1 Reünisten Excelsior blazen partijtje mee TEXELSE 2 COURANT Weerzien majorettes en tambour-maitre Bierproeveru Vogels tellen bij Horsmeertjes Meditatiecursus Kunstwerk kroon op verbouwing Lubertischool oPIENie E Aêenda oud Papier TES O VVD kiest nieuwe voorzitter DINSDAG 30 SEPTEMBER 2008 f Muziekvereniging Excelsior heeft het 100-jarig jubileum zaterdag middag gevierd met een fees telijke muzikale rondgang door Oosterend. Een stoet van 160 majorettes, trommelaars, percus siespelers en blazers ging door het dorp, waarbij het vaandel van Excelsior werd meegedragen. De jongste deelnemer was 5 jaar. de oudste 77. Een kleurrijk gezel schap van leden en oud-leden, dat speciaal voor deze gelegenheid een feestmars en andere muziek stukken had ingestudeerd. Veel vlaggen gingen uit op de dag dat het op de kop af 100 jaar geleden was dat Excelsior werd opgericht. Vaandeldrager was Fup Boon. In zijn jeugd blies hij niet alleen mee bij het Strender korps, als lid van de marinierskapel reisde hij in het kielzog van Koningin Beatrix en Prins Bernard de hele wereld over om op te treden. In de optocht van reünisten waren meerdere families ruim vertegenwoordigd. Zoals de familie Daalder, van wie ooit vader Jan en de broers Piet, Ben, Hans en Jan en zus Ineke actief betrok ken waren bij. Hans, Piet en Ineke waren nu ook van de partij. Na de mars werd een feestelijke receptie gehouden in het dorps huis. Daar overhandigde Jacques Dijt, voorzitter van het Texelfonds (het gemeenschapsfonds van en voor Texel), Excelsior een cheque van €2000,-. Supermarkt Koot ver raste de vereniging met een toeter vol met geld. Er zat €681,25 in. De feestvreugde werd verhoogd toen muzikanten van KTF en DEK de jubilerende vereniging een serenade brachten. DEK. Hierna overhandigde Herman Bakker een envelop met daarin het aanbod om een nieuwe mars uit te kunnen zoe ken op kosten van KTF en DEK. Eerder op de dag was er muziek van de toren door Leni Eveleens en Karen Hin. n eind jaren zestig hangen Een weerzien na bijna veertig jaar. Dat was het optreden van tam bour maitre Ed Vonk, tegenwoor dig woonachtig in Barendregt, met de eerste groep majorettes die hij 41 jaar geleden onder zijn hoede nam. De dames waren het nog niet verleerd. Herinnert u zich deze nog, was het motto tijdens de repetities voor het optreden van de reünisten ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de Strender muziekvereniging. Ed Vonk was weliswaar maar kort (van 1967 tot 1969) tambour-maïtre bij Excelsior, de acht oud-majo- De Vogelwerkgroep neemt zater dag deel aan World Birdwatch 2008, een internationale telling in het teken van de trekvogels. Vrijwilligers zijn de hele dag aan wezig op het uitkijkpunt bij de Horsmeertjes, waar ook andere geïnteresseerden welkom zijn. World Birdwatch is een tweejaarlijks evenement dat sinds 1993 wordt gehouden. Vogelwerkgroep Texel werkte daarbij samen met meer dan honderd andere vogelwerkgroe pen m Nederland, dit bij elkaar op zo'n 150 plaatsen tellingen doen. In Europa doen bijna dertig landen aan het evenement mee. Aan het eind van de dag worden de gegevens door Vogelbescher ming Nederland verzameld. In 2006 werden in Nederland bijna 465.000 vogels geteld, verdeeld over 208 soorten. Het aantal getelde vogels is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van het weer. Op Texel kunnen op één dag vele tienduizen den vogels worden geteld. Als het weer gunstig is, blijven de vrijwilli gers de hele dag op het uitkijkpunt, waarvandaan ook korte excursies worden gemaakt, om zoveel moge lijk soorten en zo hoog mogelij ke aantallen vast te stellen. Alle belangstellenden zijn welkom. Meer informatie is te vinden op www. vogelwerkgroeptexel.nl. rettes die zaterdag meeliepen in de optocht herinnerden hem zich nog goed. 