Erehaag voor lopers halve marathon 'Kippenvel van al die mensen bij aankomst' Bijzonderheden over halve marathon TEXELSE j COURANT Texelse Reede op duofiets DINSDAG 30 SEPTEMBER 2008 De brug over de Pontweg was een echte kuitehbreker. De Texel Halve Marathon had veel bijzonders in petto. Hieronder een greep. Veel overkantse lopers hadden er een lang weekend van gemaakt. Dat bleek al toen de Texelse lopers om 12.30 uur aan boord van de Schul- pengat gingen. Ze waren in gezel schap van vele honderden lopers die al een paar dagen op Texel vertoef den. De stemming aan boord werd verhoogd door Jan Bakker, die met zijn accordeon door de salon ging en zich op de terugreis al spelend tussen de iopers op hei autodek begaf. De loop over tien kilometer werd bij de heren beslist in een spannende eindsprint. Nek-aan-nek gingen 10- kilometerlopers Mike Barsalyan uit Den Helder en Tom Wiggers van AV Castricum over de streep. Het ver schil was moeilijk te zien. Barsalyan, een asielzoeker uit Burundi die sinds 2,5 jaar in Den Helder woont, kwam als winnaar uit de fotofinish tevoor schijn. Oudgediende Ron van Diepen uit Heerhugowaard legde beslag op de derde plaats. Saskia van Vugt (Phoenix) liep op de 10 kilometer eveneens een par- coursrecord. Met 35.40 kwam ze niet ver achter de mannen binnen. Ze vertelde met een soort 'Wadden-esta fette' bezig te zijn. Voor kerst wil ze op alle Nederlandse Waddeneilanden een wedstrijd hebben gelopen. Op dat moment hadden de lopers die van de overkant kwamen zich bij de rest gevoegd. Commentaar van German Silva na afloop: 'De massa die nu nog onder weg is geniet het meest, want zij doen er het langst over... Zelf had hij net als vorig jaar ook weer genoten, maar ditmaal liep hij in een hoger tempo ter voorbereiding op de Iron Man, de zwaarste triatlon ter wereld, 's Mor gens had hij eerst nog een flink stuk (circa 80 kilometer) gefietst, waarna hij de halve marathon in een gelijkmatig tempo uitliep. Silva werd overal flink aangemoedigd. De oudste deelnemer, professor Kees de Jager (87) kreeg een ovati oneel applaus van het publiek. Van alle deelnemers werd hij ongetwijfeld het luidst toegejuicht. Toen hij over de streep kwam, stond een hele batterij camera's op hem gericht. Burgemees ter Geldorp deelde in de feestvreugde; zij was de eerste om de Texelse ere burger te feliciteren. De talloze vrijwil ligers maakten het de deelnemers zo makkelijk mogelijk. Na de finish stond een vijftal meiden gereed om de bin nenkomers meieen hun medaille om te hangen. 'Geweldig om dit te doen. Je krijgt alleen maar blije reacties!', aldus een van de dames. EHBO'ers verleenden op een tiental plaatsen langs het parcours assisten tie, vaak als gevolg van uitputting, vooral door het zware strand. Som mige lopers moesten uitvallen. Een Texelse deelnemer kreeg even na de brug een inzinking en ging op de grond ging zitten. De EHBO wist hem weer op te lappen, zodat hij toch nog kon finishen. De brug over de Ponweg voldeed verkeerstechnisch uitstekend en was een ware publiekstrekker. Maar aan de finish vielen ook wat kritische geluiden te horen, met name over de haakse ligging en de steile afgang. Voor zover bekend is slechts één deelnemer gestruikeld. De organisatie had voorzorgsmaatregelen genomen door er een team van vrijwilligers bij te zetten dat toezag op de veiligheid en het verkeer. Ook de politie hield een oogje in het