Optreden Cees de Waal stemt tot vertrouwen TESO jaarvergadering in het kort 'Toekomst TESO in goede handen' Visie bouwen in Oudeschild Scooter en fietsers botsen F amilieberichten TEXELSE j COURANT Boot naar haven gesleept Qeslaagd B Geslaagd Oud-Hoornder Rosalie Lap (23) heeft aan de NHTV in Breda de mastertitel in Tourism Destination Management behaald. Zij vervolgt haar studie met een traineeship bij Colfield. Dit in Rotterdam geves tigde organisatie houdt zich bezig met het verbeteren van de dienst verlening van organisaties. VERVOLG VAN PAGINA 1 Strandhuisjes Dat kan betekenen dat er huisjes bijkomen, waardoor de kostenstij ging wordt gedrukt. De stijging is eveneens afhankelijk van de grootte van strandpaviljoens, kiosken en bebouwing voor watersport. Dat wordt ook allemaal nauwkeurig uit gerekend. De gemeente rekent nu per strandhuisje €97,36 voor de grond voor een heel seizoen. Kik kert wijst erop dat dat een laag bedrag is. Het is niet uitgesloten dat de kosten na 2009 verder stijgen. De gemeen te heeft in de strandnota een serie maatregelen opgenomen om de kwaliteit van het strand te verbe teren. De gemeenteraad vond het redelijk eenderde deel van die kos ten rechtstreeks aan de gebruikers door te berekenen. Onder de kwaliteitsverbetering wordt in het algemeen verstaan dat Texel een schoon strand heeft waar de zaken goed geregeld zijn. Daar onder valt onder meer de aanwezig heid van strandbewaking. Volgens het college bestaat echter het risico dat die in het geding komt als er niet Fenneke Lap (21) uit Den Hoorn is aan het ROC in Amstérdam geslaagd voor de opleiding tot all round kapster. Zij is werkzaam bij kapsalon Qnipp in Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 Dwangsom Westdorp werd eerder veroordeeld tot een dwangsom van €500,-, met een maximum van €25.000,-. Omdat het maximumbedrag inmid dels is bereikt en de erfpachter nog geen cent betaald heeft, hoopt Staatsbosbeheer dat een hogere dwangsom meer effect heeft. De rechter legde een maximum op aan de nieuwe dwangsom en sprak het vermoeden uit dat ook de nieu we dwangsom wellichi geen reden is voor Westdorp de illegale ver huur te staken. Naast de dwangsom moet de erfpachter ook de proces kosten betalen, plus de advocaat van Staatsbosbeheer. extra in wordt geïnvesteerd. 'Er zijn meer kustplaatsen die in dezelfde vijver van strandwachten aan het vissen zijn', aldus Kikkert. De verhoging van de toeristenbe lasting voor het strand (met €0,04) is een jaar geleden al vastgesteld door de gemeenteraad. Op basis van een nieuw opgesteld strand- beheerplan dat maandag 6 oktober in de raadscommissie Grondgebied wordt besproken, wil het college dat bedrag optrekken naar €0,05. Op het fietspad van de Schilderweg zijn vrijdagavond rond 23.55 uur een scooter en twee fietsers met elkaar in botsing gekomen. Volgens de fietsers hield de scooter, die uit de richting van Oudeschild kwam, onvoldoende rechts. Er ontstond een valpartij, waarna hulp van de ambulance werd ingeroepen. Er werd geklaagd over pijn, maar het letsel viel mee. De betrokkenen konden ter plaatse worden behan deld en konden daarna naar huis. (Foto Texelpholonl) Altijd samen, nooit alleen. Onafscheidelijk, altijd één. Intens verdrietig, maar vol bewondering voor haar optimisme en wilskracht tijdens een kans loze en oneerlijke ziekte, heb ik afscheid moe ten nemen van mijn Corrie. Cornelia Maria Jong-Janszen Amsterdam, 15-6-1937 Texel, 26-9-2008 G.J.J. Jong Hoofdweg 103 1795JC DeCocksdorp Tel. 0222-311642 06-22454830 Corrie is overgebracht naar afscheidshuis de Vlinder, Hollewal 42 te Den