WR ram L_ In optocht boot af bij halve marathon Cjrocn ^warts-Jexels in het hart., Kosten strandhuisje volgend jaar hoger De Akker haalt juf Marijcke op 'Goed en effectief bestuur betaalt zichzelf terug' TIME OUT HEMA 1 LANGEVELD Ondanks zorgen over hoge prijs: Geen splitsing of uitgave nieuwe aandelen TESO OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12312 I DINSDAG 30 SEPTEMBER 2008 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Halve marathon brug NABIJ VERZETSTRAAT En anne-frank straat IK HOOP NIET DAT H ET EEN BRUG TE Ver is... Kees Dros 'werd vrijdag mét grote meerderheid van stemmen herkozen als president-commissaris van TESO. 'Texel moet investeren in de intel lectuele infrastructuur van het eiland. De wereld wordt com plexer, evenals de vraagstukken.' Aldus kaartte president-commis saris Kees Dros de toenemen de problemen aan die organi saties ondervinden om capabele bestuurders te vinden. Dros zit als commissaris bij TESO inmiddels vijftien jaar op het pluche. Nadat hij met 345 van de 390 stem men vrijdag werd herkozen, kan hij er nog een periode van vier jaar tegenaan. Maar daarna zit zijn tijd erop, want door de Code Tabacsblat is de tijd die bestuurders in een organisatie aan het roer mogen zit ten tegenwoordig gelimiteerd. Dros vindt dat een goed beleid. 'Want naarmate bestuurders langer zitten, is hun onafhankelijkheid moeilijker te garanderen.' Maar op korte ter mijn moet de bootdienst op zoek naar een nieuwe bestuurder, want Harry Ran begon als gevolg van dit nieuwe beleid vrijdag aan zijn laatste jaar als commissaris. Dros constateerde ook dat in andere organisaties bestuurders lang blij ven zitten. 'Veel bestuurders zitten er omdat iemand het moet doen.' Het vinden van capabele mensen die bereid zijn plaats te nemen in een bestuur is er niet makkelijker op geworden. Menig ondernemer past ervoor, wegens gebrek aan tijd of omdat de verenigingsbelan- gen op gespannen voet kunnen staan met persoonlijke belangen. Zo stapte de voorzitter van de WV een paar jaar geleden op, nadat hij door klanten was aangesproken op toenmalige problemen binnen de eilandpromotor. Toename van het aantal organisaties op Texel maakt jongeren centrum het probleem groter. Dros pleitte voor het samenvoegen van orga nisaties. 'Daarmee gaat de druk om bestuurders te vinden omlaag en wordt de daadkracht wellicht verhoogd.' Grootste probleem is het vinden van en .goede voor zitter, liefst een onafhankelijke. Bij Horeca Texel is dit opgelost met het aantrekken van een onafhankelijke voorzitter, die wordt betaald. Ook de Texelse Logiesverstrekkers wis ten hiermee de tijdelijke crisis rond de VW te bezweren. Maar door dat het geld ontbreekt, moet TVL het nu weer op eigen kracht doen. Toch pleitte Dros voor het aantrek ken van meer betaalde voorzitters. Een onafhankelijke bestuurder die binnen de organisatie ook de rol van manager heeft, vergaderingen voorbereid, vooroverleg voert met de sector, binnen de beleidslijnen besluiten neemt, belangen behar tigt, aanspreekpunt is zonder dat hij of zij daar persoonlijk op wordt aan gesproken. 'Daar moet geld voor te vinden zijn. Een goed en effectief bestuur verdient zichzelf voor de leden terug.' TEXELSE0COURANTI Cjn* Zgn-Jh*'' 1" Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg vakantiekrant Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? U kunt uw advertentie voor de editie van vrijdag 10 oktober nog opgeven tot vrijdag 3 oktober a.s. Schulpengat door het Texelse land schap. Na 21,1 kilometer denderde de jonge Noordhollandse atleet Ronald Schröer als eerste man over de streep. Bij de vrouwen won de 20-jarige Esther Schipper uit Cas- tricum. Pleidooi onafhankelijke voorzitters Oude dia's Veronica van Beek vertoont woens dag in dorpshuis De Hof oude dia's van De Koog. Dit tijdens de inloop ochtend van het servicepunt, tus sen 10.00 en 12.00 uur. Door de hoge prijs die men tegen woordig bereid is te betalen voor een aandeel TESO, wordt dit voor veel Texelaars onbereik