwilligerswerk m de zorg. De voedselbank heeft sinds giste ren een nieuw telefoonnummer, tel 06-19179598. (Advertentie) TEXELSE^COURANT 7*sn.-Jmh kin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: T <i Gemeente Texel Voordeelland vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. ■u v 5 - v—"V. - ■?-.* - Waterschap Er hebben zich zowel bekende politieke partijen als nieuwe groe peringen voor de verkiezingen van Hollands Noorderkwartier gemeld. Naast het CDA doen ook de PvdA, WD en een combinatie van Chris tenunie en SGP mee. Andere partijen zijn de Algemene Waterschapspartij, Boeren Bur gers Waterbelang, Groen Water- Land, Water Natuurlijk en Lijst Bedrijfsleven Meer met Water. Meest opmerkelijke eend in de bijt is het Gewest Noord-Holland van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond. Op de website van het hoogheemraadschap (www. hhnk.nl) is meer over de partijen te lezen. Het nieuwe bestuur krijgt vanaf 1 januari te maken met een nieuwe dijkgraaf. Luc Kohsiek wordt de opvolger van' Monique de Vries die zes jaar lang aan het hoofd van Hollands Noorderkwartier heeft gestaan. Kohsiek is plaats vervangend directeur van Rijks waterstaat. Texei heeft er een nieuwe attractie vijf 'wagons' over het eiland. Een grand hotel Opduin ais eerste in het gingen, eindigde op de haven in bij. Voortgetrokken door drie fjor- internationaal gezelschap onder twintig meter lange 'treinstel'. De Oudeschild. Kikkert kan met zijn den trekt de Paardenexpres van begeleiding van bureau Frisse Wind tocht over Texel, waarbij onderweg Paardenexpres groepen tot 38 per- Martin Kikkert van Westergeest Event had de primeur en stapte bij de nodige Juttertjes naar binnen sonen vervoeren. Dijk Molwerk wordt verzwaard Gedeputeerde Staten hebben het plan voor versterking van de dijk langs het Molwerk goedgekeurd. Deze dijk voldoet niet aan de vei ligheidsnorm en moet versterkt worden. Geïnteresseerden kun nen het dijkversterkingsplan vanaf begin oktober inzien. De werk zaamheden beginnen in de zomer van 2009 en zijn eind 2010 gereed. De Wet op de waterkering schrijft een vijfjaarlijkse toetsing van de primaire waterkeringen voor. De veiligheid moet daarbij worden getoetst aan de norm van een kans op overstro ming van 1 op de 4.000 jaar. Dat een deel van de waterkeringen langs de Mokbaai niet aan deze norm voldoet, was aanleiding de dijk met prioriteit 1 op te nemen in het Hoogwater beschermingsprogramma. Dit houdt in dat er een integraal plan voor de versterking moest worden opgesteld. Dit plan ligt vanaf begin oktober ter Straatnamen Als de raad verstandig is, wordt de bevestiging van die straatnamen een hamerstuk. Het kost namelijk hopen gemeenschapsgeld om eenmaal inge burgerde straatnamen te veranderen. En dat hebben de raadsleden er vast niet voor over. Maar toch. Die vrese lijke pseudo-oudt-Hollantse namen, kunnen we daar nu niet van af? Kun nen we er nu niet gewoon Vroon land, Schouwdiek en Buitengors van maken? Die straatnamen vind ik nou veel meer Texels overkomen dan die oubollige koeckebackers-gespelde namen. Bent u het niet met mij eens? Houdt u vroom! Dispereert niet! Laet my marren, 't en ghebeurt tog nooyt! De vyant ist verslaghen alvorens hy 't strydtperck hadt betreden! Woel-muys Arie Lap uit Den Hoorn staat vierde op de kandidatenlijst waarmee het CDA in november meedoet aan de verkiezingen van het hoogheem raadschap Hollands Noorderkwar tier. Lap is de enige Texelaar die meedoet. Bij de waterschapsverkiezingen wordt voor het eerst op partijen gestemd. Het oude systeem met categorieën is vervallen. De waterschappen hopen op die manier meer kiezers te trek ken, omdat er landelijk altijd een zeer lage opkomst is geweest. Dat was tot nu gunstig voor afge legen gebieden als Texel waar de opkomst wel altijd hoog was. Bij de vorige verkiezingen in 2003 leidde dat ertoe dat zowel Lap als Willem Gris- nigt uit Den Burg in het bestuur kwam van het toen net opgerichte Hollands Noorderkwartier (een samenvoeging van onder meer Uitwaterende Sluizen en Hollands Kroon) Lap heeft goede hoop met de vierde plaats opnieuw gekozen te worden. Er zijn in november 23 zetels te ver delen, waarvoor zich tien partijen met in totaal 142 kandidaten hebben ingeschreven. Lap besloot zich bij het CDA aan te sluiten, omdat die partij het meest in het midden staat. Vol gens hem is het belangrijk dat er een Texelse afgevaardigde in het bestuur blijft, onder meer om de lijnen tussen het eiland en waterschapsbestuur kort te houden. 