Texelse miljoenen op omgevallen Landsbanki Cjroen ^warLr Jexels in het harL College van b en w belegt spoedberaad Provincie wil boot vroeger laten varen Nieuws van de provincie 'TESO heeft sleutel oplossing' 'Sekswinkel past niet in bestemmingsplan' Doek valt voor Poundcake SiilsaPPli Volop drukte bij Rabobank 'Spaartegoeden stijgen snelst in slechte tijden' 'Geld moet, net als sinaasappelen, rollen!' O HEMA Waar in Noord-Holland vinci je }iei avontuur? Noord j^olland Kijk in deze krant! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12316 DINSDAG 14 OKTOBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De gemeente Texel kan voor miljoe- de omgevallen Landsbanki hebben nen het schip in gaan. Het college staan. Het zou geld betreffen dat van b en w zou voor €8 miljoen op voor de kanjerprojecten was. gere- De beste oplossing is wanneer TESO de afvaarttijden van de boot vijf minuten vervroegt. Aldus reageert de provincie op de brede weerstand tegen aanpassing van de dienstregeling voor buslijn 33 tussen de veerhaven en het sta tion in Den Helder. Maar TESO vindt dat de provincie de lijn uit de bonus/malusregeling moet halen, zodat Connexxion de bestaande rijtijden kan handhaven. Net als reizigersorganisatie Rover, TESO, de WV en andere organisa ties heeft ook de gemeente protest aangetekend tegen de voorgeno men aanpassing, waardoor treinrei zigers na de ochtendspits minimaal een half uur langer moeten reizen. Marja van den Berg, die dagelijks met de trein gaat, deed ook haar beklag bij de provincie: 'Dit slaat werkelijk nergens op. Meestal kan de trein van vier over het halve uur makkelijk worden gehaald worden (ik ben ervaringsdeskundige!) Haal de lijn 33 uit de bonusmalus rege ling en zorg dat ik vanaf 16 decem ber vanaf Texel normale reistijden naar Alkmaar kan houden. U wilt het openbaar vervoer stimuleren, maar op deze wijze jaagt u men sen de auto in.' Tot haar verbazing antwoordde de provincie dat de bus eerder vertrekt dan volgens de dienstregeling en dat daardoor te weinig overstaptijd overblijft. Een In het bestemmingsplan is vol gens de gemeente geen ruimte voor een sekswinkel. De winkel van Elly en Jolanda Verkaik is daarom volgens Linda Dinkel- man, voorlichter bij de gemeente, in strijd met het bestemmings plan. De gemeente geeft op korte termijn uitsluitsel of de zaak moet sluiten. Een sekswinkel is in strijd met de kernwaarden die Texel wil uit dragen; rust, ruimte en natuur. In Na zeven, maar .eigenlijk na veer tien jaar, valt het doek voor de bekende Texelse band Poundcake. Vrijdag is de band voorlopig voor S PLOEG DOOR DORPS BOUWPLANNEN serveerd. De gemeente wilde het nieuws gisteravond niet bevestigen, een andere informant wel. De fractievoorzitters van de politieke partijen werden gisteravond in een spoedzitting bijgepraat door het col lege van b en w. Naast de €8 miljoen op de Landsbanki zou de gemeente ook forse bedragen hebben uitge leend aan andere banken. Burge meester Geldorp wilde gisteravond niet reageren en verwees naar een persconferentie die vanmorgen om 10.00 uur begon, precies het tijd stip dat deze krant sluit. Ook geen van de fractievoozitters wilde gis teravond reageren, maar volgens de eerste berichten vertrouwen b en w er vooralsnog op dat het geld terug komt. De Vereniging van Nederland se Gemeenten en het ministerie van Financiën onderzoeken dit momen teel. Minister Bos van Financiën liet eerder weten dat particulieren hun geld tot een ton terugkrijgen, maar dat zou niet gelden voor gemeen ten en andere overheidsinstanties. In hoeverre dit de voortgang van de bouw van het nieuwe gemeentehuis, de verbouwing van OSG De Hoge- berg en andere kanjerprojecten beïn vloedt, kon gisteravond niet worden achterhaald. Meer informatie naar aanleiding van de persconferentie staat vanmiddag op de website www.texelsecourant.nl. woordvoerder: 'Een overstap van vijf minuten is echt het minimum dat reizigers nodig hebben om goed te kunnen overstappen. Naar onze mening ligt de sleutel om tot een structurele oplossing te komen bij de TESO. Wanneer die bereid is met de vertrektijd van de boot te schuiven is het probleem opge lost. Voor de bus ontstaat dan voldoende ruimte om- van de veer haven naar het station te rijden en kunnen busreizigers binnen een marge van vijf minuten overstappen op de bus.' TESO-directeur Cees de Waal voelt hier niets voor: 'In het grootste deel van de gevallen ver loopt de dienstregeling naar tevre denheid. Doordat het treinschema iets is aangepast, de komst van de kaartjesautomaat op Texel en doordat wij