zeil. Organisatie en vrijwlligers zijn bedol ven onder een lawine van complimen ten. Enthousiaste lopers bedankten onderweg posten, verkeersregelaars, vrijwilligers die verfrissingen aanreik ten en andere betrokkenen en bij de finish vielen enthousiaste geluiden te horen. deelnemers een enthousiast supporter, n >r de Texelaars. Kampioenschappen tennisvereniging Tennisvereniging Deuce hield de afgelopen maand de jaarlijkse clubkampioenschappen, waar bij de leden konden laten zien hoe de onderlinge verhoudingen lagen. Afgelopen zaterdag wer den de prijzen uitgereikt. In kleine poules, van meestal 4 deelnemers, werd een halve .com petitie gespeeld, waarna er kruis finales en verliezerrondes volgden. Het senioren enkelspel werd onder natte en winderige omstandigheden gespeeld, wat door het uitvallen van wedstrijden veel vergde van de wedstrijdleiding. De deelnemers aan het dubbelspel en de jeugd hadden meer geluk. Zij speelden hun wedstrijden onder bijna zomer se omstandigheden. Winnaars: Jeugd: ME 10 Ilse Brand, MD 10 Ilse Brand/ Sterre Kiltz, JE 10 Pascal Saai, JD 10 Floris Drevel/Sti|n Kiltz, JE 12A Timo Polderman, JE 12B Dick van Velzen, ME 14 Sanne Brand, MD 14 Sanne Brand/Emma van Veen, JE 14 Sandor Krafft, JD 14 Matthijs Duin/lmme der Velde, JE 16 Jesper Arkenbout, JD 16 Jesper Arkenbout/Jesper List. Enkelspel: DE 4/5/6 Ilse Pastoor, HE 4/5/6 Ewoud Bakker, DE 7 Anna Klaarwater, HE 7 Menno Schuijl, DE 8/9 Marjon Janssen. HE 8/9 Rob van der Kooi/Ynte Adema Dubbelspel: DD 4/5/6 Alie Boei|en-Visser/ Saskia Engelhard-Roos, HD 4/5/6 Simon Brand/Hans Polderman, DD 7 Marleen Hoh- man/Rianne Malschaert-Gerritse, HD 7 Robert Jalving/Gerd Jan Roos, DD 8/9 Wendy Griffi- oen-Steinmann/Alida van Wijk, HD 8/9 Rob van der Kooi/Dirk van Liere. Alle uitslagen en foto's zijn te vinden op www.tvdeuce.nl. Clubkampioenen winnen foursome Gerdi Reijers en Thomas Wasse naar hebben de kampioenschap pen mixed foursome van de Texel se golfclub gewonnen. Bij deze wedstrijd slaan de spelers om beurten af en spelen ook daarna om en om. Onder ideale omstandigheden, met weinig wind, deden twintig koppels Snelle tijden bij Kidsrun Voorafgaand aan de start van de halve marathon deden in de straten van Den Burg zo'n 150 kinderen mee aan de Kidsrun. Dat betekende bijna een verdubbeling van het aan tal deelnemers van vorig jaar, toen 80 kinderen aan de start versche nen. Onder aanmoediging van het (winkelend) publiek liepen de deel nemers twee rondjes (in totaal 1.250 meter) door het centrum van Den Burg. De snelste tijd werd neergezet door Rob ter Burg (4.11 minuten). Er werd in vier categorieën gelopen. Uitslagen: Tot en met 8 jaar - Meisjes: 1 .Kyane Sangers (5.21), 2.Yanika Einholz (5.24), 3.Jasmijn Bap tist (5.32). Jongens: I.Paul van de Woude (4.55), 2.Pascal Saai (5.09), 3.Jeremy van de Mee (5 18). 9 en 10 jaar - Meisjes: 1-Kari Stam (4.54), 2.Anouk Stam (4.58), 3.Sterre Kiltz (5.05). Jongens: 1 Joep van Wees (4.41), 2.D)ulyan van de Mee (4.42), 3.Rik Bijpost (4.47). 11 en 12 iaar - Meisjes: 1 .Yasmijn Kep- pel (5.00), 2.Tara Pinkster (5 05), 3.Fenna van Wees (5.14). Jongens: 1 .Nikay Sangers (4.22), 2.Joren Bakker (4.30), 3.Wessel Kiltz (4.32). 