Niet zo dat Texelaars nu portemonnee moeten trekken Boosheid en angst door 'Landsbanki' OSG dreigt kind rekening te worden Cjrocn Twartsjexels in het harL, Visie samenwerking van agenda gehaald Nacht van de nacht mantic Wrijving eilanden in Dokkum OSG baalt OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12317 VRIJDAG 17 OKTOBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 'Een zeer ernstige situatie, maar het is niet zo dat de Texelaars nu meteen hun portemonnee moe ten trekken. Dit kan in het uiterste geval effect hebben op de grote investeringen die we willen doen.' Dat zei wethouder Peter Bakker (Middelen) naar aanleiding van het nieuws dat ook Texel een deposito van €8 miljoen bij de omgevallen IJslandse Landsbanki had uitstaan. Naast de €8 miljoen, blijkt dat Texel ook €8 miljoen had uitstaan op een Ierse bank (Anglo Irish Bank) en, om het risico te spreiden, zo'n zelfde bedrag op een bank in Denemarken (de FIH Erhvervsbank, een dochter van de IJslandse Kaupthing Bank). Het betreft geld dat was geleend van de Bank Nederlandse Gemeen ten (BNG), dat was aangetrokken ter financiering van kanjerprojecten (PHH, school en gemeentehuis). De gemeente had hiervoor in 2006 een groot bedrag opgenomen. Op dat moment was de rente gunstig en kon tegen 4,2 procent worden geleend. Omdat het geld nog niet nodig was, werd het op 1 augustus als depo sito bij de Landsbanki gestald, tot 1 november. Tegen bijna 6 procent, dus de gemeente verdiende aan deze transacties. Met als beperking dat de gemeente er niet vóór 1 november aan kan komen. Als het geld dan niet terugkomt, heeft de gemeente formeel een vordering op Landsbanki. Daar wordt nu al volop van uit gegaan. Het nieuws dat Texel mogelijk zo'n hoog bedrag kwijt is, maakte op Texel een storm van reacties los. Op straat klinken vooral verwijten, de politiek neemt, met uitzondering van de WD, een meer berustende, afwachtende en begripvolle houding in. Wel heerst er grote verbazing dat Bakker niet wist dat er zoveel geld in IJsland en op andere buiten landse banken was ondergebracht. Pas vorige week dinsdag kreeg hij van zijn ambtenaar te horen dat er sprake was van 'een mogelijk pro bleem'. Maar in 2001 had de raad er zelf in toegestemd (treasurystatuut) dat het beheer van de financiën is gedelegeerd aan de afdeling Finan ciën van de gemeente. De gemeen te heeft ook gehandeld binnen de Wet FIDO (Wet Financiering Decen trale Overheden), die het overheden verbiedt met geld te speculeren. Landsbanki beschikte over de zoge heten A-status. Bakker: 'De bank werd door de Nederlandsche Bank als zeer kredietwaardig beoordeeld. Als gemeente mochten we geld op de IJslandse bank zetten. De hele wereld wist niet wat er aan de hand was, dat kun je dus ook de afdeling Financiën niet verwijten.' Inmiddels is gebleken dat de Nederlandsche Bank afging op onjuiste informatie uit IJsland. Volgens Bakker is het uitlenen van dergelijke grote bedra gen door de gemeente niet eerder is voorgekomen. 'De ontstane situatie is voor het college van b en w reden de afspraken hierover kritisch tegen het licht te houden.' Naar aanleiding van het omvallen van Landsbanki heeft het college per direct alle nieuwe investeringen en grote uitgaven tot 31 oktober 'geparkeerd'. All uitgaven boven de €5.000,- zijn bevroren. Met onder meer als gevolg dat de aanstaande verhuizing van OSG De Hogeberg vertraging oploopt. Daar worden de ontwikkelingen met veel zorg bekeken. Bakker zei dinsdag niet te verwachten dat er in de komende begrotingsvergadering beperkingen zijn te verwachten. 