doorgaans ruim op tijd in Den Helder afmeren, is er geen reden om de bestaande dienstre geling overhoop te halen. Op dit moment zijn financiële argumenten van Connexxion, die geen boete wil, de drijfveer. Terwijl het belang van de reizigers voorop hoort te staan. Schaf daarom die bonus/malusre geling af, zoalé reizigersorganisatie ROVER suggereert. Een jaar of vier geieden hebben we in verband met de trein in constructief overleg met ROVER de dienstregeling van de boot vijf minuten aangepast, dat kunnen we niet blijven doen.' n fractievoorzitters hadden gisteravond veel te bespreken. Op de kamer van burgemeester Joke Celdorp brandde nog laat licht. het bestemmingsplan van 2002 is opgenomen dat een bordeel, seks- inrichting en sekswinkel niet in het centrum van een dorp geëxploi teerd mag worden. Een bordeel of seksinrichting (bijvoorbeeld een seksboerderij waar een ruimte gefa- ciliteerd wordt) zou alleen in het buitengebied mogen maar dit geldt niet voor een sekswinkel. 'Dat mag op heel het eiland niet', aldus Din- kelman. Lees verder op pagina 5 De kredietcrisis heeft tot veel extra drukte bij de Rabobank geleid. De oorzaak is tweeledig: 'We krijgen veel telefoontjes van klanten die wakker hebben gelegen en vragen of hun geld bij ons veilig wel is. Maar er zijn ook veel mensen die de Rabobank in deze onzekere tijd als een veilige haven beschouwen en hier een rekening openen', vertelt directievoorzitter Ronald Bleeker. De paniek in de financiële sector legt de Rabobank vooralsnog geen wind eieren. Er zijn in korte tijd duizend nieuwe rekeningen geopend bij de Rabobank Noord-Holland Noord, waarvan naar schatting ruim 300 op Texel. Daarnaast is er een flinke toe stroom van geld naar de bank. De extra drukte maakte het nodig om medewerkers vanuit het hoofdkantoor in Den Helder tijdelijk in de bijkantoren te stationeren. Toch heerst er geen euforische stemming bij de Rabobank. Blee ker zelf beziet de ontwikkelingen met gemengde gevoelens: 'Het is mooi dat we zoveel nieuwe rekeninghou ders krijgen die geld aan ons toever trouwen. Maar ik maak me zorgen over de reden waarom dit gebeurt, namelijk dat mensen te weinig ver trouwen hebben in het bankwezen. Dat raakt ons allemaal.' Voor veel Texelaars lijkt de finan ciële malaise een 'ver van mijn bed show'. Ze maken zich nog geen zorgen of willen dit ten over staan van de krant niet toegeven. Over één ding zijn ze bet op de warenmarkt echter wel eens. Het is nog maar net begonnen. 'Zorgen? Ikke niet! 'De crisis baart mevrouw Daalder overduidelijk geen zorgen. Toch houdt het de gemoe deren wel bezig. Ze heeft met name moeite met het feit dat we met zijn allen betalen voor de risico's die de grote jongens hebben genomen. 'Dat voelt verkeerd.' Twee Braban ders vallen haar bij. Zelf zit ze al jaren bij de Rabobank en dat geeft haar een veilig gevoel. de laatste maal te zien en te horen op de 'thuisbasis', café De Kuip in De Koog. Ron de Vries (drums en zang), Syl van Dijk (gitaar en zang), Marije Schoo (zang), Jos Schaafsma (bas en heel soms zang en Wim Boer (toetsen en zang) hebben unaniem besloten dat het schnabbelcircuit niet meer te combineren valt met hun privéleven en andere werkzaamheden. Pound cake was een veelgevraagde band en speelde behalve in De Kuip en op festivals ook in de tent van de Ronde om Texel, bij Oosterend Present, bij de viering van 100 jaar TESO en op het Tropical. Daarnaast trad de band ook op op festivals en feesten elders in het land. In de zeven jaar waarin de band in de huidige vorm bestaat, werd een indrukwekkend repertoire van covers opgebouwd, waarvan een groot aantal tijdens het afscheidscon cert de revue zal passeren. De basis voor Poundcake werd gelegd in 1993. Na een tijdlang als Bonanza door het leven te zijn gegaan, bestaat de hui dige band sinds 2000. Het optreden in De Kuip begint vrijdag om 22.30 uur. De toegang is gratis. ~C\_ j" ill '.ii" in Volgens Monique Keijser helpen we een economische crisis zelf in de hand. En ze is ervan overtuigd dat die komt. 'Met alle berichtgeving worden mensen bang en worden we voorzichtig. Dan is het wachten op een mindere periode.' Zij heeft haar geld bij de Rabobank en ING ondergebracht en ziet geen reden geld van haar rekening te halen. 'Als je geen geld hebt, heb je ook geen zorgen', wordt bij een groepje mannen geroepen. Ze zien elkaar wekelijks op de markt en dan praten ze elkaar bij. Zelf misschien geen geld en geen zorgen. Maar hoe zit het met de omgeving, maken ze zich daar ook geen zorgen om? Wim de Porto denkt dat vooral het toerisme het volgend jaar zal merken. 