13 jaar en ouder - Meisjes: 1.Carmen van de Werft (4.44), 2.Marloes van Rongen (4.44), 3,Eva van Haren (4.53). Jongens: I.Rob ter Burg (4.11), 2.Marlijn van Haren (4.22), 3.Jop- pe Kats (4.42). aan de wedstrijd mee. Reijers en Wassenaar, beiden club kampioen, waren al vanaf het begin de grote favorieten. Zij speelden 76 slagen bruto. Met 87 slagen was de tweede plaats voor Maeike van der Schaaf en Wil Homan. Lise en Kevin van Zuilekom hadden ook 87 slagen, maar presteerden de tweede ronde net iets minder. Zij werden derde. Ook na aftrek van handicap bleven Reijers en Wassenaar op de eerste plaats (67 slagen). Lise en Kevin van Zuilekom en Alain Hirschler en Lot van Schelt werden gedeeld tweede (71). De bewoners van de Texelse Ree- de hebben de duofiets in gebruik genomen. Diverse sponsoracties leverden bijdragen op van bedrij ven en particulieren. In drie dagen tijd is de fiets door vijf bewoners getest, én goed bevonden. Aan de ingebruikname ging maan den van sponsoracties aan voor af. 'Na grote acties met C&A, het Tevoko damestoernooi en een kraam bij de Zelfpluktuin, kregen we veel donaties van particulieren binnen. Sommigen gaven via een stichting grote bedragen, anderen kwamen een paar euro brengen. Na de Koninginnemarkt brachten veel kleine kinderen bijvoorbeeld hun opbrengst persoonlijk langs. De duofiets is dus door groot en klein bij elkaar gespaard', vertelt Kim de Veij, begeleider van Stichting 's Heeren Loo. Toen het geld voor de fiets eenmaal bij elkaar gespaard was, kon deze echter nog niet gebruikt worden. 'We hadden nooit overeen schuurtje nagedacht en deze fiets met motor paste niet onze gewone schuur. En we konden met die brede fiets niet door de hekjes van het terrein heen', legt Monique Leijstra uit. Een tweede actie volgde, RAB zorgde voor een schuurtje ter grootte van een tuinhuis en er werd een pad aangelegd. Gemeentewerken ver schoof de hekken en toen was niet alleen de fiets klaar voor gebruik, maar ook het onderkomen en het terrein waren klaar. De fiets is voor de ouder wordende bewoners een mogelijkheid om er op uit te gaan. Leijstra: 'Op een tandem moeten ze zelf trappen en dat ging voor sommige bewoners niet meer. Die hadden al jaren niet meer gefietst. Nu kan dat weer, ook in de winter als het hard waait! Tecla Bakker kan nu bijvoorbeeld eindelijk weër fietsen.' Onder de bewoners waren de eerste reacties enthousi ast. Op de vraag of Pier Heerkens al lekker gefietst had, was het ant woord volmondig: 'Ja, ja!' to Mieke Smid/BeetdOank Te >ln6dod6R ii De foto's op deze pagina zijn gemaakt door Olivier Schilling/ Texel Images, Mare Schuijl, Daan Koopman, Aaf Schaatsenberg- Mosk en de Texelse Courant. Met dank aan Frans Hopman voor het aanleveren van informa tie en teksten. De start van de halve marathon vanaf veerboot Schulpengat. Het lukte wegens technische redenen niet de klassering en tijderi van de Texelse lopers in deze krant mee te nemen. Deze volgen komende vrijdag en zijn voor die tijd te raadplegen via de website www.texelhalvemarathon.nl. German Silva, ambassadeur van de Texelse halve marathon en derde op de 21,1 kilometer, is blij met zijn medaille. Den Burg. De langste afstand voerde verder via bos, duinen en strand en daarna over verharde wegen naar de Groeneplaats. Hardlopers genoten volop van het gevarieerde parcours en het fraaie weer hielp een handje Veel lopers, maar wellicht nog meer toeschouwers langs het parcours van de Texelse Halve Marathon. Met hun enthousiaste aanmoedi gingen gaven ze de deelnemers een duwtje in de rug. Honderden kijkers vormden een erehaag bij het verlaten van de boot, waar na op