'Ed schreef zelf de figu ren en de shows die we opvoer den. We waren gemiddeld vijftien tot zeventien jaar en gingen ook naar concoursen. We hebben daar ook prijzen gewonnen. Het was een hartstikke leuke tijd', vertelt Mieke Trap, die samen met Cocky Tim mer, Marja Dros, Annie Trap, Meinie Timmer, Wil Medema, Marja Trap en Ineke Daalder voor één keer de baton weer oppakte. Vonk: 'Ze kun nen nog goed met de stokken over weg. Toen ook al. Ze giechelden wel eens, maar door elkaar genomen deden de meiden erg hun best. We waren eens op een concours en toen werd ik naar voren geroepen. Zoiets had de jury nog nooit gezien. We zaten dik in de prijzen. De bus die ons terugbracht, stopte voor de boot en de drumband en de majorettes gingen in marstempo de boot op. Een grandioze tijd!' Tijdens de optocht door het dorp liet Vonk voorop, samen met Dirk Haker en Piet Daalder. Rommelmarkt Scholleboe In de schuur van de Scholleboe aan de Westerweg 16 wordt zaterdag een rommelmarkt gehouden voor baby- en kinderspullen. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij Julia Flores, tel. 319603 of 06-15520858. Als kraamhuur wordt een donatie aan de stichting Broodnodig op Texel gevraagd. Het Texels Bierproevers Genoot schap houdt zondag voor de vïj- tigste keer een bierproeverij. Dit keer staan de bockbieren cen traal, de proeverij wordt begeleid door (bier)schrijver en -jurylid Derek Walsh, betrokken bij de Noord hollandse Alternatieve Brouwers (SNAB), die al enkele jaren suc- indrukwekkende lengte. (Foto Peter h„% cesvol zijn met hun bockbieren. Hij zal de door hem geselecteerde bieren uit binnen- en buitenland van deskundig commentaar voorzien. De proeverij wordt gehouden in de Twaalf Balcken in de Weverstraat in Den Burg en begint om 15.00 uur. Deelname kost ongeveer €15,-. Aanmelden kan via tel. 312681 Cinema soepel met leeftijdsbepalingen Cinema Texel stelt zich voorlo pig soepel op ten aanzien van de bepaling van het kabinet dat de leeftijdsgrenzen van Kijkwijzer strenger in acht moeten worden genomen. Dat meldt eigenaar Frits Nieuwenhuizen in een maan dag verstuurd persbericht, nadat hij vrijdag nog had laten weten gedwongen te zijn de regels te hanteren. Bioscoopeigenaren zijn volgens minister Hirsch Balin van Justitie verplicht alle leeftijdsgrenzen van Kijkwijzer te hanteren. Bezoekers moeten in voorkomende geval len ouder dan 6, 9, 12 of 16 jaar zijn om een film te mogen zien. Jonger mag niet, ook niet als ze in gezelschap van een ouder zijn. Het bestuur van het Nederlands Instituut voor de Classificatie van Audiovisuele Media gaf de minister onlangs in overweging dat dit op praktische problemen stuit. Ouders die met hun kinderen naar de bios coop gaan, vinden het moeilijk te accepteren dat niet zij maar de bioscoopeigenaar verantwoordelijk is voor de jeugdige bezoekers en hen de toegang kan ontzeggen. De minister heeft echter bepaald aan zijn opvatting vast te houden. Een tegenvaller, ook voor Nieuwen huizen van Cinema Texel. 'Wij zijn het niet eens met deze bepalingen, opgelegd vanuit de overheid, maar zijn gedwongen deze regels te han teren. Wij bieden onze excuses aan voor eventueel ongemak en vragen het begrip van onze bezoekers', schreef hij in een vrijdag verspreid persbericht. Daar kwam hij gisteren gedeeltelijk op terug. Nieuwenhui zen accepteert het wel wanneer Kijkwijzer zegt dat een film alleen geschikt is voor kijkers van 16 jaar en ouder. Maar: 'Alle andere leef tijdskeuringen (6, 9, 12 jaar) zien wij als een advies welke wij aan onze bezoekers zullen overbren gen. Maar personen die niet aan dit advies voldoen, zullen niet gewei gerd worden.' De bioscoopeigenaar weet zich gedekt door de verplichtingen ten aanzien van de identificatieplicht. 