Hoosbuien bezorgen vooral 'Op zo'n moment echt te weinig capaciteit' ongemak en overlast 'Strafkolonie Texel' Opgeheven gewest Appeltaart en bloemen bij open huis kost nog tijdje geld Achter de schermen Logeerhuis Texel DINSDAG 7 OKTOBER 2008 TEXELSE J colJRANT dat de situatie op Texel min of meer onder controle was, werd het team weer ontbonden. Duidelijk was wel dat de snelheid waarmee het water naar beneden kwam, een stuk groter was dan waar mee de sloten en gemalen het kon den afvoeren. Bijkomend probleem Een druk weekend voor brandweerlieden en medewer- Water stroomt uit vier leidingen tegelijk de zee in. Brandweerlieden kwamen in actie nadat het riool in de Sluyscoogh w Gemaal de Schans draait op volle kracht. zodat er in de loop van de avond weer kon worden doorgetrokken. Een soortgelijke actie deed zich voor aan de Markgrave en mogelijk elders. Een poging om riolen in Oudeschild te ontlasten, moest worden opgegeven omdat de omliggende sloten dermate vol zaten, dat er geen water kon wor den overgeheveld. Een wadi (grote vijver bedoeld als waterbuffer) temid den van het nieuwbouwwijkje aan de Anne Frankstraat stond overvol. Het water kon niet of onvoldoende weg stromen via de afvoer die daarvoor was bedoeld en zocht zijn weg op andere manieren. Beleidsteam Gezien de ernst van de situatie scha kelde de hulpverlening over op de zogeheten Gecoördineerde Regiona le Incidenten Procedure (GRIP) fase 1, met onder meer als gevolg dat zondag in het raadhuis een beleids team bijeen werd geroepen. Dit sein vanuit de Alarmcentrale in Alkmaar was gebaseerd op de noodsituatie in de Kop van Noord-Holland en bleek achteraf voor Texel overbodig. Nadat het beleidsteam had geconstateerd was dat het buitenwater niet voldoen de wilde zakken, zodat de gema len bij het wegpompen meer weer stand ondervonden dan gewenst. Zo stond het zeewater 's avonds rond 20.00 uur bijvoorbeeld ruim één meter boven NAP, terwijl het peil voor het gemaal in de PH-polder een meter beneden NAP stond en dus een meter of twee omhoog moest worden gepompt. Medewerkers van het hoogheemraadschap waren van af 11 .00 uur zondag non-stop in de weer. De gemalen draaiden op volle toeren, maar dat bleek niet genoeg. Verklaarbaar, want stelregel binnen het hoogheemraadschap is dat alle Texelse gemalen per uur 1 millimeter regenwater kunnen wegpompen. Een snelle rekensom leert dat het dus minstens vier dagen kost om de ruim 88 millimeter weg te pompen die is gevallen. PH-polder Met name in de Prins Hendrikpolder (capaciteit circa 90 kubieke meter per minuut) steeg het water tot zorgelijke hoogte. Toen de verwachte opklarin- kers van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Nadat vrijdagnacht aan de Pontweg de eerste boom door storm werd geveld, gingen de piepers van de brand weerlieden keer op keer af. Ook medewerkers van het hoogheemraadschap waren zondag druk in touw om de wateroverlast te bestrijden. Na die eerste gevelde boom gingen zaterdag en zondag aan de Georgi- eweg en aan de Krimweg nog enkele bomen tegen de vlakte. Ander drama speelde zich af op camping Koger- strand, waar de voortent van de cara van van de stichting Samen Lappen door de storm volledig aan stukken ging. De stichting zet zich in voor minder bedeelden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Zondag rond 11.30 uur spoedden brandweerlieden zich naar de familie Bakker van de Ruigendijk 16a, waar het souterrain was ondergelopen. Ter wijl de familie probeerde de schade zo veel mogelijk te beperken, pompte de brandweer de benedenverdieping leeg. Maar de wateroverlast bleef, omdat de omliggende sloten over liepen en de druk van het water te hoog was. Water liep van de ene sloot in die aan de andere