'Daar kun je vergif op innemen. Cees de Waal zal volgend jaar wel andere cijfers laten zien.' Maar angst is volgens een ander een heel slechte raadgever. We moeten volgens hem wel gewoon inkopen blijven doen en je spaarcenten onderbrengen bij de boerenleenbank: 'Dat is het beste.' Jan Zoetelief ziet het voor de toekomst somber in. Hij verwacht een crisis zoals voor de oorlog. 'Het is nog maar net begonnen, en we maken elkaar bang en dus gek.' Dit wordt door andere mannen weg gewuifd. 'Niet zo negatief, Jan.' De discussie komt verder .op gang. In plaats van zorgen, maken ze zich ook kwaad. De Porto: 'Nederland, en dat zijn wij dus, betaalt gewoon aan IJsland. Dat is lekker makkelijk!' Anderen vallen hem bij. 'Alsof we bij grote winst zouden meeprofiteren!' Meer over de kredietcrisis op pagi na 9. Klanten die de Rabobank bellen, krij gen te horen dat ze zich geen zorgen hoeven te maken over hun spaargeld. Bleeker: 'We zijn een goede, stabiele en winstgevende bank en beschikken als enige commerciële bank over de Triple A-status, wat betekent dat we heel kredietwaardig zijn. We zijn wel commercieel, maar een coöperatieve bank, wat betekent dat de winst niet naar de aandeelhouders gaat. Een deel blijft in de bank, maar een ander deel stroomt weer terug naar de loka le maatschappij. De Raboton levert bijvoorbeeld bijdragen aan leuke en nuttige projecten. We hebben een Ledenraad die indirect invloed heeft op het beleid en het scheelt ook dat de mensen in ons kantoor worden gehol pen en geadviseerd door Texelaars. Ook dat geeft vertrouwen. Het is wel zo dat mensen nu wat voorzichtiger zijn geworden. Investeringen worden soms uitgesteld. Particulieren die nog even wachten met de aanschaf van een nieuwe auto of keuken. Maar het is niet zo dat er bij ons nu ineens niets meer kan. Plannen van ondernemers die met een goed onderbouwd en kansrijk initiatief komen, beoordelen we op dezelfde manier als drie, zes, negen maanden of langer geleden. Dat geldt ook voor particulieren die een huis willen kopen.' Bleeker over de vraag in hoeverre Texel last heeft of krijgt van de kredietcrisis: '2005, 2006 en 2007 waren jaren van groei. Daarin hebben we gemiddeld genomen vet op de spreekwoordelijke botten gekregen. Voor 2008 verwacht ik geen grote plus. Gelijk of minder. Het is moeilijk in te schatten hoe lang de kredietcrisis zal aanhouden. De kans dat we er ook op Texel wat van gaan merken is reeël. Ik kan me voorstellen dat mensen de broekriem aanhalen en minder uitgeven. Dat ze bijvoorbeeld een keertje minder op vakantie gaan. Dat heeft ook een keerzijde. Want doorgaans is het zo dat de spaartegoeden het snelst stij gen in tijden waarin het economisch slechter gaat.' Hirsch Ballin 'Onze kerntaak is niet alleen ruzies beslechten, maar ook voorkomen dat er meer ruzies komen.' Dat zei minister van Justitie Hirsch Ballin vrijdagavond in de aula van OSG De Hogeberg, tijdens een bijeen komst die werd bijgewoond door enkele tientallen leerlingen, ouders, bestuurders van de gemeente en andere belangstellenden. Pagina 5 a Emigrante 'She was more of a city girl, altijd goed gekleed en trots op haar uiter lijk, in het bijzonder op de keuze van de sierraden die ze droeg. Op haar geboorte-eiland Texel stond ze bekend als de eerste vrouw die lip penstift gebruikte.' Dat werd gezegd bij de uitvaart van Annie Kikkert, die in 1952 naar Australië emigreerde en daar op 17 juli jongstleden op 85-jarige leeftijd overleed. Pagina 6 a Kompasschool Een nieuw bestuur, een nieuwe organisatie, een vernieuwd team en nieuwe onderwijsvormen en - methoden. Veelbelovende ontwikke lingen bij de Kompasschool in Den Burg, de enige school voor speciaal basisonderwijs op Texel. Ze zijn het resultaat van vele inspanningen, met als resultaat een uitstekende waardering door de Onderwijsin spectie. Pagina 9 Aangifte Boon ingetrokken John Sampers uit Nijmegen heeft zijn aangifte tegen Stan Boon ingetrok ken. Sampers, die beelden gemaakt door kunstenaars uit Zimbabwe, exposeerde in de tuin van Boon, betichtte de Texelaar in augustus van verduistering en beweerde geld tegoed te hebben van Boon. Sam pers beweerde dat Boon hem te weinig had betaald, maar dit bedrag stemde overeen met een brief die Boon de Nijmegenaar al eerder had gestuurd. De politie iaat weten dat Sampers inmiddels eieren voor zijn geld heeft gekozen. m:.K ert~ri::e texelse@courant| r«.^n.T„,hinMhon Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Op de markt werd nog volop gehandeld

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1