'Het is goed voor de contacten en dat heeft zijn wissel werking.' Hollands Noorderkwartier beslaat geheel Noord-Holland van het Noordzeekanaal tot en met Texel. Lap is' al ruim-twintig jaar water schapsbestuurder. Hij begon bij het toenmalige Waterschap Texel en kwam na enige tijd onderbreking ook bij Hollands Kroon in het bestuur. Grisnigt stopt ermee. Hij is dertig jaar lang bestuurder geweest (waar van 19 jaar als dagelijks bestuurslid) bij Waterschap Texel en Hollands Kroon. De verkiezingen worden gehouden van 13 tot en met 25 november. De stembiljetten worden per post verstuurd. De partijen maken tot die tijd onder meer een ronde langs vijf steden om zich te presenteren. De dichtstbijzijnde bijeenkomst is in Den Helder op zaterdag 1 november van 11.00 tot 15.00 uur op het Juliana- plein. Hollands Noorderkwartier telt in totaal 30 bestuurszetels. Zeven daarvan worden automatisch toegewezen aan agrariërs, het bedrijfsleven en natuur beheer, zodat de behartiging van hun belangen verzekerd is. Werknemers van Duin Bouwbedrijf en Tatenhove leggen de laatste staalbalken voor de brug over de Pontweg op hun plek. {Foto jmen van HaitumiBeeidbank Texel] Tatenhove en Duin Bouwbedrijf zijn gisteren begonnen met de aanleg van een loopbrug over de Pontweg. Bedoeling is dat zon dag de 1600 deelnemers van de Texel Halve Marathon er hun weg over vinden naar de finish op de Groeneplaats in Den Burg. De brug is aangelegd nabij de krui sing van de provinciale weg met de Westerweg en de Keesomlaan. Hij is een stukje bij de kruising vandaan gezet, zodat er ruimte is om schuin omhoog en schuin omlaag te lopen. De atleten lopen over staalplaten naar boven en beneden. Boven de Pontweg lopen ze over betonpla ten. De brug is gebouwd op twee zee containers van het NIOZ en rust in de bermen op betonplaten die met behulp van bielzen waterpas zijn gemaakt. De staal- en betonplaten zijn op stalen balken gelegd, zodat de lopers geen last van vering heb ben. Aan de zijkanten worden met steigermateriaal hekken gemaakt. De brug is 4 meter en 27 centime ter hoog, zodat verkeer er normaal onderdoor kan rijden. Door de brug hoeft de organisa tie van de Halve Marathon niet opnieuw de Pontweg af te sluiten, zoals vorig jaar bij de eerste editie. Dat leidde tot een serie maatregelen om het verkeer in en rond Den Burg in goede banen te leiden. De TX54 van Dirk Slik is dinsdag gezonken in de haven van Oude schild. Slik had het bootje 's avonds afgemeerd aan het ponton nabij de steenstort. Toen hij de volgende och tend terugkeerde, was zowel het lek geraakte ponton als zijn bootje onder water verdwenen. Alleen de mast stak nog boven water uit. Dinsdag avond is de boot, die hij gebruikt voor staandwantvisserij, door een kraan ponton gelicht. De schade is voor alsnog onbekend. De TX54 werd 24 jaar geleden gebouwd door toenmalig havenmeester Cees de Graaf. Met behulp van kraanponton De Leie wordt het bootje van Dirk Slik gelicht. Klei op de weg Hoewel agrariërs verplicht zijn de weg schoon te houden, kunnen de wegen in deze oogsttijd gedurende een korte periode vervuild raken. In het verleden zijn daardoor ongeval len veroorzaakt, soms met lichame lijk letsel. Het hoogheemraadschap biedt agrariërs waarschuwingsbor den aan met de tekst: 'Klei op de weg'. Hiermee wordt weggebruikers op eventuele gevaarlijke situaties gewezen, al ontslaat het plaatsen van borden agrariërs niet van hun plicht de weg schoon te houden. Voor meer informatie en voor klach ten over vervuilde wegen kan con tact worden opgenomen met het hoogheemraadschap, tel. 0299- 663000. Meer informatie is ook te vinden op www.hhnk.nl. De provincie houdt maandag 13 oktober een bijeenkomst voor ondernemers over de recreatieve en toeristische mogelijkheden in de Kop van Noord-Holland. Ondernemers kunnen daar kennis maken met de mogelijkheden van de omgeving en een voorbeeld krijgen van andere ondernemers. De bijeenkomst wordt gehouden in Julianadorp. De provincie heeft zich de afgelo pen jaren ingezet om de recrea tieve infrastructuur in Noord-Hol land te verbeteren om recreanten en toeristen te trekken. Zo zijn er het Noord-Hollandpad voor wan delaars, jfietsroutes en vaarwegen. Deze bieden ondernemers kansen om nieuwe mogelijkheden en pro ducten te benutten. De bijeenkomst wordt geopend door gedeputeerde Bond, waarna Jan Roelofsen, directeur van de regio-VW, vertelt over de kansen en mogelijkheden van het recreatieve routenetwerk. Vervolgens vertellen drie ondernemers over hun eigen project en wordt een workshop gehouden, gericht op de samen werking tussen toeristische en agrarische ondernemers. Dagvoor zitter is Jan Hylkema van Recreatie Noord-Holland. De bijeenkomst wordt gehouden in restaurant Fore, Ooghduyne 1 in Julianadorp en duurt van 13.30 tot 17.00 uur, Een gedetailleerd programma is te verkrijgen via eedenm@noord-holland.nl Onder nemers uit de toeristische, recrea tieve én agrarische sector kunnen zich tot uiterlijk 6 oktober opgeven. inzage in het gemeentehuis en is te downloaden via www.hhnk.nl. Er wordt geen Milieu Effect Rapportage uitgevoerd, omdat de werkzaamhe den niet leiden tot 'belangrijke nade lige gevolgen' voor het milieu. Geen rijbewijs, auto inleveren Een 68-jarige man uit Den Hoorn is woensdagavond in de Waalder- straat in Den Burg tegen de lamp gelopen. Hij reed in een auto ter wijl zijn rijbewijs was ingevorderd. Omdat het al de tweede keer was dat hij werd betrapt, werd zijn auto in beslag genomen. Bijeenkomst recreatie en toerisme

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1