kant van de weg. Hulpverleners gaven aan dit niet eerder te hebben meegemaakt. De brandweer verleende ook assistentie aan de Sluyscoogh in Den Burg, waar wegens hét overvolle riool toiletten niet meer konden worden gebruikt. Uiteindelijk slaagden de manschap pen er daar in het water in het riool met een halve meter te laten dalen, Brandweercommandant Dick Jongeneel en buurtbewoner Jan Duin bekijken de overvolle wadi aan de Anne Frankstraat. van het de bedoeling was dat deze vanavond en vannacht zou worden aangesloten. Arie Lap, bloembollen teler en lid van het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap, bekeek de verrichtingen van de medewer kers van nabij. 'Het was voor mij als bestuurder heel leerzaam. Om te kijken hoe de organisatie reageert op zo'n noodsituatie. Dat deden ze hart stikke goed. De medewerkers zetten zich voor honderd procent in. Het is ook vanuit ander oogpunt leerzaam. Er is bijvoorbeeld een project gaande om water uit Eierland naar de Kras- sekeet af te voeren. Als je daartoe besluit, is het wel van belang om te weten of de Krassekeet dat aan kan. Dat leek wel goed te gaan, want bij de Krassekeet stond het water niet zo hoog als elders. Maar wel in het achterland, zoals in Waalenburg. Het is trouwens overal een drama. Van de Hemmer tot het Hoornder Nieuwland en ook in Eierland staan de sloten helemaal vol. Het maakt duidelijk dat je op zo'n moment echt te weinig capaciteit hebt.' Om de Krassekeet te ontlasten, is vorig jaar onder aan de Zaandam- merdijk een groot bassin aangelegd. Volgens het hoogheemraadschap heeft dit nu goede diensten bewezen, doordat de afvoer toen het water op het hoogste punt was is afgesloten. Maar landbouwers waren niet onder de indruk van de hoeveelheid water in het bassin. Tekst en foto's Gerard Timmerman gen in de namiddag uitbleven, werd besloten hier een extra pomp van 60 kuub per minuut bij te zetten. Daarbij werd het water via pijpleidingen over de dijk afgevoerd. Een flinke klus met veel hijs- en sleutelwerk, waarmee rond 18.00 uur werd gestart. Rond 22.00 uur kon de pomp worden inge schakeld. Gistermorgen bleek het effect, het water stond weliswaar nog hoog, maar was volgens het hoog heemraadschap een centimeter of twintig gedaald. 'We zijn aan de win nende hand', aldus een medewerker. Dat was gistermorgen ook het geval bij gemalen De Schans, Dijkmanshui zen en de Krassekeet. De omstan digheden waren dan ook beter dan zondag. Het buitenwater was gezakt, de wind was weggevallen en er viel geen regen meer. Alleen in Eierland, waarbij de neerslag van een groot achterland via het gemaal van De Cocksdorp moet worden afgevoerd, wilde het water nog niet zakken. Reden voor het hoogheemraadschap om aan de bestaande capaciteit van 7200 kuub per uur een dompelpomp met een capaciteit van 5500 kuub per uur toe te voegen. Een pomp die van een vastewal moest komen, en waar- ln het gemaal van de PH-polder overleggen Kasper van Zullenkom en Jacques Hin van het hoogheemraadschap met elkaar. Bestuurder Arie Lap luistert mee, evenals Enith Scholtens van het hoogheemraadschap. Een stuk land op de hoek Genteweg-Koningsweg stond volledig onder water. Brandweerlieden, medewerkers van het hoogheemraadschap en anderen 's avonds in de weer met het monteren van afvoerpijpen. Was dat even een verkeerde inschat ting mijnerzijds toen ik een paar jaar geleden Tweede-Kamerlid Geert Wilders bij een bezoek aan Texel op de foto zette. Ik dacht dat de beste man voor zijn ontspanning een dagje Texel deed. Normaliter besteden we als krant geen aandacht aan beken de Nederlanders die even op Texel komen uitblazen, maar voor Wilders maakten we een uitzondering omdat hij zelfs voor zijn dagje Texel vier lijfwachten