Neerslagrecord zet delen Texel blank Voorbeeldwoning definitief niet door Cjrocn ^tmrLr Jéxels in het hart Politiek verstrikt in Strender schoolstrijd Bevers Scouting leggen 'eerste steen' BESSIE® texelse9courant KONSUM - •-_> - Kikkert: 'De democratie zit hier' Hoogheemraadschap versterkt gemalen met extra pompen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12314 DINSDAG 7 OKTOBER 2008 TEXELSE^COURANT Kroegentocht De inschrijving voor de Wampex is zondagmiddag uitgelopen op een kroegentocht. Eindpunt was café De Kombuis in Oudeschild. 36 teams schreven zich in. Pagina 2 Sterke start Landgoed De Bonte Belevenis, waarin het Ambachtscentrum en funfarm De Mient zijn opgegaan, heeft een sterke start achter de rug. In de eerste negen weken zag het liefst 6500 bezoekers. Pagina 2 Golfinterland Op de golfbaan van de Eindho- vensche Golfclub speelde Annabel Groothuis zaterdag en zondag haar eerste interland. Zij trad aan tus sen de beste jeugd (tot en met 12 jaar) van Nederland en België. De Texelse was met 10 jaar de jongste van haar team. Pagina 7 Offerte bleef liggen 'Wethouders door organisatie voor de gek gehouden' Het college is in verlegenheid gebracht nu naar buiten is geko men dat een offerte waarvan werd aangenomen dat hij was afgehan deld, zeker een half jaar op het gemeentehuis heeft gelegen. Met als gevolg dat het project Col lectief Particulier Opdrachtgever schap (CPO) ernstige vertraging heeft opgelopen. Het betrof een offerte van bureau Regie voor nader onderzoek naar de mogelijkheden voor huizenbouw door en voor particulieren. Dit pro ject geeft Texelaars de mogelijkheid om, al dan met georganiseerd, zelf woningen te bouwen. Wethouders Kikkert en Merkelbach voelden hier niets voor, maar desondanks stemde de raad een jaar geleden in met dit plan dat werd gelanceerd door bewoners van Oudeschild en Oos terend. Daarbij was wel externe hulp nodig. De offerte van bureau Regie kwam volgens wethouder Kikkert dit voorjaar binnen bij de gemeente, maar blijkt pas zeer recentelijk met handtekening te zijn geretourneerd. 'In Oudeschild en Oosterend wap pert de vlag', stak Marijke Eelman (CDA) haar cynisme niet onder stoe len of banken. In afwachting van de opdrachtverstrekking aan bureau Regie, ondernamen de werkgroepen in de dorpen geen actie en kwam het hele plan stil te liggen. 'Heeft u de commissie verkeerd voorgelicht, of bent u verkeerd voorgelicht?', vroeg Eelman aan de wethouder. Kikkert: 'Er zijn twee wethouders door de organisatie voor de gek gehouden', maakte Kikkert duidelijk aan het lijntje te zijn gehouderj. Eelman sprak van een beschadigd vertrouwen. OKTOSERACTIE INBOUWAPPARATUUR 30 - 50 KORTING!!! lij Keukencentrum Texel |^^aricowe£6^Den^Burg^i23V2447j (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: verkeersschool Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. |Hmm, lekker mevrouw, Volgende week kom Ik nog eens naar uw Huisje kijken Geholpen door Peter van der Voort legden deze Bevers v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave Vc Bekijk het plan opnieuw en vraag een second opinion.' Joop Groeskamp (TB) wilde doorgaan met het plan: 'Het is een goede plek voor de school, het plan levert extra ruimte op in het dorp voor woningen en bedrijven.' Marijke Eelman (CDA) vroeg zich af of de opdracht aan de dorpscommissie om het draagvlak te onderzoeken niet te zwaar was geweest. Ze kampte met een dilemma: '150 mensen op een avond geeft aan dat het leeft. Maar het is een totaalplan waarin alles met elkaar samenhangt. Daarin is de school cruciaal.' Gerard Weijers (eigen partij) ging zelfs zover te stellen dat Bot een wig dreef tussen de school en de dorpscommissie. Maar wethouder Marian Merkelbach diende hem van repliek. 