Burg, alwaar alleen bezoek op afspraak. Woensdag 1 oktober zal ik, bijgestaan door een goede vriend van ons, Corrie naar crematorium Schagerkogge begeleiden. Voor de liefdevolle zorg die wij mochten ontvan gen van de medewerkers van de thuiszorg en van Verpleeghuis Texel ben ik zeer dankbaar. Hierbij delen wij u mee dat onze moeder thuis vredig is ingeslapen. Annie Jacoba Leen-Kikkert 30 september 1922 17 juli 2008 Tony Lou ra Johan Jack Bernie Ronnie Correspondentieadres: Laura Millman 366 Ryrie street Geelong Victoria 3220 Australia DINSDAG 30 SEPTEMBER 2008 te kijken. Het bedenken van nieuw bouw aan of op het water wordt evenmin geschuwd. 'Maar daarbij moeten we wel rekening houden met bijvoorbeeld de zeespiegelstij ging', aldus Witte. Andere kaders waaraan de studenten zijn gebon den, zijn de Planologische Kern beslissing Waddenzee, het ontwik kelingsbeeld Noord-Holland Noord (het streekplan), de gemeentelijke structuurvisie en het bestemmings plan Oudeschild. De studenten houden eveneens rekening met een scenario waarbij er geen bedrijven meer zijn met een ontsluiting op de Heemskerckstraat, zodat die straat een ander karakter kan krijgen. Ook wordt rekening gehouden met een verdere uit breiding van bedrijventerrein. Qua nieuwbouw hebben ze te maken met de plannen van RAB voor 15 nieuwe woningen (13 appartemen ten en 2 starterswoningen) in het project Parkeren en Meer en met de ideeën voor woningbouw op het terrein van Frans Zegel aan de Heemskerckstraat als het bouwbe drijf volledig naar het bedrijventer rein verhuist. Volgens Witte is het de bedoe ling dat de visie uitvoerbaar, haal baar en betaalbaar wordt, zodat de gemeente er later verder mee uit de voeten kan. Naar verwach ting worden de eerste resultaten gepresenteerd als burgemeester en wethouders tijdens de dorpenronde Oudeschild aandoen. Veiligheid wordt voorlichting gege ven op het voorkomen van ongeval len bij ouderen. Daarbij wordt aan dacht besteed aan het voorkomen van (val)incidenten in de dagelijkse activiteiten. De inloopochtend wordt gehouden in dorpshuis De Bijenkorf en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Beeld van de Burgemeester de Koninghal, vrijdagavond tijdens de aandeelhoudersvergadering. iFoio Gorard Timmerman/Beeldbank Texel) Op de aandeelhoudersvergade ring van TESO vrijdagavond pas seerden tal van wetenswaardig heden de revue. Hieronder een greep uit het nieuws. Het aantal voorrangskaarten is in vier jaar tijd gedaald van 1856 naar 1822, maar het gebruik van de voor- rangsstrook is met 46 procent geste gen. Deze baan staat dus vaker vol en kaarthouders stoten vaker hun neus. Reden voor TESO om te gaan nadenken over aangepast gebruik van het voorrangsrecht. Meer reizigers (4,5 procent) maken gebruik van het daltarief (dinsdag tot en met donderdag), maar nog groter is de groei (7,4 procent) van het aantal automobilisten dat gebruik maakt van het normale tarief. Direc teur Cees de Waal beschouwt het ■j als een 'uitdaging' om te stimuleren 1 dat meer reizigers gebruik gaan maken van het daltarief. Onmisbare n schakel in dat proces zijn de logies- i verstrekkers. Enkele grote parken hebben de wisseldagen al verruimd, i De Waal hoopt dat anderen zullen Volgen. i De vervoersstijging in het afgelo- 5 pen boekjaar (ongeveer drie pro- 3 cent) is mede te danken aan de twee paasweekenden. Een jaar eerder werd een uitzonderlijk hoge j stijging van ruim zes procent gere- j aliseerd, dus bijna tien procent in c twee jaar. Het in te stellen Meerjarig Toeris tisch Investeringsfonds moet vol- t gens Kees Dros een 'zelfstandige t organisatie zijn met zeer een hoog 'Texels Eigen' imago en gehalte', t TESO is overtuigd van de 'posi- i tieve en stabiliserende rol voor Texel. 