had meegenomen. Dat moet achteraf bekeken toch al een 'signaal' zijn geweest. De PW-leider kwam helemaal niet voor zijn ontspanning naar het eiland: hij kwam in alle stilte zijn toekomstige 'strafkolonie' verken nen. Zijn verbanningsoord voor bij voorbeeld korpschefs van de politie die zeggen dat sommige media en politici (zonder namen te noemen) de problemen met Marokkanen in Gouda teveel opkloppen. Een paar jaar geleden stelde Wilders ook al eens serieus voor om terroristen op Texel op te bergen, dus er begint zich in een trend in zijn opmerkingen af te tekenen. Texel lijkt daarin een 'waardig' opvolger van de vroegere Drentse strafkolonie Veenhuizen te worden. Het zijn van een ballingsoord past misschien niet helemaal in het motto 'vier het leven' van de WV en het staat ook nog nergens in het pro ject Ruimte voor Ontwikkeling, maar iemand als Wilders hoeft zich daar natuurlijk niets van aan te trekken. Ik ben wei benieuwd wie hij de komen de tijd nog meer een 'enkeltje Texel' inclusief een 'nieuwe baan' toedicht. Zijn grote vriendin minister Vogelaar wellicht? Dan mag zij op Texel ver der door het leven als dienstmeisje bij een herenboer? Of minister Cramer? Zij mag haar duurzaam getut hier voortzetten door 's avonds in de straten de gaslampen aan te steken. En Balke nende kan natuurlijk ook zijn koffers pakken. Mag hij als schillen-, vod den- en lompenboer met een kar langs de huizen te trekken om op Texel de rotzooi op te ruimen. Dit is uiteraard klinkklare onzin, «maar ik betwijfel of dat ook doordringt bij een Kamerlid dat nog in het bestaan van de veldwachter op Texel gelooft. Ik zou zeggen: laat hem nog maar even in die waan. Laat ik zelf tot de kern van mijn betoog komen: ik vind dat Wilders groot gelijk heeft! Je zult mij niet horen roepen dat hij knettergek is of zo, integendeel. Stuur ze maar op die ballingen! Maar, wel onder één zeer strikte voorwaarde. Voor elke 'verschoppeling' die hierheen komt, detacheren we per omme gaande direct een notoire Texelaar bij Wilders en zijn PW-aanhang in het Haagse. Sturenwe van die onverzettelijke Texelaars die van nature gewend zijn hun eigen koers te varen, zich nooit iets zullen aantrekken van uitgestip pelde lijnen of partijdisciplines, maar met het woord 'aars' in hoofdletters op hun voorhoofd geschreven dwars tegen alles en iedereen hun eigen koers aanhouden. U kunt er vast zo wel een paar voor de geest halen. Ik ben heel benieuwd hoe lang ze dat bij de PW gaan volhouden. Jeroen van Hattum Ecologische atlas van de Noordzee Traumaheli na trap van paard Zaterdagavond, omstreeks 18.20 uur, landde een traumahelikopter op een weiland bij het Prins Hen drikhotel in polder Het Noorden. De heli assisteerde nadat bij een onge luk met een paard een gewonde was gevallen. Het slachtoffer had een trap van een paard gekegen en liep daarbij inwendig letsel op. Ze is per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. ifoio-s rexeiphoio.ni) Anita Wouters, directeur-gene raal van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV), neemt vrijdag het eerste exemplaar van de Ecologische Atlas Noordzee ten behoeve van gebiedsbescherming in ontvangst. Deze wordt haar aangeboden door Han Lindeboom van Wageningen Imares. De atlas is een vervolg op het project Beschermde Gebieden Noordzee en bevat met ruim 200 kaarten een schat aan informatie over de Noord zee, de dieren die er leven of foera- geren en de gebruiksfuncties. Het boek besteedt apart aandacht aan gebieden met bijzondere ecologi sche waarde. Per diersoort is terug te vinden welke natuurwaarden in deze gebieden aanwezig zijn die in de toekomst beschermd zouden kun nen worden. Met de atlas wil Imares deze informatie beschikbaar