'Absoluut niet terecht wat u Bot verwijt. U drijft zelf een wig.' Ze hekelde de opstelling van een groep van twintig Oosterenders, over wie ze had vernomen dat ze zich organiseren om de doorgang van het ontwikke lingsplan te dwarsbomen. 'Daarmee zet u zich in voor- de schoolstrijd. Ik stel voor dat u zich inzet voor de school.' Wethouder Nico Kikkert gaf aan dat er geen tijd is te verliezen. 'Meningen zijn gepeild, argumenten uitgewisseld. Nu wordt het tijd om te beslissen, anders kan het hele plan de prullenbak in. Er is geen tijd voor een second opinion.' In reactie op de opmerking van Visman dat Oosterend een duidelijke keus heeft gemaakt. 'De democratie zit hier.' Gezien de opstelling van TB, CDA en GL, die' zich onder voorwaarden akkoord verklaarden en dat ook de WD de waarde van het plan ziet, tekende zich gisteravond een meerderheid af voor het ontwikkelingsplan. De PvdA nam het mee terug naar de fractie, Visman en Weijers zijn tegen. Het gemaal in de Prins Hendrikpolder kreeg het regenwater op eigen kracht niet weg en werd versterkt met een extra pomp. kan het geen kwaad de dunning uit te stellen tot de volgende winter. De •groei van de bomen wordt nog niet belemmerd. Een bijkomend voor deel is dat een jaar uitstel zorgt voor een hogere opbrengst. De hoeveel heid te verwijderen hout van 7000 kubieke meter neemt met ongeveer een derde toe. De ongekend grote hoeveelheid neerslag die zondag in tamelijk korte tijd viel veroorzaakte op veel plekken op het eiland wateroverlast. Brandweerlieden en medewerkers van het hoogheemraadschap waren de hele dag en avond volop in touw. Zondagavond werd in de PH- polder een extra pomp geplaatst, afgelopen nacht werd de capaciteit van gemaal van De Cocksdorp flink verhoogd Dat de omstandigheden zondag extreem waren, blijkt uit de gege vens van het weerstation op het vliegveld, waar in één etmaal 88,8 millimeter water naar beneden was gekomen en in vijf dagen zelfs 160,2 mm. De vergelijking met de crisissituatie in november 2000 gaat niet helemaal op. Ook toen was de regenval extreem, maar viel ver spreid over een langere periode. Voor zover bekend is sprake van een record. Geheel onverwacht kwam het noodweer niet, toen de voor spellingen zaterdag in de namid dag ronduit dreigend werden gaf peilbeheerder hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier om 17.30 uur een weeralarm af. Maar vrij dag al had de Texelse peilbeheer der Jacques Hin de gemalen flink laten draaien en werd het niveau in de hoofdwaterlopen verlaagd naar beneden winterpeil. Voor korte tijd, want de zware regenval die zondag nacht inzette zorgde ervoor dat slo ten, kanalen en waterbassins op het hele eiland snel volliepen en dat de gemalen het niet konden bijhouden. Ook landerijen kwamen onder water te staan, waarbij in veel gevallen de overgang tussen sloot en land niet meer te zien was. In hoeverre sprake is van schade aan land bouwgewassen, is nog moeilijk vast te stellen. De meeste aardappelen zijn van het land, wel moeten nog veel suikerbieten worden geoogst, al zijn die minder gevoelig voor verstikking. Angst bestaat hier en daar voor bloembollen, met name die recent zijn geplant. Eventuele schade is afhankelijk van de duur van de overlast. Ook particulieren bleven niet schadevrij. Kelders, tui nen en schuurtjes liepen onder en riolen konden het niet aan. Meer over de wateroverlast elders in deze krant. Scouting Texel heeft een begin gemaakt met de vernieuwing en uitbreiding van het clubgebouw aan de Bernhardlaan. De sym bolische handeling werd zater dagmiddag verricht door zeven leden van de nieuwe jeugdgroep de Bevers. Met hulp van Peter van der