'Positieve ontwikkelingen stimuleren, negatieve afremmen'. De doelstellingen moeten 'helder en gedegen zijn geformuleerd, de onafhankelijkheid gegarandeerd en transparantie statutair verwant woord.' Aandeelhouder Harry Bakker lan ceerde het idee om de busbaan in Den Helder te benutten bij het afrij den van de auto's, zodat het afrijden niet stagneert doordat auto's moe ten wachten voor de stoplichten. Marja van den Berg, die regelmatig per trein reist, pleitte ervoor op de lichtkrant op het busstation in Den Helder aan te geven wanneer er een tussenboot vaart. Overigens is het niet zo dat er dan altijd een bus rijdt. Maar dan is de taxi een alternatief. De lichtkrant van TESO geeft altijd aan wanneer er wachttijd is. Gerard van der Kooij (Stenenplaats) vond dat er buiten die tijden ook iets moet staan.. 'Wachttijden: geen natuurlijk!' Van der Kooij rekende voor dat de prijs van €6.500,- voor en aandeel zo hoog niet is. 'Er zijn circa 3500 aandelen en er staat ongeveer €70 miljoen op de balans. Als je dat deelt, heeft een aandeel een waarde van €20.000,-. Maar volgens Kees Dros klopt dat rekensommetje niet, met als argument dat als TESO de boten zou moeten verkopen, het twijfelachtig is of een koper kan worden gevonden die de balans- waarde betaalt. 'Waarschijnlijk is het aandeel u meer waard.' De veerboten krijgen koninklijk elan. Nu het predikaat Koninklijk in het nieuwe logo is verwerkt, ver schijnt dit binnenkort voorop de Dokter Wagemaker en de Schul- pengat. In het logo dat door Ralph Grabowski is ontworpen zijn onder meer de contouren van het eiland te zien. De letters in het woord TESO onder de gouden kroon zijn geba seerd op die van de Dageraad. De wat schuine E benadrukt het Texels Eigen in de onderneming. Cees de Waal meldde dat de vernieuwde website van TESO wordt uitgebreid met een instructiefilm voor gasten die het eiland voor het eerst bezoe ken. Ook in de (verre) toekomst kan de concessiewet van toepassing wor den op Texel. De Waal zinspeelde op een toets over vijftien jaar, waar bij de overheid onder meer het tarief en de kostenstructuur van TESO tegen het licht zal houden. Reden voor Willem Boot ervoor te pleiten dat de overheid 'op moet houden met het controleren van een bedrijf dat goed werkt'. Bockbierfestival Zes horecabedrijven in de Dorps straat in De Koog doen zaterdag 11 en zondag 12 oktober mee aan het bockbierfestival. Vanaf 15.00 uur zullen er maar liefst zestien bockbieren van het vat te proeven zijn en vele bockbieren uit de fles. Het bier wordt geschonken in speciale glazen (18 cl). Eén glas bier kost €1,90. Bezoekers ontvan gen op vertoon van een volle stem pelkaart (zes stempels) een aanden ken. Er worden drie Texelse bieren van het vat geschonken: Texels Stormbock, Texels Weissenbock en Kollenburg Bock. De muziek wordt zondag verzorgd door de Sea Side Bock Jazzband uit Den Helder. De deelnemende bedrijven zijn Het Biervat, Het Proeflokaal van Texel, Sjans, Talk of the Town, Jutter en Sam Sam. Zes studenten van Universiteit Utrecht gaan een stedenbouw kundige visie voor Oudeschild opstellen. De visie moet uitwijzen hoe woningbouw zich de komen de decennia het beste kan ont wikkelen. Reddingboot Francine Kroesen uit Oudeschild heeft gisterochtend een plezierjacht met motorproblemen in veiligheid gebracht. De bemanning van de Boot Zonder Naam wist op het water de motor niet meer aan de praat te krijgen. De Francine Kroe sen sleepte het schip naar de