'In die begro ting zijn de meerjarenlasten voor de kanjerprojecten, en dus voor de leningen daarvoor meegenomen.' Hoe het met het nieuwe gemeente huis verder moet, is nog onduidelijk. Er is al het nodige geïnvesteerd. Zo is bijvoorbeeld staal voor de con structie een tijdje geleden al aange kocht. Bakker: 'We gingen er toen vanuit dat de staalprijzen verder zouden oplopen.' Door de reces sie blijken die inmiddels alweer te dalen. Volgens Bakker kan enig uitstel financieel gunstig uitpakken voor de gemeente. 'Als er minder aanbod aan werk is, zijn aannemers geneigd tegen scherpere bedragen in te schrijven.' Meer hierover op pagina 5 De Friese Waddeneilanden heb ben gisteren geweigerd Texel se voorstellen voor een lichte re manier van samenwerken te bespreken. Dat gebeurde tijdens een vergadering van de Eilander Raad in Dokkum. De Texelse Eilander Raadsleden haddén, op verzoek van de Friese eilanden, op papier gezet op welke wijze zij samenwerking voor ogen hebben. Een meerderheid van de Texelse politiek wil samen blijven optrekken bij zaken die alle eilan den aangaan (bijvoorbeeld volks huisvesting, werkgelegenheid, de Waddenzee en Natura 2000), maar vindt daarvoor voorzetting van de Eilander Raad (waarin raadsleden van de vijf eilanden zitten) en de oprichting van een versterkt Wad densecretariaat niet nodig. De Texelse visie ging al meteen aan het begin van de vergadering van de agenda. De delegatie van Terschelling vond het beter de visie bij een volgende bijeenkomst van de Eilander Raad in december te spreken. Dat voorstel kreeg steun van de andere Friese eilanden. Op het gebied van de begroting van het samenwerkingsverband De Wad deneilanden voor 2009 wisten Texel en de Friese eilanden elkaar even min te vinden. Texel wilde alleen instemmen met een begroting die €230.000,- kost (waarvan €90.000 voor rekening van Texel), terwijl de andere eilan den alleen'hun goedkeuring wilden geven aan een begroting waarin €446.000,- is opgenomen. Daarvan zou €170.000,- voor rekening van Texel moeten komen. Het verschil in de kosten zit hem in het aantal uren dat het Eilander College voor het Waddensecretariaat wil uittrekken. Een alternatief voorstel van Texel om uit de impasse te geraken, kreeg onvoldoende steun. Henny Festen, die namens de Texelse delegatie het woord voerde, stelde voor in te stemmen met de eerste begroting (€230.000,-) en het resterende deel dat voor de andere begroting nodig zou zijn in reserve te houden, zoals de Texelse politieke partijen vorige week hebben besloten. Dat zou betekenen dat elk eiland in de eigen begroting een bedrag voor de samenwerking zou moeten reserveren en labelen. Het voorstel was tegen het zere been bij de anderen. Die beschouwden dat als een verkapte motie van wantrouwen aan het Eilander College. Het resultaat was dat er geen begroting voor 2009 werd vastge steld. Dat moet nu op de volgende vergadering in december gebeuren. In de tussentijd moet de provincies Friesland en Noord-Holland formeel worden gemeld dat er een geschil is ontstaan dat moet worden opge lost. Het is niet denkbeeldig dat in december uittreding van Texel uit het samenwerkingsverband aan de orde komt als de eilanden elkaar dan opnieuw niet weten te vinden. Het onderwerp uittreding kwam gis teren nog niet aan de orde, maar hangt in de lucht. De Friese eilan den zijn inmiddels begonnen aan een eigen plan van aanpak voor meer samenwerking tussen hun vie ren. Texel wordt vooralsnog bij dat proces betrokken. De gemeente roept haar inwo ners op tijdens de Nacht van de Nacht, die zaterdag wordt gehou den, zoveel mogelijk het don ker donker te laten. Bijvoorbeeld door buitenverlichting te doven en te voorkomen dat licht van binnen naar buiten straalt. De