0 Politiek: 'Achteraf is het makkelijk praten' 'Je stalt miljoenen bij bank die je niet kent' TEXELSE j COURANT yy C" O Groen Zwart Nu eerst intern verbouwen Texel knokt met andere gedupeerden voor geld VRIJDAG 17 OKTOBER 2008 De Texelse politiek reageert verdeeld op het debacle met Landsbanki. Wat betreft de WD moet verantwoordelijk wethouder Peter Bakker meteen opstappen, maar van de overige fracties mag hij blijven zitten. 'Je kunt hem wel de wacht aanzeggen, maar daarmee heb je die acht miljoen niet terug', zegt Alfred Schaatsenberg (PvdA). Geld kwijt of niet, allemaal vinden ze dat de bouw van OSG De Hoge- berg door moet gaan. Marijke Eelman (CDA): 'Ik heb er slecht van geslapen. We hebben weinig strohalmen waar we ons aan vast kunnen klampen. We zit ten met een dubbel probleem, want ook provincie zit zwaar in het schip en het is afwachten wat daarvan voor Texel de consequenties zijn. Dit zal hoe dan ook ten koste gaan van de werkgelegenheid op het eiland. Voordat ik er politieke uit spraken over doe, moeten we eerst op zoek naar de lucifer die deze brand heeft veroorzaakt. Wat ik wel kan zeggen is dat de school onze hoogste prioriteit heeft.' Alfred Schaatsenberg (PvdA): 'Het nieuws is me maandag koud op mijn dak gevallen. Ik kan nu wel wild om me heen schoppen, maar ik wacht liever eerst alle gege vens af. Zijn we inderdaad verkeerd geïnformeerd door De Nederland- sche Bank en hebben we te goeder trouw gehandeld? Het is wel zo dat al vóór 1 augustus bekend was dat het in IJsland niet goed zat. Acht miljoen is wel ontzettend veel. Ik hoop dat we er nog wat van terug zien. De school moet doorgaan, maar ik denk dat wel dat we op andere dingen moeten bezuinigen. Misschien het gemeentehuis. Krijgt Gerbrand toch nog zijn zin. Maar als daarover al afspraken zijn gemaakt, dan krijg je weer claims.' Henny Festen (GL): 'Vreselijk. Ik hoop dat we er nog wat van terug zien. Eigenlijk weten we na 31 okto ber pas precies wat er aan de hand is. Maar het is goed dat er claims worden voorbereid voor het geval we het niet terugkrijgen. Ik heb van de wethouder begrepen dat er geen procedurele fouten zijn gemaakt en dat er zorgvuldig is gehandeld met alles kennis die op dat moment voorhanden was. Ik kan me niet voorstellen dat de overheid die particulieren wél bijstaat de lagere overheden niet helpt.' Gerbrand Poster (WD): 'Als er een reden voor een extra raadsverga dering is, dan is dit het wel: onver antwoord omgaan met gemeen schapsgeld. En dan bedoel ik ook die acht miljoen op die andere twee banken. Toch een vorm van spe culeren. Bakker kan wel zeggen dat er conform het treasurysta- tuut is gehandeld en dat hij er niets aan kan doen, maar hij is wel politiek verantwoordelijk voor dit debacle en moet daarom opstap pen. Dit zou namelijk nooit gebeurd zijn als het geld op ABN-Amro of een andere Nederlandse bank was gezet. Dit geld komt niet meer terug en je kunt de bevolking niet opza delen met hogere belastingen. Dit is dé gelegenheid om te stoppen met dat nieuwe gemeentehuis. Dan komen we er misschien nog zonder kleerscheuren van af. De school heeft prioriteit.' Joop Groeskamp (TB): 'Toen de raad in 2001 besloot de treasury (het beheer van de financiën) te mandateren aan ambtenaren, was natuurlijk niet bekend dat het om zulke hoge bedragen zou gaan. Dat er geen controle is door het college en dat Peter Bakker niet wist wat er met die €24 miljoen gebeurde, is verbazingwekkend. Als ik wethou der zou zijn, dan had ik wel willen weten wat er met dat geld gebeur de. Hij heeft ons verteld dat de gemeente zuiver heeft gehandeld en Willem Vlas gaat dat vanmiddag (woensdag) controleren. Vanavond komen we bij elkaar om ons een oordeel te vormen. Als blijkt dat de wethouder niets valt te verwijten, dan mag hij blijven zitten. De school heeft wat ons betreft prioriteit.' Gerard Weijers (eigen partij). 