haven van Oudeschild. Aan boord waren twee personen uit Ammerzoden. (Foto Bart Koning) op handen zijnde dreiging uit Den Haag, waarna het een kwestie van tijd was voor hij de eilanders via deze krant informeerde over het naderend onheil. De slagvaardig heid waarmee De Waal uit de start blokken schoot was nodig, want de ontwikkelingen gingen snel, zo bleek uit zijn terugblik tijdens zijn maiden speech vrijdagavond bij zijn eerste algemene vergadering van aandeelhouders. Alle mogelijke middelen werden ingezet om de Tweede Kamer ervan te overtui gen dat Texel buiten de concessie moest blijven. De 5000 steunbe tuigingen op de speciale site van deze krant deden in Den Haag hun werk, evenals de protestactie op 20 mei bij Dijkmanshuizen. 'Een actie die goed is geweest voor Texel en veel publiciteit heeft getrokken.' De Waal formeerde een denktank, met als resultaat dat de Telegraaf op 26 mei, al vóór het besluit was genomen, berichtte dat het 'Texelse volksveer was gered'. Volgens de directeur was het een dubbeltje op zijn kant geweest. 'Onderschat niet hoe gevaarlijk het is geweest.' Helemaal gerust is hij pas als in de toelichting van de concessiewet zwart op wit staat dat TESO buiten de wet valt. Haven Van achteroverleunen is geen spra ke. Nog maar kort geleden leek de verplaatsing van de haven in Den Helder in kannen en kruiken en repte niemand meer over een vergoeding voor het gebruik van de aanleginrichtingen. Inmiddels liggen de kaarten heel anders. Den Helder lanceerde het plan voor een tunnel, met de noordoostvariant van de haven slechts als optie. De Waal maakt uit wekelijks contact dat hij heeft met het Helderse college dat aan de andere kant van het Mars diep realiteitszin weer terugkeert. Maar hij gaat er nu al vanuit dat de beoogde verplaatsing van de haven niet in 2015 wordt gehaald, het jaar dat de Schulpengat moet worden vervangen. Ander probleem is de gebruikersvergoeding die het Rijk mogelijk oplegt aan TESO. De Waal zinspeelde erop dat hij voor het ontkomen hieraan mogelijk de steun van de Texelse bevolking nodig heeft. 'Als de staatssecreta ris zijn dreigement ten uitvoer wil brengen, dan hoop ik wederom op uw steun.' Bankier Ander kenmerk van De Waal is zijn kennis over financiën. Zijn ach tergrond als bankier maakt hem als geen ander vertrouwd met een begrip als solvabiliteit (verhou ding vreemd-eigen vermogen), van belang voor het voortbestaan van TESO op lange termijn. Financieel beleid dat moet voorkomen dat de bootdienst afhankelijk wordt van andere marktpartijen en ongevoelig blijft voor een crisis zoals die zich momenteel in de financiële wereld afspeelt. Vandaar zijn opmerking dat het beleid dat de tarieven gelijk bleven of zelfs daalden, zeker op termijn, vooral door externe fac toren als inflatie en brandstofkos ten waarschijnlijk niet kan worden gehandhaafd. Want er moet in 2015 wel een nieuwe boot varen, die liefst uit eigen zak kan worden betaald. Aandeelhouders vertelde hij dat TESO inmiddels al 35 procent van dat bedrag bij elkaar heeft, maar dat de resterende 65 procent in de komende zeven jaar moet worden verdiend. 