'Een bioscoopmedewerker kan nooit personen weigeren in de leef tijdscategorieën 6, 9 en 12 jaar. Simpelweg omdat zij geen identifi catieplicht hebben. Deze geldt pas vanaf 14 jaar.' Arien van Erkelens start eind oktober met zijn jaarlijkse medi tatiecursus. Het thema is het 'zijn in het nu', die inspiratiebron Een nieuwe aarde van Eckhart Tolle. De cursisten leren los te komen van neigingen die hen ervan weerhou den in het nu aanwezig te zijn. De cursus bestaat uit tien bijeenkom sten maandag van 10.00 tot 12.00 of vrijdag van 20.00 tot 22.00. Voor aanmeldingen en informatie: www. inbalansoptexel.nl of tel. 319449. Volop vernieuwing bij de Luberti school in De Koog. Na een interne verbouwing hebben de leerlingen een nieuw overblijflokaal en kun nen de meesters en juffen hun werk doen in kantoren die voldoen aan de eisen des tijds. De centrale hal krijgt een facelift en kroon op de verbouwing door Duin Bouwbedrijf is een fraai mozaïek op de voor gevel. Het is gemaakt door Anne Klaarwater, die als docente expres sie op de Lubertischool opdracht kreeg voor dit kunstwerk. Van de Feest Wat een feest dit weekend. We vielen van het ene moois in het andere. Het prachtige herfstweer dat ons de hele week al blij maak te, hield aan en wat houdt een mens dan tegen om van links naar rechts over het eiland te fietsen, van feest naar feest? Het begon in Oosterend, waar vrolijke vlaggen de bezoekers welkom heetten. Het fluitje klonk, de tamboers gaven de eerste roffels en daar zette een indrukwekkende stoet van twee honderd man zich in beweging. Ik heb op Texel nog nooit zoveel muzikanten bij elkaar gezien, zeker niet in de smalle straatjes van Oos terend en zelfs niet op de Taptoe (toch?) Doet er met toe. Het was ontroerend. Geen twintig meer zij- nde heb ik daar wel vaker last van. Van ontroering. Evenzo stond ik zondagmiddag op 't Horntje met een brok in de keel toen ik die hele stoet hardlopers van de boot zag rennen. Moest je die vastberaden gezichten zien; nog eenentwintig kilometer te gaan, maar ze zouden het halen. Ik was blij dat ik niet mee hoefde lopen, maar genoot van het gezamenlijke van dat alles. Bij muziek en sport horen geen kwaaie gezichten, de stemming langs de kant is bijna altijd vrolijk en iedereen praat en lacht met iedereen. Kortom, het waren gou den dagen op ons Gouden Boltje. Pien Verberg ike Houselt, directeur van de Lubertischool, feliciteert Anne Klaarwater het door haar gemaakte kunstwerk 'Foto G Een uitgebreid overzicht met excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Dinsdag 30 september: In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.30 uur het maandelijks Alzheimer Café. Spreker is verpleeghuisarts Carla Sluyter. Cinema Texel vertoont Wanted (20.30), Mamma Mia (20.00). Woensdag 1 oktober: Veronica van Beek vertoont tussen 10.00 en 12.00 uur in dorpshuis De Hof oude dia's van De Koog. Bij de Muziek- en Dansschool in Den Burg worden lessen schilderen voor kinderen gehouden. Voor informatie, tel. 313493 email of www.mdt-texel nl. Theatermaakster Sylvia Wardenaar opent om 14.00 uur in de bibliotheek in Den Burg de Kinderboekenweek. In de gymzaal van OSG De Hogeberg begint om 19.30 uur een kennisma kingsavond voor iedereen die wil leren tafeltennissen. Deelname is gratis. Cinema Texel vertoont. Radeloos (14.00, 16.15, 20.00), Wall-E (13.30), Wild Child (16.00), Wanted (20.30). Donderdag 2 oktober: In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend wordt tussen 10.00 en 12.00 uur gesproken over veiligheid in huis bij ouderen Volkssterrenwacht De Jager bij Eco- mare houdt een sterrenkijkavond. Aanvang 20.00 uur (alleen bij helder weer; bij twijfel kan rond 18.00 uur worden gebeld met 06-45552708). In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjas- drive. ledereen is welkom. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotnnrifj, Ada van Hnllanristraat Hoogwater te Oudeschild Di. 30 10.04 en 22.51 u. Wo. 1 10.34 en 23.11 u. Do. 2 11.00 en 23.00 u. Vr. 3 11.25 en 23.30 u. Za. 4 11.35 en 23.45 u. Zo. 5 11.57 u. Ma. 6 00.25 en 12.20 u. Di. 7 00.44 en 12.54 u. Woensdag 1 oktober springtij. Zondag 28 september zon op 7.36, zon onder 19.25 Cinema Texel vertoont Wanted (20.30), Mamma Mia (20.00). Vrijdag 3 oktober: Annette van Ruitenburg, Ruth de Ruwe en Han de Kroon signeren bij Nauta Boek in Den Burg van 16.00 tot 19.00 uur het boek 'Onvergetelijke Groenten'. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een bijeenkomst over wonen voor ouderen. Jongerencentrum Time Out in Den Burg wordt van 20.00 tot 24.00 uur heropend. Zowel jongeren als ouders kunnen een kijkje nemen. Cinema Texel vertoont Radeloos (13.30, 16.00, 19.00), Wanted (21.15), Wall-E (14.00), Wild Child (16.15), Mamma Mia (18.45). Bangkok Dange rous (21.30). TESO zet geregeld een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt donderdag van 13.30 tot 20.00 uur, vnjdag van 9.30 tot 20.00 uur, zondag van 14.30 tot 20.00 uur en maandag van 9.30 tot 16.00 uur. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stof fen. Automobilisten moeten die dag rekening houden met wachttijden van een half uur. Die kunnen op Texel ontstaan tussen 9.00 en 11.00 uur en in Den Helder tussen 9.00 en 16.00 uur. Vanaf zondag 5 oktober wordt weer volgens de winterdienstregeling gevaren. Dat betekent dat de eerste afvaart op zon- en feestdagen vanaf Texel dan om 8.00 uur is en vanuit Den Helder om 8.30 uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE^COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactle@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Mieke Smid Telefoon 06 - 48 34 43 74 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl op al onae advertent Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar €37,95 36,25 i Per jaar €74,10 71,75 i Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. tegeltjes die door RAB beschikbaar werden gesteld, ontwierp en maak te ze een artistieke impressie van het beeld dat ooit door Georgiërs werd geschonken. Het kind, de bal en de vogel keren er in terug. Henk Wieringa uit De Koog is de nieuwe voorzitter van de Texel se afdeling van de WD. Hij volgt Marcel Uriot op die na tien jaar, waarvan negen jaar als voorzitter, terugtreedt uit het bestuur. Wieringa, geboren in Fnesland, is van boerenafkomst. Na de HBS (B) haalde hij zijn doctoraal economie en postdoctoraal accountancy in Gro ningen, New- York en Amsterdam. Hij bekleedde functies bij Hoogovens, KPMG en PontMeyer. De laatste 11 jaar was hij lid van de raad van bestuur van Medisch Centrum Alkmaar. Daar na vervulde hij op interim-basis ver schillende managementopdrachten. Op het maatschappelijke vlak was hij actief als voorzitter van de school raad in Castricum, vice-voorzitter van woningbouwcoöperatie De Voorzorg in Alkmaar en Heerhugowaard en zat in het bestuur van de Vrienden Holland Music Sessions in Bergen. Momenteel is hij vice-voorzitter van de Raad van Toezicht van Odion, een instelling voor gehandicapten in Noord-Holland en voorzitter van de Raad van Toezicht van de Stichting Texels Museum. 'Ik heb altijd al poli tieke belangstelling gehad en heb ideeën over hoe de samenleving zou moeten zijn. Een goede samenhang tussen economie en het sociale. Ik denk liberaal, mijn gevoel is sociaal.' Wieringa komt al dertig jaar op Texel, waarvan de laatste zeven jaar het grootste deel van het jaar. Samen met het bestuur gaat hij zich de komen de tijd onder meer buigen over het nieuwe verkiezingsprogramma van de Texelse liberalen. De optocht waarin 160 leden en oud-leden van Excelsior meeliepen, vooropgegaan door dne tamboer- Vertrekkend succes. Marcel Uriot (links) wenst zijn opvolger Henk Wieringa (rechts)

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2