Voort plaatsen de kin deren van vijf tot zeven iaar de 'eerste stenen' die ze zelf hadden beschilderd. Het was niet toevallig dat de jon- opgericht, is een groot succes. Vol gens Scouting Texel komt dat onder doordat bij de meeste andere jeugd verenigingen activiteiten voor deze groep ontbreken. Scouting heeft tot dusver niet de beschikking over een eigen ruimte voor deze groep, maar als dé nieuwbouw naar verwach ting in de aanloop naar de zomer is voltooid, hebben ze een eigen Beverlokaal. In het gebouw komt ook een Stamlokaal, het onderko men voor de oudste jeugdleden (18 tot 23 jaar). Tot dusver bivakkeerden gens en meisjes in de leeftijd van vijf deze in een strandhuisje dat dienst tot zeven jaar de nieuwbouw sym bolisch mochten starten. De Bever- groep die twee jaar geleden werd deed als noodvoorziening, maar dat is eigenlijk onverantwoord, ook uit veiligheidsoverwegingen. Ook het omvangrijke archief dat Scouting Texel in het 62-jarig bestaan heeft opgebouwd, krijgt er een defini tieve plek. In het verleden hield Niek Slijderink senior het bij, maar sinds hij is verhuisd naar de over kant zijn de spullen verspreid over meerdere zolders. Nu Scouting een archivaris heeft aangewezen en om te voorkomen dat spullen verloren gaan, wordt het ook tijd voor een degelijke archiefruimte. Daarnaast blijft er genoeg ruimte over voor opslag van materialen, zoals tenten en kampmateriaal, die tot dusver in een container werden bewaard. Aan de nieuwbouw is twee jaar voorbereiding voorafgegaan De bouw van de voorbeeldwoning van de Stichting Duurzaam Texel in Den Burg West gaat definitief niet door. Er zit een gat van meer dan een ton tussen de stichtingskos- ten en de verwachte opbrengst, waardoor het niet verantwoord is de zogeheten dubo-woning te bou wen. Duurzaam Texel is jarenlang bezig geweest de voorbeeldwoning te rea liseren. Het huis moest voor onder nemers in de bouw en installatie en werkgroepen van Texelse bedrijven om tafel gezeten. Van Andel wijst erop dat duurzaam bouwen ook bij Woontij in de toe komst een belangnjk item it, omdat het aan de orde komt in de prestatie afspraken die de gemeente en de woningstichting met elkaar maken. Daarin wordt gesproken over duurza me nieuwbouw en het verduurzamen van bestaande huizen. De prestatie afspraken zijn nog in de maak. De dubo-woning heeft de afgelo pen jaren vaker op het randje van andere belangstellenden zichtbaar de afgrond gebalanceerd. Duurzaam 7 Scouting Texel de door hen beschilderde eerste stenen. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) maken op welke wijze duurzame voorzieningen ingebouwd kunnen worden. De Stichting Woontij zou eigenaar worden. Bedoeling was dat het huis drie jaar lang als voorbeeld woning zou dienen en daarna als regulier woonhuis in de verkoop zou gaan. Berekeningen van makelaars hebben volgens Duurzaam Texel en Woontij geleerd dat het project niet rendabel is. 'Er is bekeken of er een toekomsti ge bewoner te vinden was die belang stelling in het project had, maar daar heeft zich niemand voor gemeld', aldus directeur Jan van Andel van Woontij. 'Er was afgesproken dat de kosten in balans zouden moeten blij ven, maar er was nu zo'n gat dat het niet meer verantwoord was.' Duurzaam Texel en Woontij willen duurzaam bouwen op andere manie ren onder de aandacht blijven hou den. Het oog is daarvoor gevallen op nieuwbouw die in Oosterend en Den Hoorn staat gepland. Bedoe ling is dat in Oosterend zogeheten energie-nul-wonirigen komen (hui zen die evenveel energie opwekken als er verbruikt wordt) en dat bij de bouw daarvan aan belangstellen den wordt getoond hoe het allemaal werkt. Volgens Nienke Bloksma van Duurzaam Texel kan op die manier