elke kruising, bocht, over steek en op vooral bij de finish vele handen op elkaar gingen voor de lopers. Ronald Schöer, die zondag zijn 24ste verjaardag vierde, gaf zichzelf een mooi cadeau. Snel na de start liep hij weg van de rest. Aan de finish in Den Burg liet hij een tijd van 1.10.15 uur noteren, een nieuw parcoursrecord. Het leverde hem een prijzengeld op van €500,- en een schapenwollen dekbed. De nummers twee en drie kwamen hand in hand over de meet. Peter Res uit Castricum moest de Mexicaan German Silva een teen lengte voorsprong geven. Silva is tweevoudig winnaar van de marathon van New York en ambassadeur van 'Texel'. Momenteel probeert hij zich te kwalificeren voor de zwaarste triatlon ter wereld, de Iron Man op Hawaii. Snelste dame was Esther Schipper, pas 20 jaar oud. Haar commentaar na afloop: 'Ik kreeg kippenvel van al die mensen bij de aankomst. Deze wed strijd is geweldig georganiseerd. Het ging heel goed in de duinen en het zand. Ik ben in topvorm en nog nooit zo strak geweest.' Ze zei klaar te zijn voor (hele) marathon van Chicago, die ze dit jaar nog wil lopen. 'Dit is pas mijn derde halve marathon, maar ik heb aanleg voor de lange afstand. Dus waarom zou ik langer wachten.' Zij liet Barbara Zutt (vonge week nog de beste Nederlandse tijdens de Dam-tot-Dam loop) en de Texelse Margot van der Ven overtuigend ach ter zich. Start Met 1600 lopers stond het bovenste De stemming zat er bij de passeren van de bocht aan het Molwerk volop in. dek vol en het startschot door de Helderse burgemeester Stefan Hul man werd met gejuich ontvangen. Bij velen liepen, de rillingen over het lijf toen ze, begeleid door het geloei van de scheepstoeter, in de file van deel nemers van boord schuifelden. Een onafgebroken stroom lopers, waar geen eind aan leek te komen. Ze wer den aan weerskanten aangemoedigd door een erehaag van publiek. Vanaf de haven het Molwerk en de Mokweg op. Deelnemers die achteraan waren begonnen, zagen hoe het lange lint in de verte afboog naar Den Hoorn. Een warm onthaal en de eerste ver frissing wachtte in Den Hoorn, waar het veld zich splitste in 10 en 21 km. De kortste afstand ging via de Wes- terweg en de Hemmerkooiweg naar mee. Het strand, met name de klim door het mulle zand naar het Pagga- paadje, was een zware hindernis die menigeen wandelend trotseerde. Op het laatste traject, de Smitsweg en de Westerweg, was bij velen te zien dat de laatste loodjes zwaar wogen. Blessures speelden op en een aantal lopers ging wandelen. In de laatste kilometer voor de finish moesten de lopers afrekenen met een gemene kuitenbijter, de steile loopbrug over de drukke Pontweg. Bij de finish op de Groeneplaats wachtte de deelne mers een hartelijk onthaal van weder om honderden toeschouwers. Bij de mannen 21 km deed Lutz Lohse het uitstekend. Hij eindigde als tweede in de categorie 40+ achter German Silva. Die ging te hard, maar over zijn tijd (1.20.07) was Lohse tevreden. Ook Robert Bakker deed het prima met een tijd van 1.26.27. In de cate gorie heren 21-40 behaalde hij een keurige vierde plaats. Winnaar Ronald Schröer, per fiets begeleid door Henri van Maldegem, loopt door de duinen richting het strand. ri-yfrf' John Koenen had halverwege zijn race nog puf o< Lange fietstochten Leersum en Jeanet bewoners. Staand: Pier Heerkens, Fred uo-fiets: Coby Sabelis en Tecla Bakker.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5