'Dit is verschrikkelijk. Maar voor zover ik het kan overzien, is alles vol gens regels gegaan. Toch is het gebeurd. De toezichthouder heeft een steekje laten vallen. Ik heb wel goede hoop dat er een groot deel van terugkomt. Het kan niet zo zijn dat de bank niets meer bezit. Maar het economisch tij is slecht. Maar we moeten nu niet met z'n allen bij de pakken neerzitten. Onze burgers mogen er niet onder lijden. Op dit moment kan ik de gemeente niets verwijten. Achteraf is het makkelijk praten. Maar het was gemanda teerd. We hebben er met ons volle verstand bij gezeten en hebben dit niet zien aankomen. We zullen de regels moeten aanscherpen, zodat het niet nog eens gebeurt.' Frans Visman (D66): 'Het klinkt wrang, maar gelukkig zijn we niet de enige die in het schip zitten. Alleen kan ik er niet bij hoe het kan dat de wethouder er niets van wist. Die had wel geïnformeerd moeten worden. Het mag dan volgens de regels zijn, je bent wel aan het beleggen en weet dat daar risico's aan kleven. De motie van de WD om Bakker weg te krijgen, zal ik niet steunen. Dit is zo'n uitzonder lijke situatie, die kun je hem niet verwijten. Minister Bos kan dan wel zeggen dat een hoge rente auto matisch een hoog risico inhoudt, maar dat hoeft helemaal niet. Als banken veel geld nodig hebben omdat ze bijvoorbeeld zelf veel hebben uitgeleend, dan bieden ze een hoge rente. Het is niet gezegd dat als er een andere wethouder had gezeten, dat dit dan niet zou zijn gebeurd. Had je bijvoorbeeld het geld op Fortis gezet en Bos had niet ingegrepen, dan waren we dat geld k wijt geweest.' ICEóflve 'J5KObT fKRtt DiriNDP tókfisr?) a> O O c-i O a vS CL Wordt vervolgd., Risico Landsbanki al in april bekend Gedupeerden van Landsbanki hadden al ruim vóór 1 augustus kunnen weten dat zaken doen met de IJslandse bank een ris kante aangelegenheid is. Dagblad Trouw kopte al op 2 april dat de IJslandse bankensector aan de Redactioneel Van achteren kijk je een koe in zijn kont. Wethouder Peter Bakker (Midde len) deed deze uitspraak dinsdag toen hij officieel bekendmaakte dat Texel mogelijk kan fluiten naar de €8 miljoen bij Landsbanki. Wie had dit immers kunnen zien aankomen? De gemeente treft wat hem betreft geen blaam. Alle spelregels zijn in acht genomen, de Nederlandsche Bank heeft de boel verkeerd voorgelicht. Die schuift de schuld weer door naar die schurken in IJsland en ook die zullen wel een zondebok hebben. Acht miljoen weg, maar niemand treft blaam. Of toch wel? Het is verbijsterend dat de verantwoordelijke wethouder zelf niet wist waar en onder welke voorwaarden de €24 miljoen die de gemeente had geleend was ondergebracht. Het doet je afvragen waar Bakker nog meer niet van op de hoogte is of was. Geen denkbeeldige vraag, want het is niet de eerste keer dat een wethouder achteraf wordt geconfronteerd met besluitvorming waar de hele Texelse gemeenschap overheen valt. Zo moest collega Nico Kikkert een jaartje geleden uit de krant vernemen dat er bij De Koog eern megamanege zou worden gebouwd. Het is bizar dat beide situaties met goedkeuring van onze volksvertegen woordigers hebben kunnen ontstaan. Zoals de raad er mee heeft ingestemd dat de ambtelijke organisatie de bevoegdheid kreeg voor het schuiven met grote sommen gemeenschapsgeld, zo besloot de raad ook dat ambtena ren hun bestuurders niet meer hoefden te vermoeien met artikel 19 lid 2 procedures. In beide gevallen bleven de uitvoerende ambtenaren binnen hun bevoegdheden, maar in beide gevallen draaide het uit op een fiasco. Het bouwplan van de manege kon na veel druk van publiek en politiek nog enigszins worden bijgesteld, maar of we nog wat van het IJslandse geld terugzien, kunnen we slechts hopen. Twee voorbeelden van hoe de raad zich in de luren heeft laten leggen, hoe goedbedoelde afspraken en gegeven vertrouwen verkeerd uitpakten en de gemeenschap uiteindelijk aan het kortste eind trekt. Welke les kan hieruit worden getrokken? Natuurlijk dat bij het beleggen van gemeenschapsgeld een kritischer houding wordt aangenomen en meer expertise wordt ingezet dan alleen de wet vereist. Maar dat ook kritisch naar het mandateren van bevoegdheden wordt gekeken. Delegeren gebeurt in vrijwel elke organisatie, zeker als die wat groter is. Maar bevoegdheden horen hun grenzen te kennen en gezien de enorme getallen en de ruimtelijke impact, heeft het daar bij de gemeente aan ontbroken. Er moeten duide lijkere grenzen worden gesteld aan de bevoegdheden en betere afspraken komen over- het rapporteren en informeren van wethouders en raad. Wijsheid achteraf? Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt, een waar heid als een koe. Maar kern van ons democratisch systeem is dat wie de verantwoordelijkheid heeft, deze ook neemt. Ook als het fout gaat. Een wet houder die na een misser, zeker van deze omvang, zegt er niet van op de hoogte te zijn geweest, dat maakt geen beste indruk. Nu de nieuwbouw van het raadhuis lijkt vertraagd, een mooie gelegenheid eerst deze dringende 'interne verbouwing' door te voeren. Inzamelaars dansen op de met kleding gevulde zakken, zodat de c s letterlijk stampvol zaten. Toch vt Personeel OSG baalt van stilstand Recordopbrengst kledinginzameling Personeel van de OSG reageerde van de week geschrokken op het nieuws dat de school door de pro blemen met Landsbanki voorlopig een pas op de plaats moet maken met de nieuwbouw. Rector Henk de Vries bracht alle medewerkers dinsdag per email op de hoogte. Woensdag was er ook een plenaire vergadering waarin iedereen werd bijgepraat. Het tijdelijk staken van alles dat geld kost, komt stevig aan omdat najaren van gepraat en het overwinnen van hobbel de schoppen op het punt staan de grond in te gaan. 'Je hebt het idee dat de kredietcrisis aan je voorbij gaat', zegt docent Rob Souverein, 'maar je merkt dat je nu toch ook in je eigen omgeving wordt geraakt.' Volgens hem is het het beste optimistisch te blijven en met meteen met beschuldigende vingers te gaan wijzen. Docent Pieternel Geurtz dacht in eerste instantie dat er een verlate 1-aprilgrap werd gemaakt, totdat ze merkte dat er echt een pas op de plaats wordt gemaakt. 'Er werden in de lerarenkamer al opmerkingen gemaakt dat het waarschijnlijk wel 2012 is voordat de nieuwe school er echt staat en dat mensen het voor hun pensionering niet meer meemaken.' Conciërge Hans de Beurs reageerde boos. 'Ik had niet gedacht dat Texel ook aan het graaien zou meedoen. Ik snap het niet. Met je auto zul je niet snel naar een andere garage gaan, tenzij je onderweg pech hebt, maar een paar miljoen euro stal je zomaar bij een bank die je niet kent en alleen maar om een paar procent extra te pakken. Ik vind het schandalig.' Ruud Verstraaten, teamleider van de boven bouw van het VMBO, zei te balen toen hij het nieuws hoorde. 'Maar het maakt voor het VMBO gelukkig weinig uit, omdat we tijdens de verbouwing toch blijven zitten waar we al zitten. Ik denk dat het het beste is maar hoop vol te blijven. Over twee weken kan alles weer anders zijn.' Bij sommige medewerkers rees de vraag of de school nog wel salaris^ Niet eerder haalde Rotaryclub Texel zoveel afgedankte kleding en schoenen op als tijdens de dins dagmiddag gehouden inzameling. Doorgaans zijn twee containers vol doende om alles af te voeren, deze sen mag uitbetalen, als de rector de komende tijd geen handtekening meer mag zetten onder overeenkom sten die geld kosten. Op dat punt hoeft volgens de school geen enkel misverstand te bestaan. De in IJsland geparkeerde miljoenen, geleend voor de kanjerprojecten, staan volledig los van de salarissen. 'Die worden betaald door het rijk', aldus De Vries. 'Ook het geld voor de exploitatie van de school komt bij het rijk vandaan.' De pas op de plaats en met name de €8 miljoen in IJsland, zijn onder de leerlingen ook het gesprek van de dag. 'ledereen heeft het erover', zegt voorzitter Lotte de Vries van de leerlin- genraad. 