maken voor gebruikers van de Noordzee en voor organisaties die betrokken zijn bij het ontwikkelen van beleid en het beheer. Het aanbieden van het eerste exemplaar vindt plaats tijdens de Noordzeedagen, die op 9 en 10 oktober plaatsvinden op de Pier van Scheveningen. Tijdens dit evenement debatteren beleidsma kers, beheerders, onderzoekers en gebruikers van de Noordzee over de gevolgen van een veranderend kli maat. Een volledig programma is te vinden op www.noordzeedagen.nl. Het gewest Kop van Noord-Hol land, een samenwerkingsver band tussen negen gemeenten, bestaat al een ruim een jaar niet meer, maar de kosten gaan toch nog een tijdje door. Texel moet tot en met 2010 jaarlijks €37.000,- blijven betalen en daarna tot en met 2015 nog eens €18.500,- per jaar. Dat komt naar voren uit de najaarsrapportage over 2008. Met inbegrip van een paar extra posten (bijvoorbeeld de huurverplichting van het pand waarin het gewest zat) en enkele nog in te vullen pos ten, gaat het college uit van een bedrag van €44.200,- dat tot en met 2015 jaarlijks nodig is. Dat is minder dan aanvankelijk werd aangenomen. In de gemeentelijke begroting van dit jaar staat nog een structureel budget van €86.800,- om de nakomende kosten te beta len. Het college stelt de politieke partijen voor dat budget te verla gen naar €50.000,- tot en met 2010 en daarna nog verder omlaag te schroeven tot €31.500,-. Dat levert een financieel voordeel van eerst twee keer €36.800,- en daarna vijf keer €55.300,-. De begroting voor 2009 moet duidelijk maken hoe dat geld op een andere manier kan worden gebruikt. De nog in te vul len kostenposten hebben betrek king op een nog groot lopend project (Power) van het gewest, een tekort van de veiligheidsregio Noord-Holland Noord uit 2006 en een gewestelijk project waar Texel niet aan meedeed. Voor dat laat ste is toch een rekening naar de gemeente gestuurd. Protest heeft tot nu toe niks opgeleverd. Het project Power staat op de nomi natie bij het ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord te worden ondergebracht, maar daar is nog geen duidelijkheid over. De ambtenaren die bij het gewest werkten, zijn inmiddels allemaal ergens anders terecht gekomen. Geen van hen is naar Texel geko men. Het gewest is opgeheven omdat de negen gemeenten de afgelopen jaren de ene na de ande re gezamenlijke taak zagen sneuve len. Eerst verdwenen de regionale brandweer en het ambulancever voer naar de veiligheidsregio en vorig jaar vielen ook gezamenlijke taken in de gezondheidszorg weg (door een fusie van drie GGD's). Voor gezamenlijke taken op het gebied van bijvoorbeeld milieu en onderwijs zijn sinds de opheffing andere samenwerkingsvormen ont staan. Het onderwerp staat voor Texel in een bijzonder daglicht omdat met de Friese Waddeneilanden een soortgelijk verhaal ontstaat als het samenwerkingsverband De Wad deneilanden definitief wordt ont bonden. Ook daar zijn lopende financiële verplichtingen. Daarnaast staat samenwerking in de Noord- kop weer hoog op de agenda door dat de provincie wil praten over de bestuurlijke toekomst van de gemeenten. Meer samenwerking is daarbij een belangrijk gesprekson derwerp. Texel is ook bij dat proces betrokken. Texel hield zaterdag massaal open huis. Bij circa 50 huizen stond de deur open voor publiek. Bewoners liepen als makelaar door hun eigen woning en ver kochten naast het huis vooral ook gezelligheid met zelfgebak ken appeltaart of verse bloe- Diverse Texelse makelaars hielden zaterdag een open dag of open huizenroute. Dit had als gevolg dat in totaal circa vijftig huizen voor het publiek geopend waren. De vrijblijvendheid leek reden voor veel Texelaars hier gebruik van te maken. Je kon immers binnen wandelen en een kijkje nemen in dat ene huis, ook al lag het ver boven de financiële mogelijkheden. De redactie maakte zelf ook van de gelegenheid gebruik en kreeg meerdere keren appeltaart, verse jus d'orange of een toastje aange boden. Aan de Schilderweg leidde het echtpaar Kooger het derde stel rond. Sterk punt aan het huis was volgens hen vooral de tuin. Terwijl ze enthousiast over hun huis ver telden stond er vers sap op tafel en geurde de appeltaart Of ze tevreden waren met de mensen die geweest waren? 