'Op basis van ons lange- termijnplan gaat dat lukken.' Het project vloeit voort uit pogin gen van de gemeente om van de provincie meer bouwgrond bij de dorpen te krijgen. De onafhanke lijke visie moet uitwijzen of binnen de bestaande bebouwing in Oude schild voldoende ruimte is (voor inbreiding) of dat eventueel toch grond buiten het dorp moet worden aangesproken. De studenten volgen een studie Sociale Geografie en Planologie en zijn derdejaars. Een van hen, Patrick Witte, is afkomstig uit Den Burg. De studenten maakten voor hun studie eerder plannen voor Almere en de Noordoostpolder. Ze worden begeleid door een docent van de universiteit en een medewerker van de gemeente. Het project slaat twee vliegen in één klap: het past bij de zes in de opleiding en het levert de gemeente een visie op. De groep is inmiddels bezig zichzelf in te werken in bestaande beleids stukken. Ook hebben ze gespro ken met vertegenwoordigers van de Stichting Woontij en de dorpscom missie van Oudeschild om inzicht Geheugenbus De geheugenbus van de gezamen lijke zorgaanbieders uit Noord-Hol land brengt woensdag een bezoek aan het eiland. Van 9.00 tot 12.00 uur staat de bus bij basisschool De Bruinvis in Oudeschild, van 13.30 tot 16.00 .uur bij dorpshuis De Bijen korf in Oosterend. Medewerkers zijn aanwezig om bezoekers inlichtingen te verschaffen over geheugen en dementie. Ook kunnen bezoekers een geheugentest doen. Hel optreden van de directeur stemde president-commissaris Kees Dros met tertrouwen. 'De toekomst van TESO is in poede handen. Na zijn aantreden per 1 april als directeur van TESO kijkt Cees de Waal met plezier terug op wat een vliegende start mag heten. Nog maar amper begonnen, beland de hij midden in een strijd met staatssecretaris Tineke Huizinga, die de Texelse verbinding aan de concessiewet wilde overleveren. De Waal besliste dat gevecht, met hulp van een legioen Texelaars, in het voordeel van TESO. 'Een rijke ervaring hoe heel Texel achter TESO is gaan staan.' De Waal lijkt na Hoogerheide en Wortel de juiste man op de juis te plaats. Slagvaardigheid is een van zijn handelsmerken. Al bij de afscheidsreceptie van zijn voorgan ger op de Schulpengat informeerde de nieuwe directeur de hoofdre dacteur van deze krant over de Studenten van Universiteit Utrecht stellen de komende weken een stedenbouwkundige visie voor Oudeschild op. Dat gebeurt in opdracht van de gemeente. De nadruk ligt op de omgeving van het Maritiem en Jutters Museum. (Foto Jeroen Hattum/Beeidbank Texel) in de materie en wensen te krijgen. De visie is volgens wethouder Nico Kikkert bestemd voor heel Oude schild (inclusief haven), met nadruk op de omgeving van het Maritiem en Jutters Museum (de aanstaande nieuwbouw). De studenten gaan onder meer uit van de lokale woonvisie, waarin beschreven staat hoeveel huizen Oudeschild de komende jaren nodig heeft. In de visie wordt gesproken over 25 huizen tot 2015. Rekening houdend met het niet doorgaan van plannen (gemiddeld gaat 30 procent niet door) en het zogeheten collec tief particulier opdrachtgeverschap (cpo) gaat de visie bij voorbaat uit van 45 nieuwe huizen. Daarbin nen zijn voor het cpo tien huizen gereserveerd. Bedoeling is dat die vorm van bouwen ook meegaat in de visie. Bij een presentatie van de plan nen, afgelopen vrijdag bij het Mari tiem en Jutters Museum, lieten de studenten weten niet bang te zijn over bestaande bebouwing heen te tekenen. Ze wezen erop dat de visie decennialang vooruit kijkt en dat het goed is daarvoor ver vooruit Rommelmarkt Veilig wonen De Waerden in Oosterend In verband met het tienjarig bestaan houdt gezinsvervangend tehuis De Waerden aan De Zes zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur een rom melmarkt. Er worden zelfgemaakte spullen en kleding verkocht en er wordt een verloting gehouden. Tijdens de inloopochtend van het servicepunt van Oosterend wordt donderdag aandacht besteed aan de veiligheid van woningen. Aan de hand van materiaal dat ontwikkeld is door de stichting Consument en

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3