'Er is zorg dat het nog langer gaat duren voor de nieuwe school er is.' Tijdens de lessen is veelvuldig over de €8 miljoen gesproken. Mentoren hadden het er met hun leerlingen over en bij maatschappijleer werd aandacht besteed aan de vraag hoe het kan dat de gemeente de miljoenen mogelijk kwijtraakt. keer waren er drie nodig. De ongeveer twintig ton kleding zal 24 cent per kilo opbrengen ten bate van goede doelen zoals het Tesselhuus. Het grootste deel van de opgehaalde schoenen wordt verscheept naar Suriname, waar oud- Texelse Nel Bakker ze zal uitdelen aan mensen uit de armste milieus die zelf geen schoenen kunnen betalen. Veer tig man, verdeeld over vijftien ploegen, haalden met bestel- en vrachtauto's de klaargezette zakken binnen twee uur op. Deze werden op het terrein van RAB in Oudeschild overgesla gen in containers, nadat acht dames er de schoenen hadden uitgehaald en geselecteerd. Er zaten opvallend veel gloednieuwe kinder- en voetbal schoenen bij, afkomstig van de firma Mantje. Zoals altijd had de Rotaryclub bij de actie assistentie van andere vrijwilligers. Onder hen Anton Staal die voor de 25ste keer enthousiast meedeed. Uit handen van voorzitter Germ Keuning van de Rotary kreeg hij tijdens de gezamenlijke snertmaaltijd na afloop een oorkonde met insigne als bewijs dat hij was onderscheiden met de zilveren erespeld in de Orde van de Zak. Anton gloeide van trots en verklaarde dat ze op hem kun nen blijven rekenen. 'Ik ga door voor goud'. Nieuwe tent voor Samen Lappen De Stichting Samen Lappen heeft een nieuwe voortent voor de cara van op camping Kogerstrand. Een familie uit Den Burg heeft de stichting, die kosteloos vakanties biedt aan minima uit de Randstad, een tent geschonken. De vorige werd begin deze maand vernield tijdens de storm. De stichting zat daardoor met een schadepost van een paar duizend euro. Volgens coördinator Kees Breeuwer rand van de afgrond stond. Het Financieel Dagblad liet op 25 juli een waarschuwing uitgaan. Landsbanki (in IJsland Landsban- kinn) bestaat sinds 1885 en was lange tijd de nationale bank van IJsland. Een paar jaar geleden werd de bank geprivatiseerd. Sinds voor jaar 2008 is de bank onder de naam leesave actief op de Nederlandse markt. De bank staat sinds 7 okto ber onder toezicht van de financiële autoriteiten in IJsland. 'Spaarders die hun geld neerzet ten bij IJslandse banken nemen een groter risico dan spaarders die hun geld stallen bij Nederlandse banken', citeerde het Financieel Dagblad al in juli bestuursvoorzitter Thierry Schaap van BinckBank. Hij wees erop dat de drie grote IJsland se banken buitenlandse schulden hebben met een omvang van negen keer het bruto binnenlands product. Trouw maakte er al veel eerder mel ding van dat de IJslandse banken sector hard getroffen wordt door de kredietcrisis. In het artikel werd al gespeculeerd over het omvallen van IJslandse banken. Ook de Rabo bank waarschuwde al geruime tijd gelden voor de IJslandse bank, die spaarders een hoge rente bood. past de nieuwe voortent prima bij de caravan. Hij wordt volgend jaar in gebruik genomen. Dit jaar komt het er niet meer van, omdat de camping al bijna dicht is. Breeuwer zegt blij te zijn met de vele reac ties die een verhaal over de kapot gewaaide tent eerder in deze krant heeft opgeroepen. 'Dat was hartver- overend.' De stichting is voor komend jaar op zoek naar nieuwe vrijwilligers. De werkzaamheden rusten volgens Breeuwer nu op de schouders van een paar mensen die daardoor zelf amper meer in de gelegen heid zijn een keer op vakantie te Texel probeert met andere gedu peerde gemeenten, de provincie Noord-Holland en waterschappen de tegoeden uit de deposito's in IJsland terug te krijgen. Daar naast zal op minister Wouter Bos (financiën) een beroep worden gedaan om de gedupeerde over heden de helpende hand te bie den zoals hij ook de particuliere spaarders heeft geholpen. Aldus is woensdag besloten in Noot dorp waar de overheden spoed beraad hielden. Met inschakeling van de Noord-Hol landse huisadvocaat wil men IJsland juridisch onder druk zetten om over de brug te komen, eventueel met bemoeienis van het Internationale Monetaire Fonds en samenwerken met de Ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken en De Neder landsche Bank. Bij het overleg was Texel verte genwoordigd door wethouder Peter Bakker van Financiën. Hij ontmoette daarbij collega's van Amstelveen, Asten (N-B), Opmeer en Naarden. Mogelijk sluiten zich nog meer gedupeerde overheden aan. De provincie Noord-Holland, die