Nacht van de Nacht is een initiatief van de Stichting Natuur en Milieu en de twaalf provinciale Milieufederaties en wordt dit jaar voor de vierde keer gehouden. De gemeente Texel, voorstander van een donkere nacht, dooft tijdens deze nacht zoveel mogelijk open bare verlichting op wegen in het buitengebied. Op sommige plaat sen wordt de verlichting helemaal uitgeschakeld, op andere plaatsen wordt deze gehalveerd. Ondanks dat het buitengebied als gevolg van het gemeentelijk beleid 's nachts al tamelijk donker is, valt de duisternis extra op bij de rotondes Pontweg- Rozendijk en Postweg-Ruigendijk en bij de kruisingen van de Pijpers- dijk en de Staart met de Nieuw- landerweg. In de dorpen worden geen lampen gedoofd, omdat de gemeente in een veiligheidsconve nant met de regio heeft afgesproken dat hier altijd een minimale hoeveel heid licht moet zijn. Ook op het haventerrein van TESO is het in de nacht van zaterdag op zondag extra donker. Rijkswaterstaat heeft aangekondigd dat een deel van de verlichting zal worden uitgeschakeld en dat slechts een minimale hoeveelheid lampen zal blijven branden. Lees verder op pagina 7 jü \wm mii Achter de Burgemeester De Koninghal zijn afgelopen week 28 prefab-units geplaatst met daarin ruimte vc bedrijf Touax en de afgelopen dagen aangevoerd vanuit Frankrijk. r 5 schoollokalen. De units zijn vi i( merendeel afkomstig van Franse De OSG dreigt kind van de reke ning te worden van de €8 miljoen die de gemeente mogelijk kwijt raakt. Rector Henk de Vries mag van de gemeente sinds dinsdag voorlopig geen handtekeningen meer zetten onder overeenkom sten die geld kosten. Dat komt voor de school op een ongelukkig moment, omdat de ver huizing van honderden leerlingen naar tijdelijke locaties aanstaande is. De plaatsing van een tijdelijk gebouw achter de Burgemeester De Koninghal (voor de onderbouw van het VMBO) mocht van de week nog doorgaan, maar het inrichten is door de financiële pas op de plaats vertraagd. Dat kost geld waardoor de OSG er formeel niet aan mocht beginnen. De school had het liefst volgende week in de herfstvakantie willen gaan inrichten. Dinsdag zag het er even naar uit dat het tijdelijke gebouw ('t Plein genaamd) voor langere tijd leeg zou blijven staan, maar na overleg met onderwijswethouder Marian Mer- kelbach kreeg de OSG woensdag Gemeente gedoogt kleine windmolens Ook voor kleine windturbines is bouwvergunning nodig. De gemeente kan die niet geven omdat het bestemmingsplan het niet toelaat. Er zou vrijstelling gegeven kunnen worden, maar dan moet de gemeenteraad eerst beleid vast stellen in de vorm van een Nota Windenergie en die is nog in de maak. Omdat het gemeentebestuur sym pathiek staat tegenover experimen ten met kleinschalige duurzame energie is besloten niet tegen de aanvragers op te treden als ze toch alvast zo'n turbine neerzetten. Met andere woorden: het zal worden gedoogd. Lees verder op pagina 7 ...TJA, WE LATEN JULLIE NIET ZOMAAR IN DE KOU STAAN. CWI Raaksplein sluit in 2010 Het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) aan het Raaksplein in het raadhuis, wordt in 2010 opgeheven. Werkzoekenden zijn dan aangewezen op het kantoor in Den Helder. Het CWI, dat fuseert met het UWV, sluit wegens bezuinigingen 30 van de 127 vestigingen in het land. De keus is op Den Burg gevallen, omdat Texe laars volgens de nonnen van het CWI (maximaal anderhalf uur reizen) rede lijk snel in Den Helder kunnen zijn. alsnog toestemming 't Plein verder klaar te maken 'Maar dat moet dan nu na de herfstvakantie gebeuren', aldus De Vries. Lees verder op pagina 7 Rijdende rechter over vleugel In het televisieprogramma De Rij dende