'Zeker! Het blijft natuurlijk afwachten, maar we hab- ben het idee dat er serieus geïnte resseerden bij zaten. En we hebben er tenslotte maar eentje nodig.. Aan de Emmalaan had Ed Combé het druk met de kijkers. Bij binnen komst was hij druk met de negende rondleiding bezig. Carla Burgman wandelde langzaam door het huis. Ze nam afscheid van het huis war haat zus 50 jaar had gewoond.'Die kans kon ik niet laten lopen.' Combé had voor de open dag het huis aan kant gemaakt en bloemen gehaald. 'Ze moeten het huis toch vooral mooi vinden en er iets in zien', was zijn opvatting. Hij had weinig verwachtingen maar was verrast door de interesse. 'Mijn zus dacht; 'Er komt geen mens!', en toch hebben we er al negen gehad.' Van de kijkers waren er wel een paar snel weg; 'Die waren gewoon nieuwsgierig en niet écht geïnteresseerd. Maar ze waren evengoed welkom hoor!' Ook in De Koog liep het naar tevre denheid. Aan de Ruijslaan had de appeltaart inmiddels plaats gemaakt voor sap t en toastjes. Mevrouw Bleichroedt dacht dat ze het huis zo goed als verkocht had. 'Het echtpaar gaf eerlijk toe dat ze het wilden hebben, ze hebben de driedimensionale verbouwings plannen al op de computer staan.' De anderen kon ze slecht peilen, maar ook zij was tevreden over de dag. 'Het lijkt me leuk als dit echtpaar het huis wil hebben, ik vind het een prettig idee als het in goede handen komt.' 'Vrijblijvendheid is de sleutel van het succes', was de opvatting van Paul van Heerwaarden van de Texelse Makelaars, Mensen konden zon der afspraak of makelaar op hun gemak door het huis lopen. Van de bewoners kreeg hij na afloop reac tieformulieren van geïnteresseer den retour waardoor hij gerichte vervolgacties kan ondernemen. Zij krijgen meer informatie of er wordt een afspraak gepland. 'Op die lijs ten kwam ik mensen tegen die niet bekend stonde als woningzoe ker. maar door dit soort initiatieven enthousiast gemaakt werden en gingen kijken.' Ziekteverzuim gemeente daalt De gemeente heeft het ziektever zuim stevig zien afnemen in ver gelijking met een jaar geleden. Het eerste kwartaal van 2008 ken de de gemeente een verzuim van 5,1 procent. Dat was in dezelfde periode vorig jaar nog 8,5 procent wat tot vragen in de gemeenteraad leidde. De politieke partijen trok ken toen extra geld (1,5 ton) uit om zieke ambtenaren te vervangen. Volgens de najaarsrapportage is het hoge verzuim veroorzaakt doordat er een aantal langdurig zieken was. Gesteld wordt dat dat grotendeels niet aan het werk was gerelateerd. Diverse raadsleden kaartten vorig jaar ook aan dat de reorganisatie en de hoge werkdruk hun tol had den geëist. Burgemeester Geldorp noemde toen ook de vele bezui nigingen als een van de oorzaken van het hoge verzuim. Over de periode 1 januari tot 1 augustus 2008 is het verzuim inmid dels gedaald naar 3,7 procent. Vol gens de rapportage is training aan de leidinggevenden gegeven over verzuim. Er wordt ook gewerkt aan een ARBO-team dat de arbeidsom standigheden in de gaten houdt. De gemeente zat een tijdje zonder nadat in het voorjaar van 2007 eerst de ARBO-coördinator en kort daarna een personeelsconsulent voor arbeidsomstandigheden ver trok. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5