verder gebruik worden gemaakt van de kennis die bij de ontwikkeling van de plannen voor de dubo-woning is opgedaan. Daarvoor hebben diverse Texel wilde hem aanvankelijk bou wen in Den Burg Oost als voorbeeld voor de nieuwbouw in De Volmolen, maar dat stuitte op bezwaren van burgemeester en wethouders. Daar na werd het een maatschappelijk bestemde kavel in Den Burg West, maar ook daar rezen problemen. Die konden echter worden opgelost door op papier een groot kantoor- en een klein woongedeelte in het huis te plannen. Woontij had een optie op de kavel (vlakbij de makelaardij van Jan Duin), maar die is teruggegeven aan de gemeente. 'Spannende winkel' opent deuren In de Weverstraat opent naast de Etos een 'spannende' winkel waar klanten vanaf donderdag terecht kunnen voor lingerie, films en vibra tors. Detaillist Elly Verkaik wii zelf niet van een seksshop spreken, de winkel krijgt de naam 'Joel'. Ze verwacht dat haar zaak storm zal lopen, aangezien een dergelijke winkel op Texel nog niet bestaat. Met het verzoek aan de dorpscom missie om het draagvlak voor het dorpsontwikkelingsplan te onder zoeken heeft de gemeente zichzelf en de vier partijen die betrokken zijn bij het plan in een moeilijk par ket gebracht. Want de uitkomst van een bijeenkomst die door zo'n 150 Oosterenders werd bezocht, was dat een grote meerderheid tegen verplaatsing van basisschool De Akker is. Maar zonder die verplaat sing kan het plan volgens wethou der Kikkert de prullenbak in. Een brief waarin de dorpscommissie onder meer aangaf dat de school midden in het dorp moet blijven, zorgde ervoor dat de gemoederen gisteravond tijdens de raadscom missie Grondgebied hoog opliepen. 'Er wordt alleen gesproken over de school, terwijl het een plan is voor het hele dorp dat in samenhang met het dorp is ontwikkeld', zei inspreker Jan Bot. De directeur van de stichting Kopwerk had zich aan meerdere pas sages in de brief van de dorpscom missie geërgerd. Zoals over de meer derheid van 76,9 procent van de 150 aanwezigen die tegen de verplaatsing waren: 'Dat is niet mijn meerderheid. Er wonen immers zo'n 800 mensen in Oosterend. En democratie houdt ook in dat je rekening houdt met de minderheid. Als school hebben we onze eigen plannen even aan de kant gelegd en hebben van begin af aan heel loyaal aan de plannen meege werkt. Oosterend verdient vitaliteit. Als de plannen in deze fase worden afgebroken, dan is dat een onvoor stelbaar gemiste kans.' Maar Frans Visman (D66) nam het op voor de dorpscommissie. 'Het dorp heeft een duidelijke keus gemaakt. Dunning Dennen wordt uitgesteld Staatsbosbeheer heeft besloten de voorgenomen dunning in De Den nen een jaar uit te stellen. De vraag naar hout is door de economische ontwikkelingen zo sterk afgenomen dat een groot deel van de gekapte bomen in het bos zouden moeten blijven liggen wachten op een koper. Dat zou het recreatieve gebruik van wandelpaden kunnen verminderen en de kwaliteit van het hout zou erdoor achteruit gaan. Voor het bos Veldwachter De korpschef van de politieregio Hollands Midden moet 'veldwach ter op Texel' worden. Die krasse uitspraak deed Tweede-Kamerlid Geert Wilders (PW) vrijdag, nadat korpschef Stikvoort enkele media en politici had beticht van stem mingmakerij rond de problemen met Marokkanen in Gouda. Wilders, één van de aangespro ken politici, stelde daarop in het openbaar dat Stikvoort de plank volledig missloeg en zijn carrière maar op Texel moest voortzetten. Het Kamerlid heeft Texel vaker in de mond genomen als ballingsoord. Een paar jaar geleden riep hij nog dat terroristen maar met een groot hek eromheen op Texel moesten worden geplaatst.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1