Rechter van de NCRV wordt dinsdag 28 oktober de zaak behan deld rond de dubbele ontvoering van de Vleugel van Ed, Het pro gramma, dat eerder dit jaar werd opgenomen, is te zien op Nederland 1 en begint rond 22.30 uur. Harry de Graat/Beeldbank Texel Geldorp weg als voorzitter overleg Waddeneilanden Burgemeester Joke Geldorp is gisteren afgetreden als voorzitter van het Eilander College en de Eilander Raad. Burgemeester Jurrit Visser van Ter schelling neemt de voorzittersha mer van haar over. Geldorp blijft aan in het Eilander College als vertegen woordiger van Texel. Die functie was vacant geworden, Losse nummers 1,10 Personeel van de OSG reageerde van de week geschrokken op het nieuws dat de school door de pro blemen met Landsbanki voorlopig een pas op de plaats moet maken met de nieuwbouw. Pagina 5 n Sport op Youtube Texelse sportverenigingen kunnen zich vanaf volgend jaar gezamenlijk met filmpjes op internet presente ren. De Sportraad werkt aan een Texelse variant van het op internet zeer populaire youtube waarop film pjes bekeken kunnen worden. Pagina 6 m Budovereniging De snel groeiende budovereniging Budokai voelt zich ernstig gedu peerd nu de gemeente weigert mee te werken aan plannen voor een fitnesscentrum met dojo aan het Wezenland. 'We trainen nu bij de sportschutters. Fijn dat we daar terechtkunnen, maar het is een noodoplossing. Het is er te warm en er zijn geen douches en kleed kamers.' Pagina 6 Extra raad over 'Landsbanki' Op initiatief van de WD wordt dins dag 21 oktober een extra raads vergadering belegd over de 'Land- banki-affaire'. De 'grote onrust op het eiland' doordat de gemeente €8 miljoen bij Landsbanki heeft onder gebracht, het 'op onverantwoorde wijze omgaan met gemeenschaps geld', 'zorg over andere in het bui tenland uitgezette gelden en de te late melding van de fractievoor zitters' zijn redenen voor de WD om de raad versneld bij elkaar te roepen. Gerbrand Poster bereidt een motie voor waarin het vertrouwen in wet houder Peter Bakker wordt opge zegd. Aanbesteding OSG gaat door De aanbesteding van de nieuw bouw van de OSG lijdt niet onder de problemen met de €8 miljoen. Dat proces gaat gewoon door. Op het raadhuis zijn maandagmid dag (voordat het nieuws over de verdwenen miljoenen bekend raak te) de enveloppen geopend van tien aannemers die zich voor de realisa tie van het nieuwe schoolgebouw aan de Haffelderweg in Den Burg hebben gemeld. De inhoud is voor alsnog niet openbaar, maar volgens rector Henk de Vries stemde die tot tevredenheid. Een projectcommissie, met daarin diverse partijen dié bij de nieuw bouw zijn betrokken, buigt zich eind deze maand over de aanbiedingen om een advies te geven aan de stuurgroep die eveneens de nieuw bouw begeleidt. Lees verder op pagina 7 omdat wethouder Marian Merkel- bach eerder dit jaar opstapte. Zij kon zich niet verenigen met de wij ze waarop het Eilander College de ambtelijke samenwerking tussen de eilanden wil intensiveren. Visser sprak gisteren op een verga dering van de Eilander Raad in Dok kum de hoop uit dat de vijf Wadden eilanden 'hoe dan ook' blijven ijveren voor samenwerking. Die staat onder druk omdat de verhouding tussen Texel en de Friese eilanden slecht is sinds de Texelse afwijzing van plan nen waar de Friese eilanden zich goed in konden vinden 0KT0BERACTIE INBOUWAPPAMTUUR 30 - 50 KORTING!!! l(f Keukencentrum Texel Maricoweg 6 - Den Burg - Q 312447 TEXELSE =dcOU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Lifestyle strarass Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. IJSLANDSE BANK i Biedt alternatief RAADHUIS AAN

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1