voor €78 miljoen bij Landsbanki in het schip zit) heeft een oproep in die zin gedaan. Intussen heeft ook de provincie Groningen (€30 miljoen in IJsland) zich gemeld. Men stelde vast dat de provincie en de andere gedupeerde overheden bij het uitzetten van miljoenen bij de IJslandse bank rechtmatig heb ben gehandeld. De bank voldeed aan de tot dusver gehanteerde betrouwbaarheidscriteria. Morgen is er opnieuw een bijeenkomst, nu in het provinciehuis in Haarlem. Welke gevolgen het drama zal hebben voor de voorgenomen gemeente- College vergadert in De Koog In het kader van de jaarlijkse dor- pentocht vergaderen burgemeester en wethouders woensdag 22 okto ber met de dorpscommissie van De Koog. Op de agenda onder meer de plannen voor woningbouw en een flinke lijst verkeerszaken, variërend van het parkeren langs de Bos- randweg tot de bevoorrading van de Lidl en van het aanbrengen van fietsstroken op de Nikadel tot het verlengen van het fietspad aan de noordzijde van de Bosrandweg. Na de pauze volgt een presentatie van het project Egem'Wat betekent de elektronische gemeente voor de burger?' Tijdens de rondvraag mogen, dorpsbewoners hun zegje doen. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis De Hof en begint om 20.00 uur. gaan. Volgens Breeuwer bestaan de werkzaamheden onder meer uit het ophalen en brengen van gas ten naar de boot en het eventueel bieden van begeleiding tijdens de vakantie. lijke investeringen, staat nog niet vast. Beslissingen daarover zullen na 1 november worden genomen, de datum waarop de deposito's aflopen. 'We nemen geen overhaas te besluiten'. Hoewel b en w geen aanwijzingen hebben dat het ook bij de ban ken in Ierland en Denemarken niet goed zit, hebben ze besloten deze tegoeden terug te halen. Dit blijkt geen probleem te zijn. Het geld zal opnieuw worden ondergebracht bij een Nederlandse (bank)instelling na het inwinnen van drie offertes. Overigens is de Deense FIH Erhvervsbank (waar Texel eveneens €8 miljoen heeft gestald) een volle dochter van de IJslandse Kaupthmg Bank die net als Landsbanki sinds kort onder toezicht van de IJs landse autoriteiten staat. Die bank kampt met dezelfde problemen als Landsbanki. Of die doorwerken bij de FIH Erhvervsbank is met bekend. De Deense bank is tot nu toe niet genoemd in de kredietcrisis. Bij de Anglo Irish Bank (ook €8 miljoen geparkeerd) heeft de Ierse regering zich volledig garant gesteld voor spaartegoeden van bedrijven en instellingen. Spaargeld TESO en Woontij is veilig weggezet 'Alle tegoeden van TESO staan bij gerenommeerde banken. Mijn gevoel is dat TESO goed door de kredietcrisis komt.' Dat zegt direc teur Cees de Waal naar aanleiding van de perikelen rond de financiële crisis, het nieuws over Landsbanki en vragen over het geld dat voor de nieuwe dubbeldekker is gere serveerd. Tijdens de aandeelhoudersvergade ring vertelde De Waal dat inmiddels 35 procent van het begrote investe ringsbedrag binnen is. De directeur noemt geen getallen, maar het gaat om vele miljoenen. Dat geld staat in ieder geval niet bij Landsbanki en is volgens De Waal ook niet op een andere manier riskant belegd. 'TESO heeft geen winstoogmerk. De doel stelling, het leveren van een hoge kwaliteit van betaalbaar vervoer, ver langt dat we heel zorgvuldig met onze middelen omgaan. Op dat gebied hebben we een conservatieve tradi tie. Alle spaartegoeden zijn in goe de handen. Dat neemt niet weg dat rentetarieven verleidelijk kunnen zijn. Elke mogelijkheid houden we tegen het licht, dus ook die van leesafe. Het is hier intern besproken en daarnaast hebben we informatie ingewonnen bij onze huisbankiers met wie we een jarenlange relatie hebben. Mede op basis van deze adviezen hebben we een andere keuze gemaakt.' Ook Woontij had geen geld bij lee save. De woningstichting heeft über haupt geen geld in het buitenland staan en ook geen geld in deposito gezet. Ze heeft haar geld (werkkapi taal) bij de Rabobank aan de Groene- plaats gebracht en zit momenteel ook niet bepaald ruim in het geld.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5