baar. TESO-biograaf Willem Boot ziet dit als een bedreiging en is bang dat de overheid de boot- dienst hierdoor op termijn alsnog onder de concessiewet zou kun nen plaatsen. Volgens Boot wordt de prijs tegen woordig bepaald op de Lionsvei- ling, waar een aandeel onlangs werd opgeboden tot €6.500,- (waar de koper nog een provisie van tien pro cent overheen moet betalen). Het feit dat veel Texelaars en gebruikers zo'n bedrag niet kunnen betalen, zou de overheid volgens hem als excuus kunnen gebruiken om de veerdienst over vijftien jaar alsnog Europees aan te besteden. Boot uitte zijn bezorgd heid vrijdagavond tijdens de algeme ne vergadering van aandeelhouders in de Burgemeester de Koninghal. TESO deelt deze zorg 'gedeeltelijk' en binnen de onderneming wordt er 'continu' over nagedacht, zo gaf pre sident-commissaris Kees Dros aan. TESO denkt er vooralsnog niet over de aandelen te splitsen of nieuwe uit te geven. Ondanks de hoge prijs is het aantal aandeelhouders vorig jaar met 23 gegroeid naar 3096 en zijn er 101 aandelen van eigenaar verwis seld, vaak binnen de familie. 'We zijn blij met de toename. Bovendien is er een verjonging gaande onder de aandeelhouders.' Andere reden voor TESO om geen nieuwe aande len uit te geven of te splitsen is dat de bootdienst goed bij kas zit. Dros deelde niet de zorg van Boot, Van der Slikke en de heer Roemers dat TESO door de hoge prijs meer kans loopt alsnog aan de concessie te moeten. 'Er zijn heel wat meer rede nen dat we hiervan zijn uitgezon derd. TESO is meer dan een gewone onderneming.' Hij doelde er onder meer op dat de actie die in mei brede steun kreeg vanuit de Texelse bevolking en dat ook premier Bal kenende TESO beschouwt als 'een voorbeeld van een maatschappelijke onderneming'. Dros gaf aan dat er geen 'directe ontwikkelingen' zijn die aanleiding geven om het huidige aandelenbeleid te veranderen. 'En zoals het er nu naar uitziet, komen die er ook niet.' Los van deze redenering zijn er wel veel Texelaars die graag een aan deel willen, maar aanhikken tegen de oplopende prijs. Aris van der Slikke becijferde dat 'slechts' vijftien procent van de Texelaars een aandeel heeft. In zijn reactie onder dit bericht op www. texelsecourant.nl uitte Hielke Brui ning bedenkingen bij dit percen tage. 'Op Texel zijn ongeveer 5500 huishoudens/woningen en met dat aantal tegenover 3096 aandelen krijg je een heel ander percentage. Uiter aard zijn er ook een aantal aandelen in handen van verkanker, maar dan nog. Daarmee wordt Texef vol doende gedragen door de eigen bevolking.' Helemaal nieuw is het splitsen van aandelen bij TESO ove rigens niet. Boot: 'Kort nadat de NV was opgericht zijn door splitsing aandelen van NLG 5,- ontstaan. Die heetten vanaf toen onderaandelen. De houders kregen hetzelfde stem recht als de overige aandeelhouders. Omdat ongelimiteerde splitsing in de jaren '20 tot ongewenste toestanden had kunnen leiden, is dat toen niet verder doorgezet.' Het huren of hebben van een strandhuisje wordt volgend jaar duurder, maar hoeveel is nog niet bekend. De gemeente wil in totaal 42 procent meer inkomsten uit bebouwing op het strand verwer ven om plannen in de vorig jaar vastgestelde strandnota tot stand te brengen. De verhoging moet €21.000,- extra opbrengen. In totaal heeft de gemeente volgend jaar bijna €63.000,- extra nodig. Het reste rende deel van dat bedrag moet worden gedekt door een verhoging van de toeristenbelasting en een bij drage uit de gemeentelijke reserves. Het geld is onder meer nodig voor beter materiaal en kleding van de strandwachten. De vernieuwing van de strandbewakingsposten is inbe grepen en burgemeester en wet houders willen de vergoeding van de strandwachten verhogen. Het college weet niet hoeveel duur der de strandhuisjes worden, omdat er nog zaken gekegeld moeten wor den. Volgens wethouder Nico Kik kert is het de bedoeling de stukken strand die bebouwd mogen zijn De tweede editie van de Texel Halve ment vol sportiviteit, enthousiasme, Marathon die zondag werd gehou- emotie en vooral sfeer. Als een den was zo mogelijk een nog groter langgerekt lint gingen de 1600 deel- succes dan de eerste. Een evene- nemers na de start van veerboot volgend jaar zo goed mogelijk te benutten. Lees verder op pagina 3 Hogere dwangsom pachter Dorpzicht Cor Westdorp, erfpachter van hoeve Dorpzicht, moet Staats bosbeheer €1000,- betalen voor elke dag waarop hij zijn boerde rij nog illegaal onderverhuurt. Dit bedrag kan oplopen tot maximaal €50.000,-. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar besloten. Staatsbos beheer eiste twee weken geleden dat een eerder opgelegde dwang som zou worden verhoogd. fHoeve Dorpszicht is een pand dat alleen voor agrarische doeleinden mag worden gebruikt. De erfpach ter van de grond waarop de hoeve is gevestigd, houdt zich hier ech ter niet aan. Het is volgens hem noodzakelijk het pand te verhuren, omdat hij anders onmogelijk kan rondkomen. De rechter ziet dit niet als een rechtsgeldig argument en rekent dit tot het eigen risico van de Cocksdorper. Lees verder op pagina 3 Ze wilde gisterochtend al vroeg naar school om koffie voor haar collega's te zetten, maar Marijcke Snijders kreeg van manlief Henk het advies toch maar even thuis te blijven. Met reden: de kinderen van basisschool De Akker in Oos terend kwamen haar persoonlijk ophalen. Juf Marijcke zat gisteren op de kop af veertig jaar in het onderwijs en dat jubileum wilden ze op De Akker niet ongemerkt voorbij laten gaan. Ster ker, heel Oosterend mocht het weten en dus trokken leerlingen en leer krachten met potten, pannen, dek sels en fluitjes lawaaimakend door het dorp naar de Blazerstraat. Daar mochten Henk en Marijcke Snijders plaatsnemen in een tuk-tuk om de optocht terug naar school aan te voeren. Op De Akker kreeg de jubila ris van alle kinderen een zelfgemaak te bloem met een briefje erbij en werd er gezongen. De leerkrachten hadden speciaal voor haar een lied gemaakt en enkele leerlingen hadden toneelstukjes ingestudeerd. Er werd onder meer gespeeld dat de juf nooit iets kan weggooien, maar in alles wel wat ziet om mee te knutselen. Snij ders begon veertig jaar geleden als kleuterjuf in Oosterend op toen nog kleuterschool Robbedoes. Ze werkte tien jaar in het kleuteronderwijs in Lisse totdat ze in 1980 terugkeerde naar Oosterend. Ze heeft vrijwel altijd lesgegeven aan jonge kinderen. Dit schooljaar staat ze voor het laatst voor de klas. 'De eerste kinderen zijn inmiddels in de veertig en hebben zelf ook volwassenen kinderen. Ik weet niet of er oud-leerlingen zijn die al opa en oma zijn. maar het kan er niet ver vanaf zitten.' De festiviteiten waren voor Snijders een complete verrassing. De gehele Blazerstraat stond gisterochtend vol kinderen die een zeer verraste Marijcke Snijders thuis kwamen ophalen. •t (Foto Jeroen ven Hettum/Bee/dbanX Texel) a Excelsior Daltarief Meer reizigers (4,5 procent) maken gebruik van het daltarief (dinsdag tot en met donderdag), maar nog groter is de groei (7,4 procent) van het aantal automobilisten dat gebruik maakt van het normale tarief. Pagina 3 RIB-Rally Florian Julius heeft zich afgelopen weekend met een vierkoppig team gekwalificeerd voor de internationa le RIB -Rally (Rigid Inflatable Boats) in de Cariben in november dit jaar. Pagina 7 Wonen in De Koog De dorpscommissie van De Koog wil vrijdag met bewoners van het dorp van gedachten wisselen over de ideeën en meningen over wonin gen voor vijftigplussers in De Koog. Vragen die daarbij aan de orde komen zijn wat een goede plek zou zijn om nieuwe woningen te bouwen, aan welke eisen woningen moeten voldoen en of de Schut- teboe nog voldoet. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis De Hof en begint om 19.30 uur. Een weerzien na bijna veertig jaar. Dat was het optreden van tam bour maïtre Ed Vonk, tegenwoordig woonachtig in Barendregt, met de eerste groep majorettes die hij 41 jaar geleden onder zijn hoede nam. De dames waren het nog niet ver leerd, Pagina 2

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1